7. 1. 49 př. n. l.: Římský senát nařídil Caesarovi odevzdat veškeré své legie, pokud by tak neučinil, byl by prohlášen nepřítelem vlasti. O tři dny později Caesar překročí řeku Rubikon.    
Domů     Edmund Campion anglické katolíky nezradil
Edmund Campion anglické katolíky nezradil
Edmund Campion

Chlad a šero obestupují vězně, jenž čeká na svůj poslední den. Tělo ho bolí od krutého mučení, v mysli je převážně na modlitbách. Přesto možná chvílemi vzpomíná na dětství i osudové okamžiky svého života… 

Bude také knihtiskařem,“ je přesvědčen otec Edmunda Campiona, jenž se narodil 25. ledna 1540 v Londýně. Brzy se ovšem ukáže, že jde o výjimečného chlapce, jenž dostal do vínku řečnické nadání i studijní předpoklady.

Již coby 13letý má tu čest vítat proslovem královnu Marii Tudorovnu (1516–1558). „Dopřej mu vzdělání,“ přesvědčuje okolí Edmundova otce, a tak to jeho syn nakonec dotáhne až na univerzitu v Oxfordu. Právě zde má také v roce 1566 projev ke královně Alžbětě I. (1533–1603).

Černé svědomí

Panovnice mladíkovi nabízí, aby vstoupil do jejích služeb. Ať už z radosti po uznání od samotné královny, z chvilkového přesvědčení, že to je správný krok, nebo kvůli nátlaku od vedení fakulty Campion skládá přísahu, v níž uznává Alžbětu I. za hlavu církve.

Jenže netrvá dlouho a ozve se jeho svědomí. „Co jsem to jen učinil?“ chytá se uznávaný řečník za hlavu. Dobře si uvědomuje, že jako katolík má jinou představu o zástupci Boha na Zemi.

„Odvolávám!“ snaží se vše napravit, i když ví, že mu hrozí nemalý trest. Prchá proto v roce 1569 do irského Dublinu a pak na sever Francie. Věnuje se tam studiu teologie na škole pro anglickou katolickou mládež.

V roce 1573 se vydává do Říma a chce vstoupit do jezuitského řádu. Odtud je poslán do českých zemí, kde později v Praze vyučuje v jezuitském Klementinu teologii, filozofii a rétoriku. Roku 1579 je zde vysvěcen na kněze.

Přísahu královně si vyčítá, pak už z cesty katolické víry nesejde.
Přísahu královně si vyčítá, pak už z cesty katolické víry nesejde.

Vrací se domů

Můžete se vrátit do Anglie,“ rozhodnou se představení jezuitského řádu poslat ho na novou misi.

Všudypřítomní udavači se dozvědí o Campionově návratu, ale i tak se mu v přestrojení za obchodníka se šperky podaří dostat do rodné země, kde tajně pomáhá tamním katolíkům. Kromě toho píše letáky a knihy.

Tu nejdůležitější nazve Deset důvodů a je obhajobou katolické církve na ostrovech, kde jim není přáno… Jednoho dne navštěvuje městečko Lyford, odkud ještě v pořádku odjíždí, ale v hostinci nedaleko Oxfordu ho kdosi prosí, aby se vrátil, protože někteří z místních katolíků neslyšeli jeho moudrou řeč.

Svolí a na zámku jisté paní Yateové na něj čeká asi 60 lidí. 59 z nich nejspíš netuší, že je mezi nimi zrádce. Jedná se o George Eliota, který nedostal na shromáždění pozvánku, a tak původně neměl být na mši ani vpuštěn.

Když tolik prosil, věřícím se ho zželelo. Nikdo z nich nevěděl, že hned po skončení bohoslužby zmizí, aby Campiona a další přítomné kněží udal.

Tajná skrýš

Přivolané stráže nejprve v sídle paní Yateové nikoho podezřelého nenajdou. K ránu druhého dne už má pátrání skončit, když Eliot ukáže na jednu ze zdí. „Zde jste nezkoušeli,“ vezme do rukou sekeru a mlátí s ní do zdiva, až se ozve dutý zvuk.

Stačí pár ran, aby byla odhalena tajná skrýš, kde na malém lůžku sedí modlící se kněží, kteří už se vzájemně vyzpovídali.

Nezlomí ho ani skřipec

Mhouří oči v nárazu denního světla, které ho oslepí, když je po čtyřech dnech vyveden ven z temné kobky Toweru. „Tudy,“ ukazuje mu dozorce člun na Temži. Vezou ho ke královně a dalším vysoce postaveným lidem.

Slibují mu všechno možné, jen když odvolá své přesvědčení. Nechtějí tohoto nadaného člověka, jenž jim býval dobrým přítelem, odsoudit k smrti. Jeho talentu by navíc dokázali využít. Jenže Campion se katolické víry nevzdá.

„Bylo mu snáze vyrvat z prsou srdce než z úst jediné slovo,“ vzpomíná později lord Hunsdon (1526–1596) na chvíle, kdy Campion trpěl na skřipci.

Aby na něj katolíci zanevřeli, šíří se Anglií falešná zpráva o tom, že vyzradil mnohé rodiny svých souvěrců. „Musíte odejít, odkud jste přišli, a posečkat, dokud nebudete ulicemi Londýna odvedeni k místu popravy,“ padne rozsudek.

„Tam budete pověšeni a zaživa sňati, vaše vnitřnosti budou vám vyňaty a před očima spáleny; vaše hlavy vám budou uřezány, těla rozčtvrcena a vyložena na různých místech podle přání Její Milosti.

A Bůh se smiluj nad vašimi dušemi,“ zaznívá u soudu s Campionem a dalšími kněžími.

Projde si krutým mučením na skřipci, přesto trvá na svém.
Projde si krutým mučením na skřipci, přesto trvá na svém.

Z jiného ovčince

1. prosince 1581 je Edmund Campion s dalšími bratry veden rozblácenými ulicemi k popravišti. „Divadlem jsme se stali Bohu, andělům i lidem…,“ chce naposledy promluvit k davu, ale nedovolí mu to. Opět na jeho úkor zaznívají slova o zradě, načež pronáší:

„Jsem katolík a kněz, v této víře jsem žil a v této víře chci umřít.

Považujete-li mé náboženství za zradu, pak jsem zajisté vinen, zda jsem se však dopustil jiné zrady, Bůh je mým soudcem.“ Kromě toho ujišťuje přihlížející, že během věznění a mučení nikoho nevyzradil.

Anglikánský duchovní se chce s odsouzeným pomodlit, ale ten odmítá: „Pane, jsme odlišného náboženství, proto, prosím, ustaňte!

Nechci sice nikomu bránit v modlitbě, ale přál bych si, aby se za mne modlili a v mé agonii říkali »Věřím« jen ti, kteří patří k témuž ovčinci jako já.“ Navzdory rozsudku o pomalém umírání kat Campiona nejprve rychle oběsí.

Tělo je potom vystaveno na městské bráně. V roce 1886 ho papež Lev XIII. (1810–1903) blahořečí a roku 1970 je dalším Svatým otcem Pavlem VI. (1897–1978) svatořečen.

Zaostřeno na osobnosti
Poslušný dobyvatel
Dobyvatel Hernán Cortés (1485–1547) v roce 1521 zničil říši Aztéků. Na jejím území pak vybudoval španělskou kolonii, do níž pozval františkánské a dominikánské mnichy, aby tu v souladu s přáním císaře šířili křesťanství.
Zastánce divochů
Ve Španělsku se v roce 1550 koná debata o tom, jaká práva mají divoši z Nového světa. Během ní zaujme dominikán Bartolomé de las Casas (1484–1566) názorem, že jde o svobodné lidi i navzdory jejich krvavým rituálům.
Krotitel Slunce
Krátce před svou smrtí v roce 1543 přichází Mikuláš Koperník (*1473) s heliocentrickou teorií, podle níž Slunce stojí ve středu Sluneční soustavy. Celou ji přitom popisuje ve svém díle Šest knih o obězích sfér nebeských.
Důležitý plnovous
Má všechny předpoklady pro to, aby byl ideálním králem: je plavovlasý, modrooký, urostlý a má dostatečně dlouhý plnovous. I to Švédové oceňují na svém novém králi Erikovi XIV. (1533–1577), který se v roce 1560 ujímá trůnu.
Zaostřeno na dobu
Nová církev
V roce 1533 dosahují spory anglického krále Jindřicha VIII. Tudora s papežem Klementem VII. vrcholu. O rok později parlament vydává Zákony o svrchovanosti a hlavou nové, anglikánské církve bude napříště sám panovník.
Zpackaný pokus
Francouzští protestanti jsou nespokojeni s vývojem ve své zemi. Karta se obrací v jejich neprospěch, nejblíže trůnu stojí zarytí katolíci. Hugenoti se to pokusí roku 1560 změnit během tzv. spiknutí v Amboise. To je však odhaleno.
Zasedání katolíků
V prosinci 1563 vrcholí Tridentský koncil. S přestávkami trval dlouhých 18 let a předsedali mu hned tři papežové. Jeho prioritou bylo, aby katolická církev zareagovala adekvátním způsobem na vznik protestantství.
Bez slitování
Jako bartolomějská noc prosluje krveprolití, během kterého jsou z 23. na 24. srpna 1572 francouzští protestanti napadeni katolíky. Masakr začal v Paříži, ale rozšířil se i na venkov. Událost přitom byla vyvrcholením mnohaletých náboženských válek.
Foto: wikimedia.org, meisterdrucke.com
Zdroje informací: WAUGH, Evelyn: Edmund Campion, wikipedia.org
Související články
reklama
Zajímavosti
Edmund Campion anglické katolíky nezradil
Chlad a šero obestupují vězně, jenž čeká na svůj poslední den. Tělo ho bolí od krutého mučení, v mysli je převážně na modlitbách. Přesto možná chvílemi vzpomíná na dětství i osudové okamžiky svého života…  „Bude také knihtiskařem,“ je přesvědčen otec Edmunda Campiona, jenž se narodil 25. ledna 1540 v Londýně. Brzy se ovšem ukáže, že […]
Protestanty vyprovokoval k boji falešný toleranční patent
Marie Terezie ztěžka pokleká ve dvorní kapli v Hofburgu, aby se pomodlila. Když pohlédne na velký bronzový kříž na oltáři, je jí úzko u srdce. Je jaro roku 1777 a zprávy, které přicházejí z východní Moravy, jsou ohromující. Otřesou i samotnými základy víry panovnice. Valašsko. Hornaté území v nejvýchodnějším cípu Moravy je poseté řadou odlehlých […]
premium
Znali husité jen spěch, hlad a modlení?
V křižácích je malá dušička. Tak mohutně na ně působí zprávy o blížícím se husitském vojsku. Když pak zaslechnou chorál Ktož jsú boží bojovníci, už na nic nečekají a dávají se na zběsilý úprk. Husitští válečníci ale k životu nepotřebovali jen děsivou pověst… Armáda nastálo Husitský sněm rozhodl o dalším válečném podniku. Každý, kdo s […]
Saladina zachránil jen rychlý velbloud
Záplava bojovníků v křižáckých pláštích se znenadání vrhá na překvapené muslimské vojsko. Útok je tak drtivý, že i sám sultán bere nohy na ramena a jen díky rychlému velbloudovi si zachraňuje holý život. Uplynuly tři roky od chvíle, kdy se kurdský vojenský velitel Saláh ad-Dín Júsuf ibn Ajjúb (asi 1137–1193), známý jako Saladin neboli Zbožný, prohlásil […]
Věda a vynálezy
Otec balonového létání se v Praze málem zřítil k zemi
„Hurá!“ volají Pražané a rukama nadšeně mávají na vzdalující se horkovzdušný balon. Píše se 31. říjen 1790 a francouzský průkopník balonového létání právě v české metropoli podniká první zdejší let. Společnost mu v gondole dělá odvážný hrabě Šternberk. Své účasti začne litovat v momentě, kdy se balon dostane do větrného poryvu, který oba pasažéry málem […]
Považovaly děti profesora Zengera za čaroděje?
Krotí blesky, věští počasí a zkoumá pohyb nebeských těles. Málokdo je tak všestranným badatelem jako chomutovský rodák Karel Václav Zenger. Propaguje balonové létání, vychová hned několik generací českých techniků a ohledně umístění hromosvodů na své slavné věži v Paříži se s ním radí i sám Gustave Eiffel.  Osvícený vědec a budoucí profesor pražské polytechniky se narodil v […]
Přepočítal se řecký matematik o 1000 kilometrů?
„Kotouč, který obklopuje oceán, a kolem něj se klene nebe ve tvaru přilby,“ tak popisuje první představy o tvaru zeměkoule starověký básník Homér. Jeho následovníci už přesedlají z kotouče na kouli a dostanou chuť rozměry planety změřit a zaznamenat.   „Země je hvězdou obíhající kolem ohně,“ míní antický učenec Aristoteles (384–322 př. n. l.) a […]
První daguerrotypie? Model se nesmí 15 minut hýbat!
„Stůjte. Nehýbejte se,“ volá fotograf na stojícího muže. Jenže účastník jeho pokusů nevydrží strnule čtvrt hodiny koukat do objektivu. Pohne rukou a změní i výraz obličeje. Tvůrce obrazu, psaného světlem, znechuceně mávne rukou.   „Zase zkažená práce,“ mumlá si tiše německý fyzik Ferdinand Hessler (1803–1865), žijící v Praze. Po předchozích zkušenostech už tuší, že obličej […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Bazén jako středobod luxusní rezidence
rezidenceonline.cz
Bazén jako středobod luxusní rezidence
Architektura propojená s vodní hladinou představuje neobyčejně vlídné místo pro život uprostřed velkoměsta. Nedostatek prostoru pro novou stavbu vede často k neobvyklému a důvtipnému řešení. To je i případ rezidence v severní části Tel Avivu. Dům o zastavěné ploše 300 m2 zabírá téměř celou stavební parcelu, která má rozlohu pouze 350 m2. Výzvu vyprojektovat rodinné sídlo pro pár
Jeskynní umění z doby ledové: Děti jako pravěcí umělci
21stoleti.cz
Jeskynní umění z doby ledové: Děti jako pravěcí umělci
Dětská kreativita má své kořeny mnohem hlouběji v historii, než jsme si kdy mysleli. Nové výzkumy ukazují, že mnoho jeskynních kreseb z doby ledové mohly vytvořit děti. Tyto objevy mění naše představy
Naučila jsem se slevovat ze svých nároků
skutecnepribehy.cz
Naučila jsem se slevovat ze svých nároků
Musel být pohledný, chytrý, vtipný, vzdělaný, charismatický a gentleman. Osud mě vyslyšel. I když jsem poznala, že nikdo není dokonalý. Slavila jsem tehdy už téměř čtyřicáté narozeniny, a stále jsem bojovala se svými vztahy. S žádným partnerem to nevycházelo, i když to začalo vždycky nadějně, po nějaké době jsem zjistila, že je ten muž naprosto nemožný, že nemohu udělat
DS Automobiles uvádí limitovanou edici DS ÉDITION FRANCE
iluxus.cz
DS Automobiles uvádí limitovanou edici DS ÉDITION FRANCE
Společnost DS Automobiles se rozhodla zahájit rok 2025 tím nejlepším možným způsobem a prezentuje své know-how prostřednictvím nesmírně elegantní limitované edice. Edice ÉDITION FRANCE, která decen
Něžné kouřovky a rty rudé jako třešně
nejsemsama.cz
Něžné kouřovky a rty rudé jako třešně
A je to venku. Kosmetické vychytávky letošní zimní sezony hýří výraznými rty a kouřovýma očima. Hlavními hity jsou v nové společenské sezoně výrazně barevné řasy a červené tóny tvářenek. Milovnice barev si zkrátka tuto zimu přijdou na své. Červená je stálice Vsaďte na vysoký lesk a perfektně obkroužené křivky rtů. Pokud zvolíte tuto variantu červené rtěnky a stylu, pak budete
Extra jemná omáčka z hříbků
tisicereceptu.cz
Extra jemná omáčka z hříbků
Suroviny 4 lžíce másla 1 vetší cibule 250 g čerstvých hub, ideálně hříbků sůl, kmín a pepř 1 kelímek smetany na vaření 2 lžíce hladké mouky houskový knedlík k podávání Postup Dvě lžíce
Perly podzemní dopravy: New York ve znamení dlaždic
epochaplus.cz
Perly podzemní dopravy: New York ve znamení dlaždic
Newyorská podzemka je jako samotný New York – plná života a energie. Jeho chodby jsou svědkem milionů příběhů, od romantických setkání až po hluboké rozhovory s bezdomovci. Rok otevření: 1904 Počet tras: 36 Počet stanic: 424 Celková délka: 399 km Přestože se může zdát, že se v něm zastavil čas někdy v polovině 20. století,
Historické Prachatice: Co dům, to skvost
epochanacestach.cz
Historické Prachatice: Co dům, to skvost
Prachatice západně od českých Budějovic mají sice jen přibližně 10 tisíc obyvatel, ale svou historií strčí do kapsy i mnohem větší města. Jejich unikátní historické centrum je navíc už od roku 1981 Městskou památkovou rezervací. A je v ní na co se dívat. Šumavskými hvozdy vedly ve středověku obchodní trasy, které spojovaly Čechy s bavorskými městy. Později
Martin Trnavský: Doma to vonělo divadlem
panidomu.cz
Martin Trnavský: Doma to vonělo divadlem
Před lety prozradil, že jeho dětským snem bylo dělat nosiče v Tatrách. Zatím se stihl stát dvojnásobným mistrem republiky v závodech plachetnic, vystudovat „na elektrikáře“ i „na herce“ a založit divadelní spolek. A také se přiženit do slavné herecké rodiny! Martin Trnavský je Brňák. Jeho maminka bývala tanečnicí, později pracovala ve školství, tatínek vystudoval fakultu
Lidická tragédie: Hrála v masakru roli černá magie?
enigmaplus.cz
Lidická tragédie: Hrála v masakru roli černá magie?
Vesnici obklíčí němečtí vojáci. Po půlnoci jsou všichni obyvatelé vyhnáni ze svých domovů. Ženy a děti se choulí strachy ve školní tělocvičně a vůbec netuší, že své manžele a syny už nikdy neuvidí. An
Podivný útok na USS Stein: Co napadlo torpédoborec?
epochalnisvet.cz
Podivný útok na USS Stein: Co napadlo torpédoborec?
Torpédoborec amerického námořnictva USS Stein se v 70. letech minulého století účastní mnoha utajených bojových operací, za než si vyslouží četná ocenění. Přesto se do povědomí veřejnosti dostane hlavně díky záhadným událostem z roku 1978, kdy loď cosi napadne. Co vyděsilo posádku a poškodilo lodní sonar? Byl to snad legendární kraken?   Onoho osudného dne roku 1978
V ráji u Kornů se objevily mráčky?
nasehvezdy.cz
V ráji u Kornů se objevily mráčky?
Ještě v prosinci loňského roku se spolu objevili na premiéře filmu Čarodějka. Jiří Korn (75) a jeho manželka Renata (50), kterou si vzal v roce 2017, vypadali spokojeně. Dokonce je doprovodil i zp
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz