20. 5. 1506: Mořeplavec Kryštof Kolumbus, jeden z největších objevitelů historie, zemřel ve věku 54 let ve španělském Valladolidu.    
Domů     Hynek z Dubé tlačil Václava II. k polské koruně
Hynek z Dubé tlačil Václava II. k polské koruně
Přemysl Otakar II.

Zvědavě se rozhlíží kolem. V duchu žasne nad vyzdobenými ulicemi i módou místních mužů a žen. Ale jenom na okamžik. Přece nemůže vypadat jako nějaký venkovský balík.

Do Frankfurtu nad Mohanem přijel Hynek z Dubé společně s Dobešem z Bechyně a Albertem ze Žeberka na jaře 1292 jako vyslanec samotného krále Václava II.

Vzestup Ronovců – rodu, od něhož odvozují páni z Dubé svůj původ – začal na počátku 13. století. Křestní jméno Hynek (nebo v obměně Jindřich) se mezi nimi dědí se železnou pravidelností, což tak trochu motá hlavy historikům.

Nejsou schopni přesně určit, který z Hynků z Dubé má na svědomí konkrétní činy. Historické prameny jsou v tomto směru poměrně skoupé, a tak v některých případech odborníci tápou, zda jde o otce, či už o syna.

Muž, který vejde do dějin jako blízký spolupracovník a důvěrník krále Václava II. (1271–1305), je pravděpodobně vnukem Častolova (před r. 1200–asi 1253), jenž někdy v polovině 13. století se svou rodinou přesídlil z domovské Žitavy a Budyšína na sever Čech.

Otcem „našeho“ Hynka z Dubé (†asi 1309) je pak – jak jinak – Hynek (Jindřich) z Dubé (†asi 1290).

Bije Branibory

Prvním odrazovým můstkem pro kariéru mladého šlechtice u panovnického dvora je post stolníka.

Hynek z Dubé ho s přestávkami zastává v letech 1276–1277 a 1284–1288. Někteří historikové jsou sice přesvědčeni, že ji vykonával Hynek-otec, jiní ale zastávají teorii o synovi. Argumentují právě nižším věkem, kdy se šlechtic takové funkce ujímal.

V Českém království po smrti panovníka Přemysla Otakara II. (asi 1233–1278) v bitvě na Moravském poli panují krušné podmínky.

Sebevědomá šlechta si dělá, co chce, dědic trůnu je jako rukojmí odvezen ze země a království plundrují braniborští vojáci ve službách jeho poručníka Oty V. Braniborského (asi 1246–1299).

Hrstka statečných sebere odvahu, aby jim vzdorovala a cizáky vykázala do patřičných mezí. Podle pozdější Dalimilovy kroniky je mezi nimi i Hynek z Dubé. Dávný letopisec jej oslavuje jako hrdinu:

„Pak Hynek z Dubé rány dáváše, ot jeho rázóv jako hrom hřímáše, mlatem německé helmy kováše, až z nich světlý oheň prcháše.“

Záviš z Falkenštejna se dostal na výsluní jako partner královny-vdovy.
Záviš z Falkenštejna se dostal na výsluní jako partner královny-vdovy.

Brousí si zuby na moc

Vyrabované zemi bez krále vládne hladomor, zoufalí lidé se dokonce uchylují ke kanibalismu. Takhle už to dál nejde. Část šlechty se rozhodne vyjednávat s Otou Braniborským o návratu kralevice Václava domů.

V delegaci, která Branibora v listopadu 1281 navštěvuje ve Frankfurtu nad Odrou, nechybí ani Hynek z Dubé. Ota si však za propuštění svého svěřence diktuje přímo nehorázné podmínky. Dohoda je možná až mnohem později.

Mladičký Václav II. se do Prahy definitivně vrací v květnu 1283. Není mu tehdy ještě ani 12 let. Je zřejmé, že břímě vlády sám nést nemůže. Někteří z pánů zavětří příležitost. Zřejmě také Hynek z Dubé, který oplývá dostatečnými ambicemi…

Chytí se Záviše

Všechny plány českých pánů ovšem zkříží královna-vdova Kunhuta Uherská (1245–1285), která se vrací k synovu dvoru a přivádí s sebou svého nového partnera, Záviše z Falkenštejna (1250–1290).

Bude to právě on, kdo se v příštích letech chopí otěží moci a důležité posty v zemi obsadí příbuznými z rodu Vítkovců nebo spřátelenými šlechtici. Hynek z Dubé tehdy chytí příležitost za pačesy a využije Závišova úspěchu k vlastnímu vzestupu.

A co je pozoruhodné, ustojí i jeho následný pád v roce 1289. Už o dva roky později Hynek zastává významnou funkci králova nejvyššího komorníka a v roce 1292 míří s dalšími dvěma pány do Frankfurtu nad Mohanem, aby se zúčastnil volby nového římského krále.

Kurfiřtský hlas českého krále, jímž tito muži disponují, se přitom ukáže jako klíčový. Oproti původním očekáváním je tehdy zvolen novým říšským vladařem Adolf Nasavský (asi 1250–1298) na úkor Albrechta Habsburského (1255–1308).

Jde tak trochu o podraz Václava II., který přichystal svému habsburskému švagrovi.

Odměna za věrnost

Václav II. v zahraniční politice nyní mnohem častěji stáčí svůj zrak k Polsku. Nejprve se zmocnil území Krakovska a eliminoval nároky Přemysla II. Velkopolského (1257–1296) na ně.

Krátce po frankfurtské volbě vytáhne na sever i s armádou, aby zkrotil dalšího konkurenta, Vladislava Lokýtka (1261–1333). Roku 1293 zde ustavuje Hynka z Dubé svým hejtmanem.

Jeho úkol v nové roli bude jednoznačný – připravit Václavovi půdu pro to, aby se zmocnil polské koruny. Bude to zdlouhavý a náročný proces, ale nakonec se podaří. Na přelomu srpna a září roku 1300 je Václav II. v Hnězdně korunován polským králem.

Jeho věrné odměna za tento triumf nemine. Hynek z Dubé, který jej ke korunovaci doprovází, dostává od panovníka do zástavy bezdězské panství. Navíc je jmenován vojenským velitelem v Polsku. V této roli ho opět čeká pěkná dřina.

Po letech neklidu je třeba u našich severních sousedů nastolit mír a rozdrobenou zemi celkově zkonsolidovat, hlavně hospodářsky. Na pováženou je to tu třeba s místní měnou.

Peníze jsou tehdy v Polsku nedostatkovým zbožím a nejsou ojedinělé případy, kdy lidé jako platidla používají třeba hlavičky vzácných šedivých veverek.

Lokýtek nasliboval králi hory doly, ale rychle na to zapomněl.
Lokýtek nasliboval králi hory doly, ale rychle na to zapomněl.

Přežije svého pána

V letech 1303–1309 zastává Hynek z Dubé funkci pražského purkrabího.

Tehdy ho zastihne smrt jeho pána Václava II. Úspěšný je ale i za jeho nástupce Václava III. (1289–1306), po vymření Přemyslovců po meči také za Rudolfa Habsburského (asi 1281–1307) a Jindřicha Korutanského (1273/1280–1335).

Z historických pramenů se vytrácí v roce 1309. Otázkou ovšem je, zda některé z jeho činů na sklonku prvního desetiletí 14. století opět nepřipsat už jeho synovi.

Hynkovým dědicem se totiž – podle zvyku v rodině – stal Hynek z Dubé (†1348), který až později připojil ke svému jménu slovo „Berka“.

 Foto:: Wikimedia.org, Meisterdrucke.com

Související články
reklama
Zajímavosti
Starověké Benátky ležely v deltě Nilu
Křivolakými vodními kanály se prodírají malé loďky. Míjejí vznosné budovy, proplouvají pod mosty, až dosednou k molu. Scéna se neodehrává v Benátkách, jak by se mohlo zdát, ale v Herakleionu. Ten si vyslouží řadu přezdívek. Kromě starověkých Benátek se mu říká antický Hongkong nebo egyptská Atlantida…     Stejně jako v případě Tróji i u egyptského […]
Karel VI. a Alžběta Kristýna: Pomohla císaři k synovi vinná kúra?
Vyrůstá v bratrově stínu. Na rozdíl od pohledného, urostlého a elegantního Josefa I. je budoucí císař Karel VI. mnohem těžkopádnější a podle některých i „ošklivý“. Brzy je ale zřejmé, že také on by mohl jednou usednout na panovnický trůn – ten španělský, a tak se urychleně začíná s jeho přípravou na kralování. Král k sobě […]
premium
Lucrezie Borgia: Příbuzní jí zavraždili manžela i milence
„Smilní se svým bratrem, a dokonce i s otcem!“ špitají si potají pohoršení obyvatelé Říma. „Je to obyčejná děvka!“ přisazují si další. Krásné Lucrezii, dceři samotného papeže, totiž nemůžou přijít na jméno. Někteří ji dokonce označují za vražedkyni. Vzezřením se podobá andělům, v nitru však skrývá ďábla. Takovou pověst si vyslouží dcera hříšného papeže Alexandra VI. (1431–1503), […]
premium
Zámek sv. Michaela: Měl barvu podle ztracené rukavičky?
Ples je v plném proudu. Ve víru tance ztrácí carova favoritka Anna Lopuchinová rukavičku. Pavel I. ji dvorně zvedne. Nevrátí ji však krásce, ale předá svému architektovi.   „Povšimněte si té neobvyklé barvy. Takové by mohly být zdi mého nového paláce,“ prohodí k architektovi Vincenzu Brennovi (1747–1820). Růžovo-oranžovo-žlutá se na zdech petrohradských paláců 18. století ještě nezaskvěla. […]
Věda a vynálezy
6 čínských vynálezů, které změnily svět
Ting, vyčerpaná po celodenní dřině, si sedne ke své misce nudlí. S chutí se pouští do jídla. Bez těstovin by na samé výspě Říše středu se svou rodinou nepřežila…   Rychle hotové jídlo v podobě misky nudlí vítězí v čínské kuchyni už po tisíce let. Jeden archeologický objev rozsekne i dlouholetý spor Číňanů s Italy, […]
premium
Zajímal předchůdce bankomatu jen prostitutky?
Luther George Simjan, Armén žijící ve Spojených státech amerických, nosí v hlavě myšlenku na první bankomat již v roce 1939. A nápadů na zařízení přijímající nebo vydávající peníze má mnohem víc. Uvádí se, že v tomto směru je držitelem až 20 patentů!   1961 Pokus na půl roku „Věřte, je v tom budoucnost,“ přesvědčuje Simjan […]
Kolik autorů měl staroměstský orloj?
„Měšťané, řemeslníci, ženy staré, mladé, studenti v pláštích, všichni se před radní věží tlačili, na špičky vystupovali, hrdla natahovali, oči vyvalovali na veliký ciferník čtyřiadvacíti hodin, plný zlatých kruhů a čar, čísel a divných znamení,“ píše Alois Jirásek. Bez váhání přisoudí astronomický div mistru Hanušovi. Netuší, jak moc se spletl…   Spisovatel Alois Jirásek (1851–1930) […]
Evropu s Amerikou spojilo 587 000 kilometrů drátů
Dvě obří lodě se od sebe uprostřed Atlantiku začínají vzdalovat. Za každou z nich zůstávají na dně oceánu kilometry kabelu, který za pár dní spojí dva kontinenty. Komunikace na dálku prožívá od prvních zpráv pomocí bubnů či kouřových signálů bouřlivý vývoj. V roce 1832 se objevuje telegraf, který umí propojit jen dvě sousední místnosti, o rok později […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nádherný svět Sicis
rezidenceonline.cz
Nádherný svět Sicis
Věhlasná značka, která se původně proslavila především luxusními mozaikovými obklady, dnes nabízí vybavení pro celý interiér. Co její návrháři a řemeslníci dovedou, představila ve svém kompletně zrekonstruovaném showroomu v srdci Paříže. Koncept „Casa Sicis“, který se vedle Londýna a Milána nedávno zabydlel také ve francouzské metropoli, v ulici 41 Rue François Premier poblíž Champs Elysées,
Revoluce ve stavebnictví: Budeme žít v houbách?
epochalnisvet.cz
Revoluce ve stavebnictví: Budeme žít v houbách?
Představte si budoucnost, ve které domy rostou stejně jako houby po dešti. Zní to jako sci-fi? Možná. Ale v České republice už takový dům existuje.   Experimentální projekt SAMOROST přinesl skutečnou revoluci v udržitelném bydlení. Poprvé v historii nechali vyrůst dům, jehož klíčovým materiálem je mykokompozit – stavební prvek vytvořený z podhoubí. Inovativní přístup otevírá
Star Oud je nejnovějším přírůstkem do kolekce, která vzdává hold dědictví Montblanc
iluxus.cz
Star Oud je nejnovějším přírůstkem do kolekce, která vzdává hold dědictví Montblanc
V roce 2024, kdy byla kolekce uvedena na trh, Montblanc představil nový způsob, jak vyjádřit různé aspekty svého bohatého dědictví, naplněného kreativitou a řemeslnou zručností. Montblanc Collection z
Směs z lesních hub nakyselo
tisicereceptu.cz
Směs z lesních hub nakyselo
Na nakládání se hodí hříbky, babky, lišky i poddubáky. Suroviny na 4 sklenice 1 kg očištěných hub 2 lžíce octa sůl Na nálev 500 ml octa 1,5 l vody 10 kuliček pepře 10 kuliček nového k
Existovali opravdoví obři? Legendy o nich najdeme po celém světě!
enigmaplus.cz
Existovali opravdoví obři? Legendy o nich najdeme po celém světě!
Po staletí jsou na mnoha místech planety nacházeny podivné kostry a nástroje, které údajně dokládají existenci lidem podobné rasy velkého vzrůstu, která vládla světu dávno před nástupem člověka. Bohuž
Jágr své mladé partnerce už nestačí…
nasehvezdy.cz
Jágr své mladé partnerce už nestačí…
Když začal Jaromír Jágr (53) randit se svou o třiadvacet let mladší partnerkou Dominikou Branišovou (30), bylo jim oběma o pět let míň. Nyní, tři roky po padesátce, musí ale legendární hokejista,
Arktické rostliny reagují na změnu klimatu nepředvídatelně
21stoleti.cz
Arktické rostliny reagují na změnu klimatu nepředvídatelně
Klimatická změna rychle proměňuje arktickou tundru, potvrdila rozsáhlá mezinárodní studie, kterou publikoval časopis Nature. Vědci po čtyři desetiletí sledovali více než 2 000 rostlinných společenstev
Sladký toust
nejsemsama.cz
Sladký toust
Na takových sladkých toustech si pochutnáte ve Francii. Můžete je podávat s různými druhy ovoce a s kopečkem mascarpone. Ingredience na 4 porce: 8 plátků toustového chleba máslo na smažení 3 vejce 100 ml mléka 1 lžíce cukru 1 lžička mleté skořice 1 miska borůvek 1 malý kelímek zakysané smetany 2 lžíce medu Postup: V misce prošlehejte vejce s mlékem, cukrem a skořicí. Do směsi namáčejte tousty
Olomoucký hrad: Pýcha i tragédie rodu Přemyslovců
epochanacestach.cz
Olomoucký hrad: Pýcha i tragédie rodu Přemyslovců
Nejvyšší věž na Moravě, největší moravský zvon a rozlehlý historický areál, který se může směle rovnat i Pražskému hradu. Přemyslovský hrad v Olomouci je výjimečný v mnoha ohledech a pokoušet se ho prohlédnout za jediný den je prostě marná snaha. Návrší, které dnes známe pod jménem Václavské, považovali za ideální k budování sídla už obyvatelé za pravěkých časů.
Jak se mám nadechnout?
skutecnepribehy.cz
Jak se mám nadechnout?
Byly jsme jen dvě. Já a moje dcera Klára. Bez jejího otce, bez velké rodiny, bez zázemí. Ale měly jsme sebe. A teď už ji nemám. Nám to stačilo. Byla moje radost, moje světlo, moje všechno. Když jsem večer zavírala oči, děkovala jsem, že ji mám. A ráno jsem vstávala s myšlenkou na ni. Smála se s hlavou zakloněnou,
Technologie a styl: Vychytávky pro moderní život
epochaplus.cz
Technologie a styl: Vychytávky pro moderní život
Od chytrých pomůcek pro rodiče přes kuchyňské vychytávky až po designové doplňky – tyto produkty kombinují technologii, praktičnost a styl. Chytrá ponožka pro děti, strojek na těstoviny, USB rozbočovač, potápěčské hodinky a zarážka na dveře zpříjemní každodenní život. Chytrá ponožka hlídá životní funkce děťátka, i když rodiče spí Chytrá ponožka Owlet Smart Sock je chůvičkou
Horkovzdušná fritéza je dobrý pomocník
panidomu.cz
Horkovzdušná fritéza je dobrý pomocník
Máte rádi smažená jídla, ale protože víte, že nejsou nejzdravější, tak stará olejová fritéza odpočívá někde ve spíži? Nebo jste ji pro jistotu nikdy neměli? Zkuste horkovzdušnou. Proti té tradiční má hodně výhod a přitom jsou pokrmy stejně chutné a křupavé, ovšem lehčeji stravitelné. K přípravě jídla totiž využívá horký vzduch, a když olej, tak
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz