13. 11. 1872: Francouzský malíř Claude Monet vytvořil svůj první impresionistický obraz Imprese, Východ slunce, který dal jméno celému malířskému směru.    
Domů     Dovolil si Ota I. Sličný odporovat knížeti?
Dovolil si Ota I. Sličný odporovat knížeti?
Spytihněv II.

Podle přání zesnulého otce se Konrád s Otou mají podělit o vládu nad Brněnskem a Znojemskem. Novému knížeti, jejich bratru Spytihněvovi, je to ale jedno. Celou Moravu zabere pro sebe a svoje sourozence s sebou vezme do Prahy. Z mladičkého Oty pak udělá správce knížecí kuchyně!

Život knížete Břetislava I. (1002/1005–1055) se chýlí ke konci. Ve snaze stabilizovat český stát vydá před smrtí několik zásadních nařízení. Tím nejdůležitějším je takzvaný seniorát, podle něhož má zemi vládnout vždy nejstarší člen přemyslovské dynastie.

A jak líčí současný historik Jan Škvrňák, v souladu s tímto stařešinským zákonem Břetislav „určil svým nástupcem nejstaršího syna Spytihněva II., zároveň mladší syny zaopatřil vlastními úděly na Moravě“.

Bohužel ani tato pojistka smír mezi bratry – potažmo klid v knížectví – nepřinese…

Ponižující funkce

Kníže Spytihněv II. (1031–1061) nemá se svými sourozenci zrovna nejlepší vztahy. V létě 1055 vytáhne s vojskem na Moravu, aby ji podřídil své přímé vládě. Vratislav (budoucí český kníže a král Vratislav II.;

asi 1033–1092), který dostal na starost olomoucký úděl, před ním raději uteče do Uher. Jeho další dva bratři, Konrád I. (asi 1035–1092) a Ota I. (1045–1087), vládnoucí společně na jihu Moravy, to už nestihnou, nebo prostě možná jen prchat nechtějí.

Buď jak buď, Spytihněv jim Brněnsko i Znojemsko – prozatím spojené v jeden úděl – také zabaví. Poté oba přinutí, aby s ním odjeli do Prahy, a před celým knížecím dvorem je poníží!

Z Konráda udělá lovčího, tedy správce lesů, a mladičkému Otovi svěří správu knížecí kuchyně! Doboví kronikáři nezmiňují, jak dlouhou dobu v potupných funkcích stráví. Nicméně v roce 1059 se Spytihněv usmíří s Vratislavem a vrátí mu olomoucký úděl. Bohužel o tom, jak tehdy naložil s jižní Moravou, prameny mlčí.

Odborníci našli v kostele sv. Štěpána kosti několika Přemyslovců.
Odborníci našli v kostele sv. Štěpána kosti několika Přemyslovců.

Konstruktivní opozice

Byl ode všech nazýván otcem duchovních a ochráncem vdov!“ chválí Spytihněva kronikář Kosmas (asi 1045–1125). Oceňuje na něm hlavně milosrdenství a fakt, že v roce 1060 zahájil na Pražském hradě výstavbu románské svatovítské baziliky.

Jenže napřesrok sotva 30letý kníže náhle umírá. Na pražském stolci ho vystřídá Vratislav, který předá olomoucký úděl Otovi.

Jižní Moravu pak opět dostává na starost Konrád, pokud se tak nestalo již ke konci vlády Spytihněva… Rozhodně se ale nedá říct, že by vztahy nového panovníka s mladšími sourozenci byly vždy ideální.

Podle Škvrňáka „Ota společně s Konrádem občas tvořil tichou, konstruktivní opozici… Vratislavovi“. Ve sporech s knížetem se často mohou opřít o svého dalšího bratra Jaromíra (asi 1040–1090), jehož v roce 1067 prosadili do úřadu pražského biskupa.

Vratislav proti tomu ostře vystupoval, pod vytrvalým tlakem sourozenců i českých velmožů však musel ustoupit. Hrozba občanské války byla zažehnána, jenže kníže na tuto potupu nezapomene a s biskupem Jaromírem bude až do konce života „na nože“!

Bojuje v Uhrách

Severní Morava je v dobrých rukou. Ota, který si kvůli údajně pohledné tváři vyslouží přídomek Sličný, se o ni stará zodpovědně.

Jako symbol své suverenity razí vlastní denáry, v roce 1063 přispěje k založení olomouckého biskupství a panovnické sídlo přenese na Václavské návrší.

Také se ožení – na Hanou si přivede princeznu Eufemii (†1111), dceru uherského krále Bély I. (asi 1015–1063). Brzy poté začne zasahovat do mocenských konfliktů v rodné zemi své manželky.

Dobové kroniky nezmiňují, jestli své kroky konzultoval s Vratislavem, nebo se v Uhrách politicky angažoval na vlastní pěst. Ať tak, či onak, v roce 1074 pomůže získat tamní trůn Gejzovi I. (asi 1040–1077).

Bratra své ženy Eufemie podpoří ve vítězné bitvě u Mogyoródu (na severu dnešního Maďarska). Zřejmě nešlo o jediný ozbrojený střet, do něhož olomoucký údělný kníže zasáhl.

V květnu 1082 Ota spolu s Konrádem a Vratislavem porazí u Mailbergu poblíž českých hranic rakouského markraběte Leopolda II. Babenberského (1050–1095), s nímž mají Přemyslovci vleklé spory.

Do kláštera Hradisko Ota pozval skupinu benediktinských mnichů.
Do kláštera Hradisko Ota pozval skupinu benediktinských mnichů.

Rodinná hrobka

Do Olomouce v únoru 1078 dorazí kníže Vratislav. Stejně jako břevnovský a sázavský opat přijel na vysvěcení Hradiska, jednoho z nejstarších klášterů na Moravě, který vyrůstá na nízkém skalnatém pahorku severně od olomouckého hradu.

Ota s Eufemií ho dali k dispozici benediktinským mnichům. Ti přišli na Hanou nejspíše z břevnovského kláštera, část z nich ale mohla pocházet i z Uher. Ota zakládal Hradisko s úmyslem, že bude sloužit také jako hrobka olomouckých Přemyslovců.

Když v červnu 1087 umírá, skutečně bude pohřben v klášterním kostele svatého Štěpána. Později vedle něj spočinou i jeho nejbližší. V létě 2018 archeologové vyzvedli z kaple v Hradisku sarkofág s promíchanými kostmi několika dospělých jedinců.

Pomocí různých metod je začali zkoumat a po pěti letech konečně mohli potvrdit své původní domněnky. „Máme identifikovaného Otu I. a jeho manželku Eufemii, jeho vnuka Otu III. a jeho manželku Durancii.

Pak zde máme jednoho ze synů Oty III. – Břetislava, nebo Vladimíra a ztotožněnou dceru Marii,“ přibližuje důležitý objev současný archeolog Jan Frolík. Potvrdit, že Ota Sličný byl opravdu fešák, však nepůjde. Z jeho lebky se totiž dochovalo pouze torzo…

Zaostřeno na osobnosti
Upraví volbu
Hlavou katolické církve se v lednu 1059 stává Mikuláš II. (990/995–1061). Mezi jeho priority patří snaha omezit vliv světských vládců na volbu papežů. Proto už v dubnu 1059 vydává bulu In nomine Domini, podle níž má Svaté otce propříště volit sbor kardinálů.
Potírá zlořády
„Ať naděje vzbudí vaši radost, ať láska roznítí váš zápal,“ prohlásí italský teolog Petr Damián (asi 1007–1072). Svůj život zasvětí snaze vylepšit život řeholníků, stejně tak mu ale leží na srdci dobro celé církve. Neúnavně bojuje proti nejkřiklavějším zlořádům své doby.
Zabil ho šíp
Dny posledního anglosaského krále jsou sečteny. Harold II. Godwinson (*asi 1022), který byl korunován v lednu 1066, se v říjnu téhož roku střetne v bitvě u Hastingsu s Vilémem Dobyvatelem. V krvavé řeži podle legendy padne poté, co ho zasáhne šíp do oka.
Preferuje klid
Válčení nemá v krvi. Dánský král Harald III. (asi 1040–1080) nedobývá nová území, s každým se snaží být zadobře. Ve své zemi provede řadu reforem – zdokonalí ražbu mincí, zavede pravidla pro hospodaření v královských lesích a zruší některé právní zvyky.
Zaostřeno na dobu
Střídání králů
Ve Skotsku probíhá boj o moc. Dosavadní král Macbeth I. v srpnu 1057 padne v bitvě u Lumphananu. Novým panovníkem je zvolen jeho nevlastní syn Lulach, který však napřesrok také umírá. Na skotský trůn usedá Malcolm III., jenž strávil řadu let v exilu.
Vraždění Židů
Tzv. zlatý věk židovské kultury ve Španělsku je minulostí. 30. prosince 1066 horda muslimů vtrhne do královského paláce v Granadě a ukřižuje židovského vezíra Josepha ibn Naghrelu. Poté se rozzuřený dav rozprchne do ulic a povraždí většinu Židů ve městě.
Dlouhé obléhání
Normané pod vedením dobrodruha Roberta Guiscarda v létě 1068 oblehnou přístavní město Bari. Poslední byzantskou državu na Apeninském poloostrově budou dobývat více než dva a půl roku. Vyhladovělí obránci, marně čekající na posily, se vzdají až v dubnu 1071.
Turecké vítězství
Seldžučtí Turci vybojovali důležité vítězství. 26. srpna 1071 porazili v bitvě u Mantzikertu (na východě dnešního Turecka) byzantskou armádu a zajali císaře Romana IV. Záhy vpadnou do nitra Malé Asie a během několika málo let odtud Byzantince vytlačí.
Foto: wikimedia.org, digitalniknihovna.cz, meisterdrucke.com, Muzeum umění Olomouc
Související články
reklama
Zajímavosti
Proč se lidé na baraby dívali skrz prsty?
Kočují po Evropě a hloubí tunely. Žijí v uzavřené komunitě a s „cizáky“ se příliš nestýkají. I to je důvod, proč se jich lidé bojí a vidí v nich nebezpečné gaunery. Pravda, mezi baraby se najdou i kriminálníci, většinou jsou to však čestní a drsní chlapi, kteří nedají na svou práci dopustit!   V rakouské monarchii vypuká v polovině […]
Dětská křížová výprava: Skončila většina jejích účastníků v otroctví?
Kolem nevysokého kazatele se srocuje početný dav. „Spatřil jsem Krista. Stanul u mě a vyzval mě, abych šel a osvobodil Jeruzalém,“ tvrdí. Jde o Štěpána z Cloyes. Jeho kázání neberou dospělí moc vážně. Kazateli je totiž pouhých 12 let. Na Štěpánovy vrstevníky ale udělají dojem, a to tak velký, že se nechají strhnout k výpravě do Svaté […]
premium
Plánovalo se metro v Praze už v 19. století?
Chudí lidé chodí po Praze pěšky, šlechta a bohatí měšťané používají soukromé kočáry. Zdá se, že to tak všem vyhovuje, protože nikdo nevolá po změně. Povozník Jakub Chocenský přesto chce Pražanům usnadnit život, a v roce 1829 požádá o povolení provozovat v metropoli omnibusy. Úřady mu vyšly vstříc. Jakub Chocenský získává koncesi na provoz dvou […]
StB zlomila amerického novináře mučením
„Vaše bezpečnostní orgány se ke mně chovaly slušně, i když jsem si to nezasloužil. Váš soud se mnou zacházel spravedlivě. Jsem připravený na rozsudek. Děkuji vám,“ řekne v závěrečné řeči Američan Oatis. Vyšetřovatelé Státní bezpečnosti ho v uplynulých týdnech zlomili. Udělali z něj poslušného beránka, který se přizná ke všemu, co mu „vloží“ do úst!   Začínal jako […]
premium
Věda a vynálezy
6 průkopníků letectví: Opisovali od ptáků, riskovali životy a neuměli přistát
Otvor v silné zámecké zdi je hotov. Probouranou dírou se vrhá do neznáma odvážlivec se svým létajícím strojem. Vzlétne k nebi, nebo skončí v hromadě trosek na dně příkopu o dvě patra níž? Letectví je ještě v plenkách, ale do experimentů ve vzduchu se aktivně zapojují i Češi. Někteří se potýkají s neúspěchy, jiní se proslaví i v evropském měřítku. Balony […]
premium
Odstartoval špatný vtip krvavý protest proti pitvám?
Budova newyorské Všeobecné nemocnice vypadá, jako by se jí prohnalo tornádo. Má poničenou fasádu, rozbitá okna a na ulici před ní se válejí zničené anatomické vzorky a lékařské vybavení. Živelní pohroma za to ovšem nemůže. Jde o následky protestu. Proč k němu došlo? Vykradači hrobů se pod rouškou noci blíží se svým nejnovějším „úlovkem“ k renomovanému zdravotnickému […]
Snažil se Newton vypočítat datum Apokalypsy?
Hrot pera škrábe po papíře. Zapisuje si všechna čísla, rozměry, proporce, časové údaje, které na stránkách Bible najde. „Jistě to spolu nějak souvisí, jenom musím přijít na ten správný vzorec,“ přemítá Isaac Newton. Nedaří se. Jedna věc je totiž hledat zákonitosti v přírodě a druhá v mýtech.   Isaac Newton (1643–1727) je znám především jako […]
premium
4 ztracené vynálezy: Dal císař zabít tvůrce pružného skla?
Máme je v pasti! Alespoň to si myslí Arabové, když v 7. století oblehnou Konstantinopoli. Obránci města ale disponují tajnou zbraní – chrličem neuhasitelného ohně. Nepřátelské lodě jím promění v hořící trosky a ten, kdo se nezachrání skokem do vody, shoří rovněž. Dokud mají Byzantinci řecký oheň, odrazí jakéhokoliv nepřítele.   Způsob jeho přípravy je […]
premium
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tu ženskou jsem musela usměrnit
skutecnepribehy.cz
Tu ženskou jsem musela usměrnit
Moje přesvědčení, že dokážu vyjít s každým, dostalo vážnou trhlinu. S tou holkou jsem si nesedla. Musela jsem jí ukázat, kde jsou hranice. Každý mě zná jako hodnou holku, která každému pomůže. Ráda se na každého usmívám a klidně pozdravím první, jen když je pohoda. Vztahy byly vždycky pro mě mnohem důležitější než výplata. Zakládala jsem si na
Svatomartinské hody – Česká  republika
nejsemsama.cz
Svatomartinské hody – Česká republika
Svatomartinské hody patří u nás každoročně k velmi oblíbeným oslavám. Pečená husa s dobrým vínem je kombinace, které je těžké odolat. Kam letos vyrazit, abyste si užili nezapomenutelný výlet? Český Krumlov Svatomartinská vína se v Českém Krumlově začínají podávat už od 8. listopadu. V pondělí 11. listopadu pak na náměstí Svornosti dojde v čase 11.11
Cesta na Mars výzvou pro lidské srdce
21stoleti.cz
Cesta na Mars výzvou pro lidské srdce
Dostat lidskou posádku na Mars je další metou, kterou chce lidstvo při dobývání vesmíru porazit. V důsledku toho se snaží vesmírné agentury mnoha zemí i soukromé společnosti vyvinout vesmírnou loď, kt
Záhadné Spiknutí střelného prachu: Chtěla krále odstranit sama hlava církve?
enigmaplus.cz
Záhadné Spiknutí střelného prachu: Chtěla krále odstranit sama hlava církve?
„Vzpomeň si, vzpomeň, na pátý listopad.“ Slavná věta z filmu V jako Vendeta odkazuje na záhadami opředený prachový atentát na anglického krále z roku 1605, kdy se Westminsterský palác v Londýně ocitl
Ženy stonají jinak
panidomu.cz
Ženy stonají jinak
Ne, nejde jen o ženský přístup ke zdraví, který často bývá zodpovědnější než u mužů. Mnohem podstatnější jsou reálné rozdíly ve fungování ženského a mužského organizmu, a tím i odlišnosti v průběhu nemocí a účinku léků. Medicína je až do nedávna přehlížela, ale časy se začínají měnit. Rozdíly se začnou ukazovat v dospívání, rozhodující roli
Potěšte své chuťové pohárky při toulkách Olomouckým krajem
epochanacestach.cz
Potěšte své chuťové pohárky při toulkách Olomouckým krajem
Nechte se okouzlit různorodostí Olomouckého kraje, pro který je charakteristická bohatá zemědělská tradice, z níž vycházejí jedinečné gastronomické lahůdky. Láska k tradicím se zde dědí z generace na generaci, což je na místních produktech znát. Nevěříte? Udělejte radost sami sobě a přijeďte se o tom přesvědčit! Užijte si cestu do pivního ráje Dalo by se říct,
Souostroví smutku, hrůz a utrpení. Gulagy byly horší než smrt
epochaplus.cz
Souostroví smutku, hrůz a utrpení. Gulagy byly horší než smrt
Osvětim, Mauthausen, Buchenwald, Treblinka. Tato jména, která jsou symboly utrpení, zná každý. Ale existují i jiné pojmy, které možná tak známé nejsou. Vorkuta, Kolyma, Solovecké ostrovy – i zde existovala inferna, která se od nacistických koncentračních táborů příliš nelišila. Glavnoje upravlenije lagerej, zkráceně tedy Gulag – název pro správní orgán, dohlížející na systém sovětských koncentračních
Pařížské apartmá Oscara Ono Juniora
rezidenceonline.cz
Pařížské apartmá Oscara Ono Juniora
Úspěšný francouzský interiérový designér vystudoval dějiny umění a archeologie na slavné École du Louvre v Paříži a na jeho realizacích je to více než patrné. Interiéry navržené Oscarem Ono jsou stylově dokonale čisté, vyvážené, nepostrádající onen pověstný pařížský šarm. O tom, ve kterém sám bydlí, to platí snad dvojnásob. Přitom na konci malého vnitřního dvorku, jakých je
Výborné limetkové krevetky
tisicereceptu.cz
Výborné limetkové krevetky
Exotické krevety s limetovou omáčkou, tím rozhodně nikoho neurazíte. Ingredience 250 g loupaných nebo neloupaných krevet 2 čerstvé limety 250 ml zakysané smetany čerstvě mletá s
Katedrálu zachránil potápěč
epochalnisvet.cz
Katedrálu zachránil potápěč
Anglie na počátku 20. století bije na poplach. Winchesterská katedrála, jeden z největších a nejslavnějších chrámů v zemi, se hroutí. Ve stavbě dlouhé 170 metrů s klenbou, tyčící se do výše 24 metrů, se objevují trhliny.   K vyboulenému zdivu se přidávají uvolněné a padající kameny a celá budova se naklání…„Základy v měkké zemi nejsou vybudovány dostatečně pevně,“
Byl Dykové Dyk nevěrný s fanynkou?
nasehvezdy.cz
Byl Dykové Dyk nevěrný s fanynkou?
O problémech v manželství herečky Tatiany Dykové (46), známé ze seriálu Případy mimořádné Marty, a Vojtěcha Dyka (39) se mluví už nějakou dobu. A teď možná zpěvák prozradil, proč tomu tak je. Na so
Four Seasons Hotel Prague oslavuje světový den laskavosti
iluxus.cz
Four Seasons Hotel Prague oslavuje světový den laskavosti
Four Seasons Hotel Prague se zapojuje do celosvětové iniciativy Four Seasons podporující laskavost a dobré skutky v rámci Světového dne laskavosti, letos nesoucí název Food at the Heart. Šéfcukrář hot
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz