21. 11. 1344: Jan Lucemburský položil základní kámen ke gotické novostavbě katedrály svatého Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě.    
Domů     Švagrovi v Říši přichystal Václav II. podraz
Švagrovi v Říši přichystal Václav II. podraz

Uprostřed léta roku 1290 se Václav II. potkává se svým tchánem Rudolfem Habsburským v Erfurtu. Oba muži se přátelsky obejmou. Před římským králem už však nestojí ten nejistý chlapec, jenž ho žádával o pomoc a o radu.

Václav nyní vystupuje sebevědomě a je to Rudolf, kdo po něm tentokrát bude něco chtít…

Rytíř v zářivé zbroji. Takový byl Rudolf, stejnojmenný syn římského krále, který se v jinochovi doslova viděl. Plánoval mu skvělou budoucnost v čele Říše. Mladík, mimo jiné také Václavův švagr, ale v květnu 1290 nečekaně zemřel v Praze.

Dědicem římské koruny by se tak v očích Rudolfa I. Habsburského měl stát další z jeho synů – Albrecht (1255–1308).

V horkých letních dnech roku 1290 si v Erfurtu Václava II. zavazuje, že až dojde na věc, odevzdá kurfiřtský hlas českého krále právě pro tohoto Habsburka. Václav na naléhání svého tchána kývne.

Za odměnu mu jsou potvrzeny některé územní zisky (ve Slezsku) i privilegium volit římského krále. Jakmile však o necelý rok později Rudolf I. Habsburský vydechne naposledy, bude všechno jinak…

Budou ho poslouchat

Albrecht Habsburský se netěší nejlepší pověsti. V zemích, které mu otec svěřil k vládnutí (především Rakousko a Štýrsko), proslul jako tyran. Je takový člověk vhodný stanout v čele Říše?

Její formální správy se prozatím ujímá falckrabě Ludvík Rýnský (1229–1294). 8. října 1291 se setkává s Václavem II., aby mu podle dřívějších instrukcí zesnulého Rudolfa předal Chebsko.

Český král jej zároveň uchlácholí prohlášením, že sám o římský trůn usilovat nebude. Jak se rozhodl postupovat dál, Ludvíkovi, jenž straní nástupu Albrechta, ale nejspíš neprozradí.

O měsíc později se český král schází s – slovy kronikáře – „milovaným příbuzným“ Otou V. Braniborským a saským vévodou Albrechtem II. (asi 1250–1298).

I oni disponují kurfiřtským hlasem a shodnou se, že při nadcházející volbě zaujmou stejné stanovisko jako český král. A ten hodlá ze situace pro sebe vytěžit maximum. Tuší, že z nesmlouvavého Albrechta toho příliš „nevyrazí“.

Albrecht má v Říši pověst nekompromisního tyrana.
Albrecht má v Říši pověst nekompromisního tyrana.

Zastrašit se nedá

Vyslyšel ještě naléhání své ženy Guty. Snad ještě v roce 1291 se Václav II. setkává u Znojma se švagrem Albrechtem. Zatímco sám přijíždí se skromným doprovodem, Habsburk přichází s malou armádou. „To nás chce zastrašit!?!“ je český panovník pohoršen.

Vynucené sliby neplatí. Jeho poselstvo, které se na přelomu dubna a května 1292 pohybuje ve Frankfurtu nad Mohanem, se významně podílí na tom, že novým římským králem bude zvolen kandidát kolínského arcibiskupa Adolf Nasavský (asi 1250–1298).

Vděčnost nezná mezí

Dosud bezvýznamný hrabě v době nástupu na trůn vlastní ještě menší území, než kdysi patřila Rudolfovi Habsburskému, který se ocitl ve stejné situaci a na něhož Přemysl Otakar II. právem pohlížel jako na pána z Nemanic.

Adolf dobře ví, komu má být za své povznesení vděčný. Václavovi II. dává zelenou k expanzi za Krušné Hory. Ve hře je opět Míšeňsko a Pliseňsko, historický region v blízkosti západních hranic Českého království.

Český král také opatrně vznáší nároky na podunajské země, které Přemyslovcům patřily za vlády jeho otce. Významně podotýká, že je jen na novém říšském vladaři a kurfiřtech, zda je ponechají v Albrechtových rukou.

Spojenectví pak oba muži stvrdí sňatkovou dohodou. Adolfův syn se ožení s Václavovou dcerou.

Obrat o 180 stupňů

Albrecht Habsburský je zahnán do kouta. Prozíravě se ale Adolfovi na sklonku roku 1292 podvolí a v následujícím roce se – opět za přispění Guty – usmíří i s Václavem.

Snad vytuší, že přece jen na něj jednou dojde… V roce 1296 umírá malá princezna Anežka (*1289), kterou český král zaslíbil Adolfovu synovi.

Když pak římský panovník začne územně expandovat do Míšeňska, které se Václav II. snaží udržet ve sféře svého vlivu, už není jediný důvod, aby jej dál podporoval. Adolfa Nasavského hodí přes palubu.

V únoru 1298 zamíří ještě s dalšími dvěma kurfiřty za Albrechtem do Vídně. Habsburk zde vydává soubor dokumentů, jimiž uznává Václava za držitele Chebska a Pliseňska.

„Dále měl český král opět získat hrady Floss, Parkštejn a Vid v Horní Falci,“ vysvětluje historik Vaníček. Hlavně však Albrecht českého krále výslovně zbavuje všech povinností vůči Říši a potvrzuje předchozí výsady.

Na oplátku získává Václavovu loajalitu i příslib vojenské pomoci. Adolfa se totiž bude muset Habsburk zbavit na bitevním poli. Stane se tak 2. července 1298 u Göllheimu na jihozápadě Německa, v níž Albrechtův rival padne.

Na straně vítězů tehdy bojují i české oddíly, vedené Smilem z Nových Hradů (†po r. 1317).

O novém římském králi se muselo rozhodnout až v bitvě u Göllheimu.
O novém římském králi se muselo rozhodnout až v bitvě u Göllheimu.

*** Obklopen zlatem a drahokamy ***

* Malá, zdobená drahokamy a antickými kamejemi byla pravděpodobně koruna, jíž se 2. června 1297 nechal v Praze korunovat Václav II. Slavnostní akt, s nímž předtím dlouho otálel, pojal český vladař jako velkolepou událost, která neměla ve střední Evropě obdoby.

* Mezi hosty v luxusním provizorním paláci, který jen pro tuto příležitost vyrostl v prostoru dnešního Smíchova, nechyběl žádný z významných mužů daného regionu…Kromě koruny patřil ke korunovačním insigniím také drahocenný plášť, zdobený zlatem, štít, meč nebo pás.

Foto: wikipedia.org
Související články
reklama
Zajímavosti
Operace Orlí spár: Bez Ramba neměla šanci na úspěch?
Diváci, kteří ve Spojených státech 25. dubna 1980 sledují televizní zpravodajství, jsou v šoku. Na záběrech z íránské pouště spatří ohořelé trosky amerických helikoptér. Vůdce islamistů dokonce na kamery ukáže spálené kosti letců. Právě tak žalostné jsou následky operace Orlí spár. Šlo o misi od počátku odsouzenou k neúspěchu?  Dav fanatických íránských studentů přelézá plot a bere útokem […]
premium
Židé v Seredi dřeli pro Slovenský stát
Desetiletý Pavel po zatčení gardisty přijíždí vlakem do Seredi, kde se jeho rodina setkává s řadou známých. Všímá si sice zachmuřených tváří, nicméně neshledává na situaci nic tak hrozného. Jeho dětská mysl se přizpůsobuje okolnostem. Navíc tak úplně netuší, co dospělé tolik trápí. „Pojede další transport,“ proslýchá se zatím mezi nimi.  Pobíhá s ostatními dětmi, […]
premium
Výprava Theodora Roosevelta: Exprezident v Amazonii o vlásek unikl smrti
Po celodenní plavbě rozbili na břehu Řeky pochybností tábor. Rondon vyrazí na průzkum okolního pralesa. Asi po kilometru zaslechne lidské hlasy, jimž nerozumí. Plukovníka to zneklidní, neví, co může od neznámých domorodců čekat. Zaběhnutý pes, který se k němu dobelhal z posledních sil, ho však rozhodně neuklidní. Umírajícímu zvířeti trčí z boku dva šípy. Od […]
premium
Nejstarší orloje: Fantazii hodinářů se meze nekladou
Blíží se další celá hodina a náměstí je opět plné zvědavců. Taková situace nastává nejen na pražském Staroměstském náměstí, ale vlastně všude v Evropě, kde se dochovaly věžní orloje jako doklady technického umu našich předků. Hodiny umísťují stavitelé na nejvyšší kostelní věže jako službu obyvatelům v okolí. V průběhu 14. století však technika pokročí natolik, že už nemusejí […]
Věda a vynálezy
Praha poprvé přestěhovala kapli o 31 metrů
Praha chystá přestavbu vltavského nábřeží u Čechova mostu. Problém je, že v místě plánovaných prací stojí barokní kaple ze 17. století. Město ji nechce bourat, a tak nezbývá než ji přestěhovat. Otázkou je, jestli to vůbec půjde. O něco podobného se v Československu zatím nikdo nepokusil!   Kapli svaté Máří Magdaleny nechal v roce 1635 vystavět na klášterní […]
Sloužili papíroví draci ke svrhávání bomb?
Povstaleckou pevností se nesou ohlušující výbuchy a vyděšené výkřiky. Rebelové tu právě po desítkách umírají v sutinách. „Co se to u všech ďasů děje!?“ diví se. Nikde totiž nevidí nepřítele. Na hlavy se jim přesto snášejí zapálené sudy se střelným prachem. Vzduchem je sem přinášejí papíroví draci…   Dlouhé roky se čínský učenec Mocius (asi 470–391 […]
5 odvážných předpovědí futuristů: Vymýtíme komáry i lidskou hloupost
Optimismus. Ten je patrný z většiny předpovědí, které v první polovině 20. století vědci činí. Věří, že jakmile se kalendář převalí přes jubilejní rok 2000, lidstvo vyřeší většinu svých problémů – od těch závažných až po ty malicherné…   Průmyslová revoluce je na přelomu 20. století již zajetá věc a její plody se zákonitě promítají do každé […]
premium
6 průkopníků letectví: Opisovali od ptáků, riskovali životy a neuměli přistát
Otvor v silné zámecké zdi je hotov. Probouranou dírou se vrhá do neznáma odvážlivec se svým létajícím strojem. Vzlétne k nebi, nebo skončí v hromadě trosek na dně příkopu o dvě patra níž? Letectví je ještě v plenkách, ale do experimentů ve vzduchu se aktivně zapojují i Češi. Někteří se potýkají s neúspěchy, jiní se proslaví i v evropském měřítku. Balony […]
premium
Nenechte si ujít další zajímavé články
Blboun nejapný 2.0: Bude se mít kam vrátit?
21stoleti.cz
Blboun nejapný 2.0: Bude se mít kam vrátit?
Když u břehů Mauriciu poprvé přistála evropská loď, námořníci se mohli potrhat smíchy: Jídlo jim tam chodilo samo naproti! Ptáci velcí jako krocani se dali bezelstně ubíjet, neutíkali a svá vejce nech
Bylinky pro lepší spánek a psychickou pohodu
panidomu.cz
Bylinky pro lepší spánek a psychickou pohodu
Špatně usínáte? Přes den jste zase ve stresu, nervózní a neklidní? Není divu, v dnešní době se to týká téměř každého z nás. Ale než sáhnete po tabletce, zkuste to jinak. Pomoci vám mohou bylinky. Samozřejmě i s nimi musíte zacházet opatrně a jejich účinek může být pozvolnější, ale zase jsou k organismu šetrnější. Použít
V nové kavárně na Pankráci zaplatíte kryptoměnami
iluxus.cz
V nové kavárně na Pankráci zaplatíte kryptoměnami
V OC Arkády Pankrác byla otevřena unikátní kavárna BITmarkets Café by CAFÉ LEVEL, která propojuje lásku ke kvalitní kávě s fascinujícím světem kryptoměn a technologických inovací. Návštěvníci si zde m
Šťastná novinka u Marešů?
nasehvezdy.cz
Šťastná novinka u Marešů?
Během dovolené v Las Vegas zamířil moderátor Leoš Mareš (48) do tetovacího salónu a na ruku si nechal zvěčnit jména svých tří dětí – Jakuba, Matěje a Alex. Pochlubil se tím svým fanouškům, kteří
Opečené škubánky s mákem
tisicereceptu.cz
Opečené škubánky s mákem
Jednoduché sladké jídlo připravené z mouky a brambor buď milujete, nebo nenávidíte. Specifickou chuť jídlu propůjčuje také mák, kterým se šišky sypou. Potřebujete 1 kg brambor 220 g hladké mouk
Nový život pro starobylou usedlost
rezidenceonline.cz
Nový život pro starobylou usedlost
Původní lovecký zámeček, už tak trošku trochu staromódní, byl zcela zrekonstruován, aby se proměnil v elegantní, moderní a příjemné útočiště. Jsou místa, která nás okouzlí na první pohled; mají ono těžko uchopitelné kouzlo přitažlivosti. Stejně tak tomu bylo i s malým, tak trochu zanedbaným zámečkem, vzdáleným několik málo kilometrů západně od francouzského Lyonu. Když mladí manželé poprvé tuto romantickou stavbu
Nakonec neskončím sama!
skutecnepribehy.cz
Nakonec neskončím sama!
Když mi zemřel milovaný muž, nikoho jiného jsem si nehledala. Cesty osudu jsou někdy ale nevyzpytatelné. Roky jsem žila sama. Manžel mi zemřel na rakovinu. V den desátého výročí jeho úmrtí jsem uklízela knihovnu. Když jsem vzala do ruky jeho nejoblíbenější knížku o letadlech, vypadl z ní zvláštní vzkaz a peníze. Boj prohrál Nikdy v životě jsem netrpěla tolik jako
Nejzáhadnější rytina všech dob: Lze Melancholii vůbec rozluštit?
epochalnisvet.cz
Nejzáhadnější rytina všech dob: Lze Melancholii vůbec rozluštit?
Rok 1514 je v životě německého renesančního umělce Albrechta Dürera nesmírně krutý. Umírá mu jeho milovaná matka. „Smutek, který jsem kvůli ní cítil, se nedá ani popsat,“ zaznamenává si tehdy. A pak stvoří Melancholii I, mědiryt zhruba ve formátu A4, který dodnes mate historiky umění.   Podle znalce renesančních umělců Giorgia Vasariho (1511–1574) Dürerova Melancholie
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
epochaplus.cz
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
Mahátma Gándhí, známý jako „Velký duch“, byl jedním z nejvýznamnějších vůdců indického boje za nezávislost. Jeho filozofie nenásilného odporu inspirovala miliony lidí po celém světě. Přestože jeho život skončil tragicky, jeho odkaz žije dál jako symbol míru a svobody. Po první světové válce je stále více lidem zřejmé, že se éra britské koloniální velmoci chýlí
Pojďte se projít po mostě
epochanacestach.cz
Pojďte se projít po mostě
K čemu jsou mosty přes řeku? Aby měl člověk blíž k člověku přece! Mnohé z nich si zaslouží pro svou krásu, jedinečnost nebo architektonické provedení naši bližší pozornost. Často po nich projdeme a ani si jich nevšímáme. Přitom jsou tak zajímavé. Nejeden fotograf by možná kvůli jejich kráse a pořízení snímku před nimi padl i
Středověké hrady krále Václava IV.: Historické legendy i strašidelné příběhy ze současnosti…
enigmaplus.cz
Středověké hrady krále Václava IV.: Historické legendy i strašidelné příběhy ze současnosti…
Bezprostřední příčinou ke stavbě nového hradu Točníka byl bezpochyby požár, který roku 1395 poškodil původní králův hrad Žebrák. Nedlouho poté si tedy začal král Václav IV. stavět honosnější a pohodln
Jak se vyhnout nachlazení? Pomůže strava a otužování!
nejsemsama.cz
Jak se vyhnout nachlazení? Pomůže strava a otužování!
Podzim přináší nejen chlad, ale i virózy a nachlazení a další nemoci. Můžete se jim ale vyhnout, když posílíte svou imunitu. Imunitní systém, pokud dobře funguje, nás chrání před škodlivými mikroorganismy. Pokud ale dojde k jeho oslabení, je potřeba mu pomoci. Jezte s rozmyslem Pestrý jídelníček je jedním z nejdůležitějších předpokladů. Zařaďte do něj co nejvíce čerstvé zeleniny a
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz