13. 7. 587 př. n. l.: Babylonský král Nabukadnesar II. nechal srovnat se zemí Šolomounův chrám v Jeruzalémě a velkou část židovského obyvatelstva odvedl do zajetí.    
Domů     Dechberoucí Alhambra: Zachránil ji před zkázou chromý voják?
Dechberoucí Alhambra: Zachránil ji před zkázou chromý voják?
10.12.2023
Alhambra

Maurští básníci přirovnávají Alhambru k „perle vsazené do smaragdu“ v narážce na barvu budov a lesy kolem. Se svými šesti paláci přetrvá tento maurský klenot staletí a stane se odpočinkovým místem sultánů i nových španělských katolických králů.

Je ušetřen, neboť je považován za symbol reconquisty nad Araby. Ferdinand Aragonský a Isabela Kastilská jsou navíc Alhambrou tak okouzleni, že se sem záhy nastěhují.

V záři pochodní

I když se slunce už dávno ztratilo za obzorem, dělníci stále přinášejí na vrcholek kopce vypálené cihly a vrší je na sebe. První stavební práce proběhnou v Alhambře už ve 13. století, kdy se Granada dostává do područí maurské dynastie Nasridovců.

Aby byl palác co nejdříve hotov, nařídí sultán Ibn Al Ahmar (1195–1273) svým poddaným pokračovat v budování zdí až do pozdních večerních hodin. Práce tak často probíhaly v rudé záři pochodní, což zřejmě dalo celému komplexu jméno.

Alhambra totiž znamená v arabštině červená, myslí si současný britský historik Robert Irwin. Podle jiné teorie si palác vyslouží své označení podle červených cihel. Vyloučené není ani to, že jde o zkomoleninu Al Ahmarova jména…

Hodiny v podobě fontány

V průběhu let je Alhambra několikrát upravena, neobyčejnou krásu jí ale dodají až sultánové Júsuf I. (1318–1354) a Muhammad V. (1339–1391). Zatímco první se zaslouží o stavbu Myrtového nádvoří, druhý o to Lví.

To první je 42 metrů dlouhé a 22 metrů široké, uprostřed s velkou nádrží s mramorovým obložením, zlatými rybkami a obklopené myrtami. Lví se však pokládá za symbol Alhambry. Je rozlehlé, obehnané nízkým podloubím na 124 bílých mramorových sloupech.

Uprostřed něj se tyčí unikátní alabastrová Lví fontána v podobě mísy, kterou podpírá 12 kamenných lvů. Původně sochy sloužily jako hodiny, voda proudila každou hodinu z jiného lva.

Dcery v zajetí

Sultán Boabdil (asi 1459–1533) zaklání hlavu, aby se pokochal pohledem na překrásnou kupoli, jež připomíná krápníkovou jeskyni.

Právě v této síni, která patří k těm nejhezčím v celé Alhambře, nechal jeho otec podle pověstí vyvraždit celou prominentní rodinu Abencerrajů, a to jen proto, že jednoho z jejích členů přistihl, jak se v noci snažil tajně vkrást k jedné z jeho půvabných dcer.

Ona i její sestra se pak údajně utrápily k smrti nenaplněnou touhou, protože je otec držel v paláci celý život pod zámkem. „Daleko od všech neřestí a nástrah,“ říkával prý s oblibou. Právě po nich je později síň Dvou sester pojmenována.

Triumf Katolických veličenstev

Kastilští vojáci jsou okouzleni monumentalitou zdejších prostor. V roce 1492 se totiž sultán Boabdil po šesti měsících obléhání vzdává a vydává Alhambru Isabele Kastilské (1451–1504) a Ferdinandu II. Aragonskému (1452–1516).

Dobytí paláce sultánů a vyvěšení zástavy Katolických veličenstev na něm je jako vítězné zakončení rekonquisty, oslavované v celé křesťanské Evropě.

Nadchne i janovského mořeplavce Kryštofa Kolumba (asi 1451–1506), jenž píše ve svém deníku dojatá slova o křesťanských vlajkách, které nyní vlají nad Alhambrou.

Nedokončená stavba

Na pár let zavládne kolem Alhambry klid. Teprve Habsburk Karel V. (1500–1558), který se v roce 1516 ujme španělského trůnu jako Karel I., zde začíná stavět renesanční palác.

Aby získal místo, zničí velkou část zimního paláce, odstraní některé kresby a pozlacení, zničí i cenný nábytek. Svůj projekt však nedokončí, protože nemá na Španělsko čas, musí totiž válčit – hlavně proti Francii a Osmanům.

Jako nástupce svého děda Maxmiliána I. (1459–1519) je navíc císařem Svaté říše římské, kde má co dělat s bující reformací. Proto nakonec žádný srovnatelný křesťanský palác vedle původních maurských nevyroste.

Věže padnou

Nálože rozmístěné po celém paláci mají každou chvíli vybuchnout. V roce 1812 se totiž Alhambry zmocní Napoleon Bonaparte (1769–1821), jenž se rozhodne maurský skvost vyhodit do povětří, a tak podlomit morálku Španělů, kteří stále vzdorují jeho nadvládě.

„Těsně předtím, než byl plán proveden, se jakémusi zchromlému vojákovi, který chtěl, aby Napoleonův záměr selhal, podařilo výbušniny zneškodnit, a zachránit tak Alhambru pro další generace,“ domnívá se Irwin. Už v té době je však palác notně poničený.

Během francouzské okupace na začátku roku 1812 nechal generál Sébastiani (1771–1851) vyhodit do povětří dvě věže. V roce 1821 pak poškodí maurský skvost zemětřesení. O osm let později se naštěstí začne s pomalou opravou objektu, která trvá v podstatě až dodnes.

Cennější než zlato

S proslulou Alhambrou je spojeno velké množství příběhů a legend. Jedna hovoří dokonce o tom, že kdesi v jejím podzemí se ukrývá poklad nesmírné hodnoty. O tom, co je jeho obsahem, se však dodnes vedou spory.

Odborníci se nicméně shodují v tom, že spíš než o zlato a cenné předměty by se mohlo jednat o „dávnou moudrost“, obsaženou v knihách a rukopisech.

Cordóba i Granada byly koneckonců svého času středisky arabské kultury, která ve středověku v mnoha směrech předčila kulturu křesťanskou, stejně jako tehdejší arabská věda o několik staletí předběhla poznatky evropských učenců – například v medicíně, astronomii, matematice, kartografii a dalších oborech.

Tento rozkvět arabské kultury lze přičíst nejen genialitě některých učenců, ale i tomu, že navázali na vědomosti zaniklých starověkých civilizací, které Arabové uchovávali ve svých spisech.

Foto: Wikipedia.org

Související články
reklama
Zajímavosti
Popravili poslední královnu při komunistických čistkách?
Protivníky při útoku úmyslně děsí sborovým řevem, vystřelují hvízdající šípy nebo zakládají mnoho táborových ohňů, aby vyvolali dojem, že je jejich armáda podstatně větší než ve skutečnosti. Tyto triky a také um jejich vojevůdců nesou své ovoce. Díky nim mongolská říše vzkvétá, ale všeho jen do času!   Mongolové v dobách své největší slávy – […]
premium
Opomíjený Perugino: Kdysi byl slavnější než da Vinci
S vypětím všech sil dokončuje stárnoucí Pietro Perugino své poslední dílo. Jde o fresku Madony s dítětem v kostelíku v městečku Fontignano. O pár desetiletí dříve přitom patřil mezi nejvyhledávanější malíře Itálie. „Za peníze byl ochoten zaprodat duši,“ uvádí životopisec Vasari. Zničila Peruginovu hvězdnou kariéru hamižnost? Na hlavní oltářní stěně v Sixtinské kapli ve Vatikánu se rýsuje freska Narození Páně. Jejím […]
Rusové museli USA uplatit, aby Aljašku koupily
Alexandr II. rázuje po místnosti sem a tam. Dobře ví, že mu teče do bot. Řada neúspěšných válek zemi zcela zdecimovala. Dluhy navíc začínají být neúnosné. „Prodejte Aljašku,“ rozhodne nakonec, „stejně slouží jen jako výběh pro lední medvědy!“  V médiích Aljašku označují všelijak – jako velkou zamrzlou hroudu ledu, ledárnu či Sewardovu ledničku. Ve Spojených státech […]
Vězeň Jiřího z Poděbrad chránil korunovační klenoty
Jeden z nejmocnějších mužů království Menhart z Hradce je opět za mřížemi. Zatím vždy ho jeho protivníci propustili. Nyní se ukáže, zda se dříve dostaví svoboda, nebo smrt. K husitství má šlechtický synek Menhart II. z Hradce (1398–1449) od mládí vztah. Vždyť i jeho otec Jan starší z Hradce (†1417), nejvyšší zemský hofmistr, se ke kališníkům přidal v roce 1415 po […]
premium
Věda a vynálezy
Krále českého skla okradla konkurence
Výbuch odhodí Egermanna na dveře. Omdlí, a když po chvíli zase přijde k sobě, ucítí prudkou bolest. Leží v kaluži krve, vlasy má sežehnuté a na několika místech těla je ošklivě popálený. Brzy se ale dá zase dohromady a pokračuje ve svých experimentech!   Nikdo se neusmívá ani nepláče štěstím. Manželé Egermannovi by byli raději, […]
premium
Sklidil první Londýňan s deštníkem posměch?
„Jen se na něj podívejte!“ ukazují si Londýňané s úšklebkem na britského cestovatele a filantropa Jonase Hanwaye. Roku 1760 se nese městem, a když se z oblohy spouští déšť, pohotově roztahuje deštník. Věc v britské metropoli té doby nevídanou.   Starověk Záležitost žen a císařů Výsada aristokracie, nebo rovnou císařů. Deštníky se podle dochovaných zápisů […]
Bombardér vozil pasažéry v proutěných křesílkách
Je sice pořádná zima, ale na letišti kousek od Versailles se to hemží lidmi. Na vzlet se připravuje slavný francouzský bombardér Farman. Místo bomb však bude mít 8. února 1919 zcela jiný náklad…   Francouzští bratři Farmanové chystají žhavou novinku. Zapálení aviatici, z jejichž dílny vyšel slavný bombardovací letoun Farman 60 s přízviskem Goliáš, nestihli svůj aeroplán […]
6 čínských vynálezů, které změnily svět
Ting, vyčerpaná po celodenní dřině, si sedne ke své misce nudlí. S chutí se pouští do jídla. Bez těstovin by na samé výspě Říše středu se svou rodinou nepřežila…   Rychle hotové jídlo v podobě misky nudlí vítězí v čínské kuchyni už po tisíce let. Jeden archeologický objev rozsekne i dlouholetý spor Číňanů s Italy, […]
premium
Nenechte si ujít další zajímavé články
Letní paradox: Slunce svítí déle, ale den je kratší
21stoleti.cz
Letní paradox: Slunce svítí déle, ale den je kratší
Aktuální měření ukazují, že naše planeta letos v červenci zažila kratší dny, než bývá obvyklé. Jde o součást dlouhodobého procesu, jehož příčinou je jak jádro Země, tak i změny klimatu. Brzká r
Vyzrajte na cestovní horečku!
nejsemsama.cz
Vyzrajte na cestovní horečku!
Změna prostředí, nervozita z dlouhé cesty, studený pot, závratě, zácpa, nebo naopak průjem. Znáte to také? Zkušené bylinářky doporučují zázvorový nápoj. K tomu potřebujete kus zázvorového kořene a jablko. Za pomoci odšťavňovače získáte chutný nápoj. Jestliže vás trápí průjem, rychle se ho zbavíte, když si uvaříte silný černý čaj, do kterého přidáte půl lžičky soli. K zastavení průjmu se
Rostlina umí přizpůsobit přenos pylu podmínkám prostředí, odhalují čeští vědci
epochalnisvet.cz
Rostlina umí přizpůsobit přenos pylu podmínkám prostředí, odhalují čeští vědci
Ač vědci zkoumají rostliny do detailů na úrovni molekul či z globálních perspektiv, jsou stále okamžiky jejich života, jež jsou prakticky neprobádané a dají se na nich udělat průlomové objevy. Jedním z nich je uvolňování pylu prašníky a jeho přenos hmyzem mezi květy. Prchavý děj, k jehož studiu nám víc než moderní přístroje pomůže
Muffiny s jahodami a jogurtem
tisicereceptu.cz
Muffiny s jahodami a jogurtem
Jogurt lze naředit několika kapkami mléka. Suroviny na 12 kusů 100 g hladké mouky 120 g pohankové mouky 80 g cukru krystal 1 lžička skořice 2 lžičky prášku do pečiva 2 lžíce oleje 1 rozmix
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
iluxus.cz
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
Exkluzivní šampaňské MUMM Cordon Rouge uskutečnilo první piknik v rámci 59. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Akce, jež proběhla v malebné zahradě hotelu Imperial, přivítala řadu
Když konturování, tak podle tvaru obličeje
panidomu.cz
Když konturování, tak podle tvaru obličeje
Konturování je jednou z nejužitečnějších metod make-upu a vyplatí se ji naučit. Dokáže totiž vytvořit iluzi ideálního tvaru obličeje. Konturování vlastně napodobuje efekt světla a stínu: Světlem vytahuje líbivé rysy obličeje a tmavšími tóny zatlačuje do pozadí ty méně povedené. A protože každá tvář je originál, neexistuje jeden univerzální postup, jak si konturováním dodat na
Jak si naše dcera Jitka postavila hlavu
skutecnepribehy.cz
Jak si naše dcera Jitka postavila hlavu
Zeťák myslel, že z naší dcery udělá ženu v domácnosti, že se vzdá své kariéry. Naše chytrá a ambiciózní Jitka se ale nedala. Musela si prosadit svou. Když si našla moje dcera Jitka ženatého přítele, navíc o deset let staršího, nebyli jsme s manželem z toho odvázaní. Štěstí našeho jediného dítěte nám bylo ale nade vše, tak jsme její rozhodnutí tolerovali.
Za tajemnými menhiry po Česku
epochanacestach.cz
Za tajemnými menhiry po Česku
Česká republika je poseta menhiry různého stáří a původu. K některým se pojí temné historické pověsti, jiné jsou vyhlášené pro své energetické působení. Navštivte s námi oblíbené menhiry, jež zdobí naši zem. Zakletý mnich u Drahomyšle Zakletý mnich u Drahomyšle (viz úvodní foto) poblíž Žatce je asi naším nejznámějším menhirem. O tomto kameni také existuje pověst. V
Kníže ďáblů Belzebub: Vládce pekla v něm však nehledejte!
enigmaplus.cz
Kníže ďáblů Belzebub: Vládce pekla v něm však nehledejte!
Je to takový malý oblíbený „pekelný“ omyl. Ne, Belzebub opravdu není vládce pekla a nejde o ekvivalent Satana či Lucifera. Kde se Belzebub vzal a kdo ho na pekelný trůn vlastně záměrně, či omylem uved
JFK a Jacqueline Kennedyová: Muž, který doprovází svoji ženu
epochaplus.cz
JFK a Jacqueline Kennedyová: Muž, který doprovází svoji ženu
John Fitzgerald Kennedy triumfuje v prezidentských volbách v listopadu roku 1960. Porazí v nich republikánského rivala Richarda Nixona. K vítězství mu dopomůže přízeň médií. V lednu roku 1961 se John Fitzgerald Kennedy (1917–1963) zabydluje v Bílém domě i se svojí drahou polovičkou Jacqueline (1929–1994) , která u veřejnosti obzvlášť boduje. Prostí Američané jí říkají láskyplně Jackie. Nová první dáma
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
rezidenceonline.cz
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
To všechno naše domovy získají, pokud je vybavíme některým z moderních typů sedacího nábytku s přiznanou konstrukcí ze dřeva či kovu. Zvolené řešení ovlivňuje samozřejmě jak vzhled, tak funkčnost každé sedací soupravy, a to i v případě, že konstrukční prvky nejsou vidět. Ocelové i dřevěné prvky ovšem bývají kvůli svému vzhledu přiznané, a to ve
Proč se sobě Dyková a Čadek vyhýbají?
nasehvezdy.cz
Proč se sobě Dyková a Čadek vyhýbají?
Jak tohle dopadne? Před časem jsme vás informovali, že to velmi jiskří mezi manželem Jitky Čvančarové (47) ze seriálu Doktor Martin, tanečníkem Petrem Čadkem (46), a hvězdou seriálu Marta Tatianou Dyk
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz