4. 7. 1776: Americký kongres schválil Deklaraci nezávislosti Spojených států amerických.    
Domů     Švagrovi v Říši přichystal Václav II. podraz
Švagrovi v Říši přichystal Václav II. podraz
13.7.2024

Uprostřed léta roku 1290 se Václav II. potkává se svým tchánem Rudolfem Habsburským v Erfurtu. Oba muži se přátelsky obejmou. Před římským králem už však nestojí ten nejistý chlapec, jenž ho žádával o pomoc a o radu.

Václav nyní vystupuje sebevědomě a je to Rudolf, kdo po něm tentokrát bude něco chtít…

Rytíř v zářivé zbroji. Takový byl Rudolf, stejnojmenný syn římského krále, který se v jinochovi doslova viděl. Plánoval mu skvělou budoucnost v čele Říše. Mladík, mimo jiné také Václavův švagr, ale v květnu 1290 nečekaně zemřel v Praze.

Dědicem římské koruny by se tak v očích Rudolfa I. Habsburského měl stát další z jeho synů – Albrecht (1255–1308).

V horkých letních dnech roku 1290 si v Erfurtu Václava II. zavazuje, že až dojde na věc, odevzdá kurfiřtský hlas českého krále právě pro tohoto Habsburka. Václav na naléhání svého tchána kývne.

Za odměnu mu jsou potvrzeny některé územní zisky (ve Slezsku) i privilegium volit římského krále. Jakmile však o necelý rok později Rudolf I. Habsburský vydechne naposledy, bude všechno jinak…

Budou ho poslouchat

Albrecht Habsburský se netěší nejlepší pověsti. V zemích, které mu otec svěřil k vládnutí (především Rakousko a Štýrsko), proslul jako tyran. Je takový člověk vhodný stanout v čele Říše?

Její formální správy se prozatím ujímá falckrabě Ludvík Rýnský (1229–1294). 8. října 1291 se setkává s Václavem II., aby mu podle dřívějších instrukcí zesnulého Rudolfa předal Chebsko.

Český král jej zároveň uchlácholí prohlášením, že sám o římský trůn usilovat nebude. Jak se rozhodl postupovat dál, Ludvíkovi, jenž straní nástupu Albrechta, ale nejspíš neprozradí.

O měsíc později se český král schází s – slovy kronikáře – „milovaným příbuzným“ Otou V. Braniborským a saským vévodou Albrechtem II. (asi 1250–1298).

I oni disponují kurfiřtským hlasem a shodnou se, že při nadcházející volbě zaujmou stejné stanovisko jako český král. A ten hodlá ze situace pro sebe vytěžit maximum. Tuší, že z nesmlouvavého Albrechta toho příliš „nevyrazí“.

Albrecht má v Říši pověst nekompromisního tyrana.
Albrecht má v Říši pověst nekompromisního tyrana.

Zastrašit se nedá

Vyslyšel ještě naléhání své ženy Guty. Snad ještě v roce 1291 se Václav II. setkává u Znojma se švagrem Albrechtem. Zatímco sám přijíždí se skromným doprovodem, Habsburk přichází s malou armádou. „To nás chce zastrašit!?!“ je český panovník pohoršen.

Vynucené sliby neplatí. Jeho poselstvo, které se na přelomu dubna a května 1292 pohybuje ve Frankfurtu nad Mohanem, se významně podílí na tom, že novým římským králem bude zvolen kandidát kolínského arcibiskupa Adolf Nasavský (asi 1250–1298).

Vděčnost nezná mezí

Dosud bezvýznamný hrabě v době nástupu na trůn vlastní ještě menší území, než kdysi patřila Rudolfovi Habsburskému, který se ocitl ve stejné situaci a na něhož Přemysl Otakar II. právem pohlížel jako na pána z Nemanic.

Adolf dobře ví, komu má být za své povznesení vděčný. Václavovi II. dává zelenou k expanzi za Krušné Hory. Ve hře je opět Míšeňsko a Pliseňsko, historický region v blízkosti západních hranic Českého království.

Český král také opatrně vznáší nároky na podunajské země, které Přemyslovcům patřily za vlády jeho otce. Významně podotýká, že je jen na novém říšském vladaři a kurfiřtech, zda je ponechají v Albrechtových rukou.

Spojenectví pak oba muži stvrdí sňatkovou dohodou. Adolfův syn se ožení s Václavovou dcerou.

Obrat o 180 stupňů

Albrecht Habsburský je zahnán do kouta. Prozíravě se ale Adolfovi na sklonku roku 1292 podvolí a v následujícím roce se – opět za přispění Guty – usmíří i s Václavem.

Snad vytuší, že přece jen na něj jednou dojde… V roce 1296 umírá malá princezna Anežka (*1289), kterou český král zaslíbil Adolfovu synovi.

Když pak římský panovník začne územně expandovat do Míšeňska, které se Václav II. snaží udržet ve sféře svého vlivu, už není jediný důvod, aby jej dál podporoval. Adolfa Nasavského hodí přes palubu.

V únoru 1298 zamíří ještě s dalšími dvěma kurfiřty za Albrechtem do Vídně. Habsburk zde vydává soubor dokumentů, jimiž uznává Václava za držitele Chebska a Pliseňska.

„Dále měl český král opět získat hrady Floss, Parkštejn a Vid v Horní Falci,“ vysvětluje historik Vaníček. Hlavně však Albrecht českého krále výslovně zbavuje všech povinností vůči Říši a potvrzuje předchozí výsady.

Na oplátku získává Václavovu loajalitu i příslib vojenské pomoci. Adolfa se totiž bude muset Habsburk zbavit na bitevním poli. Stane se tak 2. července 1298 u Göllheimu na jihozápadě Německa, v níž Albrechtův rival padne.

Na straně vítězů tehdy bojují i české oddíly, vedené Smilem z Nových Hradů (†po r. 1317).

O novém římském králi se muselo rozhodnout až v bitvě u Göllheimu.
O novém římském králi se muselo rozhodnout až v bitvě u Göllheimu.

*** Obklopen zlatem a drahokamy ***

* Malá, zdobená drahokamy a antickými kamejemi byla pravděpodobně koruna, jíž se 2. června 1297 nechal v Praze korunovat Václav II. Slavnostní akt, s nímž předtím dlouho otálel, pojal český vladař jako velkolepou událost, která neměla ve střední Evropě obdoby.

* Mezi hosty v luxusním provizorním paláci, který jen pro tuto příležitost vyrostl v prostoru dnešního Smíchova, nechyběl žádný z významných mužů daného regionu…Kromě koruny patřil ke korunovačním insigniím také drahocenný plášť, zdobený zlatem, štít, meč nebo pás.

Foto: wikipedia.org
Související články
reklama
Zajímavosti
Hrabě Harrach probudil Krkonoše
Zdatný a rozvážný podnikatel, mecenáš umění, politik, hospodář, otec českých lyžníků a nadšený propagátor turistiky. Jan Nepomuk Harrach je osvíceným šlechticem a jeho činorodost udivuje dodnes. Výraznou stopu zanechal hlavně v Krkonoších.  Hrabě Harrach (1828–1909) se narodil ve Vídni jako syn vzdělaného, vlastenecky orientovaného Františka Arnošta z Harrachu (1799–1884) a jeho manželky Anny Marie Terezie (1809–1881), […]
3 ženy & Den D: K triumfu Spojenců přispěly perem i barometrem
Vstává v jednu v noci, a ještě k tomu na své narozeniny. Maureen se vydává k meteorologické stanici u majáku na nejzápadnější výspě Evropy. Dlouho nebude tušit, že její hlášení z 3. června 1944 ovlivní operaci Overlord a zachrání tisíce lidských životů. Často zůstaly bezejmenné a nepovažovaly se za hrdinky. Přesto mnohé ženy při vylodění Spojenců v Normandii 6. června 1944 […]
premium
O Slezsko bojoval už Břetislav I.
Bosý český kníže kajícně klečí před svým mocným přemožitelem, s nímž se mnohokrát v minulosti utkal a kterému uštědřil i nejednu porážku. Nyní se ale musí pokořit, aby zachránil svou zemi. Nemanželský syn českého knížete Oldřicha (†1034) z dynastie Přemyslovců, Břetislav I. (asi 1002/1005–1055), od mládí dává vědět, že rozhodně nebude nikdy stát v pozadí. Oplývá nejen sebevědomím, ale […]
Autobusy pravidelně brázdí Prahu už 100 let
Ještě počátkem 20. století platí, že kam nevedou tramvajové koleje, tam se běžný cestující v Praze nedostane. V roce 1908 však tramvaje získávají konkurenci – na jaře vyjede do ulic první autobusová linka. Cena za cestu na Hradčany? 20 haléřů!  Centrum města však autobusy křižují jen rok a půl. Strmá trasa mezi Malostranským náměstím a Pohořelcem se […]
Věda a vynálezy
Bombardér vozil pasažéry v proutěných křesílkách
Je sice pořádná zima, ale na letišti kousek od Versailles se to hemží lidmi. Na vzlet se připravuje slavný francouzský bombardér Farman. Místo bomb však bude mít 8. února 1919 zcela jiný náklad…   Francouzští bratři Farmanové chystají žhavou novinku. Zapálení aviatici, z jejichž dílny vyšel slavný bombardovací letoun Farman 60 s přízviskem Goliáš, nestihli svůj aeroplán […]
6 čínských vynálezů, které změnily svět
Ting, vyčerpaná po celodenní dřině, si sedne ke své misce nudlí. S chutí se pouští do jídla. Bez těstovin by na samé výspě Říše středu se svou rodinou nepřežila…   Rychle hotové jídlo v podobě misky nudlí vítězí v čínské kuchyni už po tisíce let. Jeden archeologický objev rozsekne i dlouholetý spor Číňanů s Italy, […]
premium
Zajímal předchůdce bankomatu jen prostitutky?
Luther George Simjan, Armén žijící ve Spojených státech amerických, nosí v hlavě myšlenku na první bankomat již v roce 1939. A nápadů na zařízení přijímající nebo vydávající peníze má mnohem víc. Uvádí se, že v tomto směru je držitelem až 20 patentů!   1961 Pokus na půl roku „Věřte, je v tom budoucnost,“ přesvědčuje Simjan […]
Kolik autorů měl staroměstský orloj?
„Měšťané, řemeslníci, ženy staré, mladé, studenti v pláštích, všichni se před radní věží tlačili, na špičky vystupovali, hrdla natahovali, oči vyvalovali na veliký ciferník čtyřiadvacíti hodin, plný zlatých kruhů a čar, čísel a divných znamení,“ píše Alois Jirásek. Bez váhání přisoudí astronomický div mistru Hanušovi. Netuší, jak moc se spletl…   Spisovatel Alois Jirásek (1851–1930) […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Černobyl: Město, které se stalo smrtícím monstrem a lákadlem pro dobrodruhy
epochaplus.cz
Černobyl: Město, které se stalo smrtícím monstrem a lákadlem pro dobrodruhy
26. dubna 1986 otřásly jadernou elektrárnou v Černobylu dvě mohutné exploze, které navždy změnily osud města Pripjať a okolní krajiny. Tato nejhorší jaderná katastrofa v historii lidstva proměnila kdysi prosperující oblast v uzavřenou zónu, kde se život zastavil a příroda pomalu přebírá svou vládu. Navzdory tragické minulosti je dnes Černobyl poměrně bezpečnou destinací pro organizované
Zázračná studánka na Křemešníku: Dokáže předpovědět válku?
epochanacestach.cz
Zázračná studánka na Křemešníku: Dokáže předpovědět válku?
Je to jeden z nejvyšších vrcholů Českomoravské vrchoviny, turistický cíl a poutní místo. Vypravte se na Křemešník za zázračnou studánkou, která má prý řadu výjimečných vlastností. Kousek od Pelhřimova se tyčí vrch Křemešník, který je významným poutním místem. Stojí zde kostel Nejsvětější Trojice, konají se sem náboženské poutě a turisty sem přitahuje Zázračná studánka. O
Sklenice plné dobrot
panidomu.cz
Sklenice plné dobrot
Začalo ono krásné období plné chutí a vůní, většinou tak krátké a pomíjející. Ale co si trochu uložit do skleniček na horší časy? Jahodový džem s květy z černého bezu (4 sklenice 250 ml) 1 kg zralých sladkých jahod, 200–250 g cukru, 20 g jablečného pektinu, 100 g květů černého bezu (10–12 květenství) 1) Květy
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
iluxus.cz
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
Surfová kancelář Surf-Trip, kterou založili sourozenci Olivovi, naučila za 18 let surfovat tisíce lidí z Česka i Slovenska. Z původně malých surfových kempů vyrostla ve stabilní cestovní kancelář s me
Bojí se, že jí Němec uteče za jinou?
nasehvezdy.cz
Bojí se, že jí Němec uteče za jinou?
Ještě ani neproběhla svatba s partnerkou Petrou Hebkou, a herec Marek Němec (44) už se chlubí výrazným prstýnkem na prsteníčku. Zvídavým lidem v jeho okolí to nedalo spát a ptali se, jestli to nen
Variabilní hra s koupelnovým nábytkem
rezidenceonline.cz
Variabilní hra s koupelnovým nábytkem
V koupelně se zdržujeme stále déle, relaxujeme zde a zbavujeme se stresu. Proto klademe velké nároky na dokonalou sanitu i esteticky působivý nábytek. Koupelna bezprostředně navazuje na ložnici, a proto stejně jako celý moderní interiér mění svůj vzhled. Proměňuje se ve vzdušnou místnost, která vedle praktického využití nabízí také estetický zážitek. Nábytek tvoří variabilní řady skříněk,
Entomoterapie: Když člověka léčí hmyz
21stoleti.cz
Entomoterapie: Když člověka léčí hmyz
Žádná novinka to vlastně není, určité druhy hmyzu se k léčení používaly už ve starověku a tato zkušenost se leckde uchovala dodnes v lidové tradici. Jenže medicína si musela pár století počkat na vývo
Tragický sen nás zachránil…
skutecnepribehy.cz
Tragický sen nás zachránil…
S manželem jsme byli před lety na služební cestě v Německu a druhý den jsme měli dál pokračovat vlakem. Naše plány nakonec změnil děsivý sen. Pokud nám hrozí vážné nebezpečí, dobré síly nám mohou poslat poselství, které plně oceníme až se zpětnou platností. Sama jsem něco takového zažila, takže vím, o čem mluvím. Varování před katastrofou Během spánku můžeme
Steaky ze svíčkové
nejsemsama.cz
Steaky ze svíčkové
U steaků platí, že se pečou z každé strany tak dlouho, jak jsou vysoké v cm. Pokud máte tedy 3 cm vysoké maso, pečte z každé strany 3 min, aby bylo propečené akorát. Ingredience na 4 porce: 4 plátky ze svíčkové (vysoké 3 cm) 2 lžičky hrubé soli 2 lžičky drceného barevného pepře olivový olej Postup: Maso opláchněte
Letní bruschetta s rajčaty
tisicereceptu.cz
Letní bruschetta s rajčaty
Báječná jednoduchá pochoutka, kterou zvládnete za chvíli a s minimem ingrediencí. Ingredience chléb či bagety 4 rajčata 1 svazek čerstvé bazalky sůl a pepř 3 stroužky česneku olivový olej
Záhadné zmizení kolonie Roanoke: Osadníci, kteří se vypařili do neznáma
enigmaplus.cz
Záhadné zmizení kolonie Roanoke: Osadníci, kteří se vypařili do neznáma
V roce 1587 zmizela celá anglická kolonie na ostrově Roanoke bez jediné stopy. Osadníci, včetně žen a dětí, se jednoduše vypařili z povrchu zemského. Co se stalo s těmito lidmi a proč po sobě nezanech
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
epochalnisvet.cz
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
Na obzoru se objeví plachetnice. Nepřátelé! Je jedno, jestli to jsou Římané nebo Kartáginci. Tak či onak přicházejí loupit a vraždit. Skupina lidí prchá tajnou stezkou do kopce. Tam, ve skrytu před kýmkoliv, je město, které je jejich poslední nadějí…   Je horký den roku 1910. Ettore Pais (1856–1939), slavný italský archeolog, se vydává na
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz