8. 7. 1709: Ruský car Petr Veliký porazil u Poltavy švédská vojska a vyšachoval tak svého rivala Karla XII. definitivně ze hry.    
Domů     Vzbouřila se baletka před plynovou komorou?
Vzbouřila se baletka před plynovou komorou?
22.1.2024

Nádech, výdech, zahnat nervozitu a s úsměvem vejít do záře reflektorů. Slavná baletka Franceska Mannová okouzlí publikum jako už tolikrát předtím. Blížící se smrt nemůže nikdo zpozorovat.

Franceska Manheimer-Rosenberg, později známá jako Franceska Mannová (†1943), přichází na svět 4. února 1917 ve Varšavě. Vystuduje taneční školu Ireny Prusické a roku 1939 se dokonce účastní mezinárodní taneční soutěže v Bruselu.

Díky svému talentu a kráse se prosadí a z více než 120 účastnic je vybrána na čtvrté místo. Polsko ji miluje a považuje za jednu ze svých největších hvězd, která má ještě zářivější kariéru před sebou. Jenže brzy se má všechno změnit.

Druhá světová válka je za dveřmi. Když vypukne, Franceska působí ve vyhlášeném varšavském klubu Melody Palace. Židovskému ghettu, které ze všech stran obklopují vysoké zdi, se nevyhne a stráví v něm asi rok.

Život jeho obyvatel je postupně ztrpčován řadou zákazů a příkazů. Nedostatek jídla s sebou přináší hlad, špatné podmínky zase nemoci. Lidé trpí a umírají. Později se Franceska snad skrývá, možná také ne, každopádně transportu neunikne.

Franceska byla slavná nejen v Polsku díky svému talentu i kráse.
Franceska byla slavná nejen v Polsku díky svému talentu i kráse.

Cesta za smrtí

23. října 1943 přijíždí do vyhlazovacího tábora Osvětim-Březinka další vlak. Jde o transport s více než 1500 Židy, kteří věří, že se díky pasům zakoupeným ve varšavském hotelu Polski dostanou do bezpečí států Jižní a Střední Ameriky.

Tuto důvěru v nich posiluje fakt, že jsou k jejich přesunu použity klasické vlakové vozy, nikoliv nákladní vagony určené pro dobytek, jaké byly k transportům Židů v té době běžně používány. Mezi pasažéry je i kdysi velký miláček publika – baletka Franceska Mannová.

Selekce podle Mengeleho

Nikdo se ovšem z vlaku na přestupní místo, natož do jiné země, nedostane. Vystupují na rampě, kde nechvalně proslulý Josef Mengele (1911–1979) a další příslušníci SS provádějí tzv. selekce.

Během nich jediným ukázáním vlevo, nebo vpravo rozhodují o smrti, či dočasném přežívání v táboře, které však znamená otrockou práci, nedostatek jídla, nulovou hygienu, bolest a neustálý strach o život.

Každý, kdo stojí před nimi, je zcela vydán na jejich nemilost… Tady nejspíš Francesce a ostatním namluví, že musejí projít dezinfekcí. Odvádějí je na místo, kde prý bude provedena. I to je lež. Postupně se ve skupinách ocitnou v šatně patřící k plynové komoře. Mají se svléknout…

Na rampě se rozhoduje mezi smrtí a přežíváním v děsivých podmínkách.
Na rampě se rozhoduje mezi smrtí a přežíváním v děsivých podmínkách.

Podpatek jako zbraň

Co se dělo dál? Existuje více verzí příběhu, přičemž se mimo jiné liší místem, kde měla Franceska provést svůj hrdinský čin, o kterém nicméně musela vědět, že nikomu záchranu nepřinese. Nejpravděpodobnější je ale právě šatna před plynovou komorou.

Zde má podle některých zdrojů svůdně odkládat šaty, aby na sebe strhla pozornost dozorců, dle jiných výpovědí se naopak svlékat odmítla. Ať už to bylo jakkoli, jedno je jisté: je rozhodnutá trýznitelům ublížit.

Napadá dozorce Waltera Quakernacka (1907–1946) a nejspíš ho ostrým podpatkem své boty udeří do obličeje.

V nastalém zmatku popadá jeho zbraň a postřelí Oberscharführera Josefa Schillingera (1908–1943) a seržanta Wilhelma Emmericha (1916–1945). Její odhodlání povzbudí i další ženy, které se vrhají na stráže. Jednomu z dozorců mají odtrhnout nos, druhého skalpovat.

Věděla, že zemře, a přesto se vzepřela osudu. K odporu inspirovala ostatní.
Věděla, že zemře, a přesto se vzepřela osudu. K odporu inspirovala ostatní.

Konec rebelie

Do místnosti brzy vpadnou nacistické posily, snad včetně samotného velitele tábora Rudolfa Hösse (1901–1947). Rebelky zabíjejí samopaly nebo je naženou do plynové komory.

Franceska si podle některých svědectví sama bere život Quakernackovou pistolí. Josef Schillinger během převozu do nemocnice umírá na následky střelných poranění břicha. Wilhelm Emmerich je zraněn na noze, přežije, ale po zbytek života kulhá.

Kolaborovala s nacisty?

Některé zdroje ovšem označují Francesku za kolaborantku. Její osud spojují s její kamarádkou Wierou Granovou (1916–2007).

Tato polská zpěvačka a herečka, která měla stejně jako Mannová židovský původ, je po druhé světové válce obviněna ze spolupráce s gestapem. Už během konfliktu jí kvůli tomu odbojová organizace Zemská armáda odsoudila k trestu smrti.

Vykonán nebyl jenom proto, že žena nebyla k nalezení. Wieřino jméno se uvádí hlavně v souvislosti s akcí Hotel Polski. Při ní si kolaborantská židovská skupina dala za úkol vylákat z úkrytů Židy, kteří se ve Varšavě schovávali ještě po zrušení ghetta.

Spolupracovníci, prý právě včetně Granové, rozšířili nepravdivou informaci o tom, že lidé, kteří mají pas z neutrální země, mohou bezpečně odcestovat z Polska. Patřičné dokumenty pak měly být ke koupi v hotelu Polski.

Tisíce Židů lsti uvěřily a opustily své úkryty, a tím se de facto vydali Němcům napospas. Úloha Francesky Mannové v celém příběhu není jasná. Podle některých byla obětí, jiní ji za nevinnou nepovažují…

Hotel Polski ve Varšavě se stal kulisou k podvodu, na který doplatila řada Židů.
Hotel Polski ve Varšavě se stal kulisou k podvodu, na který doplatila řada Židů.

HISTORY revue dodává: 

Wieru Granovou občanský soud Ústředního výboru polských Židů roku 1949 sice uznal nevinnou pro nedostatek důkazů, ale když se pokusila žít v Izraeli, opět čelila nařčení z kolaborace.

Vystupoval proti ní i slavný klavírista Wladyslaw Szpilman (1911–2000), který válku přežil v různých varšavských úkrytech a jehož příběh ztvárnil režisér Roman Polanski (*1933) ve snímku Pianista.

Wiera pak vlastním nákladem vydala autobiografickou knihu Štafeta pomlouvačů, a dokonce došlo na soud, který byl v 80. letech přerušen. Zůstalo tedy jen u tvrzení proti tvrzení.

Foto: wikipedia.org, noblesseetroyautes.com, pinterest.com, vintag.es

Související články
reklama
Zajímavosti
Rusové museli USA uplatit, aby Aljašku koupily
Alexandr II. rázuje po místnosti sem a tam. Dobře ví, že mu teče do bot. Řada neúspěšných válek zemi zcela zdecimovala. Dluhy navíc začínají být neúnosné. „Prodejte Aljašku,“ rozhodne nakonec, „stejně slouží jen jako výběh pro lední medvědy!“  V médiích Aljašku označují všelijak – jako velkou zamrzlou hroudu ledu, ledárnu či Sewardovu ledničku. Ve Spojených státech […]
Vězeň Jiřího z Poděbrad chránil korunovační klenoty
Jeden z nejmocnějších mužů království Menhart z Hradce je opět za mřížemi. Zatím vždy ho jeho protivníci propustili. Nyní se ukáže, zda se dříve dostaví svoboda, nebo smrt. K husitství má šlechtický synek Menhart II. z Hradce (1398–1449) od mládí vztah. Vždyť i jeho otec Jan starší z Hradce (†1417), nejvyšší zemský hofmistr, se ke kališníkům přidal v roce 1415 po […]
premium
Američan vyhlásil republiku bagetou
„Vyzýváme vládu ve Washingtonu, aby odstranila zátarasy, nebo se připravila na vztyčení stálých hranic do nové země,“ zvolá samozvaný ministerský předseda Lasturové republiky. Pak vezme do ruky bagetu, rozpřáhne se a na znamení vyhlášení války Spojeným státům s ní vší silou udeří přes hlavu poblíž stojícího muže v uniformě amerického námořníka. Do minuty je po […]
Našel Komenský v Brandýse štěstí?
Ve Fulneku vedl klidný život. Spravoval místní školu jednoty bratrské. Zároveň pracoval na české encyklopedii a oženil se s Magdalenou Vizovskou. Jenže stavovské povstání a jeho porážka v roce 1620 všechno změní. Z Komenského se stává psanec. Kněží nekatolického vyznání jsou v Českém království po bitvě na Bílé hoře v listopadu 1620 pronásledováni. Jan Amos […]
Věda a vynálezy
Sklidil první Londýňan s deštníkem posměch?
„Jen se na něj podívejte!“ ukazují si Londýňané s úšklebkem na britského cestovatele a filantropa Jonase Hanwaye. Roku 1760 se nese městem, a když se z oblohy spouští déšť, pohotově roztahuje deštník. Věc v britské metropoli té doby nevídanou.   Starověk Záležitost žen a císařů Výsada aristokracie, nebo rovnou císařů. Deštníky se podle dochovaných zápisů […]
Bombardér vozil pasažéry v proutěných křesílkách
Je sice pořádná zima, ale na letišti kousek od Versailles se to hemží lidmi. Na vzlet se připravuje slavný francouzský bombardér Farman. Místo bomb však bude mít 8. února 1919 zcela jiný náklad…   Francouzští bratři Farmanové chystají žhavou novinku. Zapálení aviatici, z jejichž dílny vyšel slavný bombardovací letoun Farman 60 s přízviskem Goliáš, nestihli svůj aeroplán […]
6 čínských vynálezů, které změnily svět
Ting, vyčerpaná po celodenní dřině, si sedne ke své misce nudlí. S chutí se pouští do jídla. Bez těstovin by na samé výspě Říše středu se svou rodinou nepřežila…   Rychle hotové jídlo v podobě misky nudlí vítězí v čínské kuchyni už po tisíce let. Jeden archeologický objev rozsekne i dlouholetý spor Číňanů s Italy, […]
premium
Zajímal předchůdce bankomatu jen prostitutky?
Luther George Simjan, Armén žijící ve Spojených státech amerických, nosí v hlavě myšlenku na první bankomat již v roce 1939. A nápadů na zařízení přijímající nebo vydávající peníze má mnohem víc. Uvádí se, že v tomto směru je držitelem až 20 patentů!   1961 Pokus na půl roku „Věřte, je v tom budoucnost,“ přesvědčuje Simjan […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zanevřela Angelina Jolie po rozvodu na muže?
nasehvezdy.cz
Zanevřela Angelina Jolie po rozvodu na muže?
Smutný příběh. Je slavná, a navíc ikona krásy. Přesto herečka Angelina Jolie (51) zůstává opuštěná jako kůl v plotě. Po dramatickém rozvodu s Bradem Pittem (61) v roce 2016, kde nechyběla obvinění z
Fenomén „divokých mužů“ ve středověké mytologii: Byli to přežívající neandrtálci?
epochalnisvet.cz
Fenomén „divokých mužů“ ve středověké mytologii: Byli to přežívající neandrtálci?
Chatrně oblečený venkovan se kradmo ubírá lesem a co chvíli se pozorně rozhlíží. Nedivte se, vydat se v 15. století do lesa pro nějaký ten otop, to byl často i hrdelní zločin. Pak se však stane něco strašného. V lesním přítmí spatří mohutnou postavu s černými rozcuchanými vlasy. Je to snad sám vládce pekla? Ve středověké
Setrvalá žízeň je špatný signál
panidomu.cz
Setrvalá žízeň je špatný signál
Za poslední desetiletí jsme si na tolik zvykli na heslo „pitný režim“, že jsme se mnohdy naučili pít, i když nemáme žízeň. Tělu to ale nesvědčí. Totéž platí, když se žízeň ozývá a neustává. Nadměrné pití signalizuje zravotní problém. Velkou žízeň přirozeně dostaneme, když se zpotíme za velkého vedra nebo při námaze. Také hodně slané
Mřížkový koláč
nejsemsama.cz
Mřížkový koláč
Meruňky můžete nakombinovat i s lesním ovocem. Hodí se k nim i výrazné bylinky, jako je rozmarýn, tymián nebo levandule. Ingredience na 1 kulatou formu: Na těsto: ● 300 g hladké mouky ● 1 vejce ● 1 žloutek ● 150 g másla ● 1 lžička nastrouhané citronové kůry ● 2 lžíce řeckého jogurtu ● 100 g cukru Na dohotovení: ● 800 g meruněk ● 1 skořicový cukr Postup: Do mísy nasypte mouku, cukr a citronovou kůru. Přidejte
Talentovaný Tony Cicoria: Piáno ovládne jako blesk z čistého nebe!
enigmaplus.cz
Talentovaný Tony Cicoria: Piáno ovládne jako blesk z čistého nebe!
Před klavírem sedí zkušený americký hudebník Tony Cicoria (*1952) a vypravuje: „Pamatuji si to, jako by to bylo dnes. V roce 1994 jsem působil jako ortoped v New Yorku. V té době ještě neexistovaly mo
Když kvete louka, pomáhá klimatu
21stoleti.cz
Když kvete louka, pomáhá klimatu
Rostliny jsou víc než jen zelený porost naší krajiny. Hrají zásadní roli v koloběhu uhlíku, a tím i v ochraně klimatu. Nová studie vedená vědci z Biologického centra AV ČR ukazuje, že druhová pestrost
Interiér s ikonami skandinávského designu
rezidenceonline.cz
Interiér s ikonami skandinávského designu
Nedaleko Los Angeles si mladý pár nechal postavit vzdušnou rezidenci kombinující ocelový skelet, skleněné stěny a sekvojové obklady. uvnitř vás okouzlí ikony skandinávského designu. Vroce 1998 Mark a Andrea Meyerhoferovi koupili dům v zalesněnémpodhůří Lacanada Flintridge v Kalifornii. Pár začal spolu se skupinou architektů s přetvářením domu tak, že přestavěli část s kuchyní a rodinnou místností.
Panák se díval v noci oknem do mého bytu
skutecnepribehy.cz
Panák se díval v noci oknem do mého bytu
Okno protějšího domu bylo zavřené celá léta. Jedné noci se to ale změnilo. Moje zvědavost se mi vymstila. Děsivý pohled strnulé figuríny se mi vrací ve snech doteď. Už dlouhá léta žiju v zapadlé části městského centra. Noci zde jsou však klidné, tiché. Ani na své sousedy jsem si nikdy nemohla stěžovat. I když, byla tu jedna věc,
Bramborový koláč s jablky
tisicereceptu.cz
Bramborový koláč s jablky
Suroviny 250 g brambor 60 g másla 200 g cukru moučky 2 vejce 250 g polohrubé mouky prášek do pečiva jablka Na drobenku 50 g hrubé mouky 30 g másla 30 g cukru krupice Postup Bram
Viděl někdy někdo Boha? Biblické rozpory ve zjevení Hospodina
epochaplus.cz
Viděl někdy někdo Boha? Biblické rozpory ve zjevení Hospodina
Janovo evangelium jasně tvrdí: „Boha nikdy nikdo neviděl.“ Přesto se ve Starém zákoně objevují pasáže, které tuto premisu zpochybňují, popisujíce osobní setkání s Hospodinem. Jak je možné, že Kniha knih obsahuje tak zjevné rozpory v tak zásadní otázce? Ačkoliv novozákonní Janovo evangelium obsahuje pasáž, kde se doslova říká „Boha nikdy nikdo neviděl,“ (Jan 4:12), některé
Ztracené osady Rychlebských hor a Králického Sněžníku: Hlas krajiny, která nezapomíná
epochanacestach.cz
Ztracené osady Rychlebských hor a Králického Sněžníku: Hlas krajiny, která nezapomíná
Když stoupáte hustým lesem nad Starým Městem pod Sněžníkem nebo se prodíráte mlhavým ránem Rychlebských hor, krajina tu šeptá. V každém pařezu, v zarostlém sadu, v pokřiveném ovocném stromě, který tu ještě vzdoruje větru, slyšíte ozvěny lidského života, který se ztratil – ale ne docela. Jsou místa, která z map zmizela, ale nikdy nezmizela z
Montblanc znovu ožívá ve světě Wese Andersona
iluxus.cz
Montblanc znovu ožívá ve světě Wese Andersona
Legendární značka luxusních psacích potřeb a doplňků představuje svou novou kampaň Let's Write, v níž navazuje na výjimečnou spolupráci s režisérem Wesem Andersonem. Ten pro Montblanc opět vykreslil p
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz