22. 5. 1762: V Římě byla slavnostně otevřena barokní fontána di Trevi, přítomen byl i sám papež Klement XIII.    
Domů     Slavný chirurg John Hunter: Ochutnal mumii a pitval obra?
Slavný chirurg John Hunter: Ochutnal mumii a pitval obra?
John Hunter

Prestižní Královská společnost vítá nového člena. Roku 1767 se jím stává lékař John Hunter. Ten v průběhu let úplně změní obor chirurgie. Hunter má ovšem i temnou stránku.

Možná, že kdyby ji členové Královské společnosti znali, skotského rodáka by mezi sebe nepřijali. Co hrozného před nimi tají?

Do honosného domu na Leicester Square v západním Londýně vstupuje další významná osobnost. Je jí filozof David Hume (1711–1776). Nejde o prvního, a zdaleka ani posledního muže, který ve zdejší rezidenci hledá pomoc.

Sídlo patří Johnu Hunterovi (1728–1793), věhlasnému doktorovi, který v něm přijímá prominentní pacienty. Kromě Huma mezi ně patří ekonom Adam Smith (1723–1790), premiér William Pitt mladší (1759–1806) nebo hudební skladatel Joseph Haydn (1732–1809).

Hunter byl něco jako William Dampier anatomie, uznávaný pro své objevy a zatracovaný pro své metody,“ uvádí současný americký publicista Sam Kean s odkazem na slavného mořeplavce a piráta v jedné osobě.

Spisovateli Robertu L. Stevensonovi (1850–1894) později Hunter poslouží jako předloha k napsání Podivného případu Dr. Jekylla a pana Hyda

Za vzor má bratra

Zkormoucený Hunter těžko přemáhá slzy. Na svět přišel roku 1728 nedaleko skotského Glasgow. Ačkoli je desátým dítětem v rodině, všechny své sourozence znát nemůže. Tři totiž zemřeli už před jeho narození.

Další tři navíc podlehnou nemocem, když je ještě dítětem. Zřejmě i proto se John rozhodne být lékařem. Tím se stal ale zejména díky staršímu bratrovi, upozorňuje současná anglická historička Wendy Moorová.

O deset let starší William (1718–1783) vystuduje medicínu a roku 1741 odejde do Londýna, kde působí jako porodník. John se do metropole na Temži odstěhuje roku 1748 a stane se jeho asistentem.

Lékařovy metody byly z dnešního pohledu velmi bezohledné.
Lékařovy metody byly z dnešního pohledu velmi bezohledné.

Desítky objevů

Na Londýn se snáší drobné mrholení. Hunter ze sebe oklepe kapky a pak vstoupí do nemocnice sv. Bartoloměje. U bratra se osvědčil, a proto začíná studovat ve špitále, kde se z něj stane asistent a následně chirurg. Jeho hvězda stoupá strmě vzhůru.

Hunter chce medicínu posouvat mílovými kroky vpřed, což se mu daří. Během let učiní desítky objevů z oblasti anatomie, například odhalí fungování slzovodů a čichového nervu.

Navíc se podílí na první umělé inseminaci člověka a je průkopníkem v používání elektřiny pro obnovení srdeční činnosti. Později vytvoří také moderní klasifikaci chrupu.

Nezná mezí

Pokud podržíte po určitou dobu v ústech mužské semeno…, pocítíte podobnou horkost jako po některém koření, prohlašuje Hunter. Ten při experimentech zachází dále a dále.

Aby lépe pochopil, jak vypadá vnitřní ústrojí živých bytostí, rozřeže tisíce zvířat. Dá se přitom i do preparování vrabčích varlat, vaječníků včely nebo opičí placenty. Má ovšem i další neotřelé metody, kupříkladu co jde, to ochutnává.

Do úst se mu tak dostanou lidské žaludeční šťávy i mužské semeno. Aby toho nebylo málo, dokonce rozřeže a sní kus egyptské mumie.

Stává se posedlým

K zadnímu vchodu Hunterova sídla se blíží podezřele vypadající dvojice. Chirurg s tak rudými vlasy, že by se o ně dal zapálit doutník, jak bývá popisován, ji přesto nechá vstoupit do domu. Hunter je anatomií doslova posedlý.

Pitvat zvířata mu tak záhy nestačí. Zadní vchod jeho rezidence proto začne sloužit vykradačům hrobů, kteří sem přinášejí ostatky nebožtíků. Množství těl, které sem proudí, raketově roste. Chirurg jich poptává takové kvantum, že promění situaci na „trhu“. Cena za ostatky hlavně díky němu vyletí ze dvou liber na 16.

Chirurgova sbírka obsahuje také exempláře lidských zárodků.
Chirurgova sbírka obsahuje také exempláře lidských zárodků.

Koupí tělo

Před Hunterem sedí irský obr Charles Byrne (1761–1783). Měl bych pro vás nabídku,“ říká chirurg. Rád bych odkoupil vaše tělo,šokuje hromotluka. Postupem let lékař úplně morálně otupí.

Když jednou během audience u krále zhlédne představení 231 centimetrů vysokého Byrna, rozhodne se, že stůj co stůj získá jeho mrtvolu. Obra osobně navštíví a nabídne mu za jeho tělo balík peněz. Ten ale lékaře vyhodí.

Následně svolá přátele a přiměje je, aby mu odpřisáhli, že až zemře, shodí jeho ostatky do moře…

V muzeu kuriozit

Irský gigant zemřel velmi záhy. Na onen svět se odebral v červnu 1783. Jeho přátelé svému slovu dostáli, respektive si to mysleli. Koupili obří rakev, do níž tělo naložili, a vydali se s ní na 120 kilometru dlouhou cestu k moři.

Hunter si ovšem najal lidi, aby cenné ostatky získal. Když Byrnovi známí přespávají v hostinci, lékařovi kumpáni rakev otevřou, vyjmou z ní tělo a naplní ji pečlivě odváženým množstvím dlažebních kostek.

Pozůstalí si tak ničeho nevšimnou a o den později svrhnou náklad do moře. To však už má Hunter Byrnovo tělo u sebe na stole. Místo pitvy nakonec obrovu kostru vypreparuje.

„Musel dát tělo vařit do obrovského měděného kotle, sbírat tuk jako z polévky a posbírat všechny kosti,“ přibližuje Kean děsivou proceduru. Kostra se následně stane hlavní atrakcí Hunterova muzea kuriozit.

Foto:: wikimedia.org, meisterdrucke.com, smithsonianmag.com

Související články
reklama
Zajímavosti
Spojenecká loď unikla Japoncům v převlečení za ostrov
Japonský pilot má ze svého letounu obrovský rozhled. Pokud by se tu v nějaké zátočině schovávala spojenecká loď, není možné, že by ji nespatřil. Alespoň si to myslí. Bez povšimnutí přelétne i podivný malý ostrůvek při pobřeží Jávy. Netuší, že včera tu ještě nebyl. A třebaže se kus pevniny jako přebujelý ostrov jeví, ani zdaleka […]
Jak Vikingové vařili nápoj bohů?
„Je mi zima, “ drkotá zuby mladý Viking Erik. „Napij se, nápoj bohů tě zahřeje,“ podává mu otec pohár s horkou vonící tekutinou. Mladík si přihne. Za chvíli se mu po celém těle rozlije příjemné teplo.   Brzy je pohár prázdný. Erik sáhne po dalším a také ho vyprázdní. Opilý už sotva mluví a jeho […]
Královna krémů: Helena Rubinsteinová vydělala na luxusu
Vybudovala úspěšné kosmetické impérium. Vydělala miliony dolarů a uznává ji celý svět. Helena Rubinsteinová přesto nikdy nezapomene na to, že vzešla z chudých poměrů. Pravda, za obrazy a starožitnosti utratí spoustu peněz, jinak se ale umí uskromnit. Do kanceláře si údajně nosí obědy připravené doma a svou asistentku často posílá do obchodu, aby jí koupila […]
premium
Pád Antiochie: Křižáci si město podmanili díky lsti
Nepřestali doufat, že dokážou Antiochii vyhladovět. Bohemund z Tarentu však s názorem ostatních křižáckých velitelů nesouhlasí. Věří, že mohou město dobýt mnohem dříve a pohodlněji – lstí. Normanský dobrodruh neztrácí čas a mezi obránci získává spojence, který křižákům pomůže dostat se za hradby! Do Byzantské říše vtrhli ve druhé polovině 11. století z východu seldžučtí […]
premium
Věda a vynálezy
Slavný chirurg John Hunter: Ochutnal mumii a pitval obra?
Prestižní Královská společnost vítá nového člena. Roku 1767 se jím stává lékař John Hunter. Ten v průběhu let úplně změní obor chirurgie. Hunter má ovšem i temnou stránku. Možná, že kdyby ji členové Královské společnosti znali, skotského rodáka by mezi sebe nepřijali. Co hrozného před nimi tají? Do honosného domu na Leicester Square v západním Londýně vstupuje […]
Auta z jiného světa: Proč nikdy nevyrazila na silnici?
Některým lidem připomíná brouka se složenými krovkami. Má elegantní zaoblená okna a kulatá světla a k jeho přednostem patří i nižší spotřeba paliva. Aerodynamický automobil Schlörwagen se přesto nezačne sériově vyrábět. Podobně jako další futuristické prototypy vozů… Dešťová kapka je nestabilní Rozumí architektuře, matematice i technice. Ve všech těchto oborech Američan Richard Buckminster Fuller (1895–1983) […]
Špatný student se vypracoval na otce kosmonautiky
Ve škole mu to moc nešlo, a navíc se mu spolužáci smáli, že je skoro hluchý. Pak se ale všechno změnilo a Konstantin Eduardovič Ciolkovskij se z provinčního učitele stal otcem světové kosmonautiky. Když Konstantin Eduardovič Ciolkovskij (1857–1935) ve městě Iževskoje jihovýchodně od Moskvy přichází na svět, nic nenasvědčuje tomu, že by z něj snad měla vyrůst […]
premium
Zlynčoval geniální vědkyni rozvášněný dav?
Nejváženější vědkyni egyptské Alexandrie náhle přehrazuje cestu rozvášněný dav. Za okamžik bude zmučené tělo obdivované filozofky pohozeno za městem na místě, určeném pro nejnebezpečnější zločince. Matematik, astronom, poslední vedoucí alexandrijské knihovny. Tím vším je řecký učenec Theon z Alexandrie (asi 335–405 n. l.). Je ale také otcem dcery Hypatie (asi 355–415), ženy učené stejně jako on […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě
epochalnisvet.cz
Klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě
V každém krajském městě sbírali vědci klíšťata v parcích a zjišťovali, nakolik jsou pro člověka nebezpečná. Nyní vyhodnotili výsledky za loňskou sezonu a vyplynulo z nich, že klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě. U každého čtvrtého klíštěte byly nalezeny bakterie způsobující lymeskou borreliózu. V řadě parků pak bylo borrelií infikováno i více než
Za mořem do země faraonů a skvělých zážitků
nejsemsama.cz
Za mořem do země faraonů a skvělých zážitků
Chcete zažít dokonalou exotiku jen za cca 4 hodiny letu z Česka? Vydejte se do Egypta! Je magickou kolébkou starověké historie, protéká tu životodárný Nil, a navíc se na břehy Rudého moře dostanete jen za několik tisíc. Egypt je díky poloze na severu Afriky vyhlášený mírnou zimou a horkým létem. Mezi dnem a nocí sice mohou
Svět ohrožuje nedostatek vody, čeká lidstvo boj o tento symbol života?
21stoleti.cz
Svět ohrožuje nedostatek vody, čeká lidstvo boj o tento symbol života?
Světu začíná docházet pitná voda. Jejím nedostatkem trpí asi čtvrtina lidí na planetě, do konce roku 2050 jich přibude další miliarda. V průběhu 20. století přitom množství vody využívané lidmi rostlo
Letní comeback nadčasových perel
iluxus.cz
Letní comeback nadčasových perel
Příběh české značky Olivie začal v roce 2017, kdy Martina Sluková a její syn Lukáš Sluka, založili společnými silami internetové klenotnictví OLIVIE.cz, které prodává velmi kvalitní a prověřené stříbr
Klášter Porta coeli: Brána do nebes leží na Moravě
epochanacestach.cz
Klášter Porta coeli: Brána do nebes leží na Moravě
Ojedinělý gotický portál není jedinou chloubou kláštera Porta coeli. Klášterní komplex s bohatou a slavnou historií nás při prohlídce přesvědčí, že tato stavba si své výjimečné místo v našich dějinách opravdu zaslouží. Založit klášter cisterciaček se rozhodl na počátku 13. století už král Přemysl Otakar I., za svého života však už nestačil učinit rozhodující krok. Postarala se
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Čerstvá manDarinka je prý téměř k nepoznání
nasehvezdy.cz
Čerstvá manDarinka je prý téměř k nepoznání
Své ctitele šokovala  zpěvačka Dara Rolins (51), když se nazvala čerstvou mandarinkou. Ačkoli patří k těm nejudržovanějším ženám v českém a slovenském rybníčku, s vráskami se nehodlala smířit a došl
Kimchi: Salát plný vitaminů
panidomu.cz
Kimchi: Salát plný vitaminů
Všichni jsme o něm už slyšeli, ovšem málokdo z nás může říct, že ho ochutnal, nebo je dokonce jeho pravidelným jedlíkem. Škoda. Kimchi totiž patří mezi pět nejzdravějších pokrmů světa. V korejských restauracích se miska kimchi automaticky podává ke každému jídlu zdarma. Přitom by se mohlo vyvažovat zlatem: výrazně snižuje špatný cholesterol, bojuje proti volným
Děsivá univerzita v Ohiu: Jaké síly ovládají pokoj číslo 428?
enigmaplus.cz
Děsivá univerzita v Ohiu: Jaké síly ovládají pokoj číslo 428?
Noční klid na univerzitní koleji ve městě Athens v americkém státě Ohio náhle protrhne pronikavý dívčí křik! Mladá studentka s hrůzou v očích vybíhá jen ve spodním prádle z budovy a hystericky volá o
Nikdy se už nevzpamatuju…
skutecnepribehy.cz
Nikdy se už nevzpamatuju…
Nedávno jsme oslavili pětadvacáté výročí svatby. V té chvíli by mě ani nenapadlo, že budu podávat žádost o rozvod a láska se promění v prach. Bylo to fantastické. Uspořádali jsme večírek pro naše blízké přátele. A protože bylo pěkné počasí, konal se na zahradě. Nechyběly květiny a nádherné dárky, úžasný dort, momenty plné emocí, úsměvů a přání. Láska na první pohled Potkali
Odkud pocházeli Hunové a proč se vydali na západ?
epochaplus.cz
Odkud pocházeli Hunové a proč se vydali na západ?
V roce 375 našeho letopočtu se před Evropou objevila hrozivá síla – Hunové, kteří svou zuřivostí a brutálností otřásli civilizací a vyvolali strach v srdcích lidí mnoha národů. Vpád Hunů byl jedním z nejvýznamnějších a nejpozoruhodnějších vojenských událostí v historii starověkého světa. Útok Hunů na Evropu je jednou z velkých hádanek v historii západní civilizace.
Bábovka se zakysanou smetanou
tisicereceptu.cz
Bábovka se zakysanou smetanou
Vláčná bábovka se hodí jako zákusek po nedělním obědě nebo jako sváteční snídaně. Potřebujete 4 vejce 1 hrnek cukru krupice 2 hrnky polohrubé mouky 1 prášek do pečiva 1 kelímek (200 g) zakys