27. 7. 1549: Katolický kazatel z Navarry, František Xaverský, přijel jako vůbec první křesťanský misionář do Japonska. Působil na několika místech, a dokonce mu bylo umožněno zde postavit kapli.    
Domů     Vynálezce ponorky se mihl u dvora Rudolfa II.
Vynálezce ponorky se mihl u dvora Rudolfa II.
Ponorka na Temži

Sám anglický král se za ovací přihlížejících odvážně provléká úzkým poklopem do útrob vratkého podmořského člunu. Nádrže se plní vodou a první ponorka světa mizí pod hladinou Temže.

Holanďan Cornelis Jacobszoon Drebbel (1572–1633) od mládí pošilhává po umění. Během studia v Haarlemu ho vyučují významní malíři a humanisté své doby.

Cornelis se jim brzy vyrovná svými dokonalými mědirytinami a přivedou ho i k zájmu o alchymii a vědu, i když hlubšího formálního vzdělání se mu nikdy nedostane. Ke svým největším vynálezům je vlastně donucen. V roce 1595 se totiž žení.

Se svou ženou Sophií má šest dětí, uživit je není právě jednoduché, a manželka navíc umí rozhazovat peníze více než marnotratně. Cornelis tak musí neustále hledat něco, čím by ohromil svět a získal za to finanční prostředky.

Sestrojil perpetuum mobile?

Daří se mu to znamenitě. V roce 1598 si nechává patentovat vodovodní systém.

V Noorderpoortu postaví obdivovanou fontánu, ohromuje svou schopností broušení čoček, díky nimž vyvine vlastní podobu camery obscury či takzvané kouzelné lucerny, zárodku pozdějších obrazových projektorů. O jeho služby je zájem po celé Evropě.

Na počátku 17. století se s rodinou stěhuje do Anglie na pozvání samotného krále Jakuba I. (1566–1625), kde opět udivuje dvůr svými vynálezy.

Jedním z nich je i hodinový stroj, nazvaný odvážně perpetuum mobile – malý astronomický orloj ukazující čas, den, datum, fáze Měsíce a polohy Slunce i planet.

Drebbel tvrdí, že jeho zařízení může fungovat celé roky bez zdroje energie, protože je poháněno změnami teploty a tlaku vzduchu, které ovlivňují kapalinu ve skleněné nádobě.

Řez Drebbelovou ponorkou ukazuje i plovák pro dýchací trubici.
Řez Drebbelovou ponorkou ukazuje i plovák pro dýchací trubici.

Ve službách námořnictva

Cornelis Drebbel sype z rukávu další a další vynálezy. Vyvine praktický postup výroby šarlatové barvy, navrhne kotel s termostatem či primitivní teploměr. O pár let později si ho pozve císař Rudolf II. (1552–1612) do Prahy.

Po jeho smrti Drebbel Čechy opouští a natrvalo zakotví v Anglii. Právě tam zanedlouho předvede jeden ze svých nejslavnějších projektů.

Inspiruje se myšlenkou svého předchůdce, anglického matematika Williama Bournea (asi 1535–1582), který ve své knize Inventions or Devises nastínil koncept podmořského člunu s dřevěným rámem potaženým kůží a vesly.

A přesně tohoto nápadu se Drebbel nyní drží. První funkční ponorku, prozatím ještě malou, představuje už v roce 1620 během své služby pro královské námořnictvo. Jako základ poslouží běžná veslice, jakých je možné na Temži potkat mnoho.

Tahle je ale vybavena dřevným rámem, potaženým naolejovanou, a tedy nepromokavou kůží. Uprostřed je vodotěsný vstupní poklop, ponorka má kormidlo a o její pohon se starají čtyři vesla upevněná ve vodovzdorném koženém těsnění.

Jak dýchá alchymista?

Pro praktický provoz ponorky je ovšem třeba se postarat i o další technické detaily. Přívod vzduchu obstarají šnorchlové trubice, držené na hladině pomocí plováků.

Díky nim dokáže stroj absolvovat cestu pod vodou z Westminsteru do Greenwiche a zpátky, což znamená ponor dlouhý tři hodiny.

Dnešním historikům se prozatím nedaří uspokojivě potvrdit, nebo vyvrátit dobové informace, že Drebbel jako zkušený alchymista vyvinul pro uvolňování kyslíku i speciální přístroj, využívající chemické reakce při zahřívání ledku… K tomu, aby stroj zůstal ponořený, Drebbel vyvíjí předchůdce dnešních balastních nádrží.

Pod sedadlem každého z veslařů se skrývá velký měchýř z vepřové kůže, od kterého vedou trubky mimo loď. Když se povolí provaz, kterým je měchýř svázaný, rezervoár se naplní vodou a těžší ponorka klesne pod hladinu.

K vynoření je pak třeba, aby veslaři měchýře zmáčkli a vodu z nich zase vytlačili.

Cornelis Drebbel měl v hlavě spoustu nápadů.
Cornelis Drebbel měl v hlavě spoustu nápadů.

První podmořský král

Po prvním malém prototypu přichází Drebbel s druhým, o něco větším, a nakonec vyrábí i třetí, největší exemplář.

Ten už má šest vesel. „Kromě cestujících se v této podmořské lodi umístí dvanáct veslařů a tři důstojníci,“ píše o události irský přírodovědec Robert Boyle (1627–1691). Ponorka dokáže plout v hloubce čtyř až pěti metrů a její úspěšné zkoušky sledují na březích Temže tisíce zvědavců.

Jedné z plaveb se osobně zúčastní i sám Jakub I., čímž se do historie zapíše jako první panovník, který se vydal pod vodní hladinu. Drebbel si od svého vynálezu slibuje mnoho. Doufá, že se ho ujme armáda a Británie udělá další krůček k námořní neporazitelnosti.

Jenže přístup admirality je i přes prokazatelné úspěchy stále vlažný, bojového nasazení se Drebbelův prototyp nikdy nedočká.

Určitě se na tom podepíše i smrt jeho příznivce Jakuba I. v roce 1625. Jeho nástupce Karel I. (1600–1649) už takové nadšení pro ponorku neprojevuje, i když stále ještě vyžaduje Drebbelovy služby při vývoji zbraní.

Vynálezce v bídě

I když Drebbel během svého života představil mnoho zajímavých vynálezů a zlepšení starých technologií v chemii, optice i mechanice, na sklonku života se stahuje do ústraní a začíná provozovat restauraci na břehu Temže.

Podílí se sice na rozsáhlém projektu odvodňování bažin v okolí Cambridge, ale i přes své úspěchy žije v chudobě. Umírá v Londýně roku 1633.

Foto: wikimedia.org, entertainment.ie

Související články
reklama
Zajímavosti
Únos Jitky? Předem naplánovaná akce!
„Podařilo se! Konečně ji mám! Takovou jsem potřeboval, po takové jsem toužil. Teď se jen rychle dostat do bezpečí!“ letí hlavou odvážnému jezdci. V náruči drží krásnou dívku. Statný kůň s nimi pádí k šumavským hvozdům. Budoucí český kníže si právě veze domů nevěstu. Tak by mohlo končit vyprávění jednoho z nejromantičtějších příběhů naší historie. […]
premium
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
Horolezec se ve stanu klepe zimou a přerývaně kašle. „Nikdy jsem nemyslel, že někdo může být tak nemocný a stále naživu,“ vzpomíná na chvíle hrůzy při zdolávání druhé nejvyšší hory světa K2 jeden z účastníků expedice. Dopadne ještě dobře. Z vánice, která kolem něj zuří, se nevrátí čtyři jeho kamarádi…   Je jich 14. Hor, […]
premium
Castillo de Colomares: Kolumbův památník ozdobila torza jeho lodí
Obdivuje Kryštofa Kolumba. Zároveň ho ale štve, že Američané mají o slavném mořeplavci zkreslené informace. Například nevědí, že Nový svět objevil ve službách Španělska. Esteban Martín Martín se rozhodne tuto nespravedlnost napravit. Pustí se do šíleného projektu, který ho připraví o spoustu sil i o zdraví… Třebaže řadu let provozuje lékařskou ordinaci v New Yorku, […]
Ocitly se Čechy na prahu občanské války?
Český kníže Bořivoj se nejistě rozhlíží po hodovním sále. Zatímco Svatopluk usedá s dalšími hosty ke stolům, obtěžkaným vybranými lahůdkami, jemu je vyhrazeno místo na zemi. Jde o záměr, jak váhavého Přemyslovce přimět, aby přijal křesťanskou víru? „Jaká běda, ty muž tak vynikající, a nestydíš se, žes vyhoštěn ze sedadel knížecích, ačkoli sám také vévodskou […]
Věda a vynálezy
Otec genetiky: Kvůli pokusům Mendel dočasně oslepl
Mladý Mendel je povahou spíš zamlklý, avšak nesmírně houževnatý. Šest dnů v týdnu vyučuje na reálce, kromě toho plní povinnosti kněze, a kdykoliv má volnou chvilku, věnuje se náročným pokusům s křížením rostlin. Vystačí si přitom s obyčejným hrachem a fazolemi! Třebaže Gregor Johann Mendel (1822–1884) pochází z chudých poměrů, už od dětství se u něj projevuje velká […]
Koncentrační tábor Dora: Sabotovali zde vězni výrobu superzbraní?
„3… 2… 1… zážeh!“ odpočítává německý důstojník test raketového motoru. Ten však jenom zachrčí a pak umlkne. Něco je špatně. Zjistit příčinu jeho nefunkčnosti a napravit ji zabere další dlouhé měsíce – z toho nebudou mít v Berlíně radost. Spojenci ve stejnou dobu už postupují k městu z obou stran.   Je to zbraň, která […]
premium
Vznikl první benzinový vůz v Adamově?
Ruční vozík se spalovacím motorem, který musí být veden, neboť mu chybí řízení. Nějak tak prý vypadá vůbec první benzinový automobil, který je v roce 1870 vyroben v adamovských strojírnách. Jeho majitel, rakouský vynálezce Siegfried Marcus, ho však veřejnosti nikdy nepředstaví!  Skoro se to nedá řídit, hází to sebou ze strany na stranu a pak následuje náraz […]
Slavný chirurg John Hunter: Ochutnal mumii a pitval obra?
Prestižní Královská společnost vítá nového člena. Roku 1767 se jím stává lékař John Hunter. Ten v průběhu let úplně změní obor chirurgie. Hunter má ovšem i temnou stránku. Možná, že kdyby ji členové Královské společnosti znali, skotského rodáka by mezi sebe nepřijali. Co hrozného před nimi tají? Do honosného domu na Leicester Square v západním Londýně vstupuje […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
enigmaplus.cz
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
Tajemný bílý dým se pomalu valí z úst ženy sedící v čele kulatého stolu. Médium má oči v sloup a pro mocnější efekt vydává dávivé zvuky. Osazenstvo účastnící se spirituální seance šílí a lapá po dechu
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
skutecnepribehy.cz
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
Je těžké zbavit se nenávisti. Zvlášť, když bylo člověku prokazatelně ublíženo. Myslela jsem, že budeme s bývalým mužem kvůli jeho zradě nepřátelé do konce života. Nenáviděla jsem ho. Byla jsem přesvědčena, že s tou nenávistí i umřu, že si ji vezmu s sebou do hrobu, v němž budu tiše a zarputile ležet a nenávidět do skonání světa. Bylo to vysilující, protože nenávist
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
nejsemsama.cz
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
Léto nepřináší jen radovánky, ale také spoustu patálií v podobě hmyzích štípanců. Kdy je nutné volat lékaře? Komáry láká oxid uhličitý, který vydechujeme, pach našeho potu, piva, silné vůně a také třeba tmavé barvy. Jestli se chcete jejich štípnutí vyhnout, oblečte se do světlých barev, použijte antiperspirant bez parfemace, nastříkejte se repelentem a vezměte si dlouhé rukávy
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
nasehvezdy.cz
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
Není žádné tajemství, že má hvězda seriálu Jedna rodina Chantal Poullain (67) francouzský původ. V České republice žije ale už mnoho let, a dokonce v ní prožila i svou doposud nejsilnější lásku. Pa
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
epochaplus.cz
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
Cyklokrosový mistr světa z roku 1991 Radomír Šimůnek zažíval kariérní vrchol. Že jsou cesty osudu nevyzpytatelné, pozná na vlastní kůži hned rok následující. Nehodu, kterou způsobí, nechce dlouho komentovat. Snaží se ji vytěsnit ze vzpomínek a novináře, kteří se na ni ptají, s díky odmítá. Zlobiví kluci jako viníci? Berounsko, 19. listopad 1992. Šimůnek sedí
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
epochalnisvet.cz
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
Co se stane, když si dva bratři vezmou dvě sestry a mají dvě děti? Normálně by děti byli bratranci, ale co když otcové jsou dvě identická dvojčata a matky také dvě identická dvojčata? Pak podle genetiky jsou vlastně sourozenci a ne bratranci.   Vědci jsou dvojčaty fascinováni odjakživa. Už multižánrový vědec Francis Galton v roce
Sleďový salát
tisicereceptu.cz
Sleďový salát
Pro nás trochu nezvyklé, ale oběd ve Švédsku někdy zahrnuje i nakládané sledě. Například v podobě salátu. Potřebujete 4 filety naloženého sledě 4 vejce 2–4 kyselé okurky 1 jablko 2 cibule 1
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
iluxus.cz
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
Parfémy poutají naši pozornost již po staletí a fascinují nás rozmanitými vůněmi květin, ovoce, zelených tónů, koření, sladkých akcentů, dřeva a mechu. Často, když saháme po vysněném flakonu, si v
Rej nacistů pod šumavským Františkovem: Ukrývalo podzemí výrobu stíhaček?
epochanacestach.cz
Rej nacistů pod šumavským Františkovem: Ukrývalo podzemí výrobu stíhaček?
Válku prostě musí Adolf Hitler (1889–1945) vyhrát. Pod rukama jeho pomocníčků vznikají po celé Evropě podzemní hnízda, kde se nepřetržitě pracuje na strojích, jež mají třetí říši přinést kýžený výsledek. Nejinak tomu je i na našem území. Spletité chodby ukrývající temná tajemství druhé světové války. Co pohltila země pod osadou zvanou Františkov? Na tlumené světlo
Taburet jako praktický doplněk
panidomu.cz
Taburet jako praktický doplněk
Není nic příjemnějšího, než se po náročném dni uvelebit do sedačky a natáhnout si nohy. K tomu nám skvěle poslouží taburet, tedy stolička bez opěradla. Pro své malé rozměry a variabilní využití taburety doplňují lidská obydlí od nepaměti. Charakteristické především pro styl Ludvíka XIV. , dokonce i samotné slovo taburet má kořeny ve Francii. Dnes
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
21stoleti.cz
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
Žáby po celém světě ohrožuje houba Batrachochytrium dendrobatidis. Způsobuje jim vysoce nakažlivé infekční onemocnění, kterému tyto snadno podléhají. Ochranu a čas na zotavení poskytují žábám tak zvan
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
rezidenceonline.cz
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
Rodinná vila ze šedesátých let minulého století dostala díky velkorysému přístupu současného architekta Massima Iosy Ghiniho nejen moderní kvality a soudobé parametry. Odborný zásah jí přinesl i racionální strukturu a dokonalou rovnováhu v rámci přírodního okolí. Při rekonstrukci se soustředil především na hledání nové koncepce souznění celé nemovitosti se zahradou, jež ji obklopuje. „Většinou šlo