6. 7. 1348: Evropu zasáhla morová epidemie, která neměla obdoby. Mnozí zoufalí lidé z pohromy obviňovali Židy, na jejichž obranu vystoupil i avignonský papež Klement VI.    
Domů     Desfoursové: Rod přivedl do Čech nestydatý loupežník
Desfoursové: Rod přivedl do Čech nestydatý loupežník
14.3.2025
Desfoursové: Rod přivedl do Čech nestydatý loupežník

Albrecht z Valdštejna mu příliš nedůvěřoval, považoval ho za nejnestydatějšího loupežníka! Když přijde na lámání chleba, Mikuláš Desfours frýdlantského vévodu skutečně nepodpoří. Raději zachová věrnost císaři, za což bude štědře odměněn.

Desfoursové původně žili v Brabantsku (na území Nizozemska), kolem roku 1450 však natrvalo přesídlí do nedalekého Lotrinska (na severovýchodě dnešní Francie). Věrně slouží zdejším vévodům, díky čemuž jejich vliv i bohatství roste.

Ludvík Desfours (asi 1543–1613) je schopný diplomat a jako lotrinský vyslanec působí několik let v Praze na dvoře císaře Rudolfa II. (1552–1612). Z prvního manželství má dva syny. Starší Jan se po jeho smrti ujímá správy rodinného majetku v Lotrinsku.

Mladší Mikuláš (asi 1588–1661) se o sebe musí postarat sám. Duší je dobrodruh a voják. Táhne ho to do světa a shodou okolností nakonec zakotví v Čechách, o kterých mu otec už leccos vyprávěl…

Spokojený císař

První bojové zkušenosti získal ve válkách s Turky a v Nizozemí. Zkraje roku 1611 se Mikuláš účastní vpádu pasovských žoldnéřů do Čech a později válčí ve Furlánsku (na severovýchodě dnešní Itálie).

Po vypuknutí třicetileté války (v letech 1618–1648) se opět objevuje v Čechách. Nechal se naverbovat do císařské armády, nejspíš velí jízdnímu oddílu. V listopadu 1618 zasáhne do bitvy u Lomnice nad Lužnicí, ve které je zajat.

Kdy a za jakých okolností byl propuštěn, zůstává nejasné, nicméně na česká bojiště se vrátí. „Byl přítomen i v bitvě na Bílé hoře, pak bojoval především v severním Německu proti Dánům,“ vypráví současný spisovatel Pavel Koblasa.

V poli Mikuláš vyniká odvahou i organizačními schopnostmi. Císař Ferdinand II. (1578–1637) ho za věrné služby opakovaně odmění – v roce 1626 ho povýší do stavu svobodných pánů, o osm let později se pak Desfours stává říšským hrabětem.

Albrechtovi z Valdštejna často oponoval a nakonec se od něj odvrátil!
Albrechtovi z Valdštejna často oponoval a nakonec se od něj odvrátil!

O kořist nepřijde

Zřejmě od roku 1625 slouží pod Albrechtem z Valdštejna (1583–1634). Zpočátku jsou jejich vztahy napjaté – Mikuláš vévodovi často oponuje a zpochybňuje jeho rozhodnutí. Časem si ale na sebe zvyknou.

Desfours je brzy povýšen na plukovníka a do bitvy u Lützenu v listopadu 1632 zasáhne už jako generál. Vojenské hodnosti však nejsou jedinou odměnou za jeho služby Habsburkům. Podílí se na porcování majetku, zabaveného po Bílé hoře protestantům.

V roce 1628 získal od Valdštejna jako léno zámek Hrubý Rohozec i s okolním panstvím.

Zůstal neutrální

Je to nejnestydatější loupežník mezi plukovníky!“ údajně o něm jednou prohlásil Albrecht z Valdštejna. Svým způsobem měl pravdu. Mikuláš by kvůli němu rozhodně nechtěl přijít o svou dobrou pověst na císařském dvoře.

Proto podle Koblasy počátkem roku 1634 „při vzpouře proti Valdštejnovi zastával neutrální pozici“. Po vévodově vraždě je rozporcováno jeho obrovské panství. Zkrátka nepřijde ani Desfours.

Hrubý Rohozec se stává jeho výlučným vlastnictvím a s císařovým souhlasem nově získává také panství Malá Skála a Semily. Ještě v roce 1634 je pak Mikuláš jmenován císařským podmaršálkem, navíc Ferdinand II. ho uvede do dvorské válečné rady.

Ani to ale ještě není všechno. V květnu 1636 říšský hrabě Desfours obdrží inkolát (domovské právo), což urychlí jeho přijetí do české stavovské obce.

Zajistil si dědice

Zámek v Hrubém Rohozci zvelebuje a systematicky z něj buduje centrum rodového majetku v Čechách. Ten je vcelku rozsáhlý, jak upřesňuje Koblasa:

„K rohozeckému panství náleželo jedno město a 25 vesnic, k semilskému dvě města a 19 vsí, k maloskalskému 34 vesnic.“ Kdo se o ně jednou postará?

Již v roce 1627 si Mikuláš vzal Marii Eufemii z Eggenbergu, která mu v průběhu let porodí dědice Albrechta Maxmiliána (1629–1683) a další tři potomky. Po její předčasné smrti se hrabě ožení znovu, ale dalších dětí se už nedočká.

Zakladatel české linie šlechtického rodu Desfoursů umírá v prosinci 1661. Jeho ostatky spočinou v kostele sv. Ignáce v Jičíně a v 19. století budou převezeny do rodinné hrobky v Železném Brodě.

Rozumní hospodáři

Také slouží v císařské armádě. Dotáhne to na generála a císař mu za odměnu vylepší erb! S majetkem, který zdědil po otci, nakládá Albrecht Maxmilián rozumně. Projeví se jako zodpovědný hospodář.

Na jeho popud přicházejí do dosud neobydlených částí Jizerských hor noví osadníci. Zakládají zde osady Albrechtice, Maxov nebo Antonínov. Na druhou stranu hrabě podporuje rekatolizaci, a z jeho panství značná část obyvatel raději odejde.

V osídlování Jizerských hor a jejich podhůří pokračují i Albrechtovi synové. Za jejich životů se rod Desfoursů v Čechách také rozdělí do tří linií – rohozecké, maloskalské a semilské.

Zámek Hrubý Rohozec – hlavní rodové sídlo – projde na konci 17. století barokní přestavbou, svou současnou podobu pak získává o dvě století později. Desfoursům bude patřit až do roku 1945, kdy je vyvlastněn a přejde do správy čs. státu.

Foto: Foto:: Wikimedia Commons, Meisterdrucke.com
Zdroje informací: HALADA, Jan. Lexikon české šlechty, ČORNEJ, Petr; BĚLINA Pavel, Slavné bitvy naší historie, wikipedia.org
Související články
reklama
Zajímavosti
Našel Komenský v Brandýse štěstí?
Ve Fulneku vedl klidný život. Spravoval místní školu jednoty bratrské. Zároveň pracoval na české encyklopedii a oženil se s Magdalenou Vizovskou. Jenže stavovské povstání a jeho porážka v roce 1620 všechno změní. Z Komenského se stává psanec. Kněží nekatolického vyznání jsou v Českém království po bitvě na Bílé hoře v listopadu 1620 pronásledováni. Jan Amos […]
Ludvík Klega riskoval život pro druhé
Podílí se na organizaci zdravotní péče pro čs. legionáře. Během jejich ústupu přes Sibiř pomáhá sestavovat sanitní vlaky a zakládat kamenné nemocnice. Klega však není „pouze“ obětavý. Nejednou neváhá riskovat svůj život pro záchranu druhých… Když byl ještě chlapec, kvůli různým nemocem mu zemřeli otec a tři sourozenci. Nejspíš právě to byl důvod, proč se […]
premium
První česká obchodní zástupkyně prodávala šicí stroje
Zákaznicím v obchodě nabízí výuku šití na stroji i český návod. Obchod Ludmile ale připravuje víc starostí než radostí. Nejednou prodává na dluh. „Já mám též státi peníze za několik strojů a nikdo nechce platit,“ stěžuje si v roce 1865 Vojtěchu Náprstkovi.   „Uška,“ tak doma přezdívají Ludmile Křížkové (1844–1879), dceři vinopalníka Adolfa Křížka (1811–1891). […]
Hrabě Harrach probudil Krkonoše
Zdatný a rozvážný podnikatel, mecenáš umění, politik, hospodář, otec českých lyžníků a nadšený propagátor turistiky. Jan Nepomuk Harrach je osvíceným šlechticem a jeho činorodost udivuje dodnes. Výraznou stopu zanechal hlavně v Krkonoších.  Hrabě Harrach (1828–1909) se narodil ve Vídni jako syn vzdělaného, vlastenecky orientovaného Františka Arnošta z Harrachu (1799–1884) a jeho manželky Anny Marie Terezie (1809–1881), […]
Věda a vynálezy
Sklidil první Londýňan s deštníkem posměch?
„Jen se na něj podívejte!“ ukazují si Londýňané s úšklebkem na britského cestovatele a filantropa Jonase Hanwaye. Roku 1760 se nese městem, a když se z oblohy spouští déšť, pohotově roztahuje deštník. Věc v britské metropoli té doby nevídanou.   Starověk Záležitost žen a císařů Výsada aristokracie, nebo rovnou císařů. Deštníky se podle dochovaných zápisů […]
Bombardér vozil pasažéry v proutěných křesílkách
Je sice pořádná zima, ale na letišti kousek od Versailles se to hemží lidmi. Na vzlet se připravuje slavný francouzský bombardér Farman. Místo bomb však bude mít 8. února 1919 zcela jiný náklad…   Francouzští bratři Farmanové chystají žhavou novinku. Zapálení aviatici, z jejichž dílny vyšel slavný bombardovací letoun Farman 60 s přízviskem Goliáš, nestihli svůj aeroplán […]
6 čínských vynálezů, které změnily svět
Ting, vyčerpaná po celodenní dřině, si sedne ke své misce nudlí. S chutí se pouští do jídla. Bez těstovin by na samé výspě Říše středu se svou rodinou nepřežila…   Rychle hotové jídlo v podobě misky nudlí vítězí v čínské kuchyni už po tisíce let. Jeden archeologický objev rozsekne i dlouholetý spor Číňanů s Italy, […]
premium
Zajímal předchůdce bankomatu jen prostitutky?
Luther George Simjan, Armén žijící ve Spojených státech amerických, nosí v hlavě myšlenku na první bankomat již v roce 1939. A nápadů na zařízení přijímající nebo vydávající peníze má mnohem víc. Uvádí se, že v tomto směru je držitelem až 20 patentů!   1961 Pokus na půl roku „Věřte, je v tom budoucnost,“ přesvědčuje Simjan […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Interiér s ikonami skandinávského designu
rezidenceonline.cz
Interiér s ikonami skandinávského designu
Nedaleko Los Angeles si mladý pár nechal postavit vzdušnou rezidenci kombinující ocelový skelet, skleněné stěny a sekvojové obklady. uvnitř vás okouzlí ikony skandinávského designu. Vroce 1998 Mark a Andrea Meyerhoferovi koupili dům v zalesněnémpodhůří Lacanada Flintridge v Kalifornii. Pár začal spolu se skupinou architektů s přetvářením domu tak, že přestavěli část s kuchyní a rodinnou místností.
Řeka přináší leccos, někdy dokonce i lásku
skutecnepribehy.cz
Řeka přináší leccos, někdy dokonce i lásku
Čas utekl jako voda, s Pepou, o kterého jsem kdysi tak stála, jsme se rozvedli. Byla jsem přesvědčena, že zůstanu sama, ale osud to tak nechtěl. Měl pro mě ještě jednu lásku. Koukala jsem z okna chaty na jez a myslela na to, že čas utekl jako ta voda. Jak je to dlouho, co jsem se na jezu producírovala,
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
iluxus.cz
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
Surfová kancelář Surf-Trip, kterou založili sourozenci Olivovi, naučila za 18 let surfovat tisíce lidí z Česka i Slovenska. Z původně malých surfových kempů vyrostla ve stabilní cestovní kancelář s me
Přivolejte si malé zázraky
nejsemsama.cz
Přivolejte si malé zázraky
Lidská přání a touhy se po tisíciletí příliš nemění a například snaha získat lásku a vysněného partnera je věčná. Malá domácí magie funguje, ať už si přejete svůj život obohatit čímkoli. Domácí magie je dnes často opomíjena kvůli exotičtějším způsobům čarování. A to je škoda. Kvůli tomu se zapomíná na malá kouzla, která znaly už
Zase to otravné mravenčení. Co když se často vrací?
panidomu.cz
Zase to otravné mravenčení. Co když se často vrací?
Občas se to stane každému. Nohu si lidově řečeno přeležíte a pak vám chvíli na chodidle pobíhají mravenci. Banalita. Jenže co když se mravenčení vrací častěji? Pocit mravenčení nebo brnění je vlastně hlášením, které nám posílají nervy oné partie: Něčím jsme je utlačili, podráždili nebo jim způsobili nedokrvení. To je celkem prostá podstata problému. Složitejší
Čína: Její panenská příroda vám sebere dech
epochanacestach.cz
Čína: Její panenská příroda vám sebere dech
Slunce se mocně opírá o štíty mohutných hor. Na nebi není ani mráček a skoro to vypadá, že ostré vrcholky masivů musejí každou chvilkou protnout blankytně modrou oblohu. Jejich majestátnost a dravost krotí nádherné listnaté lesy, jejichž podzimní „čarokresba” vezme dech všem přihlížejícím. Je jednou z největších zemí a statistické údaje popisující tuto nejlidnatější část
Z jiné hvězdné čtvrti: Sluneční soustavou prolétá mezihvězdná kometa
21stoleti.cz
Z jiné hvězdné čtvrti: Sluneční soustavou prolétá mezihvězdná kometa
Astronomové oznámili objev teprve třetího známého objektu, který k nám přilétl z jiného hvězdného systému. Tento návštěvník, nově označený jako 3I/ATLAS, byl poprvé spatřen teleskopem v Chile jako nez
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
epochalnisvet.cz
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
Na první pohled obyčejné místo. Silnice, která se rozbíhá do čtyř stran. Křižovatka. Ale podle pradávných věr právě tady slábne závoj mezi světy. Je to místo, kde můžete přivolat duchy, uzavřít smlouvu s démonem nebo získat dovednosti, které nejsou z tohoto světa. Opravdu tady můžete změnit svůj osud? A jak vysokou cenu za to zaplatíte?
Počítač a baterie steré 2000 let. Skutečně existovaly!
enigmaplus.cz
Počítač a baterie steré 2000 let. Skutečně existovaly!
Připadají vám hodinový strojek či baterie jako vymoženosti dnešní doby? Takzvaný počítač z Antikythéry objevil 17. března 1902 řecký archeolog Spiridon Spice (1859–1932) při prohledávání vraku římské
Bodie: Mrtvé město zlata, hříchu a zločinu, kde se zastavil čas
epochaplus.cz
Bodie: Mrtvé město zlata, hříchu a zločinu, kde se zastavil čas
Stovky „městeček duchů“ jsou rozesety po Spojených státech jako památka na období zlaté horečky, ale žádné není tak známé a zachovalé jako Bodie. Toto kdysi největší a nejmodernější městečko v Kalifornii, plné zlata, peněz, hříchu a krve, prožilo jen tři roky slávy, než se propadlo do desítek let úpadku. Dnes, jako národní historická památka, vypadá,
Bramborový koláč s jablky
tisicereceptu.cz
Bramborový koláč s jablky
Suroviny 250 g brambor 60 g másla 200 g cukru moučky 2 vejce 250 g polohrubé mouky prášek do pečiva jablka Na drobenku 50 g hrubé mouky 30 g másla 30 g cukru krupice Postup Bram
Morávková drasticky hubne, aby zachránila manželství?
nasehvezdy.cz
Morávková drasticky hubne, aby zachránila manželství?
Co se to děje s oblíbenou herečkou ze seriálu Ordinace v růžové zahradě? Dana Morávková (53) vždy působila dojmem sebevědomé ženy, která by nesklouzla k malichernostem, jako je nesmyslné hladovění v t
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz