25. 1. 1533: Anglický král Jindřich VIII. si tajně vzal za manželku Annu Boleynovou. V důsledku sňatku došlo ke vzniku anglikánské církve.    
Domů     O moc nad Florencií se přetahovali Černí s Bílými
O moc nad Florencií se přetahovali Černí s Bílými
O moc nad Florencií se přetahovali Černí s Bílými

Na provazech se houpe několik oběšených těl. Opodál se navíc připravuje hranice. V centru Florencie se bude upalovat. V plamenech nemá skončit čarodějnice, ale jeden z předních zástupců Bílých. Toskánskou metropolí totiž zmítají nepokoje. Je pravda, že propukly na netradičním místě a navíc z čiré zbrklosti?

Ve Florencii to vře. Město sice na konci 13. století bohatne a vzkvétá, na druhou stranu má ovšem nakročeno k občanské válce.

Lidé si mezi sebou začali závidět a nad sebe se vytahovat a dopouštěli se mezi sebou mnoha vražd a pobíjeli se ve rvačkách, popisuje kronikář Giovanni Villani (asi 1280–1348).

Měšťané, kteří mají za to, že na nich urození páchají stále více násilí, proto roku 1293 prosadí zavedení ústavy nazvané Nařízení spravedlnosti. Do čela republiky navíc dosadí gonfaloniereho, jehož volí zástupci cechů.

Od moci odříznutá šlechta to nenechá jen tak. Metropolí na řece Arno záhy v rámci soupeření Bílých a Černých poteče krev…

Volání po masakru

Chopme se zbraní a běžme na náměstí. Zabíjejme přátele i nepřátele z řad měšťanstva, nabádá urozený Berto Frescobaldi. Přední šlechtici se brzy po přijetí sporné ústavy sejdou na okraji města k poradě.

Padnou při ní i extrémní návrhy na zmasakrování nepřátel. Nakonec se ale velmoži shodnou na tom, že postačí, když se zbaví lidového vůdce Giana della Belly (asi 1240–1306), v němž vidí původce všech svých momentálních potíží.

Úkolu se ujme rytíř Corso Donati (asi 1250–1308), který plánuje politika zatknout a popravit. Della Bellovi se ovšem podaří z Florencie včas uprchnout.

Nová konkurence

Obličej Corsa Donatiho se krabatí zlostí. Plánované povstání a převzetí moci šlechtou potlačí městská milice. Také jeho pokusy odstranit ústavu skončí neúspěchem. A aby toho nebylo málo, má nové konkurenty.

Koncem roku 1295 se mocná frakce Cerchiů otevřeně postavila proti frakci, kterou vedli Donatiové,“ uvádí anglický historik Christopher Hibbert (1924–2008). Znepřátelené rody se mimo jiné rozcházejí v politice vůči papeži.

Zatímco Donatiové ho chtějí podporovat, Cerchiové by naopak rádi omezili jeho moc. Prvním zmíněným se začne říkat Černí, jich rivalům pak Bílí.

Bitka při funusu

Náměstí Piazza de Frescobaldi je plné zachmuřených lidí. Množství občanů se na něm sešlo, aby se zúčastnilo pohřebního procesí. V prosinci 1296 ve čtvrti zemřela jistá významná dáma.

Na pohřeb neprozřetelně dorazí jak zástupci Donatiů, tak Cerchiů, kteří si sednou na dřevěné lavice proti sobě. A tu jeden z nich – buď aby si upravil šaty, nebo z jiné příčiny – povstal a stanul, líčí kronikář Dino Compagni (1255–1324).

Atmosféra ve městě je tehdy tak napjatá, že muži na druhé straně okamžitě vyskočí a tasí meče. Protivníci učiní totéž a dojde na bitku, kterou s vypětím všech sil ukončí nestranní diváci.

Pouliční nepokoje

Vzduch prořízne hlasitý výkřik a vržený oštěp, jenž proletí těsně kolem Donatiho hlavy. Prakticky ihned po pohřbu zachvátí Florencii pouliční nepokoje. Na jejich začátku se Corso Donati pokusí zlikvidovat Guida Cavalcantiho (1259–1300), vlivného člena Bílých.

Zavražděn má být během pouti do španělského Santiaga de Compostela. Básník a přítel Danta Alighieriho (1265–1321) se ovšem o plánovaném atentátu dozví a vrátí se do Florencie. Zde zburcuje Cerchie a na koních se s nimi vydává Corsa najít.

Když rytíře objeví, mrští po něm oštěpem, ale mine. Na ulici se v té chvíli vyhrne dav Černých a situace se rázem otočí. Donatiové se dají do pronásledování Guida, jemuž poraní ruku.

Odchod do vyhnanství

Za zády Corsa Donatiho se ztrácí silueta Florencie. Velmož si postupně znepřátelil většinu obyvatel města. Při honbě za bohatstvím si totiž přisvojil i majetek své tchyně.

To už ale přetekla trpělivost… Corso byl pokutován a vypovězen z města, přibližuje Hibbert další dění. Velmož po odchodu z Florencie kontaktuje Svatého otce a požádá ho, aby mu pomohl zlomit moc Cerchiů.

Bonifác VIII. (1235–1303), usilující o absolutní papežskou moc v Evropě, nadšeně souhlasí.

Popravy a upalování

Po Piazza Santa Trinita teče krev. Náměstí v srdci Florencie je svědkem další potyčky mezi Bílými a Černými. Bitka tentokrát končí useknutým nosem Ricoverina de Cerchi. V roce 1301 dorazí k městu papežův emisar hrabě Karel z Valois (1270–1325).

Obyvatelům Florencie nakonec nezbude než mu otevřít brány. Ačkoli sem oficiálně přijíždí jako mírový vyjednávač, ve skutečnosti má zajistit, že toskánská metropole přejde do rukou Černých. A tak se i děje.

Jakmile se do Florencie vrátí vyhnaný Donati, začnou čistky. Většina předních Bílých, včetně slavného básníka Danta Alighieriho, už je ale pryč. A ti, co zůstanou, dopadnou špatně.

Byli odsouzeni k trestu smrti pověšením, stětím či upálením, vypočítává Hibbert. Na začátku roku 1302 boje utichají. Černí triumfují a Donati přebírá otěže moci…

Zaostřeno na osobnosti
Úspěšný dobyvatel
Vojsko egyptského sultána Kálila (1263–1293) se chystá na tažení. V roce 1291 s ním mamlúcký vládce dobývá Akkon, poslední baštu křižáků ve Svaté zemi. Poté si s armádou podrobí Arménii. V roce 1293 se ale stane obětí atentátu.
Velký cestovatel
Po dlouhých 24 letech je Marco Polo (1254–1324) opět doma v Benátkách. Na cestu se slavný kupec vydal v roce 1271 a urazil během ní okolo 24 000 kilometrů. S řadou pokladů a zážitků se vrací do města na lagunách v roce 1295.
Skotský hrdina
Podle legendy mu anglický guvernér skotského města Lanark zabil milovanou ženu. Co skutečně stálo za vystoupením Williama Wallace (asi 1270–1305) proti Angličanům, ale není známo. V roce 1297 měl už kolem sebe malou armádu.
Krásná pojistka
Je jí jen 12 let, a už se vdává. Na pocity se jí nejspíš nikdo neptá. O ruku polské princezny Elišky Rejčky (1288–1335) si totiž v roce 1300 řekl český král Václav II. Sňatkem s ní si chce pojistit i zisk polské koruny.
Zaostřeno na dobu
Nevyjasněná vražda
Král Přemysl II. Velkopolský je celý zalit krví. 8. února 1296 byl přepaden na panovnickém dvorci v Rogožně. Sice se srdnatě brání, nakonec je ale přemožen a zabit. Kdo stál za jeho vraždou, není dodnes jasné.
Nový vládce
Nevelké Monako má nového vládce. Osmého ledna 1297 vnikne do pevnosti v převleku za františkánského mnicha janovský šlechtic Francesco Grimaldi a se svými muži se ho zmocní. Založí tak vládu, která trvá v Monaku dodnes.
Svatý rok
Do Říma míří zástupy věřících. Papež Bonifác VIII. totiž prohlásil rok 1300 za svatý. Lidé tak mohou ve Věčném městě dosáhnout úplného odpuštění svých hříchů. Pro rozhřešení sem údajně zamíří až 2 000 000 osob.
Bitva zlatých ostruh
Elitní francouzské vojsko se vzpamatovává z porážky. 11. července 1302 ho u Courtrai (v dnešní Belgii) přemohla vlámská domobrana. Její členové po bitvě ukořistili množství rytířského vybavení, včetně zlatých ostruh.
Foto: wikimedia.org, meisterdrucke.com
Zdroje informací: VLNAS, Vít. Florencie, wikipedia.org
Související články
reklama
Zajímavosti
Spáchal první rituální sebevraždu zloděj?
Důstojný muž usedá na zem na bíle lemovanou rohož a před sebe pokládá krátký meč. Má na sobě speciální kimono. V tuto chvíli je ještě sněhobílé, ale zakrátko se zbarví samurajovou krví. Samurajský morální kodex zvaný bušidó, který v polovině 17. století sepisuje japonský filozof Jamaga Sokó (1622–1685), zahrnuje hodnoty jako věrnost pánovi, čestnost nebo odvahu. Stanovuje […]
Projela se lady Godiva nahá městem?
„Vím, že chceš vystavět velké město, ale kdo v něm bude žít, jestli se každý zatím udře k smrti, jen aby měl z čeho platit daně?“ otočí se Godiva na svého muže. „Sejmi z nich to břemeno,“ prosí ho zoufale. O něčem takovém však její hamižný manžel nechce ani slyšet. „Nikdy,“ zakroutí hlavou, „jedině, že by ses projela nahá […]
Kaple sv. Kříže: Místo, kam Karel IV. vstupoval bos
Leskne se zlatem a drahokamy a skrývá nejvzácnější výtvarná díla české gotiky, ale přesto jí bylo předurčeno stát se pouze honosnou slupkou pro ještě větší bohatství. Karlštejn už se sedm let staví, když se Karel IV. (1316–1378) rozhodne zasvětit ho uložení říšských korunovačních klenotů a svatých ostatků. Velká věž proto dostává vlastní opevnění a ve […]
Karel Čapek: S Mnichovem mu umřel svět
Patří k těm několika českým spisovatelům, kterých si váží celý svět. Jeden z našich největších autorů 20. století se narodil právě před 135 lety. Osud mu ale vyměřil příliš krátký tvůrčí čas. Tomu, že se Karel Čapek, narozený 9. ledna 1890 v Malých Svatoňovicích na Trutnovsku, stane jedním z největších českých spisovatelů, dlouho nic nenasvědčuje. Od tatínka lékaře […]
Věda a vynálezy
Otec balonového létání se v Praze málem zřítil k zemi
„Hurá!“ volají Pražané a rukama nadšeně mávají na vzdalující se horkovzdušný balon. Píše se 31. říjen 1790 a francouzský průkopník balonového létání právě v české metropoli podniká první zdejší let. Společnost mu v gondole dělá odvážný hrabě Šternberk. Své účasti začne litovat v momentě, kdy se balon dostane do větrného poryvu, který oba pasažéry málem […]
Považovaly děti profesora Zengera za čaroděje?
Krotí blesky, věští počasí a zkoumá pohyb nebeských těles. Málokdo je tak všestranným badatelem jako chomutovský rodák Karel Václav Zenger. Propaguje balonové létání, vychová hned několik generací českých techniků a ohledně umístění hromosvodů na své slavné věži v Paříži se s ním radí i sám Gustave Eiffel.  Osvícený vědec a budoucí profesor pražské polytechniky se narodil v […]
Přepočítal se řecký matematik o 1000 kilometrů?
„Kotouč, který obklopuje oceán, a kolem něj se klene nebe ve tvaru přilby,“ tak popisuje první představy o tvaru zeměkoule starověký básník Homér. Jeho následovníci už přesedlají z kotouče na kouli a dostanou chuť rozměry planety změřit a zaznamenat.   „Země je hvězdou obíhající kolem ohně,“ míní antický učenec Aristoteles (384–322 př. n. l.) a […]
První daguerrotypie? Model se nesmí 15 minut hýbat!
„Stůjte. Nehýbejte se,“ volá fotograf na stojícího muže. Jenže účastník jeho pokusů nevydrží strnule čtvrt hodiny koukat do objektivu. Pohne rukou a změní i výraz obličeje. Tvůrce obrazu, psaného světlem, znechuceně mávne rukou.   „Zase zkažená práce,“ mumlá si tiše německý fyzik Ferdinand Hessler (1803–1865), žijící v Praze. Po předchozích zkušenostech už tuší, že obličej […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Muži za poslední století vyrostli dvakrát více než ženy
21stoleti.cz
Muži za poslední století vyrostli dvakrát více než ženy
Děti jsou nyní zpravidla vyšší než jejich rodiče. Tento trend je spojován především s dostatkem potravy. Vědci z University of Roehampton pod vedení profesora Lewise Halseye se rozhodli zjistit, k jak
Po stopách alchymie: Kolik císařů zabil elixír nesmrtelnosti?
epochaplus.cz
Po stopách alchymie: Kolik císařů zabil elixír nesmrtelnosti?
Kdo je vůbec prvním alchymistou? Těžko říct, ale prvním, který dosáhne slávy napříč tisíciletími, se stane čínský filozof, historik, politik, přírodovědec, geograf, astrolog Cou Jen (305–240 př. n. l.). Čínská alchymie má jasný cíl: Vyrobit elixír, který prodlouží věk a v ideálním případě zajistí nesmrtelnost. A tohoto cíle se nepustí téměř 2000 let své existence,
Velkolepá hra světla a stínu
rezidenceonline.cz
Velkolepá hra světla a stínu
Široká paleta přírodních barev, odrážející šedou a červenou okolních skal, modř a zeleň oceánu a nebe, bohatá geometrie a z ní vyplývající světelné efekty. Tvůrci impozantní pobřežní rezidence neponechali žádný z aspektů jejího interiéru ani exteriéru náhodě. Veškeré prostory domu, posazeného na skalnaté mořské pobřeží v Clovelly nad malou stejnojmennou pláží na konci úzkého zálivu
Vnučka se už nevrátila
skutecnepribehy.cz
Vnučka se už nevrátila
Vzpomínám si, jak jsme Terezu jako malou pozorovali s manželem, jak si hraje s hračkami. Můžu se dívat pouze na fotky. Ona tu už není. Byla to holčička plná života a zvědavosti. Když vyrostla, byla stále tou samou Terezkou, jen místo hraček měla velké sny. Srdce mi bilo, když mi řekla, že jede na dovolenou do Afriky. Říkala, že tam chce
Olomoucké tvarůžky: Velký příběh o výjimečné chuti
epochanacestach.cz
Olomoucké tvarůžky: Velký příběh o výjimečné chuti
Olomoucké tvarůžky jsou zrajícím sýrem z netučného kyselého tvarohu a podle chuti a vůně si je s ničím jiným nespleteme. Vítězí nejen v kuchyních, ale i v diplomacii – Evropská komise je zařadila mezi chráněná zeměpisná označení EU. Tvarůžky jsou výchozí surovinou i způsobem výroby natolik spojeny s mlékem a svým vesnickým domovem, že nebude možné nikdy určit chvíli,
Manželství Ryšky je v troskách?
nasehvezdy.cz
Manželství Ryšky je v troskách?
Po skončení seriálu Zlatá labuť měla slíbit, že rodině vynahradí čas, kdy nebyla doma. Kristýna Ryška (39) ale prakticky okamžitě vzala další roli v seriálu Jedna rodina. Takže zase pendlování mez
Domov pro kočku: Bezpečný i zábavný
panidomu.cz
Domov pro kočku: Bezpečný i zábavný
Bydlet s kočkou je mnohem náročnější než se psem, který se pohybuje jen na podlaze a nanejvýš zabere sedačku. Naproti tomu kočka si ráda vyskočí na stůl, komodu i okno. Ve výškách se jí líbí. Život s kočkou v domácnosti může být velmi zábavný i plný překvapení. Je však nutné myslet na to, že zvíře
Harmonie v ložnici: Valentýn s matrací Armonia Memoform Dual 12
iluxus.cz
Harmonie v ložnici: Valentýn s matrací Armonia Memoform Dual 12
Valentýn je svátkem lásky, ale jak často myslíme na to, že opravdová harmonie ve vztahu začíná tam, kde si každý večer spolu leháme ke spánku – v ložnici? Dokonalý spánek má zásadní vliv nejen na naše
Navštivte lesy Mendelovy univerzity v rámci dne otevřených dveří
epochalnisvet.cz
Navštivte lesy Mendelovy univerzity v rámci dne otevřených dveří
Víte, že Severně od Brna se rozkládají lesy patřící Mendelově univerzitě, které zejména pro studenty Lesnické a dřevařské fakulta představují unikátní přírodní laboratoř? Na rozloze 10 500 hektarů se zde nachází 23 pěstebních modelů, dvě významná arboreta a soubor studánek, památníků a palouků známý pod názvem Lesnický Slavín. A 31. ledna budete mít unikátní příležitost
Pomoc pro podrážděný žlučník
nejsemsama.cz
Pomoc pro podrážděný žlučník
Když se ozve žlučník, je dobré vědět, jak si rychle ulevit. Pokud nemáte bolesti, pomůžete si i doma. Pro dobrý stav žlučníku je třeba neholdovat smaženým pokrmům a udržet si i rozumnou váhu. Důležité je ale také omezit stres, protože i ten bývá spouštěčem žlučníkových záchvatů. Jako prevence i pomoc poslouží i některé bylinky. Čaj ze tří bylin Pelyněk pravý podporuje
Hovězí na česneku
tisicereceptu.cz
Hovězí na česneku
Vydatný oběd, který má říz, když nešetříte česnekem. Ale buďte bez obav, červené zelí jeho chuť v ústech přirozeně zneutralizuje. Suroviny na 4 porce 800 g hovězí kýty 3 lžíce oleje 2 cibule
5 věcí, které jste nevěděli o tajném Vatikánském archivu
enigmaplus.cz
5 věcí, které jste nevěděli o tajném Vatikánském archivu
Ve Vatikánu, v srdci katolické církve, se ukrývají podzemní regály, ve kterých je přes 35 000 knih, věnujících se téměř všemu, co kdy církev prováděla. A přestože už v minulosti byla část archivu zveř
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz