9. 7. 1357: V 5 hodin a 31 minut položil císař Karel IV. základní kámen ke svatbě kamenného mostu v Praze přes Vltavu. Čas nebyl vybrán náhodou, šlo o magickou řadu lichých čísel.    
Domů     Lex Schwarzenberg: Přimhouřili demokraté oči nad právní zvůlí?
Lex Schwarzenberg: Přimhouřili demokraté oči nad právní zvůlí?
8.11.2024

„Jsou to ale džentlmeni a demokraté, že ano?“ prohlásí Adolf Schwarzenberg ironicky před svými zahraničními přáteli. Třebaže se angažoval v protinacistickém odboji, čs. politici se z něj po válce pokusí udělat kolaboranta.

Když se jim to nepovede, připraví speciální zákon, s jehož pomocí mu bez náhrady zkonfiskují veškerý majetek!

V poválečném Československu panuje zklamání z kapitalismu. Společnost hledá cestu, po které se vydá dál. Nakonec se přikloní k socialismu a lidově demokratickému řádu.

V zemi, jež se ocitla ve sféře vlivu Sovětského svazu, se soukromé vlastnictví stává téměř zločinem. Proto dochází k masivnímu zestátňování a vyvlastňování majetku. Neexistuje, aby někdo zůstal bohatý.

Politiky obzvlášť dráždí prosperující panství Schwarzenbergů v Hluboké nad Vltavou. „Je nemorální, aby jediný člověk vlastnil takový majetek!“ bouří se nejen komunističtí poslanci.

Problém je, že s pomocí platných zákonů se Adolfovi ze Schwarzenbergu (1890–1950) na kobylku nedostanou. Na známého antifašistu, jehož si považuje i ministr zahraničí Jan Masaryk, se Benešovy dekrety použít nedají.

Zaplatil bunkry i vládu

Udělat z respektovaného muže, který byl Československu vždy věrný, kolaboranta a zrádce by byla do nebe volající drzost. To by vládě prostě neprošlo!

Ještě před válkou Schwarzenberg věnoval obrovskou sumu na budování pohraničního opevnění a později, když emigroval do USA a jeho jihočeské panství zabralo gestapo, podporoval čs. exilovou vládu v Londýně, což prezident Beneš nesmírně oceňoval.

Navíc ministr zahraničí Jan Masaryk „mu vystavil dopis, kterým potvrzoval jeho zásluhy ve věci odboje“, dodává současný historik Michal Pehr. Stále mocnější komunisté se však nechtějí vzdát tak snadno. Věří, že na Schwarzenberga nakonec přece jen něco „vyhrabou“…

Že je Adolf Schwarzenberg věrný vlastenec? Politici ho i tak okradou!
Že je Adolf Schwarzenberg věrný vlastenec? Politici ho i tak okradou!

Řeknou to naplno

Smůla! Ani vyvlastnění ze sociálních důvodů nepřipadá v úvahu. I levicově orientovaní poslanci musejí uznat, že lidé zaměstnaní na Schwarzenbergově panství se na tehdejší dobu mají jako v bavlnce. A že jsou na svou práci hrdí!

„Kdo byl schwarzenberským zaměstnancem, měl celkem o práci postaráno. A byly i určité ekonomické výhody… Lidé dostávali dříví na topení, měli zvýhodněnou možnost nakupovat zvěřinu a mnohé jiné věci,“ vypráví současný teolog Karel Skalický.

Komunisty nakonec tahle zdlouhavá „hra“ přestane bavit, Schwarzenberga však na pokoji nenechají. Už nebudou hledat zástupné důvody. V parlamentu naplno zazní důvod, proč by měl zchudnout:

„Jeho majetek musí být vyvlastněn, protože se neslučuje s lidově-demokratickým charakterem třetí republiky (existovala v letech 1945–1948, pozn. red.)!“

Bojovali proti husitům!

Plán na „demokratický“ způsob krádeže leží na stole, zbývá pro něj získat podporu. Pomoc komunisté hledají i v hluboké minulosti.

Mimo jiné „přijdou“ na to, že jeden z Adolfových předků bojoval za husitských válek na straně křižáků a že Schwarzenbergové po celá staletí germanizovali jižní Čechy. Byť jsou to absurdní hlouposti, lidé na argumenty tohoto typu slyší.

Znovu volají po „odčinění Bílé hory“, stejně jako ve 20. letech při pozemkové reformě… Po dlouhých debatách uzraje na počátku roku 1947 čas na předložení speciálního zákona, pro který se vžije neformální název Lex Schwarzenberg.

S návrhem o „převodu vlastnictví majetku hlubocké větve Schwarzenbergů na zemi Českou“ vyrukuje 22. února skupina poslanců, vedená sociálním demokratem Blažejem Vilímem (1909–1976).

V následujících měsících se právní norma postupně projednává v zemědělském, průmyslovém, právním a rozpočtovém výboru, které k němu 2. července 1947 dokončí společnou zprávu.

Co bude se Schwarzenbergovým majetkem, rozhodnou poslanci o osm dní později na 65. schůzi Ústavodárného Národního shromáždění.

Všichni raději mlčí

O Schwarzenbergově činnosti v protinacistickém odboji nepadne 10. července 1947 během parlamentní rozpravy ani slovo. A byť velká část poslanců ví, že je projednávaný zákon aktem právní zvůle, nikdo to nahlas neřekne! Doba je zlá, z komunistů jde strach.

Demokratické strany se je snaží všemožně „zbrzdit“ a nejspíš i v tomto případě přistoupí na kompromis a výměnou za něco jiného Lex Schwarzenberg podpoří. Ve druhém čtení je zákon bez problémů schválen. V příslušném zápisu se neuvádí, jestli byl někdo proti.

O pár dní později ho podepíše i prezident Beneš a 13. srpna 1947 je vydán ve sbírce zákonů jako zákon č. 143/1947 Sb.

Marný pokus o kompromis

Snažil se svůj majetek zachránit. Tušil, že bez oběti to nepůjde, a proto Schwarzenberg už v roce 1946 navrhl státu velkorysý kompromis:

„Vytvoříme společnou nadaci Českých zemí a Schwarzenbergů, do níž vložím svůj majetek…Z jeho výnosu budou financovány různé sociální a kulturní programy.“ Neuspěl.

„Společnost… byla natolik zradikalizovaná a zvlčilá, že na to nepřistoupila, a došlo k vyvlastnění zákonem, který neměl oporu v ústavě“, dodává současný historik Petr Placák.

Schwarzenberg se nedočká ani přislíbeného zaopatřovacího důchodu, který měl dostávat jako náhradu… Veřejnost až na výjimky zůstane k tomuto zločinu netečná. Jako jeden z mála se ozve publicista Ferdinand Peroutka (1895–1978).

Nejvíc nakonec protestují zaměstnanci Schwarzenbergova panství, ovšem ani jejich petice už nic nezmění. Ztráta podstatné části rodového majetku se podepíše na Adolfově již tak chatrném zdraví. Na Československo zanevře a zdržuje se hlavně v Itálii.

Komunisté jeho prosperující jihočeské panství nezachovají. V roce 1950, krátce před Schwarzenbergovou smrtí, si zemědělskou půdu, lesy a průmyslové podniky „rozeberou“ příslušná ministerstva čs. vlády!

Foto: Státní zámek Hluboká, wikipedia.org, historickaslechta.cz
Související články
reklama
Zajímavosti
Opomíjený Perugino: Kdysi byl slavnější než da Vinci
S vypětím všech sil dokončuje stárnoucí Pietro Perugino své poslední dílo. Jde o fresku Madony s dítětem v kostelíku v městečku Fontignano. O pár desetiletí dříve přitom patřil mezi nejvyhledávanější malíře Itálie. „Za peníze byl ochoten zaprodat duši,“ uvádí životopisec Vasari. Zničila Peruginovu hvězdnou kariéru hamižnost? Na hlavní oltářní stěně v Sixtinské kapli ve Vatikánu se rýsuje freska Narození Páně. Jejím […]
Rusové museli USA uplatit, aby Aljašku koupily
Alexandr II. rázuje po místnosti sem a tam. Dobře ví, že mu teče do bot. Řada neúspěšných válek zemi zcela zdecimovala. Dluhy navíc začínají být neúnosné. „Prodejte Aljašku,“ rozhodne nakonec, „stejně slouží jen jako výběh pro lední medvědy!“  V médiích Aljašku označují všelijak – jako velkou zamrzlou hroudu ledu, ledárnu či Sewardovu ledničku. Ve Spojených státech […]
Vězeň Jiřího z Poděbrad chránil korunovační klenoty
Jeden z nejmocnějších mužů království Menhart z Hradce je opět za mřížemi. Zatím vždy ho jeho protivníci propustili. Nyní se ukáže, zda se dříve dostaví svoboda, nebo smrt. K husitství má šlechtický synek Menhart II. z Hradce (1398–1449) od mládí vztah. Vždyť i jeho otec Jan starší z Hradce (†1417), nejvyšší zemský hofmistr, se ke kališníkům přidal v roce 1415 po […]
premium
Američan vyhlásil republiku bagetou
„Vyzýváme vládu ve Washingtonu, aby odstranila zátarasy, nebo se připravila na vztyčení stálých hranic do nové země,“ zvolá samozvaný ministerský předseda Lasturové republiky. Pak vezme do ruky bagetu, rozpřáhne se a na znamení vyhlášení války Spojeným státům s ní vší silou udeří přes hlavu poblíž stojícího muže v uniformě amerického námořníka. Do minuty je po […]
Věda a vynálezy
Sklidil první Londýňan s deštníkem posměch?
„Jen se na něj podívejte!“ ukazují si Londýňané s úšklebkem na britského cestovatele a filantropa Jonase Hanwaye. Roku 1760 se nese městem, a když se z oblohy spouští déšť, pohotově roztahuje deštník. Věc v britské metropoli té doby nevídanou.   Starověk Záležitost žen a císařů Výsada aristokracie, nebo rovnou císařů. Deštníky se podle dochovaných zápisů […]
Bombardér vozil pasažéry v proutěných křesílkách
Je sice pořádná zima, ale na letišti kousek od Versailles se to hemží lidmi. Na vzlet se připravuje slavný francouzský bombardér Farman. Místo bomb však bude mít 8. února 1919 zcela jiný náklad…   Francouzští bratři Farmanové chystají žhavou novinku. Zapálení aviatici, z jejichž dílny vyšel slavný bombardovací letoun Farman 60 s přízviskem Goliáš, nestihli svůj aeroplán […]
6 čínských vynálezů, které změnily svět
Ting, vyčerpaná po celodenní dřině, si sedne ke své misce nudlí. S chutí se pouští do jídla. Bez těstovin by na samé výspě Říše středu se svou rodinou nepřežila…   Rychle hotové jídlo v podobě misky nudlí vítězí v čínské kuchyni už po tisíce let. Jeden archeologický objev rozsekne i dlouholetý spor Číňanů s Italy, […]
premium
Zajímal předchůdce bankomatu jen prostitutky?
Luther George Simjan, Armén žijící ve Spojených státech amerických, nosí v hlavě myšlenku na první bankomat již v roce 1939. A nápadů na zařízení přijímající nebo vydávající peníze má mnohem víc. Uvádí se, že v tomto směru je držitelem až 20 patentů!   1961 Pokus na půl roku „Věřte, je v tom budoucnost,“ přesvědčuje Simjan […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Setrvalá žízeň je špatný signál
panidomu.cz
Setrvalá žízeň je špatný signál
Za poslední desetiletí jsme si na tolik zvykli na heslo „pitný režim“, že jsme se mnohdy naučili pít, i když nemáme žízeň. Tělu to ale nesvědčí. Totéž platí, když se žízeň ozývá a neustává. Nadměrné pití signalizuje zravotní problém. Velkou žízeň přirozeně dostaneme, když se zpotíme za velkého vedra nebo při námaze. Také hodně slané
Branišová: Dítě, nebo rozchod?
nasehvezdy.cz
Branišová: Dítě, nebo rozchod?
Slavný hokejista Jaromír Jágr (53) se mění k nepoznání, ale možná ne tím směrem, který si jeho krásná přítelkyně, televizní moderátorka Dominika Branišová (30), přeje nejvíc. Pomáhá jí v domácnost
Interiér s ikonami skandinávského designu
rezidenceonline.cz
Interiér s ikonami skandinávského designu
Nedaleko Los Angeles si mladý pár nechal postavit vzdušnou rezidenci kombinující ocelový skelet, skleněné stěny a sekvojové obklady. uvnitř vás okouzlí ikony skandinávského designu. Vroce 1998 Mark a Andrea Meyerhoferovi koupili dům v zalesněnémpodhůří Lacanada Flintridge v Kalifornii. Pár začal spolu se skupinou architektů s přetvářením domu tak, že přestavěli část s kuchyní a rodinnou místností.
Když je vedro, hurá k vodě!
epochanacestach.cz
Když je vedro, hurá k vodě!
Léto na Vysočině voní po borovicích, opalovacím krému a studené malinovce. Ať už se vidíte spíš s nohama v rybníce nebo v proudu skluzavky, Vysočina nabízí obojí. Není to totiž jen kraj kopců a lesů, ale i vody – čisté, přírodní, zábavné i relaxační. Připravili jsme pro vás výběr těch nejlepších míst, kde se v létě
Průlomové vynálezy historie: Na počátku byl jeden rozdělaný ohýnek
epochaplus.cz
Průlomové vynálezy historie: Na počátku byl jeden rozdělaný ohýnek
Vývoj lidstva jde nezadržitelně kupředu, někdy dokonce spěchá tak rychle, že za sebou nechává stovky zmařených životů. Jindy ale přispěje ke zkvalitnění všedních dní, jako je tomu třeba v případě splachovacích toalet. Ovládnutí ohně, jednoho z prvních a nejdůležitějších vynálezů, však zcela zásadně proměnilo směr lidských dějin a položilo základy naší civilizace. Oheň: Dobrý sluha,
Tajemný Vyšehrad: Skrývá ve svém nitru nález století?
enigmaplus.cz
Tajemný Vyšehrad: Skrývá ve svém nitru nález století?
Na konci srpna roku 2014 se výzkumníkům z Archeologického ústavu Akademie věd ČR podaří zásadní archeologický objev. V útrobách Vyšehradu odhalí pozůstatky gigantického kostela. Kdo ho postavil? Za ja
DS Automobiles nabízí N°4 už i v České republice
iluxus.cz
DS Automobiles nabízí N°4 už i v České republice
DS N°4, nejnovější výtvor představený společností DS Automobiles, je nyní k dispozici k objednání. Jako hybrid s autonomním dobíjením je DS N°4 k dispozici již od 770 000 Kč v zaváděcí akci na speciál
V Dubaji vzniká rezidence s fotbalovou duší
epochalnisvet.cz
V Dubaji vzniká rezidence s fotbalovou duší
Když se fotbalový klub Chelsea rozhodne vstoupit do světa realit, nevznikne z toho jen obyčejný projekt. V Dubaji se právě chystá unikát, který spojuje vášeň pro sport, luxusní životní styl a architektonické ambice. Rezidenční mrakodrapy s výhledem moře nabídnou nejen prvotřídní zázemí pro regeneraci, ale dokonce i střešní fotbalové hřiště. V Dubaji jsme zvyklí na ledacos. Nekonečné skypooly
Ze 4 800 let starých zubů byl sekvenován první lidský genom ze starověkého Egypta
21stoleti.cz
Ze 4 800 let starých zubů byl sekvenován první lidský genom ze starověkého Egypta
Pokusy o extrakci DNA z mumií starověkého Egypta nebyly dlouho příliš úspěšné, ukázalo se totiž, že mumifikace zřejmě rozpad DNA urychluje. Nyní se však odborníkům podařilo sekvenovat genom obyvatele
Bulharsko a jeho nejkrásnější přímořské skvosty
nejsemsama.cz
Bulharsko a jeho nejkrásnější přímořské skvosty
Na které vás čeká nejvíc zábavy, nejlepší servis a kde nejvíc načerpáte sílu z nespoutané přírody? Přinášíme vám výběr pláží na pobřeží Černého moře, na nichž si dovolenou v Bulharsku bezvadně užijete! Zlaté písky Pulzující život, dovolenková atmosféra a relax na lehátku s drinkem v ruce. Právě to je vyhlášená pláž Bulharska v letovisku Zlaté písky. Nachází se asi 17 kilometrů severně od přístavního města Varna. Jde
Bramborový koláč s jablky
tisicereceptu.cz
Bramborový koláč s jablky
Suroviny 250 g brambor 60 g másla 200 g cukru moučky 2 vejce 250 g polohrubé mouky prášek do pečiva jablka Na drobenku 50 g hrubé mouky 30 g másla 30 g cukru krupice Postup Bram
Přítelkyně mého vnuka mi zkazila narozeniny
skutecnepribehy.cz
Přítelkyně mého vnuka mi zkazila narozeniny
Ne každému mladému se musí oslavy staršího člověka líbit, ale určitě by bylo slušností to alespoň předstírat. Partnerka mého vnuka to nezvládla. Lada se jmenovala, a už to jméno zavánělo povýšeností. Jak jsem ho uslyšela, zapracovala moje ženská intuice a vnitřní hlas mi řekl, že s touto dívkou náš Lukáš šťastný nebude. Ale všichni mi oponovali, že až
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz