3. 12. 1310: Nově zvolený král Jan Lucemburský, novomanžel princezny Elišky Přemyslovny, obsadil Prahu a vypudil z Pražského hradu svého soka Jindřicha Korutanského.    
Domů     Ostrovům vládli mazaný korzár i baron Prášil
Ostrovům vládli mazaný korzár i baron Prášil
Móric Beňovský

„Ten člověk se mi líbí,“ říká si Ludvík XV. Bude to asi trochu dobrodruh a jeho původ je nejasný, ale právě takový muž by mu mohl pomoci při získávání nových území. Hrabě Móric Beňovský odchází z audience spokojený. Zapůsobit na důležité lidi umí.

Odvaha, trocha drzosti a notná dávka štěstí mu nechybí. Z rodného Vrbového na západním Slovensku se Móric Beňovský (1746–1786), syn z uherské šlechtické rodiny, pustil do světa.

Vzhledem k tomu, že podporoval polské povstalce proti ruské intervenci, skončil ve vězení na daleké Kamčatce. Podařilo se mu však odtamtud uprchnout, ukrást loď a s ní se mu povedlo jako prvnímu Evropanovi uskutečnit plavbu severním Pacifikem.

Po mnoha peripetiích skončila v roce 1772 v bretaňském přístavu Lorient. Móric se při ní nadchl pro objevování dalekých, neprobádaných končin. K tomu však potřebuje peníze. Obchází francouzské salony i ministry, snaží se najít sponzora pro své plány.

Lživé zprávy

Nevím, jak moc si vymýšlí, ale jeho plán zní slibně,“ pomyslí si Pierre Étienne de Boynes (1718–1783), francouzský ministr námořnictva. I jemu Beňovský předestřel svůj záměr uspořádat výpravu na ostrov Madagaskar a založit tam francouzskou kolonii.

Získá si ministrovu důvěru, a může se vydat na cestu. V čele asi 200 dobrovolníků se vyloďuje v listopadu 1773 na severovýchodě tohoto ostrova v Indickém oceánu. „Navazuji spojenectví s místními náčelníky,“ píše do Francie.

Po čase oznamuje, že se mu podařilo sjednotit kmeny a náčelníci ho prohlásili za ampansacabé, tedy nejvyššího krále. Dokonce má i svou vlajku a ostrovany naučil psát latinkou.

Z jeho hlášení vypadá vše nadějně, zprávy francouzských obchodníků z ostrova mluví ovšem o něčem úplně jiném. Většina Beňovského dobrovolníků zemřela na různé nemoci či v bojích s domorodci.

V září 1776 vysílá nový ministr námořnictva a kolonií Antoine de Sartine (1729–1821) na ostrov vyšetřovací komisi, která odhalí, že nemocnice, obchodní stanice a silnice, jimiž se Beňovský chlubil, prakticky neexistují.

Nevzdával se svého plánu na založení kolonie na ostrově.
Nevzdával se svého plánu na založení kolonie na ostrově.

Podrazí Francouze

Nevrací se s ostudou, ale se slávou. Beňovský se usazuje v Paříži, kam za ním přijíždí manželka i s dětmi. Touží uspořádat novou, ještě větší výpravu na Madagaskar.

Ve Francii se už ale nikdo nemá k tomu, aby jeho projekt financoval, a tak ho začne nabízet jinde. Zkouší to ve Vídni, v Americe i Británii, všude zůstane jen u příslibů. Nakonec si získá při návštěvě Ameriky dva baltimorské obchodníky.

„Když mě finančně podpoříte, budu vám za to pravidelně odtamtud dodávat otroky,“ slibuje jim. V říjnu 1784 vyplouvá s lodí Intrepid ke „svému“ ostrovu.

O jeho záměrech se dozvědí Francouzi a vnímají je jako ohrožení svých zdejších obchodních zájmů. François de Souillac (1732–1803), francouzský guvernér ostrova Mauricius, vysílá na Madagaskar malou vojenskou jednotku.

23. května 1786 vojáci zaskočí Beňovského, jenž po statečném boji umírá v osadě Mauritania, kterou pokřtil po sobě. Nebyl však jediným samozvaným ostrovním králem…

Dánské lodě za napoleonských válek napadaly britská plavidla.
Dánské lodě za napoleonských válek napadaly britská plavidla.

Slibuje tlumočení

Na Islandu zavlála neznámá vlajka. Modrá se třemi sušenými treskami. „Zase nějaké novoty,“ říkají si Islanďané. I k nim doléhají v roce 1809 napoleonské války.

Island patří už pár staletí Dánsku, jehož flotila je potenciálním spojencem dobyvačného Korsičana, proto na ni zaútočí Britové. Na jedné z dánských lodí zvané Admiral Juel slouží mladý dobrodruh Jorgen Jorgenson (1780–1841).

Na moře odešel tento syn královského hodináře z Dánska jako 15letý, navštívil jižní Afriku i Austrálii, byl u zakládání prvních osad v Tasmánii. S Admiralem Juelem momentálně napadá jako korzár anglické obchodní lodě, až ho Britové chytí.

Poradí si po svém. „Poplujeme na Island, uzavřete tam výhodný obchod,“ přesvědčuje jednoho britského obchodníka. Životní podmínky Islanďanů jsou katastrofální.

Ostrov se ještě nevzpamatoval z jedné z největších sopečných katastrof, výbuchu sopky Laki v roce 1783, navíc dánský obchodní monopol způsobuje, že Islanďané trpí nedostatkem potravin. Jorgenson se nabízí jako tlumočník, situace se ale poněkud zvrtne.

Uprchlý zajatec Jorgen Jorgenson vyhlásil nezávislost Islandu.
Uprchlý zajatec Jorgen Jorgenson vyhlásil nezávislost Islandu.

Vládce psích dnů

Využije momentu překvapení. 26. června 1809, jen co dorazí na lodi Clarence k islandským břehům a guvernér, dosazený Dány, jim nepovolí vyložit zboží, s několika členy posádky ho zatkne.

Jorgenson vyhlašuje nezávislost Islandu, označuje se „protektorem“ a chystá se obnovit Althing, tradiční místní sněm. Slibuje rozsáhlé reformy i volný obchod. Sní o tom, že tu založí novou republiku po americkém vzoru.

Jeho sen však netrvá ani dva měsíce, pak připlouvá britská válečná loď Talbot. „Zatýkáme vás za útěk ze zajetí,“ vyslechne si verdikt. Jorgensona odvezou do anglického vězení, nabízí Britům své služby jako špion a posléze žije v Tasmánii.

Pro Islanďany však zůstává „králem psích dnů“. Vládl jim totiž v období vrcholného léta, nazývaném psí dny podle postavení Siria, nejjasnější hvězdy v souhvězdí Velkého psa.

Zaostřeno na osobnosti
Rodinná tragédie
Smrt ani ne dvouletého prince Alfréda Britského v roce 1782, devátého a nejmladšího syna Jiřího III. (1738–1820), královskou rodinu zasáhla. O půl roku později zemřel na neštovice i jeho bratr. Král se z toho pomátl a se syny vedl imaginární rozhovory.
Obdiv k velikánům
Francouzský malíř Jacques-Louis David (1748–1825) se v roce 1774 vydává do Itálie a po návratu se proslaví obrazy s antickými náměty. Pak se dá do služeb revoluce a stane se i dvorním malířem Napoleona. Po jeho pádu skončí ve vyhnanství v Bruselu.
Poklona od krále
„Žena pohlavím a muž duchem,“ vysekl Fridrich II. Pruský posmrtně poklonu Karolíně Falcko-Zweibrückenské (1721–1774). Lankraběnka patřila k nejučenějším ženám své doby, zajímala se o hudbu a literaturu, podporovala spisovatele i filozofy.
Stop jezuitům
Klement XIV. (1705–1774) byl zvolen papežem z větší části proto, že se od něj očekávalo zrušení jezuitského řádu. 21. července 1773 pak skutečně podepsal dokument, jímž se tento řád ruší navždy a neodvolatelně.
Zaostřeno na dobu
Nebezpečná četba
V roce 1774 vydává Johann Wolfgang von Goethe svůj román Utrpení mladého Werthera. Někteří romantičtí mladí muži páchají po vzoru hrdiny sebevraždy, proto německý autor do druhého vydání doplní jako motto výstrahu: „Buď muž a nenásleduj mě!“
Ostrov ptáků
5. srpna 1775 vplul španělský námořník Juan Manuel de Ayala s lodí San Carlos jako první Evropan do Sanfranciského zálivu a 11. srpna v něm zakotvil u opuštěného ostrova obývaného hejny mořských ptáků. Dostal podle nich jméno Alcatraz.
Běsnící živel
V říjnu 1780 udeřil v Karibiku Velký hurikán, při kterém zahynulo asi 22 000 lidí, nejvíc v historii, ostrov Barbados byl zcela zpustošený. Tisíce lidí přišly o život i na moři, v době americké války za nezávislost se tu soustředila britská a francouzská loďstva.
Měděný jezdec
V Petrohradu byla v roce 1782 odhalena na Senátním náměstí jezdecká socha Petra Velikého. Objednala ji Kateřina Veliká a francouzský sochař Étienne Maurice Falconet na ní pracoval od roku 1766. Název Měděný jezdec je podle Puškinovy poemy.
Související články
reklama
Zajímavosti
6× rodné domy slavných: Bohuslav Martinů strávil dětství na věži
V těsné blízkosti bytu duní ohlušující věžní zvony. Uloženo v zásuvce prádelníku si tu ale tiše a spokojeně pobrukuje malé dítě, kterému je předurčeno stát se jedním z největších českých hudebních skladatelů v dějinách. Obohatili českou historii o nesmrtelná hudební či výtvarná díla, nebo se zapsali do dějin jako významné osobnosti světové vědy. Pocházeli ale většinou ze […]
premium
Zastřelil se krotitel Dunaje kvůli ženě?
V bratislavských ulicích je už od rána vidět hloučky lidí. Rozčileně gestikulují, vypadají překvapeně. „Opravdu spáchal Lanfranconi sebevraždu? A proč?“ dohadují se o nečekaném osudu úspěšného inženýra, který „zkrotil“ Dunaj. Už dávno nebyl v tehdejším Prešpurku (Bratislavě) cizincem. Enea Grazioso Lanfranconi (1850–1895) se sice narodil do známé majetné rodiny v Lombardii, do Bratislavy se ale přestěhoval s rodiči, když […]
Strefoval se vévoda perem do pařížské smetánky?
V politice ani na bitevních polích velkých vítězství nedosáhl. A během povstání Frondy vévoda Rochefoucauld málem zemřel! Když se uzdraví, rapidně změní svůj život. Stává se mistrem hořkých postřehů o slabostech společnosti, jimiž se proslaví po celé Evropě! Pochází ze starobylé šlechtické rodiny. Vévoda François de La Rochefoucauld (1613–1680) se narodil v Paříži, získá vzdělání […]
Komuna 1 chystala atentát pudinkovou bombou
Hlavně bulvární plátky jim to pořádně natřou. Udělají z nich atentátníky, kteří se paktují s čínskými komunisty. Pravda, členové Komuny 1 skutečně uvažovali o sestrojení bomby. Ovšem ta by americkému viceprezidentovi nanejvýš ušpinila oblek!   Západní Německo si vede dobře. V 50. letech minulého století, kdy mu vládnou premiér Konrad Adenauer (1876–1967) a ministr financí Ludwig Erhard […]
premium
Věda a vynálezy
K první transplantaci rohovky došlo v Olomouci
Byl neopatrný. Domkář Alois Glogár si při práci s nehašeným vápnem vážně poranil obě oči. Postupně ztrácí zrak a brzy nejspíš zcela oslepne! Dá se mu nějak pomoci? Olomoucký lékař Zirm věří, že ano. Naději vidí v transplantaci rohovky, která se ale dosud ještě nikomu nepovedla…   Je výborný student, na vídeňském gymnáziu patří k nejlepším! Po jeho […]
Praha poprvé přestěhovala kapli o 31 metrů
Praha chystá přestavbu vltavského nábřeží u Čechova mostu. Problém je, že v místě plánovaných prací stojí barokní kaple ze 17. století. Město ji nechce bourat, a tak nezbývá než ji přestěhovat. Otázkou je, jestli to vůbec půjde. O něco podobného se v Československu zatím nikdo nepokusil!   Kapli svaté Máří Magdaleny nechal v roce 1635 vystavět na klášterní […]
Sloužili papíroví draci ke svrhávání bomb?
Povstaleckou pevností se nesou ohlušující výbuchy a vyděšené výkřiky. Rebelové tu právě po desítkách umírají v sutinách. „Co se to u všech ďasů děje!?“ diví se. Nikde totiž nevidí nepřítele. Na hlavy se jim přesto snášejí zapálené sudy se střelným prachem. Vzduchem je sem přinášejí papíroví draci…   Dlouhé roky se čínský učenec Mocius (asi 470–391 […]
5 odvážných předpovědí futuristů: Vymýtíme komáry i lidskou hloupost
Optimismus. Ten je patrný z většiny předpovědí, které v první polovině 20. století vědci činí. Věří, že jakmile se kalendář převalí přes jubilejní rok 2000, lidstvo vyřeší většinu svých problémů – od těch závažných až po ty malicherné…   Průmyslová revoluce je na přelomu 20. století již zajetá věc a její plody se zákonitě promítají do každé […]
premium
Nenechte si ujít další zajímavé články
Škoda že jsem to nezjistila dříve
nejsemsama.cz
Škoda že jsem to nezjistila dříve
Bratranec s námi vyrůstal pod jednou střechou, protože mu údajně zemřeli rodiče. Když ale zemřel, během vyřizování papírů jsem zjistila, že všechno bylo úplně jinak. Celý svůj život bych se rozdala pro druhé. Proto vlastně nebylo pro nikoho žádným překvapením, že jsem se vydala na dráhu pečovatelky. Práce to je nesmírně těžká, člověk je unavený a kolikrát
Domácí sebeobrana proti vánočnímu stresu
panidomu.cz
Domácí sebeobrana proti vánočnímu stresu
A je tu zas advent a měli bychom se těšit na svátky. Jenže zařídit, aby bylo napečeno, uklizeno, mít nakoupené dárky… A tak se ocitáme ve stresu. Tak to ale vůbec být nemusí. Braňte se. Třeba tím, že si uděláte čas na sebe a drobné rituály, které vám pomohou. Jděte ven do přírody Myslíte, že
Co nevíte o vodíkových vozech: Nádrž má tři pláště, tankování řídí elektronika
21stoleti.cz
Co nevíte o vodíkových vozech: Nádrž má tři pláště, tankování řídí elektronika
Vodíkové vozy nejsou na silnicích příliš obvyklé, Toyota v nich ale vidí vedle elektromobilů alternativu pro ekologickou mobilitu budoucnosti. Důležitým aspektem je také bezpečnost. Tu zajišťuje speci
Pronásleduje norskou princeznu duch nacistického generála?
epochalnisvet.cz
Pronásleduje norskou princeznu duch nacistického generála?
Princezna Martha Louise, dcera norského krále Haralda v podcastu Modern Royal šokuje posluchače, když uvede, že ji trápí duch nacistického generála. Prý na ni zírá, kdykoli je v určité místnosti v norském královském paláci. Podle jejího otce jde o Němce Wilhelma Rediesse, který se v oné místnosti zastřelil!   Princezna Martha Louise Norská (*1971) je
Poklad hlídalo děsivé zvíře a nenechalo si ho vzít
skutecnepribehy.cz
Poklad hlídalo děsivé zvíře a nenechalo si ho vzít
Zříceniny i jeskyně mě vždycky lákaly. Musí v nich být ukryto tolik úžasných pokladů, které čekají na své nalezení! Někdo je ale hlídá. Kdo by nechtěl najít opravdový poklad? Každý o tom sní alespoň jako dítě. Mně to vydrželo celý život, a někdy na to myslím i dnes, když se v noci probudím. Vždyť musí existovat tolik dosud nenalezených pokladů, že
Dala žena Chmelovi ultimátum?
nasehvezdy.cz
Dala žena Chmelovi ultimátum?
Herec Igor Chmela (53) z Jedné rodiny skončil na samotném prahu vyhoření. Až nedávno si uvědomil, že nechce svou práci stavět nad rodinu. Byly totiž časy, kdy děti skoro neviděl. Potkali se v pond
Markéta Pyskatá označila svého chotě za neplodného
epochaplus.cz
Markéta Pyskatá označila svého chotě za neplodného
Rozzuřeně buší na bránu, ale nikdo mu neotevírá. Nadávky jenom prší. Těšil se, že po úspěšném lovu spočine v posteli, ale teď má smůlu. Ta pyskatá bestie ho odmítá pustit domů. Brána hradu Tirol ale před Janem Jindřichem Lucemburským a jeho družinou zůstane zavřená. Ve věku pouhých pěti let přijíždí Jan Jindřich Lucemburský (1322–1375), v pořadí
Skvělá štola podle receptu z Drážďan
tisicereceptu.cz
Skvělá štola podle receptu z Drážďan
Je plná kandovaného ovoce a mandlí. Doslova se rozplývá na jazyku. Suroviny 250 g másla + máslo na potření špetka soli 250 ml mléka moučkový cukr na posypání 1 lžíce hnědého rumu 120 g rozi
DS N°8: nová generace DS Automobiles
iluxus.cz
DS N°8: nová generace DS Automobiles
Několik týdnů před představením svého zásadního nového modelu odhaluje společnost DS Automobiles novou filozofii pojmenování. Tento přístup propojuje názvy stávající modelové řady a názvy budoucích mo
Monolity z Baalbeku: Kdo a jak přemisťoval obří kvádry?
epochanacestach.cz
Monolity z Baalbeku: Kdo a jak přemisťoval obří kvádry?
Je to záhada, která stále nemá uspokojivé vysvětlení. Féničané před 5000 lety dokázali nejen opracovat, ale hlavně vylomit a přemístit obří kameny o hmotnosti stovek tun. Záhada je o to větší, že ani s dnešní moderní technikou by se nám to nepodařilo. Doslova monumentální je fénická výstavba v Baalbeku, historickém městě ležícím ve východním Libanonu, asi
Design floridské vily s vlastním příběhem
rezidenceonline.cz
Design floridské vily s vlastním příběhem
Rekonstrukce vily v Palm Beach zachovala její původní eleganci, zároveň jí vtiskla nový esprit uplatněním extravagantních pláten a mixem klasického a moderního nábytku. Se svou rafinovanou hrou kontrastů, spojení a harmonií interiérový design floridské vily od studia Les Ensembliers znovuobjevuje styl Palm Beach. „Tohoto výsledku jsme dosáhli v těsné spolupráci s naší klientkou,“ vysvětluje Richard Ouellette, hlavní designér
Existuje mezi partnery nadpřirozené pouto?
enigmaplus.cz
Existuje mezi partnery nadpřirozené pouto?
Různé studie prokazují, že mezi členy rodiny, které spojuje silné pouto, může existovat cosi jako přenos myšlenek či pocitů. [gallery ids="148477,148476,148478"] Až 65 procent matek ví, jak se
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz