12. 7. 100 př. n. l.: Na svět přišel Julius Caesar, římský vojevůdce, politik a jeden z nejmocnějších mužů antické historie.    
Domů     Simon Stevin bavil knížete jachtou na kolečkách
Simon Stevin bavil knížete jachtou na kolečkách
6.2.2025
Simon Stevin bavil knížete jachtou na kolečkách

Po rovné písčité pláži severovýchodně od Haagu se pod napnutými plachtami řítí na kolech neobvyklé vozidlo. Kníže Mořic Oranžský právě pořádá zábavnou vyjížďku pro své nejvýznamnější hosty.

Když se v roce 1548 v Bruggách (dnes v Belgii) po románku s Anthonisem Stevinem narodí bohaté měšťanské dcerce Catelyne van der Poortové nemanželský syn, nikdo to kromě jejího bezprostředního okolí a běžných pomluv či drbů nezaznamená.

Ani nejbližší roky nepřinesou nic, co by stálo za zápis do historie, a tak o dětství Simona Stevina (†1620) příliš informací neexistuje. Sotva ale povyroste, dějiny ho už vynechat nemohou…

Na skok doma

Simon nastoupí jako berní úředník v Bruggách, táhne ho to ale do světa. Už jen proto, že jako kalvinista nemá v převážně katolickém městě na růžích ustláno. Je mu 23 let, když jistotu zaměstnání opouští a vydává se do neznáma na zkušenou.

Během svých cest pozná Prusko, Dánsko, Norsko, Polsko, Švédsko i Nizozemsko. V roce 1576 zavládne v Bruggách konečně náboženská tolerance. „Teď je čas vrátit se domů,“ rozhodne se Simon a rychle získá místo městského úředníka na radnici.

V Bruggách ale ani po tomto svém návratu nevydrží dlouho. V únoru 1583 se zapisuje na univerzitu v nizozemském Leidenu pod jménem Simon Stevinus De Brugensis.

Pozemní jachta mohla uvézt najednou až 28 cestujících.
Pozemní jachta mohla uvézt najednou až 28 cestujících.

Jak zaplavit zemi

V Leidenu kromě vzdělání získává i cenné kontakty a zakrátko se stává vychovatelem a rádcem knížete Mořice Oranžského (1567–1625), budoucího místodržitele nizozemských provincií.

Ten si natolik váží technických schopností svého staršího přítele, že ho jmenuje vrchním dozorčím holandských pozemních a vodních staveb a svěří mu výstavbu sítě kanálů. Stevin navrhuje mlýny či bagry, ale současně je cenný i pro armádu.

Přepracovává klasické italské vzory vojenských opevnění pro podmínky holandské krajiny, vymýšlí nejpraktičtější organizaci vojenského ležení a zavádí taktiku otevírání stavidel k zaplavení země, poskytuje detailní rady, jak udržovat potřebnou hladinu vody v příkopech…

Kdo je dobrý poddaný?

Stevin vydává odborné učebnice, především v oboru matematiky a fyziky, a na Mořicův popud dokonce zakládá na univerzitě v Leidenu inženýrskou školu. Věnuje se ale i dalším oborům.

Ve svém díle Teorie pěveckého umění přichází s rozdělením oktávy na 12 intervalů. Všechny tehdejší banky Evropy používají jeho odborný spis o úrokových sazbách. Věnuje se také společenským vědám.

„Občan by měl jako dobrý poddaný dodržovat pravidla stanovená úřady,“ píše například ve svém spise Občanský život.

Dochovaná účetní kniha hovoří o tom, že kníže oceňuje Stevinovy služby na svou dobu velice štědrým ročním platem 600 holandských zlatých.

Pro pobavení smetánky

Pro svého chlebodárce Mořice Oranžského v roce 1603 Simon Stevin postaví unikátní technickou hračku – pozemní jachtu poháněnou větrem.

Čtyřkolové plavidlo, řečené Zeilwagen, je vybaveno dvěma plachtami, dosahuje nečekané rychlosti a 100kilometrovou vzdálenost po pláži mezi Scheveningenem u Haagu a městečkem Petten urazí za méně než dvě hodiny.

Mořic Oranžský jachtu používá k pobavení svých přátel, takže vítá, že snadno uveze až 28 lidí. Osobně pověřuje významného dobového rytce Willema van Swanenburgha (1580–1612) vytvořením pečlivě provedených rytin, které zdokumentují provoz unikátního vozidla.

Koule letí z věže

Simon Stevin je nyní uznávaným matematikem a fyzikem. Už v roce 1586 vydal své zásadní dílo Principy rovnováhy, v němž řešil mimo jiné pohyb těles po nakloněné rovině a jako první začal používat vektory.

V matematice mu náleží primát také v použití desetinné čárky a jeho kniha Umění desetin o tomto matematickém pojmu později inspiruje amerického státníka Thomase Jeffersona (1743–1826) při zavádění nové měny.

Právě pod vlivem Stevinovy práce je dolar rozdělen na centy podle desítkové soustavy.

Kromě toho renesanční génius studuje hydrostatiku, přičemž představuje takzvaný hydrostatický paradox, popisující, že tlak v kapalině je nezávislý na tvaru nádoby, ale závisí pouze na hloubce. Své poznatky o vztlaku využívá při stavbě lodí.

Zdokonaluje také námořní navigaci. Na Stevinovy experimenty s pádem různě těžkých olověných koulí z desetimetrové výšky z kostelní věže pak o tři roky později naváže další z osobností světové vědy, Ital Galileo Galilei (1564–1642).

Simon Stevin začíná mít pověst génia. „Je to důstojný pokračovatel Archimeda a Leonarda da Vinciho,“ prohlašují o něm znalci.

Jeho pokusy s pádem koulí později napodobil slavný Galileo Galilei.
Jeho pokusy s pádem koulí později napodobil slavný Galileo Galilei.

Místo smrti neznámé

Na stará kolena Simon Stevin nalezne i osobní štěstí. Je mu 66 let, když vstupuje do manželství s podstatně mladší Catharinou Crayovou. V tu chvíli mu zbývá pouhých šest let života, ale stačí ještě zplodit čtyři děti.

Rodina žije v Haagu v domě, který Stevin koupil v ulici Raamstraat v roce 1612 za 3800 zlatých. Velký vědec je finančně zabezpečen, ale jeho věhlas ještě není dostatečný. Historie si dokonce ani není jista, zda zemřel v Haagu, nebo v Leidenu.

Teprve v dalších staletích si svět začne odkazu Simona Stevina vážit tak, jak si zaslouží.

Foto: Wikimedia Commons, Meisterdrucke.com
Zdroje informací: HORST, Han van der. Dějiny Nizozemska, wikipedia.org
Související články
reklama
Zajímavosti
Popravili poslední královnu při komunistických čistkách?
Protivníky při útoku úmyslně děsí sborovým řevem, vystřelují hvízdající šípy nebo zakládají mnoho táborových ohňů, aby vyvolali dojem, že je jejich armáda podstatně větší než ve skutečnosti. Tyto triky a také um jejich vojevůdců nesou své ovoce. Díky nim mongolská říše vzkvétá, ale všeho jen do času!   Mongolové v dobách své největší slávy – […]
premium
Opomíjený Perugino: Kdysi byl slavnější než da Vinci
S vypětím všech sil dokončuje stárnoucí Pietro Perugino své poslední dílo. Jde o fresku Madony s dítětem v kostelíku v městečku Fontignano. O pár desetiletí dříve přitom patřil mezi nejvyhledávanější malíře Itálie. „Za peníze byl ochoten zaprodat duši,“ uvádí životopisec Vasari. Zničila Peruginovu hvězdnou kariéru hamižnost? Na hlavní oltářní stěně v Sixtinské kapli ve Vatikánu se rýsuje freska Narození Páně. Jejím […]
Rusové museli USA uplatit, aby Aljašku koupily
Alexandr II. rázuje po místnosti sem a tam. Dobře ví, že mu teče do bot. Řada neúspěšných válek zemi zcela zdecimovala. Dluhy navíc začínají být neúnosné. „Prodejte Aljašku,“ rozhodne nakonec, „stejně slouží jen jako výběh pro lední medvědy!“  V médiích Aljašku označují všelijak – jako velkou zamrzlou hroudu ledu, ledárnu či Sewardovu ledničku. Ve Spojených státech […]
Vězeň Jiřího z Poděbrad chránil korunovační klenoty
Jeden z nejmocnějších mužů království Menhart z Hradce je opět za mřížemi. Zatím vždy ho jeho protivníci propustili. Nyní se ukáže, zda se dříve dostaví svoboda, nebo smrt. K husitství má šlechtický synek Menhart II. z Hradce (1398–1449) od mládí vztah. Vždyť i jeho otec Jan starší z Hradce (†1417), nejvyšší zemský hofmistr, se ke kališníkům přidal v roce 1415 po […]
premium
Věda a vynálezy
Krále českého skla okradla konkurence
Výbuch odhodí Egermanna na dveře. Omdlí, a když po chvíli zase přijde k sobě, ucítí prudkou bolest. Leží v kaluži krve, vlasy má sežehnuté a na několika místech těla je ošklivě popálený. Brzy se ale dá zase dohromady a pokračuje ve svých experimentech!   Nikdo se neusmívá ani nepláče štěstím. Manželé Egermannovi by byli raději, […]
premium
Sklidil první Londýňan s deštníkem posměch?
„Jen se na něj podívejte!“ ukazují si Londýňané s úšklebkem na britského cestovatele a filantropa Jonase Hanwaye. Roku 1760 se nese městem, a když se z oblohy spouští déšť, pohotově roztahuje deštník. Věc v britské metropoli té doby nevídanou.   Starověk Záležitost žen a císařů Výsada aristokracie, nebo rovnou císařů. Deštníky se podle dochovaných zápisů […]
Bombardér vozil pasažéry v proutěných křesílkách
Je sice pořádná zima, ale na letišti kousek od Versailles se to hemží lidmi. Na vzlet se připravuje slavný francouzský bombardér Farman. Místo bomb však bude mít 8. února 1919 zcela jiný náklad…   Francouzští bratři Farmanové chystají žhavou novinku. Zapálení aviatici, z jejichž dílny vyšel slavný bombardovací letoun Farman 60 s přízviskem Goliáš, nestihli svůj aeroplán […]
6 čínských vynálezů, které změnily svět
Ting, vyčerpaná po celodenní dřině, si sedne ke své misce nudlí. S chutí se pouští do jídla. Bez těstovin by na samé výspě Říše středu se svou rodinou nepřežila…   Rychle hotové jídlo v podobě misky nudlí vítězí v čínské kuchyni už po tisíce let. Jeden archeologický objev rozsekne i dlouholetý spor Číňanů s Italy, […]
premium
Nenechte si ujít další zajímavé články
Když konturování, tak podle tvaru obličeje
panidomu.cz
Když konturování, tak podle tvaru obličeje
Konturování je jednou z nejužitečnějších metod make-upu a vyplatí se ji naučit. Dokáže totiž vytvořit iluzi ideálního tvaru obličeje. Konturování vlastně napodobuje efekt světla a stínu: Světlem vytahuje líbivé rysy obličeje a tmavšími tóny zatlačuje do pozadí ty méně povedené. A protože každá tvář je originál, neexistuje jeden univerzální postup, jak si konturováním dodat na
Ruce, které nezapomínají
skutecnepribehy.cz
Ruce, které nezapomínají
Někdy mám pocit, že se celý život vejde do pár doteků. Do jemného pohlazení po vlasech nebo hrnku, který podáváte druhému, aby ho zahřál. Moje ruce si toho pamatují víc než moje hlava. Prsty mám pokřivené, klouby už dávno nepracují, jak by měly, ale ty staré dlaně… pořád cítí. Je v nich vše: dětství, práce, radosti, pády i ta každodenní
Za tajemnými menhiry po Česku
epochanacestach.cz
Za tajemnými menhiry po Česku
Česká republika je poseta menhiry různého stáří a původu. K některým se pojí temné historické pověsti, jiné jsou vyhlášené pro své energetické působení. Navštivte s námi oblíbené menhiry, jež zdobí naši zem. Zakletý mnich u Drahomyšle Zakletý mnich u Drahomyšle (viz úvodní foto) poblíž Žatce je asi naším nejznámějším menhirem. O tomto kameni také existuje pověst. V
Duchovny se tajně podruhé oženil s o 25 let mladší kráskou
nasehvezdy.cz
Duchovny se tajně podruhé oženil s o 25 let mladší kráskou
Po rozvodu s herečkou Téou Leoni (59) v roce 2014 herec, režisér a scenárista, dobře známý ze seriálu Akta X a Californication, David Duchovny (64), tvrdil, že je příliš starý na to, aby se znovu ožen
V Belize byla objevena přes 1600 let stará hrobka mayského krále
21stoleti.cz
V Belize byla objevena přes 1600 let stará hrobka mayského krále
Hrobka náležela králi jménem Te K’ab Chaak, zakladateli města Caracol, které bylo významným centrem Mayské nížiny během 6. a 7. století. Je to po 40 letech poprvé, kdy byla nalezena identifikovatelná
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
rezidenceonline.cz
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
To všechno naše domovy získají, pokud je vybavíme některým z moderních typů sedacího nábytku s přiznanou konstrukcí ze dřeva či kovu. Zvolené řešení ovlivňuje samozřejmě jak vzhled, tak funkčnost každé sedací soupravy, a to i v případě, že konstrukční prvky nejsou vidět. Ocelové i dřevěné prvky ovšem bývají kvůli svému vzhledu přiznané, a to ve
Tajemný africký horoskop
nejsemsama.cz
Tajemný africký horoskop
Pod horkým saharským sluncem vznikla kdysi magická geomantie. Jde o věštecké umění z předmětů, které bylo v dávných dobách důležité pro přežití. Věštilo se z kostí, hlíny, kamenů či písku. Najděte své znamení, a dozvíte se úžasné věci. Víte, jaké jsou vaše šťastné dny a co to o vás všechno vypovídá? Zjistěte podle svého narození, ke kterému magickému znamení patříte. Silný Baobab 4.
Muffiny s jahodami a jogurtem
tisicereceptu.cz
Muffiny s jahodami a jogurtem
Jogurt lze naředit několika kapkami mléka. Suroviny na 12 kusů 100 g hladké mouky 120 g pohankové mouky 80 g cukru krystal 1 lžička skořice 2 lžičky prášku do pečiva 2 lžíce oleje 1 rozmix
Podprsenka: Od mučivého korzetu k osvobozujícímu designu
epochaplus.cz
Podprsenka: Od mučivého korzetu k osvobozujícímu designu
Dokud ženy nosily korzety, a že to trvalo hezkých pár století, nemohly volně dýchat a měly jeho vinou i jiné, velmi vážné zdravotní problémy, jako například poškození vnitřních orgánů. Korzet zkrátka není nic, do čeho byste se dnes chtěly dobrovolně nasoukat. Naštěstí se našly průkopnice i muži, kteří se postarali o to, aby ženy mohly
Deset bytostí z českého folkloru, o kterých jste možná nikdy neslyšeli
enigmaplus.cz
Deset bytostí z českého folkloru, o kterých jste možná nikdy neslyšeli
V našich pověstech se to všelijakými strašidly a přízraky jen hemží. V různých formách se vyskytují snad na každém hradě, ale také v lesích, v podzemí či dokonce v ulicích měst. Narazit na ně můžete,
Rostlina umí přizpůsobit přenos pylu podmínkám prostředí, odhalují čeští vědci
epochalnisvet.cz
Rostlina umí přizpůsobit přenos pylu podmínkám prostředí, odhalují čeští vědci
Ač vědci zkoumají rostliny do detailů na úrovni molekul či z globálních perspektiv, jsou stále okamžiky jejich života, jež jsou prakticky neprobádané a dají se na nich udělat průlomové objevy. Jedním z nich je uvolňování pylu prašníky a jeho přenos hmyzem mezi květy. Prchavý děj, k jehož studiu nám víc než moderní přístroje pomůže
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
iluxus.cz
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
Exkluzivní šampaňské MUMM Cordon Rouge uskutečnilo první piknik v rámci 59. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Akce, jež proběhla v malebné zahradě hotelu Imperial, přivítala řadu
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz