Nebál se riskovat, dokázal tvrdě pracovat a uspěl i díky dobrým nápadům. František Korbel vybuduje v Kalifornii prosperující firmu. Když mu parní pilu zničí požár, spolu s bratry ji znovu postaví a rodinné podnikání navíc rozšíří o další obor…
Pražskou polytechniku (dnešní ČVUT) nedokončí. Studia mu překazí revoluční rok 1848. Bojovně naladěný František Korbel (1831–1920) vstoupí do Českomoravského bratrstva, navlékne na sebe uniformu studentské legie a v červnu se zapojí do svatodušních bouří.
Bojuje na barikádách a údajně také v Klementinu hlídá zajatého místodržitele hraběte Lva Thuna (1811–1888). Po potlačení pražských nepokojů se mu podaří utéct do Vídně.
Brzy vstoupí do jednotky, která odtud odjede do Horních Uher (dnešní Slovensko) podpořit protimaďarské povstání. Dlouho tam ale nepobude, koncem září 1848 dobrovolnický oddíl rozpráší povolané vojsko.
Po návratu do Prahy je Korbel zadržen a skončí ve vazební věznici. Asi po měsíci však z Hradčan uprchne.
„Využil toho, že mu profous zapomněl zavřít dveře na chodbu, a s kloboukem a kouřícím cigárem prošel naprosto drze mezi strážemi na svobodu,“ líčí současný historik Marek Vlha. V Čechách zůstat nemůže.
Od přátel se mu podaří sehnat menší obnos peněz, a tak zamíří do Brém, kde se nalodí na parník do Ameriky.
Díra na trhu
Žije v New Yorku, s několika dalšími českými emigranty si pronajali společný pokoj. Pracuje na dráze či v tiskárně a také prodává doutníky. Ke skromnému životu to stačí, ale Korbel se rozhodne hledat štěstí jinde.
Přestěhuje se do Kalifornie, kde si zakládá továrnu na výrobu doutníkových krabic. Objevil díru na trhu, daří se mu dobře. Po vyhlášení všeobecné amnestie v Rakousku roku 1857 se na skok objevuje v Čechách.
Přemluví své dva mladší bratry, aby s ním odpluli za Atlantik. Oba jsou manuálně zruční a pomohou Františkovi rozjet nový byznys. Na počátku 60. let 19. století společně zakládají v městečku Santa Rosa na severu Kalifornie parní pilu.
Zakázky se jim jen hrnou, a tak mohou své podnikání postupně rozšiřovat. Pořídí si vlastní lesy a jejich dřevo se prodává po celých USA.
Požár ho nezlomí
Rok 1876 pro ně není zrovna šťastný. Vyhoří jim celý areál pily v Santa Rose a o pár měsíců později přijdou na moři o náklad cedrového dřeva, který bohužel nebyl pojištěný! Korbel a jeho bratři však úspěšný podnik obnoví.
Ba co víc, časem do jejich podnikatelského portfolia přibude víno pěstované na rozlehlých vinicích, založených roku 1882 v Kalifornii.
Kromě toho František také vydává humoristický časopis a na přelomu 19. a 20. století ironií osudu zastává úřad čestného rakousko-uherského konzula v San Francisku. Na stará kolena se mu začne stýskat po rodné zemi. Po návratu do Čech se usazuje v Praze.
Bydlí v bytě na Novém Městě kousek od Vltavy, kde se také dočká vyhlášení samostatného Československa. Umírá v lednu 1920 na zápal plic.
V USA ho dodnes připomíná firma Korbel Champagne Cellars, jejíž sekty se při různých oslavách často podávají také v Bílém domě.