18. 7. 1891: V Praze byl zahájen provoz první elektrické tramvaje na území Česka - tzv. Křižíkovy Elektrické dráhy na Letné v Praze.    
Domů     Desfoursové: Rod přivedl do Čech nestydatý loupežník
Desfoursové: Rod přivedl do Čech nestydatý loupežník
14.3.2025
Desfoursové: Rod přivedl do Čech nestydatý loupežník

Albrecht z Valdštejna mu příliš nedůvěřoval, považoval ho za nejnestydatějšího loupežníka! Když přijde na lámání chleba, Mikuláš Desfours frýdlantského vévodu skutečně nepodpoří. Raději zachová věrnost císaři, za což bude štědře odměněn.

Desfoursové původně žili v Brabantsku (na území Nizozemska), kolem roku 1450 však natrvalo přesídlí do nedalekého Lotrinska (na severovýchodě dnešní Francie). Věrně slouží zdejším vévodům, díky čemuž jejich vliv i bohatství roste.

Ludvík Desfours (asi 1543–1613) je schopný diplomat a jako lotrinský vyslanec působí několik let v Praze na dvoře císaře Rudolfa II. (1552–1612). Z prvního manželství má dva syny. Starší Jan se po jeho smrti ujímá správy rodinného majetku v Lotrinsku.

Mladší Mikuláš (asi 1588–1661) se o sebe musí postarat sám. Duší je dobrodruh a voják. Táhne ho to do světa a shodou okolností nakonec zakotví v Čechách, o kterých mu otec už leccos vyprávěl…

Spokojený císař

První bojové zkušenosti získal ve válkách s Turky a v Nizozemí. Zkraje roku 1611 se Mikuláš účastní vpádu pasovských žoldnéřů do Čech a později válčí ve Furlánsku (na severovýchodě dnešní Itálie).

Po vypuknutí třicetileté války (v letech 1618–1648) se opět objevuje v Čechách. Nechal se naverbovat do císařské armády, nejspíš velí jízdnímu oddílu. V listopadu 1618 zasáhne do bitvy u Lomnice nad Lužnicí, ve které je zajat.

Kdy a za jakých okolností byl propuštěn, zůstává nejasné, nicméně na česká bojiště se vrátí. „Byl přítomen i v bitvě na Bílé hoře, pak bojoval především v severním Německu proti Dánům,“ vypráví současný spisovatel Pavel Koblasa.

V poli Mikuláš vyniká odvahou i organizačními schopnostmi. Císař Ferdinand II. (1578–1637) ho za věrné služby opakovaně odmění – v roce 1626 ho povýší do stavu svobodných pánů, o osm let později se pak Desfours stává říšským hrabětem.

Albrechtovi z Valdštejna často oponoval a nakonec se od něj odvrátil!
Albrechtovi z Valdštejna často oponoval a nakonec se od něj odvrátil!

O kořist nepřijde

Zřejmě od roku 1625 slouží pod Albrechtem z Valdštejna (1583–1634). Zpočátku jsou jejich vztahy napjaté – Mikuláš vévodovi často oponuje a zpochybňuje jeho rozhodnutí. Časem si ale na sebe zvyknou.

Desfours je brzy povýšen na plukovníka a do bitvy u Lützenu v listopadu 1632 zasáhne už jako generál. Vojenské hodnosti však nejsou jedinou odměnou za jeho služby Habsburkům. Podílí se na porcování majetku, zabaveného po Bílé hoře protestantům.

V roce 1628 získal od Valdštejna jako léno zámek Hrubý Rohozec i s okolním panstvím.

Zůstal neutrální

Je to nejnestydatější loupežník mezi plukovníky!“ údajně o něm jednou prohlásil Albrecht z Valdštejna. Svým způsobem měl pravdu. Mikuláš by kvůli němu rozhodně nechtěl přijít o svou dobrou pověst na císařském dvoře.

Proto podle Koblasy počátkem roku 1634 „při vzpouře proti Valdštejnovi zastával neutrální pozici“. Po vévodově vraždě je rozporcováno jeho obrovské panství. Zkrátka nepřijde ani Desfours.

Hrubý Rohozec se stává jeho výlučným vlastnictvím a s císařovým souhlasem nově získává také panství Malá Skála a Semily. Ještě v roce 1634 je pak Mikuláš jmenován císařským podmaršálkem, navíc Ferdinand II. ho uvede do dvorské válečné rady.

Ani to ale ještě není všechno. V květnu 1636 říšský hrabě Desfours obdrží inkolát (domovské právo), což urychlí jeho přijetí do české stavovské obce.

Zajistil si dědice

Zámek v Hrubém Rohozci zvelebuje a systematicky z něj buduje centrum rodového majetku v Čechách. Ten je vcelku rozsáhlý, jak upřesňuje Koblasa:

„K rohozeckému panství náleželo jedno město a 25 vesnic, k semilskému dvě města a 19 vsí, k maloskalskému 34 vesnic.“ Kdo se o ně jednou postará?

Již v roce 1627 si Mikuláš vzal Marii Eufemii z Eggenbergu, která mu v průběhu let porodí dědice Albrechta Maxmiliána (1629–1683) a další tři potomky. Po její předčasné smrti se hrabě ožení znovu, ale dalších dětí se už nedočká.

Zakladatel české linie šlechtického rodu Desfoursů umírá v prosinci 1661. Jeho ostatky spočinou v kostele sv. Ignáce v Jičíně a v 19. století budou převezeny do rodinné hrobky v Železném Brodě.

Rozumní hospodáři

Také slouží v císařské armádě. Dotáhne to na generála a císař mu za odměnu vylepší erb! S majetkem, který zdědil po otci, nakládá Albrecht Maxmilián rozumně. Projeví se jako zodpovědný hospodář.

Na jeho popud přicházejí do dosud neobydlených částí Jizerských hor noví osadníci. Zakládají zde osady Albrechtice, Maxov nebo Antonínov. Na druhou stranu hrabě podporuje rekatolizaci, a z jeho panství značná část obyvatel raději odejde.

V osídlování Jizerských hor a jejich podhůří pokračují i Albrechtovi synové. Za jejich životů se rod Desfoursů v Čechách také rozdělí do tří linií – rohozecké, maloskalské a semilské.

Zámek Hrubý Rohozec – hlavní rodové sídlo – projde na konci 17. století barokní přestavbou, svou současnou podobu pak získává o dvě století později. Desfoursům bude patřit až do roku 1945, kdy je vyvlastněn a přejde do správy čs. státu.

Foto: Foto:: Wikimedia Commons, Meisterdrucke.com
Zdroje informací: HALADA, Jan. Lexikon české šlechty, ČORNEJ, Petr; BĚLINA Pavel, Slavné bitvy naší historie, wikipedia.org
Související články
reklama
Zajímavosti
Nepotopitelná Violet přežila ztroskotání tří lodí včetně Titanicu
„Postarejte se o něj!“ křikne lodní důstojník na mladou stevardku a do náručí jí vloží dítě. Žena je oběma rukama obejme a v záchranném člunu začnou klesat. Titanic se v tu dobu už nebezpečně naklání na příď. Píše se 15. duben 1912 a údajně nepotopitelný parník jde po nárazu do ledovce ke dnu. Z více […]
Holil Mussoliniho lazebník i nohy jeho milence?
Mladý holič si právě ostří břitvu, kterou má za chvíli oholit italského fašistického vůdce, když vtom z vedlejšího pokoje zaslechne, jak duceho milenka telefonuje. Ač neúmyslně, z hovoru se dozví, že Mussolini měl dát svou první ženu i syna zabít injekcí. Co teď? Pokud někdo zjistí, co právě slyšel, kulka ho nemine. Zalehne proto do […]
Albrecht II. rázně potlačil pražskou vzpouru
„Já jim dám. Kacíři jsou to, a navíc i zrádci!“ rozčiluje se Albrecht Habsburský a s očima zapíchnutýma do podlahy přechází z jedné části komnaty na druhou. Hlavní adept na uvolněný český trůn umí být velkorysý a má smysl pro spravedlnost, ale zdejší kališníci u něj kolaborací s polským princem překročili únosnou mez. Za to […]
Trpěli první Češi na Islandu hladem?
Na stole přistanou nádoby s pivem a vínem. Za chvíli k nim přibude pálenka s medovinou. Daniel se nemůže dočkat, až ty dobroty ochutná. Jenže co to?! Dva sloužící přinesli velkou konev, ve které všechen alkohol smíchají a nakonec do něj přidají mléko! „No fuj!“ pomyslí si v duchu mladý Čech, zatímco Islanďané netradiční koktejl s chutí […]
Věda a vynálezy
Krále českého skla okradla konkurence
Výbuch odhodí Egermanna na dveře. Omdlí, a když po chvíli zase přijde k sobě, ucítí prudkou bolest. Leží v kaluži krve, vlasy má sežehnuté a na několika místech těla je ošklivě popálený. Brzy se ale dá zase dohromady a pokračuje ve svých experimentech!   Nikdo se neusmívá ani nepláče štěstím. Manželé Egermannovi by byli raději, […]
premium
Sklidil první Londýňan s deštníkem posměch?
„Jen se na něj podívejte!“ ukazují si Londýňané s úšklebkem na britského cestovatele a filantropa Jonase Hanwaye. Roku 1760 se nese městem, a když se z oblohy spouští déšť, pohotově roztahuje deštník. Věc v britské metropoli té doby nevídanou.   Starověk Záležitost žen a císařů Výsada aristokracie, nebo rovnou císařů. Deštníky se podle dochovaných zápisů […]
Bombardér vozil pasažéry v proutěných křesílkách
Je sice pořádná zima, ale na letišti kousek od Versailles se to hemží lidmi. Na vzlet se připravuje slavný francouzský bombardér Farman. Místo bomb však bude mít 8. února 1919 zcela jiný náklad…   Francouzští bratři Farmanové chystají žhavou novinku. Zapálení aviatici, z jejichž dílny vyšel slavný bombardovací letoun Farman 60 s přízviskem Goliáš, nestihli svůj aeroplán […]
6 čínských vynálezů, které změnily svět
Ting, vyčerpaná po celodenní dřině, si sedne ke své misce nudlí. S chutí se pouští do jídla. Bez těstovin by na samé výspě Říše středu se svou rodinou nepřežila…   Rychle hotové jídlo v podobě misky nudlí vítězí v čínské kuchyni už po tisíce let. Jeden archeologický objev rozsekne i dlouholetý spor Číňanů s Italy, […]
premium
Nenechte si ujít další zajímavé články
Neznámá ze Seiny: Morbidní múza a ideál krásy
epochaplus.cz
Neznámá ze Seiny: Morbidní múza a ideál krásy
Má jednu z nejznámějších tváří přelomu 19. a 20. století. Básníci ji opěvují, spisovatelům je múzou, pro mnohé je ideálem krásy. A nikdo neví, kdo to vlastně je. Zavřené oči a lehký, téměř neznatelný náznak úsměvu. Tak zůstane navždy zapsána do historie. Tvář neznámé dívky, otištěná pravděpodobně do posmrtné masky, visí kolem roku 1900 jako
Botanická pozvání pozvání na výlet
panidomu.cz
Botanická pozvání pozvání na výlet
Je tu jaro a s ním první nesmělé kvetení. Jestli se už nemůžete dočkat, až se vaše zahrádka oděje do barev, vydejte se do některého parku nebo botanické zahrady. Je jich po Čechách víc, takže si určitě vyberete. Americká zahrada Najdete ji v západočeském kraji nedaleko Chudenic jen pár kilometrů do Klatov a výlet určitě bude stát
Pečené kuřátko na citrónech a česneku
tisicereceptu.cz
Pečené kuřátko na citrónech a česneku
Možná jste dosud neobjevili kouzlo kuřecího masa ovoněného pečeným citronem. Teď máte ale příležitost. Ingredience 1 celé kuře 2 cibule 2 celé citrony 5 stroužků česneku hrst tymiánu nebo ro
Nové hodinky Omega Seamaster Diver 300M: Oranžový symbol hloubek
iluxus.cz
Nové hodinky Omega Seamaster Diver 300M: Oranžový symbol hloubek
Za posledních dvacet let se oranžová barva stala synonymem pro potápěčské hodinky značky Omega – nejen díky své vysoké viditelnosti pod vodou, ale i jako výrazný estetický prvek. Tato výrazná barva se
Smrtelná tragédie v Le Mans: Zaúřadoval nezvratný osud?
enigmaplus.cz
Smrtelná tragédie v Le Mans: Zaúřadoval nezvratný osud?
Ochozy kolem závodního okruhu ve francouzském Le Mans, kde se jezdí známý 24 hodinový závod, jsou plné lidí. V kalendáři je psaný 11. červen roku 1955 a závod byl zhruba před dvěma hodinami odstartová
Zachraňte koně! Příběh chovatelského klenotu pražské zoo pokračuje
21stoleti.cz
Zachraňte koně! Příběh chovatelského klenotu pražské zoo pokračuje
Psalo se 28. září 1931. Den, který navždy změnil osud jednoho druhu. V pražské Troji se slavnostně otevřela nová zoologická zahrada. Pro mnohé jen další zábavné místo pro rodinné výlety. Kdo by si teh
Chybí Peštové a Haberovi doma jiskření a vášeň?
nasehvezdy.cz
Chybí Peštové a Haberovi doma jiskření a vášeň?
Zatímco Daniela Peštová (54) chce problémy řešit a mluvit o nich, její partner Pavol Habera (63) veřejně přiznal, že ho to nezajímá. Podřezal si pod sebou větev a dočká se rozchodu? Následující týd
Vana – královna relaxačního prostoru
rezidenceonline.cz
Vana – královna relaxačního prostoru
Na následujících stránkách vám chceme představit tradiční koupelnu v netradičním pojetí. Zařizovací předměty se netísní v malé místnosti bez oken, ale jsou součástí relaxačního prostoru. Opravdovou královnou koupelny se stává vana, volně stojící uprostřed prostoru. Nejenom že je pohodlně přístupná ze všech stran, zároveň dokonale vyniknou její ladné linie. Hitem posledních let se staly tradiční tvary, různé
Moudrá sova mi přináší štěstí
skutecnepribehy.cz
Moudrá sova mi přináší štěstí
Měla jsem krátce před maturitou a byla jsem nervózní. Sova v mém snu mi poradila, na jakou otázku se mám připravit. Ten sen se mi zdál ve škole před maturitou. Seděla jsem na břehu řeky, kam jsem chodívala s dědečkem na ryby. Seděla jsem tam sama, děda byl už po smrti, a mně se v tom snu po
Grenadina z granátových jablek
nejsemsama.cz
Grenadina z granátových jablek
Grenadina je tradiční sirup vyráběný z granátových jablek, nikoli z třešní, jak se mnozí domnívají. Má sladkokyselou chuť a krásnou červenou barvu. Ingredience na 4 sklenice: ● 1 l čerstvé šťávy z granátových jablek ● 100 g cukru ● šťáva z citronu Postup: Do malého hrnce nalijte šťávu a přidejte cukr. Pomalu zahřívejte a míchejte, dokud se cukr zcela nerozpustí, ale nevařte. Přidejte citronovou šťávu, která zvýrazní chuť a prodlouží
Tunisko a jeho exotická tvář
epochanacestach.cz
Tunisko a jeho exotická tvář
Tunis není jen pětihvězdičkový hotel a každodenní lenošení na pláži. Tato země nabízí mnohem víc. Většina Čechů jezdí hlavně na Djerbu, do Sousse, Hammametu nebo Nabeulu. Milovníci klidu a historických památek zamíří ale raději do Mahdie. Určitě se vyplatí nezůstávat celý týden jen u hotelu v opojení all inclusive, ale navštívit více různých míst. Mezi ně
Záhada jediné vraždy na jižním pólu
epochalnisvet.cz
Záhada jediné vraždy na jižním pólu
Polární stanice Amundsen-Scott je umístěná 100 metrů od jižního pólu. Polárníci zde tráví čas už od roku 1956, kdy první budovy postaví osmnáctičlenná skupina amerického námořnictva.   Od té doby zde léto tráví přes 200 výzkumníků, v zimě je zde jen něco mezi 50 a 90 lidmi. Taky není o co stát, průměrná teplota je přes
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz