4. 7. 1776: Americký kongres schválil Deklaraci nezávislosti Spojených států amerických.    
Domů     Mongolové se chytili do pastí vietnamského generála
Mongolové se chytili do pastí vietnamského generála
21.7.2024
Mongolkská invaze

Mají velkou početní převahu. Hned třikrát Mongolové v průběhu let obsadí vietskou metropoli, jenže ani tento úspěch jim vytoužené vítězství nepřinese. Vietové invazím mocného souseda odolají. Hordy nepřátel vždycky přechytračí a zaženou je zpátky za hranice své země!

Monarchie Dai Viet (na severu dnešního Vietnamu) ve 13. století vzkvétá. Země, ve které od roku 1225 vládne dynastie Tran, hospodářsky prosperuje a s okolními státy má dobré vztahy.

Výjimku představuje pouze království Čampa (centrální a jižní část dnešního Vietnamu), s nímž se Tranové přetahují o sporné území na společné hranici.

Po roce 1250 musí ovšem panovnický rod Tran vzít na vědomí novou, mnohem vážnější hrozbu, která valí ze severu…

Drzouny uvězní

V průběhu několika dekád dobyli podstatnou část Číny. Mongolové jsou ale nenasytní a dál se tlačí do všech světových stran! Na podzim 1257 přijedou do vietské metropole Thang Long (dnešní Hanoj) poslové mongolského chána Möngkeho (asi 1209–1259).

Po císaři Tranovi Thái Tongovi (1218–1277) chtějí, aby se podrobil jejich vládci a vpustil do své země mongolské jednotky. Ty odtud mají za úkol provést překvapivý výpad do jihovýchodní Číny, kde dosud vládne dynastie Sung.

Möngkeho vyslanci s drzým požadavkem neuspějí. Tran Thái Tong to považuje za urážku a nechává je uvěznit. Je mu jasné, co bude následovat, a začíná se připravovat na válku.

Mongolům dusno a vysoké teploty nesvědčí. Šíří se mezi nimi nemoci.
Mongolům dusno a vysoké teploty nesvědčí. Šíří se mezi nimi nemoci.

Vetřelci trpí hladem

Na 30 000 Mongolů pod vedením generála Uriangpadaje vtrhne v lednu 1258 do Dai Vietu. Severozápadně od metropole Thang Long svedou bitvu s vietským vojskem. Zvítězí a záhy vydrancují vyklizené hlavní město.

Vládce Tran Thái Tong a zbytky jeho sil se stáhnou dál na jih, za Rudou řeku. Zanechávají za sebou spálenou zemi, takže Mongolové brzy začnou mít problémy se zásobováním.

„Menší skupiny vyrážely plenit do okolí, ale vracely se s prázdnýma rukama, navíc byly sužovány nečekanými útoky ze záloh,“ dodává současný slovenský vietnamista Ján Ičo. Nebude to dlouho trvat a Vietové přejdou do protiofenzivy.

Vyženou Mongoly ze své metropole a přinutí je ustoupit na sever Dai Vietu. Ovšem ani tam se jednotky generála Uriangpadaje dlouho neudrží. Místní horské kmeny je zaženou zpátky do Číny.

Pořád nemají dost

Po Möngkeho náhlé smrti v létě 1259 vypuká mezi Mongoly boj o moc. Novým Velkým chánem se nakonec stává Kublaj (1215–1294), který pokračuje v bratrově dobyvačné politice. Do roku 1279 si podmaní celou Čínu. Poté se zaměří na jih ve snaze ovládnout Dai Viet.

Řadou sebevědomých až drzých požadavků brnká Tranům na nervy, snaží se je morálně oslabit. Císař Tran Nhan Tong (1258–1308) se ale zastrašit nenechá. S Kublajem svádí bitvy na diplomatickém kolbišti a zároveň svou zemi připravuje na další válku.

Na jaře 1283 Mongolové vtrhnou z moře do království Čampa, které chtějí využít jako odrazový můstek k útoku na Dai Viet. Tento plán jim ale kvůli vytrvalému odporu zdejších obyvatel (Čamů) nevyjde, a Tranové tak získávají čas navíc k dozbrojení vlastní armády.

Mongolští vojáci utrpí při invazích do Dai Vietu řadu porážek.
Mongolští vojáci utrpí při invazích do Dai Vietu řadu porážek.

Vedro jim nesvědčí

Zkraje roku 1285 Dai Viet čelí druhé mongolské invazi. Kublajovy jednotky se na něj sesypou z mnoha stran. Mongolům se opět podaří obsadit metropoli Thang Long, nicméně císař Tran Nhan Tong před nimi uprchne do delty Rudé řeky.

Následně ho budou pronásledovat skoro po celé zemi. Chytí se tak do léčky, kterou jim nachystal generál Tran Hung Dạo (asi 1228–1300).

Mongolská armáda „zvyklá na chladné severní počasí těžko snášela vysoké teploty a letní dusno… Mnozí vojáci onemocněli a bojová morálka rychle upadla“, vysvětluje Ičo.

Naopak Vietové stihli v uplynulých měsících zmobilizovat posily a na jaře 1285 převezmou v probíhající válce iniciativu. Vetřelcům uštědří několik nepříjemných porážek. Mongolskému generálu Toghanovi nezbývá než zahájit pomalý ústup na sever.

Jeho vojáci čelí mnoha smrtelným nástrahám a ti přeživší si zhluboka oddechnou, když konečně překročí vietsko-čínskou hranici. Nezdarem skončí i tažení druhého mongolského vojska v povodí Rudé řeky.

Dai Viet je zachráněno a jeho obyvatelé mohou začít oslavovat generála Daa, strůjce velkého vítězství.

Mazaný generál Dao dosáhne dvou působivých vítězství.
Mazaný generál Dao dosáhne dvou působivých vítězství.

Spokojí se s dary

Kublaj se s potupnou porážkou nesmíří. V prosinci 1287 Mongolové vtrhnou do Dai Vietu potřetí, opět zaútočí z moře i z pevniny. Potřetí obsazují vietskou metropoli, jenže ani tentokrát nedokážou své početní převahy a počátečních úspěchů využít.

Generál Tran Hung Dạo se na ně znovu perfektně připravil. Přinutí je, aby své síly neefektivně rozdělili. Část mongolských jednotek se po několika měsících raději stáhne zpátky do Číny.

Hlavní pozemní síly nepřítele a jeho flotilu pak Vietové rozdrtí v dubnu 1288 v ústí řeky Bach Dang. V krvavé řeži přijde o život nebo skončí v zajetí na 60 000 Mongolů! Tran Hung Dạo dosáhl během krátké doby dalšího působivého vítězství.

Vietský císař je ale realista. Chápe, že válečné štěstí jeho zemi věčně přát nebude. Proto, jak uvádí slovenský vietnamista Ičo, „rozumně souhlasil s pravidelným odevzdáváním tributu do Číny, čímž po právní stránce přiznal vazalský vztah.

Kublaj znechucen těžkými ztrátami se spokojil s pravidelnými dary a přestal se míchat do vnitřních záležitostí dvoru v Thang Longu.“ Monarchie Dai Viet tak svou nezávislost uhájila.

Související články
reklama
Zajímavosti
Hrabě Harrach probudil Krkonoše
Zdatný a rozvážný podnikatel, mecenáš umění, politik, hospodář, otec českých lyžníků a nadšený propagátor turistiky. Jan Nepomuk Harrach je osvíceným šlechticem a jeho činorodost udivuje dodnes. Výraznou stopu zanechal hlavně v Krkonoších.  Hrabě Harrach (1828–1909) se narodil ve Vídni jako syn vzdělaného, vlastenecky orientovaného Františka Arnošta z Harrachu (1799–1884) a jeho manželky Anny Marie Terezie (1809–1881), […]
3 ženy & Den D: K triumfu Spojenců přispěly perem i barometrem
Vstává v jednu v noci, a ještě k tomu na své narozeniny. Maureen se vydává k meteorologické stanici u majáku na nejzápadnější výspě Evropy. Dlouho nebude tušit, že její hlášení z 3. června 1944 ovlivní operaci Overlord a zachrání tisíce lidských životů. Často zůstaly bezejmenné a nepovažovaly se za hrdinky. Přesto mnohé ženy při vylodění Spojenců v Normandii 6. června 1944 […]
premium
O Slezsko bojoval už Břetislav I.
Bosý český kníže kajícně klečí před svým mocným přemožitelem, s nímž se mnohokrát v minulosti utkal a kterému uštědřil i nejednu porážku. Nyní se ale musí pokořit, aby zachránil svou zemi. Nemanželský syn českého knížete Oldřicha (†1034) z dynastie Přemyslovců, Břetislav I. (asi 1002/1005–1055), od mládí dává vědět, že rozhodně nebude nikdy stát v pozadí. Oplývá nejen sebevědomím, ale […]
Autobusy pravidelně brázdí Prahu už 100 let
Ještě počátkem 20. století platí, že kam nevedou tramvajové koleje, tam se běžný cestující v Praze nedostane. V roce 1908 však tramvaje získávají konkurenci – na jaře vyjede do ulic první autobusová linka. Cena za cestu na Hradčany? 20 haléřů!  Centrum města však autobusy křižují jen rok a půl. Strmá trasa mezi Malostranským náměstím a Pohořelcem se […]
Věda a vynálezy
Bombardér vozil pasažéry v proutěných křesílkách
Je sice pořádná zima, ale na letišti kousek od Versailles se to hemží lidmi. Na vzlet se připravuje slavný francouzský bombardér Farman. Místo bomb však bude mít 8. února 1919 zcela jiný náklad…   Francouzští bratři Farmanové chystají žhavou novinku. Zapálení aviatici, z jejichž dílny vyšel slavný bombardovací letoun Farman 60 s přízviskem Goliáš, nestihli svůj aeroplán […]
6 čínských vynálezů, které změnily svět
Ting, vyčerpaná po celodenní dřině, si sedne ke své misce nudlí. S chutí se pouští do jídla. Bez těstovin by na samé výspě Říše středu se svou rodinou nepřežila…   Rychle hotové jídlo v podobě misky nudlí vítězí v čínské kuchyni už po tisíce let. Jeden archeologický objev rozsekne i dlouholetý spor Číňanů s Italy, […]
premium
Zajímal předchůdce bankomatu jen prostitutky?
Luther George Simjan, Armén žijící ve Spojených státech amerických, nosí v hlavě myšlenku na první bankomat již v roce 1939. A nápadů na zařízení přijímající nebo vydávající peníze má mnohem víc. Uvádí se, že v tomto směru je držitelem až 20 patentů!   1961 Pokus na půl roku „Věřte, je v tom budoucnost,“ přesvědčuje Simjan […]
Kolik autorů měl staroměstský orloj?
„Měšťané, řemeslníci, ženy staré, mladé, studenti v pláštích, všichni se před radní věží tlačili, na špičky vystupovali, hrdla natahovali, oči vyvalovali na veliký ciferník čtyřiadvacíti hodin, plný zlatých kruhů a čar, čísel a divných znamení,“ píše Alois Jirásek. Bez váhání přisoudí astronomický div mistru Hanušovi. Netuší, jak moc se spletl…   Spisovatel Alois Jirásek (1851–1930) […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Černobyl: Město, které se stalo smrtícím monstrem a lákadlem pro dobrodruhy
epochaplus.cz
Černobyl: Město, které se stalo smrtícím monstrem a lákadlem pro dobrodruhy
26. dubna 1986 otřásly jadernou elektrárnou v Černobylu dvě mohutné exploze, které navždy změnily osud města Pripjať a okolní krajiny. Tato nejhorší jaderná katastrofa v historii lidstva proměnila kdysi prosperující oblast v uzavřenou zónu, kde se život zastavil a příroda pomalu přebírá svou vládu. Navzdory tragické minulosti je dnes Černobyl poměrně bezpečnou destinací pro organizované
Zázračná studánka na Křemešníku: Dokáže předpovědět válku?
epochanacestach.cz
Zázračná studánka na Křemešníku: Dokáže předpovědět válku?
Je to jeden z nejvyšších vrcholů Českomoravské vrchoviny, turistický cíl a poutní místo. Vypravte se na Křemešník za zázračnou studánkou, která má prý řadu výjimečných vlastností. Kousek od Pelhřimova se tyčí vrch Křemešník, který je významným poutním místem. Stojí zde kostel Nejsvětější Trojice, konají se sem náboženské poutě a turisty sem přitahuje Zázračná studánka. O
Sklenice plné dobrot
panidomu.cz
Sklenice plné dobrot
Začalo ono krásné období plné chutí a vůní, většinou tak krátké a pomíjející. Ale co si trochu uložit do skleniček na horší časy? Jahodový džem s květy z černého bezu (4 sklenice 250 ml) 1 kg zralých sladkých jahod, 200–250 g cukru, 20 g jablečného pektinu, 100 g květů černého bezu (10–12 květenství) 1) Květy
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
iluxus.cz
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
Surfová kancelář Surf-Trip, kterou založili sourozenci Olivovi, naučila za 18 let surfovat tisíce lidí z Česka i Slovenska. Z původně malých surfových kempů vyrostla ve stabilní cestovní kancelář s me
Bojí se, že jí Němec uteče za jinou?
nasehvezdy.cz
Bojí se, že jí Němec uteče za jinou?
Ještě ani neproběhla svatba s partnerkou Petrou Hebkou, a herec Marek Němec (44) už se chlubí výrazným prstýnkem na prsteníčku. Zvídavým lidem v jeho okolí to nedalo spát a ptali se, jestli to nen
Variabilní hra s koupelnovým nábytkem
rezidenceonline.cz
Variabilní hra s koupelnovým nábytkem
V koupelně se zdržujeme stále déle, relaxujeme zde a zbavujeme se stresu. Proto klademe velké nároky na dokonalou sanitu i esteticky působivý nábytek. Koupelna bezprostředně navazuje na ložnici, a proto stejně jako celý moderní interiér mění svůj vzhled. Proměňuje se ve vzdušnou místnost, která vedle praktického využití nabízí také estetický zážitek. Nábytek tvoří variabilní řady skříněk,
Entomoterapie: Když člověka léčí hmyz
21stoleti.cz
Entomoterapie: Když člověka léčí hmyz
Žádná novinka to vlastně není, určité druhy hmyzu se k léčení používaly už ve starověku a tato zkušenost se leckde uchovala dodnes v lidové tradici. Jenže medicína si musela pár století počkat na vývo
Tragický sen nás zachránil…
skutecnepribehy.cz
Tragický sen nás zachránil…
S manželem jsme byli před lety na služební cestě v Německu a druhý den jsme měli dál pokračovat vlakem. Naše plány nakonec změnil děsivý sen. Pokud nám hrozí vážné nebezpečí, dobré síly nám mohou poslat poselství, které plně oceníme až se zpětnou platností. Sama jsem něco takového zažila, takže vím, o čem mluvím. Varování před katastrofou Během spánku můžeme
Steaky ze svíčkové
nejsemsama.cz
Steaky ze svíčkové
U steaků platí, že se pečou z každé strany tak dlouho, jak jsou vysoké v cm. Pokud máte tedy 3 cm vysoké maso, pečte z každé strany 3 min, aby bylo propečené akorát. Ingredience na 4 porce: 4 plátky ze svíčkové (vysoké 3 cm) 2 lžičky hrubé soli 2 lžičky drceného barevného pepře olivový olej Postup: Maso opláchněte
Letní bruschetta s rajčaty
tisicereceptu.cz
Letní bruschetta s rajčaty
Báječná jednoduchá pochoutka, kterou zvládnete za chvíli a s minimem ingrediencí. Ingredience chléb či bagety 4 rajčata 1 svazek čerstvé bazalky sůl a pepř 3 stroužky česneku olivový olej
Záhadné zmizení kolonie Roanoke: Osadníci, kteří se vypařili do neznáma
enigmaplus.cz
Záhadné zmizení kolonie Roanoke: Osadníci, kteří se vypařili do neznáma
V roce 1587 zmizela celá anglická kolonie na ostrově Roanoke bez jediné stopy. Osadníci, včetně žen a dětí, se jednoduše vypařili z povrchu zemského. Co se stalo s těmito lidmi a proč po sobě nezanech
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
epochalnisvet.cz
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
Na obzoru se objeví plachetnice. Nepřátelé! Je jedno, jestli to jsou Římané nebo Kartáginci. Tak či onak přicházejí loupit a vraždit. Skupina lidí prchá tajnou stezkou do kopce. Tam, ve skrytu před kýmkoliv, je město, které je jejich poslední nadějí…   Je horký den roku 1910. Ettore Pais (1856–1939), slavný italský archeolog, se vydává na
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz