17. 4. 1492: Kryštof Kolumbus uzavřel kontrakt s Katolickými Veličenstvami, aragonským králem Ferdinandem II. a jeho manželkou, kastilskou královnou Isabelou, kteří ho pověřili nalezením cesty do Indie západním směrem.    
Domů     Edmund Campion anglické katolíky nezradil
Edmund Campion anglické katolíky nezradil
Edmund Campion

Chlad a šero obestupují vězně, jenž čeká na svůj poslední den. Tělo ho bolí od krutého mučení, v mysli je převážně na modlitbách. Přesto možná chvílemi vzpomíná na dětství i osudové okamžiky svého života… 

Bude také knihtiskařem,“ je přesvědčen otec Edmunda Campiona, jenž se narodil 25. ledna 1540 v Londýně. Brzy se ovšem ukáže, že jde o výjimečného chlapce, jenž dostal do vínku řečnické nadání i studijní předpoklady.

Již coby 13letý má tu čest vítat proslovem královnu Marii Tudorovnu (1516–1558). „Dopřej mu vzdělání,“ přesvědčuje okolí Edmundova otce, a tak to jeho syn nakonec dotáhne až na univerzitu v Oxfordu. Právě zde má také v roce 1566 projev ke královně Alžbětě I. (1533–1603).

Černé svědomí

Panovnice mladíkovi nabízí, aby vstoupil do jejích služeb. Ať už z radosti po uznání od samotné královny, z chvilkového přesvědčení, že to je správný krok, nebo kvůli nátlaku od vedení fakulty Campion skládá přísahu, v níž uznává Alžbětu I. za hlavu církve.

Jenže netrvá dlouho a ozve se jeho svědomí. „Co jsem to jen učinil?“ chytá se uznávaný řečník za hlavu. Dobře si uvědomuje, že jako katolík má jinou představu o zástupci Boha na Zemi.

„Odvolávám!“ snaží se vše napravit, i když ví, že mu hrozí nemalý trest. Prchá proto v roce 1569 do irského Dublinu a pak na sever Francie. Věnuje se tam studiu teologie na škole pro anglickou katolickou mládež.

V roce 1573 se vydává do Říma a chce vstoupit do jezuitského řádu. Odtud je poslán do českých zemí, kde později v Praze vyučuje v jezuitském Klementinu teologii, filozofii a rétoriku. Roku 1579 je zde vysvěcen na kněze.

Přísahu královně si vyčítá, pak už z cesty katolické víry nesejde.
Přísahu královně si vyčítá, pak už z cesty katolické víry nesejde.

Vrací se domů

Můžete se vrátit do Anglie,“ rozhodnou se představení jezuitského řádu poslat ho na novou misi.

Všudypřítomní udavači se dozvědí o Campionově návratu, ale i tak se mu v přestrojení za obchodníka se šperky podaří dostat do rodné země, kde tajně pomáhá tamním katolíkům. Kromě toho píše letáky a knihy.

Tu nejdůležitější nazve Deset důvodů a je obhajobou katolické církve na ostrovech, kde jim není přáno… Jednoho dne navštěvuje městečko Lyford, odkud ještě v pořádku odjíždí, ale v hostinci nedaleko Oxfordu ho kdosi prosí, aby se vrátil, protože někteří z místních katolíků neslyšeli jeho moudrou řeč.

Svolí a na zámku jisté paní Yateové na něj čeká asi 60 lidí. 59 z nich nejspíš netuší, že je mezi nimi zrádce. Jedná se o George Eliota, který nedostal na shromáždění pozvánku, a tak původně neměl být na mši ani vpuštěn.

Když tolik prosil, věřícím se ho zželelo. Nikdo z nich nevěděl, že hned po skončení bohoslužby zmizí, aby Campiona a další přítomné kněží udal.

Tajná skrýš

Přivolané stráže nejprve v sídle paní Yateové nikoho podezřelého nenajdou. K ránu druhého dne už má pátrání skončit, když Eliot ukáže na jednu ze zdí. „Zde jste nezkoušeli,“ vezme do rukou sekeru a mlátí s ní do zdiva, až se ozve dutý zvuk.

Stačí pár ran, aby byla odhalena tajná skrýš, kde na malém lůžku sedí modlící se kněží, kteří už se vzájemně vyzpovídali.

Nezlomí ho ani skřipec

Mhouří oči v nárazu denního světla, které ho oslepí, když je po čtyřech dnech vyveden ven z temné kobky Toweru. „Tudy,“ ukazuje mu dozorce člun na Temži. Vezou ho ke královně a dalším vysoce postaveným lidem.

Slibují mu všechno možné, jen když odvolá své přesvědčení. Nechtějí tohoto nadaného člověka, jenž jim býval dobrým přítelem, odsoudit k smrti. Jeho talentu by navíc dokázali využít. Jenže Campion se katolické víry nevzdá.

„Bylo mu snáze vyrvat z prsou srdce než z úst jediné slovo,“ vzpomíná později lord Hunsdon (1526–1596) na chvíle, kdy Campion trpěl na skřipci.

Aby na něj katolíci zanevřeli, šíří se Anglií falešná zpráva o tom, že vyzradil mnohé rodiny svých souvěrců. „Musíte odejít, odkud jste přišli, a posečkat, dokud nebudete ulicemi Londýna odvedeni k místu popravy,“ padne rozsudek.

„Tam budete pověšeni a zaživa sňati, vaše vnitřnosti budou vám vyňaty a před očima spáleny; vaše hlavy vám budou uřezány, těla rozčtvrcena a vyložena na různých místech podle přání Její Milosti.

A Bůh se smiluj nad vašimi dušemi,“ zaznívá u soudu s Campionem a dalšími kněžími.

Projde si krutým mučením na skřipci, přesto trvá na svém.
Projde si krutým mučením na skřipci, přesto trvá na svém.

Z jiného ovčince

1. prosince 1581 je Edmund Campion s dalšími bratry veden rozblácenými ulicemi k popravišti. „Divadlem jsme se stali Bohu, andělům i lidem…,“ chce naposledy promluvit k davu, ale nedovolí mu to. Opět na jeho úkor zaznívají slova o zradě, načež pronáší:

„Jsem katolík a kněz, v této víře jsem žil a v této víře chci umřít.

Považujete-li mé náboženství za zradu, pak jsem zajisté vinen, zda jsem se však dopustil jiné zrady, Bůh je mým soudcem.“ Kromě toho ujišťuje přihlížející, že během věznění a mučení nikoho nevyzradil.

Anglikánský duchovní se chce s odsouzeným pomodlit, ale ten odmítá: „Pane, jsme odlišného náboženství, proto, prosím, ustaňte!

Nechci sice nikomu bránit v modlitbě, ale přál bych si, aby se za mne modlili a v mé agonii říkali »Věřím« jen ti, kteří patří k témuž ovčinci jako já.“ Navzdory rozsudku o pomalém umírání kat Campiona nejprve rychle oběsí.

Tělo je potom vystaveno na městské bráně. V roce 1886 ho papež Lev XIII. (1810–1903) blahořečí a roku 1970 je dalším Svatým otcem Pavlem VI. (1897–1978) svatořečen.

Zaostřeno na osobnosti
Poslušný dobyvatel
Dobyvatel Hernán Cortés (1485–1547) v roce 1521 zničil říši Aztéků. Na jejím území pak vybudoval španělskou kolonii, do níž pozval františkánské a dominikánské mnichy, aby tu v souladu s přáním císaře šířili křesťanství.
Zastánce divochů
Ve Španělsku se v roce 1550 koná debata o tom, jaká práva mají divoši z Nového světa. Během ní zaujme dominikán Bartolomé de las Casas (1484–1566) názorem, že jde o svobodné lidi i navzdory jejich krvavým rituálům.
Krotitel Slunce
Krátce před svou smrtí v roce 1543 přichází Mikuláš Koperník (*1473) s heliocentrickou teorií, podle níž Slunce stojí ve středu Sluneční soustavy. Celou ji přitom popisuje ve svém díle Šest knih o obězích sfér nebeských.
Důležitý plnovous
Má všechny předpoklady pro to, aby byl ideálním králem: je plavovlasý, modrooký, urostlý a má dostatečně dlouhý plnovous. I to Švédové oceňují na svém novém králi Erikovi XIV. (1533–1577), který se v roce 1560 ujímá trůnu.
Zaostřeno na dobu
Nová církev
V roce 1533 dosahují spory anglického krále Jindřicha VIII. Tudora s papežem Klementem VII. vrcholu. O rok později parlament vydává Zákony o svrchovanosti a hlavou nové, anglikánské církve bude napříště sám panovník.
Zpackaný pokus
Francouzští protestanti jsou nespokojeni s vývojem ve své zemi. Karta se obrací v jejich neprospěch, nejblíže trůnu stojí zarytí katolíci. Hugenoti se to pokusí roku 1560 změnit během tzv. spiknutí v Amboise. To je však odhaleno.
Zasedání katolíků
V prosinci 1563 vrcholí Tridentský koncil. S přestávkami trval dlouhých 18 let a předsedali mu hned tři papežové. Jeho prioritou bylo, aby katolická církev zareagovala adekvátním způsobem na vznik protestantství.
Bez slitování
Jako bartolomějská noc prosluje krveprolití, během kterého jsou z 23. na 24. srpna 1572 francouzští protestanti napadeni katolíky. Masakr začal v Paříži, ale rozšířil se i na venkov. Událost přitom byla vyvrcholením mnohaletých náboženských válek.
Foto: wikimedia.org, meisterdrucke.com
Zdroje informací: WAUGH, Evelyn: Edmund Campion, wikipedia.org
Související články
reklama
Zajímavosti
Chtěli Keltové ukrást faraonův poklad?
„Zrádci!“ rozzuří se Ptolemaios II. Keltové, kteří mu před časem tolik pomohli, se vzbouřili. Zdá se, že jim zachutnala moc a rádi by ovládli Egypt. Taková pošetilost! Ptolemaios s nimi rázně zatočí a těm, kteří nepadnou v boji, připraví vskutku krutý trest.   Vzbouřil se proti němu nevlastní bratr Magas. Zatoužil po trůnu! Egyptský vládce Ptolemaios […]
Podvodník a vrah oklamal i prezidenta
Podvodníků zná naše historie spousty. Stejně tak válečných zločinců nebo vrahů, kteří i přes své činy trestu unikli. Příběh válečného zločince a zákeřného vraha, který nejenže hned dvakrát utekl katovi, ale podvodem vylákal nejvyšší státní vyznamenání od samotného prezidenta Beneše, je zcela výjimečný…  O životě Jiřího Skomarovského (1922–?) se toho ví zoufale málo. On sám […]
Říše Čólů: Vybral jí panovníka slon?
Dva bojoví sloni se pod městskou bránou Anuradhapury na Srí Lance srazí, poháněni svými urozenými majiteli. Mladý dobyvatel bude pro svého 70letého soupeře ale příliš silným soupeřem a jeho kopí se nezmýlí. Etnická skupina Tamilů v oblasti jižní Indie je od 2. století př. n. l. na vzestupu. Stará se o to nová dynastie Čólů, o […]
premium
Velikonoce ve světě: Proč mají francouzští kuchaři napilno?
Krev stéká z rukou muže, který ještě před chvílí visel na kříži. On ale v duchovním vytržení nevnímá bolest. Těch, kteří na Filipínách chtějí na Velký pátek zakusit Kristovo utrpení na vlastní kůži, nebo se alespoň zmrskat důtkami, je navzdory nelibosti katolické církve stále dost. Oslavy Velikonoc mají ve světě různou podobu…   Austrálie: Bazar […]
Věda a vynálezy
Evropu s Amerikou spojilo 587 000 kilometrů drátů
Dvě obří lodě se od sebe uprostřed Atlantiku začínají vzdalovat. Za každou z nich zůstávají na dně oceánu kilometry kabelu, který za pár dní spojí dva kontinenty. Komunikace na dálku prožívá od prvních zpráv pomocí bubnů či kouřových signálů bouřlivý vývoj. V roce 1832 se objevuje telegraf, který umí propojit jen dvě sousední místnosti, o rok později […]
Splnil se německému architektovi v Brně životní sen?
„Budeme žít natrvalo v Brně,“ domlouvají se snoubenci Greta Löw-Beerová a Fritz Tugendhat. Oba jsou potomci židovských německých rodin průmyslníků, usazených na jižní Moravě již po několik generací. Jako svatební dar Greta dostane od otce svažitý pozemek v brněnské rezidenční čtvrti Černá Pole.   Pro Gretu (1903–1970) se jedná již o druhý sňatek. Se svým […]
První autobusy v Praze nebyly zrovna spolehlivé
„Poskakují po dlažbě jako kozy a do kopce se sotva vyškrábou!“ stěžují si cestující na autobusy s nedokonalým odpružením, které jezdí z Malé Strany na Hradčany. Problémů s novým dopravním prostředkem je ale mnohem víc. A vážnějších!   Praha prožívá na počátku 20. století tramvajový boom. V roce 1907 je v provozu již přes 50 […]
James Watt nevěřil v parní dopravu
Tváří v tvář svým obrovským strojům nevěří, že by se jeho vynálezy někdy mohly pohybovat. „Jsou moc velké a těžké,“ tvrdí James Watt. Jeho následovníci to ale vidí jinak. Přimontují na ně kola a vyrazí pokořit silnice i železnice. Vždyť je to tak jednoduché…   Hukot strojů na čerpání vody se ozývá v mnoha britských […]
premium
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rolls-Royce má vlastní šachovou sadu
iluxus.cz
Rolls-Royce má vlastní šachovou sadu
Společnost Rolls-Royce Motor Cars představuje šachovou sadu Rolls-Royce, moderní vyjádření jedné z nejuznávanějších strategických her na světě, která překračuje hranice kultur a generací. Hra je souča
Unikátní genová banka: Rostlinné dědictví české země
21stoleti.cz
Unikátní genová banka: Rostlinné dědictví české země
Desetitisíce sklenic uspořádaných v obřích lednicích. Konstantní teplota -18 °C. A uchované odrůdy pšenice až z roku 1917. Česká genová banka, jejíž provoz zajišťuje odborný tým CARC (Národní centrum
Ukázalo se, že můj manžel má osm dětí
skutecnepribehy.cz
Ukázalo se, že můj manžel má osm dětí
Všichni jsme mého muže Rudolfa léta považovali za tichého stydlína. Pak jsem se nestačila divit, když jsem zjistila, kolik jeho dětí po světě běhá. Inu, tichá voda břehy mele! Náš vztah byl v začátku hodně rozpačitý. Rudolf vysedával ve studovně naší knihovny, kde jsme já dělala knihovnici. Přišel, sotva pozdravil, když se mnou mluvil, tak celý
Vyčarujte si super figuru!
nejsemsama.cz
Vyčarujte si super figuru!
Pokud vám příroda nenadělila právě ideální postavu, rozhodně nezoufejte. S pomocí šikovných triků můžete vždy vypadat skvěle. Stačí zvolit správné kousky oblečení a zaměřit se na to, co je na vaší postavě hezké, i na výběr barev a doplňků. Někdy stačí jen málo, a hned se vám zvedne sebevědomí. Zapamatujte si pár základních rad pro různé typy postavy. Širší
Tradiční velikonoční nádivka
tisicereceptu.cz
Tradiční velikonoční nádivka
Ta pravá, jako od babičky. Můžete ji jíst i jako přílohu nebo samostatný chod. Suroviny 250 g uzeného vařeného bůčku 1 veka 4 vejce 3 dl mléka 100 g pórku, cibulové nati, kopřiv, p
Zářivý maják Syncline House
rezidenceonline.cz
Zářivý maják Syncline House
Maximálně průsvitné struktury, světlé a funkční materiály, efektivní technologie, ideální klima a komfort, dokonalý design. Jasně definovaný promyšlený projekt, nedávno dokončený týmem studia Omar Gandhi Architect ve složení Omar Gándhí, Peter Braithwaite, Elizabeth Powell, Devin Harper a Ozana Gherman, představuje ztělesnění veškerých požadavků na moderní soudobé bydlení. Pro rodinu movitého investora – pár se smíšenými
Pranostiky a přírodní pozorování: Jak předpovídali počasí naši předkové?
epochaplus.cz
Pranostiky a přírodní pozorování: Jak předpovídali počasí naši předkové?
Dříve lidé neměli družice ani radary, ale dokázali předpovědět počasí s překvapivou přesností. Jaké triky používali a proč některé pranostiky fungují dodnes? Dříve lidé pozorovali oblohu, zvířata a měli po ruce pranostiky Jak to s plánováním podle předpovědi počasí měli naši předkové? Paradoxně byli na těchto informacích existenčně závislí více než my. Šlo jim o
Zázrak v Mariazell: Kdo zastavil osmanské vojsko?
enigmaplus.cz
Zázrak v Mariazell: Kdo zastavil osmanské vojsko?
Rakouské město Mariazell patří k nejoblíbenějším poutním místům v Evropě. V samotném Rakousku má tato lokalita status národní svatyně. V centru všeho dění je románská soška Panny Marie. Říká se jí Mag
Byla Trajánova tržnice prvním obchodním centrem světa?
epochalnisvet.cz
Byla Trajánova tržnice prvním obchodním centrem světa?
V centru Říma na dohled od Kolosea se tyčí podivuhodná stavba. Jde o Trajánovu tržnici, jež je součástí stejnojmenného fóra. Mezi římskými vrcholky Kvirinálem a Kapitolem panuje čilý ruch. Skupiny dělníků zde postupně odstraňují velké množství zeminy. Píše se rok 107, když na místě vzniká „poslední a nejnádhernější ze všech císařských fór“, jak píše německá
Krejčíková konečně potvrdila očekávaný rozchod!
nasehvezdy.cz
Krejčíková konečně potvrdila očekávaný rozchod!
O tom, že není ve vztahu Anety Krejčíkové (33) a jejího přítele Ondřeje Rančáka (40) všechno v pořádku, hovořila hvězda seriálu UIice už dlouho a její podivný vztah se propíral skoro každý týden v b
Nadýchaný mazanec
panidomu.cz
Nadýchaný mazanec
Mazanec, vánočku, štolu a jakékoliv jiné tradiční pečivo si přece můžete udělat kdykoliv v roce! Suroviny 400 g polohrubé mouky 20 g droždí 70 g cukru krupice 1 vanilkový cukr 200 ml mléka 100 g másla 3 žloutky špetka soli 50 g rozinek rum na namočení rozinek vejce na potření 50 g mandlových lupínků Postup
Národní muzeum: Symbol národa bojuje s nedostatkem místa
epochanacestach.cz
Národní muzeum: Symbol národa bojuje s nedostatkem místa
Pohled vzhůru po Václavském náměstí najdeme na tisících fotografií, pohlednic i filmových záběrů. Monumentální budova Národního muzea shlíží na rušné prostranství pod sebou už více než sto třicet let a město si bez ní už dávno vůbec nedokážeme představit. Národní muzeum jako instituci měli Češi daleko dřív než budovu, kterou pod tímto jménem známe a
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz