19. 9. 1938: Zástupci britské a francouzské vlády předali prezidentu Edvardu Benešovi společnou nótu, v níž ho vyzvali, aby v zájmu míru postoupil Adolfu Hitlerovi veškeré československé území, na němž Němci tvořili více než 50 % obyvatelstva.    
Domů     Posvátný Jeruzalém: Hádali se křesťané o klíč k Božímu hrobu?
Posvátný Jeruzalém: Hádali se křesťané o klíč k Božímu hrobu?

Patří k nejstarším městům na světě a je duchovním centrem židovství, křesťanství i islámu. V průběhu dějin byl dvakrát zničen a více než padesátkrát napaden!

A klid v Jeruzalémě nepanuje ani dnes. Svaté město je jedním z hlavních ohnisek vleklého izraelsko-palestinského konfliktu.

Pláč nad zbořeným chrámem

Chrámová hora je nejposvátnější místo judaismu. Podle židovské tradice na ní král Šalomoun (vládl přibližně v letech 970–931 př. n. l.) vybudoval První chrám a uložil do něj Archu úmluvy – truhlici s nejdůležitějšími náboženskými předměty.

Když zhruba o 400 let později tento svatostánek zničí Babyloňané, Židé místo něj vybudují Druhý chrám, který postupně zvelebují. Stavbu z bílého mramoru však roku 70 n. l. srovnají se zemí Římané a k její obnově už nedojde.

Dochová se jen část vnějšího opevnění, takzvaná Západní zeď. Židé k ní chodí zničený chrám oplakávat, a tak se pro toto posvátné místo vžije název Zeď nářků.

Dnes se k ní sjíždějí poutníci z celého světa, kteří mnohdy své modlitby a přání napíšou na papír a vloží je mezi kameny zdi.

Strategická brána

Staré Město – srdce Jeruzaléma – se rozkládá na ploše zhruba jednoho kilometru čtverečního, tvoří ho čtyři čtvrti – křesťanská, židovská, muslimská a arménská – a je obehnáno hradbami se sedmi branami.

U té Lví, situované do východní části opevnění, začíná pomyslná Křížová cesta (Via Dolorosa), po které údajně kráčel vstříc smrti Ježíš (asi 4 př. n. l.–29/33 n. l.).

Stejnou branou 7. června 1967 – během šestidenní války – vtrhli do Starého Města, obsazeného tehdy Jordánci, izraelští výsadkáři. Během krátké doby se zmocnili Chrámové hory, a tím i celého Jeruzaléma.

Zabavené svatyně

Jeruzalém obléhají roku 1099 křižáci. 15. července konečně zdolají jeho hradby a v ulicích města rozpoutají neskutečný masakr – nelítostně vraždí Židy, muslimy i křesťany! Neušetří ani ty věřící, kteří hledají záchranu v mešitě Al-Aksá na Chrámové hoře.

Podle dobových kronikářů zde „bylo zabíjení tak obrovské, že se naši muži brodili v krvi až po kotníky“. Křižáci svatyni se stříbrnou kopulí, jež byla dokončena v 8. století, zaberou a v roce 1104 ji promění na královský palác.

Ke svým potřebám využijí také nedaleko stojící Skalní dóm se zlatou kopulí. Islámskou svatyni svěří augustiniánům, kteří z ní udělají kostel.

Muslimští rozhodčí 

Stojí na údajném místě ukřižování, pohřbu a zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Chrám Božího hrobu ve Starém Městě, který získal současnou podobu ve 12. století, patří k hlavním cílům poutníků přijíždějících do Jeruzaléma.

O svatostánek se stará hned několik křesťanských církví, ovšem klíč od něj opatruje již 800 let muslimská rodina Nusajbe.

Důvod je jednoduchý – rozhádaní křesťané se nedokázali při správě svatostánku skoro na ničem dohodnout a potřebovali nestranného prostředníka. „Kdyby se o bránu starala například ortodoxní církev, převzala by celý kostel. Podobně katolíci.

Proto jsme tu my, jako nějaký rozhodčí mezi křesťany,“ vysvětluje Vadžíh Nusajbe, jak se z jeho předků stali klíčníci Chrámu Božího hrobu.

 
 

Čekání na Mesiáše

Jeden z nejkrásnějších výhledů na Jeruzalém nabízí poutníkům Olivetská (Olivová) hora. Na jejím úpatí se nachází Getsemanská zahrada, kde byl po Jidášově zradě zatčen Ježíš.

Mnoho Židů věří, že právě z tohoto vrcholku jednou přijde Mesiáš a cestou do Jeruzaléma bude křísit mrtvé. Z toho důvodu se již dlouhá staletí nechávají pohřbívat na západním svahu hory, směřujícím k městu. Dnes je zde jeden z nejstarších a největších židovských hřbitovů na světě.

Pevnost pod tureckým vlivem

Kousek od Jaffské brány – na vyvýšeném místě hned za hradbami Starého Města – stála již ve 2. století př. n. l. starověká citadela, ve které byl podle některých názorů Ježíš odsouzen k smrti.

Mohutná pevnost slouží v průběhu let Římanům, Byzatincům či křižákům a kvůli vážným poškozením hned několikrát změní svoji podobu.

Ta současná pochází ze 14. století, byť některé objekty nechal přistavět až o dvě století později turecký sultán Sulejman I. (1494–1566).

V roce 1655 pak Turci v areálu vybudovali vysoký minaret, jemuž se dnes – stejně jako celé pevnosti – říká Davidova věž. V citadele sídlí Muzeum dějin Jeruzaléma s obřím modelem města z roku 1873.

Foto: Foto: wikipedia.org
Související články
reklama
Zajímavosti
Vtipálek proslavil bezejmenný dům
Někdo buší na dveře. Služebná je překvapená, když za nimi uvidí stát kominíka. „Nikoho jsme si neobjednávali, komín máme čistý!“ odmítne jeho služby. Za pár minut už ji ale zase někdo „volá“. Málem upadne do mdlob. Před domem přešlapují další dva kominíci, pekař a partička statných mužů s varhanami!   Zbožňuje vtípky a rád se […]
Poslední velký bál Romanovců bavil i carevnu
Sloužící převlečení za kozáky mají rty promodralé zimou. Musí ale vydržet. Lemují schodiště, jimiž vstupují vzácní hosté, pozvaní na kostýmní bál, do Zimního paláce. Mrznout tu budou dlouho, protože pozvaných je hodně přes 300 lidí.   Z výkvětu Ruska si nikdo nechce nechat tuto ojedinělou příležitost ujít. Car Mikuláš II. (1868–1918) totiž pořádá velkolepý ples, jímž […]
Zastřelil omylem Juan Carlos bratra?
Zem, kterou sypou do hrobu, přivezli až ze Španělska. Rakev nesli na hřbitov v portugalském Cascais význační španělští muži. Rodina zesnulého chlapce se sotva drží na nohou. Z jeho tragické smrti se nepřestanou vinit… Na tyhle Velikonoce do smrti nezapomenou. Se španělskou královskou rodinou truchlí celý svět. V sobotu 31. března 1956 ráno pohřbili chlapce, který měl […]
premium
4 synové Jindřicha z Lipé: Stáli Lucemburky tučné výkupné?
Jindřich a Jan vtrhli do Rakous. Svůj výpad však uspěchali a u Mailbergu jim Rakušané uštědří těžkou porážku. Oba šlechtici skončí v zajetí. Král Jan Lucemburský za ně bude muset zaplatit velké výkupné a přijde o několik pevností na rakousko-moravském pomezí! Ve své éře patří k nejmocnějším mužům Českého království a za panovníka Jana Lucemburského […]
premium
Věda a vynálezy
Snažil se Newton vypočítat datum Apokalypsy?
Hrot pera škrábe po papíře. Zapisuje si všechna čísla, rozměry, proporce, časové údaje, které na stránkách Bible najde. „Jistě to spolu nějak souvisí, jenom musím přijít na ten správný vzorec,“ přemítá Isaac Newton. Nedaří se. Jedna věc je totiž hledat zákonitosti v přírodě a druhá v mýtech.   Isaac Newton (1643–1727) je znám především jako […]
premium
4 ztracené vynálezy: Dal císař zabít tvůrce pružného skla?
Máme je v pasti! Alespoň to si myslí Arabové, když v 7. století oblehnou Konstantinopoli. Obránci města ale disponují tajnou zbraní – chrličem neuhasitelného ohně. Nepřátelské lodě jím promění v hořící trosky a ten, kdo se nezachrání skokem do vody, shoří rovněž. Dokud mají Byzantinci řecký oheň, odrazí jakéhokoliv nepřítele.   Způsob jeho přípravy je […]
premium
Otec kolečkových bruslí se na nich ztrapnil
„Je vyšší než obvykle,“ podivují se hosté na maškarním plese, když se tu objeví výstřední belgický vynálezce Merlin. Důvodem, proč většinu přítomných najednou převyšuje o půl hlavy, je, že má na sobě boty s kolečky. Jde o jeho nejnovější vynález. První veřejná demonstrace ale nevyjde úplně podle plánu…   Co mají společného Perillos z Athén, […]
Spáchal jediný Čech v projektu Manhattan sebevraždu?
Přetahují se o něj ta nejlepší světová výzkumná pracoviště. Místo rodákovi z Brna Georgu Placzkovi nabídne i Fyzikálně-technologický institut v Charkově. Při kladení podmínek, za jakých by nabídku přijal, si ale fyzik neodpustí i tu, že musí zmizet „chasain“. Výrazem míní Stalina. Přijde udání a musí si sbalit kufry. Do SSSR už se nepodívá!   […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Užívejte si opálení co nejdéle
nejsemsama.cz
Užívejte si opálení co nejdéle
Podařilo se vám velmi pracně na sluníčku nachytat vytoužený bronz? Pak vám poradíme, jak si jej zachovat. Když se o pokožku nebudete starat správně, do dvou týdnů bude ta krásná letní barva pryč. Stačí ale několik jednoduchých kroků, a můžete si ji užívat třeba až do zimy. Začněte už ve sprše Péče o opálenou pokožku začíná už při
Inspirativní prostor pro učení i hry
rezidenceonline.cz
Inspirativní prostor pro učení i hry
Vytvoření místa vhodného pro děti školního a studentského věku je klíčové pro podporu jejich růstu a osobního rozvoje. Správně zařízený pokoj pak nabízí vše, co je nezbytné pro tuto důležitou životní etapu. Výběr vybavení vyžaduje promyšlený přístup s důrazem na ergonomii, multifunkčnost, osobní styl i moderní technologie, jehož cílem je vytvoření komfortního stylového prostředí pro
Jak vzniká produkce řeči?
21stoleti.cz
Jak vzniká produkce řeči?
Přemýšleli jste někdy nad tím, jak funguje mechanismus naší řeči na psychologické úrovni? Jakým způsobem se stane například to, že svým přátelům řekneme o parádním zážitku z dovolené? Naše řeč je
ALO diamonds: Podzim v zářivých barvách drahokamů
iluxus.cz
ALO diamonds: Podzim v zářivých barvách drahokamů
Kdy jindy se ozdobit barevnými drahokamy zasazenými do prstenů, náhrdelníků, náramků či náušnic než na podzim, kdy sama příroda kolem nás hýří hřejivými odstíny barev od žluté přes oranžovou, červenou
Patří křičící mumie vrahovi faraona?
epochalnisvet.cz
Patří křičící mumie vrahovi faraona?
Francouzský egyptolog Gaston Maspero na konci června 1886 učiní šokující objev. V údolí Dér el-Bahrí nalezne záhadnou mumii. Má svázané ruce a nohy a ve tváři děsivý škleb. Kvůli němu se pro ostatky vžije označení „křičící mumie“.   Lékaři se připravují na pitvu záhadné mumie. Ta je neobvyklá i díky dalším detailům. Není totiž nabalzamovaná
Temné síly nám uzavřely vchod
skutecnepribehy.cz
Temné síly nám uzavřely vchod
S přítelem jsme se vydali do hor, když se spustil prudký liják. Poblíž byla jeskyně a tak nás napadlo, že se tam na chvíli schováme. Na odlehlém místě jsme se s přítelem Tomášem dostali do nebezpečné děsivé pasti. Během jedné naší dovolené jsme vstoupili na místa, která v sobě ukrývala tajemnou hrozbu. Chybělo málo a už bychom
Egyptská Atlantida Heracleion je možná klíčem k pochopení starověkých legend!
enigmaplus.cz
Egyptská Atlantida Heracleion je možná klíčem k pochopení starověkých legend!
V souvislosti s Egyptem se člověku vybaví především pyramidy, zaprášené sarkofágy ukrývající tisíce let staré mumie a všudypřítomný písek. Jenže ve skutečnosti se u pobřeží této země rýsuje podobně vý
Živé vysílání násilí na Facebooku: Šokující případ ze Švédska
epochaplus.cz
Živé vysílání násilí na Facebooku: Šokující případ ze Švédska
V lednu 2017 se švédská Upsala stala dějištěm hrůzostrašného činu, který byl navíc živě přenášen na sociální síti. Tři mladíci brutálně napadli a sexuálně zneužili ženu, zatímco jejich činy sledovaly stovky diváků. Tento případ otřásl společností a vyvolal otázky o bezpečnosti na internetu a odpovědnosti sociálních sítí. Násilníci vysílají svou zvůli naživo Znásilnění v přímém
Bratislava: Město, kde neexistují hranice mezi historií a současností
epochanacestach.cz
Bratislava: Město, kde neexistují hranice mezi historií a současností
Bratislava je pro nás nejbližší zahraniční metropolí a mnozí z nás ji jistě už nejednou navštívili. Pokud by však turisté měli odpovědět na otázku, zda Bratislava opravdu dobře znají, jen málokdo by si troufl přisvědčit. Vždyť v Bratislavě je pořád co objevovat. Snad na žádné siluetě Bratislavy nemůže chybět její nejvýraznější dominanta – Bratislavský hrad. Na ostrohu
Tomatová polévka s rýží
tisicereceptu.cz
Tomatová polévka s rýží
Hustá a lahodná rajčatová polévka se zelím a rýží provoní celou kuchyni. Suroviny na 4 porce 1 plechovka loupaných rajčat ¼ hlávky bílého zelí 1 cibule 1 hrst rýže 3 stroužky česneku olivov
Vybrat správné ponožky není jen tak
panidomu.cz
Vybrat správné ponožky není jen tak
Měli byste jim věnovat stejnou pozornost, jako když si vybíráte boty. Protože i na ponožkách záleží, jak se vám bude chodit a jestli se budete cítit příjemně a pohodlně. Ponožky musí udržet vaše nohy v suchu, v zimě v teple, v létě by zas měly zabraňovat pocení a zápachu, jejich lemy nesmí škrtit a švy by vás neměly nikde
Kdo je ve skutečnosti biologický otec Vodochodského?
nasehvezdy.cz
Kdo je ve skutečnosti biologický otec Vodochodského?
Celý život slýchá herec Vojtěch Vodochodský (30) ze seriálu Specialisté, že ani v nejmenším není podobný svému otci Ivanovi Vodochodskému (61) ze seriálu ZOO. Nebylo by tedy žádným překvapením, poku
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz