13. 7. 587 př. n. l.: Babylonský král Nabukadnesar II. nechal srovnat se zemí Šolomounův chrám v Jeruzalémě a velkou část židovského obyvatelstva odvedl do zajetí.    
Domů     Zikmund Lucemburský & Barbora Celjská: Prominul cizoložník cizoložnici?
Zikmund Lucemburský & Barbora Celjská: Prominul cizoložník cizoložnici?

„Ta potvora,“ sykne Zikmund Lucemburský a zatne zuby. Dvořané před ním nenápadně odvracejí hlavy na stranu. Špitají si, co jeho druhá manželka Barbora Celjská provádí za jeho zády. U něj jsou milostné aféry normální, ale ona si tohle veřejně nemůže dovolit!

O půvabu Barbory Celjské (1390/1395–1451), která je dcerou hraběte z Celje a chorvatského bána, vyprávějí její současníci hotové legendy. Štíhlá dívka vyniká bělostnou pletí, kterou prý zdobí několik pih krásy.

Její nastávající, tehdy ještě zatím „jenom“ uherský král Zikmund Lucemburský (1368–1437), si s ní v atraktivním zevnějšku ale v době jejich sňatku v roce 1408 nijak nezadá.

I když je o více než 20 let starší, patří podle dobových pramenů stále ke krasavcům, navíc je jasného ducha, ačkoli mu někteří vyčítají příliš prudkou povahu. Ve chvíli, kdy se do něj Barbora zavěsí u oltáře, oběma to opravdu sluší.

Pro Zikmunda je navíc spojení s bohatým rodem Celjských, mezi jehož panství patří velká část Štýrska, mimořádně výhodné.

Zikmund Lucemburský choti nevěru odpustí, jenom když ji utají.
Zikmund Lucemburský choti nevěru odpustí, jenom když ji utají.

Zařídí se po svém

Už dávno před svatbou bylo veřejným tajemstvím, že se Zikmund otočí za každou krasavicí. Na cestách za svými státnickými povinnostmi potkává spousty žen.

Prostitutky nechybí v jeho rozsáhlém doprovodu, v místech pobytu mu štědře nabízejí vnadné dámy z místních nevěstinců. Jeho mladičká choť tráví kvůli manželovým cestám hodně času sama.

Překvapivě ale netropí žárlivé scény jako jiné ženy, ani nepropláče celé noci nad tím, co jí ten její nevěrník páchá. „Když může on, já také,“ rozhodne se a sama se poohlíží po pěkných mužích u dvora, se kterými si během manželovy nepřítomnosti krátí čas.

Na přísná kázání katolické církve o morálce nedbá. Výtky zpovědníků hází za hlavu.

Náruživá Barobora Celjská svému manželovi milostné aféry oplácí.
Náruživá Barobora Celjská svému manželovi milostné aféry oplácí.

Nevěry toleruje

Barbora v sobě brzy objevuje velkou dávku sexuální náruživosti. Manželovi oplácí stejnou mincí, ale to, co on zvládne hlavně počtem, ona přebíjí spíše společenským postavením a bohatstvím vybraných amantů. Pro milence sahá do nejvyšších šlechtických kruhů.

Na výsluní její přízně se tak hřeje například braniborský kurfiřt Fridrich Hohenzollernský (1371–1440) nebo vévoda Arnošt Habsburský (1377–1424). Manžel Barbořiny avantýry zatím s klidem toleruje.

Sotva jí může vyčítat chování, kterého se sám dopouští. Hlavně ale doufá, že nic nepronikne na veřejnost. „Najděte si v době mé nepřítomnosti nějaké vhodné rozptýlení,“ pobízí dokonce svoji ženu a oba dobře vědí, co má na mysli.

Ke královniným milencům patří i Arnošt Habsburský.
Ke královniným milencům patří i Arnošt Habsburský.

Skandál s rytířem

Barbora zase přimhouří oko nad tím, co se děje poté, když Zikmund opustí jejich manželské lože. Vzájemně si nemají co vyčítat.

Nad nemravností královského páru se pozastavuje dokonce i Enea Silvio Piccolomini, budoucí papež Pius II. (1405–1464). „Cizoložník promíjí cizoložnici,“ konstatuje.

Háček je ale v tom, že na muže a ženy v královském rodě platí dvojí metr. Co se toleruje u mužů, u žen už je nepřípustné. Dámám se nic nestane pouze v případě, že jejich milostné aférky zůstanou pěkně pod pokličkou a neproniknou ven z královské ložnice.

A to se tentokrát neděje. Zvěsti o Barbořině mileneckém poměru s rytířem Janem z Wallenrodu (†1419) již prosáknou na veřejnost.

Kdyby se omezily jenom na šeptandu na uherském královském dvoře, ještě by se nestoudné chování panovnice dalo překousnout, jenže tohle už zavání skandálem. Brzy si o jejím sexuálním apetitu povídají i na ostatních evropských dvorech…

Symbolický trest

„Něco takového je pro Její Výsost nepřípustné!“ křičí rozčilený Zikmund, když se dozví, co se děje. Pro nezvedenou manželku má už přichystaný trest. Vypoví ji do Velkého Varadína (dnešní Oradea v Rumunsku).

Později jí dokonce sebere i její příjmy, které činí 20 000 zlatých ročně. Jinak dobře zajištěné Barbory se tento krok ale nijak zvlášť nedotkne. Manželé se nakonec usmíří, protože pro samotného Zikmunda je jeho choť velkou oporou. Není žádná domácí puťka.

Poradí mu, když je potřeba, a sama umí rozhodnout ve státnických záležitostech, když je její manžel zrovna pryč.

Prostitutek více než kněží

I když se manželé v roce 1419 usmiřují, v nemravnostech pokračují oba dál. Během křížové výpravy do Čech v roce 1420 dělají Zikmundovi společnost prostitutky, které svým počtem ve vojsku převyšují přítomné kněze! Král je při síle ještě v závěru svého života.

Dva roky před smrtí údajně zvládne na jedné ze svých státnických cest obšťastnit prakticky celý nevěstinec.

Aktivní je i Barbora, pro kterou milostný život samozřejmě nekončí ani manželovým skonem v roce 1437. Podle dobových svědectví je také ve vyšším věku velmi pěknou a žádanou ženou, která „čím je blíže hrobu, tím více touží po mužích.“ Tehdejší diplomat Piccolomini o královské vdově dokonce vypráví, že si vydržovala mužský harém.

Když tvrdí, že si intimní mužskou společnost užívala až do smrti, nejspíš však přece jenom trochu přehání.

Na svých cestách zvládne král s přehledem
Na svých cestách zvládne král s přehledem „obhospodařit“ celý nevěstinec.

*** Dcera je usmíří ***

* Ze svazku dvou velmi temperamentních osobností, Barbory Celjské a Zikmunda Lucemburského, se narodila jediná dcera Alžběta Lucemburská (1409–1442).

* Její otec se ve svém jediném potomkovi vidí, po matce zase Alžběta zdědí ráznou a tvrdohlavou povahu. Už od útlého věku se projevuje jako mimořádně energická a velmi schopná mladá dáma.

* Když se její rodiče v roce 1419 rozkmotří kvůli matčině nevěře, tehdy teprve desetiletá dívka dokonce vezme nápravu věcí do svých rukou…Rodiče se intenzivně snaží usmířit, což se nakonec také úspěšně podaří.

Foto: games.tiscali.cz, bitvaulipan.cz, wikipedia.org, historytoday.com
Související články
reklama
Zajímavosti
Švagrovi v Říši přichystal Václav II. podraz
Uprostřed léta roku 1290 se Václav II. potkává se svým tchánem Rudolfem Habsburským v Erfurtu. Oba muži se přátelsky obejmou. Před římským králem už však nestojí ten nejistý chlapec, jenž ho žádával o pomoc a o radu. Václav nyní vystupuje sebevědomě a je to Rudolf, kdo po něm tentokrát bude něco chtít…   Rytíř v […]
Konal se první orientační závod v Rakousku-Uhersku?
Sedm cyklistů se v prvním orientačním závodě světa pouští nazdařbůh do terénu jen s mapou a vírou ve své schopnosti. Zvítězí ale opravdu ten, který dokáže najít nejkratší možnou cestu k cíli? Orientační závody, během nichž dostane soutěžící mapu a musí překonat stanovenou trasu, se dnes konají v běhu, na kolech i na lyžích po celém světě. Za kolébku […]
Konstantinopol: Během moru císař vybíral daně i od mrtvých
Část obránců Konstantinopole uprchne. Vytušili, že město co nevidět padne, a chtějí si zachránit život. Císař Konstantin XI. však byzantskou metropoli neopustí. Vždyť jejími ulicemi kráčely dějiny. S hrstkou nejvěrnějších druhů bude s Turky v roce 1453 bojovat do posledního dechu!   Stěhování na východ Řím ohrožují barbaři. Současně stále více jeho obyvatel konvertuje ke […]
Trenck & jeho panduři: Ukradli pruskému vládci psí smečku?
Říkají mu „pandur Trenck“ a hodně lidí z něj má strach. Nejen Prusové a Bavoři, ale i Turci. Jeho vojáci ho přesto milují, protože baron Franz Trenck je jako oni. Statečný, nesmlouvavý a vždycky dostojí svému slovu. Domluví se několika jazyky, daleko raději však argumentuje zbraněmi. Neskloní hlavu nikdy a před nikým. Drzost mladého barona vskutku […]
premium
Věda a vynálezy
3 vychytávky z říše na Nilu: Svítili si služebníci faraonů žárovkou?
Náhorní plošina se musí nejprve uhladit do roviny. Ač disponují primitivními nástroji, dávní Egypťané docílí toho, že rozdíl mezi nejvýše a nejníže položenou spodní hranou Cheopsovy pyramidy činí pouhých 2,1 centimetru. Jen o neuvěřitelnou jednu patnáctinu stupně se pak starověcí architekti odchýlí, když jednotlivé hrany faraonovy hrobky orientují podle světových stran. A to k jejich […]
premium
Oddal se Parkinson medicíně po zpackaném spiknutí?
K medicíně má dlouho vlažný vztah. Stačí mu, že ho slušně živí. Teprve když zkrachuje jeho politická „kariéra“, začíná se Parkinson více věnovat vědeckému bádání v několika lékařských oborech. Proslaví se hlavně popisem choroby, která se bohužel ani dnes nedá vyléčit.   Má spoustu zájmů. Zajímá ho chemie, botanika, geologie či paleontologie. Nic z toho ale mladičký James […]
Nepoctiví svícníci končili ve vězení
Knot svíčky se utápí v roztaveném vosku. Plamínek pomalu skomírá, až zhasne úplně. „To je dneska už třetí. Ale já jim to nedaruju!“ rozčílí se roku 1320 městský písař, který za soumraku dokončuje svůj zápis. Na adresu místních svícníků pronese pár nadávek, ale tím aféra neskončí.   Ve francouzském městečku Provins, ležícím asi 90 kilometrů jihovýchodně […]
Otec genetiky: Kvůli pokusům Mendel dočasně oslepl
Mladý Mendel je povahou spíš zamlklý, avšak nesmírně houževnatý. Šest dnů v týdnu vyučuje na reálce, kromě toho plní povinnosti kněze, a kdykoliv má volnou chvilku, věnuje se náročným pokusům s křížením rostlin. Vystačí si přitom s obyčejným hrachem a fazolemi! Třebaže Gregor Johann Mendel (1822–1884) pochází z chudých poměrů, už od dětství se u něj projevuje velká […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
panidomu.cz
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný
Tajemství Mallorcy a Menorcy: Mají starověký telegraf?
epochaplus.cz
Tajemství Mallorcy a Menorcy: Mají starověký telegraf?
Doba bronzová a železná je v plném proudu a na dnes turisticky oblíbených ostrovech Mallorca a Menorca drží otěže moci společnost, kterou dnes nazýváme Talajotickou kulturou.   Zhruba mezi 1. a 2. tisíciletím před Kristem se pustí do budování talajotů, megalitických památek, o jejichž účelu se dnes můžeme jen dohadovat. Předcházejí jim takzvané tumuly, které
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
iluxus.cz
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
Společnost Mercedes-AMG představila na automobilové slavnosti Goodwood Festival of Speed nejnovější přírůstek do rodiny supersportovních vozů AMG GT – nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+. Novinka se z
Utekla jsem sektě právě včas
skutecnepribehy.cz
Utekla jsem sektě právě včas
S Blankou jsem se seznámila hned první den na vysoké. Dali nás na koleji do jednoho pokoje a sedly jsme si kupodivu okamžitě. Ještě ten večer jsme vyrazily na pivo a náš pokoj jsem pokřtila nocí strávenou na záchodě. Brzy jsem pochopila, že Blanka není úplně šťastný člověk. Než nastoupila na univerzitu, žila s mámou, která hodně pracovala, hodně
Jaký muž se k vám hodí?
nejsemsama.cz
Jaký muž se k vám hodí?
Nauka o číslech – numerologie – vám poradí, s kým stvoříte ideální pár. Stačí jen znát, kdy se muž, co vás zajímá, narodil. Pak porovnejte své životní číslo s jeho číslem, a hned budete mít jasno. Omystické povaze čísel psali do hliněných tabulek již staří Sumerové. Spojitost čísel s člověkem a lidským osudem je nabíledni, každý jsme se „někdy“ narodil. To
Zemřel muž, který strávil 72 let v železných plicích
21stoleti.cz
Zemřel muž, který strávil 72 let v železných plicích
Než byla v roce 1955 vytvořena první vakcína, byla dětská obrna obávanou nemocí. V jejím důsledku mohlo u dětí dojít k ochrnutí dýchacích a polykacích svalů. V takovém případě se jejich jedinou nadějí
Zůstala Krejčíková s dětmi na všechno sama?
nasehvezdy.cz
Zůstala Krejčíková s dětmi na všechno sama?
O problémech ve vztahu herečky Anety Krejčíkové (32) s tělocvikářem Ondřejem Rančákem (39) se snad šušká od začátku, co jsou spolu. Hvězda seriálu Ulice totiž neměla být jedinou, pro kterou často a 
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
epochalnisvet.cz
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
Byl vztyčen uprostřed džungle na ostrově Jáva, a to zhruba před 1200 lety. Kým, to dodnes zůstává záhadou. V době, kdy kamenný skvost Borobudur vznikl, zde totiž žila kultura, která i velké stavby pokrývala jen palmovými listy… Několik dlouhých staletí je Borobudur zcela zapomenutý a skrytý lidským očím. Chátrající kamenný kolos vyrve ze spárů bující
Moderní obývací pokoj
rezidenceonline.cz
Moderní obývací pokoj
Text: Alena Müllerová Foto: Archiv firem
Doktor Kittel: Severočeský Faust z Jizerských hor?
enigmaplus.cz
Doktor Kittel: Severočeský Faust z Jizerských hor?
V Libereckém kraji, nedaleko Jablonce nad Nisou, se nachází obec Pěnčín-Krásná. Právě zde pobýval věhlasný doktor Kittel, který je přirovnáván k legendárnímu doktoru Faustovi. Byl to bezesporu člověk,
Rolky s medvědím česnekem
tisicereceptu.cz
Rolky s medvědím česnekem
Můžete využít i jiné čerstvé bylinky. Rolky jsou skvělé třeba s bazalkou nebo špenátem. Suroviny 3 hrnky hladké mouky 1 hrnek vlažné vody 3 lžičky cukru krystal ½ lžičky soli 1 vejce 3 lžíc
Benátská! s Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
epochanacestach.cz
Benátská! s Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
Poslední červencový víkend je pro milovníky hudby již neodmyslitelně spjatý s festivalem Benátská! s Impulsem. Ten se od svého vzniku, kdy měl pódium sestavené z lešení a aparaturu přivázanou ke stožárům veřejného osvětlení, etabloval mezi tuzemskou špičku. Letos slaví 30 let. Mezi gratulanty nebudou chybět ani zahraniční ikony Scooter, Suzi Quatro a Slade, kteří mají