12. 9. 1683: Drtivým vítězstvím Habsburků nad Osmany skončila bitva u Vídně, která definitivně zastavila tureckou expanzi do Evropy.    
Domů     Doplul Pýtheás z Massalie až do Arktidy?
Doplul Pýtheás z Massalie až do Arktidy?

Plují stále víc na sever. Zastaví je až „Ztuhlé moře“, jak Pýtheás pojmenuje arktickou pustinu, kudy se nedá proplout lodí ani jít po svých. Hustá mlha, ledová kaše a plovoucí ledovce mu nahánějí hrůzu, a tak raději zamíří zpátky na jih.

Peněz moc nemají, a přesto svému synovi zajistí dobré vzdělání. Díky obětavosti rodičů se Pýtheás (asi 380–asi 310 př. n. l.), rodák z řecké osady Massalie (dnešní francouzská Marseille), může věnovat vědě, a to hlavně matematice a astronomii.

Bystrý mladík současně touží poznat neznámé kraje za hranicemi řeckého světa (oblast Středozemního a Černého moře). Láká ho daleký sever.

Doslechl se, že jsou tam v létě „dny o mnoho delší než noci a že moře se… pravidelně stahuje od pobřeží a zase je zalévá“, líčí současný historik Michael Borovička. Pýtheás by moc rád tyto i další „zázraky“ viděl na vlastní oči.

K tomu ale potřebuje loď s posádkou, což si nemůže dovolit. Naštěstí existuje řešení, díky němuž si svůj sen nejspíše mezi lety 330–325 př. n. l. splní.

Dohoda se snílkem

Kupci z Massalie chystají objevitelskou výpravu. Chtěli by najít vodní cestu mezi Baltským a Černým mořem. Obchodují s cínem z britských ostrovů a jantarem z Baltu a přepravou žádaného zboží loděmi by místo po souši zvýšili svoje zisky.

Pýtheás jim nabídne, že důležitou expedici povede. Váhají, protože má pověst mluvky a snílka. Nakonec se ale dohodnou: Když přiveze náklad cínu a jantaru a bude pátrat po jimi požadované cestě, může probádat daleký sever.

K dispozici dostává novou a speciální loď, pojmenovanou Artemis. Na délku měří téměř 50 metrů a její posádku tvoří až 60 veslařů a dalších 20 námořníků.

Řekové vyrazí do neznámých končin na nové lodi. Brzy o ni málem přijdou.
Řekové vyrazí do neznámých končin na nové lodi. Brzy o ni málem přijdou.

Pomůže černá barva

Potřebují plán, jinak jejich plavba skončí dřív, než pořádně začne. Gibraltarský průliv, jedinou cestu ze Středozemního moře, hlídají Kartaginci, kteří cizí plavidla bez milosti potápějí. Pýtheás je ale převeze.

Údajně nechává Artemis natřít černou barvou a během temné noci nepozorovaně pronikne do Atlantského oceánu. V úvahu však připadá i to, že se Řekové kritickému místu úplně vyhnuli.

Možná pěšky přešli až na západní pobřeží Galie (dnešní Francie) a teprve na pobřeží Biskajského zálivu postavili svoji loď. Buď jak buď, právě ve zdejších vodách Pýtheás poprvé na vlastní kůži zažije mohutný odliv.

Když zakotví u břehů Bretaně nedaleko ostrova Ouessant, Artemis se během „chvilky“ ocitá na suchu. Posádka ještě stihne na poslední chvíli podepřít její boky vesly, aby se nepřevrhla!

Na konci světa

Zamíří k jihozápadnímu pobřeží dnešní Anglie, kde nakoupí cín. Pivo, jež s nimi chtějí zdejší obyvatelé směnit za červené víno, ale Řekové odmítnou. Ta „břečka“ jim vůbec nechutná!

Mnohem větší dojem na ně udělají hejna velryb, na která narazí o pár týdnů později. Obří kytovce ještě nikdy neviděli. Pýtheás při té příležitosti pojmenuje nedaleké ostrovy Orcas (dnešní Orkneje).

Zdejší lidé mu prozradí, že ještě více na sever se nachází Thúlé, bájná země na konci světa (nejspíše Island). Právě ta se stává jeho příštím cílem. Prozkoumá ji a už zase spěchá na moře. Vyrazí na severozápad, další zemi však už neobjeví.

Po pouhém dni plavby narazí na zamrzlé moře. „Ani země, ani voda, ani vzduch tady neexistují odděleně. Je to jakási směs všeho dohromady,“ přibližuje Pýtheás arktickou pustinu. V Řecích vyvolává úzkost, a tak se rychle obracejí zpátky na jih.

Thúlé se dodnes nepodařilo lokalizovat. V úvahu připadají Island či Skandinávie.
Thúlé se dodnes nepodařilo lokalizovat. V úvahu připadají Island či Skandinávie.

Nikdo mu nevěří

Na návrat do Massalie je brzy, ještě nesplnil všechny úkoly. Pýtheás se kolem pobřeží Norska vydává do Severního moře – či snad dokonce až na Balt –, kde objevuje bohatá naleziště jantaru.

Marně naopak hledá vodní cestu do Černého moře, protože ta jednoduše neexistuje… Zklamaný tímto neúspěchem konečně zamíří domů. Možná riskne další plavbu přes Gibraltarský průliv, což by s plně naloženou lodí dávalo největší smysl.

Nebo pluje po Rýnu a jeho přítoku Mosele do francouzského vnitrozemí a zbytek cesty zdolá pěšky. Každopádně v Massalii je vřele přivítán. Kupci září spokojeností, byť jejich vyslanec Balt s Černým mořem „nepropojil“.

Cena přivezeného cínu a jantaru totiž mnohokrát převyšuje náklady vynaložené na výpravu. A ohromí je i vyprávění o dalekém severu. Ovšem ne tak, jak by si Pýtheás představoval. Všem je jen pro smích. Jeho historky jsou tak neskutečné, že jim prostě nikdo nevěří!

Přežije díky kritikům

Nenechá se znechutit. Svoje zážitky z plavby sepíše do díla Na oceánu (Peri tú Ókeanú). Obsáhlý spis v dalších staletích podrobí kritice věhlasní starověcí učenci. Hlavně řecký historik a geograf Strabón (asi 63 př. n. l.–asi 24 n. l.) je k němu nemilosrdný a jeho autora nazve „arcipodvodníkem“!

Nakonec je ale dobře, že má Pýtheás tolik kritiků. Dílo Na oceánu totiž skončí v Alexandrijské knihovně, která později i se svými poklady beze stopy zmizí. Právě díky Strabónovi a dalším autorům se vzácný spis částečně dochová alespoň v úryvcích.

První známý objevitel Arktidy tak může být po mnoha staletích rehabilitován. Jeho jméno očistí Fridtjof Nansen (1861–1930).

„Poznámka, že k směsici země a moře patří i vzduch, není vůbec absurdní, ale dokonce zcela názorná,“ obhajuje Pýtheův popis arktické pustiny uznávaný norský polárník, který mimo jiné prozkoumal vnitrozemí Grónska.

*** Do Říma přiveze nosorožce ***

* Římané v 1. století našeho letopočtu vypraví několik expedic do nitra Afriky…Vojevůdce a obchodník Julius Maternus kolem roku 90 našeho letopočtu vyrazí z lybijského přístavu Leptis Magna a přes Saharu pronikne do země zvané Agisymba (nejspíše oblast kolem Čadského jezera).

* Detailně popíše zdejší faunu a zpátky do Říma se údajně vrací s dvourohým nosorožcem.

Foto: greekmediagroup.com.au, Quora.com, thedetailedhistory.com, pinterest.com, omeka.wustl.edu, antickysvet.cz
Související články
reklama
Zajímavosti
Bitva u Höchstädtu: Francouzi osudově zaspali! Třikrát!
Vévoda z Marlborough a Evžen Savojský vytrvale tlačí na obě křídla nepřátelských sil. Znepokojený maršál Tallard tam postupně posílá tisíce dalších mužů, čímž se ale dopustí zásadní chyby. Přesuny jednotek oslabí střed francouzsko-bavorské armády, a právě na ten drtivě zaútočí vojáci Velké aliance! Vážně nemocný španělský král Karel II. (1661–1700) z rodu Habsburků nemá žádné […]
premium
Alexandra s dvorní dámou vyhodili z okna
„Nikdo tady není!“ zjišťují vzbouření vojáci. Ložnice, do níž se král s královnou vrátili po večeři s přáteli, je skutečně prázdná. Jen na toaletním stolku leží otevřená kniha, jako by si ji tam právě teď její čtenářka položila. Manželé se mezitím tisknou k sobě, plni strachu z toho, co se bude dít. Jsou totiž schováni […]
3 rozdělené rodiny: Černín se na bratrovu popravu nedíval
Tváří v tvář katovi jde šlechtická hrdost stranou. Diviš Černín z Chudenic jen stěží polyká slzy. Do poslední chvíle doufá, že dostane milost. Vždyť na vyvýšené tribuně na popravu dohlíží i jeho vlastní bratr Heřman. Ve chvíli, kdy má kat spustit dolů ostrý meč, hejtman Starého Města pražského raději opouští své místo. Z místodržitelské kanceláře […]
premium
Slepota ochromila Lucemburka na vrcholu sil
Jan Lucemburský se zrovna vrací z křížové výpravy proti pohanským Litevcům. Nadšením nehýří. Výsledky tažení jsou mizivé, navíc cítí, že se mu povážlivě zhoršuje zrak. Od dětství neměl tento smysl nejlepší, ale teď už to začíná být vážně problém. Podle některých pramenů Jan Lucemburský (1296–1346) od dětství viděl špatně na dálku, podle jiných snad šilhal. […]
Věda a vynálezy
Snažil se Newton vypočítat datum Apokalypsy?
Hrot pera škrábe po papíře. Zapisuje si všechna čísla, rozměry, proporce, časové údaje, které na stránkách Bible najde. „Jistě to spolu nějak souvisí, jenom musím přijít na ten správný vzorec,“ přemítá Isaac Newton. Nedaří se. Jedna věc je totiž hledat zákonitosti v přírodě a druhá v mýtech.   Isaac Newton (1643–1727) je znám především jako […]
premium
4 ztracené vynálezy: Dal císař zabít tvůrce pružného skla?
Máme je v pasti! Alespoň to si myslí Arabové, když v 7. století oblehnou Konstantinopoli. Obránci města ale disponují tajnou zbraní – chrličem neuhasitelného ohně. Nepřátelské lodě jím promění v hořící trosky a ten, kdo se nezachrání skokem do vody, shoří rovněž. Dokud mají Byzantinci řecký oheň, odrazí jakéhokoliv nepřítele.   Způsob jeho přípravy je […]
premium
Otec kolečkových bruslí se na nich ztrapnil
„Je vyšší než obvykle,“ podivují se hosté na maškarním plese, když se tu objeví výstřední belgický vynálezce Merlin. Důvodem, proč většinu přítomných najednou převyšuje o půl hlavy, je, že má na sobě boty s kolečky. Jde o jeho nejnovější vynález. První veřejná demonstrace ale nevyjde úplně podle plánu…   Co mají společného Perillos z Athén, […]
Spáchal jediný Čech v projektu Manhattan sebevraždu?
Přetahují se o něj ta nejlepší světová výzkumná pracoviště. Místo rodákovi z Brna Georgu Placzkovi nabídne i Fyzikálně-technologický institut v Charkově. Při kladení podmínek, za jakých by nabídku přijal, si ale fyzik neodpustí i tu, že musí zmizet „chasain“. Výrazem míní Stalina. Přijde udání a musí si sbalit kufry. Do SSSR už se nepodívá!   […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Půjčka na podnikání je rychlé řešení pro různé výdaje
epochalnisvet.cz
Půjčka na podnikání je rychlé řešení pro různé výdaje
Hledáte bleskovou finanční injekci? Jsou ve hře složenky nebo výdajové položky, s nimiž jste absolutně nepočítali? Existuje řešení v podobě krátkodobého úvěru, který míří na všechny osoby samostatně výdělečně činné. Není nutné spěchat, chodit na pobočku nebo platit registrační poplatek. Proč také? Dostupnost této cesty je výhodou pro každého, kdo aktivně podniká a dobře ví, že čas
Digitální otrokářství: Dej si detox
panidomu.cz
Digitální otrokářství: Dej si detox
Osvobození od telefonních drátů se přeměnilo na novou závislost, která má dokonce mezinárodní klasifikaci nemocí: F63.8. A jaký máte vztah vy s vašim mobilem? Šťastný, anebo připomíná otrokářství? Dvě třetiny lidí si zkontroluje mobil bezděky i tehdy, když nezvoní, nepípá a ani nevrní. 59 % lidí přiznává, že si bere telefon i do koupelny a
Sedm divů světa: To hlavní, co byste si o nich měli pamatovat
enigmaplus.cz
Sedm divů světa: To hlavní, co byste si o nich měli pamatovat
Navštívili jste již některé z nich? Enigma Plus vám přináší ve stručnosti hlavní informace, které byste si o největších divech světa měli zapamatovat. Zeus v Olympii Athénský sochař Feidiás vytv
Oko je zrcadlo vaší duše i zdraví
nejsemsama.cz
Oko je zrcadlo vaší duše i zdraví
Co byste měla, nebo naopak neměla dělat, abyste si co nejdéle uchovala zdravý zrak? Nikde na těle neexistuje citlivější, jemnější a choulostivější pokožka jako právě v okolí očí. Obzvlášť citlivě a hlavně viditelně reaguje na vyčerpanost celého organismu, na nedostatek spánku, horečnaté onemocnění či psychickou zátěž. V této oblasti je pokožka méně pružná než jinde,
Mayské lidské oběti: Hop do studny
epochaplus.cz
Mayské lidské oběti: Hop do studny
Jako většina dávných národů i Mayové si u svých bohů snaží zajistit lepší podmínky formou obětí. V jejich případě nejčastěji shazováním do studní zvaných cenote. Mexický poloostrov Yucatán je plný jeskyní, které Mayové považují za posvátné. Jsou pro ně nejen vstupy do podsvětí, ale také místy kontaktu s bohy. Obzvláště posvátné jsou právě cenote, obrovské přírodní
Nenechte si ujít Paní domu č. 10, právě vychází!
tisicereceptu.cz
Nenechte si ujít Paní domu č. 10, právě vychází!
Na co se můžete v novém čísle Paní domu těšit? Na spoustu inspirací a nápadů pro jedinečné období na sklonku léta, kdy ještě nenastal podzim, dny jsou teplé a příroda je ve své nejbarevnější formě. Do
Moderní garážová vrata na vysoké úrovni
rezidenceonline.cz
Moderní garážová vrata na vysoké úrovni
Ideální model by měl být v maximálním kontextu s celkovým vzhledem rezidence – s okny, dveřmi i fasádou. Současné produkty disponují také vynikající termoizolací, pro finální realizaci jsou klíčové rovněž bezpečností aspekty a technologicky pokročilé způsoby ovládání. TEXT: Blanka Stehlíková, FOTO: archivy firem
Unikátní módní přehlídka i street artový obraz jako inspirace na 134. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou
iluxus.cz
Unikátní módní přehlídka i street artový obraz jako inspirace na 134. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou
Slavia pojišťovna, titulární partner Velké pardubické se Slavia pojišťovnou, podporuje rozvoj společenského významu akce. Již podruhé uspořádala módní přehlídku návrhářky Beaty Rajské a letos premiéro
Saint-Tropez, Nice a Monako: Tři perly Francouzské riviéry, které byste neměli minout
epochanacestach.cz
Saint-Tropez, Nice a Monako: Tři perly Francouzské riviéry, které byste neměli minout
Francouzská riviéra je synonymem pro luxus, krásu a nezapomenutelné zážitky. Ať už jste milovníkem historie, kultury, nebo jen hledáte perfektní místo k odpočinku, města Saint-Tropez, Nice a Monako nabízejí vše, co si jen můžete přát. Pojďme se podívat blíže na tato tři úchvatná místa, která by rozhodně neměla chybět na vašem cestovním seznamu. Saint-Tropez: Ikona
Kvůli Ulici je Vondráčková ve StarDance bez šance?
nasehvezdy.cz
Kvůli Ulici je Vondráčková ve StarDance bez šance?
Povídalo se, že Lucie Vondráčková (44) do podzimní řady soutěžní show StarDance ani nenastoupí kvůli těhotenství. To však sama vyvrátila, neboť rázně řekla, že už žádné děti nechce, a maká jako ďas.
Babička pochopila, že není jen jediná
skutecnepribehy.cz
Babička pochopila, že není jen jediná
Byla jsem svobodná matka a nebýt hodné sousedky, byla bych na všechno sama. Paní Anežka dělala mé holčičce náhradní babičku. Moje malá dcera toužila po babičce. Paradoxně ji měla, ale příliš moderní. Zatímco jiné babičky nosívaly tepláky a šátky, pletly na vnoučata a nemyslely na nic jiného než na rodinu, naše byla jiná. V dnešní době by to možná
Digitální dvojčata olympioniků
21stoleti.cz
Digitální dvojčata olympioniků
Na letošní olympiádu lákali její organizátoři jako na hry poháněné inovacemi. A nešlo o plané řeči. Kromě nových světových rekordů a nezapomenutelných sportovních okamžiků představovala Paříž 2024 tak