22. 11. 1963: V texaském Dallasu byl zavražděn americký prezident John Fitzgerald Kennedy.    
Domů     Posvátný Jeruzalém: Hádali se křesťané o klíč k Božímu hrobu?
Posvátný Jeruzalém: Hádali se křesťané o klíč k Božímu hrobu?

Patří k nejstarším městům na světě a je duchovním centrem židovství, křesťanství i islámu. V průběhu dějin byl dvakrát zničen a více než padesátkrát napaden!

A klid v Jeruzalémě nepanuje ani dnes. Svaté město je jedním z hlavních ohnisek vleklého izraelsko-palestinského konfliktu.

Pláč nad zbořeným chrámem

Chrámová hora je nejposvátnější místo judaismu. Podle židovské tradice na ní král Šalomoun (vládl přibližně v letech 970–931 př. n. l.) vybudoval První chrám a uložil do něj Archu úmluvy – truhlici s nejdůležitějšími náboženskými předměty.

Když zhruba o 400 let později tento svatostánek zničí Babyloňané, Židé místo něj vybudují Druhý chrám, který postupně zvelebují. Stavbu z bílého mramoru však roku 70 n. l. srovnají se zemí Římané a k její obnově už nedojde.

Dochová se jen část vnějšího opevnění, takzvaná Západní zeď. Židé k ní chodí zničený chrám oplakávat, a tak se pro toto posvátné místo vžije název Zeď nářků.

Dnes se k ní sjíždějí poutníci z celého světa, kteří mnohdy své modlitby a přání napíšou na papír a vloží je mezi kameny zdi.

Strategická brána

Staré Město – srdce Jeruzaléma – se rozkládá na ploše zhruba jednoho kilometru čtverečního, tvoří ho čtyři čtvrti – křesťanská, židovská, muslimská a arménská – a je obehnáno hradbami se sedmi branami.

U té Lví, situované do východní části opevnění, začíná pomyslná Křížová cesta (Via Dolorosa), po které údajně kráčel vstříc smrti Ježíš (asi 4 př. n. l.–29/33 n. l.).

Stejnou branou 7. června 1967 – během šestidenní války – vtrhli do Starého Města, obsazeného tehdy Jordánci, izraelští výsadkáři. Během krátké doby se zmocnili Chrámové hory, a tím i celého Jeruzaléma.

Zabavené svatyně

Jeruzalém obléhají roku 1099 křižáci. 15. července konečně zdolají jeho hradby a v ulicích města rozpoutají neskutečný masakr – nelítostně vraždí Židy, muslimy i křesťany! Neušetří ani ty věřící, kteří hledají záchranu v mešitě Al-Aksá na Chrámové hoře.

Podle dobových kronikářů zde „bylo zabíjení tak obrovské, že se naši muži brodili v krvi až po kotníky“. Křižáci svatyni se stříbrnou kopulí, jež byla dokončena v 8. století, zaberou a v roce 1104 ji promění na královský palác.

Ke svým potřebám využijí také nedaleko stojící Skalní dóm se zlatou kopulí. Islámskou svatyni svěří augustiniánům, kteří z ní udělají kostel.

Muslimští rozhodčí 

Stojí na údajném místě ukřižování, pohřbu a zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Chrám Božího hrobu ve Starém Městě, který získal současnou podobu ve 12. století, patří k hlavním cílům poutníků přijíždějících do Jeruzaléma.

O svatostánek se stará hned několik křesťanských církví, ovšem klíč od něj opatruje již 800 let muslimská rodina Nusajbe.

Důvod je jednoduchý – rozhádaní křesťané se nedokázali při správě svatostánku skoro na ničem dohodnout a potřebovali nestranného prostředníka. „Kdyby se o bránu starala například ortodoxní církev, převzala by celý kostel. Podobně katolíci.

Proto jsme tu my, jako nějaký rozhodčí mezi křesťany,“ vysvětluje Vadžíh Nusajbe, jak se z jeho předků stali klíčníci Chrámu Božího hrobu.

 
 

Čekání na Mesiáše

Jeden z nejkrásnějších výhledů na Jeruzalém nabízí poutníkům Olivetská (Olivová) hora. Na jejím úpatí se nachází Getsemanská zahrada, kde byl po Jidášově zradě zatčen Ježíš.

Mnoho Židů věří, že právě z tohoto vrcholku jednou přijde Mesiáš a cestou do Jeruzaléma bude křísit mrtvé. Z toho důvodu se již dlouhá staletí nechávají pohřbívat na západním svahu hory, směřujícím k městu. Dnes je zde jeden z nejstarších a největších židovských hřbitovů na světě.

Pevnost pod tureckým vlivem

Kousek od Jaffské brány – na vyvýšeném místě hned za hradbami Starého Města – stála již ve 2. století př. n. l. starověká citadela, ve které byl podle některých názorů Ježíš odsouzen k smrti.

Mohutná pevnost slouží v průběhu let Římanům, Byzatincům či křižákům a kvůli vážným poškozením hned několikrát změní svoji podobu.

Ta současná pochází ze 14. století, byť některé objekty nechal přistavět až o dvě století později turecký sultán Sulejman I. (1494–1566).

V roce 1655 pak Turci v areálu vybudovali vysoký minaret, jemuž se dnes – stejně jako celé pevnosti – říká Davidova věž. V citadele sídlí Muzeum dějin Jeruzaléma s obřím modelem města z roku 1873.

Foto: Foto: wikipedia.org
Související články
reklama
Zajímavosti
Těšil se kat Huss pověsti zázračného lékaře?
Sotva potřetí zaťukal, dveře se otevírají. „Rychle dovnitř,“ pobídne ho polohlasem sluha, zatímco očima bedlivě prohlíží okolí. Snad je nikdo nevidí. Návštěvník vklouzne dovnitř, sundá kápi a nechá se uvést k nemocnému. Kdyby někdo věděl, že místního pána ošetřuje popravčí, to by byl poprask. Ale co naplat, lékaři si nevědí rady a kat má pověst […]
Operace Orlí spár: Bez Ramba neměla šanci na úspěch?
Diváci, kteří ve Spojených státech 25. dubna 1980 sledují televizní zpravodajství, jsou v šoku. Na záběrech z íránské pouště spatří ohořelé trosky amerických helikoptér. Vůdce islamistů dokonce na kamery ukáže spálené kosti letců. Právě tak žalostné jsou následky operace Orlí spár. Šlo o misi od počátku odsouzenou k neúspěchu?  Dav fanatických íránských studentů přelézá plot a bere útokem […]
premium
Židé v Seredi dřeli pro Slovenský stát
Desetiletý Pavel po zatčení gardisty přijíždí vlakem do Seredi, kde se jeho rodina setkává s řadou známých. Všímá si sice zachmuřených tváří, nicméně neshledává na situaci nic tak hrozného. Jeho dětská mysl se přizpůsobuje okolnostem. Navíc tak úplně netuší, co dospělé tolik trápí. „Pojede další transport,“ proslýchá se zatím mezi nimi.  Pobíhá s ostatními dětmi, […]
premium
Výprava Theodora Roosevelta: Exprezident v Amazonii o vlásek unikl smrti
Po celodenní plavbě rozbili na břehu Řeky pochybností tábor. Rondon vyrazí na průzkum okolního pralesa. Asi po kilometru zaslechne lidské hlasy, jimž nerozumí. Plukovníka to zneklidní, neví, co může od neznámých domorodců čekat. Zaběhnutý pes, který se k němu dobelhal z posledních sil, ho však rozhodně neuklidní. Umírajícímu zvířeti trčí z boku dva šípy. Od […]
premium
Věda a vynálezy
Praha poprvé přestěhovala kapli o 31 metrů
Praha chystá přestavbu vltavského nábřeží u Čechova mostu. Problém je, že v místě plánovaných prací stojí barokní kaple ze 17. století. Město ji nechce bourat, a tak nezbývá než ji přestěhovat. Otázkou je, jestli to vůbec půjde. O něco podobného se v Československu zatím nikdo nepokusil!   Kapli svaté Máří Magdaleny nechal v roce 1635 vystavět na klášterní […]
Sloužili papíroví draci ke svrhávání bomb?
Povstaleckou pevností se nesou ohlušující výbuchy a vyděšené výkřiky. Rebelové tu právě po desítkách umírají v sutinách. „Co se to u všech ďasů děje!?“ diví se. Nikde totiž nevidí nepřítele. Na hlavy se jim přesto snášejí zapálené sudy se střelným prachem. Vzduchem je sem přinášejí papíroví draci…   Dlouhé roky se čínský učenec Mocius (asi 470–391 […]
5 odvážných předpovědí futuristů: Vymýtíme komáry i lidskou hloupost
Optimismus. Ten je patrný z většiny předpovědí, které v první polovině 20. století vědci činí. Věří, že jakmile se kalendář převalí přes jubilejní rok 2000, lidstvo vyřeší většinu svých problémů – od těch závažných až po ty malicherné…   Průmyslová revoluce je na přelomu 20. století již zajetá věc a její plody se zákonitě promítají do každé […]
premium
6 průkopníků letectví: Opisovali od ptáků, riskovali životy a neuměli přistát
Otvor v silné zámecké zdi je hotov. Probouranou dírou se vrhá do neznáma odvážlivec se svým létajícím strojem. Vzlétne k nebi, nebo skončí v hromadě trosek na dně příkopu o dvě patra níž? Letectví je ještě v plenkách, ale do experimentů ve vzduchu se aktivně zapojují i Češi. Někteří se potýkají s neúspěchy, jiní se proslaví i v evropském měřítku. Balony […]
premium
Nenechte si ujít další zajímavé články
Klobásy jako snídaně šampionů
tisicereceptu.cz
Klobásy jako snídaně šampionů
Nic nenastartuje den lépe než opečené klobásy se spoustou koření a paprikami. Ingredience 2 klobásy 1 velká žlutá paprika 1 velká červená paprika 3 stroužky česneku 1 velká žlutá cibule ros
Českobudějovičtí vědci objevili nový obří virus. Dostal jméno Budvirus
21stoleti.cz
Českobudějovičtí vědci objevili nový obří virus. Dostal jméno Budvirus
Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR našli během letoška čtyřicet nových sladkovodních virů, které napadají vodní mikroorganismy. První, který se jim podařilo izolovat a podrobně popsat, dostal
Exkluzivní bydlení kolem olivovníku
rezidenceonline.cz
Exkluzivní bydlení kolem olivovníku
Mimořádný projekt Carla Ridge v hodnotě 25,5 milionu dolarů nabízí ty nejkrásnější výhledy z hřebene pohoří Trousdale na Tichý oceán. Prestižní lokalita ve čtvrti Beverly Hills amerického Los Angeles je ztělesněním snu zdejší bohaté smetánky. Vše tu podléhá přísným regulím, jež dokonce určují i výšku střech místních luxusních vil, navíc všechny stavební práce tu musejí
Jižní Tyrolsko: Horské štíty, usedlosti a sklenka vína…
epochanacestach.cz
Jižní Tyrolsko: Horské štíty, usedlosti a sklenka vína…
Nacházíte se sice v nejsevernější oblasti Itálie, slyšet je tu ale hlavně němčina. Malebný kraj s hlubokými údolími a ostrými horskými štíty vám v zimě nabídne více než 1100 kilometrů sjezdovek. Kvalitní sportovní vyžití pak vystřídáte sklenkou ceněného italského vína. Vítejte v Jižním Tyrolsku. Zdejší panoramatická krajina neoslňuje jen počtem a délkou lyžařských sjezdovek. Úctyhodný
Karlovarský knedlík
nejsemsama.cz
Karlovarský knedlík
Karlovarský knedlík je oblíbená česká příloha, která se hodí k mnoha masovým pokrmům. Ingredience: ● 6 tvrdších rohlíků nakrájených na kostičky ● 3 vejce ● 200 ml mléka ● hrst hladkolisté petrželky ● 60 g másla ● ½ lžičky soli ● špetka muškátového květu ● 1 lžička oleje Postup: V misce rozšlehejte mléko, žloutky, polovinu soli, muškátový květ a rozpuštěné máslo. Přidejte pečivo, promíchejte a nechte 5
Zimní limitovaná edice Lukáše Jabůrka
iluxus.cz
Zimní limitovaná edice Lukáše Jabůrka
Renomovaný sklářský umělec Lukáš Jabůrek přichází s limitovanou zimní edicí váz a objektů. Novinky inspirované zimní přírodou i příběhy každodenního života spojují tradiční sklářské techniky s moderní
Hory mají oči: Pojídal krutý klan kanibalů nevinné oběti?
enigmaplus.cz
Hory mají oči: Pojídal krutý klan kanibalů nevinné oběti?
V 16. století údajně jeho skutky vzbuzují nebývalou hrůzu. Říká se, že hlava 48členného klanu kanibalů Alexander Bean společně se svými společníky vraždí nevinné oběti ve skotské oblasti Galloway a ná
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
epochaplus.cz
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
Podléhá mu 50 legií určených ke službě všem bohatým hamižníkům. Jen připomeňme, že jedna legie čítá zhruba 5000 jedinců. Alespoň takto o údajném démonovi Mamonovi mluví svatý Lukáš (?–84), kterému je připisováno stejnojmenné evangelium tvořící třetí knihu Nového zákona.   V duchu rčení „hamty hamty, ať mám víc než tamty,“ se dočká personifikace i hebrejský
Chrám, kde vládnou krysy
epochalnisvet.cz
Chrám, kde vládnou krysy
Indie jako by byla zvířatům zaslíbená. Nesmírné popularity si tu užívají v hinduismus posvátné krávy, kterým lidé nesmí zkřivit ani chlup. Ve státě Rádžastán zase chovají v úctě krysy!   Příběh chrámu, který je pojmenován po hinduistické bohyni Karni Matě, se začíná psát někdy mezi 14. a 16. stoletím. V té době je Karni Mata ještě smrtelnice
Pašík Vašík se stal hvězdou naší rodiny
skutecnepribehy.cz
Pašík Vašík se stal hvězdou naší rodiny
Babička si to malé selátko doslova vypiplala, děda z něj udělal komika, který bavil svými kousky celou vesnici i náhodné turisty. Ani nevím, odkud babička to neduživé selátko přinesla. Samozřejmě to bylo od někoho z naší vesnice, téměř každý choval prasata. To malé nic bylo asi desáté v pořadí narozených a podle toho vypadalo. Babička si jej nesla ve svém
Má Kostková snahu zachránit manželství?
nasehvezdy.cz
Má Kostková snahu zachránit manželství?
V poslední době se toho Tereza Kostková (46) rozhodně nebojí. Když vyráží do společnosti, vyzbrojí se velkým výstřihem i rozparky. Snaží se tím svému manželovi něco naznačit? Moderátorka StarDance
Dekorativní kyblíčky na drobnosti
panidomu.cz
Dekorativní kyblíčky na drobnosti
Věčná otázka „kam s tím“ nás trápí často, zejména když jde o věci drobné, které většinou tak dobře uklidíme, že je potom ne a ne najít. Vyřešit to mohou hezké kyblíčky. Budete potřebovat: plechové kyblíčky, barvy na kovy (zde bílá, červená, modrá), štětce, molitanový váleček, obyčejnou tužku, tavicí pistoli, špičatou špejli nebo drát, bezbarvý lak,
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz