Žádný jiný buddhistický svatostánek se nemůže pyšnit tak mystickou atmosférou jako legendární Šaolin, který se tyčí na úpatí posvátné čínské hory Sung-šan.
Je nejen místem duchovního života, ale i kolébkou čínského kung-fu a všech asijských bojových umění vůbec. Za více než 1500 let své existence si prošel i několika krvavými pohromami!
Domov pravého kung-fu
Podle legendy je Šaolin vybudován na konci 5. století na popud čínského císaře Siao-wena (467–499) z dynastie Wei. Po nějakou dobu je jen jedním z mnoha obyčejných klášterů, kterých tehdy vzniká celá řada.
Pak se ale před jeho branou objeví indický mnich Bódhidharma, stoupenec buddhistické sekty Čchan. Přeje si vstoupit do kláštera, avšak místní mniši ho zatvrzele odmítají. Usadí se proto v nedaleké jeskyni, kde dlouhé hodiny medituje.
Na těle se mu přitom nepohne ani jeden sval! Právě jeho schopnosti a znalosti nakonec mnichy ze Šaolinu přinutí, aby ho přijali mezi sebe. Údajně na tom totiž nejsou fyzicky zrovna nejlépe.
„Jejich zdraví očividně chátralo, a tak Bódhidharma začal se sérií zdravotních cvičení, která vycházela z dýchacích technik jógy,“ píše současný britský publicista Peter Lewis.
Právě z těchto kondičních cviků se má údajně vyvinout kompletní bojový systém pro sebeobranu – dnešní kung-fu.
Nic nevyzradí
Po ramenou mladého, vyhublého chlapce stéká horká pryskyřice. Být přijat mezi šaolinské mnichy totiž vyžaduje značné úsilí. „Uchazeč nesmí být starší než deset let a musí nejprve projít sérií velice náročných zkoušek,“ vysvětluje Lewis.
Ty zahrnují roky tvrdé a podřadné práce. Teprve poté je novicům oholena hlava, jsou na devíti místech na těle popáleni kadidlem a mohou být zasvěceni do výuky bojových technik. Ještě předtím jsou nuceni přísahat, že nikdy nevyzradí žádný z naučených chvatů.
Takové tajnosti však nejsou po chuti mocným. Bezmála 1000 let klášter nerušeně vzkvétá, pak se ale rázem všechno změní…
Bandité útočí
Před branami kláštera zuří urputná bitva. „Spalte to tady na popel!“ rozkáže čínský důstojník a sám vhodí planoucí pochodeň na dřevěnou střechu. Poprvé je Šaolin vypleněn v polovině 14. století za tzv.
povstání rudých turbanů, což je vzpoura Číňanů proti tehdejší mongolské nadvládě. Většinu kláštera zničí nájezdy banditů a mniši jsou z něho vyhnáni. V letech 1351–1356 je Šaolin úplně opuštěný, teprve poté se ho podaří obnovit.
O tři století později je však napaden znovu. Roku 1641 do něj vtrhnou jednotky povstaleckého velitele Li C‘-čchenga (1606–1644) a všechny jeho obyvatele povraždí!
Mniši totiž podporovali vládu čínské dynastie Ming, která je ve stejném období Li C‘-čchengem svržena.
Přežilo jen pět starců?
Šaolin je pobořen ještě minimálně jednou, za éry mandžuské dynastie Čching. Destrukci kláštera v roce 1732 nařídí sám čínský císař Jung-čeng (1678–1735), neboť ho mylně pokládá za sídlo protivládních spiklenců.
Kvůli zradě jednoho mnicha, který ukáže císařským vojákům skrytou chodbu vedoucí do útrob kláštera, je svatostánek opět do základů vypálen! Nelítostné vraždění prý přežije jenom pět mnichů, jimž se v literatuře přezdívá „pět starců“.
Ti pak podle rozšířené legendy mají uprchnout a rozšířit šaolinské bojové techniky po celé čínské říši, a dokonce i za její hranice. Svůj původ od pěti starců prý odvozuje nejen řada škol bojových umění, ale také některé asijské sekty a tajné společnosti.
40 dní v plamenech
Zaplněnými ulicemi města Čeng-čou je vedeno několik spoutaných mnichů. Náhodní kolemjdoucí na ně s opovržením plivou a házejí odpadky. „Zastřelte ty odporné zločince!“ vykřikuje zfanatizovaný dav. Útlaku Šaolin neujde ani v moderních dějinách.
V roce 1928 je klášter zapálen generálem nacionalistického hnutí Kuomintang Š’Jou-sanem (1891–1940) a následný požár se podaří uhasit až po 40 dnech. Nenávratně ztracena je zejména tamní knihovna.
Zničit Šaolin se pokusí i komunistický vůdce Mao Ce-tung (1893–1976). Za jeho vlády je roku 1966 klášter vydrancován Rudými gardami. Přítomní mniši jsou zatčeni, obviněni z vykonstruovaných zločinů a veřejně lynčováni.
I tuto zkoušku se nicméně Šaolinu povede přestát a přes všechny útrapy funguje do současnosti.