Marie Terezie ztěžka pokleká ve dvorní kapli v Hofburgu, aby se pomodlila. Když pohlédne na velký bronzový kříž na oltáři, je jí úzko u srdce. Je jaro roku 1777 a zprávy, které přicházejí z východní Moravy, jsou ohromující. Otřesou i samotnými základy víry panovnice.
Valašsko. Hornaté území v nejvýchodnějším cípu Moravy je poseté řadou odlehlých vesniček a stavení. Zdejší lid je svérázný. A navzdory příkazům a zákazům vrchnosti si uchovává protestantskou víru.
„Před třicetiletou válkou byli obyvatelé českých zemích ze 70–90 procent protestanti,“ vysvětluje zlínský historik David Valůšek. Neúspěšné stavovské povstání a porážka v bitvě na Bílé hoře ale všechno změní.
I vy se staňte členem našeho History Plus klubu a odemkněte si tak tento i všechny ostatní Premium články a užívejte si nerušené procházky českou i světovou historií.
Jako člen History Plus klubu získáte nejen plný přístup ke všem článkům zde na historyplus.cz, ale také výhodné slevy na knihy a časopisy z našeho vydavatelství.
Členství v History Plus klubu stojí pouhých 69 Kč měsíčně a můžete ho kdykoliv zrušit. Pokud chcete členství ještě výhodněji, můžete si vybrat roční předplatné za 690 Kč a získat tak 2 měsíce zdarma.
Zprávu ve tvaru "CTU CLANEK" odešlete na číslo 903 33 20.
Na polský trůn mu vydatně pomohla ruská carevna Kateřina II. Veliká, protože znala jeho mírnou a poddajnou povahu. Stanislav II. August Poniatowski (1732–1798) na něj usedá v roce 1764. Rusko a další země si tak otevírají vrátka k dělení Polska.
Když se Ludvík XVI. ujímal ve Francii vlády, královská pokladna už zela prázdnotou. První pokus o snížení dluhů narazil u šlechty. Proto v roce 1776 král najímá jako ministra financí Jacquese Neckera. Ani on ale už nedokáže naplnit velká očekávání. Země míří k bankrotu.