9. 5. 1945: Tankové jednotky Rudé armády vstoupily do Prahy, kolona s K. H. Frankem byla zadržena a předána příslušníkům Pattonovy armády.    
Domů     Richard Lví srdce krutostí šokoval muslimy i křižáky
Richard Lví srdce krutostí šokoval muslimy i křižáky
Richard Lví srdce

S rukama pevně svázanýma za zády je postupně vyvádějí z města do pouště. Tam na ně již čekají kati. Marně budou muslimští vojáci sultána Saladina bušit do křesťanských řad, aby zachránili své souvěrce. Jejich osud je zpečetěn.

Přezdívají mu Lví srdce. Už jeho současníci pohlížejí na anglického krále Richarda I. (1157–1199) jako na hrdinu, rytíře v zářivé zbroji. Pravdou ovšem je, že má na svém kontě nejeden čin, za který by se jako rytíř musel stydět. Pověst si pošpiní hlavně masakrem muslimských zajatců na vrchu Ayyadieh.

Čekání na spojence

Francouzský král Filip II. (1165–1223) je v ležení u pevnosti Akkonu (dnes na severu Izraele) jako na trní.

„Kde jen může být?!“ vyhlíží netrpělivě Richarda Lví srdce na počátku léta 1191. Společně se vydali na třetí křížovou výpravu, kterou vyvolala drtivá porážka křesťanů u Hattínu o čtyři roky dříve a následný pád Jeruzaléma do rukou muslimů.

Filip se teď pokouší získat zpět aspoň Akkon, největší přístav Jeruzalémského království a pro zásobování křesťanských vojsk zcela klíčový bod.

Po boku mu stojí Leopold V. Rakouský (1157–1194), který se po náhlé smrti císaře Fridricha Barbarossy (1122–1190) ujal velení nad německou částí výpravy. Po Richardovi ale stále není ani vidu, ani slechu.

Objevuje se až 8. června 1191 a kromě důležitých posil přiváží i optimistické zprávy. „Dobyl jsem Kypr a rozprášil jsem zásobovací konvoj nepřítele,“ holedbá se. S 8000 muži, které s sebou vzal, už nebude pro křesťany větší problém Akkon dobýt.

Obléhání Akkonu bylo klíčovým momentem třetí křížové výpravy.
Obléhání Akkonu bylo klíčovým momentem třetí křížové výpravy.

Rozhádaní vítězové

Zoufalí muslimští obránci ještě posílají poslední žádost o pomoc sultánu Saladinovi (asi 1137–1193), který táboří se svou armádou poblíž, jenže ten už tuší, že přesila Evropanů je i na něj příliš.

Obráncům Akkonu nezbude než před polovinou července 1191 kapitulovat a vydat se do rukou vítězných křesťanů. Místo jásotu nad triumfem se však vítězové začínají mezi sebou hádat.

Leopold V. uraženě opouští Svatou zemi poté, co Richard protestuje proti tomu, aby jeho vlajka zavlála nad dobytým městem. A Filip II.? Naoko se sice tváří jako největší přítel anglického krále, ale záhy také spěchá domů, aby tam dorazil dřív než Richard.

Má zálusk na anglická území, která leží na evropské pevnině, konkrétně na půdě dnešní Francie. „Kocour nebude doma, myši budou mít pré,“ uvažuje…

Měsíční ultimátum

V rukou křesťanů uvízla po dobytí Akkonu početná muslimská posádka. O jejím dalším osudu se teď rozehrává diplomatické jednání mezi Saladinem a Richardem Lví srdce, který z křesťanských vůdců zůstal v regionu jako poslední.

Momentálně je na koni, a tak si smí diktovat podmínky. Požaduje výměnu zajatců, protože i sultán drží některé křesťany.

„Dále chci Svatý kříž (ten, na němž měl být ukřižován Ježíš Kristus – pozn. red.) a navrch 200 000 zlatých mincí,“ vzkazuje anglický král Saladinovi. Ten se zaváže vše splnit, ovšem peníze se mu shánějí hodně těžko.

Obrací se na Richarda s tím, že by mu uhradil jen část sumy, on by propustil zajatce a zbylý dluh by byl doplacen až později. Evropan nabývá dojmu, že s ním sultán nehraje fér. Dává mu ultimátum:

„Jeden měsíc, ani o den víc!“ Sokové si nevěří, jsou podezřívaví, nevědí, co chystá druhá strana.

Krále na tebe…

Čas se krátí a je čím dál jasnější, že Saladin svým slibům nezvládne dostát. V Richardovi vzkypí horká krev Plantagenetů. Jakmile měsíční ultimátum vyprší, rozkáže bez jediného náznaku lítosti popravit všechny muslimské zajatce.

Stane se tak 20. srpna 1191 na vrchu Ayyadieh, aby bylo krvavé divadlo odevšad dobře vidět.

Přesný počet obětí zloby anglického krále není znám, ale nejčastěji se uvádí číslo 2700. Muslimové ze Saladinova tábora se marně pokoušejí své souvěrce zachránit, ale hradby křesťanských vojáků, střežících průběh poprav, jsou neprostupné.

Richardova krutost šokuje jeho současníky. Proti jeho rozhodnutí se postaví i mnozí křižáci. V muslimských myslích najde hrůza takovou odezvu, že ještě dlouho poté budou stoupenci Alláha své děti strašit větou:

„Mlč, nebo zavolám krále Richarda a ten tě zabije…“ Aspoň tak to líčí francouzský kronikář Jean de Joinville (1224–1317).

Za oběť masakru, který nakázal král, padlo možná až 2700 muslimů.
Za oběť masakru, který nakázal král, padlo možná až 2700 muslimů.

Rázná odplata

Odhodlal se anglický král k násilnému kroku, který zásadně pošramotil jeho pověst, opravdu jen kvůli svému temperamentu? Nešlo o promyšlený tah? Richard I. počítá s tím, že dobytím Akkonu jeho cesta Svatou zemí nekončí. Chce se vydat k Jeruzalému.

Velké množství zajatců, které by mu v tom případě zůstalo za zády, by mohlo představovat potenciální riziko. Navíc mohlo jít i o krvavý vzkaz dalším muslimským posádkám v okupovaných pevnostech, aby příliš nevzdorovaly.

Každopádně sultán Saladin na incident reaguje po svém. I on si nechává shromáždit křesťanské zajatce, které při svém tažení Jeruzalémským královstvím postupně posbíral.

Také na ně čeká krutá smrt – navzdory tomu, že se i Saladin prezentuje jako spravedlivý vládce a dobyvatel, jenž šetří životy civilistů v dobytých městech. „Nebylo to ovšem vždy. Zajatce propouštěl na svobodu, když se vezl na vítězné vlně.

Jakmile začal na bitevním poli prohrávat, pocítil frustraci a pak už neměl s nikým slitování,“ dodává současný kanadský historik Michael Gervers.

Foto:: Wikimedia.org, Meisterdrucke.com

Zaostřeno na osobnosti
Župan ze Srbska
Štěpán Nemanja (1110/1130–1199) byl velkým srbským županem, de facto vládcem. Za jeho panování došlo k rozvoji balkánského regionu a po řadě půtek a vojenských střetů i k jeho odtržení od Byzantské říše.
Smrt císaře
„Císař, který si postoupil všechna nebezpečí, si přál uniknout mimořádnému vedru a vyhnout se stoupání na horský vrch,“ líčí kronikář počátek konce mocného římského císaře Fridricha Barbarossy (1122–1190). Během křížové výpravy utonul v řece Salefu.
Mocná vdova
Zažila toho už opravdu mnoho. Byla na křížové výpravě, rozvedla se s francouzským králem, druhý manžel – anglický král – ji věznil. Eleonora Akvitánská (1122/1124–1204) jako vdova brání trůn pro svého favorizovaného syna Richarda.
Rázná choť
Vzala si opilce, ale nebude ho tolerovat. Gruzínská královna Tamara (1160–1213) se s ruským knížetem Jurijem Bogoljubským rozvede, jenže zhrzený muž proti ní iniciuje povstání. Zatočí s ním a vyžene ho do exilu.
Zaostřeno na dobu
Objev mnichů
Mniši z anglického opatství v Glastonbury v roce 1191 pátrají na svých pozemcích, až naleznou ostatky statného muže a blonďaté dámy. Do světa následně rozhlásí, že odhalili hrob krále Artuše a jeho manželky Guinevery.
Spor o vládu
V Anglii to během nepřítomnosti Richarda Lví srdce vře. Na jedné straně stojí kancléř William Longchamp, na druhé si brousí zuby na vládu králův mladší bratr Jan Bezzemek. Tomu se nakonec podaří v roce 1191 soka vyhnat ze země.
Důležitý hráč
Flandry a Henegavsko (na území dnešní Belgie) se za vlády Balduina VIII. v roce 1191 spojují v jeden celek. Ten napříště bude hrát významnou roli v historii západní Evropy a také bude významně ovlivňovat její ekonomiku.
Rychlá volba
Papež Klement III. umírá v březnu 1191 a vzápětí je na Petrův stolec bez potíží a jednomyslně zvolen Celestýn III., v té době už stařičký muž. Přesto má okamžitě napilno. Krátce nato totiž korunuje Jindřicha VI. císařem.
Související články
reklama
Zajímavosti
Stal se inkvizitorem klášterní kuchař?
Strachy se před ním třese celé Španělsko. Židé nebo muslimové, kteří konvertovali ke křesťanské víře, si před ním nemůžou být jistí. Jako podezřelí se mu však jeví i někteří katolíci. Tomás de Torquemada v honbě za kacíři nedělá rozdíly… Překvapení v rodině Už jako velmi mladý vstoupil do dominikánského kláštera v kastilském Valladolidu. Složil řeholní […]
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
Přesily se nezaleknou. V bitvě u slezské Lehnice 20 000 mongolských lučištníků na koních roku 1241 rozpráší třicetitisícové vojsko křesťanů. V Evropě diví kočovníci, kteří se přemísťují z místa na místo závratnou rychlostí, vyvolají paniku.   Rychlí a nezávislí Proženou se celou Asií jako vítr. Denně mohou urazit až 160 kilometrů. Za takovou rychlost mongolští […]
4 dolarové princezny: Kožešiny odkládaly až v ložnici
Před kostelem na Manhattanu je taková tlačenice, že musí zasáhnout policie. Všichni chtějí spatřit krásnou a bohatou dceru milionáře, která si bere anglického šlechtice. Nevěsta Consuelo Vanderbiltová přichází pozdě a je uplakaná. Nebudou to její jediné slzy v manželství. Jsou krásné, bohaté a ke štěstí jim chybí jen jedno – šlechtický titul. Toho by se však […]
premium
5 sídel Velké Moravy: Kde leželo hlavní město dávné říše?
Plameny stravují dřevěné trámoví. Obyvatelé vyděšeně zírají, jak v oblaku dýmu mizí jejich domovy. Dnes přespí pod širým nebem, ale hradiště ve Valech u Mikulčic nezanikne. Vrhnou se do práce a brzy tu bude stát nové.   Karavana kupců dorazí k dřevěnému mostu přes řeku Moravu. Po krátkém uvítání následuje hostina, poté pozvání do baziliky, pýchy […]
premium
Věda a vynálezy
Koncentrační tábor Dora: Sabotovali zde vězni výrobu superzbraní?
„3… 2… 1… zážeh!“ odpočítává německý důstojník test raketového motoru. Ten však jenom zachrčí a pak umlkne. Něco je špatně. Zjistit příčinu jeho nefunkčnosti a napravit ji zabere další dlouhé měsíce – z toho nebudou mít v Berlíně radost. Spojenci ve stejnou dobu už postupují k městu z obou stran.   Je to zbraň, která […]
premium
Vznikl první benzinový vůz v Adamově?
Ruční vozík se spalovacím motorem, který musí být veden, neboť mu chybí řízení. Nějak tak prý vypadá vůbec první benzinový automobil, který je v roce 1870 vyroben v adamovských strojírnách. Jeho majitel, rakouský vynálezce Siegfried Marcus, ho však veřejnosti nikdy nepředstaví!  Skoro se to nedá řídit, hází to sebou ze strany na stranu a pak následuje náraz […]
Slavný chirurg John Hunter: Ochutnal mumii a pitval obra?
Prestižní Královská společnost vítá nového člena. Roku 1767 se jím stává lékař John Hunter. Ten v průběhu let úplně změní obor chirurgie. Hunter má ovšem i temnou stránku. Možná, že kdyby ji členové Královské společnosti znali, skotského rodáka by mezi sebe nepřijali. Co hrozného před nimi tají? Do honosného domu na Leicester Square v západním Londýně vstupuje […]
Auta z jiného světa: Proč nikdy nevyrazila na silnici?
Některým lidem připomíná brouka se složenými krovkami. Má elegantní zaoblená okna a kulatá světla a k jeho přednostem patří i nižší spotřeba paliva. Aerodynamický automobil Schlörwagen se přesto nezačne sériově vyrábět. Podobně jako další futuristické prototypy vozů… Dešťová kapka je nestabilní Rozumí architektuře, matematice i technice. Ve všech těchto oborech Američan Richard Buckminster Fuller (1895–1983) […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Záhada těhotenského mozku: Roste, nebo ubývá?
21stoleti.cz
Záhada těhotenského mozku: Roste, nebo ubývá?
Nejsou to jen oteklé končetiny a utiskovaný močový měchýř. Na příchod dítěte se adaptují téměř všechny systémy těla matky, a za jeden z nich byl nedávno uznán také mozek. Jak přesně k tomu dochází, se
Kytarista legendárních Slayer nabízí na prodej své království v Las Vegas
iluxus.cz
Kytarista legendárních Slayer nabízí na prodej své království v Las Vegas
Kerry King, ikonický kytarista legendární thrash metalové kapely Slayer, která si během let vybudovala pověst díky své syrové a temné hudbě, uvedl nedávno na trh svůj luxusní dům v Las Vegas. Cena? Př
Včelky mě vyléčily, navždy jim za to budu vděčná!
skutecnepribehy.cz
Včelky mě vyléčily, navždy jim za to budu vděčná!
Byla jsem člověk, který sahal hned po lécích a vyhledával lékaře. Léčitelům jsem nevěřila. Proto jsem si nejspíš musela vzít za muže včelaře. O koníčku mého druhého manžela jsem neměla dlouho ani ponětí. Až po tříleté známosti, když jsem začala trpět strašnými bolestmi hlavy, jej prozradil. Měla jsem těch nemocí mnoho už od dětství, byla jsem zhýčkané
Mleté maso v pikantní omáčce
tisicereceptu.cz
Mleté maso v pikantní omáčce
Nejlépe chutná s čerstvě opečeným chlebem, rýží nebo mexickou tortillou. Suroviny 250 g hovězího mletého masa 1 velká cibule 150 g konzervovaných červených fazolí 150 g konzervované kukuřice
Citronové bábovičky
nejsemsama.cz
Citronové bábovičky
Vláčné citronové bábovičky z jemného těsta s citronovou polevou jsou prostě ideální a osvěžující dezert. Potřebujete: ✿ 4 vejce ✿ 1 vanilkový cukr ✿ 150 g cukru krupice ✿ 1 citron ✿ 200 g hladké mouky ✿ 1/2 prášku do pečiva ✿ 60 ml oleje Poleva: ✿ 1 lžíci citronové šťávy ✿ 1 lžíci horké vody ✿ 100 g moučkového cukru 1. Oddělte žloutky od bílků.
Vyhýbá se Vacula svatbě jako čert kříži?
nasehvezdy.cz
Vyhýbá se Vacula svatbě jako čert kříži?
Ačkoli působí na první pohled herec ze seriálu Zlatá labuť Adam Vacula (36) jako suverénní a sebevědomý muž, ne vždy to platí. Říká se, že vítězka soutěže MasterChef Česko Veronika Beskydiarová (30)
Lidožravý strom z Madagaskaru: Uctívají ho domorodci dodnes?
enigmaplus.cz
Lidožravý strom z Madagaskaru: Uctívají ho domorodci dodnes?
Zda na světě existují rostliny, které dokáží být nebezpečné pro člověka, to již po staletí zjišťují nejrůznější badatelé. Jednou ze zatím neobjasněných legend je i ta o lidožravém stromě, který má číh
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Bankovní loupež bez jediného výstřelu
epochaplus.cz
Bankovní loupež bez jediného výstřelu
Je deštivý nedělní večer. Na dveře domu bankovního úředníka Chrise Warda zabuší policisté. „Co se děje?“ vykoukne Ward ze dveří. Není gangster ani podvodník, uniformovaných mužů se nebojí. Ale měl by, protože na něj vzápětí míří zbraň. „Chcete ještě někdy vidět svou rodinu živou? Tak nás teď budete na slovo poslouchat.“ Nasednou do automobilu a
Kytičky v uších vás rozzáří
panidomu.cz
Kytičky v uších vás rozzáří
S jarem přichází dobrá nálada a čas pro různé barvičky. Zkuste si vyrobit třeba veselé náušnice z barevných korálků. A když už je uděláte pro sebe, další třeba ocení vaše kamarádka. Na jeden pár budete potřebovat po jednom balení rokajlových korálků TOHO Round 8/0 růžových, žlutých a bílých (barevné kombinace můžete obměňovat podle svého vkusu),
Půl roku na ISS – HTC VIVE Focus 3 pomáhá s duševním zdravím i tělem kosmonautů
epochalnisvet.cz
Půl roku na ISS – HTC VIVE Focus 3 pomáhá s duševním zdravím i tělem kosmonautů
Společnost HTC VIVE úspěšně nasadila headset HTC VIVE Focus 3 na mezinárodní vesmírné stanici ISS. Jde o první headset pro duševní zdraví, který dokáže bez problémů každodenně pomáhat veliteli šestiměsíční mise Andreasi Mogensenovi z Evropské vesmírné agentury se zvládáním dlouhého odloučení od Země i blízkých. Nyní přichází další fáze testů, tentokrát zaměřená na udržení kondice a
AUTOSALON a RODINA A VOLNÝ ČAS
epochanacestach.cz
AUTOSALON a RODINA A VOLNÝ ČAS
Vydavatelství RF Hobby vás zve na největší motoristická prodejní a kontraktační výstavu Autosalon na výstavišti v Lounech. Věříme, že sluneční paprsky dají vyniknout nablýskanosti a kráse automobilů. Nebudou chybět motorky, čtyřkolky, skútry a obytné vozy. Ve stejném termínu, tedy od 17. do 19. května 2024 zde také probíhá výstava pro celou rodinu. Výstava Rodina a volný čas