Mijakedžima u Japonska se zdá být jako kterýkoli jiný tichomořský ostrov, pravdou však je, že skrývá svoji temnou stránku. Až na pár stovek lidí se zde totiž nachází ještě aktivní sopka, kterou místní považují za nejničivějšího obyvatele ostrova!
Kdykoli zazní siréna, každý si musí nasadit plynovou masku. Stalo se tak již nespočetněkrát v minulosti a děje se tak dodnes!
Jedna z mnoha enkláv Japonska je stejná jako ty ostatní. Její flóra a fauna vzbuzují úctu a místní lidé jsou přátelští a vřelí. Musejí se jen řídit zvláštním pravidlem: Kdykoli zazní siréna, každý si nasadí plynovou masku.
Tento malý ostrůvek s plochou pouhých 55,5 kilometru čtverečních a současnou populací kolem 3000 lidí vznikl v oceánu před více než 2500 lety a dodnes je to velmi nebezpečné místo pro život.
Jiný svět
Lidé kráčejí po ulici, slunce svítí, obloha je jasná a nic nenasvědčuje tomu, že by se v následujících hodinách mělo něco pokazit. Jenže pak to přijde.
Městem se rozezní hlučná siréna a ostrov Mijakedžima, ležící nějakých 180 kilometrů jižně od Tokia, se během pár minut změní k nepoznání. Obyvatelé vyndávají plynové masky a idylický ostrov se stává místem, které vypadá jako den po jaderné katastrofě.
Na hřišti, kde zrovna probíhá fotbalový zápas, pobíhají sportovci s maskou na obličeji a školní třídy plné dětí připomínají spíše scénu z postapokalyptického filmu. Ostrov se mění v místo duchů a lidé jsou donuceni se dívat na svět skrze skla plynových masek.
Děsivé fotky, kde i zvířata a svatebčané jsou povinni nosit ochranu na obličeji, obletí svět.
Aktivní zabiják
Jakmile se kvalita ovzduší na ostrově výrazně zhorší, město se rázem mění v maskovaný, mimozemsky vyhlížející dav lidí, kteří se zdánlivě účastní stejné kostýmové party.
Tento malebný japonský ostrůvek obývá totiž ještě aktivní sopka Ojama, která je pokládána za jeho nejničivějšího obyvatele! Sopečná exploze tu v roce 1940 zabila 11 lidí. Po výbuchu byla Mijakedžima okamžitě pokryta oblakem škodlivého oxidu siřičitého.
Sopka představuje stále větší hrozbu. Po 20 letech přichází nový úder a v roce 1983 další. Lidé jsou neklidní a neustálý strach z nadcházejícího nebezpečí je nutí hledat si nový domov. Většina z nich však zůstává.
Alespoň do roku 2000, kdy dochází k dalšímu výbuchu a Oyama chrlí svou toxickou zbraň téměř měsíc. Tehdy je evakuován celý ostrov, který se stává neobyvatelným.
Atrakce pro turisty
Po pěti letech se většina starousedlíků vrací zpátky domů, a to i přesto, že je ostrov stále zahlcen smrtícími plyny. „Víme, že je to nebezpečné, ale je to náš domov. Nemůžeme to tady opustit,“ odpovídá novinářům postarší muž.
Zájem o ostrov ale není pouze na straně těch, kdo na něm žijí, ale i horlivých turistů, kteří chtějí poznat nebezpečí na vlastní kůži. Přijíždějí sem lidé z celého Japonska i okolního světa. Během pobytu platí povinnost nosit plynovou masku neustále u sebe. Mijakedžima se tak stává místem, které budí strach a fascinaci zároveň.
Foto: wikipedia commons, pinterest