6. 7. 1348: Evropu zasáhla morová epidemie, která neměla obdoby. Mnozí zoufalí lidé z pohromy obviňovali Židy, na jejichž obranu vystoupil i avignonský papež Klement VI.    
Domů     Dovolil si Ota I. Sličný odporovat knížeti?
Dovolil si Ota I. Sličný odporovat knížeti?
12.8.2024
Spytihněv II.

Podle přání zesnulého otce se Konrád s Otou mají podělit o vládu nad Brněnskem a Znojemskem. Novému knížeti, jejich bratru Spytihněvovi, je to ale jedno. Celou Moravu zabere pro sebe a svoje sourozence s sebou vezme do Prahy. Z mladičkého Oty pak udělá správce knížecí kuchyně!

Život knížete Břetislava I. (1002/1005–1055) se chýlí ke konci. Ve snaze stabilizovat český stát vydá před smrtí několik zásadních nařízení. Tím nejdůležitějším je takzvaný seniorát, podle něhož má zemi vládnout vždy nejstarší člen přemyslovské dynastie.

A jak líčí současný historik Jan Škvrňák, v souladu s tímto stařešinským zákonem Břetislav „určil svým nástupcem nejstaršího syna Spytihněva II., zároveň mladší syny zaopatřil vlastními úděly na Moravě“.

Bohužel ani tato pojistka smír mezi bratry – potažmo klid v knížectví – nepřinese…

Ponižující funkce

Kníže Spytihněv II. (1031–1061) nemá se svými sourozenci zrovna nejlepší vztahy. V létě 1055 vytáhne s vojskem na Moravu, aby ji podřídil své přímé vládě. Vratislav (budoucí český kníže a král Vratislav II.;

asi 1033–1092), který dostal na starost olomoucký úděl, před ním raději uteče do Uher. Jeho další dva bratři, Konrád I. (asi 1035–1092) a Ota I. (1045–1087), vládnoucí společně na jihu Moravy, to už nestihnou, nebo prostě možná jen prchat nechtějí.

Buď jak buď, Spytihněv jim Brněnsko i Znojemsko – prozatím spojené v jeden úděl – také zabaví. Poté oba přinutí, aby s ním odjeli do Prahy, a před celým knížecím dvorem je poníží!

Z Konráda udělá lovčího, tedy správce lesů, a mladičkému Otovi svěří správu knížecí kuchyně! Doboví kronikáři nezmiňují, jak dlouhou dobu v potupných funkcích stráví. Nicméně v roce 1059 se Spytihněv usmíří s Vratislavem a vrátí mu olomoucký úděl. Bohužel o tom, jak tehdy naložil s jižní Moravou, prameny mlčí.

Odborníci našli v kostele sv. Štěpána kosti několika Přemyslovců.
Odborníci našli v kostele sv. Štěpána kosti několika Přemyslovců.

Konstruktivní opozice

Byl ode všech nazýván otcem duchovních a ochráncem vdov!“ chválí Spytihněva kronikář Kosmas (asi 1045–1125). Oceňuje na něm hlavně milosrdenství a fakt, že v roce 1060 zahájil na Pražském hradě výstavbu románské svatovítské baziliky.

Jenže napřesrok sotva 30letý kníže náhle umírá. Na pražském stolci ho vystřídá Vratislav, který předá olomoucký úděl Otovi.

Jižní Moravu pak opět dostává na starost Konrád, pokud se tak nestalo již ke konci vlády Spytihněva… Rozhodně se ale nedá říct, že by vztahy nového panovníka s mladšími sourozenci byly vždy ideální.

Podle Škvrňáka „Ota společně s Konrádem občas tvořil tichou, konstruktivní opozici… Vratislavovi“. Ve sporech s knížetem se často mohou opřít o svého dalšího bratra Jaromíra (asi 1040–1090), jehož v roce 1067 prosadili do úřadu pražského biskupa.

Vratislav proti tomu ostře vystupoval, pod vytrvalým tlakem sourozenců i českých velmožů však musel ustoupit. Hrozba občanské války byla zažehnána, jenže kníže na tuto potupu nezapomene a s biskupem Jaromírem bude až do konce života „na nože“!

Bojuje v Uhrách

Severní Morava je v dobrých rukou. Ota, který si kvůli údajně pohledné tváři vyslouží přídomek Sličný, se o ni stará zodpovědně.

Jako symbol své suverenity razí vlastní denáry, v roce 1063 přispěje k založení olomouckého biskupství a panovnické sídlo přenese na Václavské návrší.

Také se ožení – na Hanou si přivede princeznu Eufemii (†1111), dceru uherského krále Bély I. (asi 1015–1063). Brzy poté začne zasahovat do mocenských konfliktů v rodné zemi své manželky.

Dobové kroniky nezmiňují, jestli své kroky konzultoval s Vratislavem, nebo se v Uhrách politicky angažoval na vlastní pěst. Ať tak, či onak, v roce 1074 pomůže získat tamní trůn Gejzovi I. (asi 1040–1077).

Bratra své ženy Eufemie podpoří ve vítězné bitvě u Mogyoródu (na severu dnešního Maďarska). Zřejmě nešlo o jediný ozbrojený střet, do něhož olomoucký údělný kníže zasáhl.

V květnu 1082 Ota spolu s Konrádem a Vratislavem porazí u Mailbergu poblíž českých hranic rakouského markraběte Leopolda II. Babenberského (1050–1095), s nímž mají Přemyslovci vleklé spory.

Do kláštera Hradisko Ota pozval skupinu benediktinských mnichů.
Do kláštera Hradisko Ota pozval skupinu benediktinských mnichů.

Rodinná hrobka

Do Olomouce v únoru 1078 dorazí kníže Vratislav. Stejně jako břevnovský a sázavský opat přijel na vysvěcení Hradiska, jednoho z nejstarších klášterů na Moravě, který vyrůstá na nízkém skalnatém pahorku severně od olomouckého hradu.

Ota s Eufemií ho dali k dispozici benediktinským mnichům. Ti přišli na Hanou nejspíše z břevnovského kláštera, část z nich ale mohla pocházet i z Uher. Ota zakládal Hradisko s úmyslem, že bude sloužit také jako hrobka olomouckých Přemyslovců.

Když v červnu 1087 umírá, skutečně bude pohřben v klášterním kostele svatého Štěpána. Později vedle něj spočinou i jeho nejbližší. V létě 2018 archeologové vyzvedli z kaple v Hradisku sarkofág s promíchanými kostmi několika dospělých jedinců.

Pomocí různých metod je začali zkoumat a po pěti letech konečně mohli potvrdit své původní domněnky. „Máme identifikovaného Otu I. a jeho manželku Eufemii, jeho vnuka Otu III. a jeho manželku Durancii.

Pak zde máme jednoho ze synů Oty III. – Břetislava, nebo Vladimíra a ztotožněnou dceru Marii,“ přibližuje důležitý objev současný archeolog Jan Frolík. Potvrdit, že Ota Sličný byl opravdu fešák, však nepůjde. Z jeho lebky se totiž dochovalo pouze torzo…

Zaostřeno na osobnosti
Upraví volbu
Hlavou katolické církve se v lednu 1059 stává Mikuláš II. (990/995–1061). Mezi jeho priority patří snaha omezit vliv světských vládců na volbu papežů. Proto už v dubnu 1059 vydává bulu In nomine Domini, podle níž má Svaté otce propříště volit sbor kardinálů.
Potírá zlořády
„Ať naděje vzbudí vaši radost, ať láska roznítí váš zápal,“ prohlásí italský teolog Petr Damián (asi 1007–1072). Svůj život zasvětí snaze vylepšit život řeholníků, stejně tak mu ale leží na srdci dobro celé církve. Neúnavně bojuje proti nejkřiklavějším zlořádům své doby.
Zabil ho šíp
Dny posledního anglosaského krále jsou sečteny. Harold II. Godwinson (*asi 1022), který byl korunován v lednu 1066, se v říjnu téhož roku střetne v bitvě u Hastingsu s Vilémem Dobyvatelem. V krvavé řeži podle legendy padne poté, co ho zasáhne šíp do oka.
Preferuje klid
Válčení nemá v krvi. Dánský král Harald III. (asi 1040–1080) nedobývá nová území, s každým se snaží být zadobře. Ve své zemi provede řadu reforem – zdokonalí ražbu mincí, zavede pravidla pro hospodaření v královských lesích a zruší některé právní zvyky.
Zaostřeno na dobu
Střídání králů
Ve Skotsku probíhá boj o moc. Dosavadní král Macbeth I. v srpnu 1057 padne v bitvě u Lumphananu. Novým panovníkem je zvolen jeho nevlastní syn Lulach, který však napřesrok také umírá. Na skotský trůn usedá Malcolm III., jenž strávil řadu let v exilu.
Vraždění Židů
Tzv. zlatý věk židovské kultury ve Španělsku je minulostí. 30. prosince 1066 horda muslimů vtrhne do královského paláce v Granadě a ukřižuje židovského vezíra Josepha ibn Naghrelu. Poté se rozzuřený dav rozprchne do ulic a povraždí většinu Židů ve městě.
Dlouhé obléhání
Normané pod vedením dobrodruha Roberta Guiscarda v létě 1068 oblehnou přístavní město Bari. Poslední byzantskou državu na Apeninském poloostrově budou dobývat více než dva a půl roku. Vyhladovělí obránci, marně čekající na posily, se vzdají až v dubnu 1071.
Turecké vítězství
Seldžučtí Turci vybojovali důležité vítězství. 26. srpna 1071 porazili v bitvě u Mantzikertu (na východě dnešního Turecka) byzantskou armádu a zajali císaře Romana IV. Záhy vpadnou do nitra Malé Asie a během několika málo let odtud Byzantince vytlačí.
Foto: wikimedia.org, digitalniknihovna.cz, meisterdrucke.com, Muzeum umění Olomouc
Související články
reklama
Zajímavosti
Našel Komenský v Brandýse štěstí?
Ve Fulneku vedl klidný život. Spravoval místní školu jednoty bratrské. Zároveň pracoval na české encyklopedii a oženil se s Magdalenou Vizovskou. Jenže stavovské povstání a jeho porážka v roce 1620 všechno změní. Z Komenského se stává psanec. Kněží nekatolického vyznání jsou v Českém království po bitvě na Bílé hoře v listopadu 1620 pronásledováni. Jan Amos […]
Ludvík Klega riskoval život pro druhé
Podílí se na organizaci zdravotní péče pro čs. legionáře. Během jejich ústupu přes Sibiř pomáhá sestavovat sanitní vlaky a zakládat kamenné nemocnice. Klega však není „pouze“ obětavý. Nejednou neváhá riskovat svůj život pro záchranu druhých… Když byl ještě chlapec, kvůli různým nemocem mu zemřeli otec a tři sourozenci. Nejspíš právě to byl důvod, proč se […]
premium
První česká obchodní zástupkyně prodávala šicí stroje
Zákaznicím v obchodě nabízí výuku šití na stroji i český návod. Obchod Ludmile ale připravuje víc starostí než radostí. Nejednou prodává na dluh. „Já mám též státi peníze za několik strojů a nikdo nechce platit,“ stěžuje si v roce 1865 Vojtěchu Náprstkovi.   „Uška,“ tak doma přezdívají Ludmile Křížkové (1844–1879), dceři vinopalníka Adolfa Křížka (1811–1891). […]
Hrabě Harrach probudil Krkonoše
Zdatný a rozvážný podnikatel, mecenáš umění, politik, hospodář, otec českých lyžníků a nadšený propagátor turistiky. Jan Nepomuk Harrach je osvíceným šlechticem a jeho činorodost udivuje dodnes. Výraznou stopu zanechal hlavně v Krkonoších.  Hrabě Harrach (1828–1909) se narodil ve Vídni jako syn vzdělaného, vlastenecky orientovaného Františka Arnošta z Harrachu (1799–1884) a jeho manželky Anny Marie Terezie (1809–1881), […]
Věda a vynálezy
Sklidil první Londýňan s deštníkem posměch?
„Jen se na něj podívejte!“ ukazují si Londýňané s úšklebkem na britského cestovatele a filantropa Jonase Hanwaye. Roku 1760 se nese městem, a když se z oblohy spouští déšť, pohotově roztahuje deštník. Věc v britské metropoli té doby nevídanou.   Starověk Záležitost žen a císařů Výsada aristokracie, nebo rovnou císařů. Deštníky se podle dochovaných zápisů […]
Bombardér vozil pasažéry v proutěných křesílkách
Je sice pořádná zima, ale na letišti kousek od Versailles se to hemží lidmi. Na vzlet se připravuje slavný francouzský bombardér Farman. Místo bomb však bude mít 8. února 1919 zcela jiný náklad…   Francouzští bratři Farmanové chystají žhavou novinku. Zapálení aviatici, z jejichž dílny vyšel slavný bombardovací letoun Farman 60 s přízviskem Goliáš, nestihli svůj aeroplán […]
6 čínských vynálezů, které změnily svět
Ting, vyčerpaná po celodenní dřině, si sedne ke své misce nudlí. S chutí se pouští do jídla. Bez těstovin by na samé výspě Říše středu se svou rodinou nepřežila…   Rychle hotové jídlo v podobě misky nudlí vítězí v čínské kuchyni už po tisíce let. Jeden archeologický objev rozsekne i dlouholetý spor Číňanů s Italy, […]
premium
Zajímal předchůdce bankomatu jen prostitutky?
Luther George Simjan, Armén žijící ve Spojených státech amerických, nosí v hlavě myšlenku na první bankomat již v roce 1939. A nápadů na zařízení přijímající nebo vydávající peníze má mnohem víc. Uvádí se, že v tomto směru je držitelem až 20 patentů!   1961 Pokus na půl roku „Věřte, je v tom budoucnost,“ přesvědčuje Simjan […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Interiér s ikonami skandinávského designu
rezidenceonline.cz
Interiér s ikonami skandinávského designu
Nedaleko Los Angeles si mladý pár nechal postavit vzdušnou rezidenci kombinující ocelový skelet, skleněné stěny a sekvojové obklady. uvnitř vás okouzlí ikony skandinávského designu. Vroce 1998 Mark a Andrea Meyerhoferovi koupili dům v zalesněnémpodhůří Lacanada Flintridge v Kalifornii. Pár začal spolu se skupinou architektů s přetvářením domu tak, že přestavěli část s kuchyní a rodinnou místností.
Řeka přináší leccos, někdy dokonce i lásku
skutecnepribehy.cz
Řeka přináší leccos, někdy dokonce i lásku
Čas utekl jako voda, s Pepou, o kterého jsem kdysi tak stála, jsme se rozvedli. Byla jsem přesvědčena, že zůstanu sama, ale osud to tak nechtěl. Měl pro mě ještě jednu lásku. Koukala jsem z okna chaty na jez a myslela na to, že čas utekl jako ta voda. Jak je to dlouho, co jsem se na jezu producírovala,
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
iluxus.cz
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
Surfová kancelář Surf-Trip, kterou založili sourozenci Olivovi, naučila za 18 let surfovat tisíce lidí z Česka i Slovenska. Z původně malých surfových kempů vyrostla ve stabilní cestovní kancelář s me
Přivolejte si malé zázraky
nejsemsama.cz
Přivolejte si malé zázraky
Lidská přání a touhy se po tisíciletí příliš nemění a například snaha získat lásku a vysněného partnera je věčná. Malá domácí magie funguje, ať už si přejete svůj život obohatit čímkoli. Domácí magie je dnes často opomíjena kvůli exotičtějším způsobům čarování. A to je škoda. Kvůli tomu se zapomíná na malá kouzla, která znaly už
Zase to otravné mravenčení. Co když se často vrací?
panidomu.cz
Zase to otravné mravenčení. Co když se často vrací?
Občas se to stane každému. Nohu si lidově řečeno přeležíte a pak vám chvíli na chodidle pobíhají mravenci. Banalita. Jenže co když se mravenčení vrací častěji? Pocit mravenčení nebo brnění je vlastně hlášením, které nám posílají nervy oné partie: Něčím jsme je utlačili, podráždili nebo jim způsobili nedokrvení. To je celkem prostá podstata problému. Složitejší
Čína: Její panenská příroda vám sebere dech
epochanacestach.cz
Čína: Její panenská příroda vám sebere dech
Slunce se mocně opírá o štíty mohutných hor. Na nebi není ani mráček a skoro to vypadá, že ostré vrcholky masivů musejí každou chvilkou protnout blankytně modrou oblohu. Jejich majestátnost a dravost krotí nádherné listnaté lesy, jejichž podzimní „čarokresba” vezme dech všem přihlížejícím. Je jednou z největších zemí a statistické údaje popisující tuto nejlidnatější část
Z jiné hvězdné čtvrti: Sluneční soustavou prolétá mezihvězdná kometa
21stoleti.cz
Z jiné hvězdné čtvrti: Sluneční soustavou prolétá mezihvězdná kometa
Astronomové oznámili objev teprve třetího známého objektu, který k nám přilétl z jiného hvězdného systému. Tento návštěvník, nově označený jako 3I/ATLAS, byl poprvé spatřen teleskopem v Chile jako nez
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
epochalnisvet.cz
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
Na první pohled obyčejné místo. Silnice, která se rozbíhá do čtyř stran. Křižovatka. Ale podle pradávných věr právě tady slábne závoj mezi světy. Je to místo, kde můžete přivolat duchy, uzavřít smlouvu s démonem nebo získat dovednosti, které nejsou z tohoto světa. Opravdu tady můžete změnit svůj osud? A jak vysokou cenu za to zaplatíte?
Počítač a baterie steré 2000 let. Skutečně existovaly!
enigmaplus.cz
Počítač a baterie steré 2000 let. Skutečně existovaly!
Připadají vám hodinový strojek či baterie jako vymoženosti dnešní doby? Takzvaný počítač z Antikythéry objevil 17. března 1902 řecký archeolog Spiridon Spice (1859–1932) při prohledávání vraku římské
Bodie: Mrtvé město zlata, hříchu a zločinu, kde se zastavil čas
epochaplus.cz
Bodie: Mrtvé město zlata, hříchu a zločinu, kde se zastavil čas
Stovky „městeček duchů“ jsou rozesety po Spojených státech jako památka na období zlaté horečky, ale žádné není tak známé a zachovalé jako Bodie. Toto kdysi největší a nejmodernější městečko v Kalifornii, plné zlata, peněz, hříchu a krve, prožilo jen tři roky slávy, než se propadlo do desítek let úpadku. Dnes, jako národní historická památka, vypadá,
Bramborový koláč s jablky
tisicereceptu.cz
Bramborový koláč s jablky
Suroviny 250 g brambor 60 g másla 200 g cukru moučky 2 vejce 250 g polohrubé mouky prášek do pečiva jablka Na drobenku 50 g hrubé mouky 30 g másla 30 g cukru krupice Postup Bram
Morávková drasticky hubne, aby zachránila manželství?
nasehvezdy.cz
Morávková drasticky hubne, aby zachránila manželství?
Co se to děje s oblíbenou herečkou ze seriálu Ordinace v růžové zahradě? Dana Morávková (53) vždy působila dojmem sebevědomé ženy, která by nesklouzla k malichernostem, jako je nesmyslné hladovění v t
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz