27. 7. 1549: Katolický kazatel z Navarry, František Xaverský, přijel jako vůbec první křesťanský misionář do Japonska. Působil na několika místech, a dokonce mu bylo umožněno zde postavit kapli.    
Domů     Tajemství Doriana Graye: Zvěčnil Wilde v díle svého milence?
Tajemství Doriana Graye: Zvěčnil Wilde v díle svého milence?
John Gray

„Ano, vskutku je úžasně sličný s těmi jemně vykrojenými nachovými rty, s těma přímýma modrýma očima, s těmi zvlněnými zlatými vlasy,“ popisuje lord Henry okouzlujícího mladíka v příběhu z pera anglického spisovatele Oscara Wilda, Obraz Doriana Graye.

I přes kontroverze, jež toto dílo vyvolává, si britská společnost Doriana Graye zamiluje, stává se senzací a miláčkem veřejnosti. Jen málokdo si ale uvědomí, že literární postava má reálný předobraz…

Anglický básník a pozdější katolický kněz John Gray (1866–1934) přichází na svět v chudé dělnické čtvrti Bethnal Green v Londýně. Je prvním z devíti dětí, které se manželům Grayovým narodilo.

Rodina tře bídu s nouzí, sotva si vydělá na jídlo pro tolik hladových krků, a tak už ve 13 letech je malý John nucen začít pracovat. Nastupuje jako učeň kovodělníka v londýnské továrně na výrobu výzbroje a munice Royal Arsenal.

I přesto, že si nevydělá moc a většinu výdělků odevzdává příbuzným, z toho mála, co mu zbude, si našetří na večerní kurzy. „Nechci žít v bídě,“ umiňuje si odhodlaně. Svůj nešťastný osud hodlá změnit.

Vrhá se na studia cizích jazyků, má pro ně nadání, zvládne francouzštinu, němčinu i latinu. Velkou vášní se mu také stává studium hudby a umění. Objevuje v sobě skryté vlohy.

Lidé jsou nadšení

V roce 1882 John Gray úspěšně skládá úřednickou zkoušku a o pět let později promuje na londýnské univerzitě. „Vstupte do služeb ministerstva zahraničí,“ dostává vzápětí zajímavou nabídku na post knihovníka při tomto úřadu. Může být spokojený.

Díky dobrému vzdělání, spisovatelskému talentu i klidné práci v ministerské knihovně má nyní dostatek času na vlastní tvorbu, díky níž se v 90. letech 19. století proslaví.

Doslova díru do světa udělá se svou sbírkou veršů Silverpoints, vydanou v roce 1893. Ta kromě 16 původních Grayových básní obsahuje i jeho překlady 13 básní jeho největších francouzských literárních idolů, jako jsou Paul Verlaine (1844–1896), Stéphane Mallarmé (1842–1898), Arthur Rimbaud (1854–1891) nebo Charles Baudelaire (1821–1867).

Řada z nich je tehdy v angličtině vydána úplně poprvé. Britská veřejnost je nadšená. Gray se díky tomu ocitá ve společnosti nejen zámožných, ale i slavných lidí, mezi kterými nalézá přátele na celý život.

Patří k nim například kolega-básník Ernest Dowson (1867–1900) nebo kreslíř a ilustrátor Aubrey Beardsley (1872–1898).

Sám Oscar Wilde neprozradí, kde hledal inspiraci pro svou slavnou postavu.
Sám Oscar Wilde neprozradí, kde hledal inspiraci pro svou slavnou postavu.

Zapřeli známost?

Se známým anglickým spisovatelem Oscarem Wildem (1854–1900) se John Gray setkal už dřív. V letech 1891–1895, až do Wildova uvěznění kvůli přečinu proti mravopočestnosti, spolu zřejmě udržují více než jen přátelský vztah.

Není vyloučeno, že románek mezi nimi vypukl již dříve, a to v roce 1890. „Nemluvte o tom, prosím,“ měl však Gray požádat Wilda. Ten jej vyslyšel a napříště se tvářil, že Graye před rokem 1891 neznal. To je poměrně klíčové.

Už v červnu 1890 totiž americký časopis Lippincott´s Monthly Magazine za autorovými zády vydává zcenzurovaný příběh Doriana Graye, a to o 13 kapitolách. Vynechává zejména pasáže odkazující k homosexuální lásce.

Wilde později román přepíše a v knižní podobě s 20 kapitolami ho publikuje v dubnu 1891. To už nejspíš udržuje s Johnem Grayem milenecký poměr.

Podobnosti se brání

„Obraz Doriana Graye je ten nejúžasnější příběh, jaký kdy Wilde napsal,“ pěje ódy na knihu veřejnost, aniž tuší, že předlohou pro hlavní románovou postavu je autorův mladý milenec.

Když později vyjde najevo, že Wilde udržuje intimní vztahy s muži rozličných společenských postavení, padne, kromě jiných, i jméno Johna Graye.

Ten samozřejmě popírá, že by kdy udržoval vztah s Wildem, a také že je to on, podle koho byla stvořena postava Doriana Graye – muže uhranutého svým vzhledem, pro něhož se krása stala životní alfou a omegou.

Pravděpodobnost, že se John Gray, už kvůli svému jménu, stal předlohou slavného Doriana Graye, je ale velká. Nicméně není vyloučeno, že jako inspirace pro postavu posloužil i jiný Wildův milenec. Sám spisovatel se k tomu nikdy nevyjádří…

Marc André Raffalovich se stane Grayovým partnerem.
Marc André Raffalovich se stane Grayovým partnerem.

Zpytuje svědomí

Po provalení skandálu s Wildem a během jeho procesu snad Johna Graye tíží svědomí. Útěchu začne hledat v duchovním světě.

Už v roce 1890 se nechal pokřtít – tak jako v rámci módy řada dalších anglických literátů té doby – a nyní se vrací do lůna římskokatolické církve. V roce 1898, ve věku 32 let, opouští Londýn a vydává se do Říma. V tamní Skotské koleji studuje na kněze.

Italský kardinál Pietro Respighi (1843–1913) jej na něj roku 1901 vysvětí. Domů se již Gray vrací jako představitel církve na svou farnost v Edinburghu, do římskokatolického kostela sv. Patrika v části Cowgate.

Životní přítel

John Gray právě slouží jednu mši, když si v kostelní lavici všimne mladíka, který na něm může oči nechat.

Jde o Marca-Andrého Raffaloviche (1864–1934), francouzského básníka a jednoho z prvních veřejných obhájců homosexuality, který pochází z bohaté rodiny židovských finančníků z Paříže.

Oba muži se již dříve patrně potkali v Londýně, protože i Raffalovich patřil k návštěvníkům Wildova salonu.

Až ve skotském Edinburghu však v něm Gray nachází nejen dobrého přítele a svého pozdějšího životního partnera, ale i zámožného mecenáše pro stavbu nového kostela. Jedná se o svatostánek sv. Petra v Morningside na jihu města. Zde se také společně usazují.

Každý ale bydlí raději sám, aby zbytečně svým chováním nepobuřovali veřejnost. Když roku 1934 Raffalovich náhle umírá, Gray se žalem nad ztrátou přítele zhroutí.

O čtyři měsíce později umírá po krátké nemoci i on v pečovatelském domě svatého Rafaela v Edinburghu ve věku 68 let.

Foto: Wikipedia Commons

Související články
reklama
Zajímavosti
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
Horolezec se ve stanu klepe zimou a přerývaně kašle. „Nikdy jsem nemyslel, že někdo může být tak nemocný a stále naživu,“ vzpomíná na chvíle hrůzy při zdolávání druhé nejvyšší hory světa K2 jeden z účastníků expedice. Dopadne ještě dobře. Z vánice, která kolem něj zuří, se nevrátí čtyři jeho kamarádi…   Je jich 14. Hor, […]
premium
Castillo de Colomares: Kolumbův památník ozdobila torza jeho lodí
Obdivuje Kryštofa Kolumba. Zároveň ho ale štve, že Američané mají o slavném mořeplavci zkreslené informace. Například nevědí, že Nový svět objevil ve službách Španělska. Esteban Martín Martín se rozhodne tuto nespravedlnost napravit. Pustí se do šíleného projektu, který ho připraví o spoustu sil i o zdraví… Třebaže řadu let provozuje lékařskou ordinaci v New Yorku, […]
Ocitly se Čechy na prahu občanské války?
Český kníže Bořivoj se nejistě rozhlíží po hodovním sále. Zatímco Svatopluk usedá s dalšími hosty ke stolům, obtěžkaným vybranými lahůdkami, jemu je vyhrazeno místo na zemi. Jde o záměr, jak váhavého Přemyslovce přimět, aby přijal křesťanskou víru? „Jaká běda, ty muž tak vynikající, a nestydíš se, žes vyhoštěn ze sedadel knížecích, ačkoli sám také vévodskou […]
5 skandálů české diplomacie: Zálety, levobočci a nenávist až za hrob
Mladý vyslanec s nadšením vstupuje do světa diplomacie. Až bude odjíždět ze své mise v Londýně, bude si kromě politických zkušeností odvážet ostudu, pošramocenou pověst a nemanželské dítě. Diplomacii si většinou člověk představuje jako prostředí distingovaných mužů, učeně rozprávějících o směřování svých zemí a jejich postavení ve světě. Až v pozadí zůstávají aféry, skandály a tragické omyly, které […]
premium
Věda a vynálezy
Vyhnali Paracelsa z Moravského Krumlova?
Věhlasný renesanční lékař Paracelsus svůj obor studuje nejen u doktorů, ale i u lazebníků, vesnických kovářů a horalů, ranhojičů, alchymistů, v klášterech nebo vojenských táborech. Stane se jakýmsi „lékařem bez hranic“. Pracuje všude tam, kde ho potřebují. Dokonce i v českých zemích!  Přes dva roky působí v Moravském Krumlově, kde léčí dědičného maršálka Českého království Jana z Lipé (†1541). […]
3 vychytávky z říše na Nilu: Svítili si služebníci faraonů žárovkou?
Náhorní plošina se musí nejprve uhladit do roviny. Ač disponují primitivními nástroji, dávní Egypťané docílí toho, že rozdíl mezi nejvýše a nejníže položenou spodní hranou Cheopsovy pyramidy činí pouhých 2,1 centimetru. Jen o neuvěřitelnou jednu patnáctinu stupně se pak starověcí architekti odchýlí, když jednotlivé hrany faraonovy hrobky orientují podle světových stran. A to k jejich […]
premium
Oddal se Parkinson medicíně po zpackaném spiknutí?
K medicíně má dlouho vlažný vztah. Stačí mu, že ho slušně živí. Teprve když zkrachuje jeho politická „kariéra“, začíná se Parkinson více věnovat vědeckému bádání v několika lékařských oborech. Proslaví se hlavně popisem choroby, která se bohužel ani dnes nedá vyléčit.   Má spoustu zájmů. Zajímá ho chemie, botanika, geologie či paleontologie. Nic z toho ale mladičký James […]
Nepoctiví svícníci končili ve vězení
Knot svíčky se utápí v roztaveném vosku. Plamínek pomalu skomírá, až zhasne úplně. „To je dneska už třetí. Ale já jim to nedaruju!“ rozčílí se roku 1320 městský písař, který za soumraku dokončuje svůj zápis. Na adresu místních svícníků pronese pár nadávek, ale tím aféra neskončí.   Ve francouzském městečku Provins, ležícím asi 90 kilometrů jihovýchodně […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
enigmaplus.cz
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
Tajemný bílý dým se pomalu valí z úst ženy sedící v čele kulatého stolu. Médium má oči v sloup a pro mocnější efekt vydává dávivé zvuky. Osazenstvo účastnící se spirituální seance šílí a lapá po dechu
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
skutecnepribehy.cz
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
Je těžké zbavit se nenávisti. Zvlášť, když bylo člověku prokazatelně ublíženo. Myslela jsem, že budeme s bývalým mužem kvůli jeho zradě nepřátelé do konce života. Nenáviděla jsem ho. Byla jsem přesvědčena, že s tou nenávistí i umřu, že si ji vezmu s sebou do hrobu, v němž budu tiše a zarputile ležet a nenávidět do skonání světa. Bylo to vysilující, protože nenávist
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
nejsemsama.cz
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
Léto nepřináší jen radovánky, ale také spoustu patálií v podobě hmyzích štípanců. Kdy je nutné volat lékaře? Komáry láká oxid uhličitý, který vydechujeme, pach našeho potu, piva, silné vůně a také třeba tmavé barvy. Jestli se chcete jejich štípnutí vyhnout, oblečte se do světlých barev, použijte antiperspirant bez parfemace, nastříkejte se repelentem a vezměte si dlouhé rukávy
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
nasehvezdy.cz
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
Není žádné tajemství, že má hvězda seriálu Jedna rodina Chantal Poullain (67) francouzský původ. V České republice žije ale už mnoho let, a dokonce v ní prožila i svou doposud nejsilnější lásku. Pa
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
epochaplus.cz
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
Cyklokrosový mistr světa z roku 1991 Radomír Šimůnek zažíval kariérní vrchol. Že jsou cesty osudu nevyzpytatelné, pozná na vlastní kůži hned rok následující. Nehodu, kterou způsobí, nechce dlouho komentovat. Snaží se ji vytěsnit ze vzpomínek a novináře, kteří se na ni ptají, s díky odmítá. Zlobiví kluci jako viníci? Berounsko, 19. listopad 1992. Šimůnek sedí
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
epochalnisvet.cz
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
Co se stane, když si dva bratři vezmou dvě sestry a mají dvě děti? Normálně by děti byli bratranci, ale co když otcové jsou dvě identická dvojčata a matky také dvě identická dvojčata? Pak podle genetiky jsou vlastně sourozenci a ne bratranci.   Vědci jsou dvojčaty fascinováni odjakživa. Už multižánrový vědec Francis Galton v roce
Sleďový salát
tisicereceptu.cz
Sleďový salát
Pro nás trochu nezvyklé, ale oběd ve Švédsku někdy zahrnuje i nakládané sledě. Například v podobě salátu. Potřebujete 4 filety naloženého sledě 4 vejce 2–4 kyselé okurky 1 jablko 2 cibule 1
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
iluxus.cz
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
Parfémy poutají naši pozornost již po staletí a fascinují nás rozmanitými vůněmi květin, ovoce, zelených tónů, koření, sladkých akcentů, dřeva a mechu. Často, když saháme po vysněném flakonu, si v
Rej nacistů pod šumavským Františkovem: Ukrývalo podzemí výrobu stíhaček?
epochanacestach.cz
Rej nacistů pod šumavským Františkovem: Ukrývalo podzemí výrobu stíhaček?
Válku prostě musí Adolf Hitler (1889–1945) vyhrát. Pod rukama jeho pomocníčků vznikají po celé Evropě podzemní hnízda, kde se nepřetržitě pracuje na strojích, jež mají třetí říši přinést kýžený výsledek. Nejinak tomu je i na našem území. Spletité chodby ukrývající temná tajemství druhé světové války. Co pohltila země pod osadou zvanou Františkov? Na tlumené světlo
Taburet jako praktický doplněk
panidomu.cz
Taburet jako praktický doplněk
Není nic příjemnějšího, než se po náročném dni uvelebit do sedačky a natáhnout si nohy. K tomu nám skvěle poslouží taburet, tedy stolička bez opěradla. Pro své malé rozměry a variabilní využití taburety doplňují lidská obydlí od nepaměti. Charakteristické především pro styl Ludvíka XIV. , dokonce i samotné slovo taburet má kořeny ve Francii. Dnes
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
21stoleti.cz
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
Žáby po celém světě ohrožuje houba Batrachochytrium dendrobatidis. Způsobuje jim vysoce nakažlivé infekční onemocnění, kterému tyto snadno podléhají. Ochranu a čas na zotavení poskytují žábám tak zvan
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
rezidenceonline.cz
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
Rodinná vila ze šedesátých let minulého století dostala díky velkorysému přístupu současného architekta Massima Iosy Ghiniho nejen moderní kvality a soudobé parametry. Odborný zásah jí přinesl i racionální strukturu a dokonalou rovnováhu v rámci přírodního okolí. Při rekonstrukci se soustředil především na hledání nové koncepce souznění celé nemovitosti se zahradou, jež ji obklopuje. „Většinou šlo