4. 4. 1968: Bojovník za práva lidí Martin Luther King zavražděn Jamesem Earlem Rayem v motelu Lorraine v Memphisu.    
Domů     Páni z Koldic sponzorovali krále i císaře
Páni z Koldic sponzorovali krále i císaře
Páni z Koldic sponzorovali krále i císaře

Jan Lucemburský skřípe zuby. Nezbývá mu ale než podepsat. V dubnu 1318 přistupuje v Domažlicích na kompromisní řešení svého sporu s českou šlechtou. Z jednání řady pánů je rozladěný. Napříště se proto obklopí kroužkem šlechticů, kterým může bezmezně důvěřovat. Nebude mezi nimi chybět Těma starší z Koldic.

Těma starší z Koldic (1303–1340) pochází se starobylého šlechtického rodu, usazeného v oblasti Míšeňska už od poloviny 12. století. Zde jeho rodině patří hrad Koldice (německy Colditz).

Těma je však druhorozeným synem svého otce, a tak na dědictví v podobě panství může zapomenout. Snazší pro něj bude vybudovat si kariéru ve dvorských službách.

Nejprve nastupuje u slezského knížete Boleslava Lehnického (1291–1352), který je švagrem Jana Lucemburského (1296–1346). S českým králem se tak Těma setkává už někdy na sklonku druhého desetiletí 14. století.

Panovníka zaujme svou bystrostí, Janovi se hodí jeho němčina i znalosti poměrů v Míšeňsku a okolí. V roce 1319 díky tomu Těma (zřejmě jde o zdrobnělinu jména Dětmar) figuruje u dohody o smíru mezi Lucemburkem a Jindřichem Javorským (†1346). Českému králi to přináší zisk Budyšínska.

Dostane doly

Osvědčil se, a tak Jan Lucemburský svěřuje Těmovi staršímu z Koldic další důležité úkoly. Šlechtic pendluje v jeho službách po Evropě, tu míří ke královu strýci Balduinovi (asi 1285–1354) do Trevíru, jindy rovnou k papeži do jihofrancouzského Avignonu.

V letech 1328–1329 doprovází Jana na jeho křížové výpravě proti pohanské Litvě. Panovník ví, že se na Těmu může spolehnout – ostatně jeho služby si pojišťuje dary v podobě lén. V roce 1330 mu přenechává Krupku na Teplicku s cínovými doly v Trmicích.

Těma zase svého vládce nikdy nezradí, protože jeho společenský vzestup je úzce spjatý s panovníkovou přízní. Navíc se mezi oběma muži rozvine ještě vztah věřitele a dlužníka.

Král Jan má ustavičně hluboko do kapsy, kdežto Těma – zřejmě díky výnosům ze získaných dolů – mu může kdykoli půjčit větší obnos v hotovosti (hornictvím se jeho rod nejspíš zabýval už na panství v Koldicích, kde mu zřejmě patřila i mincovna).

Své jmění Koldicové zřejmě získali díky těžbě drahých kovů.
Své jmění Koldicové zřejmě získali díky těžbě drahých kovů.

Zaujme dědice trůnu

Kralevic Karel (budoucí Karel IV.; 1316–1378) si zvědavě prohlíží české šlechtice, kteří před něj předstupují.

Setkávají se v Meranu, kde navštěvují Jindřicha Korutanského (1273/1280–1335) a vyjednávají o plnění podmínek, vyplývajících ze svatební smlouvy Karlova mladšího bratra Jana Jindřicha (1322–1375) a vévodovy dcery. Pak společně zamíří do Čech.

V Karlově doprovodu již tehdy nechybí Těma starší z Koldic. Fakt, že ho Jan Lucemburský ustavuje jako jednoho z rádců svého syna, svědčí o panovníkově bezmezné důvěře. Těma si ale svými schopnostmi – a nejspíš i penězi – získává také dědice trůnu.

Osud mu ovšem nevyměřil dlouhý život. Ve chvíli, kdy umírá, už ale ve dvorských službách slušně umetl cestičku svému synovi Těmovi mladšímu z Koldic (1338–1383).

Nástup nové krve

Lucemburkové na pány z Koldic nezapomenou – možná kvůli půjčkám ani nemohou –, a tak když Těma mladší dospěje, rychle se pro něj nachází místo u dvora Karla IV. Schopnosti nejspíš zdědil po otci, proto zakrátko patří do blízkého okruhu panovníkových rádců.

Jeho význam dokládá skutečnost, že se jeho jméno objevuje na řadě důležitých listin vydávaných císařem, ale figuruje také v korespondenci zahraničních vyslanců, kteří přijíždějí do Prahy, nebo v listech papežské kurie.

Ve dvorské hierarchii patří Těmovi mladšímu z Koldic post, který by bylo možné přirovnat dnešní terminologií k ministru financí. Zodpovídá za výběr cel, dohlíží na vyplácení všech dávek a platů.

Ve jménu císaře cestuje třeba do Švábska, aby tam zjednal nápravu v nedostatečném odvádění povinných poplatků. Sám byl už v roce 1353 ustaven fojtem, královským zástupcem, v Horní Lužici, z čehož jemu samotnému plynou slušné zisky.

Na rod z Míšeňska se mohli spolehnout král Jan i jeho syn Karel IV.
Na rod z Míšeňska se mohli spolehnout král Jan i jeho syn Karel IV.

Úřad místo splátky

Těma mladší z Koldic se účastní obou korunovačních cest Karla IV. do Říma v letech 1355 a 1368. Minimálně při té první svého vladaře štědře založí.

Podle všeho dál úspěšně hromadí jmění, takže pro něj není problém vyplatit panovníkovi větší obnos, aniž by se na tom oba muži domluvili nějak v předstihu.

Další velká půjčka následuje v roce 1364 a Karel IV. se zavazuje, že mu ji splatí z příjmů koruny, získaných ze Zhořelce a Budyšína. Pravděpodobně svého věrného rádce odškodňuje i prestižními úřady.

Od roku 1369 až do své smrti Těma zastává post hejtmana ve slezské Vratislavi, která má pro Lucemburka důležitý strategický význam. S nahromaděným majetkem se mu podaří vykoupit z rukou příbuzných, kteří zůstali v Míšeňsku, rodový hrad Koldice.

V roce 1375 na něm může velkolepě hostit císařskou návštěvu. Patří mu ale i další sídla. Na Starém Městě pražském jde o Králův dvůr u sv. Benedikta, který si po Těmově smrti v roce 1383 přivlastní Karlův nástupce Václav IV. (1361–1419).

Nejspíše se jedná vskutku o luxusní rezidenci, protože mladý panovník se do ní může okamžitě nastěhovat. Těma mladší z Koldic na sklonku života oddaně radí i jemu.

Dokonce je za panování Václava IV. jmenován do funkce královského hejtmana, v níž spravuje zemi v době panovníkovy nepřítomnosti.

Foto: wikimedia.org, meisterdrucke.com, Midjourney AI
Související články
reklama
Zajímavosti
Klíč k Anglii: Srdce Doveru se za staletí přesunulo do podzemí
Po staletí se mu říká „klíč k Anglii“. Kdo chce získat anglickou korunu, musí nejprve dobýt Dover! Jeden z největších hradů v zemi stojí na vysokých křídových útesech nad stejnojmenným přístavním městem. Právě odtud je to z britských ostrovů do kontinentální Evropy nejblíže, a tak zdejší oblast bedlivě hlídají už starověcí Římané. Navigují římské lodě […]
5 vyvrácených mýtů o čaji: Jeho domovinou není Čína
„Čajovník je zřejmě nejstarší kulturní rostlinou světa. Pochází z Číny, kde se pěstuje asi 2500 let,“ uvádí současná autorka Viola von Wachendorfová. I další knihy, popisující dějiny pěstování čaje, začínají podobnými příběhy. Bylo to ale tak doopravdy?   Některé legendy kladou počátky pěstování čaje dokonce ještě mnohem dál do minulosti. „Louis Lewin (německý farmakolog, žijící […]
premium
Výprava Lva z Rožmitálu dělala Čechům reklamu
Na 40 vybraných rytířů opouští Prahu a vydává se na západ. Mají přesvědčit svět, že Češi nejsou hordou krvežíznivých kacířů, ale kulturním národem, jehož spojencem stojí za to se stát i těm nejvýznamnějším panovníkům Evropy. Husitské války už jsou v českých zemích minulostí, ale pověst naší vlasti v zahraničí v jejich důsledku není příliš dobrá. Evropská společnost založená […]
premium
Plavba králů pobouřila Řeky
Briliantovou brož protentokrát oželela. Obvykle ji dostávají jako pozornost vznešené kmotry plavidel řeckých lodních magnátů. „Darujte mi místo toho plavbu pro mé hosty po Středozemním moři,“ žádá rejdaře Eugenidise Frederika, choť řeckého krále. Zkušeného rejdaře jen tak něco nerozhází, a tak Eugenios Eugenidis (1882–1954) přislíbí v roce 1954 řecké královně Frederice (1917–1981) finanční prostředky a pomoc […]
Věda a vynálezy
Evropu s Amerikou spojilo 587 000 kilometrů drátů
Dvě obří lodě se od sebe uprostřed Atlantiku začínají vzdalovat. Za každou z nich zůstávají na dně oceánu kilometry kabelu, který za pár dní spojí dva kontinenty. Komunikace na dálku prožívá od prvních zpráv pomocí bubnů či kouřových signálů bouřlivý vývoj. V roce 1832 se objevuje telegraf, který umí propojit jen dvě sousední místnosti, o rok později […]
Splnil se německému architektovi v Brně životní sen?
„Budeme žít natrvalo v Brně,“ domlouvají se snoubenci Greta Löw-Beerová a Fritz Tugendhat. Oba jsou potomci židovských německých rodin průmyslníků, usazených na jižní Moravě již po několik generací. Jako svatební dar Greta dostane od otce svažitý pozemek v brněnské rezidenční čtvrti Černá Pole.   Pro Gretu (1903–1970) se jedná již o druhý sňatek. Se svým […]
První autobusy v Praze nebyly zrovna spolehlivé
„Poskakují po dlažbě jako kozy a do kopce se sotva vyškrábou!“ stěžují si cestující na autobusy s nedokonalým odpružením, které jezdí z Malé Strany na Hradčany. Problémů s novým dopravním prostředkem je ale mnohem víc. A vážnějších!   Praha prožívá na počátku 20. století tramvajový boom. V roce 1907 je v provozu již přes 50 […]
James Watt nevěřil v parní dopravu
Tváří v tvář svým obrovským strojům nevěří, že by se jeho vynálezy někdy mohly pohybovat. „Jsou moc velké a těžké,“ tvrdí James Watt. Jeho následovníci to ale vidí jinak. Přimontují na ně kola a vyrazí pokořit silnice i železnice. Vždyť je to tak jednoduché…   Hukot strojů na čerpání vody se ozývá v mnoha britských […]
premium
Nenechte si ujít další zajímavé články
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
21stoleti.cz
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
epochaplus.cz
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale
Terazzo dózička zkrášlí váš pokoj
panidomu.cz
Terazzo dózička zkrášlí váš pokoj
Vyrobíte ji z ekologické pryskyřice jesmonite, která byla sice původně používána ve stavebnictví, ale před pár lety se stala hitem tvořivých videí. Určitě si ji oblíbíte, protože práci s ní zvládne každý. Budete potřebovat: silikonovou formu na odlévání, suchou a tekutou směs na míchání pryskyřice, barevné pigmenty, brusnou houbičku, několik menších a větších kelímků, míchátko,
Kouzlo toaletního stolku
rezidenceonline.cz
Kouzlo toaletního stolku
Každá žena touží po prostoru, v němž se může alespoň chvíli věnovat pouze sama sobě. Takové místo nabízí toaletní stolek, tradiční nábytkový doplněk ložnic nebo šaten. Při výběru se řiďte nejenom praktičností, ale i vzhledem. Toaletní stolek bývá jednou z věcí, které si do bytu pořizujeme jako poslední. Přitom je ideálním řešením ve chvíli, kdy
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
epochalnisvet.cz
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
Jakmile se narodíme, začíná se údajně odvíjet pravidelný cyklus biorytmů, který bude oscilovat ustáleným způsobem celým naším životem.   Každý z našich dnů, všechny významné propady, které nejsou zaviněné zvenčí, i naše osobní úspěchy, vše má jasnou periodu: 23 dní trvá fyzický cyklus, 28 emoční a ten intelektuální je pro změnu 33denní. A kdo je schopný
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
enigmaplus.cz
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
Hrad Kašperk byl nejvýše položeným královským sídlem v České republice. Až do dnešních dnů zde zůstala brána a hlavní palác, sevřený dvěma mohutnými čtyřhrannými věžemi. [gallery ids="152430,152429
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Laboratorní vs. přírodní diamanty
iluxus.cz
Laboratorní vs. přírodní diamanty
Diamanty vznikají v extrémních podmínkách hluboko pod povrchem Země po dobu miliard let, ale dnes je možné je vytvořit během několika týdnů v laboratoři. Syntetické diamanty, tzv. lab-growny, se preze
S kolagenem je kůže svěží
nejsemsama.cz
S kolagenem je kůže svěží
Bavíme se o základní bílkovině, která je stavebním kamenem naší pokožky. Co pro ni umí zajistit kolagen, nesvede nikdo jiný. Hlavně pevnost, pružnost a hydrataci. Zbystřit byste měla tehdy, když si všimnete čím dál větších známek stárnutí. Začíná to jemnými linkami kolem očí a rtů, pak nastoupí hlubší vrásky a nakonec pleť ztrácí plnost. To se hladina kolagenu v těle
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
epochanacestach.cz
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
Nenápadné místo v lese, v jehož centru je léčivý pramen Boží voda, pamatuje časy nebývalé slávy. Vydejte se s námi do někdejších proslulých lázní, kam lidé chodili za klidem i za zázraky! Pokud se vydáte z Mladé Boleslavi do Dobrovic, zpozorněte v úseku mezi obcemi Jemníky a Bojetice. Na úpatí zdejšího vrchu Chlum se totiž nachází pramen, který proslul jako
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
skutecnepribehy.cz
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
Vždy jsem se líbila chlapům, ale po dvou porodech jsem se se svou figurou mohla rozloučit. Přibrala jsem a kila nechtěla jít dolů. Pak přišel do mého života Drex. Když jsem čekala první miminko, byla jsem nekonečně šťastná. Ale taky jsem si začala všímat toho, že pro chlapy jsem se stala neviditelnou. A to pro mě byl
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
nasehvezdy.cz
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
Zase září štěstím, užívá si života. Iveta Lutovská (41) po boku přítele Vojty jen kvete. Dokonce to vypadá, že padne poslední překážka, aby vztah posunuli zase o něco dál! Ještě nedávno to vypadalo
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz