19. 5. 1536: Anna Boleynová, druhá manželka Jindřich VIII., byla popravena poté, co byla obviněna z velezrady a nevěry s pěti muži.    
Domů     Dechberoucí Alhambra: Zachránil ji před zkázou chromý voják?
Dechberoucí Alhambra: Zachránil ji před zkázou chromý voják?
Alhambra

Maurští básníci přirovnávají Alhambru k „perle vsazené do smaragdu“ v narážce na barvu budov a lesy kolem. Se svými šesti paláci přetrvá tento maurský klenot staletí a stane se odpočinkovým místem sultánů i nových španělských katolických králů.

Je ušetřen, neboť je považován za symbol reconquisty nad Araby. Ferdinand Aragonský a Isabela Kastilská jsou navíc Alhambrou tak okouzleni, že se sem záhy nastěhují.

V záři pochodní

I když se slunce už dávno ztratilo za obzorem, dělníci stále přinášejí na vrcholek kopce vypálené cihly a vrší je na sebe. První stavební práce proběhnou v Alhambře už ve 13. století, kdy se Granada dostává do područí maurské dynastie Nasridovců.

Aby byl palác co nejdříve hotov, nařídí sultán Ibn Al Ahmar (1195–1273) svým poddaným pokračovat v budování zdí až do pozdních večerních hodin. Práce tak často probíhaly v rudé záři pochodní, což zřejmě dalo celému komplexu jméno.

Alhambra totiž znamená v arabštině červená, myslí si současný britský historik Robert Irwin. Podle jiné teorie si palác vyslouží své označení podle červených cihel. Vyloučené není ani to, že jde o zkomoleninu Al Ahmarova jména…

Hodiny v podobě fontány

V průběhu let je Alhambra několikrát upravena, neobyčejnou krásu jí ale dodají až sultánové Júsuf I. (1318–1354) a Muhammad V. (1339–1391). Zatímco první se zaslouží o stavbu Myrtového nádvoří, druhý o to Lví.

To první je 42 metrů dlouhé a 22 metrů široké, uprostřed s velkou nádrží s mramorovým obložením, zlatými rybkami a obklopené myrtami. Lví se však pokládá za symbol Alhambry. Je rozlehlé, obehnané nízkým podloubím na 124 bílých mramorových sloupech.

Uprostřed něj se tyčí unikátní alabastrová Lví fontána v podobě mísy, kterou podpírá 12 kamenných lvů. Původně sochy sloužily jako hodiny, voda proudila každou hodinu z jiného lva.

Dcery v zajetí

Sultán Boabdil (asi 1459–1533) zaklání hlavu, aby se pokochal pohledem na překrásnou kupoli, jež připomíná krápníkovou jeskyni.

Právě v této síni, která patří k těm nejhezčím v celé Alhambře, nechal jeho otec podle pověstí vyvraždit celou prominentní rodinu Abencerrajů, a to jen proto, že jednoho z jejích členů přistihl, jak se v noci snažil tajně vkrást k jedné z jeho půvabných dcer.

Ona i její sestra se pak údajně utrápily k smrti nenaplněnou touhou, protože je otec držel v paláci celý život pod zámkem. „Daleko od všech neřestí a nástrah,“ říkával prý s oblibou. Právě po nich je později síň Dvou sester pojmenována.

Triumf Katolických veličenstev

Kastilští vojáci jsou okouzleni monumentalitou zdejších prostor. V roce 1492 se totiž sultán Boabdil po šesti měsících obléhání vzdává a vydává Alhambru Isabele Kastilské (1451–1504) a Ferdinandu II. Aragonskému (1452–1516).

Dobytí paláce sultánů a vyvěšení zástavy Katolických veličenstev na něm je jako vítězné zakončení rekonquisty, oslavované v celé křesťanské Evropě.

Nadchne i janovského mořeplavce Kryštofa Kolumba (asi 1451–1506), jenž píše ve svém deníku dojatá slova o křesťanských vlajkách, které nyní vlají nad Alhambrou.

Nedokončená stavba

Na pár let zavládne kolem Alhambry klid. Teprve Habsburk Karel V. (1500–1558), který se v roce 1516 ujme španělského trůnu jako Karel I., zde začíná stavět renesanční palác.

Aby získal místo, zničí velkou část zimního paláce, odstraní některé kresby a pozlacení, zničí i cenný nábytek. Svůj projekt však nedokončí, protože nemá na Španělsko čas, musí totiž válčit – hlavně proti Francii a Osmanům.

Jako nástupce svého děda Maxmiliána I. (1459–1519) je navíc císařem Svaté říše římské, kde má co dělat s bující reformací. Proto nakonec žádný srovnatelný křesťanský palác vedle původních maurských nevyroste.

Věže padnou

Nálože rozmístěné po celém paláci mají každou chvíli vybuchnout. V roce 1812 se totiž Alhambry zmocní Napoleon Bonaparte (1769–1821), jenž se rozhodne maurský skvost vyhodit do povětří, a tak podlomit morálku Španělů, kteří stále vzdorují jeho nadvládě.

„Těsně předtím, než byl plán proveden, se jakémusi zchromlému vojákovi, který chtěl, aby Napoleonův záměr selhal, podařilo výbušniny zneškodnit, a zachránit tak Alhambru pro další generace,“ domnívá se Irwin. Už v té době je však palác notně poničený.

Během francouzské okupace na začátku roku 1812 nechal generál Sébastiani (1771–1851) vyhodit do povětří dvě věže. V roce 1821 pak poškodí maurský skvost zemětřesení. O osm let později se naštěstí začne s pomalou opravou objektu, která trvá v podstatě až dodnes.

Cennější než zlato

S proslulou Alhambrou je spojeno velké množství příběhů a legend. Jedna hovoří dokonce o tom, že kdesi v jejím podzemí se ukrývá poklad nesmírné hodnoty. O tom, co je jeho obsahem, se však dodnes vedou spory.

Odborníci se nicméně shodují v tom, že spíš než o zlato a cenné předměty by se mohlo jednat o „dávnou moudrost“, obsaženou v knihách a rukopisech.

Cordóba i Granada byly koneckonců svého času středisky arabské kultury, která ve středověku v mnoha směrech předčila kulturu křesťanskou, stejně jako tehdejší arabská věda o několik staletí předběhla poznatky evropských učenců – například v medicíně, astronomii, matematice, kartografii a dalších oborech.

Tento rozkvět arabské kultury lze přičíst nejen genialitě některých učenců, ale i tomu, že navázali na vědomosti zaniklých starověkých civilizací, které Arabové uchovávali ve svých spisech.

Foto: Wikipedia.org

Související články
reklama
Zajímavosti
Zemědělské pokusy Nikity Chruščova: S kukuřicí na Čukotce neuspěl
Vypadá to, že Chruščovův projekt zúrodnit panenskou půdu ve Střední Asii bude úspěšný. Úroda pšenice ze zdejších polí je v roce 1956 vskutku rekordní! Jenže za pár let se všechno změní. Sovětský svaz čelí potravinové krizi a obilí musí dovážet ze zahraničí. Chruščov rázem čelí velké kritice a i kvůli dalším problémům nakonec o svou […]
premium
Josef II. chtěl sebrat lidem posvícení
„Vezměte koště a alespoň zameťte, holoto líná,“ napomíná hospodyně zlobivé děti. V celé chalupě se smýčí ostošest. Mlýn na potoce na kraji vsi mele mouku dlouho do noci. Mlynář se svojí chasou sotva zamhouří oči, aby se na všechny dostalo.   Plno práce mají i v nedalekém pivovaru. V neděli se připravuje posvícení. Svatý František, […]
Jan Oldřich z Eggenbergu tahal císaře za nos
V jednom z oken českokrumlovského zámku je možné zahlédnout siluetu Jana Oldřicha z Eggenbergu. Vévoda si z něj spokojeně prohlíží své panství. Jeho bohatství je tehdy ohromující. Na svět přitom Jan Oldřich přišel do nepříliš zámožného rodu. Během života ale nashromáždil obří majetky. Získal část z nich velmi hanebným způsobem?  Rod Eggenbergů má nového vladaře. V dubnu 1594 se jím […]
premium
Děsil Angličany Černý Douglas?
Zjeví se jako duch, bleskově zaútočí a zmizí neznámo kam. Angličané z něj právem mají strach. James Douglas je nenechá vydechnout. Při vedení guerillové války neváhá vypálit i svá bývalá panství, jen aby je nepřítel nemohl používat jako opěrný bod. Angličané ke konci 13. století ovládnou Skotsko. William Douglas (1243–1298), jeden z tamních vlivných šlechticů, […]
premium
Věda a vynálezy
Otec genetiky: Kvůli pokusům Mendel dočasně oslepl
Mladý Mendel je povahou spíš zamlklý, avšak nesmírně houževnatý. Šest dnů v týdnu vyučuje na reálce, kromě toho plní povinnosti kněze, a kdykoliv má volnou chvilku, věnuje se náročným pokusům s křížením rostlin. Vystačí si přitom s obyčejným hrachem a fazolemi! Třebaže Gregor Johann Mendel (1822–1884) pochází z chudých poměrů, už od dětství se u něj projevuje velká […]
Koncentrační tábor Dora: Sabotovali zde vězni výrobu superzbraní?
„3… 2… 1… zážeh!“ odpočítává německý důstojník test raketového motoru. Ten však jenom zachrčí a pak umlkne. Něco je špatně. Zjistit příčinu jeho nefunkčnosti a napravit ji zabere další dlouhé měsíce – z toho nebudou mít v Berlíně radost. Spojenci ve stejnou dobu už postupují k městu z obou stran.   Je to zbraň, která […]
premium
Vznikl první benzinový vůz v Adamově?
Ruční vozík se spalovacím motorem, který musí být veden, neboť mu chybí řízení. Nějak tak prý vypadá vůbec první benzinový automobil, který je v roce 1870 vyroben v adamovských strojírnách. Jeho majitel, rakouský vynálezce Siegfried Marcus, ho však veřejnosti nikdy nepředstaví!  Skoro se to nedá řídit, hází to sebou ze strany na stranu a pak následuje náraz […]
Slavný chirurg John Hunter: Ochutnal mumii a pitval obra?
Prestižní Královská společnost vítá nového člena. Roku 1767 se jím stává lékař John Hunter. Ten v průběhu let úplně změní obor chirurgie. Hunter má ovšem i temnou stránku. Možná, že kdyby ji členové Královské společnosti znali, skotského rodáka by mezi sebe nepřijali. Co hrozného před nimi tají? Do honosného domu na Leicester Square v západním Londýně vstupuje […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Musím zachránit manželství!
skutecnepribehy.cz
Musím zachránit manželství!
Krásně jsme si žili, v klidu a pohodě. Vůbec by mě nenapadlo, že se můj život najednou zvrátí do nejistoty a emocí. Můj manžel Petr je velmi šikovný zahradník. Proto se před pěti lety rozhodl, že si založí firmu, aby měl ještě nějaké peníze ke klasickému platu navíc. Jsme manželé už mnoho let. Zamilovali jsme
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
21stoleti.cz
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
Země a jejích sedm sestřiček se od svého zrodu drží pomyslných máminých sukní. Možná se jejich orbity v minulosti měnily, možná pohltily některé ze svých sourozenců, ale z dálky Sluneční soustava půso
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
epochaplus.cz
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
Bylo jednou jedno Slunce a mělo osm dětí. Jejich jména všichni známe. Mají ale něco společného s lidmi? I když už jsou to dnes dospělé planety, životem si nesou následky svého divokého dětství. Příběh se začíná psát před 4,6 miliardami let. Okolo právě vznikající hvězdy se vytvoří rotující prachoplynný disk. Částice v něm se začnou srážet
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
nejsemsama.cz
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
Bolí vás svaly a klouby, ládujete do sebe pilulky tišící bolest, a nic nezabírá? Chce to změnu… Vyčleňte si jen pár minut denně na protažení celého těla, a budete se cítit jako znovuzrozená. Protažení trapéz Tento cvik můžete provádět vsedě i vestoje, dodržet musíte jen zcela rovná záda. Jednou rukou přitáhněte hlavu k rameni, druhé rameno se
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
iluxus.cz
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
Právě probíhající „Perlový týden“ překvapil fantastickým náhrdelníkem značky Mikimoto. Ten bude možné vidět až do neděle v pražském butiku v ulici Na Příkopě, následně se všemi ostatními šperky poputu
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
enigmaplus.cz
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
Jonaguni je ostrov náležející do japonské prefektury Okinawa. Poblíž něj leží pod mořskou hladinou gigantické kamenné bloky, které připomínají obrovské terasy se schodišti vytesanými do kamene. Odhadu
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Uvařte si měkoučké karamely
panidomu.cz
Uvařte si měkoučké karamely
Nebudou se lepit na zuby a postup je velmi snadný díky jednoduchému fíglu. Nebudete potřebovat nic než běžný bílý cukr a trochu smetany. I tajná ingredience, která zaručí měkkost bonbonů, je běžná – jde o obyčejnou jedlou sodu. Tak pojďme na to! Do vyššího hrnce dejte 250 g bílého cukru a 50 ml vody. S
Tagliatelle s bazalkovým pestem
tisicereceptu.cz
Tagliatelle s bazalkovým pestem
Tagliatelle představují dlouhé široké nudle. Seženete je v každém supermarketu. A nejlépe chutnají právě s pestem. Ingredience 1 balení těstovin tagliatelle dvě hrsti čerstvé bazalky 6 lžic ol
Když může Prachař, koketuje i ona
nasehvezdy.cz
Když může Prachař, koketuje i ona
Herečka Sara Sandeva (26) ze seriálu Jedna rodina to s Jakubem Prachařem (40) zřejmě nemá jednoduché! Že by jí už docházela trpělivost? Ještě než se dali dohromady, říkalo se, že není krásné ženy, k