15. 9. 921: Česká kněžna Ludmila byla na příkaz své snachy Drahomíry uškrcena na Tetíně. Podle legendy vlastním závojem.    
Domů     Dovolil si Ota I. Sličný odporovat knížeti?
Dovolil si Ota I. Sličný odporovat knížeti?
Spytihněv II.

Podle přání zesnulého otce se Konrád s Otou mají podělit o vládu nad Brněnskem a Znojemskem. Novému knížeti, jejich bratru Spytihněvovi, je to ale jedno. Celou Moravu zabere pro sebe a svoje sourozence s sebou vezme do Prahy. Z mladičkého Oty pak udělá správce knížecí kuchyně!

Život knížete Břetislava I. (1002/1005–1055) se chýlí ke konci. Ve snaze stabilizovat český stát vydá před smrtí několik zásadních nařízení. Tím nejdůležitějším je takzvaný seniorát, podle něhož má zemi vládnout vždy nejstarší člen přemyslovské dynastie.

A jak líčí současný historik Jan Škvrňák, v souladu s tímto stařešinským zákonem Břetislav „určil svým nástupcem nejstaršího syna Spytihněva II., zároveň mladší syny zaopatřil vlastními úděly na Moravě“.

Bohužel ani tato pojistka smír mezi bratry – potažmo klid v knížectví – nepřinese…

Ponižující funkce

Kníže Spytihněv II. (1031–1061) nemá se svými sourozenci zrovna nejlepší vztahy. V létě 1055 vytáhne s vojskem na Moravu, aby ji podřídil své přímé vládě. Vratislav (budoucí český kníže a král Vratislav II.;

asi 1033–1092), který dostal na starost olomoucký úděl, před ním raději uteče do Uher. Jeho další dva bratři, Konrád I. (asi 1035–1092) a Ota I. (1045–1087), vládnoucí společně na jihu Moravy, to už nestihnou, nebo prostě možná jen prchat nechtějí.

Buď jak buď, Spytihněv jim Brněnsko i Znojemsko – prozatím spojené v jeden úděl – také zabaví. Poté oba přinutí, aby s ním odjeli do Prahy, a před celým knížecím dvorem je poníží!

Z Konráda udělá lovčího, tedy správce lesů, a mladičkému Otovi svěří správu knížecí kuchyně! Doboví kronikáři nezmiňují, jak dlouhou dobu v potupných funkcích stráví. Nicméně v roce 1059 se Spytihněv usmíří s Vratislavem a vrátí mu olomoucký úděl. Bohužel o tom, jak tehdy naložil s jižní Moravou, prameny mlčí.

Odborníci našli v kostele sv. Štěpána kosti několika Přemyslovců.
Odborníci našli v kostele sv. Štěpána kosti několika Přemyslovců.

Konstruktivní opozice

Byl ode všech nazýván otcem duchovních a ochráncem vdov!“ chválí Spytihněva kronikář Kosmas (asi 1045–1125). Oceňuje na něm hlavně milosrdenství a fakt, že v roce 1060 zahájil na Pražském hradě výstavbu románské svatovítské baziliky.

Jenže napřesrok sotva 30letý kníže náhle umírá. Na pražském stolci ho vystřídá Vratislav, který předá olomoucký úděl Otovi.

Jižní Moravu pak opět dostává na starost Konrád, pokud se tak nestalo již ke konci vlády Spytihněva… Rozhodně se ale nedá říct, že by vztahy nového panovníka s mladšími sourozenci byly vždy ideální.

Podle Škvrňáka „Ota společně s Konrádem občas tvořil tichou, konstruktivní opozici… Vratislavovi“. Ve sporech s knížetem se často mohou opřít o svého dalšího bratra Jaromíra (asi 1040–1090), jehož v roce 1067 prosadili do úřadu pražského biskupa.

Vratislav proti tomu ostře vystupoval, pod vytrvalým tlakem sourozenců i českých velmožů však musel ustoupit. Hrozba občanské války byla zažehnána, jenže kníže na tuto potupu nezapomene a s biskupem Jaromírem bude až do konce života „na nože“!

Bojuje v Uhrách

Severní Morava je v dobrých rukou. Ota, který si kvůli údajně pohledné tváři vyslouží přídomek Sličný, se o ni stará zodpovědně.

Jako symbol své suverenity razí vlastní denáry, v roce 1063 přispěje k založení olomouckého biskupství a panovnické sídlo přenese na Václavské návrší.

Také se ožení – na Hanou si přivede princeznu Eufemii (†1111), dceru uherského krále Bély I. (asi 1015–1063). Brzy poté začne zasahovat do mocenských konfliktů v rodné zemi své manželky.

Dobové kroniky nezmiňují, jestli své kroky konzultoval s Vratislavem, nebo se v Uhrách politicky angažoval na vlastní pěst. Ať tak, či onak, v roce 1074 pomůže získat tamní trůn Gejzovi I. (asi 1040–1077).

Bratra své ženy Eufemie podpoří ve vítězné bitvě u Mogyoródu (na severu dnešního Maďarska). Zřejmě nešlo o jediný ozbrojený střet, do něhož olomoucký údělný kníže zasáhl.

V květnu 1082 Ota spolu s Konrádem a Vratislavem porazí u Mailbergu poblíž českých hranic rakouského markraběte Leopolda II. Babenberského (1050–1095), s nímž mají Přemyslovci vleklé spory.

Do kláštera Hradisko Ota pozval skupinu benediktinských mnichů.
Do kláštera Hradisko Ota pozval skupinu benediktinských mnichů.

Rodinná hrobka

Do Olomouce v únoru 1078 dorazí kníže Vratislav. Stejně jako břevnovský a sázavský opat přijel na vysvěcení Hradiska, jednoho z nejstarších klášterů na Moravě, který vyrůstá na nízkém skalnatém pahorku severně od olomouckého hradu.

Ota s Eufemií ho dali k dispozici benediktinským mnichům. Ti přišli na Hanou nejspíše z břevnovského kláštera, část z nich ale mohla pocházet i z Uher. Ota zakládal Hradisko s úmyslem, že bude sloužit také jako hrobka olomouckých Přemyslovců.

Když v červnu 1087 umírá, skutečně bude pohřben v klášterním kostele svatého Štěpána. Později vedle něj spočinou i jeho nejbližší. V létě 2018 archeologové vyzvedli z kaple v Hradisku sarkofág s promíchanými kostmi několika dospělých jedinců.

Pomocí různých metod je začali zkoumat a po pěti letech konečně mohli potvrdit své původní domněnky. „Máme identifikovaného Otu I. a jeho manželku Eufemii, jeho vnuka Otu III. a jeho manželku Durancii.

Pak zde máme jednoho ze synů Oty III. – Břetislava, nebo Vladimíra a ztotožněnou dceru Marii,“ přibližuje důležitý objev současný archeolog Jan Frolík. Potvrdit, že Ota Sličný byl opravdu fešák, však nepůjde. Z jeho lebky se totiž dochovalo pouze torzo…

Zaostřeno na osobnosti
Upraví volbu
Hlavou katolické církve se v lednu 1059 stává Mikuláš II. (990/995–1061). Mezi jeho priority patří snaha omezit vliv světských vládců na volbu papežů. Proto už v dubnu 1059 vydává bulu In nomine Domini, podle níž má Svaté otce propříště volit sbor kardinálů.
Potírá zlořády
„Ať naděje vzbudí vaši radost, ať láska roznítí váš zápal,“ prohlásí italský teolog Petr Damián (asi 1007–1072). Svůj život zasvětí snaze vylepšit život řeholníků, stejně tak mu ale leží na srdci dobro celé církve. Neúnavně bojuje proti nejkřiklavějším zlořádům své doby.
Zabil ho šíp
Dny posledního anglosaského krále jsou sečteny. Harold II. Godwinson (*asi 1022), který byl korunován v lednu 1066, se v říjnu téhož roku střetne v bitvě u Hastingsu s Vilémem Dobyvatelem. V krvavé řeži podle legendy padne poté, co ho zasáhne šíp do oka.
Preferuje klid
Válčení nemá v krvi. Dánský král Harald III. (asi 1040–1080) nedobývá nová území, s každým se snaží být zadobře. Ve své zemi provede řadu reforem – zdokonalí ražbu mincí, zavede pravidla pro hospodaření v královských lesích a zruší některé právní zvyky.
Zaostřeno na dobu
Střídání králů
Ve Skotsku probíhá boj o moc. Dosavadní král Macbeth I. v srpnu 1057 padne v bitvě u Lumphananu. Novým panovníkem je zvolen jeho nevlastní syn Lulach, který však napřesrok také umírá. Na skotský trůn usedá Malcolm III., jenž strávil řadu let v exilu.
Vraždění Židů
Tzv. zlatý věk židovské kultury ve Španělsku je minulostí. 30. prosince 1066 horda muslimů vtrhne do královského paláce v Granadě a ukřižuje židovského vezíra Josepha ibn Naghrelu. Poté se rozzuřený dav rozprchne do ulic a povraždí většinu Židů ve městě.
Dlouhé obléhání
Normané pod vedením dobrodruha Roberta Guiscarda v létě 1068 oblehnou přístavní město Bari. Poslední byzantskou državu na Apeninském poloostrově budou dobývat více než dva a půl roku. Vyhladovělí obránci, marně čekající na posily, se vzdají až v dubnu 1071.
Turecké vítězství
Seldžučtí Turci vybojovali důležité vítězství. 26. srpna 1071 porazili v bitvě u Mantzikertu (na východě dnešního Turecka) byzantskou armádu a zajali císaře Romana IV. Záhy vpadnou do nitra Malé Asie a během několika málo let odtud Byzantince vytlačí.
Foto: wikimedia.org, digitalniknihovna.cz, meisterdrucke.com, Muzeum umění Olomouc
Související články
reklama
Zajímavosti
Hatšepsutin chrám: Pro královnu kdysi rozkvetla poušť
Velkolepý chrám Hatšepsut už dnes neobklopuje tamaryškový háj, ale ani vyprahlá poušť bez známek života nesnižuje jeho monumentálnost. Zničit ho nedokázal ani královnin nástupce, který se jinak snažil vymazat všechny vzpomínky na ženu-faraona. Dcera egyptského faraona Thutmose I., vládnoucího na přelomu 16. a 15. století př. n. l., dostává jméno Hatšepsut a od útlého věku […]
Bitva u Höchstädtu: Francouzi osudově zaspali! Třikrát!
Vévoda z Marlborough a Evžen Savojský vytrvale tlačí na obě křídla nepřátelských sil. Znepokojený maršál Tallard tam postupně posílá tisíce dalších mužů, čímž se ale dopustí zásadní chyby. Přesuny jednotek oslabí střed francouzsko-bavorské armády, a právě na ten drtivě zaútočí vojáci Velké aliance! Vážně nemocný španělský král Karel II. (1661–1700) z rodu Habsburků nemá žádné […]
premium
Alexandra s dvorní dámou vyhodili z okna
„Nikdo tady není!“ zjišťují vzbouření vojáci. Ložnice, do níž se král s královnou vrátili po večeři s přáteli, je skutečně prázdná. Jen na toaletním stolku leží otevřená kniha, jako by si ji tam právě teď její čtenářka položila. Manželé se mezitím tisknou k sobě, plni strachu z toho, co se bude dít. Jsou totiž schováni […]
3 rozdělené rodiny: Černín se na bratrovu popravu nedíval
Tváří v tvář katovi jde šlechtická hrdost stranou. Diviš Černín z Chudenic jen stěží polyká slzy. Do poslední chvíle doufá, že dostane milost. Vždyť na vyvýšené tribuně na popravu dohlíží i jeho vlastní bratr Heřman. Ve chvíli, kdy má kat spustit dolů ostrý meč, hejtman Starého Města pražského raději opouští své místo. Z místodržitelské kanceláře […]
premium
Věda a vynálezy
Snažil se Newton vypočítat datum Apokalypsy?
Hrot pera škrábe po papíře. Zapisuje si všechna čísla, rozměry, proporce, časové údaje, které na stránkách Bible najde. „Jistě to spolu nějak souvisí, jenom musím přijít na ten správný vzorec,“ přemítá Isaac Newton. Nedaří se. Jedna věc je totiž hledat zákonitosti v přírodě a druhá v mýtech.   Isaac Newton (1643–1727) je znám především jako […]
premium
4 ztracené vynálezy: Dal císař zabít tvůrce pružného skla?
Máme je v pasti! Alespoň to si myslí Arabové, když v 7. století oblehnou Konstantinopoli. Obránci města ale disponují tajnou zbraní – chrličem neuhasitelného ohně. Nepřátelské lodě jím promění v hořící trosky a ten, kdo se nezachrání skokem do vody, shoří rovněž. Dokud mají Byzantinci řecký oheň, odrazí jakéhokoliv nepřítele.   Způsob jeho přípravy je […]
premium
Otec kolečkových bruslí se na nich ztrapnil
„Je vyšší než obvykle,“ podivují se hosté na maškarním plese, když se tu objeví výstřední belgický vynálezce Merlin. Důvodem, proč většinu přítomných najednou převyšuje o půl hlavy, je, že má na sobě boty s kolečky. Jde o jeho nejnovější vynález. První veřejná demonstrace ale nevyjde úplně podle plánu…   Co mají společného Perillos z Athén, […]
Spáchal jediný Čech v projektu Manhattan sebevraždu?
Přetahují se o něj ta nejlepší světová výzkumná pracoviště. Místo rodákovi z Brna Georgu Placzkovi nabídne i Fyzikálně-technologický institut v Charkově. Při kladení podmínek, za jakých by nabídku přijal, si ale fyzik neodpustí i tu, že musí zmizet „chasain“. Výrazem míní Stalina. Přijde udání a musí si sbalit kufry. Do SSSR už se nepodívá!   […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Magické drahokamy a jejich moc
nejsemsama.cz
Magické drahokamy a jejich moc
Drahokamy jsou odpradávna ceněny nejen pro svou krásu, ale také pro magické vlastnosti. Víte, jaká tajemství se v nich skrývají? Drahokamy jsou nejen krásné, ale i mocné nástroje pro zlepšení našeho zdraví a duševní pohody. Každý kámen nese svoji vlastní energii, která může obohatit váš život a přinést pozitivní změny. Zkoumáním jejich vlastností a využitím v každodenním životě můžete objevit
Cholerika si Syslová nese v srdci dodnes
nasehvezdy.cz
Cholerika si Syslová nese v srdci dodnes
Vzpomínáte na mírného beránka Rudu Pekaře z Malého pitavalu z velkého města? Ve skutečnosti byl herec Vlastimil Hašek (†63) doma pořádný despota! S herečkou Danou Syslovou (78) strávil bezmála čtvrt
Stála za úspěchem slavné panovnice Alžžběty I. temná síla?
enigmaplus.cz
Stála za úspěchem slavné panovnice Alžžběty I. temná síla?
Odrazí nepřátelská vojska, drsným způsobem si poradí se svými odpůrci a vytvoří klidné prostředí pro rozvoj umění a kultury. Anglická královna Alžběta I. vede svou zem s neobyčejnou vůlí a odhodláním.
V Milánu se nudit nebudete
epochanacestach.cz
V Milánu se nudit nebudete
Pokud chcete vidět katedrálu, ze které vám spadne brada, nakoupit originální oblečení v místních buticích nebo zhlédnout jedinečné vynálezy a díla Leonarda da Vinciho, je pro vás Milán tím pravým tipem na dovolenou. Nejideálnějším obdobím k návštěvě jsou duben až květen a září nebo říjen. V tu dobu je tu totiž příjemně teplo a při
Kdo skutečně objevil Ameriku?
epochaplus.cz
Kdo skutečně objevil Ameriku?
Na vlnách se lodě pohupují už dlouhé týdny. Cesta se zdá nekonečná. Muži jsou znavení a pomalu ztrácejí naději. Vtom se před přídí objeví nepatrný záblesk světel. První plavba do Ameriky se zdá být u cíle. Mohutné dřevěné koráby pomalu přirážejí ke břehům. Je 12. října 1492 a obyvatelé ostrova Guanahaní, dnešních Baham, uvidí bílé
Vědci vyvíjejí ochranu včel a čmeláků před pesticidy
21stoleti.cz
Vědci vyvíjejí ochranu včel a čmeláků před pesticidy
Vědci připravili „vakcínu“ pro včely, která by je měla ochránit před pesticidy, a podle prvotní studie se zdá, že funguje. Výsledky, které byly zveřejněny v časopise Nature Sustainability, ukazují, že
Exkluzivní sídlo sira Roda Stewarta
rezidenceonline.cz
Exkluzivní sídlo sira Roda Stewarta
Majestátní domov v barokním stylu, patřící jedné z největších hudebních hvězd současnosti, je vskutku okázalý, ostatně jako sám jeho majitel. Bohatě zdobené interiéry impozantní rezidence disponují luxusem, srovnatelným s Buckinghamským palácem. Pozemek v Los Angeles, v proslulé komunitě Beverly Park, koupil Stewart v roce 1991 za částku o něco málo přesahující dvanáct milionů dolarů. Dům
DS Automobiles: designová studie SM TRIBUTE
iluxus.cz
DS Automobiles: designová studie SM TRIBUTE
„Pracujeme na genech našich ikonických modelů, abychom mohli získané zkušenosti využít pro přípravu podoby budoucích modelů, které se mají objevit na konci desetiletí,“ uvedl Thierry Metroz, šéfdesign
Proteinové lívance
tisicereceptu.cz
Proteinové lívance
Odměna po tréninku je tu pro vás. Suroviny na 1 porci 3–4 bílky 125 ml mandlového mléka (může být i kravské) 1 vanilkový koktejl v prášku špetka soli kokosový olej na smažení kakao s umělým
Jak se naší babičce vrátila radost ze života
skutecnepribehy.cz
Jak se naší babičce vrátila radost ze života
Moje matka dělala celé rodině starosti. Špatně chodila, polehávala, o nic se nezajímala. Lámali jsme si hlavu, jak ji rozveselit. Matce bylo přes osmdesát, chodila čím dál hůř a jaksi ztrácela motivaci, proč dál žít. Přitom jsme se o ni vzorně starali, celá rodina. Nebyla to žádná nebohá, opuštěná stařenka, o niž nikdo nejeví zájem. Všichni jsme ji navštěvovali:
Satyr, bájná bytost: Skutečně existuje?
epochalnisvet.cz
Satyr, bájná bytost: Skutečně existuje?
Satyra známe jako tajemnou entitu, která se vyskytuje zejména v řecké a římské mytologii. Obvykle bývá zobrazován jako napůl člověk a napůl kozel. Má lidský trup i hlavu, avšak kozí nohy, rohy, oháňku a někdy i špičaté uši. Satyrové jsou známí pro svůj bujarý a smyslný život. Milují víno, tanec, hudbu a pronásledování nymf. Často
Rýžovar se vám vyplatí
panidomu.cz
Rýžovar se vám vyplatí
Už nikdy nechcete mít rýži příliš málo uvařenou, připálenou anebo dokonce rozvařenou? Kupte si rýžovar. Tohle vychytralé zařízení totiž pracuje na principu vaření v páře. Další hrnec navíc, řeknete si. Ale pokud si doma vaříte rýži často, nikdy neprohloupíte nákupem správného rýžovaru. Nebudete už totiž muset myslet na to, jak dlouho rýži musíte vařit, ani
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz