12. 12. 1901: Italský vynálezce Guglielmo Marconi provedl první transatlantické bezdrátové spojení.    
Domů     Tajemství Velké trojky: Na ruské hostině v Jaltě si připíjejí i rostliny
Tajemství Velké trojky: Na ruské hostině v Jaltě si připíjejí i rostliny

Britský premiér se rozmrzele podívá do své skleničky, do níž si právě namíchal gin s tonicem, a nahlas si posteskne, jaká je to škoda, že nemá kousek citronové kůry, jímž by svůj nápoj dovedl k dokonalosti.

Když se na druhý den ráno probudí a vyhlédne z okna své ložnice, nestačí se divit. Na zahradě mu přes noc „vyrostl“ celý citronovník, ověšený šťavnatými plody.

Od schůzky Velké trojky v Teheránu uplynul více než rok. Obě frontové linie úspěšně zatlačují wehrmacht stále hlouběji do Německa a vítězství Spojenců je na dosah ruky. Spojenci se proto domluvili na další, v pořadí druhé společné konferenci.

Pokud místo konání vyhovovalo Sovětům už při prvním setkání v Teheránu, tentokrát z něj musejí být přímo nadšení. Konat se totiž bude ve městě Jalta na Krymu, toho času na území spadajícím pod Sovětský svaz.

Oficiálně je hostitelem americký prezident Roosevelt. Kvůli jeho již značně zhoršenému zdravotnímu stavu tomu však nic nenasvědčuje. Skutečným pánem je opět Stalin.

Místa konferencí se vybírala hlavně s ohledem na požadavky sovětského vůdce.
Místa konferencí se vybírala hlavně s ohledem na požadavky sovětského vůdce.

Na stole leží osud světa

Program jednání v Jaltě, která trvají od 4. do 11. února 1945, se částečně opakuje z konference v Teheránu. Potvrdit se mají již dříve domluvené body o podobě polských hranic a pro Roosevelta zásadní příslib sovětské pomoci ve válce proti Japonsku.

Kromě toho se více do detailu projednají další důležité momenty, které nyní nejsou vzdálené roky, nýbrž měsíce.

Řešit se bude německá otázka, která zahrnuje odzbrojení, denacifikaci obyvatelstva, rozdělení země na čtyři okupační zóny a potrestání válečných zločinců.

Vedle ní je také na programu situace na Balkánu a v neposlední řadě vznik Organizace spojených národů (OSN), která by nahradila nefunkční Společnost národů.

Kromě toho se zástupci Velké trojky domluví na tom, že pro udržení spolupráce i po válce se budou jejich ministři zahraničí pravidelně setkávat a projednávat důležitá témata…

Štěnice jsou všude

V čem je Jalta stejná, nebo ještě horší než Teherán, je odposlouchávání. Jelikož se tentokrát jednání odehrávají zcela na sovětské půdě, Rusové mají při špiclování západních spojenců prakticky volné ruce.

Stalinovi se znalost soukromých konverzací návštěvníků v minulosti vyplatila, takže nyní celý systém ještě zdokonalí.

Zatímco v Teheránu sledovanou osobu poslouchal jen jeden člověk a pak získané informace souhrnně prezentoval Stalinovi, tentokrát se zapojí celé týmy, které zachycené konverzace okamžitě překládají z angličtiny do ruštiny a sovětskému vůdci tak každé ráno na stole přistane štos papírů s přesným scénářem předchozího dne.

„Měli jsme k dispozici mikrofony s dosahem padesát i sto metrů, a protože tam nebyl žádný hluk v pozadí, všechny konverzace se nahrály velmi dobře,“ vzpomíná Sergo Beria.

„Orangutan vyšší Rusa“

Sovětský diplomat a Stalinův tlumočník Valentin Berežkov (1916–1998) si však podle svých slov nevybavuje, že by od dvojice západních státníků zachytili nějakou senzační tajnou informaci.

Roosevelt neřekne nahlas nic, o čem by si nebyl jist, že by se soudruhu generálnímu tajemníkovi nelíbilo. Churchill zvolí poněkud jinou strategii. S humorem sobě vlastním si pouští pusu na špacír, podobně jako to udělal již při dřívějším jednání v Moskvě.

Když byl tehdy upozorněn, že je jeho apartmán „napíchnut“, schválně prý prohlásil: „Bylo mi řečeno, že Rusové jsou nižší živočišný druh než orangutani.“ Lze jenom hádat, jak to vzali sovětští agenti u sluchátek, a co teprve Stalin…

Všechno je možné

Podle všeho západní spojenci celou dobu vědí, že je jejich východní protějšek odposlouchává. A ten se zase musí snadno dovtípit, že to oni vědí.

O existenci tohoto těžko rozpletitelného řetězce vzájemného odhalení svědčí i některé kuriózní situace, ke kterým během jaltské konference dochází.

Když se jeden ze západních delegátů nahlas podivuje, že skleněná nádržka na chodbě je prázdná, druhý den v ní zurčí voda a plave hejno zlatých rybiček.

Podobný „zázrak“ v zemi, kde „nic není pravda a všechno je možné“, jak Rusko později popíše současný ukrajinský novinář Peter Pomerantsev, se stane i samotnému britskému ministerskému předsedovi.

Jednoho dne si prý posteskne, že mu chybí citrony, kterými by doladil svůj drink. Ráno stojí na zahradě Livadijského paláce, kde se konference koná, rovnou celý citronovník.

45 mistrových přípitků

Sověti se zkrátka snaží západní Spojence oslnit. Znatelné je to i během honosných večeří. „Začalo se kaviárem, koláči, rybami, chlazeným selátkem, borščem a kuřecím krémem.

Následoval výběr jídel zahrnující grilované špízy s jehněčím, svíčkovou, křepelku, mladé tetřevy a gazelu perskou,“ vyjmenovává pochoutky současný anglický historik Jacob F. Field. Jak je v Rusku zvykem, večeře je prokládána přípitky.

Molotov (vlevo) je vládci Kremlu při jednání se Spojenci pravou rukou.
Molotov (vlevo) je vládci Kremlu při jednání se Spojenci pravou rukou.

Slova se zpravidla ujme Vjačeslav Molotov, který řeční celkem 45krát! Field píše, že „většina lidí chtěla zůstat střízlivá, takže šampaňské si ředila vodou a vodku rovnou vylévala do květináčů“.

*** Uražený de Gaulle trucuje ***

* „Ne, jeho účast by celé jednání jenom zkomplikovala,“ vysvětluje Roosevelt zbývajícím členům Velké trojky důvod, proč si nepřeje, aby se jednání v Jaltě účastnil i Charles de Gaulle (1890–1970), toho času předseda prozatímní francouzské vlády.

* Za jeho přítomnost nejvíce bojuje Winston Churchill. Americký prezident je sice neoblomný, alespoň se ale přimluví za to, aby se Francie podílela na správě německých okupačních zón.

* Cestou z Jalty se Roosevelt pokusí vztahy s de Gaullem napravit a navrhne společné setkání. Uražený Francouz však amerického prezidenta odmítne.

Foto: wikipedia.org
Související články
reklama
Zajímavosti
Ivan Dérer mnichovskou dohodu v rozhlase oplakal
Za první republiky několik let řídil ministerstvo spravedlnosti. Na sklonku života Ivan Dérer v jednom z rozhovorů s nadsázkou uvede, že by každý adept na šéfa tohoto resortu měl aspoň krátce pobýt ve vězení. Mluví z osobní zkušenosti. Za mříže ho poslali Maďaři, Němci i komunisti! Vystuduje gymnázium v Prešpurku (dnešní Bratislava) a poté se […]
premium
Čekaly chrtí dostihy na mechanického zajíce?
Psi na povel vybíhají ze svých startovních boxů a řítí se za kořistí. Netuší, že o život běžící zajíc je jen mechanickou návnadou k potěšení publika a že ho nikdy během své závodní kariéry nedostihnou. Psí závody provázejí lidstvo už po staletí, dlouho však mají formu nelítostné zábavy. Na nejrůznějších místech světa lidé kromě honů s využitím […]
Sertorius se vzepřel Sullově teroru
Pozvali ho na hostinu, aby oslavili vítězství v bitvě. Pijí víc než obvykle a vedou obzvlášť oplzlé řeči. Perpenna a jeho kumpáni vědí, že Sertorius takové chování nesnáší. Když se k nim na svém lůžku znechuceně otočí zády, okamžitě toho využijí. Na smluvený signál – číši upuštěnou na zem – se na něj vrhnou!   V dětství mu […]
premium
Adolf Hitler & Eva Braunová: Místo prstýnku dostala nevěsta jed
„Hroutí se to,“ zakaboní se führer a uchopí svou milenku Evu Braunovou za ruku. „Odjedu do Berlína. A ty zůstaň tady v Berghofu,“ nařídí jí přísně. Tvrdohlavá Eva však neposlechne. Krátce před koncem války si sbalí kufry a vydá se za Hitlerem. Přímo v bunkru mu pak řekne své ano. Čas se krátí. Eva (1912–1945) odloží pero […]
premium
Věda a vynálezy
První daguerrotypie? Model se nesmí 15 minut hýbat!
„Stůjte. Nehýbejte se,“ volá fotograf na stojícího muže. Jenže účastník jeho pokusů nevydrží strnule čtvrt hodiny koukat do objektivu. Pohne rukou a změní i výraz obličeje. Tvůrce obrazu, psaného světlem, znechuceně mávne rukou.   „Zase zkažená práce,“ mumlá si tiše německý fyzik Ferdinand Hessler (1803–1865), žijící v Praze. Po předchozích zkušenostech už tuší, že obličej […]
K první transplantaci rohovky došlo v Olomouci
Byl neopatrný. Domkář Alois Glogár si při práci s nehašeným vápnem vážně poranil obě oči. Postupně ztrácí zrak a brzy nejspíš zcela oslepne! Dá se mu nějak pomoci? Olomoucký lékař Zirm věří, že ano. Naději vidí v transplantaci rohovky, která se ale dosud ještě nikomu nepovedla…   Je výborný student, na vídeňském gymnáziu patří k nejlepším! Po jeho […]
Praha poprvé přestěhovala kapli o 31 metrů
Praha chystá přestavbu vltavského nábřeží u Čechova mostu. Problém je, že v místě plánovaných prací stojí barokní kaple ze 17. století. Město ji nechce bourat, a tak nezbývá než ji přestěhovat. Otázkou je, jestli to vůbec půjde. O něco podobného se v Československu zatím nikdo nepokusil!   Kapli svaté Máří Magdaleny nechal v roce 1635 vystavět na klášterní […]
Sloužili papíroví draci ke svrhávání bomb?
Povstaleckou pevností se nesou ohlušující výbuchy a vyděšené výkřiky. Rebelové tu právě po desítkách umírají v sutinách. „Co se to u všech ďasů děje!?“ diví se. Nikde totiž nevidí nepřítele. Na hlavy se jim přesto snášejí zapálené sudy se střelným prachem. Vzduchem je sem přinášejí papíroví draci…   Dlouhé roky se čínský učenec Mocius (asi 470–391 […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Záhadný prsten:  Nosil jej muž, který odsoudil Ježíše Krista?
enigmaplus.cz
Záhadný prsten: Nosil jej muž, který odsoudil Ježíše Krista?
Dotýkat se předmětu, který mohl být svědkem klíčových okamžiků lidských dějin, je dozajista mimořádný zážitek. Když se teprve před několika lety podařilo přečíst nápis na římském prstenu nalezeném při
Švédské koláčky lussekater
tisicereceptu.cz
Švédské koláčky lussekater
Koláčky lussekatter (čte se lusikater) čili Luciiny kočičky jsou tradiční švédské pečivo, které se jí už ve svátek svaté Lucie (13. 12.). Potřebujete 150 g másla 500 ml mléka 50 g droždí ½ lž
Tají Vacula radostnou novinku?
nasehvezdy.cz
Tají Vacula radostnou novinku?
Herec Adam Vacula (37), známý ze seriálu Zlatá labuť, se podle zákulisních informací stane brzy otcem! Ještě nedávno měl pár stovek na účtu a role bral kvůli dluhům, dnes má po svém boku Veroniku
Když se z pejska stává dědek…
panidomu.cz
Když se z pejska stává dědek…
U čtyřnohých mazlíčků je to stejné, jako u lidí. Na některém jsou přibývající léta znát hned na první pohled, u jiného dlouho nic nezaznamenáte. Přesto byste si měli staršího psa více všímat, aby vám neunikly důležité signály, že něco není v pořádku. Včasná péče mu může prodloužit i zkvalitnit život. HŮŘE TRÁVÍ Přijde k misce,
Babičku dobíjel energií český granát
skutecnepribehy.cz
Babičku dobíjel energií český granát
Ten kámen je legendární životabudič. Zejména starší lidé by jej měli nosit, umí údajně přinášet radost ze života a dodávat životní sílu. Říkala jsem si už jako mladá holka, proč moje babička tak lpí na špercích s červenými kameny. Na ruce nosila velký zlatý prsten s rudými kamínky a ve šperkovnici měla z takových kamínků i náhrdelník a náušnice. Byla přesvědčená, že
Kouzla vlnité lepenky: Co z ní vyrobíte? Skoro všechno!
epochaplus.cz
Kouzla vlnité lepenky: Co z ní vyrobíte? Skoro všechno!
Na jídelním stole čeká na své rozbalení veliká krabice právě doručená kurýrem. Než se její majitel propracuje k obsahu, nakupí se na okolních židlích pořádný stoh lepenky. Ta má za úkol ochránit cennou zásilku. Doba ale pokročila. Z dříve odpadního materiálu se dnes stává trendy prostředek k realizaci mnohých snů!   Co na první dobrou prodává? Obal. Právě
Ze skandinávské vánoční kuchyně: Janssonovo pokušení
nejsemsama.cz
Ze skandinávské vánoční kuchyně: Janssonovo pokušení
Vánoční pokrm ze Švédska Janssons frestelse může být pro někoho trochu zvláštní chuťovou kombinací, ale chutná vážně skvěle. Hlavními přísadami jsou brambory, smetana a rybičky z konzervy. Potřebujete: ✿ 3 velké cibule ✿ 1,5 kg brambor ✿ 2 lžíce másla ✿ 300 g filet ančoviček nebo sardinek ✿ 4 dl smetany ke šlehání ✿ 2 dl mléka ✿ 2 lžíce strouhanky ✿ sůl,
Ostrůvkové uspořádání kuchyně
rezidenceonline.cz
Ostrůvkové uspořádání kuchyně
Pro kulinářskou zónu, disponující vhodnou plochou, jde o velmi efektní a elegantní řešení daného prostoru. Ostrůvku lze totiž svěřit celou řadu funkcí – nejčastěji jde o mycí či varné centrum, přesahující plochu topu lze využít i ke stolování. TEXT: Alena Müllerová, FOTO: archivy firem
Nový Peugeot 5008 je obrazem nové doby, ale i nové prodejní strategie
iluxus.cz
Nový Peugeot 5008 je obrazem nové doby, ale i nové prodejní strategie
Modely nový Peugeot 3008 a nový Peugeot 5008, které byly na český trh uvedeny v letošním roce, se staly symboly nové, ekologicky zodpovědnější éry značky Peugeot. U těchto novinek se zcela upustilo od
Zima u vody? V termálních lázních ano!
epochanacestach.cz
Zima u vody? V termálních lázních ano!
Zapomeňte na zvučná jména, příjemnou dovolenou při koupání v teplé termální vodě s výhledem na zimní krajinu lze strávit i na méně známých adresách. A ty mohou nabízet i něco extra… Saturnia nabízí pobyt jak v klasickém lázeňském rezortu, tak i v přírodním koupališti, které je celoročně volně přístupné. Vlastní terasy jsou vápenaté, proto mají
Svoji Velkou zeď má i Indie
epochalnisvet.cz
Svoji Velkou zeď má i Indie
Indické království Mévár vzkvétá. Může za to mahárádža Rana Kumbha, jenž mu vládne od roku 1433. Ten táhne od jedné bitvy ke druhé a výrazně rozšiřuje hranice svého státu, který se nachází na západě dnešní Indie.   Celkem svede 56 střetnutí, v nichž ani jednou nenajde přemožitele. Počet jeho nepřátel ovšem rychle roste. Vzhledem k tomu, že hlavní
Budeme se očkovat proti stárnutí?
21stoleti.cz
Budeme se očkovat proti stárnutí?
Snaha bojovat s časem má mnoho podob, a jednou z těch nejmodernějších je vakcína namířená proti stárnutí. Jejím cílem jsou senescentní buňky. Jedná se o vysloužilé nebo poškozené buňky, u kterých selh
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz