12. 12. 1901: Italský vynálezce Guglielmo Marconi provedl první transatlantické bezdrátové spojení.    
Domů     Zlomila inkvizice své oběti 80 otázkami?
Zlomila inkvizice své oběti 80 otázkami?
Inkvizice

Ostříhat a oholit po celém těle, důkladně postříkat svěcenou vodou a postavit na prkno, aby nechodila po stejné zemi jako ostatní. Tak zní nařízení z roku 1679, jak mají vyšetřovatelé inkvizičního soudu zacházet se ženou, podezřelou z čarodějnictví.

Pronásledování čarodějnic probíhá na území takřka celé Evropy po několik staletí. Nemine ani české země.

„Čarodějnictví a všelijaká jiná škodná kouzla, kterážto pokutou meče aneb upálením na pohlaví mužském, a na pohlaví ženském zahrabáním aneb též upálením ztrestána být mají,“ uvádí zákoník městského práva z roku 1579, jehož autorem je Pavel Kristián z Koldína (1530–1589) a který osobně schvaluje císař Rudolf II. (1552–1612).

Ve Velkých Losinách na severní Moravě se pak odehraje dlouhý příběh, kde zákon do svých rukou berou inkviziční soudci.

Ukradená hostie

Podle legendy začíná smutně proslulé šílenství čarodějnických procesů na panství Velké Losiny o Velikonočním pondělí roku 1678 tím, že chudá žena Marina Schuchinová je přistižena, že při přijímání v sobotínském kostele vyplivla hostii a snažila se ji schovat.

Zanedlouho je obviněna z čarodějnictví. Kvůli ní do Velkých Losin váží cestu jeden z nejobávanějších inkvizitorů své doby, Jindřich František Boblig z Edelstadtu (kolem r. 1611–1698). Na panství ho povolává hraběnka Angela Anna Sibylla z Galle (po r.

1620–1695), poručnice svých dvou nezletilých synovců z rodu Žerotínů a horlivá a pověrčivá katolička. Svému hostu přiděluje byt, zajišťuje mu stravu a vyplácí mu také 1,5 tolaru denně.

Tuto částku zanedlouho zdvojnásobuje a přidává ještě stravné, pokud musí inkvizitor do terénu. Jeho inkviziční soud bude zasedat celých 18 let, než ho už dospělý hrabě Jan Jáchym ze Žerotína (1667–1716) konečně zruší.

Hostiny a obcování

Katolická věrouka nemůže připustit zneužívání oltářní svátosti. „Manipulace s hostiemi představovala doslova závažný zločin,“ píše ve své knize Kronika jednoho šílenství s podtitulem Čarodějnice na severní Moravě v 17. století současný spisovatel Jaroslav Čechura.

Věnuje se v ní losinským čarodějnickým procesům a využívá dobové záznamy z průběhu vyšetřování a soudních jednání.

Některá obvinění mají podle jeho názoru i reálný základ v činnosti pohanských sekt na severní Moravě, jejichž členové byli odpadlíky od křesťanské víry. „Klíčový moment sektářských praktik představovaly návštěvy sabatů;

byly to jakési slavnosti, kde se jedlo, pilo, tancovalo,“ líčí Čechura. „Pravidelnou součástí všech těchto akcí bylo tělesné obcování,“ dodává autor.

O čarodějnictví mohlo svědčit i neobvyklé mateřské znaménko.
O čarodějnictví mohlo svědčit i neobvyklé mateřské znaménko.

Slib zlému duchovi

Inkvizitor Boblig tedy nepřijíždí do Velkých Losin vyšetřovat ojedinělý případ zneužití hostie, ale ohrožení celé křesťanské víry.

„Inkviziční proces uplatňoval písemné, neveřejné řízení před soudem včetně častého užití práva útrpného,“ píše dále Jaroslav Čechura. Soud je ovšem při výsleších vázán souborem otázek, vypracovaných pražským Apelačním soudem.

U méně významných obviněných postačí 30 otázek, u nejdůležitějších osob má seznam dotazů až 80 položek! „Kolik osob jsi získala a zlákala pro čarodějnictví?“ ptá se například soud v únoru 1688 obviněné Cathariny Koppinové.

A ta vzápětí vychrlí seznam sedmi nešťastnic z okolí, o které se inkviziční tribunál brzy začne také zajímat. Rovněž jiné ženy přiznávají, jak získávaly další čarodějnice.

51letá Christina Köhlerinová z Rejhotic na Šumpersku dokonce popisuje, že čarodějnice udělala i ze svých dvou dcer. „Důvod byl ten, že jsem slíbila zlému duchovi, že získám co nejvíce osob. Hrozil mi: Když nezískáš nikoho, udělám ti dítě,“ prohlašuje před soudem.

Srážka s divokou sviní

V soudním jednání se prolínají skutečné události s fantazií. Ženy přiznávají, že mají schopnost vyvolávat vichřice a ničivé bouře.

„Když je třeba vyvolat hřmění nebo silný déšť, vezměme dva kameny a vyhoďme je proti obloze,“ prozrazuje návod na kouzlo ovdovělá rychtářka Anna Föbelinová. Některé ženy u výslechu přiznávají svou schopnost měnit se ve zvířata.

„Přeměnila jsem se několikrát v medvěda, měla jsem srážku s divokou sviní. Byla jsem také srnou a zajícem,“ líčí Barbara Kranichelinová. Catharina Koppinová zase vypráví o své dovednosti měnit se v husu i o tom, jak snášela vejce.

„Denně jsem na nich seděla, až se vylíhly housenky. Ty se s ďáblovým jménem rozšířily po zahradách lidí a způsobily velké škody,“ zní zápis v protokolu z jejího výslechu.

Soud se někdy táhl až týdny.
Soud se někdy táhl až týdny.

Milosrdně krutá smrt

Obviněných přibývá. Vězení v sousedství losinského zámku přestává stačit a narychlo se staví nová, i když jen dřevěná budova pro osm vězeňkyň. Ty pak zpravidla bývají předváděny k výslechům po čtveřicích.

Boblig, často popisovaný jako nelítostný ďábel, je při nich vázán požadavky Apelačního soudu a musí se pečlivě řídit jeho direktivami. Obvyklým postupem je konfrontace, při níž jsou obviněné seznamovány s výpověďmi ostatních.

První rozsudek přichází na řadu 13. července 1679 a nevynáší ho Boblig, ale na dálku Apelační soud v Praze.

„Nechť jsou zmíněné Dorothea Groërin, Marina Schuchin a Marina Zöllichin pro své těžké zločiny jiným k výstraze a opovržení ohněm ze života sprovozeny podle práva,“ zní verdikt nad první trojicí žen.

Rozsudek obdrží správkyně panství hraběnka z Galle spolu s podrobným návodem, jak se má poprava provést. „Rozsudek bude vykonán tak, aby odsouzené nebyly příliš dlouho trápeny ohněm, nýbrž ihned udušeny.

Má se tak stát zavěšením pytlíku se střelným prachem kolem krku,“ nařizuje soud.

Zaostřeno na osobnosti
Ztráta pro divadlo
Na počátku roku 1673 umírá jeden z největších dramatiků všech dob – Jean-Baptiste Poquelin, známý spíš pod jménem Molière (*1622), autor slavných her jako Lakomec, Misantrop nebo Zdravý nemocný.
Král v exilu
Novým anglickým králem se v roce 1685 stává Jakub II. Stuart (1633–1701). U moci ovšem vydrží pouhé tři roky. Jako katolík si své poddané nezíská, a nakonec musí zmizet do francouzského exilu.
Vlastenecký kněz
Ve věku 66 let umírá roku 1688 v Praze spisovatel, pedagog a historik Bohuslav Balbín (*1621). Jezuitský kněz a vlastenec byl považován za jednoho z největších obhájců českého jazyka, přestože svá díla psal výhradně latinsky.
Ztrestaný rebel
Ztrestaný rebel V listopadu 1695 je v Plzni popraven Jan Sladký, zvaný Kozina (*1652), vůdce selského povstání, které na sklonku 17. století na Domažlicku usilovalo o zachování starobylých chodských práv a výsad.
Zaostřeno na dobu
Vídeňský mor
V letech 1679–1680 postihne rakouskou monarchii tzv. Velký vídeňský mor, jedna z posledních epidemií této nemoci v Evropě. Vzápětí se nákaza z Dolních Rakous rozšíří také do Čech a na Moravu, kde si nakonec vyžádá až 100 000 obětí.
Kanál dvou moří
Kanál dvou moří Ve Francii je roku 1682 dokončen umělý vodní kanál, známý jako Canal du Midi, který svými 240 kilometry propojil prostřednictvím řeky Garonny Středozemní moře s Atlantským oceánem. Táhl se od města Sète k Toulouse.
Barbarská děla
Při útoku benátského vojska na Athény v roce 1687 je dělostřeleckou palbou poškozen antický chrám Parthenon. O život přijdou tři stovky lidí, stavba se rozlomí na dvě části a nenávratně je zničena velká část její výzdoby.
Popravy omylem
V roce 1692 probíhá čarodějnický proces v Salemu v americkém Massachusetts. Soud prověřuje na 150 obviněných a na smrt pošle 20 osob. O několik let později všichni porotci, účastnící se procesu, přiznávají svůj omyl.
Foto: wikimedia.org, meisterdrucke.com
Související články
reklama
Zajímavosti
Adolf Hitler & Eva Braunová: Místo prstýnku dostala nevěsta jed
„Hroutí se to,“ zakaboní se führer a uchopí svou milenku Evu Braunovou za ruku. „Odjedu do Berlína. A ty zůstaň tady v Berghofu,“ nařídí jí přísně. Tvrdohlavá Eva však neposlechne. Krátce před koncem války si sbalí kufry a vydá se za Hitlerem. Přímo v bunkru mu pak řekne své ano. Čas se krátí. Eva (1912–1945) odloží pero […]
premium
Utíkali lidé komunistům ze vzorové vesnice?
Většina německých obyvatel je krátce po druhé světové válce z Rovné na Sokolovsku odsunuta. O pár let později sem přijedou buldozery a veškerou zástavbu srovnají se zemí. Vesnice, která vznikla nejspíš už ve 14. století, se totiž stává součástí nového výcvikového prostoru Prameny. Čs. armáda na území Slavkovského lesa dlouho cvičit nebude. Vojákům je tady […]
Klášter Šaolin: Tajemno příliš provokovalo mocné
Žádný jiný buddhistický svatostánek se nemůže pyšnit tak mystickou atmosférou jako legendární Šaolin, který se tyčí na úpatí posvátné čínské hory Sung-šan. Je nejen místem duchovního života, ale i kolébkou čínského kung-fu a všech asijských bojových umění vůbec. Za více než 1500 let své existence si prošel i několika krvavými pohromami!  Domov pravého kung-fu Podle […]
3 mimořádné Švédky: Veselá filantropka, matka kořalky a sibiřský anděl
Z Petrohradu vyjíždí navečer 24. října 1915 speciální vlak. Míří do Irkutska a veze balíčky pro německé a rakouské válečné zajatce. Mezi zástupci Červeného kříže jsou i dvě ženy. Jedna z nich, Elsa Brändströmová, stráví pět let v nehostinných podmínkách a zachrání mnoho lidských životů. Mohla mít celkem bezstarostný život. Elsa, stejně jako dvě další dámy ze Švédska, […]
premium
Věda a vynálezy
První daguerrotypie? Model se nesmí 15 minut hýbat!
„Stůjte. Nehýbejte se,“ volá fotograf na stojícího muže. Jenže účastník jeho pokusů nevydrží strnule čtvrt hodiny koukat do objektivu. Pohne rukou a změní i výraz obličeje. Tvůrce obrazu, psaného světlem, znechuceně mávne rukou.   „Zase zkažená práce,“ mumlá si tiše německý fyzik Ferdinand Hessler (1803–1865), žijící v Praze. Po předchozích zkušenostech už tuší, že obličej […]
K první transplantaci rohovky došlo v Olomouci
Byl neopatrný. Domkář Alois Glogár si při práci s nehašeným vápnem vážně poranil obě oči. Postupně ztrácí zrak a brzy nejspíš zcela oslepne! Dá se mu nějak pomoci? Olomoucký lékař Zirm věří, že ano. Naději vidí v transplantaci rohovky, která se ale dosud ještě nikomu nepovedla…   Je výborný student, na vídeňském gymnáziu patří k nejlepším! Po jeho […]
Praha poprvé přestěhovala kapli o 31 metrů
Praha chystá přestavbu vltavského nábřeží u Čechova mostu. Problém je, že v místě plánovaných prací stojí barokní kaple ze 17. století. Město ji nechce bourat, a tak nezbývá než ji přestěhovat. Otázkou je, jestli to vůbec půjde. O něco podobného se v Československu zatím nikdo nepokusil!   Kapli svaté Máří Magdaleny nechal v roce 1635 vystavět na klášterní […]
Sloužili papíroví draci ke svrhávání bomb?
Povstaleckou pevností se nesou ohlušující výbuchy a vyděšené výkřiky. Rebelové tu právě po desítkách umírají v sutinách. „Co se to u všech ďasů děje!?“ diví se. Nikde totiž nevidí nepřítele. Na hlavy se jim přesto snášejí zapálené sudy se střelným prachem. Vzduchem je sem přinášejí papíroví draci…   Dlouhé roky se čínský učenec Mocius (asi 470–391 […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Záhadný prsten:  Nosil jej muž, který odsoudil Ježíše Krista?
enigmaplus.cz
Záhadný prsten: Nosil jej muž, který odsoudil Ježíše Krista?
Dotýkat se předmětu, který mohl být svědkem klíčových okamžiků lidských dějin, je dozajista mimořádný zážitek. Když se teprve před několika lety podařilo přečíst nápis na římském prstenu nalezeném při
Švédské koláčky lussekater
tisicereceptu.cz
Švédské koláčky lussekater
Koláčky lussekatter (čte se lusikater) čili Luciiny kočičky jsou tradiční švédské pečivo, které se jí už ve svátek svaté Lucie (13. 12.). Potřebujete 150 g másla 500 ml mléka 50 g droždí ½ lž
Tají Vacula radostnou novinku?
nasehvezdy.cz
Tají Vacula radostnou novinku?
Herec Adam Vacula (37), známý ze seriálu Zlatá labuť, se podle zákulisních informací stane brzy otcem! Ještě nedávno měl pár stovek na účtu a role bral kvůli dluhům, dnes má po svém boku Veroniku
Když se z pejska stává dědek…
panidomu.cz
Když se z pejska stává dědek…
U čtyřnohých mazlíčků je to stejné, jako u lidí. Na některém jsou přibývající léta znát hned na první pohled, u jiného dlouho nic nezaznamenáte. Přesto byste si měli staršího psa více všímat, aby vám neunikly důležité signály, že něco není v pořádku. Včasná péče mu může prodloužit i zkvalitnit život. HŮŘE TRÁVÍ Přijde k misce,
Babičku dobíjel energií český granát
skutecnepribehy.cz
Babičku dobíjel energií český granát
Ten kámen je legendární životabudič. Zejména starší lidé by jej měli nosit, umí údajně přinášet radost ze života a dodávat životní sílu. Říkala jsem si už jako mladá holka, proč moje babička tak lpí na špercích s červenými kameny. Na ruce nosila velký zlatý prsten s rudými kamínky a ve šperkovnici měla z takových kamínků i náhrdelník a náušnice. Byla přesvědčená, že
Kouzla vlnité lepenky: Co z ní vyrobíte? Skoro všechno!
epochaplus.cz
Kouzla vlnité lepenky: Co z ní vyrobíte? Skoro všechno!
Na jídelním stole čeká na své rozbalení veliká krabice právě doručená kurýrem. Než se její majitel propracuje k obsahu, nakupí se na okolních židlích pořádný stoh lepenky. Ta má za úkol ochránit cennou zásilku. Doba ale pokročila. Z dříve odpadního materiálu se dnes stává trendy prostředek k realizaci mnohých snů!   Co na první dobrou prodává? Obal. Právě
Ze skandinávské vánoční kuchyně: Janssonovo pokušení
nejsemsama.cz
Ze skandinávské vánoční kuchyně: Janssonovo pokušení
Vánoční pokrm ze Švédska Janssons frestelse může být pro někoho trochu zvláštní chuťovou kombinací, ale chutná vážně skvěle. Hlavními přísadami jsou brambory, smetana a rybičky z konzervy. Potřebujete: ✿ 3 velké cibule ✿ 1,5 kg brambor ✿ 2 lžíce másla ✿ 300 g filet ančoviček nebo sardinek ✿ 4 dl smetany ke šlehání ✿ 2 dl mléka ✿ 2 lžíce strouhanky ✿ sůl,
Ostrůvkové uspořádání kuchyně
rezidenceonline.cz
Ostrůvkové uspořádání kuchyně
Pro kulinářskou zónu, disponující vhodnou plochou, jde o velmi efektní a elegantní řešení daného prostoru. Ostrůvku lze totiž svěřit celou řadu funkcí – nejčastěji jde o mycí či varné centrum, přesahující plochu topu lze využít i ke stolování. TEXT: Alena Müllerová, FOTO: archivy firem
Nový Peugeot 5008 je obrazem nové doby, ale i nové prodejní strategie
iluxus.cz
Nový Peugeot 5008 je obrazem nové doby, ale i nové prodejní strategie
Modely nový Peugeot 3008 a nový Peugeot 5008, které byly na český trh uvedeny v letošním roce, se staly symboly nové, ekologicky zodpovědnější éry značky Peugeot. U těchto novinek se zcela upustilo od
Zima u vody? V termálních lázních ano!
epochanacestach.cz
Zima u vody? V termálních lázních ano!
Zapomeňte na zvučná jména, příjemnou dovolenou při koupání v teplé termální vodě s výhledem na zimní krajinu lze strávit i na méně známých adresách. A ty mohou nabízet i něco extra… Saturnia nabízí pobyt jak v klasickém lázeňském rezortu, tak i v přírodním koupališti, které je celoročně volně přístupné. Vlastní terasy jsou vápenaté, proto mají
Svoji Velkou zeď má i Indie
epochalnisvet.cz
Svoji Velkou zeď má i Indie
Indické království Mévár vzkvétá. Může za to mahárádža Rana Kumbha, jenž mu vládne od roku 1433. Ten táhne od jedné bitvy ke druhé a výrazně rozšiřuje hranice svého státu, který se nachází na západě dnešní Indie.   Celkem svede 56 střetnutí, v nichž ani jednou nenajde přemožitele. Počet jeho nepřátel ovšem rychle roste. Vzhledem k tomu, že hlavní
Budeme se očkovat proti stárnutí?
21stoleti.cz
Budeme se očkovat proti stárnutí?
Snaha bojovat s časem má mnoho podob, a jednou z těch nejmodernějších je vakcína namířená proti stárnutí. Jejím cílem jsou senescentní buňky. Jedná se o vysloužilé nebo poškozené buňky, u kterých selh
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz