7. 2. 1311: Čtrnáctiletý Jan Lucemburský byl korunován českým králem, jeho o čtyři roky starší manželka Eliška Přemyslovna českou královnou.    
Domů     Simon Stevin bavil knížete jachtou na kolečkách
Simon Stevin bavil knížete jachtou na kolečkách
Simon Stevin bavil knížete jachtou na kolečkách

Po rovné písčité pláži severovýchodně od Haagu se pod napnutými plachtami řítí na kolech neobvyklé vozidlo. Kníže Mořic Oranžský právě pořádá zábavnou vyjížďku pro své nejvýznamnější hosty.

Když se v roce 1548 v Bruggách (dnes v Belgii) po románku s Anthonisem Stevinem narodí bohaté měšťanské dcerce Catelyne van der Poortové nemanželský syn, nikdo to kromě jejího bezprostředního okolí a běžných pomluv či drbů nezaznamená.

Ani nejbližší roky nepřinesou nic, co by stálo za zápis do historie, a tak o dětství Simona Stevina (†1620) příliš informací neexistuje. Sotva ale povyroste, dějiny ho už vynechat nemohou…

Na skok doma

Simon nastoupí jako berní úředník v Bruggách, táhne ho to ale do světa. Už jen proto, že jako kalvinista nemá v převážně katolickém městě na růžích ustláno. Je mu 23 let, když jistotu zaměstnání opouští a vydává se do neznáma na zkušenou.

Během svých cest pozná Prusko, Dánsko, Norsko, Polsko, Švédsko i Nizozemsko. V roce 1576 zavládne v Bruggách konečně náboženská tolerance. „Teď je čas vrátit se domů,“ rozhodne se Simon a rychle získá místo městského úředníka na radnici.

V Bruggách ale ani po tomto svém návratu nevydrží dlouho. V únoru 1583 se zapisuje na univerzitu v nizozemském Leidenu pod jménem Simon Stevinus De Brugensis.

Pozemní jachta mohla uvézt najednou až 28 cestujících.
Pozemní jachta mohla uvézt najednou až 28 cestujících.

Jak zaplavit zemi

V Leidenu kromě vzdělání získává i cenné kontakty a zakrátko se stává vychovatelem a rádcem knížete Mořice Oranžského (1567–1625), budoucího místodržitele nizozemských provincií.

Ten si natolik váží technických schopností svého staršího přítele, že ho jmenuje vrchním dozorčím holandských pozemních a vodních staveb a svěří mu výstavbu sítě kanálů. Stevin navrhuje mlýny či bagry, ale současně je cenný i pro armádu.

Přepracovává klasické italské vzory vojenských opevnění pro podmínky holandské krajiny, vymýšlí nejpraktičtější organizaci vojenského ležení a zavádí taktiku otevírání stavidel k zaplavení země, poskytuje detailní rady, jak udržovat potřebnou hladinu vody v příkopech…

Kdo je dobrý poddaný?

Stevin vydává odborné učebnice, především v oboru matematiky a fyziky, a na Mořicův popud dokonce zakládá na univerzitě v Leidenu inženýrskou školu. Věnuje se ale i dalším oborům.

Ve svém díle Teorie pěveckého umění přichází s rozdělením oktávy na 12 intervalů. Všechny tehdejší banky Evropy používají jeho odborný spis o úrokových sazbách. Věnuje se také společenským vědám.

„Občan by měl jako dobrý poddaný dodržovat pravidla stanovená úřady,“ píše například ve svém spise Občanský život.

Dochovaná účetní kniha hovoří o tom, že kníže oceňuje Stevinovy služby na svou dobu velice štědrým ročním platem 600 holandských zlatých.

Pro pobavení smetánky

Pro svého chlebodárce Mořice Oranžského v roce 1603 Simon Stevin postaví unikátní technickou hračku – pozemní jachtu poháněnou větrem.

Čtyřkolové plavidlo, řečené Zeilwagen, je vybaveno dvěma plachtami, dosahuje nečekané rychlosti a 100kilometrovou vzdálenost po pláži mezi Scheveningenem u Haagu a městečkem Petten urazí za méně než dvě hodiny.

Mořic Oranžský jachtu používá k pobavení svých přátel, takže vítá, že snadno uveze až 28 lidí. Osobně pověřuje významného dobového rytce Willema van Swanenburgha (1580–1612) vytvořením pečlivě provedených rytin, které zdokumentují provoz unikátního vozidla.

Koule letí z věže

Simon Stevin je nyní uznávaným matematikem a fyzikem. Už v roce 1586 vydal své zásadní dílo Principy rovnováhy, v němž řešil mimo jiné pohyb těles po nakloněné rovině a jako první začal používat vektory.

V matematice mu náleží primát také v použití desetinné čárky a jeho kniha Umění desetin o tomto matematickém pojmu později inspiruje amerického státníka Thomase Jeffersona (1743–1826) při zavádění nové měny.

Právě pod vlivem Stevinovy práce je dolar rozdělen na centy podle desítkové soustavy.

Kromě toho renesanční génius studuje hydrostatiku, přičemž představuje takzvaný hydrostatický paradox, popisující, že tlak v kapalině je nezávislý na tvaru nádoby, ale závisí pouze na hloubce. Své poznatky o vztlaku využívá při stavbě lodí.

Zdokonaluje také námořní navigaci. Na Stevinovy experimenty s pádem různě těžkých olověných koulí z desetimetrové výšky z kostelní věže pak o tři roky později naváže další z osobností světové vědy, Ital Galileo Galilei (1564–1642).

Simon Stevin začíná mít pověst génia. „Je to důstojný pokračovatel Archimeda a Leonarda da Vinciho,“ prohlašují o něm znalci.

Jeho pokusy s pádem koulí později napodobil slavný Galileo Galilei.
Jeho pokusy s pádem koulí později napodobil slavný Galileo Galilei.

Místo smrti neznámé

Na stará kolena Simon Stevin nalezne i osobní štěstí. Je mu 66 let, když vstupuje do manželství s podstatně mladší Catharinou Crayovou. V tu chvíli mu zbývá pouhých šest let života, ale stačí ještě zplodit čtyři děti.

Rodina žije v Haagu v domě, který Stevin koupil v ulici Raamstraat v roce 1612 za 3800 zlatých. Velký vědec je finančně zabezpečen, ale jeho věhlas ještě není dostatečný. Historie si dokonce ani není jista, zda zemřel v Haagu, nebo v Leidenu.

Teprve v dalších staletích si svět začne odkazu Simona Stevina vážit tak, jak si zaslouží.

Foto: Wikimedia Commons, Meisterdrucke.com
Zdroje informací: HORST, Han van der. Dějiny Nizozemska, wikipedia.org
Související články
reklama
Zajímavosti
Simon Stevin bavil knížete jachtou na kolečkách
Po rovné písčité pláži severovýchodně od Haagu se pod napnutými plachtami řítí na kolech neobvyklé vozidlo. Kníže Mořic Oranžský právě pořádá zábavnou vyjížďku pro své nejvýznamnější hosty. Když se v roce 1548 v Bruggách (dnes v Belgii) po románku s Anthonisem Stevinem narodí bohaté měšťanské dcerce Catelyne van der Poortové nemanželský syn, nikdo to kromě jejího bezprostředního okolí […]
Za odměnu získal dávný zubař hrobku
Hesire má mimořádně na spěch. Z paláce přišla zpráva, že panovníkovi se kývá zub. Bude na něm, aby to jako zkušený stomatolog a faraonův osobní zubař vyřešil… K magii jen krok Z jakých poměrů Hesire, žijící někdy ve 26. století př. n. l., pocházel, není známo. Vzdělání se mu však nejspíš dostalo při některém chrámu, […]
Jízdárna ve Světcích: Čím se Windischgrätz chlubil hostům?
Vysnil si velkou reprezentativní jízdárnu, kam bude s hrdostí zvát své hosty. „Bude mnohem lepší než ta ve Vídni!“ plánuje Alfred Windischgrätz a na stará kolena se do finančně náročného projektu skutečně pouští. Zdárně ho i dokončí, nicméně sám si architektonického klenotu moc neužije…   Řadu let věrně sloužil habsburské monarchii. Na jaře 1849 je však […]
Pochod deseti tisíc: Filozof vyvedl Řeky z jámy lvové
U Kunaxy si vedli dobře, zahnali na útěk část nepřátelské armády. Jenže bitva – a vlastně i celá válka – je ztracena. Jejich zaměstnavatel Kýros Mladší, který chtěl uchvátit perský trůn pro sebe, totiž padl v boji! Řečtí žoldnéři uvízli na nepřátelském území a sami nevědí, co s nimi bude… V perské říši se schyluje […]
premium
Věda a vynálezy
James Watt nevěřil v parní dopravu
Tváří v tvář svým obrovským strojům nevěří, že by se jeho vynálezy někdy mohly pohybovat. „Jsou moc velké a těžké,“ tvrdí James Watt. Jeho následovníci to ale vidí jinak. Přimontují na ně kola a vyrazí pokořit silnice i železnice. Vždyť je to tak jednoduché…   Hukot strojů na čerpání vody se ozývá v mnoha britských […]
premium
Otec balonového létání se v Praze málem zřítil k zemi
„Hurá!“ volají Pražané a rukama nadšeně mávají na vzdalující se horkovzdušný balon. Píše se 31. říjen 1790 a francouzský průkopník balonového létání právě v české metropoli podniká první zdejší let. Společnost mu v gondole dělá odvážný hrabě Šternberk. Své účasti začne litovat v momentě, kdy se balon dostane do větrného poryvu, který oba pasažéry málem […]
Považovaly děti profesora Zengera za čaroděje?
Krotí blesky, věští počasí a zkoumá pohyb nebeských těles. Málokdo je tak všestranným badatelem jako chomutovský rodák Karel Václav Zenger. Propaguje balonové létání, vychová hned několik generací českých techniků a ohledně umístění hromosvodů na své slavné věži v Paříži se s ním radí i sám Gustave Eiffel.  Osvícený vědec a budoucí profesor pražské polytechniky se narodil v […]
Přepočítal se řecký matematik o 1000 kilometrů?
„Kotouč, který obklopuje oceán, a kolem něj se klene nebe ve tvaru přilby,“ tak popisuje první představy o tvaru zeměkoule starověký básník Homér. Jeho následovníci už přesedlají z kotouče na kouli a dostanou chuť rozměry planety změřit a zaznamenat.   „Země je hvězdou obíhající kolem ohně,“ míní antický učenec Aristoteles (384–322 př. n. l.) a […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Fazolová brownies
tisicereceptu.cz
Fazolová brownies
Suroviny na 20 dílků 700 g červ. fazolí 3 vejce 50 g másla 200 g vlašáků 50 g hořké čokolády (70%) 1 lž. medu nebo čekankového sirupu 3 lž. kakaa Postup Fazole uvaříme a mixérem rozmixu
Češi objevili největší podzemní termální jezero světa. Dostalo název Neuron
21stoleti.cz
Češi objevili největší podzemní termální jezero světa. Dostalo název Neuron
Český vědecký tým dosáhl mimořádného úspěchu v oblasti geologického výzkumu. V jižní Albánii, v oblasti Vromoner, Expedice Neuron Atmos odhalila největší podzemní termální jezero na světě. Nadace Neur
Otopné panely zajistí obytný komfort
rezidenceonline.cz
Otopné panely zajistí obytný komfort
Dokonale funkční, zejména sálavé panely mohou pomoci se snížením nákladů na energie, navíc díky svému vzhledu poslouží i jako nepřehlédnutelný designový doplněk interiéru. Mohou mít například i formu zrcadla. TEXT: Alena Müllerová, FOTO: archivy firem
Střeží vesmírná tajemství agenti v černých oblecích?
epochaplus.cz
Střeží vesmírná tajemství agenti v černých oblecích?
Jde o příslušníky tajné služby, kteří zastrašují svědky UFO, nebo o pouhý výmysl? Když se řekne muži v černém, většina z nás si vybaví Willa Smitha a Tommyho Lee Jonese v kultovní akční sci-fi komedii, jejíž první díl si diváci oblíbili už v roce 1997. Hlavním úkolem těchto parťáků je v rámci tajné agentury MiB
Odpustila jsem jí a zemřela!
skutecnepribehy.cz
Odpustila jsem jí a zemřela!
Dnes bych to vzala zpátky. Ty čtyři desítky let, kdy jsme spolu nemluvily. Stihly jsme se usmířit, ale pak sestra náhle odešla. Mělo to tak být? Tak krutý je osud. Probudila jsem se do zimního rána. Vzduch byl chladný, okna pokrytá námrazou a venku se na šedé obloze míhaly mraky. Seděla jsem na okraji postele,
Livigno bude příští rok hostit zimní olympijské hry
iluxus.cz
Livigno bude příští rok hostit zimní olympijské hry
Italské Livigno bude v roce 2026 jedním z významných dějišť zimních olympijských her, které se uskuteční v Miláně a Cortině. Olympijské hry začnou 6. února a potrvají do 22. února 2026. Zatímco Cortin
Proč právě Bardejovské Kúpele?
panidomu.cz
Proč právě Bardejovské Kúpele?
Nacházejí se na severovýchodě Slovenska v Nízkých Beskydech, mezi Čergovem a Ondavskou vrchovinou uprostřed překrásné panenské přírody s jedinečnými klimatickými podmínkami, jsou proto ideálním místem k odpočinku načerpání nových sil. Nacházejí se pouhých 5 km od města Bardejov, zvoleného za „Nejkrásnější město Slovenska“ a zároveň místo s nejčistším ovzduším. Patří mezi nejstarší lázně na Slovensku.
Exorcismus: Po stopách vymítání ďábla v Česku
enigmaplus.cz
Exorcismus: Po stopách vymítání ďábla v Česku
Exorcismus se netýká jen dob minulých. I v dnešní době se prý lidé setkávají s temnými silami. Případy posedlosti ďáblem se objevují po celém světě, včetně České republiky. Dokonce přibývá těch, kteří
Fosa: Nepolapitelná královna Madagaskaru
epochalnisvet.cz
Fosa: Nepolapitelná královna Madagaskaru
Ve známém americkém filmu Madagaskar z roku 2005 se lemuří král Jelimán proslaví dvěma věcmi: strašně rád trsá a hrozně se bojí tajemného stvoření se záhadným jménem fosa. K tomu druhému má dobrý důvod nejen on, ale i skuteční madagaskarští lemuři. Fosa totiž není výplodem fantazie filmařů a na lemury má pořádně spadeno!   Je
Sjezdové trasy v Orlických horách
epochanacestach.cz
Sjezdové trasy v Orlických horách
Začněme deštným v Orlických horách… V největším lyžařském středisku Orlických hor vám jeden skipas otevře dveře hned ke dvěma propojeným areálům s šesti sjezdovými tratěmi o celkové délce 4 km. Samozřejmostí je různorodost tratí od modré po černou. Vaši cestu na vrchol zabezpečí jeden ze sedmi vleků či moderní sedačková lanovka, která vás vyveze až na Studený vrch v necelých
Hanychová vzkazuje Dopitovi: Mezi holky nepůjdeš!
nasehvezdy.cz
Hanychová vzkazuje Dopitovi: Mezi holky nepůjdeš!
Nějakou dobu se spekulovalo, že měl manžel Agáty Hanychové (39) vyrazit jako jeden z účastníků reality show Survivor bojovat na několik týdnů na pustý ostrov o přežití a také balík peněz. Nakonec
Bábovka s vaječným koňakem
nejsemsama.cz
Bábovka s vaječným koňakem
Díky vaječnému koňaku je tahle bábovka nádherně vláčná a voňavá. Protože alkohol při pečení vyprchá, můžete ji klidně dát i dětem. Ingredience: 125 g hladké mouky 125 g polohrubé mouky 200 g moučkového cukru 1 vanilkový cukr 300 ml vaječného koňaku 300 ml rostlinného oleje 5 vajec 1 prášek do pečiva Postup: Oba druhy mouky s práškem do pečiva prosijte do mísy. Vejce, cukr a vanilkový cukr
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz