11. 2. 1929: V Česku vyvrcholila tzv. "Arktická zima". Historicky nejnižší teplotu, a to neuvěřitelných minus 42,2 stupňů Celsia, naměřili v Litvínovicích u Českých Budějovic.    
Domů     Prohrával miláček Ludvíka XIV. jednu bitvu za druhou?
Prohrával miláček Ludvíka XIV. jednu bitvu za druhou?
Prohrával miláček Ludvíka XIV. jednu bitvu za druhou?

Rád by napravil selhání z Apeninského poloostrova, kde ho Rakušané po prohrané bitvě zajali. Vévoda de Villeroy se ujímá velení francouzské armády ve Flandrech, jenže ani tam se zrovna nepředvede.

Místo slavného vítězství utrpí další krutou porážku, která bude mít pro Francii velmi nepříjemné následky!

Proslul jako skvělý vojevůdce. Francouzský šlechtic Nicolas de Neufville vévoda de Villeroy (1598–1685) se vyznamená především během třicetileté války (v letech 1618–1648). Na konci tohoto krvavého konfliktu je povýšen do hodnosti maršála Francie.

Patří k oblíbencům francouzského krále Ludvíka XIII. (1601–1643), který mu v průběhu let svěří několik vlivných úřadů u dvora, a ráda ho vždycky vidí i královna Anna Rakouská (1601–1666).

Schopného vojáka a politika uznává natolik, že ho v roce 1646 jmenuje vychovatelem svých dvou synů, mladičkého krále Ludvíka XIV. (1638–1715) a Filipa Orleánského (1640–1701).

Uherská premiéra

Vévoda de Villeroy má syna Françoise (1644–1730). Chlapec díky otcově dobrému postavení u dvora vyrůstá spolu se syny královny Anny Rakouské.

Jak upřesňuje současná publicistka Kristýna Jakl Ansorgová, „společné dětství v královském paláci v Paříži nebo v nedalekém sídle Hôtel Villeroy vytvořilo mezi Ludvíkem XIV. a Françoisem blízké pouto, což mladému šlechtici zajistilo do budoucna místo v panovníkově nejbližším okruhu“. Na prahu dospělosti se rozhodne jít v otcových šlépějích.

Vojenskou kariéru zahájí jako důstojník v „jeho“ lyonském pěším pluku. Bojovým křtem François de Neufville projde roku 1664 v Uhrách, a to v rámci rakousko-turecké války. Francie do ní vyslala na pomoc Habsburkům sbor čítající asi 6000 mužů.

V bitvě u Mogersdorfu (na jihovýchodě dnešního Rakouska) mladý důstojník údajně utrpí zranění, ze kterého se ale rychle vyléčí. Nikdo mu nemůže upřít osobní statečnost, odvahu a velký zápal do boje.

Všímavým pozorovatelům však neunikne to, co se později ještě mnohokrát potvrdí – François nemá na rozdíl od svého otce vojevůdcovský talent.

François prosluje odvahou, vojevůdcovský talent však postrádá.
François prosluje odvahou, vojevůdcovský talent však postrádá.

V Belgii selhal

Ludvík XIV. na něj nedá dopustit, chrání ho za všech okolností. François v průběhu let zasáhne do několika dalších válečných konfliktů. I když jako velitel nijak zásadně nevyniká, díky králově přízni rychle postupuje ve vojenské hierarchii vzhůru!

V roce 1693 se vévoda de Villeroy (titul získal po otcově smrti v roce 1685) konečně může pochlubit hodností maršála Francie.

Ba co víc, záhy ho král Slunce pověří v rámci devítileté války (v letech 1688–1697) velením francouzské armády, která operuje ve Španělském Nizozemí (převážně na území dnešní Belgie). Jenže Villeroy v této kampani selže.

Především dovolí nepřátelské koalici, aby znovu obsadila důležité belgické město Namur! Za nepříjemnou potupu se pomstí rozbombardováním Bruselu, což ale v kontextu této války nedává ze strategického hlediska žádný smysl.

Ludvík XIV. ho přesto v jeho funkci podrží. Zřejmě k tomu přispěje i fakt, že vévoda přizná chyby, jichž se na bojišti dopustil.

Přišel o dělostřelectvo

Francie už zase mohutně zbrojí, král Slunce se pustil do boje o osiřelý španělský trůn.

Svému oblíbenci opět svěří vysokou velitelskou funkci… Na začátku války o španělské dědictví (v letech 1701–1714) François dostává na starost francouzské síly soustředěné v Německu. O pár měsíců později se pak přesune válčit na Apeninský poloostrov.

S Rakušany, jimž velí Evžen Savojský (1663–1736), svede dvě velké bitvy a obě prohraje. Navíc v té druhé, u Cremony, 1. února 1702 skončí s většinou svého štábu v zajetí! Na svobodu bude propuštěn po devíti měsících.

Ludvík XIV. jeho návrat přivítá s nadšením a ihned dá vévodovi šanci dosavadní neúspěchy odčinit. Pověří ho totiž velením francouzských sil ve Flandrech. Bohužel, Villeroy ji nevyužije, drobné úspěchy Francii žádnou podstatnou výhodu nepřinesou.

Naopak v květnu 1706 drtivě prohraje bitvu u Ramillies (v dnešní Belgii), což má pro Ludvíka XIV. fatální následky.

Podle Jakl Ansorgové „Villeroy sice tehdy prokázal jisté schopnosti, přesto však přišel o celé dělostřelectvo a tisíce mužů a francouzská strana ztratila kontrolu nad Španělským Nizozemím“!

Dozor nad dědicem

Debakl u Ramillies mu zlomil vaz. Přijde o svou pozici, král Slunce ho už propříště obhajovat nebude. Nějaký čas vévoda de Villeroy žije v ústraní a na královském dvoře se raději neukazuje.

Jeho zpackaná vojenská kariéra skončila, nejen bývalí kolegové se mu otevřeně vysmívají! Ludvík XIV. však na něj zcela nezanevřel, o čemž svědčí i jeho poslední vůle.

Françoise jmenuje členem regentské rady, která má dočasně vládnout za jeho nezletilého následníka Ludvíka XV. (1710–1774). Pravda, vévodovi v ní připadne spíše čestná funkce, nicméně v roce 1717 se navíc stává vychovatelem mladičkého krále.

Jeho postoje bude formovat zhruba pět let. Poté je ale kvůli svým konzervativním názorům z Paříže vyhoštěn. Nějakou dobu pobývá v Lyonu.

Roku 1723 dosáhne 13letý Ludvík XV. plnoletosti a začne samostatně vládnout, ovšem svého bývalého vychovatele dál ponechá v nuceném exilu. Teprve v posledních letech života se vévoda smí na královský dvůr vrátit. Nikdo mu tam problémy nedělá, protože vliv na veřejné dění už dávno ztratil…

Zaostřeno na osobnosti
Pozoruje bakterie
Živí ho obchod s textilem, ale ve volném čase se Nizozemec Antoni van Leeuwenhoek (1632–1723) věnuje vědeckému výzkumu. Sestrojí si mikroskopy a v roce 1676 díky nim poprvé pozoruje bakterie, které označí jako „zvířátka“. O pět let později publikuje jejich popis.
Skončil na popravišti
Krátce po smrti anglického krále Karla II. se jeho nemanželský syn James Scott (*1649) pokusí provést v zemi státní převrat. S armádou rolníků a řemeslníků však nemá šanci uspět. Na trůn vévoda z Monmouthu neusedne, místo toho je v červenci 1685 popraven.
Vyrábí pušky
Švédský maršál Erik Dahlbergh (1625–1703) vstoupí do dějin jako šikovný vojevůdce a vojenský inženýr, který vyprojektuje řadu pevností. Díky němu je také roku 1689 na jihu Švédska založen zbrojní podnik na výrobu pušek. Nová továrna vyroste v městečku Huskvarna.
Syna se nedočká
V soukromí mnoho štěstí nemá. S první ženou sice falcký kurfiřt Jan Vilém (1658–1716) zplodil dva syny, oba však v den svého narození zemřeli. V létě 1691 se ovdovělý panovník znovu ožení. Vytouženého syna se přesto nedočká, jeho druhé manželství zůstane bezdětné.
Zaostřeno na dobu
Morová rána
V Londýně roku 1665 vypuká epidemie moru, jež si vyžádá až 100 000 lidských životů. „Tahle nemoc nás dělá krutějšími jednoho k druhému, než kdybychom byli psi,“ zaznamená do svého deníku úředník Samuel Pepys, který katastrofu přežije.
Úspěšný zákrok?
První doloženou transfuzi krve provádí 15. června 1667 v Paříži osobní lékař Ludvíka XIV. Jean-Baptiste Denis. Dospívajícímu chlapci vpraví do těla zhruba dvě deci krve z beránka. Některé prameny uvádějí, že zákrok dopadl dobře, jiné naopak zmiňují pacientovu smrt.
Ostřelovaný chrám
Do řeckých Athén, které jsou pod osmanskou nadvládou, v září 1687 vtrhli Benátčané a začali ostřelovat Akropoli. Zaměří se hlavně na Parthenon, kde si Turci zřídili sklad střelného prachu. Po zásahu jedním granátem se velká část chrámu promění v trosky.
Zpustošený přístav
Ostrov Jamajka v Karibském moři zasáhne v červnu 1692 silné zemětřesení. Přístav Port Royal, domov korzárů, kteří v okolních vodách útočí na španělské lodě, je téměř celý zničen. Záhy Britové opodál zakládají Kingston, hlavní město a obchodní metropoli současné Jamajky.
Foto: Wikimedia Commons, meisterdrucke.com
Zdroje informací: BORDONOVE, Georges: Ludvík XIII., wikipedia.org
Související články
reklama
Zajímavosti
Prohrával miláček Ludvíka XIV. jednu bitvu za druhou?
Rád by napravil selhání z Apeninského poloostrova, kde ho Rakušané po prohrané bitvě zajali. Vévoda de Villeroy se ujímá velení francouzské armády ve Flandrech, jenže ani tam se zrovna nepředvede. Místo slavného vítězství utrpí další krutou porážku, která bude mít pro Francii velmi nepříjemné následky! Proslul jako skvělý vojevůdce. Francouzský šlechtic Nicolas de Neufville vévoda […]
Přiměl filozof šlechtičny kojit děti?
Kateřina se vytrhne chůvě z rukou a vběhne do dveří, kde zahlédla maminku. Marie se ale chystá na ples a s komornou si zkouší šaty. Po děcku hněvivě šlehne pohledem. Zaskočená dívenka raději vycouvá z pokoje…   „Nesmíš matku rušit,“ napomene chůva sedmiletou holčičku. Odvede ji do dětského pokoje, kde se ji snaží zabavit četbou, jenže Kateřina […]
Zbohatl Rožmberk díky padělkům?
Je mu pouhých devět let, když se formálně stává vladařem rozsáhlého rožmberského panství na jihu Čech. Jeho državy jsou sice velké, ale rozdrobené. Než Oldřich II. z Rožmberka vydechne naposledy, dokáže to napravit. I za cenu, že si občas vypomůže padělky… V roce 1438 patří Oldřichovi II. z Rožmberka (1403–1462) celkem 14 hradů. S nimi […]
Děda Mráz s Ježíškem zápasil marně
Děda Mráz míří do Československa. Zastavil se na poušti Karakum, kde dělníci budují zavlažovací kanály. Na strašlivý žár však není připraven a zkolabuje. Lékař mu nařídí odpočinek. Nesouhlasí, nechce zklamat čs. děti. Spořádá velkou mísu ruské zmrzliny a znovu se vydá na cestu! Československo v únoru 1948 ovládli komunisté. Ve snaze získat absolutní kontrolu nad […]
premium
Věda a vynálezy
První autobusy v Praze nebyly zrovna spolehlivé
„Poskakují po dlažbě jako kozy a do kopce se sotva vyškrábou!“ stěžují si cestující na autobusy s nedokonalým odpružením, které jezdí z Malé Strany na Hradčany. Problémů s novým dopravním prostředkem je ale mnohem víc. A vážnějších!   Praha prožívá na počátku 20. století tramvajový boom. V roce 1907 je v provozu již přes 50 […]
James Watt nevěřil v parní dopravu
Tváří v tvář svým obrovským strojům nevěří, že by se jeho vynálezy někdy mohly pohybovat. „Jsou moc velké a těžké,“ tvrdí James Watt. Jeho následovníci to ale vidí jinak. Přimontují na ně kola a vyrazí pokořit silnice i železnice. Vždyť je to tak jednoduché…   Hukot strojů na čerpání vody se ozývá v mnoha britských […]
premium
Otec balonového létání se v Praze málem zřítil k zemi
„Hurá!“ volají Pražané a rukama nadšeně mávají na vzdalující se horkovzdušný balon. Píše se 31. říjen 1790 a francouzský průkopník balonového létání právě v české metropoli podniká první zdejší let. Společnost mu v gondole dělá odvážný hrabě Šternberk. Své účasti začne litovat v momentě, kdy se balon dostane do větrného poryvu, který oba pasažéry málem […]
Považovaly děti profesora Zengera za čaroděje?
Krotí blesky, věští počasí a zkoumá pohyb nebeských těles. Málokdo je tak všestranným badatelem jako chomutovský rodák Karel Václav Zenger. Propaguje balonové létání, vychová hned několik generací českých techniků a ohledně umístění hromosvodů na své slavné věži v Paříži se s ním radí i sám Gustave Eiffel.  Osvícený vědec a budoucí profesor pražské polytechniky se narodil v […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Stylové glo Crimson Red přeje zamilovaným
iluxus.cz
Stylové glo Crimson Red přeje zamilovaným
Vášnivý polibek a vroucí obětí patří k Valentýnu stejně jako třeba růže nebo šampaňské. Co k romantickým chvilkám ve dvou nejen v tento den naopak neladí vůbec, je nepříjemný zápach cigaretového kouře
Záhadné světelné jevy v močálech  a bažinách: Jak si je máme vysvětlit?
enigmaplus.cz
Záhadné světelné jevy v močálech a bažinách: Jak si je máme vysvětlit?
Prostředí bažin, močálů a mokřadů není zrovna oblíbeným piknikovým místem. Lidé se takovým lokalitám spíše vyhýbají. V některých místech světa jsou však i tyto oblasti trvale obydleny. Příkladem jsou
Záhadný klín z Aiudu: Pozůstatek dávné vyspělé civilizace nebo část mimozemské lodi?
epochalnisvet.cz
Záhadný klín z Aiudu: Pozůstatek dávné vyspělé civilizace nebo část mimozemské lodi?
Archeologové čas od času objeví v zemi něco, co je na první pohled překvapí. Nálezy, které by dokázaly přepsat učebnice dějepisu, ale nejsou příliš časté. Většinou se ukáže, že šlo o něco úplně jiného, než se zprvu zdálo. To se ale netýká objevu od rumunské řeky Mures, který dodnes mate vědce, protože se úplně vymyká našemu
Smetanová houbová polévka
tisicereceptu.cz
Smetanová houbová polévka
Tahle polévka je skutečné pohlazení. Přijde vhod při každé příležitosti. Nebo i po flámu! Suroviny na 4 porce 500 g hub 0,2 l smetany 1 sklenka suchého bílého vína 1 velká cibule 2 stroužky
Pečená jablka s ořechovou nádivkou
panidomu.cz
Pečená jablka s ořechovou nádivkou
Dostali jste chuť na nějakou jablíčkovou dobrotu? Není nic snazšího, než si jednu takovou připravit. Zkuste třeba tenhle pečený dezert. Připravte si: 8 středních jablek, nádivku z ½ hrnku müsli s ořechy, 2 lžic rozinek, 2 lžic hnědého cukru, 2 lžic másla a 2 lžic skořice, papír, pekáček, vykrajovač jádřinců a nůž 1) Z jablka
Předpověděla jsem nehodu své švagrové
skutecnepribehy.cz
Předpověděla jsem nehodu své švagrové
Mé schopnosti se spustily najednou a nečekaně. Až do té doby jsem netušila, že nějaké mám. Pod stromeček jsem dostala vykládací karty vlastně původně z legrace. Jako dítě jsem si ráda hrála se kartami. Měli jsme doma takové ty klasické žolíkové. Snažila jsem se je vykládat, věštit budoucnost, předpovídat různé události, lásku a hlavně, kdo bude zkoušený ve
Pomsta Benešové za nevěru?
nasehvezdy.cz
Pomsta Benešové za nevěru?
Už nějakou dobu se povídá, že láska Lucie Benešové (50), která nově naskakuje do seriálu ZOO Nové začátky, a jejího muže Tomáše Matonohy (53) je u konce. A stále častěji je ve spojitosti s blonďato
Plněné papriky s rajskou omáčkou
nejsemsama.cz
Plněné papriky s rajskou omáčkou
Klasické české jídlo, které potěší svou chutí i jednoduchostí. Ingredience: ● 500 g mletého masa ● 4 papriky ● 1 vejce ● 50 g rýže ● 400 g rajčatového pyré ● 1 cibule ● sůl ● pepř ● cukr Postup: Rýži uvařte do poloměkka a smíchejte s mletým masem, vejcem, solí a pepřem. Papriky naplňte směsí a vložte do hrnce. Přidejte rajčatové pyré, nakrájenou cibuli, trochu vody, sůl, pepř a cukr. Vařte pod pokličkou asi
Zaprodal se stavitel pražského kostela čertovi?
epochaplus.cz
Zaprodal se stavitel pražského kostela čertovi?
Bojíme se, když přijde čert, začíná nám být poněkud vlhko, jakmile se mluví o vodníkovi. Zároveň toužíme nalézt poklad přísně střežený na starém hradě. Staré pověstí nám učarovaly. Může na nich být něco pravdy, nebo jde jenom o smyšlenky? „Nevíme, zda se vše odehrálo tak, jak to popisuje Kosmas a jeho následovníci. Nesnažíme se odpovědět
Oteplování klimatu zesvětluje zbarvení zvířat
21stoleti.cz
Oteplování klimatu zesvětluje zbarvení zvířat
Vlastně je to pochopitelné: Tmavé barvy pohlcují příliš mnoho tepla ze slunečního záření, což v případě srsti nebo peří může rychle vést k přehřátí těla. Na změnu klimatu tak někteří živočichové reagu
NAĎA KONVALINKOVÁ V HOVORECH W
epochanacestach.cz
NAĎA KONVALINKOVÁ V HOVORECH W
Vinohradské Hovory W opět přivítají diváky v rozhlasové kavárně Radiocafé. S milou herečkou si budou povídat moderátoři Jiří Werich Petráše a Pavel Mészáros. Opět za podpory projektu Podzim s láskou a humorem.
Duchovní villa se sex-appealem Marilyn Monroe
rezidenceonline.cz
Duchovní villa se sex-appealem Marilyn Monroe
Z plošiny na vrcholu soukromého útesu na ostrově Phuket, v místní nejbohatší milionářské čtvrti, shlíží z výšky 80 metrů na tyrkysové vody Andamanského moře luxusní Villa Yin. Sídlo zasazené do tropického deštného pralesa, nabízející 739 čtverečních metrů vnitřních a o padesát čtverečních metrů více venkovního prostoru, je ztělesněním dokonalé symbiózy starověkých principů taoismu s přírodním
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz