Arabský kronikář a cestovatel Ibn Džubajr má oči navrch hlavy. Nová metropole normanské říše, jíž se roku 1105 stává Palermo, ho okouzlí. „Je to starobylé a elegantní město. Velkolepé a půvabné,“ píše.
Stejně jako další poutníci má pocit, že zde znovuožívá antika. Je možné, že ve městě klíčí zárodky renesance, a navíc pod patronátem Normanů?
Na stole před Vilémem I. (1131–1166), normanským králem Sicílie, leží dva rukopisy. Jde o první latinské překlady Platonových dialogů Menón a Faidón, za jejichž vznikem stojí kalábrijský učenec Henricus Aristippus (asi 1105–1162).
Fascinovaný Vilém I. si u něj záhy objedná překlady dalších důležitých děl starověku. K velkému znovuobjevení antiky má ovšem dojít až o 200 let později. Právě tehdy se podle učebnic rodí renesance.
I vy se staňte členem našeho History Plus klubu a odemkněte si tak tento i všechny ostatní Premium články a užívejte si nerušené procházky českou i světovou historií.
Jako člen History Plus klubu získáte nejen plný přístup ke všem článkům zde na historyplus.cz, ale také výhodné slevy na knihy a časopisy z našeho vydavatelství.
Členství v History Plus klubu stojí pouhých 69 Kč měsíčně a můžete ho kdykoliv zrušit. Pokud chcete členství ještě výhodněji, můžete si vybrat roční předplatné za 690 Kč a získat tak 2 měsíce zdarma.
Zprávu ve tvaru "CTU CLANEK" odešlete na číslo 903 33 20.