18. 7. 1891: V Praze byl zahájen provoz první elektrické tramvaje na území Česka - tzv. Křižíkovy Elektrické dráhy na Letné v Praze.    
Domů     Prohrával miláček Ludvíka XIV. jednu bitvu za druhou?
Prohrával miláček Ludvíka XIV. jednu bitvu za druhou?
10.2.2025
Prohrával miláček Ludvíka XIV. jednu bitvu za druhou?

Rád by napravil selhání z Apeninského poloostrova, kde ho Rakušané po prohrané bitvě zajali. Vévoda de Villeroy se ujímá velení francouzské armády ve Flandrech, jenže ani tam se zrovna nepředvede.

Místo slavného vítězství utrpí další krutou porážku, která bude mít pro Francii velmi nepříjemné následky!

Proslul jako skvělý vojevůdce. Francouzský šlechtic Nicolas de Neufville vévoda de Villeroy (1598–1685) se vyznamená především během třicetileté války (v letech 1618–1648). Na konci tohoto krvavého konfliktu je povýšen do hodnosti maršála Francie.

Patří k oblíbencům francouzského krále Ludvíka XIII. (1601–1643), který mu v průběhu let svěří několik vlivných úřadů u dvora, a ráda ho vždycky vidí i královna Anna Rakouská (1601–1666).

Schopného vojáka a politika uznává natolik, že ho v roce 1646 jmenuje vychovatelem svých dvou synů, mladičkého krále Ludvíka XIV. (1638–1715) a Filipa Orleánského (1640–1701).

Uherská premiéra

Vévoda de Villeroy má syna Françoise (1644–1730). Chlapec díky otcově dobrému postavení u dvora vyrůstá spolu se syny královny Anny Rakouské.

Jak upřesňuje současná publicistka Kristýna Jakl Ansorgová, „společné dětství v královském paláci v Paříži nebo v nedalekém sídle Hôtel Villeroy vytvořilo mezi Ludvíkem XIV. a Françoisem blízké pouto, což mladému šlechtici zajistilo do budoucna místo v panovníkově nejbližším okruhu“. Na prahu dospělosti se rozhodne jít v otcových šlépějích.

Vojenskou kariéru zahájí jako důstojník v „jeho“ lyonském pěším pluku. Bojovým křtem François de Neufville projde roku 1664 v Uhrách, a to v rámci rakousko-turecké války. Francie do ní vyslala na pomoc Habsburkům sbor čítající asi 6000 mužů.

V bitvě u Mogersdorfu (na jihovýchodě dnešního Rakouska) mladý důstojník údajně utrpí zranění, ze kterého se ale rychle vyléčí. Nikdo mu nemůže upřít osobní statečnost, odvahu a velký zápal do boje.

Všímavým pozorovatelům však neunikne to, co se později ještě mnohokrát potvrdí – François nemá na rozdíl od svého otce vojevůdcovský talent.

François prosluje odvahou, vojevůdcovský talent však postrádá.
François prosluje odvahou, vojevůdcovský talent však postrádá.

V Belgii selhal

Ludvík XIV. na něj nedá dopustit, chrání ho za všech okolností. François v průběhu let zasáhne do několika dalších válečných konfliktů. I když jako velitel nijak zásadně nevyniká, díky králově přízni rychle postupuje ve vojenské hierarchii vzhůru!

V roce 1693 se vévoda de Villeroy (titul získal po otcově smrti v roce 1685) konečně může pochlubit hodností maršála Francie.

Ba co víc, záhy ho král Slunce pověří v rámci devítileté války (v letech 1688–1697) velením francouzské armády, která operuje ve Španělském Nizozemí (převážně na území dnešní Belgie). Jenže Villeroy v této kampani selže.

Především dovolí nepřátelské koalici, aby znovu obsadila důležité belgické město Namur! Za nepříjemnou potupu se pomstí rozbombardováním Bruselu, což ale v kontextu této války nedává ze strategického hlediska žádný smysl.

Ludvík XIV. ho přesto v jeho funkci podrží. Zřejmě k tomu přispěje i fakt, že vévoda přizná chyby, jichž se na bojišti dopustil.

Přišel o dělostřelectvo

Francie už zase mohutně zbrojí, král Slunce se pustil do boje o osiřelý španělský trůn.

Svému oblíbenci opět svěří vysokou velitelskou funkci… Na začátku války o španělské dědictví (v letech 1701–1714) François dostává na starost francouzské síly soustředěné v Německu. O pár měsíců později se pak přesune válčit na Apeninský poloostrov.

S Rakušany, jimž velí Evžen Savojský (1663–1736), svede dvě velké bitvy a obě prohraje. Navíc v té druhé, u Cremony, 1. února 1702 skončí s většinou svého štábu v zajetí! Na svobodu bude propuštěn po devíti měsících.

Ludvík XIV. jeho návrat přivítá s nadšením a ihned dá vévodovi šanci dosavadní neúspěchy odčinit. Pověří ho totiž velením francouzských sil ve Flandrech. Bohužel, Villeroy ji nevyužije, drobné úspěchy Francii žádnou podstatnou výhodu nepřinesou.

Naopak v květnu 1706 drtivě prohraje bitvu u Ramillies (v dnešní Belgii), což má pro Ludvíka XIV. fatální následky.

Podle Jakl Ansorgové „Villeroy sice tehdy prokázal jisté schopnosti, přesto však přišel o celé dělostřelectvo a tisíce mužů a francouzská strana ztratila kontrolu nad Španělským Nizozemím“!

Dozor nad dědicem

Debakl u Ramillies mu zlomil vaz. Přijde o svou pozici, král Slunce ho už propříště obhajovat nebude. Nějaký čas vévoda de Villeroy žije v ústraní a na královském dvoře se raději neukazuje.

Jeho zpackaná vojenská kariéra skončila, nejen bývalí kolegové se mu otevřeně vysmívají! Ludvík XIV. však na něj zcela nezanevřel, o čemž svědčí i jeho poslední vůle.

Françoise jmenuje členem regentské rady, která má dočasně vládnout za jeho nezletilého následníka Ludvíka XV. (1710–1774). Pravda, vévodovi v ní připadne spíše čestná funkce, nicméně v roce 1717 se navíc stává vychovatelem mladičkého krále.

Jeho postoje bude formovat zhruba pět let. Poté je ale kvůli svým konzervativním názorům z Paříže vyhoštěn. Nějakou dobu pobývá v Lyonu.

Roku 1723 dosáhne 13letý Ludvík XV. plnoletosti a začne samostatně vládnout, ovšem svého bývalého vychovatele dál ponechá v nuceném exilu. Teprve v posledních letech života se vévoda smí na královský dvůr vrátit. Nikdo mu tam problémy nedělá, protože vliv na veřejné dění už dávno ztratil…

Zaostřeno na osobnosti
Pozoruje bakterie
Živí ho obchod s textilem, ale ve volném čase se Nizozemec Antoni van Leeuwenhoek (1632–1723) věnuje vědeckému výzkumu. Sestrojí si mikroskopy a v roce 1676 díky nim poprvé pozoruje bakterie, které označí jako „zvířátka“. O pět let později publikuje jejich popis.
Skončil na popravišti
Krátce po smrti anglického krále Karla II. se jeho nemanželský syn James Scott (*1649) pokusí provést v zemi státní převrat. S armádou rolníků a řemeslníků však nemá šanci uspět. Na trůn vévoda z Monmouthu neusedne, místo toho je v červenci 1685 popraven.
Vyrábí pušky
Švédský maršál Erik Dahlbergh (1625–1703) vstoupí do dějin jako šikovný vojevůdce a vojenský inženýr, který vyprojektuje řadu pevností. Díky němu je také roku 1689 na jihu Švédska založen zbrojní podnik na výrobu pušek. Nová továrna vyroste v městečku Huskvarna.
Syna se nedočká
V soukromí mnoho štěstí nemá. S první ženou sice falcký kurfiřt Jan Vilém (1658–1716) zplodil dva syny, oba však v den svého narození zemřeli. V létě 1691 se ovdovělý panovník znovu ožení. Vytouženého syna se přesto nedočká, jeho druhé manželství zůstane bezdětné.
Zaostřeno na dobu
Morová rána
V Londýně roku 1665 vypuká epidemie moru, jež si vyžádá až 100 000 lidských životů. „Tahle nemoc nás dělá krutějšími jednoho k druhému, než kdybychom byli psi,“ zaznamená do svého deníku úředník Samuel Pepys, který katastrofu přežije.
Úspěšný zákrok?
První doloženou transfuzi krve provádí 15. června 1667 v Paříži osobní lékař Ludvíka XIV. Jean-Baptiste Denis. Dospívajícímu chlapci vpraví do těla zhruba dvě deci krve z beránka. Některé prameny uvádějí, že zákrok dopadl dobře, jiné naopak zmiňují pacientovu smrt.
Ostřelovaný chrám
Do řeckých Athén, které jsou pod osmanskou nadvládou, v září 1687 vtrhli Benátčané a začali ostřelovat Akropoli. Zaměří se hlavně na Parthenon, kde si Turci zřídili sklad střelného prachu. Po zásahu jedním granátem se velká část chrámu promění v trosky.
Zpustošený přístav
Ostrov Jamajka v Karibském moři zasáhne v červnu 1692 silné zemětřesení. Přístav Port Royal, domov korzárů, kteří v okolních vodách útočí na španělské lodě, je téměř celý zničen. Záhy Britové opodál zakládají Kingston, hlavní město a obchodní metropoli současné Jamajky.
Foto: Wikimedia Commons, meisterdrucke.com
Zdroje informací: BORDONOVE, Georges: Ludvík XIII., wikipedia.org
Související články
reklama
Zajímavosti
Nepotopitelná Violet přežila ztroskotání tří lodí včetně Titanicu
„Postarejte se o něj!“ křikne lodní důstojník na mladou stevardku a do náručí jí vloží dítě. Žena je oběma rukama obejme a v záchranném člunu začnou klesat. Titanic se v tu dobu už nebezpečně naklání na příď. Píše se 15. duben 1912 a údajně nepotopitelný parník jde po nárazu do ledovce ke dnu. Z více […]
Holil Mussoliniho lazebník i nohy jeho milence?
Mladý holič si právě ostří břitvu, kterou má za chvíli oholit italského fašistického vůdce, když vtom z vedlejšího pokoje zaslechne, jak duceho milenka telefonuje. Ač neúmyslně, z hovoru se dozví, že Mussolini měl dát svou první ženu i syna zabít injekcí. Co teď? Pokud někdo zjistí, co právě slyšel, kulka ho nemine. Zalehne proto do […]
Albrecht II. rázně potlačil pražskou vzpouru
„Já jim dám. Kacíři jsou to, a navíc i zrádci!“ rozčiluje se Albrecht Habsburský a s očima zapíchnutýma do podlahy přechází z jedné části komnaty na druhou. Hlavní adept na uvolněný český trůn umí být velkorysý a má smysl pro spravedlnost, ale zdejší kališníci u něj kolaborací s polským princem překročili únosnou mez. Za to […]
Trpěli první Češi na Islandu hladem?
Na stole přistanou nádoby s pivem a vínem. Za chvíli k nim přibude pálenka s medovinou. Daniel se nemůže dočkat, až ty dobroty ochutná. Jenže co to?! Dva sloužící přinesli velkou konev, ve které všechen alkohol smíchají a nakonec do něj přidají mléko! „No fuj!“ pomyslí si v duchu mladý Čech, zatímco Islanďané netradiční koktejl s chutí […]
Věda a vynálezy
Krále českého skla okradla konkurence
Výbuch odhodí Egermanna na dveře. Omdlí, a když po chvíli zase přijde k sobě, ucítí prudkou bolest. Leží v kaluži krve, vlasy má sežehnuté a na několika místech těla je ošklivě popálený. Brzy se ale dá zase dohromady a pokračuje ve svých experimentech!   Nikdo se neusmívá ani nepláče štěstím. Manželé Egermannovi by byli raději, […]
premium
Sklidil první Londýňan s deštníkem posměch?
„Jen se na něj podívejte!“ ukazují si Londýňané s úšklebkem na britského cestovatele a filantropa Jonase Hanwaye. Roku 1760 se nese městem, a když se z oblohy spouští déšť, pohotově roztahuje deštník. Věc v britské metropoli té doby nevídanou.   Starověk Záležitost žen a císařů Výsada aristokracie, nebo rovnou císařů. Deštníky se podle dochovaných zápisů […]
Bombardér vozil pasažéry v proutěných křesílkách
Je sice pořádná zima, ale na letišti kousek od Versailles se to hemží lidmi. Na vzlet se připravuje slavný francouzský bombardér Farman. Místo bomb však bude mít 8. února 1919 zcela jiný náklad…   Francouzští bratři Farmanové chystají žhavou novinku. Zapálení aviatici, z jejichž dílny vyšel slavný bombardovací letoun Farman 60 s přízviskem Goliáš, nestihli svůj aeroplán […]
6 čínských vynálezů, které změnily svět
Ting, vyčerpaná po celodenní dřině, si sedne ke své misce nudlí. S chutí se pouští do jídla. Bez těstovin by na samé výspě Říše středu se svou rodinou nepřežila…   Rychle hotové jídlo v podobě misky nudlí vítězí v čínské kuchyni už po tisíce let. Jeden archeologický objev rozsekne i dlouholetý spor Číňanů s Italy, […]
premium
Nenechte si ujít další zajímavé články
Neznámá ze Seiny: Morbidní múza a ideál krásy
epochaplus.cz
Neznámá ze Seiny: Morbidní múza a ideál krásy
Má jednu z nejznámějších tváří přelomu 19. a 20. století. Básníci ji opěvují, spisovatelům je múzou, pro mnohé je ideálem krásy. A nikdo neví, kdo to vlastně je. Zavřené oči a lehký, téměř neznatelný náznak úsměvu. Tak zůstane navždy zapsána do historie. Tvář neznámé dívky, otištěná pravděpodobně do posmrtné masky, visí kolem roku 1900 jako
Botanická pozvání pozvání na výlet
panidomu.cz
Botanická pozvání pozvání na výlet
Je tu jaro a s ním první nesmělé kvetení. Jestli se už nemůžete dočkat, až se vaše zahrádka oděje do barev, vydejte se do některého parku nebo botanické zahrady. Je jich po Čechách víc, takže si určitě vyberete. Americká zahrada Najdete ji v západočeském kraji nedaleko Chudenic jen pár kilometrů do Klatov a výlet určitě bude stát
Pečené kuřátko na citrónech a česneku
tisicereceptu.cz
Pečené kuřátko na citrónech a česneku
Možná jste dosud neobjevili kouzlo kuřecího masa ovoněného pečeným citronem. Teď máte ale příležitost. Ingredience 1 celé kuře 2 cibule 2 celé citrony 5 stroužků česneku hrst tymiánu nebo ro
Nové hodinky Omega Seamaster Diver 300M: Oranžový symbol hloubek
iluxus.cz
Nové hodinky Omega Seamaster Diver 300M: Oranžový symbol hloubek
Za posledních dvacet let se oranžová barva stala synonymem pro potápěčské hodinky značky Omega – nejen díky své vysoké viditelnosti pod vodou, ale i jako výrazný estetický prvek. Tato výrazná barva se
Smrtelná tragédie v Le Mans: Zaúřadoval nezvratný osud?
enigmaplus.cz
Smrtelná tragédie v Le Mans: Zaúřadoval nezvratný osud?
Ochozy kolem závodního okruhu ve francouzském Le Mans, kde se jezdí známý 24 hodinový závod, jsou plné lidí. V kalendáři je psaný 11. červen roku 1955 a závod byl zhruba před dvěma hodinami odstartová
Zachraňte koně! Příběh chovatelského klenotu pražské zoo pokračuje
21stoleti.cz
Zachraňte koně! Příběh chovatelského klenotu pražské zoo pokračuje
Psalo se 28. září 1931. Den, který navždy změnil osud jednoho druhu. V pražské Troji se slavnostně otevřela nová zoologická zahrada. Pro mnohé jen další zábavné místo pro rodinné výlety. Kdo by si teh
Chybí Peštové a Haberovi doma jiskření a vášeň?
nasehvezdy.cz
Chybí Peštové a Haberovi doma jiskření a vášeň?
Zatímco Daniela Peštová (54) chce problémy řešit a mluvit o nich, její partner Pavol Habera (63) veřejně přiznal, že ho to nezajímá. Podřezal si pod sebou větev a dočká se rozchodu? Následující týd
Vana – královna relaxačního prostoru
rezidenceonline.cz
Vana – královna relaxačního prostoru
Na následujících stránkách vám chceme představit tradiční koupelnu v netradičním pojetí. Zařizovací předměty se netísní v malé místnosti bez oken, ale jsou součástí relaxačního prostoru. Opravdovou královnou koupelny se stává vana, volně stojící uprostřed prostoru. Nejenom že je pohodlně přístupná ze všech stran, zároveň dokonale vyniknou její ladné linie. Hitem posledních let se staly tradiční tvary, různé
Moudrá sova mi přináší štěstí
skutecnepribehy.cz
Moudrá sova mi přináší štěstí
Měla jsem krátce před maturitou a byla jsem nervózní. Sova v mém snu mi poradila, na jakou otázku se mám připravit. Ten sen se mi zdál ve škole před maturitou. Seděla jsem na břehu řeky, kam jsem chodívala s dědečkem na ryby. Seděla jsem tam sama, děda byl už po smrti, a mně se v tom snu po
Grenadina z granátových jablek
nejsemsama.cz
Grenadina z granátových jablek
Grenadina je tradiční sirup vyráběný z granátových jablek, nikoli z třešní, jak se mnozí domnívají. Má sladkokyselou chuť a krásnou červenou barvu. Ingredience na 4 sklenice: ● 1 l čerstvé šťávy z granátových jablek ● 100 g cukru ● šťáva z citronu Postup: Do malého hrnce nalijte šťávu a přidejte cukr. Pomalu zahřívejte a míchejte, dokud se cukr zcela nerozpustí, ale nevařte. Přidejte citronovou šťávu, která zvýrazní chuť a prodlouží
Tunisko a jeho exotická tvář
epochanacestach.cz
Tunisko a jeho exotická tvář
Tunis není jen pětihvězdičkový hotel a každodenní lenošení na pláži. Tato země nabízí mnohem víc. Většina Čechů jezdí hlavně na Djerbu, do Sousse, Hammametu nebo Nabeulu. Milovníci klidu a historických památek zamíří ale raději do Mahdie. Určitě se vyplatí nezůstávat celý týden jen u hotelu v opojení all inclusive, ale navštívit více různých míst. Mezi ně
Záhada jediné vraždy na jižním pólu
epochalnisvet.cz
Záhada jediné vraždy na jižním pólu
Polární stanice Amundsen-Scott je umístěná 100 metrů od jižního pólu. Polárníci zde tráví čas už od roku 1956, kdy první budovy postaví osmnáctičlenná skupina amerického námořnictva.   Od té doby zde léto tráví přes 200 výzkumníků, v zimě je zde jen něco mezi 50 a 90 lidmi. Taky není o co stát, průměrná teplota je přes
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz