27. 7. 1549: Katolický kazatel z Navarry, František Xaverský, přijel jako vůbec první křesťanský misionář do Japonska. Působil na několika místech, a dokonce mu bylo umožněno zde postavit kapli.    
Domů     Jaroměřice nad Rokytnou: Opery zde skládal komorník
Jaroměřice nad Rokytnou: Opery zde skládal komorník
Jaroměřice nad Rokytnou

Ve středověku zde stávala tvrz, kterou koncem 16. století přebudovali na renesanční zámek. V roce 1623 panství v Jaroměřicích nad Rokytnou kupují Questenberkové.

Hrabě Jan Adam nechává místní zámek přestavět do současné barokní podoby a zároveň ho promění ve vyhlášené centrum kulturního života.

Inspiruje se ve Versailles

Hrabě Jan Adam (1678–1752), nejvýznamnější člen šlechtického rodu původem z Durynska, načerpal inspiraci pro ambiciózní plán během svých cest po západní Evropě. Mimo jiné navštívil i francouzské Versailles.

Projekt přestavby sídla, které se nachází nedaleko Třebíče, svěří do rukou rakouského architekta Jakoba Prandtauera (1660–1726). Stavět se začíná na počátku 18. století a v roce 1737 je okázalé barokní sídlo kompletně dokončeno.

Kapelu složí ze služebnictva

Do zámeckého areálu po jeho barokní přestavbě přibude také ohromující divadlo. Questenberk miluje italskou operu a ze členů zámeckého personálu sestaví soubor i kapelu, kterou vede jeho osobní komorník František Václav Míča (1696–1744). Je to výborný tah.

Hrabě jim zaplatí školení, aby měla jejich vystoupení skutečně profesionální úroveň. Během letní sezony jsou všichni umělci v jednom kole, během celého roku se v jaroměřickém divadle koná několik desítek představení.

Roku 1730 v něm zazní nejstarší známá česky zpívaná opera s názvem O původu města Jaroměřic na Moravě, kterou zkomponoval právě kapelník Míča.

Tisíce knih zmizely

Po Questenberkově smrti je soubor i s kapelou rozpuštěn a žádný z příštích majitelů zámku o zdejší divadlo už nejeví zájem.

Do dneška se z něj dochovalo jen pár stop v půdorysu a obvodových zdech, protože na počátku 20. století byly jeho prostory včetně stropu přestavěny. Stejně tak nenávratně zmizely i poklady z rozsáhlé hraběcí knihovny.

Podle Radima Petra, kastelána jaroměřického zámku, Jan Adam „nakoupil obrovské množství knih, pořád si je nechával posílat. Celkem jeho knihovna čítala nějakých dvanáct tisíc svazků“.

Pěstují fíky a citrusy

V Jaroměřicích se Questenberk zdržuje hlavně v létě. Řadu kulturních akcí a oslav organizuje v přilehlé zahradě, která původně končila u břehu říčky Rokytné. Hrabě ji výrazně upraví a rozšíří.

V sousedství zámku na jeho podnět vyroste zahrada ve francouzském stylu s mnoha sochami antických božstev a kamennými lavicemi. Jan Adam také vykoupí pozemky na druhém břehu řeky, na nichž nechává zbudovat anglický park s divadelním ostrovem.

Díky Janu Adamovi je jaroměřická zámecká zahrada rájem tisíců nejrůznějších rostlin. V užitkové části se zahradníci starají mimo jiné o fíky a v oranžerii pěstují desítky druhů citrusů.

Podlahu pokládali sedm let

K nejkrásnějším prostorám zámku patří Sál předků, který má díky dřevěnému obložení zajímavou akustiku. Stropní freska, zachycující pověst o založení Jaroměřic, pochází z roku 1735 a dodnes nemusela být restaurována!

Při přestavbě svého sídla Questenberk myslel také na orientální salonek pro sbírky, dovážené hlavně z Japonska. Jak upřesňuje současná publicistka Zdeňka Kuchyňová, „zdejší podlaha je údajně vyrobena z 32 druhů exotických dřev.

S přestávkami se na ní pracovalo sedm let“. Hrabě nezapomněl ani na hudební a taneční sál, čínskou čajovnu, obrazárnu, římské lázně a salu terrenu (zahradní sál), kterou zdobí drsná omítka s mušlemi a štukovými medailony.

Na cihly nestačily peníze

Nedílnou součástí zámeckého areálu v Jaroměřicích je kostel svaté Markéty. Také ten navrhl architekt Prandtauer a vysvěcen byl v roce 1738, kdy se na něm ještě pracovalo. Hrabě při jeho projektování myslel prakticky.

Nechal ho postavit tak, aby „nemusel chodit na mše zvenčí, ale přímo ze zámku na svou soukromou oratoř“, vysvětluje Kuchyňová.

Jeden z prvních barokních kostelů na Moravě má kupoli ze dřeva, které dominuje freska svaté Markéty od chrudimského rodáka Karla Františka Teppera (1682–1738).

Questenberk si původně přál kupoli vyšší a vyzděnou z cihel, kvůli nedostatku financí se ale musel spokojit s nižší, dřevěnou variantou.

Foto: zamek-jaromerice.cz

Související články
reklama
Zajímavosti
5 skandálů české diplomacie: Zálety, levobočci a nenávist až za hrob
Mladý vyslanec s nadšením vstupuje do světa diplomacie. Až bude odjíždět ze své mise v Londýně, bude si kromě politických zkušeností odvážet ostudu, pošramocenou pověst a nemanželské dítě. Diplomacii si většinou člověk představuje jako prostředí distingovaných mužů, učeně rozprávějících o směřování svých zemí a jejich postavení ve světě. Až v pozadí zůstávají aféry, skandály a tragické omyly, které […]
premium
Sámo možná nebyl Frank a Wogastisburg pevností
Muž si zlostně odfrkne. „Už jsou tady zase,“ utrousí směrem k ženě, v jejíchž očích se zračí strach. Avaři si zvykli vždy před zimou vydrancovat zásoby svých slovanských sousedů, jejich dcer se zmocňují násilím, ke zplozenému potomstvu se však neznají. To volá po odplatě… Podobně jako kdysi divocí Hunové zamíří z Asie do Evropy i […]
premium
Mlčenlivý strašil Španěly
Vůdce povstání a miláček národa stačí jen položit nohu na první stupeň schodiště svého paláce, když zazní tři rány z pistole. Vilém Oranžský, který sjednotil svou zemi proti španělské nadvládě, je na místě mrtev. Ve druhé polovině 16. století úpí nizozemské provincie pod španělskou mocí. Král Filip II. Španělský (1527–1598) sice Nizozemsko nenavštěvuje a vládne mu na […]
Psal Kosmas o praotci Čechovi podle bible?
„Vítej, země zaslíbená, tisícerými tužbami od nás vyhledávaná! Zachovej nás bez pohromy a rozmnožuj naše potomstvo od pokolení do pokolení!“ jásá slovy Kosmase praotec Čech na hoře Říp. Dávný kronikář si k příchodu našich předků do srdce Evropy vytvořil krásnou pohádku, která však má do reality hodně daleko… „Země těch časů ležela nedotčena rádlem a […]
Věda a vynálezy
Vyhnali Paracelsa z Moravského Krumlova?
Věhlasný renesanční lékař Paracelsus svůj obor studuje nejen u doktorů, ale i u lazebníků, vesnických kovářů a horalů, ranhojičů, alchymistů, v klášterech nebo vojenských táborech. Stane se jakýmsi „lékařem bez hranic“. Pracuje všude tam, kde ho potřebují. Dokonce i v českých zemích!  Přes dva roky působí v Moravském Krumlově, kde léčí dědičného maršálka Českého království Jana z Lipé (†1541). […]
3 vychytávky z říše na Nilu: Svítili si služebníci faraonů žárovkou?
Náhorní plošina se musí nejprve uhladit do roviny. Ač disponují primitivními nástroji, dávní Egypťané docílí toho, že rozdíl mezi nejvýše a nejníže položenou spodní hranou Cheopsovy pyramidy činí pouhých 2,1 centimetru. Jen o neuvěřitelnou jednu patnáctinu stupně se pak starověcí architekti odchýlí, když jednotlivé hrany faraonovy hrobky orientují podle světových stran. A to k jejich […]
premium
Oddal se Parkinson medicíně po zpackaném spiknutí?
K medicíně má dlouho vlažný vztah. Stačí mu, že ho slušně živí. Teprve když zkrachuje jeho politická „kariéra“, začíná se Parkinson více věnovat vědeckému bádání v několika lékařských oborech. Proslaví se hlavně popisem choroby, která se bohužel ani dnes nedá vyléčit.   Má spoustu zájmů. Zajímá ho chemie, botanika, geologie či paleontologie. Nic z toho ale mladičký James […]
Nepoctiví svícníci končili ve vězení
Knot svíčky se utápí v roztaveném vosku. Plamínek pomalu skomírá, až zhasne úplně. „To je dneska už třetí. Ale já jim to nedaruju!“ rozčílí se roku 1320 městský písař, který za soumraku dokončuje svůj zápis. Na adresu místních svícníků pronese pár nadávek, ale tím aféra neskončí.   Ve francouzském městečku Provins, ležícím asi 90 kilometrů jihovýchodně […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
enigmaplus.cz
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
Tajemný bílý dým se pomalu valí z úst ženy sedící v čele kulatého stolu. Médium má oči v sloup a pro mocnější efekt vydává dávivé zvuky. Osazenstvo účastnící se spirituální seance šílí a lapá po dechu
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
skutecnepribehy.cz
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
Je těžké zbavit se nenávisti. Zvlášť, když bylo člověku prokazatelně ublíženo. Myslela jsem, že budeme s bývalým mužem kvůli jeho zradě nepřátelé do konce života. Nenáviděla jsem ho. Byla jsem přesvědčena, že s tou nenávistí i umřu, že si ji vezmu s sebou do hrobu, v němž budu tiše a zarputile ležet a nenávidět do skonání světa. Bylo to vysilující, protože nenávist
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
nejsemsama.cz
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
Léto nepřináší jen radovánky, ale také spoustu patálií v podobě hmyzích štípanců. Kdy je nutné volat lékaře? Komáry láká oxid uhličitý, který vydechujeme, pach našeho potu, piva, silné vůně a také třeba tmavé barvy. Jestli se chcete jejich štípnutí vyhnout, oblečte se do světlých barev, použijte antiperspirant bez parfemace, nastříkejte se repelentem a vezměte si dlouhé rukávy
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
nasehvezdy.cz
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
Není žádné tajemství, že má hvězda seriálu Jedna rodina Chantal Poullain (67) francouzský původ. V České republice žije ale už mnoho let, a dokonce v ní prožila i svou doposud nejsilnější lásku. Pa
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
epochaplus.cz
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
Cyklokrosový mistr světa z roku 1991 Radomír Šimůnek zažíval kariérní vrchol. Že jsou cesty osudu nevyzpytatelné, pozná na vlastní kůži hned rok následující. Nehodu, kterou způsobí, nechce dlouho komentovat. Snaží se ji vytěsnit ze vzpomínek a novináře, kteří se na ni ptají, s díky odmítá. Zlobiví kluci jako viníci? Berounsko, 19. listopad 1992. Šimůnek sedí
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
epochalnisvet.cz
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
Co se stane, když si dva bratři vezmou dvě sestry a mají dvě děti? Normálně by děti byli bratranci, ale co když otcové jsou dvě identická dvojčata a matky také dvě identická dvojčata? Pak podle genetiky jsou vlastně sourozenci a ne bratranci.   Vědci jsou dvojčaty fascinováni odjakživa. Už multižánrový vědec Francis Galton v roce
Sleďový salát
tisicereceptu.cz
Sleďový salát
Pro nás trochu nezvyklé, ale oběd ve Švédsku někdy zahrnuje i nakládané sledě. Například v podobě salátu. Potřebujete 4 filety naloženého sledě 4 vejce 2–4 kyselé okurky 1 jablko 2 cibule 1
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
iluxus.cz
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
Parfémy poutají naši pozornost již po staletí a fascinují nás rozmanitými vůněmi květin, ovoce, zelených tónů, koření, sladkých akcentů, dřeva a mechu. Často, když saháme po vysněném flakonu, si v
Rej nacistů pod šumavským Františkovem: Ukrývalo podzemí výrobu stíhaček?
epochanacestach.cz
Rej nacistů pod šumavským Františkovem: Ukrývalo podzemí výrobu stíhaček?
Válku prostě musí Adolf Hitler (1889–1945) vyhrát. Pod rukama jeho pomocníčků vznikají po celé Evropě podzemní hnízda, kde se nepřetržitě pracuje na strojích, jež mají třetí říši přinést kýžený výsledek. Nejinak tomu je i na našem území. Spletité chodby ukrývající temná tajemství druhé světové války. Co pohltila země pod osadou zvanou Františkov? Na tlumené světlo
Taburet jako praktický doplněk
panidomu.cz
Taburet jako praktický doplněk
Není nic příjemnějšího, než se po náročném dni uvelebit do sedačky a natáhnout si nohy. K tomu nám skvěle poslouží taburet, tedy stolička bez opěradla. Pro své malé rozměry a variabilní využití taburety doplňují lidská obydlí od nepaměti. Charakteristické především pro styl Ludvíka XIV. , dokonce i samotné slovo taburet má kořeny ve Francii. Dnes
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
21stoleti.cz
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
Žáby po celém světě ohrožuje houba Batrachochytrium dendrobatidis. Způsobuje jim vysoce nakažlivé infekční onemocnění, kterému tyto snadno podléhají. Ochranu a čas na zotavení poskytují žábám tak zvan
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
rezidenceonline.cz
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
Rodinná vila ze šedesátých let minulého století dostala díky velkorysému přístupu současného architekta Massima Iosy Ghiniho nejen moderní kvality a soudobé parametry. Odborný zásah jí přinesl i racionální strukturu a dokonalou rovnováhu v rámci přírodního okolí. Při rekonstrukci se soustředil především na hledání nové koncepce souznění celé nemovitosti se zahradou, jež ji obklopuje. „Většinou šlo