27. 7. 1549: Katolický kazatel z Navarry, František Xaverský, přijel jako vůbec první křesťanský misionář do Japonska. Působil na několika místech, a dokonce mu bylo umožněno zde postavit kapli.    
Domů     Generál Laudon: Dohnal pruského krále k pláči?
Generál Laudon: Dohnal pruského krále k pláči?
Generál Laudon

„Generál Laudon jede skrz vesnici…,“ zpívá se ve známé písničce. Rakouský vojevůdce za svůj život těch vesnic hodně zničil, ale ještě více jich zachránil. Nepřátelé se ho báli a jeho panovnice ho milovala.

Třebaže generál Ernst Gideon von Laudon (1717–1790) vstoupil do historie jako rakouský vojevůdce, s Rakouskem dlouho nic společného neměl.

Narodil se v Livonsku, v pobaltské oblasti na území dnešního Estonska a Lotyšska, které ještě během jeho mládí přestalo být součástí Švédska a připadlo Rusku.

Laudon pocházel z nižší šlechtické rodiny, mezi bohaté vrstvy rozhodně nepatřil a ani ve škole ho nelze zařadit mezi premianty. Jak se však brzy ukázalo, v kariéře mu nic z toho nakonec nijak nebránilo…

Kdo mu zaplatí?

Už v 15 letech Laudon vstupuje do carské armády. Trpělivě buduje své postavení v rusko-turecké válce (1735–1739), brzy je povýšen na nadporučíka a už ví, že armáda je pro něj celoživotním posláním.

Musí se také postarat o finanční zajištění stále chudnoucí rodiny. Jenže po návratu z válek chybějí v ruské armádě patřičné bojové příležitosti. Nezbývá než se poohlédnout po jiném zaměstnavateli. V Evropě se přece pořád někde bojuje.

Audience se nedočká

Švédská armáda je první volbou, ale o Laudonovy služby tam nikdo nemá zájem. Naději spatřuje v Prusku, a tak se vydává do Berlína. V roce 1743 dokonce žádá o audienci u pruského krále Fridricha II. (1712–1786).

Po čtyřměsíčním odkládání nakonec z přijetí sejde a uražený mladý důstojník mění barvy. Probíhající válka o rakouské dědictví má přece více stran, a ve Vídni možná budou mít na kvality livonského bojovníka jiný názor.

Laudon se opravdu záhy stane velitelem setniny rakouské armády pod velením barona Františka von Trencka (1711–1749).

Pruský král Fridrich II. našel v Laudonovi přemožitele.
Pruský král Fridrich II. našel v Laudonovi přemožitele.

Schopný, ale neoblíbený

Ačkoliv armáda je Laudonovým životem, pod Trenckem spokojený není. Nedokáže přijmout nadměrné krutosti jeho pandurů a všeobecnou nekázeň v jednotce. Vítá tak převelení do Chorvatska. Tady si v bojích s Turky získá uznání nadřízených.

„Je to nepříliš oblíbený, svědomitý, nestranný a všestranně schopný důstojník. Časem by mu mohlo být s velkým užitkem svěřeno vedení pluku,“ píše se o něm v hlášení, které letí k vídeňskému dvoru.

Kromě toho Laudon začíná psát stostránkové dílo Projekt, jak by bylo možné si počínat v případné defenzivě nebo ofenzivě proti Turkům, které dokončí po čtyřech letech. Podá tak první významný doklad o svém neobyčejném strategickém uvažování. Ne poslední…

Jméno vzbuzuje strach

Je mu skoro 40 let, když se už jako podplukovník přesouvá na nové působiště – do severozápadních Čech.

Když v roce 1756 propuká sedmiletá válka, má už v armádě významné postavení a vzápětí svou pověst potvrzuje dobytím pruské posádky v saském městě Ostritz, což Rakousku přinese i nezanedbatelnou kořist.

Velkou zásluhu má o rok později i na osvobození Prahy a na úspěšném přepadení několika pruských konvojů, a tak mu vrchní velitel Karel Lotrinský (1712–1780) zvyšuje roční plat o 1500 zlatých.

Již jen vyslovení Laudonova jména vzbuzuje v pruských jednotkách napříště paniku…

Fridrich má na krajíčku

Laudon stoupá v armádní hierarchii stále výš. Je už polním podmaršálkem, na uniformu si připne nejvyšší možný rakouský metál – velkokříž Řádu Marie Terezie – a je povýšen do panského stavu.

12. srpna 1759 uštědří Prusům další krutou ránu, když jejich zdánlivé vítězství v nejkrvavějším střetu sedmileté války u Kunersdorfu (dnes na německo-polských hranicích) obratným manévrem promění v drtivou porážku.

Této bitvy se účastní i sám pruský král a traduje se, že na útěku před Laudonem plakal a uvažoval o sebevraždě.

Málo příležitostí vítězit

Povýšení na polního zbrojmistra, které nadšená Marie Terezie (1717–1780) Laudonovi plánuje, zabrání jen intriky maršála Leopolda Dauna (1705–1766), jenž se obává příliš velkého vlivu svého konkurenta.

Vztah obou nejdůležitějších mužů rakouské armády je horší a horší. Laudon je nadále jen „tím druhým“, ale panovnice dobře ví, jaký poklad v něm má. Odměňuje ho osobním medailonem posázeným diamanty a uděluje mu právo nazývat se Prvním rytířem Marie Terezie.

Sedmiletá válka se ovšem pro Rakousko nevyvíjí nejpříznivěji. Ernst Gideon von Laudon, který touží po vítězných bojích, ne po udržovací nerozhodné válce, odchází do ústraní, čímž nepotěší Marii Terezii, ale nadchne Leopolda Dauna.

Bitvu u Kunersdorfu rozhodl Laudonův jezdecký útok.
Bitvu u Kunersdorfu rozhodl Laudonův jezdecký útok.

Dobře vím, že umírám!

Laudona si váží i nový císař Josef II. (1741–1790). Zdravotní problémy už ale stárnoucímu stratégovi nedovolí plné nasazení. Přesto je povýšen na polního maršála, což je nejvyšší funkce, které je možné v rakouské armádě dosáhnout.

Je mu už přes 70 let, když ho osmanská hrozba přinutí opustit své poklidné panství a nabídnout císaři znovu své služby. Táhne na Balkán, kde turecké jednotky v několika bitvách, včetně té nejdůležitější u Bělehradu, na hlavu porazí.

„Vítej, bělehradský vítězi,“ volá Josef II., když se Laudon vrací do Vídně. Je oficiálně vrchním velitelem rakouské armády, ale v tu chvíli mu zbývá už jen několik měsíců života.

Dobře ví, že konec se blíží, a nelíbí se mu, že se mu jeho okolí snaží dávat plané naděje. Ach, nemějte mě za takového slabocha a nedělejte ze mne prosťáčka!“ ohrazuje se.

Umírá ve svém domě v Novém Jičíně, ale jeho ostatky jsou hned následující den převezeny do Vídně.

Foto:: Wikimedia.org, Meisterdrucke.com, digitalniknihovna.cz

Zaostřeno na osobnosti
Ten se mi nelíbí!
Polní maršál Leopold Daun (1705–1766) je o 12 let starší než Laudon, proto nelibě nese vzestup svého konkurenta. Vrchním velitelem armády se sám stane po slavném vítězství Rakouska nad Prusy u Kolína.
Město jako prémie
Petr Saltykov (1698–1773) je za sedmileté války vrchním velitelem ruské armády a společně s Ernstem Laudonem velí spojencům, kteří rozdrtí pruské síly u Kunersdorfu. Za to je doma jmenován generálním guvernérem Moskvy.
Více v cele než na bojišti
Více jako dobrodruh než vojenský velitel je znám baron František von Trenck (1711–1749). Za svůj příklon k násilí je i vězněn, raději odejde do Ruska, kde je zase odsouzen k vyhnanství. Po návratu skončí v žaláři na brněnském Špilberku.
Český pobočník
Za jednoho z nejlepších vojevůdců 19. století je považován český šlechtic Josef Václav Radecký z Radče (1766–1858). Je o 50 let mladší než Laudon, ale vyznamená se v bojích proti Turkům a stane se jeho pobočníkem.
Zaostřeno na dobu
Boj velmocí
Nystadský mír v roce 1721, tři roky po smrti švédského krále Karla XII., ukončil tzv. severní válku mezi Švédskem a Ruskem. Rusko díky svému vítězství získalo značná území včetně Laudonova rodného Livonska.
Zdevastovaný dar
Panství Bečvárky u Kolína, zničené vleklou válkou, zakoupí na počátku roku 1759 Marie Terezie a obratem je věnuje generálu Laudonovi. Ten si musí přikoupit i sousední panství, protože v Bečvárkách nezůstal jediný les.
Rozprášená armáda
V bitvě u Kunersdorfu 12. srpna 1759 se střetne 50 000 Prusů pod vedením krále Fridricha II. se 79 000 muži Rakouska a Ruska. Sám Fridrich po prohrané bitvě přizná, že mu zbylo jen 3000 bojeschopných vojáků.
Zbytečné vyhnání
Habsburská armáda pod vedením Laudona v září 1789 oblehne osmanské jednotky v Bělehradu. Po třech týdnech se Turci vzdají. Za dva roky je ale uzavřena mírová smlouva, podle níž město připadne opět Osmanům.
Související články
reklama
Zajímavosti
Únos Jitky? Předem naplánovaná akce!
„Podařilo se! Konečně ji mám! Takovou jsem potřeboval, po takové jsem toužil. Teď se jen rychle dostat do bezpečí!“ letí hlavou odvážnému jezdci. V náruči drží krásnou dívku. Statný kůň s nimi pádí k šumavským hvozdům. Budoucí český kníže si právě veze domů nevěstu. Tak by mohlo končit vyprávění jednoho z nejromantičtějších příběhů naší historie. […]
premium
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
Horolezec se ve stanu klepe zimou a přerývaně kašle. „Nikdy jsem nemyslel, že někdo může být tak nemocný a stále naživu,“ vzpomíná na chvíle hrůzy při zdolávání druhé nejvyšší hory světa K2 jeden z účastníků expedice. Dopadne ještě dobře. Z vánice, která kolem něj zuří, se nevrátí čtyři jeho kamarádi…   Je jich 14. Hor, […]
premium
Castillo de Colomares: Kolumbův památník ozdobila torza jeho lodí
Obdivuje Kryštofa Kolumba. Zároveň ho ale štve, že Američané mají o slavném mořeplavci zkreslené informace. Například nevědí, že Nový svět objevil ve službách Španělska. Esteban Martín Martín se rozhodne tuto nespravedlnost napravit. Pustí se do šíleného projektu, který ho připraví o spoustu sil i o zdraví… Třebaže řadu let provozuje lékařskou ordinaci v New Yorku, […]
Ocitly se Čechy na prahu občanské války?
Český kníže Bořivoj se nejistě rozhlíží po hodovním sále. Zatímco Svatopluk usedá s dalšími hosty ke stolům, obtěžkaným vybranými lahůdkami, jemu je vyhrazeno místo na zemi. Jde o záměr, jak váhavého Přemyslovce přimět, aby přijal křesťanskou víru? „Jaká běda, ty muž tak vynikající, a nestydíš se, žes vyhoštěn ze sedadel knížecích, ačkoli sám také vévodskou […]
Věda a vynálezy
Vyhnali Paracelsa z Moravského Krumlova?
Věhlasný renesanční lékař Paracelsus svůj obor studuje nejen u doktorů, ale i u lazebníků, vesnických kovářů a horalů, ranhojičů, alchymistů, v klášterech nebo vojenských táborech. Stane se jakýmsi „lékařem bez hranic“. Pracuje všude tam, kde ho potřebují. Dokonce i v českých zemích!  Přes dva roky působí v Moravském Krumlově, kde léčí dědičného maršálka Českého království Jana z Lipé (†1541). […]
3 vychytávky z říše na Nilu: Svítili si služebníci faraonů žárovkou?
Náhorní plošina se musí nejprve uhladit do roviny. Ač disponují primitivními nástroji, dávní Egypťané docílí toho, že rozdíl mezi nejvýše a nejníže položenou spodní hranou Cheopsovy pyramidy činí pouhých 2,1 centimetru. Jen o neuvěřitelnou jednu patnáctinu stupně se pak starověcí architekti odchýlí, když jednotlivé hrany faraonovy hrobky orientují podle světových stran. A to k jejich […]
premium
Oddal se Parkinson medicíně po zpackaném spiknutí?
K medicíně má dlouho vlažný vztah. Stačí mu, že ho slušně živí. Teprve když zkrachuje jeho politická „kariéra“, začíná se Parkinson více věnovat vědeckému bádání v několika lékařských oborech. Proslaví se hlavně popisem choroby, která se bohužel ani dnes nedá vyléčit.   Má spoustu zájmů. Zajímá ho chemie, botanika, geologie či paleontologie. Nic z toho ale mladičký James […]
Nepoctiví svícníci končili ve vězení
Knot svíčky se utápí v roztaveném vosku. Plamínek pomalu skomírá, až zhasne úplně. „To je dneska už třetí. Ale já jim to nedaruju!“ rozčílí se roku 1320 městský písař, který za soumraku dokončuje svůj zápis. Na adresu místních svícníků pronese pár nadávek, ale tím aféra neskončí.   Ve francouzském městečku Provins, ležícím asi 90 kilometrů jihovýchodně […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
enigmaplus.cz
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
Tajemný bílý dým se pomalu valí z úst ženy sedící v čele kulatého stolu. Médium má oči v sloup a pro mocnější efekt vydává dávivé zvuky. Osazenstvo účastnící se spirituální seance šílí a lapá po dechu
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
skutecnepribehy.cz
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
Je těžké zbavit se nenávisti. Zvlášť, když bylo člověku prokazatelně ublíženo. Myslela jsem, že budeme s bývalým mužem kvůli jeho zradě nepřátelé do konce života. Nenáviděla jsem ho. Byla jsem přesvědčena, že s tou nenávistí i umřu, že si ji vezmu s sebou do hrobu, v němž budu tiše a zarputile ležet a nenávidět do skonání světa. Bylo to vysilující, protože nenávist
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
nejsemsama.cz
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
Léto nepřináší jen radovánky, ale také spoustu patálií v podobě hmyzích štípanců. Kdy je nutné volat lékaře? Komáry láká oxid uhličitý, který vydechujeme, pach našeho potu, piva, silné vůně a také třeba tmavé barvy. Jestli se chcete jejich štípnutí vyhnout, oblečte se do světlých barev, použijte antiperspirant bez parfemace, nastříkejte se repelentem a vezměte si dlouhé rukávy
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
nasehvezdy.cz
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
Není žádné tajemství, že má hvězda seriálu Jedna rodina Chantal Poullain (67) francouzský původ. V České republice žije ale už mnoho let, a dokonce v ní prožila i svou doposud nejsilnější lásku. Pa
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
epochaplus.cz
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
Cyklokrosový mistr světa z roku 1991 Radomír Šimůnek zažíval kariérní vrchol. Že jsou cesty osudu nevyzpytatelné, pozná na vlastní kůži hned rok následující. Nehodu, kterou způsobí, nechce dlouho komentovat. Snaží se ji vytěsnit ze vzpomínek a novináře, kteří se na ni ptají, s díky odmítá. Zlobiví kluci jako viníci? Berounsko, 19. listopad 1992. Šimůnek sedí
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
epochalnisvet.cz
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
Co se stane, když si dva bratři vezmou dvě sestry a mají dvě děti? Normálně by děti byli bratranci, ale co když otcové jsou dvě identická dvojčata a matky také dvě identická dvojčata? Pak podle genetiky jsou vlastně sourozenci a ne bratranci.   Vědci jsou dvojčaty fascinováni odjakživa. Už multižánrový vědec Francis Galton v roce
Sleďový salát
tisicereceptu.cz
Sleďový salát
Pro nás trochu nezvyklé, ale oběd ve Švédsku někdy zahrnuje i nakládané sledě. Například v podobě salátu. Potřebujete 4 filety naloženého sledě 4 vejce 2–4 kyselé okurky 1 jablko 2 cibule 1
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
iluxus.cz
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
Parfémy poutají naši pozornost již po staletí a fascinují nás rozmanitými vůněmi květin, ovoce, zelených tónů, koření, sladkých akcentů, dřeva a mechu. Často, když saháme po vysněném flakonu, si v
Rej nacistů pod šumavským Františkovem: Ukrývalo podzemí výrobu stíhaček?
epochanacestach.cz
Rej nacistů pod šumavským Františkovem: Ukrývalo podzemí výrobu stíhaček?
Válku prostě musí Adolf Hitler (1889–1945) vyhrát. Pod rukama jeho pomocníčků vznikají po celé Evropě podzemní hnízda, kde se nepřetržitě pracuje na strojích, jež mají třetí říši přinést kýžený výsledek. Nejinak tomu je i na našem území. Spletité chodby ukrývající temná tajemství druhé světové války. Co pohltila země pod osadou zvanou Františkov? Na tlumené světlo
Taburet jako praktický doplněk
panidomu.cz
Taburet jako praktický doplněk
Není nic příjemnějšího, než se po náročném dni uvelebit do sedačky a natáhnout si nohy. K tomu nám skvěle poslouží taburet, tedy stolička bez opěradla. Pro své malé rozměry a variabilní využití taburety doplňují lidská obydlí od nepaměti. Charakteristické především pro styl Ludvíka XIV. , dokonce i samotné slovo taburet má kořeny ve Francii. Dnes
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
21stoleti.cz
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
Žáby po celém světě ohrožuje houba Batrachochytrium dendrobatidis. Způsobuje jim vysoce nakažlivé infekční onemocnění, kterému tyto snadno podléhají. Ochranu a čas na zotavení poskytují žábám tak zvan
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
rezidenceonline.cz
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
Rodinná vila ze šedesátých let minulého století dostala díky velkorysému přístupu současného architekta Massima Iosy Ghiniho nejen moderní kvality a soudobé parametry. Odborný zásah jí přinesl i racionální strukturu a dokonalou rovnováhu v rámci přírodního okolí. Při rekonstrukci se soustředil především na hledání nové koncepce souznění celé nemovitosti se zahradou, jež ji obklopuje. „Většinou šlo