13. 7. 587 př. n. l.: Babylonský král Nabukadnesar II. nechal srovnat se zemí Šolomounův chrám v Jeruzalémě a velkou část židovského obyvatelstva odvedl do zajetí.    
Domů     Albrecht II. rázně potlačil pražskou vzpouru
Albrecht II. rázně potlačil pražskou vzpouru
13.7.2025

„Já jim dám. Kacíři jsou to, a navíc i zrádci!“ rozčiluje se Albrecht Habsburský a s očima zapíchnutýma do podlahy přechází z jedné části komnaty na druhou.

Hlavní adept na uvolněný český trůn umí být velkorysý a má smysl pro spravedlnost, ale zdejší kališníci u něj kolaborací s polským princem překročili únosnou mez. Za to někdo zaplatí…

S českým králem a římským císařem Zikmundem Lucemburským (1368–1437) to nevypadá dobře.

Sice se po mnoha letech mohl konečně vrátit do Čech, ale i když se zdejšími kališnickými pány uzavřel v Jihlavě smírnou dohodu o společné existenci katolicismu a utrakvismu v zemi, mnozí mu stejně pořád spílají.

Kromě toho už mu táhne na úctyhodných 70 let a podstatný problém vězí v tom, že nemá legitimního mužského dědice, kterému by předal vládu.

Udělení svatováclavské koruny přesto nehodlá nechat na libovůli zemského sněmu. Jako svého nástupce proto jmenuje manžela své dcery Albrechta II. Habsburského (1397–1439).

Formálně se zdá být vše vyřešeno, ale když v prosinci 1437 Zikmund umírá, Albrecht zjišťuje, že k českému trůnu vede ještě hodně trnitá cesta…

Zikmund Lucemburský měl plnou hlavu starostí. Ani českého trůnu si moc neužil.
Zikmund Lucemburský měl plnou hlavu starostí. Ani českého trůnu si moc neužil.

Početná opozice

Ocitá se totiž v nezáviděníhodné situaci. On sám je zarytým katolíkem, a později se mu dokonce začne přezdívat „kladivo na kacíře“, ale v Čechách tento způsob víry zdá se téměř všem poněkud nešťastným.

Tady se razí přijímání pod obojí neboli utrakvismus. A kalich vlévá krev do žil hned třem zdejším nábožensko-politickým uskupením.

Prvním je umírněný kališnicko-katolický blok, k němuž se hlásí řada významných českých šlechticů včetně veterána z lipanské bitvy Oldřicha II. z Rožmberka (1403–1462).

Druhým je oslabený táborský svaz, vedený Bedřichem ze Strážnice (†1459), a třetí kališnická skupina se pohybuje především ve východních Čechách.

Říkají si „důslední“ a jejich duchovním vůdcem je nelegitimní pražský arcibiskup Jan Rokycana (asi 1396–1471).

Přes praktickou stránku věci zde ale funguje Hynce Ptáček z Pirkštejna (kolem roku 1400–1444) a ten k Albrechtově smůle nemá zrovna zájem na tom Zikmundovu poslednímu přání vyhovět.

Oldřich II. z Rožmberka byl vůdčí osobností českých katolických pánů.
Oldřich II. z Rožmberka byl vůdčí osobností českých katolických pánů.

Bídný úlovek

„Budiž, ať je naším králem,“ nahazuje diplomatickou udičku zdánlivého ústupku Ptáček.

„Ale jen když se zaváže uznávati kompaktáta jihlavská a též všechny další svobody zemské,“ trhne ihned nato metaforickým prutem v naději, že vyloví masitého sumce ve formě oboustranně výhodného kompromisu.

Co se mu však třepe na háčku, má k vytouženému úlovku daleko. Albrecht nabídku kališnické podpory výměnou za odpovídající záruky v politických a náboženských otázkách kategoricky odmítne. Uchazeč o trůn je zásadový muž.

Problém je, že jeho zásady přísně kopírují výklad Písma z 15. století, a tudíž neexistuje prostor pro žádnou náboženskou odluku. „Důslední“ spolu s tábority Bedřicha ze Strážnice se proto poohlédnou po novém kandidátovi na český trůn.

Albrecht II. si svůj nárok na český trůn musí tvrdě uhájit.
Albrecht II. si svůj nárok na český trůn musí tvrdě uhájit.

Pomoc ze zahraničí

Naleznou jej v nedospělém polském princi Kazimírovi (pozdější král Kazimír IV.; 1427–1492), který nabídku českých kališníků po poradě se starším bratrem, panovníkem Vladislavem III. (1424–1444), přijme.

První úder se pokusí vzpurní kališníci nepříteli zasadit v Praze. Plánovaný převrat však Albrecht Habsburský zarazí již v jeho počátcích. V lednu (nebo v únoru) 1438 je na 50 spiklenců odhaleno, uvězněno a potrestáno ztrátou majetku.

Jeden z měšťanů je dokonce sťat (podle některých zdrojů oběšen)! Nekompromisním zákrokem si Albrecht uhájí moc nad hlavním městem, ale následně ještě musí svést několik bitev s koaličními vojsky Poláků a kališníků.

Díky bohatým spojencům především z řad německých knížat Albrecht vítězí a v červnu 1438 je korunován českým králem.

Do třetice všeho věčného

Dlouho si ale trůnu neužije. Hned rok nato se Albrecht vydává do Uher, aby odsud vedl obrannou kampaň proti Turkům, kteří neustále dorážejí na jejich hranice. Během výpravy se nakazí úplavicí a 27. října 1439 nečekaně umírá.

Právoplatný následník se narodí až čtyři měsíce po jeho smrti a vzhledem k polosirotčímu původu ponese jméno Ladislav Pohrobek (1440–1457). Ani jemu ale není dopřáno dlouhé panování.

V 17 letech umírá na vzácnou formu leukémie a Habsburkové tímto podruhé v historii přicházejí o český trůn (poprvé se tak stalo v roce 1307 smrtí bezdětného Rudolfa I. Habsburského).

Znovu se na něj dostanou až po vymření česko-uherské větve Jagellonců v roce 1526 a tentokrát se na něm udrží až do konce první světové války.

*** Nechají se hodně přemlouvat ***

* „Už zase?“ podivuje se polský král Kazimír IV. Jagellonský, když k němu v roce 1465 přijede poselstvo Jednoty zelenohorské a nabízí mu svatováclavskou korunu.

* České země v tu dobu přitom panovníka mají. Je jím „husitský král“ Jiří z Poděbrad (1420–1471), jímž ovšem zdejší katoličtí páni opovrhují. Kazimír ale nehodlá učinit stejnou chybu dvakrát.

* Téměř před 30 lety podobnou nabídku přijal, a jak skončilbez koruny… Na nábožensky rozervané České království si raději nechá zajít chuť. Za pár let ale přijde na polský dvůr žádost znovu.

* Jejím autorem je sám král Jiří, jemuž se země rozpadá pod rukama. A tentokrát to vyjde. Na český trůn v roce 1471 jenom neusedá Kazimír, nýbrž jeho nejstarší syn Vladislav Jagellonský (1456–1516).

Foto: Foto: wikipedia.org/public domain, wikipedia.org/public domain, Wikimedia Commons/Josef Kriehuber
Zdroje informací: dejiny.cz, MITÁČEK, Jan. Vládcové Moravy. Kniha statí ze stejnojmenného cyklu přednášek
Související články
reklama
Zajímavosti
Albrecht II. rázně potlačil pražskou vzpouru
„Já jim dám. Kacíři jsou to, a navíc i zrádci!“ rozčiluje se Albrecht Habsburský a s očima zapíchnutýma do podlahy přechází z jedné části komnaty na druhou. Hlavní adept na uvolněný český trůn umí být velkorysý a má smysl pro spravedlnost, ale zdejší kališníci u něj kolaborací s polským princem překročili únosnou mez. Za to […]
Trpěli první Češi na Islandu hladem?
Na stole přistanou nádoby s pivem a vínem. Za chvíli k nim přibude pálenka s medovinou. Daniel se nemůže dočkat, až ty dobroty ochutná. Jenže co to?! Dva sloužící přinesli velkou konev, ve které všechen alkohol smíchají a nakonec do něj přidají mléko! „No fuj!“ pomyslí si v duchu mladý Čech, zatímco Islanďané netradiční koktejl s chutí […]
Jak vládla královna Hollywoodu?
Její nevinný výraz a plachý pohled ji skvěle pasují do rolí mladičkých dívenek. Mary Pickfordová v nich poblázní doslova celý svět. V době, kdy se na profesi herce hledí ještě skrz prsty, se stane jednou z nejslavnějších žen nejen v USA a vyslouží si titul „královna Hollywoodu“. Herečkou z nouze Je jí sedm let, a […]
Mohou být krásné i veřejné záchodky?
Skotský ostrov Bute v zálivu Firth of Clyde se může pochlubit mnoha pamětihodnostmi v čele se slavným novogotickým palácem Mount Stuart a rozvalinami středověkého hradu. Největší atrakcí jsou zde ale nejzachovalejší veřejné záchodky z viktoriánské doby v přístavu Rothesay. Ženám vstup zakázán Stavba veřejných toalet v Rothesay vyšla v roce 1899 na 530 liber, což by s ohledem na […]
Věda a vynálezy
Krále českého skla okradla konkurence
Výbuch odhodí Egermanna na dveře. Omdlí, a když po chvíli zase přijde k sobě, ucítí prudkou bolest. Leží v kaluži krve, vlasy má sežehnuté a na několika místech těla je ošklivě popálený. Brzy se ale dá zase dohromady a pokračuje ve svých experimentech!   Nikdo se neusmívá ani nepláče štěstím. Manželé Egermannovi by byli raději, […]
premium
Sklidil první Londýňan s deštníkem posměch?
„Jen se na něj podívejte!“ ukazují si Londýňané s úšklebkem na britského cestovatele a filantropa Jonase Hanwaye. Roku 1760 se nese městem, a když se z oblohy spouští déšť, pohotově roztahuje deštník. Věc v britské metropoli té doby nevídanou.   Starověk Záležitost žen a císařů Výsada aristokracie, nebo rovnou císařů. Deštníky se podle dochovaných zápisů […]
Bombardér vozil pasažéry v proutěných křesílkách
Je sice pořádná zima, ale na letišti kousek od Versailles se to hemží lidmi. Na vzlet se připravuje slavný francouzský bombardér Farman. Místo bomb však bude mít 8. února 1919 zcela jiný náklad…   Francouzští bratři Farmanové chystají žhavou novinku. Zapálení aviatici, z jejichž dílny vyšel slavný bombardovací letoun Farman 60 s přízviskem Goliáš, nestihli svůj aeroplán […]
6 čínských vynálezů, které změnily svět
Ting, vyčerpaná po celodenní dřině, si sedne ke své misce nudlí. S chutí se pouští do jídla. Bez těstovin by na samé výspě Říše středu se svou rodinou nepřežila…   Rychle hotové jídlo v podobě misky nudlí vítězí v čínské kuchyni už po tisíce let. Jeden archeologický objev rozsekne i dlouholetý spor Číňanů s Italy, […]
premium
Nenechte si ujít další zajímavé články
Letní paradox: Slunce svítí déle, ale den je kratší
21stoleti.cz
Letní paradox: Slunce svítí déle, ale den je kratší
Aktuální měření ukazují, že naše planeta letos v červenci zažila kratší dny, než bývá obvyklé. Jde o součást dlouhodobého procesu, jehož příčinou je jak jádro Země, tak i změny klimatu. Brzká r
Vyzrajte na cestovní horečku!
nejsemsama.cz
Vyzrajte na cestovní horečku!
Změna prostředí, nervozita z dlouhé cesty, studený pot, závratě, zácpa, nebo naopak průjem. Znáte to také? Zkušené bylinářky doporučují zázvorový nápoj. K tomu potřebujete kus zázvorového kořene a jablko. Za pomoci odšťavňovače získáte chutný nápoj. Jestliže vás trápí průjem, rychle se ho zbavíte, když si uvaříte silný černý čaj, do kterého přidáte půl lžičky soli. K zastavení průjmu se
Rostlina umí přizpůsobit přenos pylu podmínkám prostředí, odhalují čeští vědci
epochalnisvet.cz
Rostlina umí přizpůsobit přenos pylu podmínkám prostředí, odhalují čeští vědci
Ač vědci zkoumají rostliny do detailů na úrovni molekul či z globálních perspektiv, jsou stále okamžiky jejich života, jež jsou prakticky neprobádané a dají se na nich udělat průlomové objevy. Jedním z nich je uvolňování pylu prašníky a jeho přenos hmyzem mezi květy. Prchavý děj, k jehož studiu nám víc než moderní přístroje pomůže
Muffiny s jahodami a jogurtem
tisicereceptu.cz
Muffiny s jahodami a jogurtem
Jogurt lze naředit několika kapkami mléka. Suroviny na 12 kusů 100 g hladké mouky 120 g pohankové mouky 80 g cukru krystal 1 lžička skořice 2 lžičky prášku do pečiva 2 lžíce oleje 1 rozmix
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
iluxus.cz
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
Exkluzivní šampaňské MUMM Cordon Rouge uskutečnilo první piknik v rámci 59. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Akce, jež proběhla v malebné zahradě hotelu Imperial, přivítala řadu
Když konturování, tak podle tvaru obličeje
panidomu.cz
Když konturování, tak podle tvaru obličeje
Konturování je jednou z nejužitečnějších metod make-upu a vyplatí se ji naučit. Dokáže totiž vytvořit iluzi ideálního tvaru obličeje. Konturování vlastně napodobuje efekt světla a stínu: Světlem vytahuje líbivé rysy obličeje a tmavšími tóny zatlačuje do pozadí ty méně povedené. A protože každá tvář je originál, neexistuje jeden univerzální postup, jak si konturováním dodat na
Jak si naše dcera Jitka postavila hlavu
skutecnepribehy.cz
Jak si naše dcera Jitka postavila hlavu
Zeťák myslel, že z naší dcery udělá ženu v domácnosti, že se vzdá své kariéry. Naše chytrá a ambiciózní Jitka se ale nedala. Musela si prosadit svou. Když si našla moje dcera Jitka ženatého přítele, navíc o deset let staršího, nebyli jsme s manželem z toho odvázaní. Štěstí našeho jediného dítěte nám bylo ale nade vše, tak jsme její rozhodnutí tolerovali.
Za tajemnými menhiry po Česku
epochanacestach.cz
Za tajemnými menhiry po Česku
Česká republika je poseta menhiry různého stáří a původu. K některým se pojí temné historické pověsti, jiné jsou vyhlášené pro své energetické působení. Navštivte s námi oblíbené menhiry, jež zdobí naši zem. Zakletý mnich u Drahomyšle Zakletý mnich u Drahomyšle (viz úvodní foto) poblíž Žatce je asi naším nejznámějším menhirem. O tomto kameni také existuje pověst. V
Kníže ďáblů Belzebub: Vládce pekla v něm však nehledejte!
enigmaplus.cz
Kníže ďáblů Belzebub: Vládce pekla v něm však nehledejte!
Je to takový malý oblíbený „pekelný“ omyl. Ne, Belzebub opravdu není vládce pekla a nejde o ekvivalent Satana či Lucifera. Kde se Belzebub vzal a kdo ho na pekelný trůn vlastně záměrně, či omylem uved
JFK a Jacqueline Kennedyová: Muž, který doprovází svoji ženu
epochaplus.cz
JFK a Jacqueline Kennedyová: Muž, který doprovází svoji ženu
John Fitzgerald Kennedy triumfuje v prezidentských volbách v listopadu roku 1960. Porazí v nich republikánského rivala Richarda Nixona. K vítězství mu dopomůže přízeň médií. V lednu roku 1961 se John Fitzgerald Kennedy (1917–1963) zabydluje v Bílém domě i se svojí drahou polovičkou Jacqueline (1929–1994) , která u veřejnosti obzvlášť boduje. Prostí Američané jí říkají láskyplně Jackie. Nová první dáma
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
rezidenceonline.cz
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
To všechno naše domovy získají, pokud je vybavíme některým z moderních typů sedacího nábytku s přiznanou konstrukcí ze dřeva či kovu. Zvolené řešení ovlivňuje samozřejmě jak vzhled, tak funkčnost každé sedací soupravy, a to i v případě, že konstrukční prvky nejsou vidět. Ocelové i dřevěné prvky ovšem bývají kvůli svému vzhledu přiznané, a to ve
Proč se sobě Dyková a Čadek vyhýbají?
nasehvezdy.cz
Proč se sobě Dyková a Čadek vyhýbají?
Jak tohle dopadne? Před časem jsme vás informovali, že to velmi jiskří mezi manželem Jitky Čvančarové (47) ze seriálu Doktor Martin, tanečníkem Petrem Čadkem (46), a hvězdou seriálu Marta Tatianou Dyk
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz