28. 11. 1695: V Plzni byl popraven Jan Sladký Kozina, vůdce rebelů při Chodském povstání.    
Domů     Napadali ilyrští piráti římské obchodníky?
Napadali ilyrští piráti římské obchodníky?

Určitě zatím stojí ty ilyrské bandy. Sebranka jedna zlodějská!“ odfrkne rozčileně římský patricij Marcellus, obchodník s vínem. Před chvílí se dozvěděl, že jednu z jeho lodí, převážející drahocenný náklad lahodného moku, přepadli piráti. Viníky uhodne rychle…

Ilyrové se v oblasti dnešní Albánie a západní části Balkánu usazují už v 11. století př. n. l., ale první písemné zprávy o nich pocházejí až z doby o čtyři století později.

Sami Ilyrové o sobě nezanechali ani řádku, o to více si jich ale všímají řečtí a římští autoři, kteří jejich národní povahu doslova rozcupují.

„V antických spisech bývají Ilyrové charakterizováni jako ferrissimae gentes nebo latrones, to znamená krutý nebo loupeživý národ,“ píše historik Pavel Hradečný (1938–2006).

Nebezpečí ze strany bojovných Ilyrů vnímají Římané už od 4. století př. n. l. Bojí se jich, ale zároveň je tvrdě odsuzují, a to i poté, co se jim roku 35 př. n. l. podaří dobýt jejich území.

„Je to národ divochů a pirátů,“ netají se opovržením římský historik Livius (64/59 př. n. l. –12/17 n. l.).

Římský historik Livius nešetří kritikou. Ilyry označí za divochy.
Římský historik Livius nešetří kritikou. Ilyry označí za divochy.

Vždy připraveni k boji

Jaderské moře se ve starověku stává rejdištěm zdatných ilyrských námořníků, kteří si obživu opatřují přepadáváním plavidel obtěžkaných nákladem. Pro Řeky a Římany provozující námořní obchod se stávají postrachem.

„Panonci (tak Římané nazývají Ilyry podle území, kde žijí – pozn. red.) jsou vysocí a silní, vždy připravení k boji a srdnatě čelí nebezpečí,“ potvrzuje jejich odhodlání řecký dějepisec Herodianus (170–240 n. l.) v pozdějších dobách.

Římský obchodník Marcellus během dvou let kvůli ilyrským bandám přišel už o třetí loď. Bezbranná posádka té poslední skončila po krvavém masakru na mořském dně.

„Jestli to půjde takhle dál, budeme muset náš obchod s vínem zavřít,“ stěžuje si svému synovi, kterému chtěl prosperující vinařství brzy předat.

Na moři se Ilyrové cítí jako doma. Z jejich spárů nevyvázne žádná posádky cizí lodi.
Na moři se Ilyrové cítí jako doma. Z jejich spárů nevyvázne žádná posádky cizí lodi.

Nejsou duchaplní

Ilyrové ale nechtějí mír. Mají ve zvyku vzít si co chtějí, třeba i násilím. Jejich jednotlivé kmeny se nesnesou ani mezi sebou.

„Ke každodennímu životu patřily vzájemné násilné střety o půdu a kořist, při nichž se ovšem nikomu nepodařilo získat trvalejší převahu nad svými sousedy, a u kmenů, žijících při pobřeží, námořní pirátství,“ líčí Hradečný povahu svérázných obyvatel Balkánu.

Ilyrové nebo Panonci se kromě loupeživých námořních výprav zabývají hlavně pastevectvím, ve vnitrozemských oblastech zvládnou i těžit a zpracovávat kovy, na řekách a jezerech loví ryby. Duchovní stránce života ale nepřikládají moc velký význam.

Herodianus dokonce poťouchle dodává, že „nejsou příliš duchaplní“. Otevřeně je označuje za barbary.

Neklidná krev

Velkým problémem Ilyrů jsou vzájemné neshody mezi nimi. Kdyby se bojovné kmeny dokázaly sjednotit, pyšným a rozpínavým Římanům by pěkně zatopily. Jenže kvůli neustálým bitkám si Římané s nimi snadno poradí.

V roce 9 n. l. jejich území – dosavadní provincii Illyricum – po zásahu vojevůdce a budoucího císaře Tiberia (42 př. n. l.–37 n. l.) definitivně rozdělí mezi nově založené provincie Panonie a Dalmácie.

Ilyrové postupně splývají se svými dobyvateli. V roce 1774 vysloví německý učenec švédského původu Johann Erich Thunmann (1746–1778) jako první teorii, že Ilyrové jsou předky Albánců, kterým tak v žilách koluje neklidná pirátská krev. K tomuto názoru se přiklání i většina současných odborníků.

*** Budují zbytečné opevnění ***

* Na území provincie Panonie nejprve roku 405 vtrhnou germánští Gótové, ale o pět let později se zde podaří obnovit římskou nadvládu…Správci Panonie začínají stavět opevnění proti bojovným Hunům, kteří dorážejí na hranicích.

* Římanům to ale nakonec není nic platné, neboť kolem roku 420 už stejně Hunové ovládají velkou část panonského území…V roce 433 ho definitivně získají celé – výměnou za pomoc římskému vojevůdci Flaviu Aetiovi (asi 396–454) během bojů o moc v samotném Římě.

Foto: wikipedia.org, pinterest.com
Související články
reklama
Zajímavosti
Napadali ilyrští piráti římské obchodníky?
„Určitě zatím stojí ty ilyrské bandy. Sebranka jedna zlodějská!“ odfrkne rozčileně římský patricij Marcellus, obchodník s vínem. Před chvílí se dozvěděl, že jednu z jeho lodí, převážející drahocenný náklad lahodného moku, přepadli piráti. Viníky uhodne rychle…   Ilyrové se v oblasti dnešní Albánie a západní části Balkánu usazují už v 11. století př. n. l., […]
Vedlo potopení lodi k hospodářské krizi?
Na trase mezi Panamou a New Yorkem plul již více než 40krát. Parník Central America tentokrát veze větší množství zlata než obvykle. Bohužel, bankéři z východního pobřeží USA, kteří si ho objednali, se drahocenného nákladu nedočkají! V Kalifornii roku 1848 vypuká zlatá horečka, která přiláká pozornost těch největších finančních společností v USA. Objev drahého kovu […]
Katedrálu zachránil potápěč
Potápěč v neforemném skafandru se znovu a znovu noří do zkalené vody. Jen na něm záleží, zda se téměř 1000 let stará katedrála nad ním za chvíli zhroutí, nebo zda se ji podaří zachránit. Anglie na počátku 20. století bije na poplach. Winchesterská katedrála, jeden z největších a nejslavnějších chrámů v zemi, se hroutí. Ve stavbě dlouhé […]
Josef II. netušil, že je na lásku sám
Zamilovaný dědic trůnu zbožňuje svou ženu, ale ta o něj nemá zájem. Zato jeho sestra ji upoutala mnohem víc. Jak se budoucí Josef II. vypořádá s manželstvím, do kterého se mu původně nechtělo a jež teď pro něj znamená vše? Nejstarší syn panovnice Marie Terezie (1717–1780), arcivévoda Josef Habsbursko-Lotrinský (1741–1790), je od mládí předurčen kráčet ve […]
premium
Věda a vynálezy
Praha poprvé přestěhovala kapli o 31 metrů
Praha chystá přestavbu vltavského nábřeží u Čechova mostu. Problém je, že v místě plánovaných prací stojí barokní kaple ze 17. století. Město ji nechce bourat, a tak nezbývá než ji přestěhovat. Otázkou je, jestli to vůbec půjde. O něco podobného se v Československu zatím nikdo nepokusil!   Kapli svaté Máří Magdaleny nechal v roce 1635 vystavět na klášterní […]
Sloužili papíroví draci ke svrhávání bomb?
Povstaleckou pevností se nesou ohlušující výbuchy a vyděšené výkřiky. Rebelové tu právě po desítkách umírají v sutinách. „Co se to u všech ďasů děje!?“ diví se. Nikde totiž nevidí nepřítele. Na hlavy se jim přesto snášejí zapálené sudy se střelným prachem. Vzduchem je sem přinášejí papíroví draci…   Dlouhé roky se čínský učenec Mocius (asi 470–391 […]
5 odvážných předpovědí futuristů: Vymýtíme komáry i lidskou hloupost
Optimismus. Ten je patrný z většiny předpovědí, které v první polovině 20. století vědci činí. Věří, že jakmile se kalendář převalí přes jubilejní rok 2000, lidstvo vyřeší většinu svých problémů – od těch závažných až po ty malicherné…   Průmyslová revoluce je na přelomu 20. století již zajetá věc a její plody se zákonitě promítají do každé […]
premium
6 průkopníků letectví: Opisovali od ptáků, riskovali životy a neuměli přistát
Otvor v silné zámecké zdi je hotov. Probouranou dírou se vrhá do neznáma odvážlivec se svým létajícím strojem. Vzlétne k nebi, nebo skončí v hromadě trosek na dně příkopu o dvě patra níž? Letectví je ještě v plenkách, ale do experimentů ve vzduchu se aktivně zapojují i Češi. Někteří se potýkají s neúspěchy, jiní se proslaví i v evropském měřítku. Balony […]
premium
Nenechte si ujít další zajímavé články
Pepsi v SSSR: Jak Sovětský svaz vymění válečné lodě za americký nápoj
epochaplus.cz
Pepsi v SSSR: Jak Sovětský svaz vymění válečné lodě za americký nápoj
Řada firem vede urputné boje se svými konkurenty. Ale málokterá firma se ocitne v „opravdové“ válce. Pepsi Cola to zvládne hned dvakrát. Mediálně známé jsou „Cola wars“. Méně známý je její zásah do dějin Studené války. Když skončí druhá světová válka, mír to světu nepřinese. Už o dva roky později je vztyčena nechvalně známá Železná opona
Teotihuacán: Stojí za zkázou multikulturní válka?
epochanacestach.cz
Teotihuacán: Stojí za zkázou multikulturní válka?
Calzada de los Muertos, Cesta mrtvých, protíná Teotihuacán. Středem města míří 2,5 kilometru dlouhá ulice přímo k posvátné hoře Cerro Gordo. Čtyřicet metrů širokou hlavní třídu lemují významné budovy až k Pyramidě Měsíce, která kopíruje tvar masivu za sebou. Kolem Měsíční pyramidy se nachází dvanáct menších pyramid. Nejspíše sloužily pro praktikování lidských a zvířecích obětí.
Implicitní asociační test: Co na sebe (ne)prásknete?
21stoleti.cz
Implicitní asociační test: Co na sebe (ne)prásknete?
Psychologové se nás ve svých dotaznících ptají na to, co sami o sobě víme, a co jsme ochotni prozradit. Ptají se nás na to, zda jsme rádi v centru dění, zda máme rádi kolem sebe spoustu lidí nebo zda
Chce Perkausová odejít od manžela?
nasehvezdy.cz
Chce Perkausová odejít od manžela?
Krásná moderátorka primáckého zpravodajství Eva Perkausová (30) dlouho vypadala po boku manžela Ivana Hecka (42) šťastně. Ještě nedávno se dokonce povídalo, že plánují třetí dítě. Teď se ale šíří z
Nejkrásnější české kašny: Musely se kvůli nim bourat brány?
epochalnisvet.cz
Nejkrásnější české kašny: Musely se kvůli nim bourat brány?
Dostal zakázku od Českých Budějovic. Hlavní mušli Samsonovy kašny mistr Horn vytesá v kamenolomu u Besednice nedaleko Českého Krumlova. Nádrž má tak velký průměr, že se nevejde ani do jedné z budějovických bran. Radním proto nezbývá než improvizovat…   Kvůli těžbě stříbra má středověká Kutná Hora problém s nedostatkem pitné vody, protože horníci při práci
Když si příroda s technikou podají ruce
rezidenceonline.cz
Když si příroda s technikou podají ruce
Složitý svahovitý terén představuje pro architekty pokaždé výzvu. Příkrý sráz komplikuje návrh a vyžaduje důvtipná technická řešení. Výsledkem pak ale může být originální projekt. Jedním z obvyklých řešení je částečné zapuštění budovy do svahu. Čím strmější sráz, tím je tato varianta vhodnější. Mění se potom ale zpravidla tradiční uspořádání vnitřní dispozice domu. Nejinak je tomu
Vyzkoušejte tajné triky našich babiček
nejsemsama.cz
Vyzkoušejte tajné triky našich babiček
Zánět močových cest vzniká většinou z prochladnutí. Nepodceňte ho a zkuste triky našich babiček. Velká spousta žen si tímto zánětlivým onemocněním už prošla. Problém nastává hlavně tehdy, pokud se palčivý zánět, projevující se častým močením a pálením, opakuje. Jeho recidivní charakter je pro něj totiž typický a rozhodně nevzniká primárně prochladnutím. Hygiena na prvním místě Nejčastější bakterie, která napadá
Dobré skutky přilákaly štěstěnu
skutecnepribehy.cz
Dobré skutky přilákaly štěstěnu
Kdykoli se s někým pohádám, ten onemocní. Chtěla jsem vědět, proč tomu tak je, tak jsem navštívila kartářku. Poprvé jsem si uvědomila, že je se mnou něco špatně, když mi bylo třináct let. Tehdy mi náhle zemřela maminka, která byla úplně zdravá. Dva dny před tím jsem jí řekla, že ji nenávidím. A to jen proto, že mi nedovolila
Očistná kúra pro koberce
panidomu.cz
Očistná kúra pro koberce
Že musíte koberec pravidelně luxovat, aby se v něm nedržel prach a roztoči, je samozřejmé. Kromě toho je ale potřeba ho občas důkladně vyčistit do hloubky. Existuje několik způsobů čištění, ten nejvhodnější vždy vyberte podle materiálu koberce, délky vlasu a také podle jeho barevného provedení. Na výběr máte suché (čisticí prášek a suchá pěna) nebo
Švédský bílý glögg
tisicereceptu.cz
Švédský bílý glögg
My pijeme „svařák“, Švédové zase glögg (čte se gleg). Běžnější je červený s rozinkami a mandlemi, za vyzkoušení ale rozhodně stojí i méně obvyklý bílý, oslazený jemným bezovým sirupem. Potřebujete
Hauch Gallery zahájila výstavu Objects of Desire by SIN feat. Benedikt Renč
iluxus.cz
Hauch Gallery zahájila výstavu Objects of Desire by SIN feat. Benedikt Renč
Po úspěšné vernisáži, která se uskutečnila večer v úterý 19. listopadu, nyní SIN s potěšením uvádí exkluzivní prodejní výstavu s názvem Objects of Desire. Tato unikátní výstava, kurátorovaná Ronym Ple
Tajemná moc úplňku
enigmaplus.cz
Tajemná moc úplňku
Měsíc je po Slunci nejjasnějším tělesem, které můžeme na obloze spatřit. Jeho pravidelný 28denní cyklus, při kterém ubývá a zase dorůstá, ovlivňuje příliv a odliv, páření a migraci některých živočichů
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz