Z letiště jižně od Ottawy odstartují večer 15. května 1956 dvě stíhačky. Mají zkontrolovat neznámé letadlo, které se blíží k městu. Záhy je poplach zrušen a posádky obou strojů dostávají příkaz vrátit se na základnu.
Vzápětí otřese Ottawou mohutná exploze, která je slyšet na desítky kilometrů daleko!
Denní cvrkot utichl, Ottawa šla spát. Klid panuje i na vojenské letecké základně nedaleko kanadského města. Krátce po čtvrt na jedenáct však velitel směny vyhlásí poplach. Ve vzdušném prostoru, který zdejší stíhací letka hlídá, se objevil neznámý letoun.
Proti vetřelci okamžitě vzlétnou dvě dvoumístné proudové stíhačky Avro Canada CF-100 Canuck. Jejich zásah ale nakonec není třeba. Vše se během chvilky vysvětlí.
Operátory na řídící věži vylekalo nákladní letadlo kanadského letectva, jež je na cestě do Montrealu. Posádka svou trasu v předstihu řádně nahlásila, ovšem informace o ní se někde zatoulaly.
Zatímco pilot první stíhačky okamžitě zamíří na základnu, druhé dvojici, pilotu Williamu Schmidtovi (1930–1956) a navigátoru Kennethu Thomasovi (1936–1956), se „na zem“ ještě nechce.
Rádi by se připojili ke dvěma CF-100, které hlídkují jižně od nich. Řídící věž jim ovšem toto „povyražení“ zakáže, a tak se Schmidt stočí zpátky k letišti. Zhruba o minutu později jeho stroj z ničeho nic zmizí z obrazovek radaru…
Skáčou z oken
Klášter Šedých sester (jeptišek) kříže na ottawském předměstí Orléans je v provozu zhruba dva roky. Areál, pojmenovaný Villa St. Louis, leží nedaleko řeky Ottawy a trvale v něm žije přes 30 řeholnic.
Sestra Marie des Martyrsová nemůže toho večera usnout. A už se jí to ani nepodaří. Pár minut před půl jedenáctou zaslechne zvuk nízko letícího letadla a vzápětí se celá třípatrová budova otřese.
„Stíhačka ve vysoké rychlosti a téměř svisle narazila do klášterní kaple!“ vypovídají později svědci. Schmidt ani Thomas nehodu nepřežijí. Mohutná exploze celý areál vážně poškodí.
Dílo zkázy pak dokoná požár, živený leteckým palivem a tunami uhlí, které bylo uloženo ve sklepích kláštera. Plameny se šíří tak rychle, že uvězní jeptišky v budově. Některé ženy, včetně Marie des Martyrsové, v zoufalství vyskočí z oken.
Jsou popálené, případně mají polámané nohy, ale zachrání si život! Bohužel 11 sester v hořícím pekle zůstane a udusí se kouřem!
Ztratili vědomí?
Hasiči zkrotí obrovský požár až nazítří nad ránem. Neštěstí si vyžádá celkem 15 obětí. Jsou mezi nimi i klášterní údržbář a místní kaplan Richard Ward (*1913), jehož výbuch odmrštil desítky metrů daleko!
Záhy se rozbíhá vyšetřování, přesnou příčinu havárie stíhačky Avro Canada CF-100 Canuck se ale nikdy určit nepodaří. Vyloučit se nedá možnost, že Schmidt ztratil kontrolu nad letounem kvůli silné turbulenci.
V tom případě je však záhadou, proč on nebo Thomas nevyslal tísňový signál a proč se z neovladatelného stroje nekatapultovali. Vyšetřovatelé se nakonec přikloní k variantě, že oba ztratili vědomí, a proto se tak náhle odmlčeli. Podle všeho došlo k poruše v přívodu kyslíku do jejich obličejových masek.
*** V ledové pustině zabíjel dynamit ***
* Americký dokumentarista a režisér Lewis Varick Frissell (1903–1931) sehnal peníze na celovečerní dobrodružný film ze severské pustiny, a aby by byl snímek co nejautentičtější, v zimě 1931 vyrazí s celým štábem na zamrzlé moře nedaleko ostrova Newfoundland u východního pobřeží Kanady.
* 15. března večer však natáčení přeruší exploze dynamitu uskladněného v dřevěné tuleňářské lodi – Při neštěstí umírá Frissell a dalších 27 členů štábu!..Film je přesto ještě v roce 1931 dokončen a pod názvem Viking uveden do kin.