18. 4. 1389: Na Starém Městě pražském byl rozpoután rozsáhlý protižidovský pogrom. Chudina vtrhla do ghetta, vypálila obchody i domy a bylo vyvražděno na 3000 mužů, žen i dětí.    
Domů     Švagrovi v Říši přichystal Václav II. podraz
Švagrovi v Říši přichystal Václav II. podraz

Uprostřed léta roku 1290 se Václav II. potkává se svým tchánem Rudolfem Habsburským v Erfurtu. Oba muži se přátelsky obejmou. Před římským králem už však nestojí ten nejistý chlapec, jenž ho žádával o pomoc a o radu.

Václav nyní vystupuje sebevědomě a je to Rudolf, kdo po něm tentokrát bude něco chtít…

Rytíř v zářivé zbroji. Takový byl Rudolf, stejnojmenný syn římského krále, který se v jinochovi doslova viděl. Plánoval mu skvělou budoucnost v čele Říše. Mladík, mimo jiné také Václavův švagr, ale v květnu 1290 nečekaně zemřel v Praze.

Dědicem římské koruny by se tak v očích Rudolfa I. Habsburského měl stát další z jeho synů – Albrecht (1255–1308).

V horkých letních dnech roku 1290 si v Erfurtu Václava II. zavazuje, že až dojde na věc, odevzdá kurfiřtský hlas českého krále právě pro tohoto Habsburka. Václav na naléhání svého tchána kývne.

Za odměnu mu jsou potvrzeny některé územní zisky (ve Slezsku) i privilegium volit římského krále. Jakmile však o necelý rok později Rudolf I. Habsburský vydechne naposledy, bude všechno jinak…

Budou ho poslouchat

Albrecht Habsburský se netěší nejlepší pověsti. V zemích, které mu otec svěřil k vládnutí (především Rakousko a Štýrsko), proslul jako tyran. Je takový člověk vhodný stanout v čele Říše?

Její formální správy se prozatím ujímá falckrabě Ludvík Rýnský (1229–1294). 8. října 1291 se setkává s Václavem II., aby mu podle dřívějších instrukcí zesnulého Rudolfa předal Chebsko.

Český král jej zároveň uchlácholí prohlášením, že sám o římský trůn usilovat nebude. Jak se rozhodl postupovat dál, Ludvíkovi, jenž straní nástupu Albrechta, ale nejspíš neprozradí.

O měsíc později se český král schází s – slovy kronikáře – „milovaným příbuzným“ Otou V. Braniborským a saským vévodou Albrechtem II. (asi 1250–1298).

I oni disponují kurfiřtským hlasem a shodnou se, že při nadcházející volbě zaujmou stejné stanovisko jako český král. A ten hodlá ze situace pro sebe vytěžit maximum. Tuší, že z nesmlouvavého Albrechta toho příliš „nevyrazí“.

Albrecht má v Říši pověst nekompromisního tyrana.
Albrecht má v Říši pověst nekompromisního tyrana.

Zastrašit se nedá

Vyslyšel ještě naléhání své ženy Guty. Snad ještě v roce 1291 se Václav II. setkává u Znojma se švagrem Albrechtem. Zatímco sám přijíždí se skromným doprovodem, Habsburk přichází s malou armádou. „To nás chce zastrašit!?!“ je český panovník pohoršen.

Vynucené sliby neplatí. Jeho poselstvo, které se na přelomu dubna a května 1292 pohybuje ve Frankfurtu nad Mohanem, se významně podílí na tom, že novým římským králem bude zvolen kandidát kolínského arcibiskupa Adolf Nasavský (asi 1250–1298).

Vděčnost nezná mezí

Dosud bezvýznamný hrabě v době nástupu na trůn vlastní ještě menší území, než kdysi patřila Rudolfovi Habsburskému, který se ocitl ve stejné situaci a na něhož Přemysl Otakar II. právem pohlížel jako na pána z Nemanic.

Adolf dobře ví, komu má být za své povznesení vděčný. Václavovi II. dává zelenou k expanzi za Krušné Hory. Ve hře je opět Míšeňsko a Pliseňsko, historický region v blízkosti západních hranic Českého království.

Český král také opatrně vznáší nároky na podunajské země, které Přemyslovcům patřily za vlády jeho otce. Významně podotýká, že je jen na novém říšském vladaři a kurfiřtech, zda je ponechají v Albrechtových rukou.

Spojenectví pak oba muži stvrdí sňatkovou dohodou. Adolfův syn se ožení s Václavovou dcerou.

Obrat o 180 stupňů

Albrecht Habsburský je zahnán do kouta. Prozíravě se ale Adolfovi na sklonku roku 1292 podvolí a v následujícím roce se – opět za přispění Guty – usmíří i s Václavem.

Snad vytuší, že přece jen na něj jednou dojde… V roce 1296 umírá malá princezna Anežka (*1289), kterou český král zaslíbil Adolfovu synovi.

Když pak římský panovník začne územně expandovat do Míšeňska, které se Václav II. snaží udržet ve sféře svého vlivu, už není jediný důvod, aby jej dál podporoval. Adolfa Nasavského hodí přes palubu.

V únoru 1298 zamíří ještě s dalšími dvěma kurfiřty za Albrechtem do Vídně. Habsburk zde vydává soubor dokumentů, jimiž uznává Václava za držitele Chebska a Pliseňska.

„Dále měl český král opět získat hrady Floss, Parkštejn a Vid v Horní Falci,“ vysvětluje historik Vaníček. Hlavně však Albrecht českého krále výslovně zbavuje všech povinností vůči Říši a potvrzuje předchozí výsady.

Na oplátku získává Václavovu loajalitu i příslib vojenské pomoci. Adolfa se totiž bude muset Habsburk zbavit na bitevním poli. Stane se tak 2. července 1298 u Göllheimu na jihozápadě Německa, v níž Albrechtův rival padne.

Na straně vítězů tehdy bojují i české oddíly, vedené Smilem z Nových Hradů (†po r. 1317).

O novém římském králi se muselo rozhodnout až v bitvě u Göllheimu.
O novém římském králi se muselo rozhodnout až v bitvě u Göllheimu.

*** Obklopen zlatem a drahokamy ***

* Malá, zdobená drahokamy a antickými kamejemi byla pravděpodobně koruna, jíž se 2. června 1297 nechal v Praze korunovat Václav II. Slavnostní akt, s nímž předtím dlouho otálel, pojal český vladař jako velkolepou událost, která neměla ve střední Evropě obdoby.

* Mezi hosty v luxusním provizorním paláci, který jen pro tuto příležitost vyrostl v prostoru dnešního Smíchova, nechyběl žádný z významných mužů daného regionu…Kromě koruny patřil ke korunovačním insigniím také drahocenný plášť, zdobený zlatem, štít, meč nebo pás.

Foto: wikipedia.org
Související články
reklama
Zajímavosti
Potopil Maffii dámský knoflík?
Paní Lola vyndává ze skříně svůj kostým. Vždycky jí přišel originální, zdobilo ho na 50 knoflíků. Teď jeden z nich opatrně odpárá. Tato ozdoba poslouží jako tajná schránka, v níž propašuje zprávu do Prahy. Najít správného kurýra není jen tak. A nenápadná paní Aloisie, pro přátele Lola Linhartová (1889–po r. 1935), se k tomu výborně hodí. Je manželkou […]
premium
Komunisté ze vzácné knihovny udělali obilnou sýpku
V Indii loví tygry a v Himalájích kozorožce. Na svém panství v západoslovenských Oponicích hostí šlechtice, diplomaty i obchodníky… Henrich Apponyi si rád užívá, i když se mu nedostává peněz. Naseká dluhy, které nesplácí. Na lehkovážnost nezodpovědného floutka doplatí i knihovna, kterou založil jeho pradědeček.   Miluje knihy. Obzvlášť pak prvotisky, kterých má ve své […]
Chtěli Keltové ukrást faraonův poklad?
„Zrádci!“ rozzuří se Ptolemaios II. Keltové, kteří mu před časem tolik pomohli, se vzbouřili. Zdá se, že jim zachutnala moc a rádi by ovládli Egypt. Taková pošetilost! Ptolemaios s nimi rázně zatočí a těm, kteří nepadnou v boji, připraví vskutku krutý trest.   Vzbouřil se proti němu nevlastní bratr Magas. Zatoužil po trůnu! Egyptský vládce Ptolemaios […]
Podvodník a vrah oklamal i prezidenta
Podvodníků zná naše historie spousty. Stejně tak válečných zločinců nebo vrahů, kteří i přes své činy trestu unikli. Příběh válečného zločince a zákeřného vraha, který nejenže hned dvakrát utekl katovi, ale podvodem vylákal nejvyšší státní vyznamenání od samotného prezidenta Beneše, je zcela výjimečný…  O životě Jiřího Skomarovského (1922–?) se toho ví zoufale málo. On sám […]
Věda a vynálezy
Evropu s Amerikou spojilo 587 000 kilometrů drátů
Dvě obří lodě se od sebe uprostřed Atlantiku začínají vzdalovat. Za každou z nich zůstávají na dně oceánu kilometry kabelu, který za pár dní spojí dva kontinenty. Komunikace na dálku prožívá od prvních zpráv pomocí bubnů či kouřových signálů bouřlivý vývoj. V roce 1832 se objevuje telegraf, který umí propojit jen dvě sousední místnosti, o rok později […]
Splnil se německému architektovi v Brně životní sen?
„Budeme žít natrvalo v Brně,“ domlouvají se snoubenci Greta Löw-Beerová a Fritz Tugendhat. Oba jsou potomci židovských německých rodin průmyslníků, usazených na jižní Moravě již po několik generací. Jako svatební dar Greta dostane od otce svažitý pozemek v brněnské rezidenční čtvrti Černá Pole.   Pro Gretu (1903–1970) se jedná již o druhý sňatek. Se svým […]
První autobusy v Praze nebyly zrovna spolehlivé
„Poskakují po dlažbě jako kozy a do kopce se sotva vyškrábou!“ stěžují si cestující na autobusy s nedokonalým odpružením, které jezdí z Malé Strany na Hradčany. Problémů s novým dopravním prostředkem je ale mnohem víc. A vážnějších!   Praha prožívá na počátku 20. století tramvajový boom. V roce 1907 je v provozu již přes 50 […]
James Watt nevěřil v parní dopravu
Tváří v tvář svým obrovským strojům nevěří, že by se jeho vynálezy někdy mohly pohybovat. „Jsou moc velké a těžké,“ tvrdí James Watt. Jeho následovníci to ale vidí jinak. Přimontují na ně kola a vyrazí pokořit silnice i železnice. Vždyť je to tak jednoduché…   Hukot strojů na čerpání vody se ozývá v mnoha britských […]
premium
Nenechte si ujít další zajímavé články
Perlové týdny Halada 2025
iluxus.cz
Perlové týdny Halada 2025
V květnu a červnu proběhne největší prodejní výstave perlových šperků v Čechách a na Slovensku. Legendární a největší akce rodinného klenotnictví Halada má tradicí již několik desetiletí. Na akci s
Výzkum UFO v Česku: Tisíce případů za 33 let!
enigmaplus.cz
Výzkum UFO v Česku: Tisíce případů za 33 let!
Po pádu železné opony se u nás začaly rozvíjet různé oblasti bádání. Nechyběl ani zájem o věci nevysvětlitelné, nadpřirozené nebo alespoň nějakým způsobem tajemné. Hozené rukavice zkoumání fenoménu ne
Ztratila životní lásku i naději
skutecnepribehy.cz
Ztratila životní lásku i naději
Hana byla spořádaná žena a vzorná manželka. Celé městečko ji obdivovalo. Pak se však stalo něco, co ji vykolejilo a změnilo k horšímu. V našem městečku jsme se všichni znali. Prodávala jsem v místním lahůdkářství, a to víte, do lahůdkářství chodí každý. Hanu jsem znala, bydlela ve vilce u nádraží. Její manželství bylo přímo čítankové, občas jsem dávala Hanu a jejího muže za
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
tisicereceptu.cz
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
Jaké by to byly Velikonoce bez pořádného masa? Ingredience 4 jehněčí kolínka 2 cibule 50 g másla 6 stroužků česneku 10 kuliček pepře 3 bobkové listy 6 dcl červeného vína, 4 snítky rozmarý
Mikroplasty pod lupou: Hrozba pro fotosyntézu a celý ekosystém
21stoleti.cz
Mikroplasty pod lupou: Hrozba pro fotosyntézu a celý ekosystém
Každý den každý z nás vdechuje kyslík, který z velké části pochází z moří a oceánů. Ano, hlavním producentem tohoto plynu není deštný prales, ale drobné mikroskopické řasy a fytoplankton. A ten je teď
Zářivý maják Syncline House
rezidenceonline.cz
Zářivý maják Syncline House
Maximálně průsvitné struktury, světlé a funkční materiály, efektivní technologie, ideální klima a komfort, dokonalý design. Jasně definovaný promyšlený projekt, nedávno dokončený týmem studia Omar Gandhi Architect ve složení Omar Gándhí, Peter Braithwaite, Elizabeth Powell, Devin Harper a Ozana Gherman, představuje ztělesnění veškerých požadavků na moderní soudobé bydlení. Pro rodinu movitého investora – pár se smíšenými
Mauricius: Zelený klenot Indického oceánu
epochanacestach.cz
Mauricius: Zelený klenot Indického oceánu
Je ideálním místem pro exotickou dovolenou. Na své si zde přijdou zamilované dvojice, rodiny s dětmi i vášniví golfisté. Dovolenou můžete strávit na jednom místě, nebo do ní zakomponovat sousední ostrov Reunion. Na Mauriciu se rozhodně nebudete nudit. V Indickém oceánu existuje ostrov, který vaše sny může změnit ve skutečnost. Po celý rok zde panují
Lehké cookies
nejsemsama.cz
Lehké cookies
Cookies jsou opravdu lahodné. Ty z našeho receptu jsou navíc lehké jako dech. Ingredience: ● 1 hrnek cukru ● 1 šálek tmavého třtinového cukru ● 1 malý hrnek pokrájeného změklého másla ● 2 vejce ● 1 lžička prášku do pečiva ● 1 vanilkový cukr ● 2 malé hrnky ovesných vloček ● 2 malé hrnky kukuřičných lupínků ● 2 malé hrnky celozrnné mouky ● 150 g čokolády (minimálně 70 %
Gruzie plná chutí a vůní
epochalnisvet.cz
Gruzie plná chutí a vůní
Země pro mnohé neznámá skrývá velké kulinární bohatství, což může být pro ty, kteří pamatují jen známý koňak nebo čaj opravdovým překvapením. A pohostinnost místních je pověstná. Však také jedno z přísloví zní: Host je dar Boží.   Gruzínská kuchyně není jenom jedna, po staletí vstřebávala vlivy turecké, íránské a posledních dekádách i ruské. Navíc
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
panidomu.cz
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální
Filip Rajmont v pasti intrik a nenávisti: Co se skrývá za oponou?
nasehvezdy.cz
Filip Rajmont v pasti intrik a nenávisti: Co se skrývá za oponou?
Herci Filipu Rajmontovi (47) už dochází trpělivost s tím, že existence jeho postavy v seriálu Ulice je závislá na herečce Lence Zahradnické (39), která je stále na mateřské. Pokusí se jí zbavit? Vy
Robin Hood: Mýtus, legenda, nebo skutečný král zbojníků?
epochaplus.cz
Robin Hood: Mýtus, legenda, nebo skutečný král zbojníků?
Kdo by neznal jméno Robin Hood? Slavný psanec ze Sherwoodu se za staletí proměnil ve folklorní ikonu, hrdinu stovek knih, filmů i seriálů. Ale kdo vlastně byl muž, jehož příběh přežil staletí a stal se symbolem spravedlnosti? Mýtus, nebo historická postava? Příběh, který přerostl do legendy První dochované zmínky o Robinovi pocházejí ze 14. století.
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz