3. 4. 1876: Ve Zlíně přišel na svět Tomáš Baťa, tvůrce světového obuvnického impéria.    
Domů     Petrohradské paláce: Tisíce pokojů, metrák zlata a skluzavka pro děti
Petrohradské paláce: Tisíce pokojů, metrák zlata a skluzavka pro děti

Při návštěvě Versailles i dalších zámků v okolí Paříže se živě zajímá o způsob, jakým byla do zdejších zahrad rozvedena voda. „Je to moc drahé a komplikované!“ usoudí nakonec Petr Veliký.

Se znalostmi, které načerpal, se ale může pustit do budování vlastního paláce u Petrohradu. Kolem nového sídelního města ruských carů brzy vyrostou stavby, z nichž se tají dech…

Kateřinský palác

Přání rozmarné carevny

Jeho milenka a matka dvou dcer v roce 1710 slaví 26. narozeniny. Car Petr Veliký (1672–1725) při té příležitosti věnuje Martě Skavronské (budoucí carevna Kateřina I.; 1684–1727) pozemky asi 25 kilometrů jižně od Petrohradu.

Nadšená dáma si zde nechá vybudovat skromné sídlo a položí tak základy Carského Sela (dnešní město Puškin). Místo si zamiluje i její dcera Alžběta Petrovna (1709–1762), udělá z něj letní rezidenci ruských panovníků.

„Navrhněte mi něco překrásného a luxusního!“ požádá rozmarná carevna Bartolomea Rastrelliho (1700–1771). Italský architekt její důvěru nezklame.

V roce 1756 je v Carském Selu slavnostně otevřen rokokový palác, který Alžběta pojmenuje po své matce – Kateřinský. Podle historických pramenů stál 1,2 milionu rublů a Rastrelli při jeho výstavbě využil přes 100 kilogramů zlata!

Návštěvníci luxusního sídla žasnou i nad Jantarovou komnatou, kterou sem carevna nechala přenést.

Alexandrovský palác

Dar nadějnému vnukovi

Vlastního syna považuje za neschopného vládnout Rusku. Mnohem raději má carevna Kateřina Veliká (1729–1796) svého vnuka Alexandra (budoucí car Alexandr I.; 1777–1825).

Osobně dohlíží na jeho výchovu a také mu vybere vhodnou nevěstu – Luisu Bádenskou (1779–1826).

U příležitosti jejich svatby jim v roce 1793 věnuje palác, který se před časem začal stavět v Carském Selu podle plánů italského architekta Giacoma Quarenghiho (1744–1817).

Mladý pár využívá letní sídlo od roku 1796, ovšem o pět let později, když Alexandr I. usedá na trůn, tráví čas raději v Kateřinském paláci.

Dar od babičky panovník věnuje svému mladšímu bratru Mikulášovi (budoucí car Mikuláš I.; 1796–1855), jemuž dvoupatrová budova se dvěma křídly plně vyhovuje.

V dospělosti v ní zůstává od jara do podzimu a pro své děti nechá v hale nainstalovat obří skluzavku. Poslední ruský car Mikuláš II. (1868–1918) pak Alexandrovský palác obohatí třeba o kinosál.

Gatčinský palác

Příbytek pro milence

Zamilovala se do hraběte Grigorije Orlova (1734–1783). Na důkaz své lásky mu v roce 1765 Kateřina II. daruje vesnici Gatčina jižně od Petrohradu.

Carevna současně pověří italského architekta Antonia Rinaldiho (asi 1710–1794), aby pro jejího favorita vybudoval na zdejších pozemcích reprezentativní sídlo.

Gatčinský palác, na jehož výstavbu byl použit i vápenec z nedalekých dolů, je dokončen v roce 1781, nicméně Orlov v něm nikdy žít nebude.

Po jeho smrti carevna odkoupí celé panství nazpět a věnuje je svému synu Pavlovi (budoucí car Pavel I.; 1754–1801). Následník trůnu si stavbu ve stylu raného ruského klasicismu zamiluje a změní ji k obrazu svému.

V areálu nechává vybudovat například velké cvičiště, na kterém se od rána do večera promenádují vojáci. Když se Pavel I. v roce 1796 chopí moci, oficiálně prohlásí Gatčinský palác za letní carskou rezidenci.

Petrodvorec

Kouzlení s vodou

Touží po honosném sídle, jímž ohromí celý svět! Svůj sen si Petr Veliký začíná plnit na počátku 18. století. Pro svou letní rezidenci vybere pozemky na břehu Finského zálivu západně od Petrohradu s mnoha zdroji podzemní vody.

Palácový komplex Petrodvorec (Petěrhof), ve kterém je patrná carova inspirace Versailles i dalšími francouzskými zámky, se buduje od roku 1714. Během let na něm pracuje řada uznávaných architektů včetně Francouze Jeana-Baptisty Le Blonda (1679–1719), přičemž Petr na vše podstatné osobně dohlíží.

Dominantou rozlehlého areálu je barokní palác, dokončený v roce 1721. Dvoupatrová budova odděluje dva parky, v nichž ruský inženýr Vasilij Tuvolkov nainstaluje důmyslný vodovodní systém.

Zatímco v tom Horním využije k napájení menších fontán samospádu, mohutné vodotrysky v Dolním parku fungují na principu spojených nádob. Po smrti Petra Velikého projde carská rezidence dalšími úpravami.

Alžbětě Petrovně se zdá palác málo reprezentativní, a tak mu nechá přistavět dvě křídla a další poschodí.

Zimní palác

Odraz velikosti říše

Nově založený Petrohrad se roku 1712 stává hlavním městem Ruska a spolu s úředníky se sem přestěhuje celá carská rodina. „Potřebujeme novou rezidenci.

Musí ztělesňovat velikost a sílu naší říše!“ rozhodne v roce 1754 carevna Alžběta Petrovna a náročným úkolem pověří Bartolomea Rastrelliho.

Do metropole se sjedou ti nejšikovnější řemeslníci z celé země a v průběhu osmi let vybudují monumentální Zimní palác s více než tisícovkou pokojů a stovkou schodišť.

Ani jemu se později nevyhnou rozsáhlé přestavby, například požár v roce 1837 vážně poškodí téměř celý interiér!

V petrohradské rezidenci budou ruští carové trvale sídlit až do roku 1904, kdy se Mikuláš II. přestěhuje s rodinou do Alexandrovského paláce v Carském Selu.

Foto: wikipedia.org, pinterest.com
Související články
reklama
Zajímavosti
Klíč k Anglii: Srdce Doveru se za staletí přesunulo do podzemí
Po staletí se mu říká „klíč k Anglii“. Kdo chce získat anglickou korunu, musí nejprve dobýt Dover! Jeden z největších hradů v zemi stojí na vysokých křídových útesech nad stejnojmenným přístavním městem. Právě odtud je to z britských ostrovů do kontinentální Evropy nejblíže, a tak zdejší oblast bedlivě hlídají už starověcí Římané. Navigují římské lodě […]
5 vyvrácených mýtů o čaji: Jeho domovinou není Čína
„Čajovník je zřejmě nejstarší kulturní rostlinou světa. Pochází z Číny, kde se pěstuje asi 2500 let,“ uvádí současná autorka Viola von Wachendorfová. I další knihy, popisující dějiny pěstování čaje, začínají podobnými příběhy. Bylo to ale tak doopravdy?   Některé legendy kladou počátky pěstování čaje dokonce ještě mnohem dál do minulosti. „Louis Lewin (německý farmakolog, žijící […]
premium
Výprava Lva z Rožmitálu dělala Čechům reklamu
Na 40 vybraných rytířů opouští Prahu a vydává se na západ. Mají přesvědčit svět, že Češi nejsou hordou krvežíznivých kacířů, ale kulturním národem, jehož spojencem stojí za to se stát i těm nejvýznamnějším panovníkům Evropy. Husitské války už jsou v českých zemích minulostí, ale pověst naší vlasti v zahraničí v jejich důsledku není příliš dobrá. Evropská společnost založená […]
premium
Plavba králů pobouřila Řeky
Briliantovou brož protentokrát oželela. Obvykle ji dostávají jako pozornost vznešené kmotry plavidel řeckých lodních magnátů. „Darujte mi místo toho plavbu pro mé hosty po Středozemním moři,“ žádá rejdaře Eugenidise Frederika, choť řeckého krále. Zkušeného rejdaře jen tak něco nerozhází, a tak Eugenios Eugenidis (1882–1954) přislíbí v roce 1954 řecké královně Frederice (1917–1981) finanční prostředky a pomoc […]
Věda a vynálezy
Evropu s Amerikou spojilo 587 000 kilometrů drátů
Dvě obří lodě se od sebe uprostřed Atlantiku začínají vzdalovat. Za každou z nich zůstávají na dně oceánu kilometry kabelu, který za pár dní spojí dva kontinenty. Komunikace na dálku prožívá od prvních zpráv pomocí bubnů či kouřových signálů bouřlivý vývoj. V roce 1832 se objevuje telegraf, který umí propojit jen dvě sousední místnosti, o rok později […]
Splnil se německému architektovi v Brně životní sen?
„Budeme žít natrvalo v Brně,“ domlouvají se snoubenci Greta Löw-Beerová a Fritz Tugendhat. Oba jsou potomci židovských německých rodin průmyslníků, usazených na jižní Moravě již po několik generací. Jako svatební dar Greta dostane od otce svažitý pozemek v brněnské rezidenční čtvrti Černá Pole.   Pro Gretu (1903–1970) se jedná již o druhý sňatek. Se svým […]
První autobusy v Praze nebyly zrovna spolehlivé
„Poskakují po dlažbě jako kozy a do kopce se sotva vyškrábou!“ stěžují si cestující na autobusy s nedokonalým odpružením, které jezdí z Malé Strany na Hradčany. Problémů s novým dopravním prostředkem je ale mnohem víc. A vážnějších!   Praha prožívá na počátku 20. století tramvajový boom. V roce 1907 je v provozu již přes 50 […]
James Watt nevěřil v parní dopravu
Tváří v tvář svým obrovským strojům nevěří, že by se jeho vynálezy někdy mohly pohybovat. „Jsou moc velké a těžké,“ tvrdí James Watt. Jeho následovníci to ale vidí jinak. Přimontují na ně kola a vyrazí pokořit silnice i železnice. Vždyť je to tak jednoduché…   Hukot strojů na čerpání vody se ozývá v mnoha britských […]
premium
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nová zelená revoluce: Spasí zemědělství genetické inženýrství?
21stoleti.cz
Nová zelená revoluce: Spasí zemědělství genetické inženýrství?
Tváří v tvář klimatické změně odborníky zaměstnává otázka, jak nakrmit rostoucí populaci. V minulém století nás zachránily pesticidy a chemické hnojení, v tom současném je nadějí úprava genů. Brzy tak
Co se zbytky chleba?
panidomu.cz
Co se zbytky chleba?
Zůstal vám doma tři dny starý chleba, který už se nikomu jíst nechce, ale vyhazovat ho je taky škoda? Možná by se dal ještě skvěle zužitkovat a zároveň byste si mohli pochutnat. Ceny pečiva vystřelily za poslední měsíce do výše, o níž se nám dřív ani nezdálo, a tak jsme připravili tipy, jak chléb využít
Rolls-Royce odhalil na zakázku upravený Phantom Cherry Blossom
iluxus.cz
Rolls-Royce odhalil na zakázku upravený Phantom Cherry Blossom
S příchodem sezóny sakur, která zahaluje různé oblasti světa do růžových okvětních lístků, představuje Rolls-Royce Motor Cars unikátní vůz Phantom Cherry Blossom. Tento velkolepý model Phantom Extende
Medové paličky s limetovou šťávou
tisicereceptu.cz
Medové paličky s limetovou šťávou
Děti zbožňují výrazné chutě a především ve spojení s křupavými kuřecími paličkami. Udělejte je šťavnaté a příjemně sladkokyselé. Ingredience 500 g – 1 kg kuřecích paliček 6 lžic medu 3 lžíce o
7 kroků k bezchybnému make-upu
nejsemsama.cz
7 kroků k bezchybnému make-upu
Být nalíčená tak, aby to vypadalo, že make-up vlastně nemáte, je v současnosti velký hit, který přispívá k dokonale svěžímu vzhledu. Co přinese jaro 2025 v oblasti líčení? Trendy se vrací zpět k jednoduchosti, která oslavuje přirozenou krásu a ženskou něhu. S nánosy make-upu a silným obočím se tak postupně rozloučíme, na řadu přichází minimalismus. 1. Séra a báze Zralé ženy by měly
Tančit neumím, s tou dívkou jsem se ale vznášel
skutecnepribehy.cz
Tančit neumím, s tou dívkou jsem se ale vznášel
Moje taneční byl jeden velký trapas, už jsem to vzdával, když si najednou pro mě přišla překrásná dívka. Moje nohy se najednou vzpamatovaly. V rádiu hráli valčík Na krásném modrém Dunaji a já se rozpomněl na podivnou událost, která se odehrála tak dávno, v 80. letech minulého století. Jejím hlavním aktérem jsem byl já. Předně je třeba říci,
Nahání Morávkovou bohatý podnikatel?
nasehvezdy.cz
Nahání Morávkovou bohatý podnikatel?
Herečka a moderátorka Snídaně s Novou Dana Morávková (53) snad zastavila čas. Stále vypadá skvěle a nebojí se svou krásu dát na odiv. Není divu, že má stále spoustu ctitelů, a jakmile sdílí na inter
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
epochaplus.cz
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje
Orientální palác uprostřed pouště
rezidenceonline.cz
Orientální palác uprostřed pouště
Její ladné křivky, uspořádání i barevnost vykazují charakteristiky exotické marocké architektury. Rezidence plná kleneb, kupolí, okouzlujících nádvoří, zahrad a extravagantní dekorativnosti dýchá tajemnou krásou, za níž stojí mimo jiné i zruční autentičtí řemeslníci. Casbah Cove je zosobněným snem chicagského realitního investora, který je sám horlivým amatérským dekoratérem. Poté, co našel vhodný pozemek pro svůj projekt,
Musel si Karel IV. na nejvyšší poctu počkat?
epochalnisvet.cz
Musel si Karel IV. na nejvyšší poctu počkat?
Moc římského krále už nemůže být větší, ale dá se přece jen ještě o něco vylepšit. Titul císaře je symbolický, ale znamená dosažení nejvyššího postavení, o jakém může smrtelník snít. A Karel IV. dokáže mít velké sny!   Český panovník Karel (1316–1378) je už od roku 1346 římským králem, ale císařský titul, který by znamenal
Mozartovo město Salzburk
epochanacestach.cz
Mozartovo město Salzburk
Rodné město Mozarta ležící uprostřed krásné přírody vám nabízí nejen silné kulturní zážitky, ale také skvělý relax uprostřed krásné přírody. Město bylo založeno v roce 696 jako sídlo biskupa. V historickém centru najdete četné kostely, klášter Sankt Peter s kostelem Sankt Peter, Benediktýnský ženský klášter Nonnberg s klášterním kostelem Nonnberg nebo třeba Kollegienkirche. Nejznámější sakrální
Nahlédněte do minulosti kouzelnou krabičkou… Drží ji teď Vatikán?
enigmaplus.cz
Nahlédněte do minulosti kouzelnou krabičkou… Drží ji teď Vatikán?
Italský katolický kněz Marcello Pellegrino Ernetti (1925–1994) spolu se svým kolegou Françoisem Brunem (*1931) tvoří počátkem 60. let minulého století součást dvanáctičlenného týmu odborníků z celého
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz