12. 7. 100 př. n. l.: Na svět přišel Julius Caesar, římský vojevůdce, politik a jeden z nejmocnějších mužů antické historie.    
Domů     Hádky mezi Přemyslovci urovnala kněžna
Hádky mezi Přemyslovci urovnala kněžna
15.4.2025
Hádky mezi Přemyslovci urovnala kněžna

Kníže Vladislav I. umírá. Jakmile to zjistí jeho mladší bratr Soběslav, přispěchá z exilu zpátky do Čech. Přijet až do Prahy si ale netroufá, prozatím zůstane v lesích u Břevnovského kláštera.

Snad mu matka znovu pomůže a přesvědčí Vladislava, aby ho jmenoval svým nástupcem.

Po smrti Svatopluka Olomouckého v září 1109 by měl na knížecí stolec v Praze usednout jeho bratranec Vladislav I. (asi 1065–1125). Tak zněla dohoda, kterou mezi sebou oba Přemyslovci před časem uzavřeli.

Jenže předání moci v českém knížectví se – jako již několikrát v minulosti – zkomplikuje. Vládnout chce také Vladislavův další bratranec Ota II. Olomoucký (1085–1126).

Když dostane rozum a stáhne se do ústraní, začne se svých práv domáhat Vladislavův starší bratr Bořivoj II. (asi 1064–1124), jenž už v čele českých zemí jednou stál, a to v letech 1100–1107. Využije sourozencovy nepřítomnosti v Čechách a obsazuje Prahu.

Rozhádané Přemyslovce nakonec k jejich ostudě rozsoudí až císař Jindřich V. (1086–1125). V lednu 1110 na setkání v Rokycanech potvrdí vládu Vladislava I., který mu ale musí za projevenou podporu štědře zaplatit.

Pomoc v Polsku

Klid v českých zemích přesto nebude! Velkorysost není Vladislavovi I. vlastní, touží po pomstě.

Podle současného publicisty Josefa Veselého „následovaly tvrdé represálie nejenom vůči všem odpůrcům, ale taky proti těm, kdo v té rvačce nestáli na Vladislavově straně“.

Ota II. je v létě 1110 uvězněn na Křivoklátě, další Přemyslovci přijdou o majetek a kníže je vyžene do Polska.

Tam skončí i Vladislavův mladší bratr Soběslav I. (asi 1090–1140), který při střetu mezi sourozenci podporoval Bořivoje II., odvlečeného na rozkaz císaře Jindřicha V. do Porýní. Soběslav I. získá podporu polského knížete Boleslava III. Křivoústého (1086–1138).

Na konci září 1110 společně vpadnou do Čech. Vyhnou se hlídaným průsmykům, zvolí riskantní přechod přes Krkonoše. Vyplatí se jim to. Aniž by je někdo obtěžoval, postoupí do českého vnitrozemí až k řece Cidlině…

Zbytečné vítězství

Polákům se podařilo Čechy dokonale zaskočit. Vladislav se o jejich vpádu dozví až za několik dní! Zrovna je na cestě do Říše, nemešká a z Plzně, kde odpočíval, vyrazí zpátky do středních Čech.

Boleslav Křivoústý a Soběslav mezitím postoupí až k soutoku Labe a Cidliny kousek od Poděbrad. Dál si ale kvůli nedostatku zásob netroufnou. Záhy se objeví Vladislav. Obě vojska proti sobě nějakou dobu manévrují, k bitvě však nedojde.

Poláci raději zamíří na severovýchod zpátky ke Krkonoším. Češi pochodují za nimi, u potoka Trotiny kousek od Hradce Králové se s vetřelci přece jenom utkají. Utrpí těžkou porážku, ale Boleslav zdecimované Vladislavovo vojsko pronásledovat nebude.

Jeho mužům došly potraviny, a s nakradenou kořistí se Poláci raději stáhnou zpátky za hranice.

Boleslav Křivoústý využije příležitosti oslabit svého souseda.
Boleslav Křivoústý využije příležitosti oslabit svého souseda.

Dobrovolně se vzdá moci!

Napřesrok se Soběslav vrací do Čech. Vladislav ho povolal zpátky a svěřil mu do správy hrad Žatec s okolním krajem. Poslechl svou ovdovělou matku Svatavu (1046/1048–1126), obratnou diplomatku, která se do českého knížectví přivdala z Polska.

Bohužel smír mezi jejími syny dlouho nevydrží. V roce 1113 Soběslav z nejasných důvodů znovu uprchne za Boleslavem Křivoústým a opakovaně drancuje české pohraničí. Za pár let se však s Vladislavem opět usmíří.

Dostává od něj Hradec Králové, později mu kníže svěří do péče Znojemsko s Brněnskem. Jejich dobré vztahy se upevní napřesrok během konfliktu s Uhrami. V květnu 1116 Vladislav přijede na jihovýchodní Moravu za uherským králem Štěpánem II. (1101–1131).

Chce s ním jednat o zdejším sporném pohraničí. Přátelské setkání se ale zvrhne bitvu, v níž český kníže zvítězí. Děkovat za to může hlavně Soběslavovi a Otovi II. Olomouckému.

Krátce nato Vladislav bere na milost také Bořivoje II., který byl konečně propuštěn na svobodu. Ba co víc, v roce 1117 se v jeho prospěch dobrovolně vzdává vlády v českém knížectví! Proč to udělal, zůstává nejasné.

Vysvětlit si to nedokážou ani středověcí kronikáři, jak vyplývá z jejich záznamů…

Přesvědčivá matka

Bořivoj se u moci udrží do roku 1120, kdy – opět z neznámých příčin – musí odejít do emigrace. Skončí v Uhrách, kde o čtyři roky později umírá. Na knížecí stolec v Praze podruhé usedá Vladislav I. Brzy se rozhádá také se Soběslavem!

Odebereme mu oba moravské úděly a vyžene ho ze země. Brněnský úděl přenechá Otovi II. Olomouckému, kterému současně přislíbí nástupnictví… V lednu 1124 Vladislav těžce onemocní. Z lůžka už nevstane, všem je jasné, že umírá.

„Z exilu se vrací Soběslav, matka Svatava společně s bamberským biskupem Otou přemlouvají Vladislava, ať se s bratrem smíří, a dopomůže mu tak ke knížecímu titulu,“ přibližuje další události současný historik Jan Škvrňák. Kníže je poslechne.

Koncem března přijme mladšího bratra na Vyšehradě a uzná ho svým nástupcem. Čeští velmoži tento krok posvětí a na knížecím stolci potvrdí právě Soběslava I.

Zaostřeno na osobnosti
Učený básník
Vyniká v matematice či astronomii. Perský učenec Omar Chajjám (1048–1131) myšlením výrazně předběhne svou dobu a kvůli provokativním názorům bude obviňován z kacířství. Západní svět ho dnes obdivuje také jako básníka, který napsal sbírku Čtyřverší.
Válčí s muslimy
Navarrský a aragonský král Alfons I. (1073/1074–1134) si za svou roli při reconquistě vyslouží přízvisko Válečník či Bojovník. Během života svede s muslimy na 30 vítězných bitev a vyžene je ze Zaragozy i dalších měst na severovýchodě Španělska.
Pomáhá manželovi
V listopadu 1110 se provdá za anglického krále Jindřicha I. Matylda Skotská (1080–1118) porodí manželovi přinejmenším tři děti. Během jeho nepřítomnosti vládne jako regentka, zaslouží se o přestavbu Londýna a zakládá špitál pro nemocné leprou.
Nesnáší loupežníky
Ve Flandrech od roku 1111 vládne Balduin VII. (1093–1119). Impulzivní hrabě tvrdě potírá loupežné rytíře, jednoho údajně nechává exemplárně uvařit v kotli. Padne v Normandii během války s Angličany, do které vytáhl po boku francouzského krále.
Zaostřeno na dobu
Slavný klášter
Patřil k nejstarším a nejdůležitějším klášterům cisterciáckého řádu. Opatství La Ferté bylo založeno v roce 1113 v lesích na východě Francie. Díky štědré finanční podpoře burgundské šlechty sehraje významnou roli při šíření cisterciáků do všech koutů světa.
Nehoda na moři
U břehů Normandie se 25. listopadu 1120 potápí Bílá loď. Opilá posádka přehlédne útes, který do trupu plavidla prorazí dvě velké díry. Při nehodě přijde o život asi 300 lidí, včetně Viléma Aethelinga, dědice anglického krále Jindřicha I.
Potvrzená dohoda
V Římě se v březnu 1123 koná první lateránský koncil. Zabývá se především Wormským konkordátem, který udělal tečku za mnohaletým sporem o investituru. Sněm platnost dohody uzavřené v září 1122 papežem Kalixtem II. a císařem Jindřichem V. potvrdí.
Dobyté město
Víc než půl roku obléhají křižáci v roce 1123 pevnost Aškelon. 15. srpna prolomí na jednom místě hradby. Nedokážou toho ale využít a při neúspěšném útoku umírá velmistr templářského řádu a zhruba 40 jeho bratří. O týden později však město přece jen padne.
Foto: Wikimedia Commons, meisterdrucke.com
Zdroje informací: dvojka.rozhlas.cz, wikipedia.org
Související články
reklama
Zajímavosti
Popravili poslední královnu při komunistických čistkách?
Protivníky při útoku úmyslně děsí sborovým řevem, vystřelují hvízdající šípy nebo zakládají mnoho táborových ohňů, aby vyvolali dojem, že je jejich armáda podstatně větší než ve skutečnosti. Tyto triky a také um jejich vojevůdců nesou své ovoce. Díky nim mongolská říše vzkvétá, ale všeho jen do času!   Mongolové v dobách své největší slávy – […]
premium
Opomíjený Perugino: Kdysi byl slavnější než da Vinci
S vypětím všech sil dokončuje stárnoucí Pietro Perugino své poslední dílo. Jde o fresku Madony s dítětem v kostelíku v městečku Fontignano. O pár desetiletí dříve přitom patřil mezi nejvyhledávanější malíře Itálie. „Za peníze byl ochoten zaprodat duši,“ uvádí životopisec Vasari. Zničila Peruginovu hvězdnou kariéru hamižnost? Na hlavní oltářní stěně v Sixtinské kapli ve Vatikánu se rýsuje freska Narození Páně. Jejím […]
Rusové museli USA uplatit, aby Aljašku koupily
Alexandr II. rázuje po místnosti sem a tam. Dobře ví, že mu teče do bot. Řada neúspěšných válek zemi zcela zdecimovala. Dluhy navíc začínají být neúnosné. „Prodejte Aljašku,“ rozhodne nakonec, „stejně slouží jen jako výběh pro lední medvědy!“  V médiích Aljašku označují všelijak – jako velkou zamrzlou hroudu ledu, ledárnu či Sewardovu ledničku. Ve Spojených státech […]
Vězeň Jiřího z Poděbrad chránil korunovační klenoty
Jeden z nejmocnějších mužů království Menhart z Hradce je opět za mřížemi. Zatím vždy ho jeho protivníci propustili. Nyní se ukáže, zda se dříve dostaví svoboda, nebo smrt. K husitství má šlechtický synek Menhart II. z Hradce (1398–1449) od mládí vztah. Vždyť i jeho otec Jan starší z Hradce (†1417), nejvyšší zemský hofmistr, se ke kališníkům přidal v roce 1415 po […]
premium
Věda a vynálezy
Krále českého skla okradla konkurence
Výbuch odhodí Egermanna na dveře. Omdlí, a když po chvíli zase přijde k sobě, ucítí prudkou bolest. Leží v kaluži krve, vlasy má sežehnuté a na několika místech těla je ošklivě popálený. Brzy se ale dá zase dohromady a pokračuje ve svých experimentech!   Nikdo se neusmívá ani nepláče štěstím. Manželé Egermannovi by byli raději, […]
premium
Sklidil první Londýňan s deštníkem posměch?
„Jen se na něj podívejte!“ ukazují si Londýňané s úšklebkem na britského cestovatele a filantropa Jonase Hanwaye. Roku 1760 se nese městem, a když se z oblohy spouští déšť, pohotově roztahuje deštník. Věc v britské metropoli té doby nevídanou.   Starověk Záležitost žen a císařů Výsada aristokracie, nebo rovnou císařů. Deštníky se podle dochovaných zápisů […]
Bombardér vozil pasažéry v proutěných křesílkách
Je sice pořádná zima, ale na letišti kousek od Versailles se to hemží lidmi. Na vzlet se připravuje slavný francouzský bombardér Farman. Místo bomb však bude mít 8. února 1919 zcela jiný náklad…   Francouzští bratři Farmanové chystají žhavou novinku. Zapálení aviatici, z jejichž dílny vyšel slavný bombardovací letoun Farman 60 s přízviskem Goliáš, nestihli svůj aeroplán […]
6 čínských vynálezů, které změnily svět
Ting, vyčerpaná po celodenní dřině, si sedne ke své misce nudlí. S chutí se pouští do jídla. Bez těstovin by na samé výspě Říše středu se svou rodinou nepřežila…   Rychle hotové jídlo v podobě misky nudlí vítězí v čínské kuchyni už po tisíce let. Jeden archeologický objev rozsekne i dlouholetý spor Číňanů s Italy, […]
premium
Nenechte si ujít další zajímavé články
Když konturování, tak podle tvaru obličeje
panidomu.cz
Když konturování, tak podle tvaru obličeje
Konturování je jednou z nejužitečnějších metod make-upu a vyplatí se ji naučit. Dokáže totiž vytvořit iluzi ideálního tvaru obličeje. Konturování vlastně napodobuje efekt světla a stínu: Světlem vytahuje líbivé rysy obličeje a tmavšími tóny zatlačuje do pozadí ty méně povedené. A protože každá tvář je originál, neexistuje jeden univerzální postup, jak si konturováním dodat na
Ruce, které nezapomínají
skutecnepribehy.cz
Ruce, které nezapomínají
Někdy mám pocit, že se celý život vejde do pár doteků. Do jemného pohlazení po vlasech nebo hrnku, který podáváte druhému, aby ho zahřál. Moje ruce si toho pamatují víc než moje hlava. Prsty mám pokřivené, klouby už dávno nepracují, jak by měly, ale ty staré dlaně… pořád cítí. Je v nich vše: dětství, práce, radosti, pády i ta každodenní
Za tajemnými menhiry po Česku
epochanacestach.cz
Za tajemnými menhiry po Česku
Česká republika je poseta menhiry různého stáří a původu. K některým se pojí temné historické pověsti, jiné jsou vyhlášené pro své energetické působení. Navštivte s námi oblíbené menhiry, jež zdobí naši zem. Zakletý mnich u Drahomyšle Zakletý mnich u Drahomyšle (viz úvodní foto) poblíž Žatce je asi naším nejznámějším menhirem. O tomto kameni také existuje pověst. V
Duchovny se tajně podruhé oženil s o 25 let mladší kráskou
nasehvezdy.cz
Duchovny se tajně podruhé oženil s o 25 let mladší kráskou
Po rozvodu s herečkou Téou Leoni (59) v roce 2014 herec, režisér a scenárista, dobře známý ze seriálu Akta X a Californication, David Duchovny (64), tvrdil, že je příliš starý na to, aby se znovu ožen
V Belize byla objevena přes 1600 let stará hrobka mayského krále
21stoleti.cz
V Belize byla objevena přes 1600 let stará hrobka mayského krále
Hrobka náležela králi jménem Te K’ab Chaak, zakladateli města Caracol, které bylo významným centrem Mayské nížiny během 6. a 7. století. Je to po 40 letech poprvé, kdy byla nalezena identifikovatelná
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
rezidenceonline.cz
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
To všechno naše domovy získají, pokud je vybavíme některým z moderních typů sedacího nábytku s přiznanou konstrukcí ze dřeva či kovu. Zvolené řešení ovlivňuje samozřejmě jak vzhled, tak funkčnost každé sedací soupravy, a to i v případě, že konstrukční prvky nejsou vidět. Ocelové i dřevěné prvky ovšem bývají kvůli svému vzhledu přiznané, a to ve
Tajemný africký horoskop
nejsemsama.cz
Tajemný africký horoskop
Pod horkým saharským sluncem vznikla kdysi magická geomantie. Jde o věštecké umění z předmětů, které bylo v dávných dobách důležité pro přežití. Věštilo se z kostí, hlíny, kamenů či písku. Najděte své znamení, a dozvíte se úžasné věci. Víte, jaké jsou vaše šťastné dny a co to o vás všechno vypovídá? Zjistěte podle svého narození, ke kterému magickému znamení patříte. Silný Baobab 4.
Muffiny s jahodami a jogurtem
tisicereceptu.cz
Muffiny s jahodami a jogurtem
Jogurt lze naředit několika kapkami mléka. Suroviny na 12 kusů 100 g hladké mouky 120 g pohankové mouky 80 g cukru krystal 1 lžička skořice 2 lžičky prášku do pečiva 2 lžíce oleje 1 rozmix
Podprsenka: Od mučivého korzetu k osvobozujícímu designu
epochaplus.cz
Podprsenka: Od mučivého korzetu k osvobozujícímu designu
Dokud ženy nosily korzety, a že to trvalo hezkých pár století, nemohly volně dýchat a měly jeho vinou i jiné, velmi vážné zdravotní problémy, jako například poškození vnitřních orgánů. Korzet zkrátka není nic, do čeho byste se dnes chtěly dobrovolně nasoukat. Naštěstí se našly průkopnice i muži, kteří se postarali o to, aby ženy mohly
Deset bytostí z českého folkloru, o kterých jste možná nikdy neslyšeli
enigmaplus.cz
Deset bytostí z českého folkloru, o kterých jste možná nikdy neslyšeli
V našich pověstech se to všelijakými strašidly a přízraky jen hemží. V různých formách se vyskytují snad na každém hradě, ale také v lesích, v podzemí či dokonce v ulicích měst. Narazit na ně můžete,
Rostlina umí přizpůsobit přenos pylu podmínkám prostředí, odhalují čeští vědci
epochalnisvet.cz
Rostlina umí přizpůsobit přenos pylu podmínkám prostředí, odhalují čeští vědci
Ač vědci zkoumají rostliny do detailů na úrovni molekul či z globálních perspektiv, jsou stále okamžiky jejich života, jež jsou prakticky neprobádané a dají se na nich udělat průlomové objevy. Jedním z nich je uvolňování pylu prašníky a jeho přenos hmyzem mezi květy. Prchavý děj, k jehož studiu nám víc než moderní přístroje pomůže
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
iluxus.cz
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
Exkluzivní šampaňské MUMM Cordon Rouge uskutečnilo první piknik v rámci 59. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Akce, jež proběhla v malebné zahradě hotelu Imperial, přivítala řadu
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz