31. 3. 1468: Uherský král Matyáš Korvín vypověděl válku českému králi Jiřímu z Poděbrad a vtrhl do Čech na křižáckou výpravu za znovunastolení katolicismu.    
Domů     Odstartoval špatný vtip krvavý protest proti pitvám?
Odstartoval špatný vtip krvavý protest proti pitvám?
Krvavý protest proti pitvám

Budova newyorské Všeobecné nemocnice vypadá, jako by se jí prohnalo tornádo. Má poničenou fasádu, rozbitá okna a na ulici před ní se válejí zničené anatomické vzorky a lékařské vybavení. Živelní pohroma za to ovšem nemůže. Jde o následky protestu. Proč k němu došlo?

Vykradači hrobů se pod rouškou noci blíží se svým nejnovějším „úlovkem“ k renomovanému zdravotnickému zařízení, zadním vchodem do něj vklouznou a po chvíli ho s naditými kapsami opouštějí.

Stejně jako v Evropě, tak i v nově vzniklých Spojených státech amerických, kde se výstup odehrává, kvete na sklonku 18. století obchod s mrtvými těly. Kupujícími jsou často lékaři a medici, kteří se kvůli výuce a bádání potřebují dostat k ostatkům zesnulých.

Legálních možností je poskrovnu. Hojně proto využívají „služeb“ vykradačů. Ti se zaměřovali hlavně na hroby chudých, tedy černochů a přistěhovalců, upozorňuje současná americká spisovatelka Bess Lovejoyová.

Morbidní strašení

Skupinka mladých výrostků fascinovaně nakukuje do oken jedné z laboratoří newyorské Všeobecné nemocnice. Oči mají navrch hlavy, neboť v místnosti právě probíhá pitva. Student John Hicks, jenž ji 14. dubna 1788 provádí, si výtečníků záhy všimne.

Protože chce pracovat v klidu a bez dotěrných pohledů, rozhodne se chlapce postrašit. Nejprve zvedne ruku mrtvoly a zamává s ní směrem k oknu.

Když tím nechtěné diváky neodežene, v morbidním žertu bohužel pokračuje.Tohle je ruka vaší matky, zahartusí. Právě jsem ji vykopal,dodá vzápětí, načež kluci skutečně zmizí. Klidu si nicméně Hicks dlouho neužívá…

Shoda náhod

Dveře se rozletí a objeví se v nich uplakaný hoch. Jednomu z uličníků, který pitvě skrz okno přihlížel, totiž nedlouho předtím matka zemřela. Jakmile zaslechl Hicksova slova, dal se do pláče a rozběhl se domů, kde vše vypoví svému otci.

Ten okamžitě popadl lopatu a pospíchal ke hrobu své zemřelé ženy, přibližuje další dění současný americký autor Sam Kean. Shoda náhod tomu chce, že rakev najde prázdnou.

V amoku proto muž zburcuje příbuzné, známé i sousedy, kteří se k němu připojí a vyrazí na trestnou výpravu ke Všeobecné nemocnici.

Klienty vykradačů hrobů byli lékaři. Jinak se k tělům nedostali.
Klienty vykradačů hrobů byli lékaři. Jinak se k tělům nedostali.

Pálení vzorků

Zadním vchodem, jímž v noci do špitálu proudí mrtvoly, teď utíkají lékaři i studenti. Je mezi nimi také Hicks, jenž za celou situaci nese odpovědnost. Správně tuší, že dav, srocený před areálem, vezme zařízení útokem. A tak se i stane.

Lidé po chvíli skutečně vtrhnou do špitálu. Jeden z doktorů se před nimi dokonce ukryje na vrcholu místního komínu. Útočníci se následně zmocní lékařského vybavení, které vyházejí okny na ulici a pak na ní spálí řadu anatomických vzorků.

Aby toho nebylo málo, naleznou v nemocnici několik těl, určených k pitvám. Ta odnesou na hřbitov, kde je pohřbí.

Útok na vězení

Potemnělým New Yorkem se nese hlasité skandování. Dejte nám vaše doktory!žádají lidé. Vyplněním Všeobecné nemocnice totiž celá akce neskončí. Přes noc se naopak počet shromážděných ještě rozroste.

Následujícího rána vyrážejí protestující k nemocniční budově na Kolumbijské univerzitě. Žádám vás, abyste se rozešli,zastaví je Alexander Hamilton (1755–1804), jeden z amerických Otců zakladatelů a respektovaný právník a ekonom.

Dav, který už tehdy čítá okolo 5000 lidí, se v té době dozví, že starosta města George Clinton (1739–1812) nechal několik lékařů pro jejich dobro preventivně uvěznit.

Od nemocnice proto shromáždění zamíří k věznici, kde se protestující za soumraku domáhají vydání doktorů. Když jim není vyhověno, zdemolují plot a dají se do rozbíjení oken.

Nastupují vojáci

K newyorské věznici se rychle blíží početné oddíly milice. Na sklonku dne 15. dubna 1788 je do ulic povolává vyděšený starosta Clinton, jenž se s žádostí o pomoc obrátí také na místní předáky politických stran.

Prvním, kdo se vydá s protestujícími vyjednávat, je John Jay (1745–1829), budoucí guvernér státu New York. Během proslovu k nespokojeným lidem po něm ale někdo hodí kámen, který mu rozbije hlavu.

Další na řadu přijde baron Friedrich von Steuben (1730–1794), generál a jeden z hrdinů války za nezávislost. Dopadne ovšem úplně stejně. Jeho hlavu rovněž okamžitě rozbila cihla,uvádí Kean.

Protest ukončil zásah milice, po němž na ulici zůstali mrtví.
Protest ukončil zásah milice, po němž na ulici zůstali mrtví.

Tragický konec

Otřesený von Steuben zavrávorá. Jakmile opět nabude rovnováhy, dobelhá se ke starostovi. „Vydejte oddílům milice povel ke střelbě, požádá ho rázně.

Tomu se pálit do spoluobčanů nechce, vojáci jsou ale jako na trní, a když zaslechnou generála, vezmou jeho slova jako rozkaz. Nabijí pušky a začnou do davu střílet. Kolik lidí během nepokojů umírá, není jisté.

Jakmile se kouř z pušek rozptýlí, na ulici leží podle všeho okolo dvou desítek mrtvých. To, co začalo jedním nejapným vtipem, tak končí velmi tragicky. K žádné zásadní změně v oblasti pitvání lidských těl ovšem rebelie nevede.

Nepokoje vyšetřovala velká porota, neexistuje ale žádný záznam o tom, že by byl někdo odsouzen, uzavírá Lovejoyová. Zákony o poskytování těl k lékařským účelům jsou v USA přijaty až o půlstoletí později.

Zaostřeno na osobnosti
Dokončuje tragédii
Německý spisovatel Johann Wolfgang Goethe (1749–1832) dokončuje další dílo. V roce 1787 během cesty po Apeninském poloostrově dopsal tragédii Egmont. Tiskem vyjde o rok později. Premiéru má v lednu 1789 v Mohuči.
Umírá na rakovinu
Dny anglického portrétisty Thomase Gainsborougha (*1727) jsou u konce. Známý malíř stál u zrodu Královské akademie a později zvěčnil i panovníka Jiřího III. Gainsborough umírá v srpnu 1788 na rakovinu.
Má finanční trable
Centrem Vídně uhání kočár, v němž sedí skladatel Wolfgang Amadeus Mozart (1756–1791). Nedávno byl sice přijat do služby u dvora, přesto má v roce 1788 stále hluboko do kapsy. Díky nákladnému životu se potýká s dluhy.
Popravený radní
Ve dne bohatý edinburský obchodník a člen městské rady, v noci hráč, prostopášník a později i zloděj. Přesně tak lze charakterizovat Williama Brodieho (*1741). Ten je nakonec dopaden a 1. října 1788 oběšen.
Zaostřeno na dobu
Založení Sydney
Zhruba 500 námořníků a 800 vězňů opouští lodě a dává se do stavby nové kolonie. V kalendáři je 28. leden 1788. V australském Botanickém zálivu začíná za dohledu admirála Arthura Phillipa vyrůstat město Sydney.
Ničivý požár
Z New Orleans zbývají jen ohořelé ruiny. 21. března 1788 zachvátí město požár. Ten se rychle šíří a nakonec zničí 856 z 1100 staveb, jimiž se přístav chlubí. Při řádění živlu navíc přijde o život zhruba čtvrtina obyvatel města.
Předehra k revoluci
Ve Francii to vře. K prvnímu většímu výbuchu násilí dochází 7. června 1788 v Grenoblu. Obyvatelé města zde zaútočí na vojáky Ludvíka XVI. Většina historiků označuje událost za předehru k Velké francouzské revoluci.
Velké krupobití
Země je doslova posetá obřími kroupami. Francií a Nizozemskem se 13. července 1788 prohnala silná bouře. Z nebe při ní padají kroupy tak velké, že jim trvá tři dny, než roztají. Řádění vichřice způsobí obrovské škody.
Foto: wikimedia.org, meisterdrucke.com, noel-poirier.com
Související články
reklama
Zajímavosti
Výprava Lva z Rožmitálu dělala Čechům reklamu
Na 40 vybraných rytířů opouští Prahu a vydává se na západ. Mají přesvědčit svět, že Češi nejsou hordou krvežíznivých kacířů, ale kulturním národem, jehož spojencem stojí za to se stát i těm nejvýznamnějším panovníkům Evropy. Husitské války už jsou v českých zemích minulostí, ale pověst naší vlasti v zahraničí v jejich důsledku není příliš dobrá. Evropská společnost založená […]
premium
Plavba králů pobouřila Řeky
Briliantovou brož protentokrát oželela. Obvykle ji dostávají jako pozornost vznešené kmotry plavidel řeckých lodních magnátů. „Darujte mi místo toho plavbu pro mé hosty po Středozemním moři,“ žádá rejdaře Eugenidise Frederika, choť řeckého krále. Zkušeného rejdaře jen tak něco nerozhází, a tak Eugenios Eugenidis (1882–1954) přislíbí v roce 1954 řecké královně Frederice (1917–1981) finanční prostředky a pomoc […]
Akce K: Před 70 lety komunisté zlikvidovali mužské kláštery
„Co si zde přejete v tak pozdní hodinu, pánové?“ diví se opat, když před půlnocí do jeho kláštera vtrhne komando Veřejné bezpečnosti. „Žádné otázky. Teď budete poslouchat,“ oznámí mu přísně státní zmocněnec, zatímco ozbrojení příslušníci vyhazují mnichy z jejich postelí. Ještě téhož večera je naloží na náklaďáky a odvezou do internačních areálů. Většina řeholních řádů […]
premium
Osídlil Antarktidu odvážný Nor?
Muž v kožešinové kapuci vyskakuje z vratkého člunu na břeh. Není to obyčejné přistání, ale historický okamžik. Na tomto kontinentu ještě před ním nikdy žádný člověk nestál. Celý život norský přírodovědec Carsten Borchgrevink (1864–1934) směřoval na jih. Z rodné Kristianie, dnešního Osla, se mladík vydává studovat lesnictví do Saska. Jenže studium je pro dobrodružnou povahu mladého Nora příliš […]
Věda a vynálezy
Otec balonového létání se v Praze málem zřítil k zemi
„Hurá!“ volají Pražané a rukama nadšeně mávají na vzdalující se horkovzdušný balon. Píše se 31. říjen 1790 a francouzský průkopník balonového létání právě v české metropoli podniká první zdejší let. Společnost mu v gondole dělá odvážný hrabě Šternberk. Své účasti začne litovat v momentě, kdy se balon dostane do větrného poryvu, který oba pasažéry málem […]
Považovaly děti profesora Zengera za čaroděje?
Krotí blesky, věští počasí a zkoumá pohyb nebeských těles. Málokdo je tak všestranným badatelem jako chomutovský rodák Karel Václav Zenger. Propaguje balonové létání, vychová hned několik generací českých techniků a ohledně umístění hromosvodů na své slavné věži v Paříži se s ním radí i sám Gustave Eiffel.  Osvícený vědec a budoucí profesor pražské polytechniky se narodil v […]
Přepočítal se řecký matematik o 1000 kilometrů?
„Kotouč, který obklopuje oceán, a kolem něj se klene nebe ve tvaru přilby,“ tak popisuje první představy o tvaru zeměkoule starověký básník Homér. Jeho následovníci už přesedlají z kotouče na kouli a dostanou chuť rozměry planety změřit a zaznamenat.   „Země je hvězdou obíhající kolem ohně,“ míní antický učenec Aristoteles (384–322 př. n. l.) a […]
První daguerrotypie? Model se nesmí 15 minut hýbat!
„Stůjte. Nehýbejte se,“ volá fotograf na stojícího muže. Jenže účastník jeho pokusů nevydrží strnule čtvrt hodiny koukat do objektivu. Pohne rukou a změní i výraz obličeje. Tvůrce obrazu, psaného světlem, znechuceně mávne rukou.   „Zase zkažená práce,“ mumlá si tiše německý fyzik Ferdinand Hessler (1803–1865), žijící v Praze. Po předchozích zkušenostech už tuší, že obličej […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Koněpruské jeskyně a javoříčští netopýři už se probouzí
epochanacestach.cz
Koněpruské jeskyně a javoříčští netopýři už se probouzí
Hlavní sezóna zpřístupněných jeskyní sice začne až další víkend, ale už tuto sobotu 29. března 2025 zvou Koněpruské jeskyně na Berounsku na Jarní probouzení domu přírody Českého krasu. Javoříčské jeskyně na Olomoucku zase v sobotu chystají oblíbené Probouzení netopýrů. Program Zahájení sezóny v Koněpruských jeskyních na Zlatém koni v Českém krasu je naplánován v sobotu od 9:00
Z fotografie přítele mé dcery jsem měla těžký šok
nejsemsama.cz
Z fotografie přítele mé dcery jsem měla těžký šok
Svět je malý a lidé se kvůli tomu občas dostanou do neřešitelné situace. Štěstí mi v životě přineslo až druhé manželství. To první znamenalo pouze krátkou epizodou, ve které jsme já i Lukáš brzy zjistili, že jde o oboustranný omyl. Po půl roce hádek a napětí přišel rozvod. Druhé manželství trvá dodnes. Narodila se nám
V duchu eklektismu i funkce
rezidenceonline.cz
V duchu eklektismu i funkce
Dokonalá rovnováha namixovaných stylů, stejně jako sofistikovaný přístup se stopou neočekávaného. Když k tomu připočítáte maximální funkčnost a doslova nadoblačný výhled, je jasné, že tento městský interiér je víc než originální. První, co vás na této realizaci zaujme, jsou různě stylizované prostory k sezení, které ovšem spojují výrazné prvky jako barvy, úpravy povrchů, nábytkové a
Plachým machrem už Václav Kopta není
nasehvezdy.cz
Plachým machrem už Václav Kopta není
Když měl v roce 1982 premiéru film Sněženky a machři, mnoho mladých divaček se zakoukalo do představitele Radka, kterým nebyl nikdo jiný než Václav Kopta (59). Jenže jak sám o sobě říká, nejenže b
Winston Churchill předpověděl svět rozdělený železnou oponou
epochaplus.cz
Winston Churchill předpověděl svět rozdělený železnou oponou
Politik, který dokáže strhnout Brity. Neváhá dělat odvážná rozhodnutí. Svému národu slibuje pot, krev a slzy. Přesto ho dlouho po jeho smrti zvolí největším Anligčanem všech dob. V roce 1938 se ostře staví proti Hitlerově politice vůči Československu. „Rozdělení Československa pod tlakem Velké Británie a Francie znamená úplnou kapitulaci západních demokracií před nacistickou hrozbou síly… Není
Rizoto s houbami a bílým vínem
tisicereceptu.cz
Rizoto s houbami a bílým vínem
Speciální arborio rýže se vaří pouze na skus, ne zcela doměkka. Ingredience na 4 porce 300 g arborio rýže 200 ml bílého vína 1 litr zeleninového vývaru 200 g hub (žampiony, hříbky) 1 cibule
Neznámý tvor z Amazonie: Co se skrývá za označením holadeira?
enigmaplus.cz
Neznámý tvor z Amazonie: Co se skrývá za označením holadeira?
Brazilská mytologie je zaplněna podivnými kreaturami. Mnoho bájných příběhů se týká povodí Amazonky. Není divu, protože tato oblast je stále v centru pozornosti zoologů a spoléhají na ni i kryptozoolo
První athénský tyran si vylepšoval image pořádáním her
epochalnisvet.cz
První athénský tyran si vylepšoval image pořádáním her
Vyhodíte ho dveřmi, vrátí se oknem. Tak by se dala charakterizovat politická kariéra Řeka Peisistrata, který se teprve na třetí pokus prosadil a stal se v období antiky historicky prvním athénským tyranem.   Píše se rok 546 př. n. l., když se Peisistratos rozhodne chopit moci v Athénách – už potřetí. Jeho předchozí dva pokusy
Pomocníci pro teplou snídani
panidomu.cz
Pomocníci pro teplou snídani
Zvláště teď v zimě přijde teplé sousto po ránu vhod. Velmi snadno se o takovou snídani postarají vaflovače nebo topinkovače. Jen si musíte koupit ten správný přístroj. Především je třeba zvážit, pro kolik porcí teplou snídani připravovat. I mezi obyčejnými topinkovači a vaflovači je rozdíl v tom, kolik kousků umí najednou připravit. Pro pohodlí a
Objevte kouzlo slovinského pobřeží
iluxus.cz
Objevte kouzlo slovinského pobřeží
Slovinsko často stojí ve stínu svých přímořských sousedů, přitom se může pochlubit nádhernými plážemi, které překvapí svou malebností i čistotou. A pokud se chystáte na dovolenou a chcete, aby byla ne
Magická past číhala v horách
skutecnepribehy.cz
Magická past číhala v horách
Na rozcestí se rozdělili a zamířili na vrchol. Po hodině čekání začali být všichni nervózní. Kam se poděli jejich kamarádi? Tento pozoruhodný příběh se stal mojí starší sestře Ireně a jejím přátelům, když chodili na vysokou školu a o víkendech pořádali s partou výpravy do hor. Já jejich vyprávění ale pevně věřím, protože Irena stála vždy nohama pevně na zemi. Nějaké fantazie nebo výmysly k ní nikdy
Klimatická krize jako hnací motor Trumpova zájmu o Grónsko a Panamský průplav
21stoleti.cz
Klimatická krize jako hnací motor Trumpova zájmu o Grónsko a Panamský průplav
Donald Trump dlouhodobě popírá existenci klimatické krize a označuje ji za "obrovský podvod". Je tak do značné míry ironií, že právě změna klimatu je jednou z hlavních hybných sil jeho snahy ovládnout
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz