13. 7. 587 př. n. l.: Babylonský král Nabukadnesar II. nechal srovnat se zemí Šolomounův chrám v Jeruzalémě a velkou část židovského obyvatelstva odvedl do zajetí.    
Domů     O moc nad Florencií se přetahovali Černí s Bílými
O moc nad Florencií se přetahovali Černí s Bílými
10.1.2025
O moc nad Florencií se přetahovali Černí s Bílými

Na provazech se houpe několik oběšených těl. Opodál se navíc připravuje hranice. V centru Florencie se bude upalovat. V plamenech nemá skončit čarodějnice, ale jeden z předních zástupců Bílých. Toskánskou metropolí totiž zmítají nepokoje. Je pravda, že propukly na netradičním místě a navíc z čiré zbrklosti?

Ve Florencii to vře. Město sice na konci 13. století bohatne a vzkvétá, na druhou stranu má ovšem nakročeno k občanské válce.

Lidé si mezi sebou začali závidět a nad sebe se vytahovat a dopouštěli se mezi sebou mnoha vražd a pobíjeli se ve rvačkách, popisuje kronikář Giovanni Villani (asi 1280–1348).

Měšťané, kteří mají za to, že na nich urození páchají stále více násilí, proto roku 1293 prosadí zavedení ústavy nazvané Nařízení spravedlnosti. Do čela republiky navíc dosadí gonfaloniereho, jehož volí zástupci cechů.

Od moci odříznutá šlechta to nenechá jen tak. Metropolí na řece Arno záhy v rámci soupeření Bílých a Černých poteče krev…

Volání po masakru

Chopme se zbraní a běžme na náměstí. Zabíjejme přátele i nepřátele z řad měšťanstva, nabádá urozený Berto Frescobaldi. Přední šlechtici se brzy po přijetí sporné ústavy sejdou na okraji města k poradě.

Padnou při ní i extrémní návrhy na zmasakrování nepřátel. Nakonec se ale velmoži shodnou na tom, že postačí, když se zbaví lidového vůdce Giana della Belly (asi 1240–1306), v němž vidí původce všech svých momentálních potíží.

Úkolu se ujme rytíř Corso Donati (asi 1250–1308), který plánuje politika zatknout a popravit. Della Bellovi se ovšem podaří z Florencie včas uprchnout.

Nová konkurence

Obličej Corsa Donatiho se krabatí zlostí. Plánované povstání a převzetí moci šlechtou potlačí městská milice. Také jeho pokusy odstranit ústavu skončí neúspěchem. A aby toho nebylo málo, má nové konkurenty.

Koncem roku 1295 se mocná frakce Cerchiů otevřeně postavila proti frakci, kterou vedli Donatiové,“ uvádí anglický historik Christopher Hibbert (1924–2008). Znepřátelené rody se mimo jiné rozcházejí v politice vůči papeži.

Zatímco Donatiové ho chtějí podporovat, Cerchiové by naopak rádi omezili jeho moc. Prvním zmíněným se začne říkat Černí, jich rivalům pak Bílí.

Bitka při funusu

Náměstí Piazza de Frescobaldi je plné zachmuřených lidí. Množství občanů se na něm sešlo, aby se zúčastnilo pohřebního procesí. V prosinci 1296 ve čtvrti zemřela jistá významná dáma.

Na pohřeb neprozřetelně dorazí jak zástupci Donatiů, tak Cerchiů, kteří si sednou na dřevěné lavice proti sobě. A tu jeden z nich – buď aby si upravil šaty, nebo z jiné příčiny – povstal a stanul, líčí kronikář Dino Compagni (1255–1324).

Atmosféra ve městě je tehdy tak napjatá, že muži na druhé straně okamžitě vyskočí a tasí meče. Protivníci učiní totéž a dojde na bitku, kterou s vypětím všech sil ukončí nestranní diváci.

Pouliční nepokoje

Vzduch prořízne hlasitý výkřik a vržený oštěp, jenž proletí těsně kolem Donatiho hlavy. Prakticky ihned po pohřbu zachvátí Florencii pouliční nepokoje. Na jejich začátku se Corso Donati pokusí zlikvidovat Guida Cavalcantiho (1259–1300), vlivného člena Bílých.

Zavražděn má být během pouti do španělského Santiaga de Compostela. Básník a přítel Danta Alighieriho (1265–1321) se ovšem o plánovaném atentátu dozví a vrátí se do Florencie. Zde zburcuje Cerchie a na koních se s nimi vydává Corsa najít.

Když rytíře objeví, mrští po něm oštěpem, ale mine. Na ulici se v té chvíli vyhrne dav Černých a situace se rázem otočí. Donatiové se dají do pronásledování Guida, jemuž poraní ruku.

Odchod do vyhnanství

Za zády Corsa Donatiho se ztrácí silueta Florencie. Velmož si postupně znepřátelil většinu obyvatel města. Při honbě za bohatstvím si totiž přisvojil i majetek své tchyně.

To už ale přetekla trpělivost… Corso byl pokutován a vypovězen z města, přibližuje Hibbert další dění. Velmož po odchodu z Florencie kontaktuje Svatého otce a požádá ho, aby mu pomohl zlomit moc Cerchiů.

Bonifác VIII. (1235–1303), usilující o absolutní papežskou moc v Evropě, nadšeně souhlasí.

Popravy a upalování

Po Piazza Santa Trinita teče krev. Náměstí v srdci Florencie je svědkem další potyčky mezi Bílými a Černými. Bitka tentokrát končí useknutým nosem Ricoverina de Cerchi. V roce 1301 dorazí k městu papežův emisar hrabě Karel z Valois (1270–1325).

Obyvatelům Florencie nakonec nezbude než mu otevřít brány. Ačkoli sem oficiálně přijíždí jako mírový vyjednávač, ve skutečnosti má zajistit, že toskánská metropole přejde do rukou Černých. A tak se i děje.

Jakmile se do Florencie vrátí vyhnaný Donati, začnou čistky. Většina předních Bílých, včetně slavného básníka Danta Alighieriho, už je ale pryč. A ti, co zůstanou, dopadnou špatně.

Byli odsouzeni k trestu smrti pověšením, stětím či upálením, vypočítává Hibbert. Na začátku roku 1302 boje utichají. Černí triumfují a Donati přebírá otěže moci…

Zaostřeno na osobnosti
Úspěšný dobyvatel
Vojsko egyptského sultána Kálila (1263–1293) se chystá na tažení. V roce 1291 s ním mamlúcký vládce dobývá Akkon, poslední baštu křižáků ve Svaté zemi. Poté si s armádou podrobí Arménii. V roce 1293 se ale stane obětí atentátu.
Velký cestovatel
Po dlouhých 24 letech je Marco Polo (1254–1324) opět doma v Benátkách. Na cestu se slavný kupec vydal v roce 1271 a urazil během ní okolo 24 000 kilometrů. S řadou pokladů a zážitků se vrací do města na lagunách v roce 1295.
Skotský hrdina
Podle legendy mu anglický guvernér skotského města Lanark zabil milovanou ženu. Co skutečně stálo za vystoupením Williama Wallace (asi 1270–1305) proti Angličanům, ale není známo. V roce 1297 měl už kolem sebe malou armádu.
Krásná pojistka
Je jí jen 12 let, a už se vdává. Na pocity se jí nejspíš nikdo neptá. O ruku polské princezny Elišky Rejčky (1288–1335) si totiž v roce 1300 řekl český král Václav II. Sňatkem s ní si chce pojistit i zisk polské koruny.
Zaostřeno na dobu
Nevyjasněná vražda
Král Přemysl II. Velkopolský je celý zalit krví. 8. února 1296 byl přepaden na panovnickém dvorci v Rogožně. Sice se srdnatě brání, nakonec je ale přemožen a zabit. Kdo stál za jeho vraždou, není dodnes jasné.
Nový vládce
Nevelké Monako má nového vládce. Osmého ledna 1297 vnikne do pevnosti v převleku za františkánského mnicha janovský šlechtic Francesco Grimaldi a se svými muži se ho zmocní. Založí tak vládu, která trvá v Monaku dodnes.
Svatý rok
Do Říma míří zástupy věřících. Papež Bonifác VIII. totiž prohlásil rok 1300 za svatý. Lidé tak mohou ve Věčném městě dosáhnout úplného odpuštění svých hříchů. Pro rozhřešení sem údajně zamíří až 2 000 000 osob.
Bitva zlatých ostruh
Elitní francouzské vojsko se vzpamatovává z porážky. 11. července 1302 ho u Courtrai (v dnešní Belgii) přemohla vlámská domobrana. Její členové po bitvě ukořistili množství rytířského vybavení, včetně zlatých ostruh.
Foto: wikimedia.org, meisterdrucke.com
Zdroje informací: VLNAS, Vít. Florencie, wikipedia.org
Související články
reklama
Zajímavosti
Popravili poslední královnu při komunistických čistkách?
Protivníky při útoku úmyslně děsí sborovým řevem, vystřelují hvízdající šípy nebo zakládají mnoho táborových ohňů, aby vyvolali dojem, že je jejich armáda podstatně větší než ve skutečnosti. Tyto triky a také um jejich vojevůdců nesou své ovoce. Díky nim mongolská říše vzkvétá, ale všeho jen do času!   Mongolové v dobách své největší slávy – […]
premium
Opomíjený Perugino: Kdysi byl slavnější než da Vinci
S vypětím všech sil dokončuje stárnoucí Pietro Perugino své poslední dílo. Jde o fresku Madony s dítětem v kostelíku v městečku Fontignano. O pár desetiletí dříve přitom patřil mezi nejvyhledávanější malíře Itálie. „Za peníze byl ochoten zaprodat duši,“ uvádí životopisec Vasari. Zničila Peruginovu hvězdnou kariéru hamižnost? Na hlavní oltářní stěně v Sixtinské kapli ve Vatikánu se rýsuje freska Narození Páně. Jejím […]
Rusové museli USA uplatit, aby Aljašku koupily
Alexandr II. rázuje po místnosti sem a tam. Dobře ví, že mu teče do bot. Řada neúspěšných válek zemi zcela zdecimovala. Dluhy navíc začínají být neúnosné. „Prodejte Aljašku,“ rozhodne nakonec, „stejně slouží jen jako výběh pro lední medvědy!“  V médiích Aljašku označují všelijak – jako velkou zamrzlou hroudu ledu, ledárnu či Sewardovu ledničku. Ve Spojených státech […]
Vězeň Jiřího z Poděbrad chránil korunovační klenoty
Jeden z nejmocnějších mužů království Menhart z Hradce je opět za mřížemi. Zatím vždy ho jeho protivníci propustili. Nyní se ukáže, zda se dříve dostaví svoboda, nebo smrt. K husitství má šlechtický synek Menhart II. z Hradce (1398–1449) od mládí vztah. Vždyť i jeho otec Jan starší z Hradce (†1417), nejvyšší zemský hofmistr, se ke kališníkům přidal v roce 1415 po […]
premium
Věda a vynálezy
Krále českého skla okradla konkurence
Výbuch odhodí Egermanna na dveře. Omdlí, a když po chvíli zase přijde k sobě, ucítí prudkou bolest. Leží v kaluži krve, vlasy má sežehnuté a na několika místech těla je ošklivě popálený. Brzy se ale dá zase dohromady a pokračuje ve svých experimentech!   Nikdo se neusmívá ani nepláče štěstím. Manželé Egermannovi by byli raději, […]
premium
Sklidil první Londýňan s deštníkem posměch?
„Jen se na něj podívejte!“ ukazují si Londýňané s úšklebkem na britského cestovatele a filantropa Jonase Hanwaye. Roku 1760 se nese městem, a když se z oblohy spouští déšť, pohotově roztahuje deštník. Věc v britské metropoli té doby nevídanou.   Starověk Záležitost žen a císařů Výsada aristokracie, nebo rovnou císařů. Deštníky se podle dochovaných zápisů […]
Bombardér vozil pasažéry v proutěných křesílkách
Je sice pořádná zima, ale na letišti kousek od Versailles se to hemží lidmi. Na vzlet se připravuje slavný francouzský bombardér Farman. Místo bomb však bude mít 8. února 1919 zcela jiný náklad…   Francouzští bratři Farmanové chystají žhavou novinku. Zapálení aviatici, z jejichž dílny vyšel slavný bombardovací letoun Farman 60 s přízviskem Goliáš, nestihli svůj aeroplán […]
6 čínských vynálezů, které změnily svět
Ting, vyčerpaná po celodenní dřině, si sedne ke své misce nudlí. S chutí se pouští do jídla. Bez těstovin by na samé výspě Říše středu se svou rodinou nepřežila…   Rychle hotové jídlo v podobě misky nudlí vítězí v čínské kuchyni už po tisíce let. Jeden archeologický objev rozsekne i dlouholetý spor Číňanů s Italy, […]
premium
Nenechte si ujít další zajímavé články
Letní paradox: Slunce svítí déle, ale den je kratší
21stoleti.cz
Letní paradox: Slunce svítí déle, ale den je kratší
Aktuální měření ukazují, že naše planeta letos v červenci zažila kratší dny, než bývá obvyklé. Jde o součást dlouhodobého procesu, jehož příčinou je jak jádro Země, tak i změny klimatu. Brzká r
Vyzrajte na cestovní horečku!
nejsemsama.cz
Vyzrajte na cestovní horečku!
Změna prostředí, nervozita z dlouhé cesty, studený pot, závratě, zácpa, nebo naopak průjem. Znáte to také? Zkušené bylinářky doporučují zázvorový nápoj. K tomu potřebujete kus zázvorového kořene a jablko. Za pomoci odšťavňovače získáte chutný nápoj. Jestliže vás trápí průjem, rychle se ho zbavíte, když si uvaříte silný černý čaj, do kterého přidáte půl lžičky soli. K zastavení průjmu se
Rostlina umí přizpůsobit přenos pylu podmínkám prostředí, odhalují čeští vědci
epochalnisvet.cz
Rostlina umí přizpůsobit přenos pylu podmínkám prostředí, odhalují čeští vědci
Ač vědci zkoumají rostliny do detailů na úrovni molekul či z globálních perspektiv, jsou stále okamžiky jejich života, jež jsou prakticky neprobádané a dají se na nich udělat průlomové objevy. Jedním z nich je uvolňování pylu prašníky a jeho přenos hmyzem mezi květy. Prchavý děj, k jehož studiu nám víc než moderní přístroje pomůže
Muffiny s jahodami a jogurtem
tisicereceptu.cz
Muffiny s jahodami a jogurtem
Jogurt lze naředit několika kapkami mléka. Suroviny na 12 kusů 100 g hladké mouky 120 g pohankové mouky 80 g cukru krystal 1 lžička skořice 2 lžičky prášku do pečiva 2 lžíce oleje 1 rozmix
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
iluxus.cz
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
Exkluzivní šampaňské MUMM Cordon Rouge uskutečnilo první piknik v rámci 59. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Akce, jež proběhla v malebné zahradě hotelu Imperial, přivítala řadu
Když konturování, tak podle tvaru obličeje
panidomu.cz
Když konturování, tak podle tvaru obličeje
Konturování je jednou z nejužitečnějších metod make-upu a vyplatí se ji naučit. Dokáže totiž vytvořit iluzi ideálního tvaru obličeje. Konturování vlastně napodobuje efekt světla a stínu: Světlem vytahuje líbivé rysy obličeje a tmavšími tóny zatlačuje do pozadí ty méně povedené. A protože každá tvář je originál, neexistuje jeden univerzální postup, jak si konturováním dodat na
Jak si naše dcera Jitka postavila hlavu
skutecnepribehy.cz
Jak si naše dcera Jitka postavila hlavu
Zeťák myslel, že z naší dcery udělá ženu v domácnosti, že se vzdá své kariéry. Naše chytrá a ambiciózní Jitka se ale nedala. Musela si prosadit svou. Když si našla moje dcera Jitka ženatého přítele, navíc o deset let staršího, nebyli jsme s manželem z toho odvázaní. Štěstí našeho jediného dítěte nám bylo ale nade vše, tak jsme její rozhodnutí tolerovali.
Za tajemnými menhiry po Česku
epochanacestach.cz
Za tajemnými menhiry po Česku
Česká republika je poseta menhiry různého stáří a původu. K některým se pojí temné historické pověsti, jiné jsou vyhlášené pro své energetické působení. Navštivte s námi oblíbené menhiry, jež zdobí naši zem. Zakletý mnich u Drahomyšle Zakletý mnich u Drahomyšle (viz úvodní foto) poblíž Žatce je asi naším nejznámějším menhirem. O tomto kameni také existuje pověst. V
Kníže ďáblů Belzebub: Vládce pekla v něm však nehledejte!
enigmaplus.cz
Kníže ďáblů Belzebub: Vládce pekla v něm však nehledejte!
Je to takový malý oblíbený „pekelný“ omyl. Ne, Belzebub opravdu není vládce pekla a nejde o ekvivalent Satana či Lucifera. Kde se Belzebub vzal a kdo ho na pekelný trůn vlastně záměrně, či omylem uved
JFK a Jacqueline Kennedyová: Muž, který doprovází svoji ženu
epochaplus.cz
JFK a Jacqueline Kennedyová: Muž, který doprovází svoji ženu
John Fitzgerald Kennedy triumfuje v prezidentských volbách v listopadu roku 1960. Porazí v nich republikánského rivala Richarda Nixona. K vítězství mu dopomůže přízeň médií. V lednu roku 1961 se John Fitzgerald Kennedy (1917–1963) zabydluje v Bílém domě i se svojí drahou polovičkou Jacqueline (1929–1994) , která u veřejnosti obzvlášť boduje. Prostí Američané jí říkají láskyplně Jackie. Nová první dáma
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
rezidenceonline.cz
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
To všechno naše domovy získají, pokud je vybavíme některým z moderních typů sedacího nábytku s přiznanou konstrukcí ze dřeva či kovu. Zvolené řešení ovlivňuje samozřejmě jak vzhled, tak funkčnost každé sedací soupravy, a to i v případě, že konstrukční prvky nejsou vidět. Ocelové i dřevěné prvky ovšem bývají kvůli svému vzhledu přiznané, a to ve
Proč se sobě Dyková a Čadek vyhýbají?
nasehvezdy.cz
Proč se sobě Dyková a Čadek vyhýbají?
Jak tohle dopadne? Před časem jsme vás informovali, že to velmi jiskří mezi manželem Jitky Čvančarové (47) ze seriálu Doktor Martin, tanečníkem Petrem Čadkem (46), a hvězdou seriálu Marta Tatianou Dyk
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz