3. 4. 1876: Ve Zlíně přišel na svět Tomáš Baťa, tvůrce světového obuvnického impéria.    
Domů     Vynálezce ponorky se mihl u dvora Rudolfa II.
Vynálezce ponorky se mihl u dvora Rudolfa II.
Ponorka na Temži

Sám anglický král se za ovací přihlížejících odvážně provléká úzkým poklopem do útrob vratkého podmořského člunu. Nádrže se plní vodou a první ponorka světa mizí pod hladinou Temže.

Holanďan Cornelis Jacobszoon Drebbel (1572–1633) od mládí pošilhává po umění. Během studia v Haarlemu ho vyučují významní malíři a humanisté své doby.

Cornelis se jim brzy vyrovná svými dokonalými mědirytinami a přivedou ho i k zájmu o alchymii a vědu, i když hlubšího formálního vzdělání se mu nikdy nedostane. Ke svým největším vynálezům je vlastně donucen. V roce 1595 se totiž žení.

Se svou ženou Sophií má šest dětí, uživit je není právě jednoduché, a manželka navíc umí rozhazovat peníze více než marnotratně. Cornelis tak musí neustále hledat něco, čím by ohromil svět a získal za to finanční prostředky.

Sestrojil perpetuum mobile?

Daří se mu to znamenitě. V roce 1598 si nechává patentovat vodovodní systém.

V Noorderpoortu postaví obdivovanou fontánu, ohromuje svou schopností broušení čoček, díky nimž vyvine vlastní podobu camery obscury či takzvané kouzelné lucerny, zárodku pozdějších obrazových projektorů. O jeho služby je zájem po celé Evropě.

Na počátku 17. století se s rodinou stěhuje do Anglie na pozvání samotného krále Jakuba I. (1566–1625), kde opět udivuje dvůr svými vynálezy.

Jedním z nich je i hodinový stroj, nazvaný odvážně perpetuum mobile – malý astronomický orloj ukazující čas, den, datum, fáze Měsíce a polohy Slunce i planet.

Drebbel tvrdí, že jeho zařízení může fungovat celé roky bez zdroje energie, protože je poháněno změnami teploty a tlaku vzduchu, které ovlivňují kapalinu ve skleněné nádobě.

Řez Drebbelovou ponorkou ukazuje i plovák pro dýchací trubici.
Řez Drebbelovou ponorkou ukazuje i plovák pro dýchací trubici.

Ve službách námořnictva

Cornelis Drebbel sype z rukávu další a další vynálezy. Vyvine praktický postup výroby šarlatové barvy, navrhne kotel s termostatem či primitivní teploměr. O pár let později si ho pozve císař Rudolf II. (1552–1612) do Prahy.

Po jeho smrti Drebbel Čechy opouští a natrvalo zakotví v Anglii. Právě tam zanedlouho předvede jeden ze svých nejslavnějších projektů.

Inspiruje se myšlenkou svého předchůdce, anglického matematika Williama Bournea (asi 1535–1582), který ve své knize Inventions or Devises nastínil koncept podmořského člunu s dřevěným rámem potaženým kůží a vesly.

A přesně tohoto nápadu se Drebbel nyní drží. První funkční ponorku, prozatím ještě malou, představuje už v roce 1620 během své služby pro královské námořnictvo. Jako základ poslouží běžná veslice, jakých je možné na Temži potkat mnoho.

Tahle je ale vybavena dřevným rámem, potaženým naolejovanou, a tedy nepromokavou kůží. Uprostřed je vodotěsný vstupní poklop, ponorka má kormidlo a o její pohon se starají čtyři vesla upevněná ve vodovzdorném koženém těsnění.

Jak dýchá alchymista?

Pro praktický provoz ponorky je ovšem třeba se postarat i o další technické detaily. Přívod vzduchu obstarají šnorchlové trubice, držené na hladině pomocí plováků.

Díky nim dokáže stroj absolvovat cestu pod vodou z Westminsteru do Greenwiche a zpátky, což znamená ponor dlouhý tři hodiny.

Dnešním historikům se prozatím nedaří uspokojivě potvrdit, nebo vyvrátit dobové informace, že Drebbel jako zkušený alchymista vyvinul pro uvolňování kyslíku i speciální přístroj, využívající chemické reakce při zahřívání ledku… K tomu, aby stroj zůstal ponořený, Drebbel vyvíjí předchůdce dnešních balastních nádrží.

Pod sedadlem každého z veslařů se skrývá velký měchýř z vepřové kůže, od kterého vedou trubky mimo loď. Když se povolí provaz, kterým je měchýř svázaný, rezervoár se naplní vodou a těžší ponorka klesne pod hladinu.

K vynoření je pak třeba, aby veslaři měchýře zmáčkli a vodu z nich zase vytlačili.

Cornelis Drebbel měl v hlavě spoustu nápadů.
Cornelis Drebbel měl v hlavě spoustu nápadů.

První podmořský král

Po prvním malém prototypu přichází Drebbel s druhým, o něco větším, a nakonec vyrábí i třetí, největší exemplář.

Ten už má šest vesel. „Kromě cestujících se v této podmořské lodi umístí dvanáct veslařů a tři důstojníci,“ píše o události irský přírodovědec Robert Boyle (1627–1691). Ponorka dokáže plout v hloubce čtyř až pěti metrů a její úspěšné zkoušky sledují na březích Temže tisíce zvědavců.

Jedné z plaveb se osobně zúčastní i sám Jakub I., čímž se do historie zapíše jako první panovník, který se vydal pod vodní hladinu. Drebbel si od svého vynálezu slibuje mnoho. Doufá, že se ho ujme armáda a Británie udělá další krůček k námořní neporazitelnosti.

Jenže přístup admirality je i přes prokazatelné úspěchy stále vlažný, bojového nasazení se Drebbelův prototyp nikdy nedočká.

Určitě se na tom podepíše i smrt jeho příznivce Jakuba I. v roce 1625. Jeho nástupce Karel I. (1600–1649) už takové nadšení pro ponorku neprojevuje, i když stále ještě vyžaduje Drebbelovy služby při vývoji zbraní.

Vynálezce v bídě

I když Drebbel během svého života představil mnoho zajímavých vynálezů a zlepšení starých technologií v chemii, optice i mechanice, na sklonku života se stahuje do ústraní a začíná provozovat restauraci na břehu Temže.

Podílí se sice na rozsáhlém projektu odvodňování bažin v okolí Cambridge, ale i přes své úspěchy žije v chudobě. Umírá v Londýně roku 1633.

Foto: wikimedia.org, entertainment.ie

Související články
reklama
Zajímavosti
Radnice na vodě: Postavili ji tam měšťané z nouze?
Dlouho plynula řeka Regnitz bavorským městem Bamberkem nerušeně. Až ve 14. století se jí postavil do cesty umělý ostrov, nesoucí jednu z nejzajímavějších radnic na evropském kontinentu. Bamberk v jihovýchodním Německu se může pochlubit mnoha vzácnými památkami. Je tu chrám sv. Petra a sv. Jiřího z počátku 13. století, světoznámá je jezdecká socha středověkého rytíře. Město, rozkládající se […]
Válka o španělské dědictví: Boje krutě zasáhly i Moravu
Při drancování Vsetína ukradli, co mohli, skoro celé město vypálili a povraždili stovky jeho obyvatel! Kurucům to ale nestačí. Potřebují další proviant, hledat ho chtějí ve Strážnici. Moravská zemská milice, posílená o císařské jednotky, však jejich plány překazí. Smrtí bezdětného krále Karla II. (*1661) v listopadu 1700 osiřel španělský trůn. Zájem o něj projeví rakouští […]
premium
Klíč k Anglii: Srdce Doveru se za staletí přesunulo do podzemí
Po staletí se mu říká „klíč k Anglii“. Kdo chce získat anglickou korunu, musí nejprve dobýt Dover! Jeden z největších hradů v zemi stojí na vysokých křídových útesech nad stejnojmenným přístavním městem. Právě odtud je to z britských ostrovů do kontinentální Evropy nejblíže, a tak zdejší oblast bedlivě hlídají už starověcí Římané. Navigují římské lodě […]
5 vyvrácených mýtů o čaji: Jeho domovinou není Čína
„Čajovník je zřejmě nejstarší kulturní rostlinou světa. Pochází z Číny, kde se pěstuje asi 2500 let,“ uvádí současná autorka Viola von Wachendorfová. I další knihy, popisující dějiny pěstování čaje, začínají podobnými příběhy. Bylo to ale tak doopravdy?   Některé legendy kladou počátky pěstování čaje dokonce ještě mnohem dál do minulosti. „Louis Lewin (německý farmakolog, žijící […]
premium
Věda a vynálezy
Otec balonového létání se v Praze málem zřítil k zemi
„Hurá!“ volají Pražané a rukama nadšeně mávají na vzdalující se horkovzdušný balon. Píše se 31. říjen 1790 a francouzský průkopník balonového létání právě v české metropoli podniká první zdejší let. Společnost mu v gondole dělá odvážný hrabě Šternberk. Své účasti začne litovat v momentě, kdy se balon dostane do větrného poryvu, který oba pasažéry málem […]
Považovaly děti profesora Zengera za čaroděje?
Krotí blesky, věští počasí a zkoumá pohyb nebeských těles. Málokdo je tak všestranným badatelem jako chomutovský rodák Karel Václav Zenger. Propaguje balonové létání, vychová hned několik generací českých techniků a ohledně umístění hromosvodů na své slavné věži v Paříži se s ním radí i sám Gustave Eiffel.  Osvícený vědec a budoucí profesor pražské polytechniky se narodil v […]
Přepočítal se řecký matematik o 1000 kilometrů?
„Kotouč, který obklopuje oceán, a kolem něj se klene nebe ve tvaru přilby,“ tak popisuje první představy o tvaru zeměkoule starověký básník Homér. Jeho následovníci už přesedlají z kotouče na kouli a dostanou chuť rozměry planety změřit a zaznamenat.   „Země je hvězdou obíhající kolem ohně,“ míní antický učenec Aristoteles (384–322 př. n. l.) a […]
První daguerrotypie? Model se nesmí 15 minut hýbat!
„Stůjte. Nehýbejte se,“ volá fotograf na stojícího muže. Jenže účastník jeho pokusů nevydrží strnule čtvrt hodiny koukat do objektivu. Pohne rukou a změní i výraz obličeje. Tvůrce obrazu, psaného světlem, znechuceně mávne rukou.   „Zase zkažená práce,“ mumlá si tiše německý fyzik Ferdinand Hessler (1803–1865), žijící v Praze. Po předchozích zkušenostech už tuší, že obličej […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nová zelená revoluce: Spasí zemědělství genetické inženýrství?
21stoleti.cz
Nová zelená revoluce: Spasí zemědělství genetické inženýrství?
Tváří v tvář klimatické změně odborníky zaměstnává otázka, jak nakrmit rostoucí populaci. V minulém století nás zachránily pesticidy a chemické hnojení, v tom současném je nadějí úprava genů. Brzy tak
Co se zbytky chleba?
panidomu.cz
Co se zbytky chleba?
Zůstal vám doma tři dny starý chleba, který už se nikomu jíst nechce, ale vyhazovat ho je taky škoda? Možná by se dal ještě skvěle zužitkovat a zároveň byste si mohli pochutnat. Ceny pečiva vystřelily za poslední měsíce do výše, o níž se nám dřív ani nezdálo, a tak jsme připravili tipy, jak chléb využít
Rolls-Royce odhalil na zakázku upravený Phantom Cherry Blossom
iluxus.cz
Rolls-Royce odhalil na zakázku upravený Phantom Cherry Blossom
S příchodem sezóny sakur, která zahaluje různé oblasti světa do růžových okvětních lístků, představuje Rolls-Royce Motor Cars unikátní vůz Phantom Cherry Blossom. Tento velkolepý model Phantom Extende
Medové paličky s limetovou šťávou
tisicereceptu.cz
Medové paličky s limetovou šťávou
Děti zbožňují výrazné chutě a především ve spojení s křupavými kuřecími paličkami. Udělejte je šťavnaté a příjemně sladkokyselé. Ingredience 500 g – 1 kg kuřecích paliček 6 lžic medu 3 lžíce o
7 kroků k bezchybnému make-upu
nejsemsama.cz
7 kroků k bezchybnému make-upu
Být nalíčená tak, aby to vypadalo, že make-up vlastně nemáte, je v současnosti velký hit, který přispívá k dokonale svěžímu vzhledu. Co přinese jaro 2025 v oblasti líčení? Trendy se vrací zpět k jednoduchosti, která oslavuje přirozenou krásu a ženskou něhu. S nánosy make-upu a silným obočím se tak postupně rozloučíme, na řadu přichází minimalismus. 1. Séra a báze Zralé ženy by měly
Tančit neumím, s tou dívkou jsem se ale vznášel
skutecnepribehy.cz
Tančit neumím, s tou dívkou jsem se ale vznášel
Moje taneční byl jeden velký trapas, už jsem to vzdával, když si najednou pro mě přišla překrásná dívka. Moje nohy se najednou vzpamatovaly. V rádiu hráli valčík Na krásném modrém Dunaji a já se rozpomněl na podivnou událost, která se odehrála tak dávno, v 80. letech minulého století. Jejím hlavním aktérem jsem byl já. Předně je třeba říci,
Nahání Morávkovou bohatý podnikatel?
nasehvezdy.cz
Nahání Morávkovou bohatý podnikatel?
Herečka a moderátorka Snídaně s Novou Dana Morávková (53) snad zastavila čas. Stále vypadá skvěle a nebojí se svou krásu dát na odiv. Není divu, že má stále spoustu ctitelů, a jakmile sdílí na inter
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
epochaplus.cz
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje
Orientální palác uprostřed pouště
rezidenceonline.cz
Orientální palác uprostřed pouště
Její ladné křivky, uspořádání i barevnost vykazují charakteristiky exotické marocké architektury. Rezidence plná kleneb, kupolí, okouzlujících nádvoří, zahrad a extravagantní dekorativnosti dýchá tajemnou krásou, za níž stojí mimo jiné i zruční autentičtí řemeslníci. Casbah Cove je zosobněným snem chicagského realitního investora, který je sám horlivým amatérským dekoratérem. Poté, co našel vhodný pozemek pro svůj projekt,
Musel si Karel IV. na nejvyšší poctu počkat?
epochalnisvet.cz
Musel si Karel IV. na nejvyšší poctu počkat?
Moc římského krále už nemůže být větší, ale dá se přece jen ještě o něco vylepšit. Titul císaře je symbolický, ale znamená dosažení nejvyššího postavení, o jakém může smrtelník snít. A Karel IV. dokáže mít velké sny!   Český panovník Karel (1316–1378) je už od roku 1346 římským králem, ale císařský titul, který by znamenal
Mozartovo město Salzburk
epochanacestach.cz
Mozartovo město Salzburk
Rodné město Mozarta ležící uprostřed krásné přírody vám nabízí nejen silné kulturní zážitky, ale také skvělý relax uprostřed krásné přírody. Město bylo založeno v roce 696 jako sídlo biskupa. V historickém centru najdete četné kostely, klášter Sankt Peter s kostelem Sankt Peter, Benediktýnský ženský klášter Nonnberg s klášterním kostelem Nonnberg nebo třeba Kollegienkirche. Nejznámější sakrální
Nahlédněte do minulosti kouzelnou krabičkou… Drží ji teď Vatikán?
enigmaplus.cz
Nahlédněte do minulosti kouzelnou krabičkou… Drží ji teď Vatikán?
Italský katolický kněz Marcello Pellegrino Ernetti (1925–1994) spolu se svým kolegou Françoisem Brunem (*1931) tvoří počátkem 60. let minulého století součást dvanáctičlenného týmu odborníků z celého
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz