4. 1. 1643: Na svět přišel Isaac Newton, vědec, který mimo jiné odhalil zákonitosti gravitace, pohybu těles, optiky a pokročilé matematiky. Přičichl ale i k okultismu a alchymii.    
Domů     Otec balonového létání se v Praze málem zřítil k zemi
Otec balonového létání se v Praze málem zřítil k zemi

„Hurá!“ volají Pražané a rukama nadšeně mávají na vzdalující se horkovzdušný balon. Píše se 31. říjen 1790 a francouzský průkopník balonového létání právě v české metropoli podniká první zdejší let.

Společnost mu v gondole dělá odvážný hrabě Šternberk. Své účasti začne litovat v momentě, kdy se balon dostane do větrného poryvu, který oba pasažéry málem vyklopí.

První horkovzdušný balon slavně vzlétl 21. listopadu 1783. Toto důležité, leč nezapamatovatelné datum, odstartuje novou éru létání a na bratry Montgolfierovy naváže celá řada dalších odvážných vynálezců.

Novinka si velmi brzy najde cestu i do českých zemí…„První malé balony zde vzlétly již na počátku roku 1784, jen něco přes půl roku po prvních veřejných experimentech ve Francii… Avšak vážní zájemci o problematiku létání, jimž nešlo jen o jednorázovou atrakci, byli u nás vzácní.

A pokud jde o pilotované balonové plavby, ty v českých zemích v podstatě až do druhé poloviny 19. století pořádali výlučně cizí vzduchoplavci,“ uvádí český propagátor vzduchoplavby František Oldřich Vaněk (1857–1923).

Zahraniční návštěvník má na svědomí i historicky první balonový let v Praze. Je jím Francouz Jean-Pierre Blanchard (1753–1809).

Krušné začátky

Blanchard touží konstruovat létající stroje od dětství. V květnu 1782 například nechal rozhlásit, že podnikne první let v „ptačím létajícím přístroji, se šesti křídly a ocasem“. Během demonstrace se však nezvedl ani o milimetr a měl z ostudy kabát.

Jeho zájem se krátce nato stočil na balony a zde konečně začal dělat pokroky. Poté, co jako vůbec první člověk v historii přeletěl kanál La Manche, si ho všiml i francouzský král a štědře ho odměnil.

Blanchard začne s balonem cestovat po Evropě a na podzim zapamatovatelného roku 1790 přijíždí i do Prahy.

Jak žil, tak zemřel. Blanchard skoná během svého 66. letu, když jej skolí mrtvice.
Jak žil, tak zemřel. Blanchard skoná během svého 66. letu, když jej skolí mrtvice.

Bez nádobíčka neletí

Vzlet balonu je naplánován na 31. října z Královské obory (dnes park Stromovka). Sekundanta mu bude dělat český šlechtic Jáchym Šternberk (1755–1808), který rovněž projevuje velký zájem o moderní vědy.

„Vzal do balonu i měřicí přístroje – barometry, teploměry, a tak tato plavba měla být současně první vědeckou vzduchoplavbou v českých zemích,“ píše historik letectví Pavel Sviták.

Počasí vyjde pěkné a 24 metrů vysoký pestrobarevný balon se za vysokého zájmu veřejnosti vznese k nebesům. Nadšený ryk přehlušuje jen slavnostní kanonáda z moždířů.

Chvíle hrůzy

Balon chvíli klidně stoupá, ovšem v jednu chvíli se dostane do silných turbulencí. Šternberk s Blanchardem se pevně drží, neboť gondola sebou nekontrolovatelně zmítá. Kvůli nepříznivým proudům navíc neustále stoupají.

Francouz proto vytáhne nůž a pohotově prořízne obal. Stroj však začne klesat mnohem rychleji, než by si oba letci přáli. Ze 1700 metrů se balon nezadržitelnou rychlostí řítí k zemi.

„Drama ukončilo tvrdé přistání, po němž se podle dobových zpráv hraběti »řinula krev z uší i nosu«. Ještě téhož večera však Šternberk dokázal bavit společnost svým posledním dobrodružstvím,“ píše současný publicista Jan A. Novák.

Ani Blanchard se nepříjemným zážitkem nenechá odradit a podruhé v Praze vzlétne o rok později, při příležitosti oslav korunovace Leopolda II. (1747–1792).

*** Parašutistou se stal z nouze ***

* Za sebou má již desítky letů. V roce 1793 však Blancharda ve vzduchu postihne nehoda, která ho málem stojí život.

* Jeho balon se zničehonic protrhne. Když Francouz vidí, jak se mu nafouknutá koule nad jeho hlavou deformuje, neváhá a s padákem vlastní výroby se vrhá přes okraj gondoly.

* Na rozdíl od zbytku svého stroje přistane hladce…S padákem jako první přišel o deset let dříve francouzský fyzik Louis-Sébastien Lenormand (1757–1837), Blanchard však tento vynález náležitě testoval – nejdříve na svém psovi, poté na sobě.

Foto: wikipedia.org, fineartamerica.com
Zdroje informací: NOVOTNÝ, Antonín. Staropražské senzace, wikipedia.org
Související články
reklama
Zajímavosti
Pěstovali Češi růže pro perského šáha?
„V hlavním městě Persie měl největší zahradnictví náš krajan V. Protiva, který zemřel v dubnu letošního roku. Pěstoval ve svých obrovských zahradách hlavně růže, z nichž je lisován jedinečný růžový olej,“ líčí nadšeně noviny České slovo z 20. července 1930.   Stoupající počet dětí, neustálé dělení gruntů v dědických řízeních. Situace v Čechách a na Moravě ve 2. […]
Vražda Matúše Černáka: Šlo o výbuch v režii StB?
Nenápadný balíček, jakých se povalují na mnichovské poště stovky, je jiný než ostatní. Když ho hned kousek od přepážky adresát zvědavě rozbalí, celou budovou otřese děsivá exploze. Zůstanou po ní tři mrtví a nikdy nezodpovězené otázky. Dlouho se život syna mlynáře z Turčianských Teplic Matúše Černáka (1903–1955) odvíjí docela nenápadně. Navštěvuje piaristické gymnázium v Prievidzi,, maturitu skládá […]
premium
Sloužil hrad Chinon jako úkryt králů?
Vojska znepřátelených Burgunďanů zaplavují v květnu 1418 Paříž. Tanguy du Châtel, věrný poddaný krále Karla VI., tuší, že je zle. Sedne na koně, rozjede se do paláce a se skupinkou jezdců odveze teprve 15letého dauphina do bezpečí na hrad Chinon. Tomu se to ale zprvu pranic nelíbí. Leccos už o tomto místě slyšel…  Historie středověkého hradu […]
Protestanty vyprovokoval k boji falešný toleranční patent
Marie Terezie ztěžka pokleká ve dvorní kapli v Hofburgu, aby se pomodlila. Když pohlédne na velký bronzový kříž na oltáři, je jí úzko u srdce. Je jaro roku 1777 a zprávy, které přicházejí z východní Moravy, jsou ohromující. Otřesou i samotnými základy víry panovnice. Valašsko. Hornaté území v nejvýchodnějším cípu Moravy je poseté řadou odlehlých […]
premium
Věda a vynálezy
Otec balonového létání se v Praze málem zřítil k zemi
„Hurá!“ volají Pražané a rukama nadšeně mávají na vzdalující se horkovzdušný balon. Píše se 31. říjen 1790 a francouzský průkopník balonového létání právě v české metropoli podniká první zdejší let. Společnost mu v gondole dělá odvážný hrabě Šternberk. Své účasti začne litovat v momentě, kdy se balon dostane do větrného poryvu, který oba pasažéry málem […]
Praha poprvé přestěhovala kapli o 31 metrů
Praha chystá přestavbu vltavského nábřeží u Čechova mostu. Problém je, že v místě plánovaných prací stojí barokní kaple ze 17. století. Město ji nechce bourat, a tak nezbývá než ji přestěhovat. Otázkou je, jestli to vůbec půjde. O něco podobného se v Československu zatím nikdo nepokusil!   Kapli svaté Máří Magdaleny nechal v roce 1635 vystavět na klášterní […]
Sloužili papíroví draci ke svrhávání bomb?
Povstaleckou pevností se nesou ohlušující výbuchy a vyděšené výkřiky. Rebelové tu právě po desítkách umírají v sutinách. „Co se to u všech ďasů děje!?“ diví se. Nikde totiž nevidí nepřítele. Na hlavy se jim přesto snášejí zapálené sudy se střelným prachem. Vzduchem je sem přinášejí papíroví draci…   Dlouhé roky se čínský učenec Mocius (asi 470–391 […]
5 odvážných předpovědí futuristů: Vymýtíme komáry i lidskou hloupost
Optimismus. Ten je patrný z většiny předpovědí, které v první polovině 20. století vědci činí. Věří, že jakmile se kalendář převalí přes jubilejní rok 2000, lidstvo vyřeší většinu svých problémů – od těch závažných až po ty malicherné…   Průmyslová revoluce je na přelomu 20. století již zajetá věc a její plody se zákonitě promítají do každé […]
premium
Nenechte si ujít další zajímavé články
Změny klimatu ohrožují rýži, základ jídelníčku poloviny planety!
21stoleti.cz
Změny klimatu ohrožují rýži, základ jídelníčku poloviny planety!
Rýže je základní potravinou pro miliardy lidí na celém světě. Nejdůležitější plodinou je v Asii, kde se poptávka po ní za poslední půlstoletí zdvojnásobila, dále v Latinské Americe a některých částech
Co přinese  rok Hada?
nejsemsama.cz
Co přinese rok Hada?
Podle čínského horoskopu nám v roce 2025 bude vládnout znamení Hada, který je považován za tajemného a moudrého tvora. Dokáže udržet klid za každé situace a nezalekne se kdejaké výzvy. Krysa – 1936, 1948, 1960, 1972, 1984 Krysám přijde v roce Hada vhod jejich důvtip. Pokud poznáte, kdy zabrat, a kdy ustoupit, dosáhnete úspěchů. Rok Hada přeje cílevědomým a těmi vy jste! V milostném životě se
Není parazit jako parazit…  Známe i ty přátelské
epochaplus.cz
Není parazit jako parazit… Známe i ty přátelské
Výzkum metod léčby zejména střevních zánětlivých chorob, například Crohnovy choroby, v poslední době výrazně pokročil kupředu. V dřívějších dobách lékaři hledali příčiny zánětlivých střevních nemocí, jako je kupříkladu právě již zmiňovaná Crohnova choroba, ve stresu nebo v nezdravé stravě. Přehnaná reakce imunitního systému V dnešní době se však zdá, že na vině je přehnaná reakce
Pikantní marinovaný bůček
tisicereceptu.cz
Pikantní marinovaný bůček
Kořeněný bůček, nakrájený na menší kousky, chutná teplý i studený. Potřebujete 500 g bůčku bez kosti sůl, pepř olej 1 citron Marináda 2 lžíce oleje 2 lžíce sladké chilli omáčky 1 lžíc
Korutany: Slunečná zimní dovolená na jižní straně Alp
epochanacestach.cz
Korutany: Slunečná zimní dovolená na jižní straně Alp
Jasná záře odrážejících se slunečních paprsků od mrazem stvořených vloček čerstvé sněhové pokrývky není jedinou věcí, která vás na jihu Rakouska oslní. Možná, že až doposud jste si neuvědomili, že krásná krajina Korutan je od českých hranic doslova za humny a nabízí nepřeberné množství zasněžených svahů, snoubené s vyhlášenou jižanskou pohostinností a korutanskou alpsko-jadranskou kuchyní…
Dopřejte si The Pearl of Mauritius v limitované edici
iluxus.cz
Dopřejte si The Pearl of Mauritius v limitované edici
Oblíbený mauricijský rum přichází v jedinečné limitované edici. The Pearl of Mauritius, limitovaná edice ročník 2009, dorazila na český trh. K dispozici bude v omezeném množství, takže neváhejte a obj
Jak jsme na Nový rok věštili z ohně v krbu
skutecnepribehy.cz
Jak jsme na Nový rok věštili z ohně v krbu
Slavili jsme bujarého silvestra a po půlnoci nás napadlo věštit budoucnost. V opilosti jsme vyprávěli, co vidíme v plamenech. Všem nám to nakonec vyšlo, až nás to vyděsilo. S manželem jsme byli spolu jen krátce, dva roky, když jsme získali vlastní byt a rozhodli se, že v něm uspořádáme velký silvestr pro naše přátele. Byli jsme mladí a měli přátel spoustu, neměli
Rozloučení Šinkorové zlomilo vaz
nasehvezdy.cz
Rozloučení Šinkorové zlomilo vaz
Odchodem z rozjetého seriálu si Daniela Šinkorová (65) zavřela mnohé dveře. Příští rok uplyne neuvěřitelných dvacet let, kdy se na obrazovkách objevil nekonečný seriál Ordinace v růžové zahradě. Ně
Život nad střechami mrakodrapů
rezidenceonline.cz
Život nad střechami mrakodrapů
Výjimečné místo na vrcholu jedné z výškových budov v Chicagu inspirovalo architektonické studio Scotta Dresnera k vytvoření výjimečného penthousu pro pár z Evropy. Mít jeden byt ve Spojených státech a druhý v Evropě není nic výjimečného. Velká skupina obchodníků a podnikatelů má současně bydliště v New Yorku a Londýně, kde mimochodem žije nejvíce miliardářů na světě. Na druhém místě je
Suchý vzduch nesvědčí spánku ani imunitě
panidomu.cz
Suchý vzduch nesvědčí spánku ani imunitě
Moc suchý nebo naopak moc vlhký. To jsou obvyklé problémy se vzduchem v bytě během topné sezony. Vlhký vyvětráte, ale co s tím suchým? Suchý vzduch dráždí ke kašli a škodí imunitě, sušší sliznice dýchacích cest hůře zachycují viry, bakterie a nečistoty. Aby naše dýchací cesty a přirozená imunita optimálně fungovaly, vlhkost vzduchu by se
Řádili v New Orleanse upíří bratři?
epochalnisvet.cz
Řádili v New Orleanse upíří bratři?
Po Royal Street, jedné z rušných tepen New Orleans, vrávorá mladá dívka. Vlasy má rozcuchané, ruce od krve a celá se třese. Záhy ji proto zastaví strážník. „Svázali nás. Uni… Unikla jsem jen se štěstím,“ drmolí slečna. „Věznili nás dva bratři a… a… a pili z nás krev,“ zašeptá k policistovu překvapení. Mluví pravdu?   Strážce
Tajemná Nakassie: Co víme o příšeře z japonského jezera Nakaumi?
enigmaplus.cz
Tajemná Nakassie: Co víme o příšeře z japonského jezera Nakaumi?
Brakické jezero Nakaumi mezi japonskými prefekturami Tottori a Shimane se před několika lety dostalo do hledáčků nejen médií, ale i kryptozoologů. Pozorován zde byl údajně obří tvor s délkou těla okol
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz