18. 7. 1891: V Praze byl zahájen provoz první elektrické tramvaje na území Česka - tzv. Křižíkovy Elektrické dráhy na Letné v Praze.    
Domů     Hádky mezi Přemyslovci urovnala kněžna
Hádky mezi Přemyslovci urovnala kněžna
15.4.2025
Hádky mezi Přemyslovci urovnala kněžna

Kníže Vladislav I. umírá. Jakmile to zjistí jeho mladší bratr Soběslav, přispěchá z exilu zpátky do Čech. Přijet až do Prahy si ale netroufá, prozatím zůstane v lesích u Břevnovského kláštera.

Snad mu matka znovu pomůže a přesvědčí Vladislava, aby ho jmenoval svým nástupcem.

Po smrti Svatopluka Olomouckého v září 1109 by měl na knížecí stolec v Praze usednout jeho bratranec Vladislav I. (asi 1065–1125). Tak zněla dohoda, kterou mezi sebou oba Přemyslovci před časem uzavřeli.

Jenže předání moci v českém knížectví se – jako již několikrát v minulosti – zkomplikuje. Vládnout chce také Vladislavův další bratranec Ota II. Olomoucký (1085–1126).

Když dostane rozum a stáhne se do ústraní, začne se svých práv domáhat Vladislavův starší bratr Bořivoj II. (asi 1064–1124), jenž už v čele českých zemí jednou stál, a to v letech 1100–1107. Využije sourozencovy nepřítomnosti v Čechách a obsazuje Prahu.

Rozhádané Přemyslovce nakonec k jejich ostudě rozsoudí až císař Jindřich V. (1086–1125). V lednu 1110 na setkání v Rokycanech potvrdí vládu Vladislava I., který mu ale musí za projevenou podporu štědře zaplatit.

Pomoc v Polsku

Klid v českých zemích přesto nebude! Velkorysost není Vladislavovi I. vlastní, touží po pomstě.

Podle současného publicisty Josefa Veselého „následovaly tvrdé represálie nejenom vůči všem odpůrcům, ale taky proti těm, kdo v té rvačce nestáli na Vladislavově straně“.

Ota II. je v létě 1110 uvězněn na Křivoklátě, další Přemyslovci přijdou o majetek a kníže je vyžene do Polska.

Tam skončí i Vladislavův mladší bratr Soběslav I. (asi 1090–1140), který při střetu mezi sourozenci podporoval Bořivoje II., odvlečeného na rozkaz císaře Jindřicha V. do Porýní. Soběslav I. získá podporu polského knížete Boleslava III. Křivoústého (1086–1138).

Na konci září 1110 společně vpadnou do Čech. Vyhnou se hlídaným průsmykům, zvolí riskantní přechod přes Krkonoše. Vyplatí se jim to. Aniž by je někdo obtěžoval, postoupí do českého vnitrozemí až k řece Cidlině…

Zbytečné vítězství

Polákům se podařilo Čechy dokonale zaskočit. Vladislav se o jejich vpádu dozví až za několik dní! Zrovna je na cestě do Říše, nemešká a z Plzně, kde odpočíval, vyrazí zpátky do středních Čech.

Boleslav Křivoústý a Soběslav mezitím postoupí až k soutoku Labe a Cidliny kousek od Poděbrad. Dál si ale kvůli nedostatku zásob netroufnou. Záhy se objeví Vladislav. Obě vojska proti sobě nějakou dobu manévrují, k bitvě však nedojde.

Poláci raději zamíří na severovýchod zpátky ke Krkonoším. Češi pochodují za nimi, u potoka Trotiny kousek od Hradce Králové se s vetřelci přece jenom utkají. Utrpí těžkou porážku, ale Boleslav zdecimované Vladislavovo vojsko pronásledovat nebude.

Jeho mužům došly potraviny, a s nakradenou kořistí se Poláci raději stáhnou zpátky za hranice.

Boleslav Křivoústý využije příležitosti oslabit svého souseda.
Boleslav Křivoústý využije příležitosti oslabit svého souseda.

Dobrovolně se vzdá moci!

Napřesrok se Soběslav vrací do Čech. Vladislav ho povolal zpátky a svěřil mu do správy hrad Žatec s okolním krajem. Poslechl svou ovdovělou matku Svatavu (1046/1048–1126), obratnou diplomatku, která se do českého knížectví přivdala z Polska.

Bohužel smír mezi jejími syny dlouho nevydrží. V roce 1113 Soběslav z nejasných důvodů znovu uprchne za Boleslavem Křivoústým a opakovaně drancuje české pohraničí. Za pár let se však s Vladislavem opět usmíří.

Dostává od něj Hradec Králové, později mu kníže svěří do péče Znojemsko s Brněnskem. Jejich dobré vztahy se upevní napřesrok během konfliktu s Uhrami. V květnu 1116 Vladislav přijede na jihovýchodní Moravu za uherským králem Štěpánem II. (1101–1131).

Chce s ním jednat o zdejším sporném pohraničí. Přátelské setkání se ale zvrhne bitvu, v níž český kníže zvítězí. Děkovat za to může hlavně Soběslavovi a Otovi II. Olomouckému.

Krátce nato Vladislav bere na milost také Bořivoje II., který byl konečně propuštěn na svobodu. Ba co víc, v roce 1117 se v jeho prospěch dobrovolně vzdává vlády v českém knížectví! Proč to udělal, zůstává nejasné.

Vysvětlit si to nedokážou ani středověcí kronikáři, jak vyplývá z jejich záznamů…

Přesvědčivá matka

Bořivoj se u moci udrží do roku 1120, kdy – opět z neznámých příčin – musí odejít do emigrace. Skončí v Uhrách, kde o čtyři roky později umírá. Na knížecí stolec v Praze podruhé usedá Vladislav I. Brzy se rozhádá také se Soběslavem!

Odebereme mu oba moravské úděly a vyžene ho ze země. Brněnský úděl přenechá Otovi II. Olomouckému, kterému současně přislíbí nástupnictví… V lednu 1124 Vladislav těžce onemocní. Z lůžka už nevstane, všem je jasné, že umírá.

„Z exilu se vrací Soběslav, matka Svatava společně s bamberským biskupem Otou přemlouvají Vladislava, ať se s bratrem smíří, a dopomůže mu tak ke knížecímu titulu,“ přibližuje další události současný historik Jan Škvrňák. Kníže je poslechne.

Koncem března přijme mladšího bratra na Vyšehradě a uzná ho svým nástupcem. Čeští velmoži tento krok posvětí a na knížecím stolci potvrdí právě Soběslava I.

Zaostřeno na osobnosti
Učený básník
Vyniká v matematice či astronomii. Perský učenec Omar Chajjám (1048–1131) myšlením výrazně předběhne svou dobu a kvůli provokativním názorům bude obviňován z kacířství. Západní svět ho dnes obdivuje také jako básníka, který napsal sbírku Čtyřverší.
Válčí s muslimy
Navarrský a aragonský král Alfons I. (1073/1074–1134) si za svou roli při reconquistě vyslouží přízvisko Válečník či Bojovník. Během života svede s muslimy na 30 vítězných bitev a vyžene je ze Zaragozy i dalších měst na severovýchodě Španělska.
Pomáhá manželovi
V listopadu 1110 se provdá za anglického krále Jindřicha I. Matylda Skotská (1080–1118) porodí manželovi přinejmenším tři děti. Během jeho nepřítomnosti vládne jako regentka, zaslouží se o přestavbu Londýna a zakládá špitál pro nemocné leprou.
Nesnáší loupežníky
Ve Flandrech od roku 1111 vládne Balduin VII. (1093–1119). Impulzivní hrabě tvrdě potírá loupežné rytíře, jednoho údajně nechává exemplárně uvařit v kotli. Padne v Normandii během války s Angličany, do které vytáhl po boku francouzského krále.
Zaostřeno na dobu
Slavný klášter
Patřil k nejstarším a nejdůležitějším klášterům cisterciáckého řádu. Opatství La Ferté bylo založeno v roce 1113 v lesích na východě Francie. Díky štědré finanční podpoře burgundské šlechty sehraje významnou roli při šíření cisterciáků do všech koutů světa.
Nehoda na moři
U břehů Normandie se 25. listopadu 1120 potápí Bílá loď. Opilá posádka přehlédne útes, který do trupu plavidla prorazí dvě velké díry. Při nehodě přijde o život asi 300 lidí, včetně Viléma Aethelinga, dědice anglického krále Jindřicha I.
Potvrzená dohoda
V Římě se v březnu 1123 koná první lateránský koncil. Zabývá se především Wormským konkordátem, který udělal tečku za mnohaletým sporem o investituru. Sněm platnost dohody uzavřené v září 1122 papežem Kalixtem II. a císařem Jindřichem V. potvrdí.
Dobyté město
Víc než půl roku obléhají křižáci v roce 1123 pevnost Aškelon. 15. srpna prolomí na jednom místě hradby. Nedokážou toho ale využít a při neúspěšném útoku umírá velmistr templářského řádu a zhruba 40 jeho bratří. O týden později však město přece jen padne.
Foto: Wikimedia Commons, meisterdrucke.com
Zdroje informací: dvojka.rozhlas.cz, wikipedia.org
Související články
reklama
Zajímavosti
Nepotopitelná Violet přežila ztroskotání tří lodí včetně Titanicu
„Postarejte se o něj!“ křikne lodní důstojník na mladou stevardku a do náručí jí vloží dítě. Žena je oběma rukama obejme a v záchranném člunu začnou klesat. Titanic se v tu dobu už nebezpečně naklání na příď. Píše se 15. duben 1912 a údajně nepotopitelný parník jde po nárazu do ledovce ke dnu. Z více […]
Holil Mussoliniho lazebník i nohy jeho milence?
Mladý holič si právě ostří břitvu, kterou má za chvíli oholit italského fašistického vůdce, když vtom z vedlejšího pokoje zaslechne, jak duceho milenka telefonuje. Ač neúmyslně, z hovoru se dozví, že Mussolini měl dát svou první ženu i syna zabít injekcí. Co teď? Pokud někdo zjistí, co právě slyšel, kulka ho nemine. Zalehne proto do […]
Albrecht II. rázně potlačil pražskou vzpouru
„Já jim dám. Kacíři jsou to, a navíc i zrádci!“ rozčiluje se Albrecht Habsburský a s očima zapíchnutýma do podlahy přechází z jedné části komnaty na druhou. Hlavní adept na uvolněný český trůn umí být velkorysý a má smysl pro spravedlnost, ale zdejší kališníci u něj kolaborací s polským princem překročili únosnou mez. Za to […]
Trpěli první Češi na Islandu hladem?
Na stole přistanou nádoby s pivem a vínem. Za chvíli k nim přibude pálenka s medovinou. Daniel se nemůže dočkat, až ty dobroty ochutná. Jenže co to?! Dva sloužící přinesli velkou konev, ve které všechen alkohol smíchají a nakonec do něj přidají mléko! „No fuj!“ pomyslí si v duchu mladý Čech, zatímco Islanďané netradiční koktejl s chutí […]
Věda a vynálezy
Krále českého skla okradla konkurence
Výbuch odhodí Egermanna na dveře. Omdlí, a když po chvíli zase přijde k sobě, ucítí prudkou bolest. Leží v kaluži krve, vlasy má sežehnuté a na několika místech těla je ošklivě popálený. Brzy se ale dá zase dohromady a pokračuje ve svých experimentech!   Nikdo se neusmívá ani nepláče štěstím. Manželé Egermannovi by byli raději, […]
premium
Sklidil první Londýňan s deštníkem posměch?
„Jen se na něj podívejte!“ ukazují si Londýňané s úšklebkem na britského cestovatele a filantropa Jonase Hanwaye. Roku 1760 se nese městem, a když se z oblohy spouští déšť, pohotově roztahuje deštník. Věc v britské metropoli té doby nevídanou.   Starověk Záležitost žen a císařů Výsada aristokracie, nebo rovnou císařů. Deštníky se podle dochovaných zápisů […]
Bombardér vozil pasažéry v proutěných křesílkách
Je sice pořádná zima, ale na letišti kousek od Versailles se to hemží lidmi. Na vzlet se připravuje slavný francouzský bombardér Farman. Místo bomb však bude mít 8. února 1919 zcela jiný náklad…   Francouzští bratři Farmanové chystají žhavou novinku. Zapálení aviatici, z jejichž dílny vyšel slavný bombardovací letoun Farman 60 s přízviskem Goliáš, nestihli svůj aeroplán […]
6 čínských vynálezů, které změnily svět
Ting, vyčerpaná po celodenní dřině, si sedne ke své misce nudlí. S chutí se pouští do jídla. Bez těstovin by na samé výspě Říše středu se svou rodinou nepřežila…   Rychle hotové jídlo v podobě misky nudlí vítězí v čínské kuchyni už po tisíce let. Jeden archeologický objev rozsekne i dlouholetý spor Číňanů s Italy, […]
premium
Nenechte si ujít další zajímavé články
Neznámá ze Seiny: Morbidní múza a ideál krásy
epochaplus.cz
Neznámá ze Seiny: Morbidní múza a ideál krásy
Má jednu z nejznámějších tváří přelomu 19. a 20. století. Básníci ji opěvují, spisovatelům je múzou, pro mnohé je ideálem krásy. A nikdo neví, kdo to vlastně je. Zavřené oči a lehký, téměř neznatelný náznak úsměvu. Tak zůstane navždy zapsána do historie. Tvář neznámé dívky, otištěná pravděpodobně do posmrtné masky, visí kolem roku 1900 jako
Botanická pozvání pozvání na výlet
panidomu.cz
Botanická pozvání pozvání na výlet
Je tu jaro a s ním první nesmělé kvetení. Jestli se už nemůžete dočkat, až se vaše zahrádka oděje do barev, vydejte se do některého parku nebo botanické zahrady. Je jich po Čechách víc, takže si určitě vyberete. Americká zahrada Najdete ji v západočeském kraji nedaleko Chudenic jen pár kilometrů do Klatov a výlet určitě bude stát
Pečené kuřátko na citrónech a česneku
tisicereceptu.cz
Pečené kuřátko na citrónech a česneku
Možná jste dosud neobjevili kouzlo kuřecího masa ovoněného pečeným citronem. Teď máte ale příležitost. Ingredience 1 celé kuře 2 cibule 2 celé citrony 5 stroužků česneku hrst tymiánu nebo ro
Nové hodinky Omega Seamaster Diver 300M: Oranžový symbol hloubek
iluxus.cz
Nové hodinky Omega Seamaster Diver 300M: Oranžový symbol hloubek
Za posledních dvacet let se oranžová barva stala synonymem pro potápěčské hodinky značky Omega – nejen díky své vysoké viditelnosti pod vodou, ale i jako výrazný estetický prvek. Tato výrazná barva se
Smrtelná tragédie v Le Mans: Zaúřadoval nezvratný osud?
enigmaplus.cz
Smrtelná tragédie v Le Mans: Zaúřadoval nezvratný osud?
Ochozy kolem závodního okruhu ve francouzském Le Mans, kde se jezdí známý 24 hodinový závod, jsou plné lidí. V kalendáři je psaný 11. červen roku 1955 a závod byl zhruba před dvěma hodinami odstartová
Zachraňte koně! Příběh chovatelského klenotu pražské zoo pokračuje
21stoleti.cz
Zachraňte koně! Příběh chovatelského klenotu pražské zoo pokračuje
Psalo se 28. září 1931. Den, který navždy změnil osud jednoho druhu. V pražské Troji se slavnostně otevřela nová zoologická zahrada. Pro mnohé jen další zábavné místo pro rodinné výlety. Kdo by si teh
Chybí Peštové a Haberovi doma jiskření a vášeň?
nasehvezdy.cz
Chybí Peštové a Haberovi doma jiskření a vášeň?
Zatímco Daniela Peštová (54) chce problémy řešit a mluvit o nich, její partner Pavol Habera (63) veřejně přiznal, že ho to nezajímá. Podřezal si pod sebou větev a dočká se rozchodu? Následující týd
Vana – královna relaxačního prostoru
rezidenceonline.cz
Vana – královna relaxačního prostoru
Na následujících stránkách vám chceme představit tradiční koupelnu v netradičním pojetí. Zařizovací předměty se netísní v malé místnosti bez oken, ale jsou součástí relaxačního prostoru. Opravdovou královnou koupelny se stává vana, volně stojící uprostřed prostoru. Nejenom že je pohodlně přístupná ze všech stran, zároveň dokonale vyniknou její ladné linie. Hitem posledních let se staly tradiční tvary, různé
Moudrá sova mi přináší štěstí
skutecnepribehy.cz
Moudrá sova mi přináší štěstí
Měla jsem krátce před maturitou a byla jsem nervózní. Sova v mém snu mi poradila, na jakou otázku se mám připravit. Ten sen se mi zdál ve škole před maturitou. Seděla jsem na břehu řeky, kam jsem chodívala s dědečkem na ryby. Seděla jsem tam sama, děda byl už po smrti, a mně se v tom snu po
Grenadina z granátových jablek
nejsemsama.cz
Grenadina z granátových jablek
Grenadina je tradiční sirup vyráběný z granátových jablek, nikoli z třešní, jak se mnozí domnívají. Má sladkokyselou chuť a krásnou červenou barvu. Ingredience na 4 sklenice: ● 1 l čerstvé šťávy z granátových jablek ● 100 g cukru ● šťáva z citronu Postup: Do malého hrnce nalijte šťávu a přidejte cukr. Pomalu zahřívejte a míchejte, dokud se cukr zcela nerozpustí, ale nevařte. Přidejte citronovou šťávu, která zvýrazní chuť a prodlouží
Tunisko a jeho exotická tvář
epochanacestach.cz
Tunisko a jeho exotická tvář
Tunis není jen pětihvězdičkový hotel a každodenní lenošení na pláži. Tato země nabízí mnohem víc. Většina Čechů jezdí hlavně na Djerbu, do Sousse, Hammametu nebo Nabeulu. Milovníci klidu a historických památek zamíří ale raději do Mahdie. Určitě se vyplatí nezůstávat celý týden jen u hotelu v opojení all inclusive, ale navštívit více různých míst. Mezi ně
Záhada jediné vraždy na jižním pólu
epochalnisvet.cz
Záhada jediné vraždy na jižním pólu
Polární stanice Amundsen-Scott je umístěná 100 metrů od jižního pólu. Polárníci zde tráví čas už od roku 1956, kdy první budovy postaví osmnáctičlenná skupina amerického námořnictva.   Od té doby zde léto tráví přes 200 výzkumníků, v zimě je zde jen něco mezi 50 a 90 lidmi. Taky není o co stát, průměrná teplota je přes
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz