Pochopil, že s radikálními tábority společnou řeč nenajde. Válčit s nimi však Hynce Ptáček nechce. Nemá jednoznačnou vojenskou převahu a nerad by zemi uvrhl do další vleklé války. Zvolí proto jiný postup. O vliv v Českém království nepřítele připraví pomocí diplomacie…
Na samém počátku husitských válek podporuje katolíky. V listopadu 1419 svede u Živohoště ve středních Čechách bitvu s kališnickým vojskem. Krátce poté však Jan Ptáček z Pirkštejna (před r.
1388–1419) umírá a rodinného majetku v Ratajích nad Sázavou a okolí se ujme jeho syn Hynce (též Hynek; asi 1400–1444). Nějakou dobu potrvá, než se mladý šlechtic v rozbouřených Čechách zorientuje. Nejpozději v roce 1427 se ale přidá k husitům.
I vy se staňte členem našeho History Plus klubu a odemkněte si tak tento i všechny ostatní Premium články a užívejte si nerušené procházky českou i světovou historií.
Jako člen History Plus klubu získáte nejen plný přístup ke všem článkům zde na historyplus.cz, ale také výhodné slevy na knihy a časopisy z našeho vydavatelství.
Členství v History Plus klubu stojí pouhých 69 Kč měsíčně a můžete ho kdykoliv zrušit. Pokud chcete členství ještě výhodněji, můžete si vybrat roční předplatné za 690 Kč a získat tak 2 měsíce zdarma.
Zprávu ve tvaru "CTU CLANEK" odešlete na číslo 903 33 20.
V letech 1427–1429 velel několika spanilým jízdám do Lužice a Slezska. Z jara 1430 husitský hejtman Velek Koudelník z Březnice (*asi 1380) vytáhne s vojskem do Horních Uher. 28. dubna padne u Trnavy v bitvě s uherským vojskem.
Deset galér, jimž velí admirál Pietro Loredan, se 29. května 1416 střetne u poloostrova Gallipoli s mnohem početnější osmanskou flotilou. Benátčané v bitvě zvítězí a na několik dekád si zajistí námořní dominanci ve východním Středomoří.