28. 9. 995: Na hrad v Libici vtrhli čeští velmožové a v okolí kostela povraždili téměř všechny členy rodu Slavníkovců. Krveprolití přežil jen Soběslav, Vojtěch a jejich nevlastní bratr Radim.    
Domů     Slavní impresionisté: Rozvrátila spolek smrt syfilitika?
Slavní impresionisté: Rozvrátila spolek smrt syfilitika?

Průmyslový palác, hostící další Salon, je zaplněný k prasknutí, když tu davem proběhne zachvění. „Manet zemřel,“ dozvídají se hosté. Výstavními prostory se rozhostí ticho a všichni muži smeknou klobouk.

V kalendáři je 30. duben 1883. Manetovou smrtí definitivně končí jedna éra. Dosud jednotné impresionistické hnutí se začíná rozpadat.

Ulice v centru Paříže lemují špalíry lidí. Na tváři přítomných se zračí zasmušilý výraz. Zdá se, jako kdyby i nebe truchlilo nad Manetovou ztrátou, neboť je kalné a zakryté šedavými mračny. V čele smutečního průvodu kráčejí malířovi bratři.

Rakev nesou novináři Antonin Proust (1832–1905), Théodore Duret (1838–1927), malíř Henri Fantin-Latour (1836–1904) a Zola.

V blízkosti kráčí Degas, Renoir a Pissarro. Udýchaný Monet se k nim připojí, až když průvod dorazí před vchod kostela Saint-Louis-d´Antin. Rakev je následně za zpěvu sboru položena na katafalk.

Berthe Morisotová, jež Maneta hluboce milovala, jen stěží přemáhá slzy. Impresionisté stojí svorně vedle sebe. „Mezi těmito pány to ale začíná skřípat,“ náhle vytanou na mysli Berthe při pohledu na ně Manetova předsmrtná slova.

Otec moderního umění si totiž všiml, že členové hnutí se postupně odcizují. Jeho smrt tento proces výrazně urychlí…

Hádka kvůli plakátu

Pobledlá Berthe se jako v mrákotách prochází po ztichlém Manetově ateliéru. Spolu se svým manželem Eugènem Manetem (1833–1892) se dávají do třídění umělcovy pozůstalosti. „Těžko si představit hrůznější odchod z tohoto světa,“ hlesne Berthe.

Naráží tak na Manetovy poslední dny. Svým prostopášným životem si totiž malíř uhnal syfilis. Na smrtelném loži mu proto byla amputována noha, která byla v takovém rozkladu, že z ní při doteku odpadávaly nehty.

Berthe je skleslá nejen ze smrti svého idolu, ale i z dění uvnitř skupiny. První trhliny se v ní přitom objevily už v roce 1880.

V pořadí páté impresionistické výstavy se totiž odmítl zúčastnit Monet, jenž se stále více snažil prorazit sólově. Při její přípravě si navíc kvůli plakátům ošklivě vjeli do vlasů Caillebotte a Degas.

V závěru života chodil Manet o hůlce.
V závěru života chodil Manet o hůlce.

První odpadlíci

Bohatá večeře je v plném proudu. Kolem stolu sedí Monet, Renoir a Degas. Hostitelkou je Berthe, jež malíře často zve do svého luxusního bytu v Rue Villejust. Ovšem jen některé. Atmosféra mezi impresionisty houstne.

Jako první skupinu opustí ten, který se k ní přidal jako jeden z posledních. Jde o Gauguina, jenž bytostně nesnáší Moneta. Pomalu od ní kvůli tomu odpadá také mladíkův mentor Pissarro.

Ten navíc stále více koketuje s nově se rodícím směrem pointilismem a přátelí se s jeho průkopníky. „Degas zase nikdy nic nedokončí včas,“ stěžují si zbylí členové. A Cézanne?

To je mrzout a podivín, který miluje samotu, má tajnou rodinu a nakonec se rozhádá nejen se svými kolegy, ale i s přítelem z dětství Émilem Zolou.

Poslední sbohem

V restauraci Maison Dorée, proslulé balkonem s pozlaceným zábradlím, se koná vernisáž osmé impresionistické výstavy. Na zdech proslulého podniku je možné zahlédnout díla jen čtyř původních členů. 15. května 1886 zbyly ze skupiny jen trosky.

Durand-Ruel se proto již předtím odhodlal k neslýchanému kroku. Začal jednotlivým malířům pořádat samostatné výstavy. Jako první dostal příležitost Monet. Přehlídka v Maison Dorée je tak poslední společnou show impresionistů.

K vidění jsou na ní práce Degase, Pissarra, Mary Cassattové (1844–1926) a Berthe. Ta se z Manetova skonu nikdy nevzpamatuje. „Byla tak očarována jeho kouzlem osobnosti, že podvědomě věřila v jeho nesmrtelnost,“ míní Roeová.

Až do své smrti pečuje o Manetův hrob a zakoupí si místo vedle něj. „Když zemřel, jako by zemřelo něco i ve mně,“ svěří se své sestře.

*** Posmrtná výstava málem skončí tragédií ***

* Mírně nervózní malíř Pierre Puvis de Chavannes (1824–1898) se chystá k zahájení výstavy…„Od dob Ingresových (klasicistní malíř Jean Auguste Ingres – pozn. red.) tu nebylo většího umělce,“ říká na úvod svého nedlouhého proslovu – Mluví o Manetovi.

* Hned v lednu roku 1884 jeho přátelé a podporovatelé vytvoří výbor, jenž mrtvému velikánovi uspořádá retrospektivní výstavu. Koná se v budově pařížské Školy výtvarného umění.

* Na vernisáž dorazí také někdejší ministr umění Antonin Proust, čímž dodá akci lesku…„Na závěr výstavy se rozpoutala silná bouře,“ zmiňuje Roeová…Vichr byl tak silný, že ze střech shazoval tašky, ty málem spadly na hlavy odcházejících hostů.

Foto: wikipedia.org
Související články
reklama
Zajímavosti
Přijal pražský arcibiskup ideály husitů?
„Je to černokněžník a nepřítel Kristův,“ hřímají z kazatelen čeští katoličtí kněží proti pražskému arcibiskupovi Konrádovi z Vechty na přelomu let 1416–1417. Ten zastává důležitý úřad v mimořádně těžké době… V Praze se poprvé objevuje snad v roce 1395. Konrád z Vechty (asi 1364–1431), pocházející z Vestfálska, je nejspíš muž mimořádných schopností. Okamžitě zaujme pozornost […]
Svlékl korunní princ svou milenku před vraždou?
Lovecký zámeček Mayerling tone ve tmě. Korunní princ Rudolf přistoupí ke dveřím své ložnice, zavře je zevnitř na zástrčku a pak se posadí na kanape vedle své milenky Mary. Pár hodin nato se z místnosti ozve výstřel z pistole. Princův sluha Loschek zaslechne hluk, vyskočí z postele a rozeběhne se chodbou přímo k apartmá svého […]
premium
Hornictví v Moravskoslezském kraji: Ozdobila zdejší břidlice Národní divadlo?
Těžba nerostných surovin ovlivňovala ráz severní Moravy a Slezska již ve středověku. Ostrava za svůj rozvoj mohla děkovat z velké části přítomnosti černého uhlí. V Nízkém Jeseníku pak podnikatelé po jistou dobu vydělávali na kvalitní břidlici, o kterou byl zájem i ve světě. Stříbro se v Nízkém Jeseníku těžilo již ve 12. století. Zhruba o […]
premium
Čím jezuita Slavíček okouzlil čínského císaře?
Čínský císař Kchang-si si zvědavě prohlíží toho zvláštního muže, který do jeho země přicestoval až z Evropy. Pokouší se mluvit lámanou čínštinou, vysvětluje, že se vyzná v astronomii, kartografii i hudbě. Ano, to je ono, mocný vládce ze Zakázaného města z něj učiní člena svého orchestru! Karel Slavíček (1678–1735), rodák z Jimramova na česko-moravském pomezí, […]
Věda a vynálezy
Snažil se Newton vypočítat datum Apokalypsy?
Hrot pera škrábe po papíře. Zapisuje si všechna čísla, rozměry, proporce, časové údaje, které na stránkách Bible najde. „Jistě to spolu nějak souvisí, jenom musím přijít na ten správný vzorec,“ přemítá Isaac Newton. Nedaří se. Jedna věc je totiž hledat zákonitosti v přírodě a druhá v mýtech.   Isaac Newton (1643–1727) je znám především jako […]
premium
4 ztracené vynálezy: Dal císař zabít tvůrce pružného skla?
Máme je v pasti! Alespoň to si myslí Arabové, když v 7. století oblehnou Konstantinopoli. Obránci města ale disponují tajnou zbraní – chrličem neuhasitelného ohně. Nepřátelské lodě jím promění v hořící trosky a ten, kdo se nezachrání skokem do vody, shoří rovněž. Dokud mají Byzantinci řecký oheň, odrazí jakéhokoliv nepřítele.   Způsob jeho přípravy je […]
premium
Otec kolečkových bruslí se na nich ztrapnil
„Je vyšší než obvykle,“ podivují se hosté na maškarním plese, když se tu objeví výstřední belgický vynálezce Merlin. Důvodem, proč většinu přítomných najednou převyšuje o půl hlavy, je, že má na sobě boty s kolečky. Jde o jeho nejnovější vynález. První veřejná demonstrace ale nevyjde úplně podle plánu…   Co mají společného Perillos z Athén, […]
Spáchal jediný Čech v projektu Manhattan sebevraždu?
Přetahují se o něj ta nejlepší světová výzkumná pracoviště. Místo rodákovi z Brna Georgu Placzkovi nabídne i Fyzikálně-technologický institut v Charkově. Při kladení podmínek, za jakých by nabídku přijal, si ale fyzik neodpustí i tu, že musí zmizet „chasain“. Výrazem míní Stalina. Přijde udání a musí si sbalit kufry. Do SSSR už se nepodívá!   […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Energetičtí upíři: Denně chodí kolem nás, aniž bychom o tom věděli
epochalnisvet.cz
Energetičtí upíři: Denně chodí kolem nás, aniž bychom o tom věděli
Také jste se báli upírů, když jste byli dětmi? To jste ještě nevěděli, že skutečně existují. Akorát tihle jsou obtížně rozpoznatelní a nesají krev. Místo ní z nás mají sát energii, a to je prý činí mimořádně nebezpečnými! Upíři jsou pro spisovatele a filmaře mimořádně vděčným tématem. Jen málokdo nezná legendární román Drákula z pera
Až 39 milionů lidí by v příštích 25 letech mohly zabít odolné superbakterie
21stoleti.cz
Až 39 milionů lidí by v příštích 25 letech mohly zabít odolné superbakterie
Objev antibiotik představoval pro lidstvo dlouhou dobu spásu, odhaduje se, že jen samotný penicilin zachránil 82 milionů životů. Jenže živé organismy se vyvíjejí, bakterie nevyjímaje, a tak si proti a
7 tajemství úplňku
nejsemsama.cz
7 tajemství úplňku
To, že má úplněk vliv na naše tělo, věděli již naši předci. Šamani ten čas využívali pro svá kouzla, babky bylinkářky na sběr vzácných bylinek. O tomto magickém čase ale kolují nejrůznější fámy. Co je pravda a co lež? Blížící se úplněk v mnohých z nás podvědomě často vyvolává podráždění. Kromě toho vnímavější lidé pociťují urputné bolesti hlavy, emoční labilitu, problémy s tlakem,
V českých botanických zahradách procestujete celý svět
epochanacestach.cz
V českých botanických zahradách procestujete celý svět
Víte, že Česká republika patří k velmocem, co se týče botanických zahrad? Máme jich desítky, některé se dokonce mohou pochlubit výpěstky světového významu. Pojďme si některé oázy zeleně představit blíže. Největší a zřejmě také nejznámější českou zahradou je pražská botanická zahrada, kterou naleznete v Tróji nedaleko zoo. Návštěvníkům se chlubí obří sbírkou 15 tisíc druhů
Legenda O sedmi spáčích: Komu patří obrovské hroby v Tunisku?
enigmaplus.cz
Legenda O sedmi spáčích: Komu patří obrovské hroby v Tunisku?
Na jihu Tuniska se nachází slavná osada Chenini, kam se sjíždějí turisté z celého světa. Neláká je sem pouze dávné skalní město, ale i bílá mešita Sedmi obrů, v jejímž okolí se nacházejí podivné obrov
Francouzské pekařství PAUL oslaví Mezinárodní den kávy netradiční specialitou
iluxus.cz
Francouzské pekařství PAUL oslaví Mezinárodní den kávy netradiční specialitou
Mezinárodní den kávy je oslavou lahodně hořkého nápoje, bez kterého si většina z nás nedokáže nebo spíš nechce svůj den ani představit. To dobře ví ve francouzských pekařstvích PAUL, kde pro zákazníky
Další modelka do televize!
nasehvezdy.cz
Další modelka do televize!
Zdá se, že se historie opakuje. Hokejista Jaromír Jágr (52) si najde modelku a ta poté skončí v televizi jako ostře sledovaná moderátorka. Své o tom ví nejen jeho bývalé partnerky Iva Kubelková (47
Jezdecký ranč brazilské tomodelky
rezidenceonline.cz
Jezdecký ranč brazilské tomodelky
Nemovitost koupila Gisele Bündchen kvůli své mladší dceři, nadšené „koňařce“. Areál totiž kromě čerstvě zrekonstruovaného domu s devíti ložnicemi, fotbalového hřiště, tenisových kurtů, bazénu s nekonečnou hladinou a vodními prvky, vířivkou a fontánkami, zahrnuje především dva jezdecké okruhy a desítku stání pro koně. Southwest Ranches, který se nachází poblíž Everglades, zhruba na půl cesty mezi
Můj půlnoční lektvar lásky
skutecnepribehy.cz
Můj půlnoční lektvar lásky
Na chlapy jsem měla smůlu. Uchýlila jsem se proto k bílé magii. Uprostřed tvorby kouzelného lektvaru se pan Pravý objevil u dveří. Od rozvodu uběhlo patnáct let. Nevěděla jsem, že bude tak těžké někoho blíž poznat. Fajn chlap nikde, a tak jsem přečetla mnoho knížek, které radily, jak na to. Byla jsem dokonce i na kurzu hledání lásky. Nakonec
Nevyřešená vražda otce rodiny: Policie stále pátrá po vrahovi
epochaplus.cz
Nevyřešená vražda otce rodiny: Policie stále pátrá po vrahovi
Rodinná dovolená v kalifornském kempu se pro Tristana Beaudetteho a jeho dvě malé dcery změnila v noční můru. Muž byl během spánku zastřelen a jeho dcery spaly nevědomky vedle jeho mrtvého těla. Policie stále pátrá po vrahovi a rodina vypsala vysokou odměnu za jakékoli informace vedoucí k jeho dopadení. Dcery klidně spí vedle mrtvého otce
Voňavý domácí chléb
tisicereceptu.cz
Voňavý domácí chléb
Upečte si s námi dvakrát kynutý domácí chléb. Příprava je trochu delší, ale věřte, že výsledek opravdu stojí za to! Suroviny 1 kg pšeničné chlebové mouky + trochu na hnětení 1 kostka čerstvého
Potáhnout dort dokonale? Jde to!
panidomu.cz
Potáhnout dort dokonale? Jde to!
Obdivujete nádherné fondánem nebo marcipánem potažené dorty v kuchařkách i na internetu a přemýšlíte, že se do toho jednou také pustíte, ale pořád ne a ne se k tomu odhodlat? Obavy z toho, jestli potahování zvládnete, jsou pochopitelné, protože práce s marcipánem nebo fondánem už vyžaduje trochu cukrářských zkušeností, a tak by se vám možná
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz