19. 5. 1536: Anna Boleynová, druhá manželka Jindřich VIII., byla popravena poté, co byla obviněna z velezrady a nevěry s pěti muži.    
Domů     Vynálezce ponorky se mihl u dvora Rudolfa II.
Vynálezce ponorky se mihl u dvora Rudolfa II.
Ponorka na Temži

Sám anglický král se za ovací přihlížejících odvážně provléká úzkým poklopem do útrob vratkého podmořského člunu. Nádrže se plní vodou a první ponorka světa mizí pod hladinou Temže.

Holanďan Cornelis Jacobszoon Drebbel (1572–1633) od mládí pošilhává po umění. Během studia v Haarlemu ho vyučují významní malíři a humanisté své doby.

Cornelis se jim brzy vyrovná svými dokonalými mědirytinami a přivedou ho i k zájmu o alchymii a vědu, i když hlubšího formálního vzdělání se mu nikdy nedostane. Ke svým největším vynálezům je vlastně donucen. V roce 1595 se totiž žení.

Se svou ženou Sophií má šest dětí, uživit je není právě jednoduché, a manželka navíc umí rozhazovat peníze více než marnotratně. Cornelis tak musí neustále hledat něco, čím by ohromil svět a získal za to finanční prostředky.

Sestrojil perpetuum mobile?

Daří se mu to znamenitě. V roce 1598 si nechává patentovat vodovodní systém.

V Noorderpoortu postaví obdivovanou fontánu, ohromuje svou schopností broušení čoček, díky nimž vyvine vlastní podobu camery obscury či takzvané kouzelné lucerny, zárodku pozdějších obrazových projektorů. O jeho služby je zájem po celé Evropě.

Na počátku 17. století se s rodinou stěhuje do Anglie na pozvání samotného krále Jakuba I. (1566–1625), kde opět udivuje dvůr svými vynálezy.

Jedním z nich je i hodinový stroj, nazvaný odvážně perpetuum mobile – malý astronomický orloj ukazující čas, den, datum, fáze Měsíce a polohy Slunce i planet.

Drebbel tvrdí, že jeho zařízení může fungovat celé roky bez zdroje energie, protože je poháněno změnami teploty a tlaku vzduchu, které ovlivňují kapalinu ve skleněné nádobě.

Řez Drebbelovou ponorkou ukazuje i plovák pro dýchací trubici.
Řez Drebbelovou ponorkou ukazuje i plovák pro dýchací trubici.

Ve službách námořnictva

Cornelis Drebbel sype z rukávu další a další vynálezy. Vyvine praktický postup výroby šarlatové barvy, navrhne kotel s termostatem či primitivní teploměr. O pár let později si ho pozve císař Rudolf II. (1552–1612) do Prahy.

Po jeho smrti Drebbel Čechy opouští a natrvalo zakotví v Anglii. Právě tam zanedlouho předvede jeden ze svých nejslavnějších projektů.

Inspiruje se myšlenkou svého předchůdce, anglického matematika Williama Bournea (asi 1535–1582), který ve své knize Inventions or Devises nastínil koncept podmořského člunu s dřevěným rámem potaženým kůží a vesly.

A přesně tohoto nápadu se Drebbel nyní drží. První funkční ponorku, prozatím ještě malou, představuje už v roce 1620 během své služby pro královské námořnictvo. Jako základ poslouží běžná veslice, jakých je možné na Temži potkat mnoho.

Tahle je ale vybavena dřevným rámem, potaženým naolejovanou, a tedy nepromokavou kůží. Uprostřed je vodotěsný vstupní poklop, ponorka má kormidlo a o její pohon se starají čtyři vesla upevněná ve vodovzdorném koženém těsnění.

Jak dýchá alchymista?

Pro praktický provoz ponorky je ovšem třeba se postarat i o další technické detaily. Přívod vzduchu obstarají šnorchlové trubice, držené na hladině pomocí plováků.

Díky nim dokáže stroj absolvovat cestu pod vodou z Westminsteru do Greenwiche a zpátky, což znamená ponor dlouhý tři hodiny.

Dnešním historikům se prozatím nedaří uspokojivě potvrdit, nebo vyvrátit dobové informace, že Drebbel jako zkušený alchymista vyvinul pro uvolňování kyslíku i speciální přístroj, využívající chemické reakce při zahřívání ledku… K tomu, aby stroj zůstal ponořený, Drebbel vyvíjí předchůdce dnešních balastních nádrží.

Pod sedadlem každého z veslařů se skrývá velký měchýř z vepřové kůže, od kterého vedou trubky mimo loď. Když se povolí provaz, kterým je měchýř svázaný, rezervoár se naplní vodou a těžší ponorka klesne pod hladinu.

K vynoření je pak třeba, aby veslaři měchýře zmáčkli a vodu z nich zase vytlačili.

Cornelis Drebbel měl v hlavě spoustu nápadů.
Cornelis Drebbel měl v hlavě spoustu nápadů.

První podmořský král

Po prvním malém prototypu přichází Drebbel s druhým, o něco větším, a nakonec vyrábí i třetí, největší exemplář.

Ten už má šest vesel. „Kromě cestujících se v této podmořské lodi umístí dvanáct veslařů a tři důstojníci,“ píše o události irský přírodovědec Robert Boyle (1627–1691). Ponorka dokáže plout v hloubce čtyř až pěti metrů a její úspěšné zkoušky sledují na březích Temže tisíce zvědavců.

Jedné z plaveb se osobně zúčastní i sám Jakub I., čímž se do historie zapíše jako první panovník, který se vydal pod vodní hladinu. Drebbel si od svého vynálezu slibuje mnoho. Doufá, že se ho ujme armáda a Británie udělá další krůček k námořní neporazitelnosti.

Jenže přístup admirality je i přes prokazatelné úspěchy stále vlažný, bojového nasazení se Drebbelův prototyp nikdy nedočká.

Určitě se na tom podepíše i smrt jeho příznivce Jakuba I. v roce 1625. Jeho nástupce Karel I. (1600–1649) už takové nadšení pro ponorku neprojevuje, i když stále ještě vyžaduje Drebbelovy služby při vývoji zbraní.

Vynálezce v bídě

I když Drebbel během svého života představil mnoho zajímavých vynálezů a zlepšení starých technologií v chemii, optice i mechanice, na sklonku života se stahuje do ústraní a začíná provozovat restauraci na břehu Temže.

Podílí se sice na rozsáhlém projektu odvodňování bažin v okolí Cambridge, ale i přes své úspěchy žije v chudobě. Umírá v Londýně roku 1633.

Foto: wikimedia.org, entertainment.ie

Související články
reklama
Zajímavosti
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
Bývaly doby, kdy architekti dokázali i obyčejným funkčním továrnám vtisknout eleganci výstavných zámků. Pardubice jeden takový skvost mají, a dokonce si ho v posledních letech vycizelovaly k dokonalosti. Umění, které mele Na břehu řeky Chrudimky v Pardubicích stával mlýn už v roce 1586. Na počátku 20. století však mlynářské konkurenci v oblasti vládnou bratři Egon (1871–1932) a Karel (1879–1944) Winternitzovi, […]
Příběh Hanina kufříku: Jeho malá majitelka skončila v plynové komoře
Hanka sbíhá schody do přízemí, kde v obchodě se smíšeným zbožím pozdraví tatínka Karla a maminku Markétu. Bradyovi bydlí v Novém Městě na Moravě a v jejich domě se scházejí místní umělci. Také samotný Karel je amatérským hercem, Hanin starší bratr Jiří hraje na housle a dívka zase na piano. „Já mám devět kanárů…,“ prozpěvuje […]
premium
Léčil Mikolášek prezidenty i nacisty?
Uprostřed noci buší komando Státní bezpečnosti na dveře vily. Po chvíli příslušníci vyvlečou ven rozespalého starého muže. Pacienti, kteří k němu zítra přijdou prosit o záchranu života, budou už na jeho pomoc čekat marně. K bylinkám má Jan Mikolášek (1889–1973) přirozený vztah už od malička. Jeho rodiče vlastní zahradnictví v Rokycanech, a tak není divu, že i on […]
Zradily sv. Martina husy?
Muž v jednoduché mnišské kutně vleze do hospodářského stavení plného opeřenců. „Snad mne tady nenajdou,“ přemítá, když zdáli slyší procesí lidí, kteří po něm pátrají. Záhy zvuky přehluší kejhání ptáků, mezi nimiž se ukryl.   „Budeš vojákem,“ dozví se od svého otce Martin Tourský (asi 316–397). Sám válečník chce synovi zajistit dobrou budoucnost. Z chlapce, […]
Věda a vynálezy
Auta z jiného světa: Proč nikdy nevyrazila na silnici?
Některým lidem připomíná brouka se složenými krovkami. Má elegantní zaoblená okna a kulatá světla a k jeho přednostem patří i nižší spotřeba paliva. Aerodynamický automobil Schlörwagen se přesto nezačne sériově vyrábět. Podobně jako další futuristické prototypy vozů… Dešťová kapka je nestabilní Rozumí architektuře, matematice i technice. Ve všech těchto oborech Američan Richard Buckminster Fuller (1895–1983) […]
Špatný student se vypracoval na otce kosmonautiky
Ve škole mu to moc nešlo, a navíc se mu spolužáci smáli, že je skoro hluchý. Pak se ale všechno změnilo a Konstantin Eduardovič Ciolkovskij se z provinčního učitele stal otcem světové kosmonautiky. Když Konstantin Eduardovič Ciolkovskij (1857–1935) ve městě Iževskoje jihovýchodně od Moskvy přichází na svět, nic nenasvědčuje tomu, že by z něj snad měla vyrůst […]
premium
Zlynčoval geniální vědkyni rozvášněný dav?
Nejváženější vědkyni egyptské Alexandrie náhle přehrazuje cestu rozvášněný dav. Za okamžik bude zmučené tělo obdivované filozofky pohozeno za městem na místě, určeném pro nejnebezpečnější zločince. Matematik, astronom, poslední vedoucí alexandrijské knihovny. Tím vším je řecký učenec Theon z Alexandrie (asi 335–405 n. l.). Je ale také otcem dcery Hypatie (asi 355–415), ženy učené stejně jako on […]
4 zapomenuté vědkyně: O Nobelovky je připravili muži
Nepohodla se se šéfem a raději odejde do jiné laboratoře. Na původním pracovišti po Rosalind Franklinové zůstanou podklady a fotografie k výzkumu molekul, které přenášejí dědičné informace. Dva její konkurenti je použijí k vlastnímu výzkumu a za objev struktury DNA později získají Nobelovu cenu. Svůj život zasvětily vědě. Obstály v tvrdé konkurenci mužských kolegů. Dosáhly […]
premium
Nenechte si ujít další zajímavé články
Musím zachránit manželství!
skutecnepribehy.cz
Musím zachránit manželství!
Krásně jsme si žili, v klidu a pohodě. Vůbec by mě nenapadlo, že se můj život najednou zvrátí do nejistoty a emocí. Můj manžel Petr je velmi šikovný zahradník. Proto se před pěti lety rozhodl, že si založí firmu, aby měl ještě nějaké peníze ke klasickému platu navíc. Jsme manželé už mnoho let. Zamilovali jsme
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
21stoleti.cz
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
Země a jejích sedm sestřiček se od svého zrodu drží pomyslných máminých sukní. Možná se jejich orbity v minulosti měnily, možná pohltily některé ze svých sourozenců, ale z dálky Sluneční soustava půso
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
epochaplus.cz
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
Bylo jednou jedno Slunce a mělo osm dětí. Jejich jména všichni známe. Mají ale něco společného s lidmi? I když už jsou to dnes dospělé planety, životem si nesou následky svého divokého dětství. Příběh se začíná psát před 4,6 miliardami let. Okolo právě vznikající hvězdy se vytvoří rotující prachoplynný disk. Částice v něm se začnou srážet
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
nejsemsama.cz
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
Bolí vás svaly a klouby, ládujete do sebe pilulky tišící bolest, a nic nezabírá? Chce to změnu… Vyčleňte si jen pár minut denně na protažení celého těla, a budete se cítit jako znovuzrozená. Protažení trapéz Tento cvik můžete provádět vsedě i vestoje, dodržet musíte jen zcela rovná záda. Jednou rukou přitáhněte hlavu k rameni, druhé rameno se
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
iluxus.cz
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
Právě probíhající „Perlový týden“ překvapil fantastickým náhrdelníkem značky Mikimoto. Ten bude možné vidět až do neděle v pražském butiku v ulici Na Příkopě, následně se všemi ostatními šperky poputu
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
enigmaplus.cz
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
Jonaguni je ostrov náležející do japonské prefektury Okinawa. Poblíž něj leží pod mořskou hladinou gigantické kamenné bloky, které připomínají obrovské terasy se schodišti vytesanými do kamene. Odhadu
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Uvařte si měkoučké karamely
panidomu.cz
Uvařte si měkoučké karamely
Nebudou se lepit na zuby a postup je velmi snadný díky jednoduchému fíglu. Nebudete potřebovat nic než běžný bílý cukr a trochu smetany. I tajná ingredience, která zaručí měkkost bonbonů, je běžná – jde o obyčejnou jedlou sodu. Tak pojďme na to! Do vyššího hrnce dejte 250 g bílého cukru a 50 ml vody. S
Tagliatelle s bazalkovým pestem
tisicereceptu.cz
Tagliatelle s bazalkovým pestem
Tagliatelle představují dlouhé široké nudle. Seženete je v každém supermarketu. A nejlépe chutnají právě s pestem. Ingredience 1 balení těstovin tagliatelle dvě hrsti čerstvé bazalky 6 lžic ol
Když může Prachař, koketuje i ona
nasehvezdy.cz
Když může Prachař, koketuje i ona
Herečka Sara Sandeva (26) ze seriálu Jedna rodina to s Jakubem Prachařem (40) zřejmě nemá jednoduché! Že by jí už docházela trpělivost? Ještě než se dali dohromady, říkalo se, že není krásné ženy, k