Postupně ztrácí zrak, nicméně životního optimismu a chuti do práce má pořád dost. Hrabě Pötting se svého plánu jen tak nevzdá. Na založení první dívčí školy v Olomouci, kde se bude vyučovat česky, vynaloží spoustu času, energie i peněz. A po letech ostrých půtek s Němci a úřady se mu jeho velký sen splní…
Pochází ze starého šlechtického rodu z Dolního Rakouska. Emanuel Pötting-Persing (1819–1898) se ale narodil na zámku v Budišově u Třebíče, kde žijí jeho rodiče. Má devět sourozenců. Doma ho drží zkrátka, stejně jako všechny ostatní děti.
Otec i matka je vedou ke střídmosti. „Tak příkladně, nechutnal-li některému dítěti u rodinného stolu pokrm některý a nejedlo ho, nesmělo následujícího se dotknouti,“ vzpomíná Emanuel na přísnou výchovu. Gymnázium v Brně dokončí s vynikajícím prospěchem.
Následně absolvuje dvouletý filozofický kurz v Olomouci a poté se zapíše na brněnský teologický ústav. V srpnu 1843 je zdejším biskupem vysvěcen na kněze. Dalších 25 let působí na farnostech po celé Moravě. Zamiluje si nejen český jazyk, ale i hanácký dialekt.
Věřící i kolegové duchovní pro něj mají jen slova chvály. Pötting si je získá svým smyslem pro odpovědnost, dobročinností a obětavou podporou chudiny.
Velké ambice
Výrazně si polepšil. Od roku 1868 žije trvale v Olomouci, stal se sídelním kanovníkem zdejší metropolitní kapituly. V centru Hané tehdy hrají prim Němci. Ve městě de facto fungují jen školy, které vyučují v němčině.
Pöttingovi, ač sám pochází z německého prostředí, se to nelíbí. Jakožto zastánce austroslavismu si uvědomuje, že Češi musejí mít v monarchii stejná práva jako jejich němečtí sousedé.
Proto finančně podporuje Matici školskou, jež shromažďuje peníze pro vznik českých škol. Díky ní je roku 1873 otevřena v Olomouci soukromá česká obecná škola. Pötting má ale mnohem vyšší ambice.
Stůj co stůj chce v hanácké metropoli založit školu s výukou v češtině, která zajistí dívkám kvalitní praktické vzdělání. Studovat na ní mají děvčata z celého regionu, a tak energický hrabě ve svých plánech počítá i se zřízením „internátu“.
Splněný sen
Bude to tvrdý, a hlavně dlouhý boj. Hrabě na něj naštěstí není sám. Pomáhá mu sestra Emílie a početná skupina hanáckých vlastenců. V roce 1893 oficiálně zakládají spolek s názvem Ústav hraběte Pöttinga v Olomouci, český pensionát a škola pro vzdělání dívek.
Napřesrok začíná na volné parcele v dnešní Palackého ulici vyrůstat rozlehlá budova v novogotickém stylu. V září 1895 je pak první olomoucká dívčí škola, ve které se vyučuje v češtině, slavnostně otevřena. Bohužel Pötting si tento okamžik nemůže plně vychutnat.
Vinou vážné oční choroby totiž nedávno zcela oslepl. Ovšem životní elán neztratil. Pravidelně školu navštěvuje, zajímá se o její chod, kontroluje výstavbu nového křídla budovy a údajně zná jménem velkou část zdejších žákyň!
Otevření druhé části ústavu se hrabě už bohužel nedočká, v únoru 1898 umírá na zápal plic. V budově, kterou Pötting vystavěl, v současnosti sídlí Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická, nesoucí jeho jméno.
Foto: Obrázkové album Ústavu hraběte Pöttinga v Olomouci