27. 7. 1549: Katolický kazatel z Navarry, František Xaverský, přijel jako vůbec první křesťanský misionář do Japonska. Působil na několika místech, a dokonce mu bylo umožněno zde postavit kapli.    
Domů     Slavný chirurg John Hunter: Ochutnal mumii a pitval obra?
Slavný chirurg John Hunter: Ochutnal mumii a pitval obra?
John Hunter

Prestižní Královská společnost vítá nového člena. Roku 1767 se jím stává lékař John Hunter. Ten v průběhu let úplně změní obor chirurgie. Hunter má ovšem i temnou stránku.

Možná, že kdyby ji členové Královské společnosti znali, skotského rodáka by mezi sebe nepřijali. Co hrozného před nimi tají?

Do honosného domu na Leicester Square v západním Londýně vstupuje další významná osobnost. Je jí filozof David Hume (1711–1776). Nejde o prvního, a zdaleka ani posledního muže, který ve zdejší rezidenci hledá pomoc.

Sídlo patří Johnu Hunterovi (1728–1793), věhlasnému doktorovi, který v něm přijímá prominentní pacienty. Kromě Huma mezi ně patří ekonom Adam Smith (1723–1790), premiér William Pitt mladší (1759–1806) nebo hudební skladatel Joseph Haydn (1732–1809).

Hunter byl něco jako William Dampier anatomie, uznávaný pro své objevy a zatracovaný pro své metody,“ uvádí současný americký publicista Sam Kean s odkazem na slavného mořeplavce a piráta v jedné osobě.

Spisovateli Robertu L. Stevensonovi (1850–1894) později Hunter poslouží jako předloha k napsání Podivného případu Dr. Jekylla a pana Hyda

Za vzor má bratra

Zkormoucený Hunter těžko přemáhá slzy. Na svět přišel roku 1728 nedaleko skotského Glasgow. Ačkoli je desátým dítětem v rodině, všechny své sourozence znát nemůže. Tři totiž zemřeli už před jeho narození.

Další tři navíc podlehnou nemocem, když je ještě dítětem. Zřejmě i proto se John rozhodne být lékařem. Tím se stal ale zejména díky staršímu bratrovi, upozorňuje současná anglická historička Wendy Moorová.

O deset let starší William (1718–1783) vystuduje medicínu a roku 1741 odejde do Londýna, kde působí jako porodník. John se do metropole na Temži odstěhuje roku 1748 a stane se jeho asistentem.

Lékařovy metody byly z dnešního pohledu velmi bezohledné.
Lékařovy metody byly z dnešního pohledu velmi bezohledné.

Desítky objevů

Na Londýn se snáší drobné mrholení. Hunter ze sebe oklepe kapky a pak vstoupí do nemocnice sv. Bartoloměje. U bratra se osvědčil, a proto začíná studovat ve špitále, kde se z něj stane asistent a následně chirurg. Jeho hvězda stoupá strmě vzhůru.

Hunter chce medicínu posouvat mílovými kroky vpřed, což se mu daří. Během let učiní desítky objevů z oblasti anatomie, například odhalí fungování slzovodů a čichového nervu.

Navíc se podílí na první umělé inseminaci člověka a je průkopníkem v používání elektřiny pro obnovení srdeční činnosti. Později vytvoří také moderní klasifikaci chrupu.

Nezná mezí

Pokud podržíte po určitou dobu v ústech mužské semeno…, pocítíte podobnou horkost jako po některém koření, prohlašuje Hunter. Ten při experimentech zachází dále a dále.

Aby lépe pochopil, jak vypadá vnitřní ústrojí živých bytostí, rozřeže tisíce zvířat. Dá se přitom i do preparování vrabčích varlat, vaječníků včely nebo opičí placenty. Má ovšem i další neotřelé metody, kupříkladu co jde, to ochutnává.

Do úst se mu tak dostanou lidské žaludeční šťávy i mužské semeno. Aby toho nebylo málo, dokonce rozřeže a sní kus egyptské mumie.

Stává se posedlým

K zadnímu vchodu Hunterova sídla se blíží podezřele vypadající dvojice. Chirurg s tak rudými vlasy, že by se o ně dal zapálit doutník, jak bývá popisován, ji přesto nechá vstoupit do domu. Hunter je anatomií doslova posedlý.

Pitvat zvířata mu tak záhy nestačí. Zadní vchod jeho rezidence proto začne sloužit vykradačům hrobů, kteří sem přinášejí ostatky nebožtíků. Množství těl, které sem proudí, raketově roste. Chirurg jich poptává takové kvantum, že promění situaci na „trhu“. Cena za ostatky hlavně díky němu vyletí ze dvou liber na 16.

Chirurgova sbírka obsahuje také exempláře lidských zárodků.
Chirurgova sbírka obsahuje také exempláře lidských zárodků.

Koupí tělo

Před Hunterem sedí irský obr Charles Byrne (1761–1783). Měl bych pro vás nabídku,“ říká chirurg. Rád bych odkoupil vaše tělo,šokuje hromotluka. Postupem let lékař úplně morálně otupí.

Když jednou během audience u krále zhlédne představení 231 centimetrů vysokého Byrna, rozhodne se, že stůj co stůj získá jeho mrtvolu. Obra osobně navštíví a nabídne mu za jeho tělo balík peněz. Ten ale lékaře vyhodí.

Následně svolá přátele a přiměje je, aby mu odpřisáhli, že až zemře, shodí jeho ostatky do moře…

V muzeu kuriozit

Irský gigant zemřel velmi záhy. Na onen svět se odebral v červnu 1783. Jeho přátelé svému slovu dostáli, respektive si to mysleli. Koupili obří rakev, do níž tělo naložili, a vydali se s ní na 120 kilometru dlouhou cestu k moři.

Hunter si ovšem najal lidi, aby cenné ostatky získal. Když Byrnovi známí přespávají v hostinci, lékařovi kumpáni rakev otevřou, vyjmou z ní tělo a naplní ji pečlivě odváženým množstvím dlažebních kostek.

Pozůstalí si tak ničeho nevšimnou a o den později svrhnou náklad do moře. To však už má Hunter Byrnovo tělo u sebe na stole. Místo pitvy nakonec obrovu kostru vypreparuje.

„Musel dát tělo vařit do obrovského měděného kotle, sbírat tuk jako z polévky a posbírat všechny kosti,“ přibližuje Kean děsivou proceduru. Kostra se následně stane hlavní atrakcí Hunterova muzea kuriozit.

Foto:: wikimedia.org, meisterdrucke.com, smithsonianmag.com

Související články
reklama
Zajímavosti
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
Horolezec se ve stanu klepe zimou a přerývaně kašle. „Nikdy jsem nemyslel, že někdo může být tak nemocný a stále naživu,“ vzpomíná na chvíle hrůzy při zdolávání druhé nejvyšší hory světa K2 jeden z účastníků expedice. Dopadne ještě dobře. Z vánice, která kolem něj zuří, se nevrátí čtyři jeho kamarádi…   Je jich 14. Hor, […]
premium
Castillo de Colomares: Kolumbův památník ozdobila torza jeho lodí
Obdivuje Kryštofa Kolumba. Zároveň ho ale štve, že Američané mají o slavném mořeplavci zkreslené informace. Například nevědí, že Nový svět objevil ve službách Španělska. Esteban Martín Martín se rozhodne tuto nespravedlnost napravit. Pustí se do šíleného projektu, který ho připraví o spoustu sil i o zdraví… Třebaže řadu let provozuje lékařskou ordinaci v New Yorku, […]
Ocitly se Čechy na prahu občanské války?
Český kníže Bořivoj se nejistě rozhlíží po hodovním sále. Zatímco Svatopluk usedá s dalšími hosty ke stolům, obtěžkaným vybranými lahůdkami, jemu je vyhrazeno místo na zemi. Jde o záměr, jak váhavého Přemyslovce přimět, aby přijal křesťanskou víru? „Jaká běda, ty muž tak vynikající, a nestydíš se, žes vyhoštěn ze sedadel knížecích, ačkoli sám také vévodskou […]
5 skandálů české diplomacie: Zálety, levobočci a nenávist až za hrob
Mladý vyslanec s nadšením vstupuje do světa diplomacie. Až bude odjíždět ze své mise v Londýně, bude si kromě politických zkušeností odvážet ostudu, pošramocenou pověst a nemanželské dítě. Diplomacii si většinou člověk představuje jako prostředí distingovaných mužů, učeně rozprávějících o směřování svých zemí a jejich postavení ve světě. Až v pozadí zůstávají aféry, skandály a tragické omyly, které […]
premium
Věda a vynálezy
Otec genetiky: Kvůli pokusům Mendel dočasně oslepl
Mladý Mendel je povahou spíš zamlklý, avšak nesmírně houževnatý. Šest dnů v týdnu vyučuje na reálce, kromě toho plní povinnosti kněze, a kdykoliv má volnou chvilku, věnuje se náročným pokusům s křížením rostlin. Vystačí si přitom s obyčejným hrachem a fazolemi! Třebaže Gregor Johann Mendel (1822–1884) pochází z chudých poměrů, už od dětství se u něj projevuje velká […]
Koncentrační tábor Dora: Sabotovali zde vězni výrobu superzbraní?
„3… 2… 1… zážeh!“ odpočítává německý důstojník test raketového motoru. Ten však jenom zachrčí a pak umlkne. Něco je špatně. Zjistit příčinu jeho nefunkčnosti a napravit ji zabere další dlouhé měsíce – z toho nebudou mít v Berlíně radost. Spojenci ve stejnou dobu už postupují k městu z obou stran.   Je to zbraň, která […]
premium
Vznikl první benzinový vůz v Adamově?
Ruční vozík se spalovacím motorem, který musí být veden, neboť mu chybí řízení. Nějak tak prý vypadá vůbec první benzinový automobil, který je v roce 1870 vyroben v adamovských strojírnách. Jeho majitel, rakouský vynálezce Siegfried Marcus, ho však veřejnosti nikdy nepředstaví!  Skoro se to nedá řídit, hází to sebou ze strany na stranu a pak následuje náraz […]
Slavný chirurg John Hunter: Ochutnal mumii a pitval obra?
Prestižní Královská společnost vítá nového člena. Roku 1767 se jím stává lékař John Hunter. Ten v průběhu let úplně změní obor chirurgie. Hunter má ovšem i temnou stránku. Možná, že kdyby ji členové Královské společnosti znali, skotského rodáka by mezi sebe nepřijali. Co hrozného před nimi tají? Do honosného domu na Leicester Square v západním Londýně vstupuje […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
epochaplus.cz
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
Je hezký, urostlý, slavný a velmi bohatý. Dokonale splňuje všechny parametry moderního prince. Ale pozor! Je k mání jen pro opravdu otrlé princezny. Jeho představa kvalitního sexu zahrnuje svazování a kapku násilí. Navíc je možná kanibal. V případě amerického herce Armanda Douglase Hammera (*1986) byla Štěstěna značně rozdavačná. Armie se prostě uměl narodit. Jeho předkové nashromáždili obrovské
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku