8. 9. 1841: V Nelahozevsi se narodil Antonín Dvořák, jeden z nejvýznamnějších českých hudebních skladatelů a světově nejhranější český skladatel vůbec.    
Domů     Hynek z Dubé tlačil Václava II. k polské koruně
Hynek z Dubé tlačil Václava II. k polské koruně
Přemysl Otakar II.

Zvědavě se rozhlíží kolem. V duchu žasne nad vyzdobenými ulicemi i módou místních mužů a žen. Ale jenom na okamžik. Přece nemůže vypadat jako nějaký venkovský balík.

Do Frankfurtu nad Mohanem přijel Hynek z Dubé společně s Dobešem z Bechyně a Albertem ze Žeberka na jaře 1292 jako vyslanec samotného krále Václava II.

Vzestup Ronovců – rodu, od něhož odvozují páni z Dubé svůj původ – začal na počátku 13. století. Křestní jméno Hynek (nebo v obměně Jindřich) se mezi nimi dědí se železnou pravidelností, což tak trochu motá hlavy historikům.

Nejsou schopni přesně určit, který z Hynků z Dubé má na svědomí konkrétní činy. Historické prameny jsou v tomto směru poměrně skoupé, a tak v některých případech odborníci tápou, zda jde o otce, či už o syna.

Muž, který vejde do dějin jako blízký spolupracovník a důvěrník krále Václava II. (1271–1305), je pravděpodobně vnukem Častolova (před r. 1200–asi 1253), jenž někdy v polovině 13. století se svou rodinou přesídlil z domovské Žitavy a Budyšína na sever Čech.

Otcem „našeho“ Hynka z Dubé (†asi 1309) je pak – jak jinak – Hynek (Jindřich) z Dubé (†asi 1290).

Bije Branibory

Prvním odrazovým můstkem pro kariéru mladého šlechtice u panovnického dvora je post stolníka.

Hynek z Dubé ho s přestávkami zastává v letech 1276–1277 a 1284–1288. Někteří historikové jsou sice přesvědčeni, že ji vykonával Hynek-otec, jiní ale zastávají teorii o synovi. Argumentují právě nižším věkem, kdy se šlechtic takové funkce ujímal.

V Českém království po smrti panovníka Přemysla Otakara II. (asi 1233–1278) v bitvě na Moravském poli panují krušné podmínky.

Sebevědomá šlechta si dělá, co chce, dědic trůnu je jako rukojmí odvezen ze země a království plundrují braniborští vojáci ve službách jeho poručníka Oty V. Braniborského (asi 1246–1299).

Hrstka statečných sebere odvahu, aby jim vzdorovala a cizáky vykázala do patřičných mezí. Podle pozdější Dalimilovy kroniky je mezi nimi i Hynek z Dubé. Dávný letopisec jej oslavuje jako hrdinu:

„Pak Hynek z Dubé rány dáváše, ot jeho rázóv jako hrom hřímáše, mlatem německé helmy kováše, až z nich světlý oheň prcháše.“

Záviš z Falkenštejna se dostal na výsluní jako partner královny-vdovy.
Záviš z Falkenštejna se dostal na výsluní jako partner královny-vdovy.

Brousí si zuby na moc

Vyrabované zemi bez krále vládne hladomor, zoufalí lidé se dokonce uchylují ke kanibalismu. Takhle už to dál nejde. Část šlechty se rozhodne vyjednávat s Otou Braniborským o návratu kralevice Václava domů.

V delegaci, která Branibora v listopadu 1281 navštěvuje ve Frankfurtu nad Odrou, nechybí ani Hynek z Dubé. Ota si však za propuštění svého svěřence diktuje přímo nehorázné podmínky. Dohoda je možná až mnohem později.

Mladičký Václav II. se do Prahy definitivně vrací v květnu 1283. Není mu tehdy ještě ani 12 let. Je zřejmé, že břímě vlády sám nést nemůže. Někteří z pánů zavětří příležitost. Zřejmě také Hynek z Dubé, který oplývá dostatečnými ambicemi…

Chytí se Záviše

Všechny plány českých pánů ovšem zkříží královna-vdova Kunhuta Uherská (1245–1285), která se vrací k synovu dvoru a přivádí s sebou svého nového partnera, Záviše z Falkenštejna (1250–1290).

Bude to právě on, kdo se v příštích letech chopí otěží moci a důležité posty v zemi obsadí příbuznými z rodu Vítkovců nebo spřátelenými šlechtici. Hynek z Dubé tehdy chytí příležitost za pačesy a využije Závišova úspěchu k vlastnímu vzestupu.

A co je pozoruhodné, ustojí i jeho následný pád v roce 1289. Už o dva roky později Hynek zastává významnou funkci králova nejvyššího komorníka a v roce 1292 míří s dalšími dvěma pány do Frankfurtu nad Mohanem, aby se zúčastnil volby nového římského krále.

Kurfiřtský hlas českého krále, jímž tito muži disponují, se přitom ukáže jako klíčový. Oproti původním očekáváním je tehdy zvolen novým říšským vladařem Adolf Nasavský (asi 1250–1298) na úkor Albrechta Habsburského (1255–1308).

Jde tak trochu o podraz Václava II., který přichystal svému habsburskému švagrovi.

Odměna za věrnost

Václav II. v zahraniční politice nyní mnohem častěji stáčí svůj zrak k Polsku. Nejprve se zmocnil území Krakovska a eliminoval nároky Přemysla II. Velkopolského (1257–1296) na ně.

Krátce po frankfurtské volbě vytáhne na sever i s armádou, aby zkrotil dalšího konkurenta, Vladislava Lokýtka (1261–1333). Roku 1293 zde ustavuje Hynka z Dubé svým hejtmanem.

Jeho úkol v nové roli bude jednoznačný – připravit Václavovi půdu pro to, aby se zmocnil polské koruny. Bude to zdlouhavý a náročný proces, ale nakonec se podaří. Na přelomu srpna a září roku 1300 je Václav II. v Hnězdně korunován polským králem.

Jeho věrné odměna za tento triumf nemine. Hynek z Dubé, který jej ke korunovaci doprovází, dostává od panovníka do zástavy bezdězské panství. Navíc je jmenován vojenským velitelem v Polsku. V této roli ho opět čeká pěkná dřina.

Po letech neklidu je třeba u našich severních sousedů nastolit mír a rozdrobenou zemi celkově zkonsolidovat, hlavně hospodářsky. Na pováženou je to tu třeba s místní měnou.

Peníze jsou tehdy v Polsku nedostatkovým zbožím a nejsou ojedinělé případy, kdy lidé jako platidla používají třeba hlavičky vzácných šedivých veverek.

Lokýtek nasliboval králi hory doly, ale rychle na to zapomněl.
Lokýtek nasliboval králi hory doly, ale rychle na to zapomněl.

Přežije svého pána

V letech 1303–1309 zastává Hynek z Dubé funkci pražského purkrabího.

Tehdy ho zastihne smrt jeho pána Václava II. Úspěšný je ale i za jeho nástupce Václava III. (1289–1306), po vymření Přemyslovců po meči také za Rudolfa Habsburského (asi 1281–1307) a Jindřicha Korutanského (1273/1280–1335).

Z historických pramenů se vytrácí v roce 1309. Otázkou ovšem je, zda některé z jeho činů na sklonku prvního desetiletí 14. století opět nepřipsat už jeho synovi.

Hynkovým dědicem se totiž – podle zvyku v rodině – stal Hynek z Dubé (†1348), který až později připojil ke svému jménu slovo „Berka“.

 Foto:: Wikimedia.org, Meisterdrucke.com

Související články
reklama
Zajímavosti
Panenský Týnec: Parléř už střechu nestihl?
Pečlivě si obhlíží terén. Říkají tady, že tomu místu vládnou tajemné síly. Velkolepému chrámu, který tu má vyrůst, to jen přidá na významu… Záhady obklopují zneklidňující torzo gotického chrámu v Panenském Týnci kousek od Loun už od jeho vzniku. Kdo ho nechal postavit? A kdo toto velkorysé dílo financoval? Patrně to byli pánové ze Žerotína. Napřed […]
Prosila princezna Anchesenamon nepřítele o manžela?
Před chetitským králem leží otevřený dopis. Šuppiluliumaš ho pročítá snad posté, přesto neví, co si o něm má myslet. „Jde o vážně míněnou nabídku, nebo past?“ vrtá panovníkovi hlavou. Jeho nečekanou odesílatelkou je totiž egyptská královna Anchesenamon. Co přesně chetitskému vladaři v listu navrhuje?   Když se maličká Anchesenamon (asi 1350–po r. 1319 př. n. l.) […]
premium
Svěřila křehká Berta své sny papíru?
Odmalička bojuje s tuberkulózou. Berta nepřízni osudu nepodlehne a i díky přátelství s Karolinou Světlou si plní svoje sny. Bohužel lásky, po které touží nejvíce, se nedočká. I když se mužům líbí, až do své předčasné smrti zůstane svobodná… Svou vlastní maminku nikdy nepoznala. Johana Mühlsteinová (†1841) totiž zemřela krátce po jejím narození. Trpěla tuberkulózou […]
Stal se švédský trosečník králem kanibalů?
Tichomořské vlny se nad námořníkem slitují. Když je ale záhy objeven domorodci, tuší svůj brzký konec. Stačí však jeden pohled, a tlupa kanibalů si na severské masíčko nechá zajít chuť…   Už nejenom Británie či Španělsko kolonizují Zemi. V 19. století se snaží ukrojit si svůj podíl světa i noví aktéři. Němci v roce 1844 vztyčují vlajku […]
Věda a vynálezy
4 ztracené vynálezy: Dal císař zabít tvůrce pružného skla?
Máme je v pasti! Alespoň to si myslí Arabové, když v 7. století oblehnou Konstantinopoli. Obránci města ale disponují tajnou zbraní – chrličem neuhasitelného ohně. Nepřátelské lodě jím promění v hořící trosky a ten, kdo se nezachrání skokem do vody, shoří rovněž. Dokud mají Byzantinci řecký oheň, odrazí jakéhokoliv nepřítele.   Způsob jeho přípravy je […]
premium
Otec kolečkových bruslí se na nich ztrapnil
„Je vyšší než obvykle,“ podivují se hosté na maškarním plese, když se tu objeví výstřední belgický vynálezce Merlin. Důvodem, proč většinu přítomných najednou převyšuje o půl hlavy, je, že má na sobě boty s kolečky. Jde o jeho nejnovější vynález. První veřejná demonstrace ale nevyjde úplně podle plánu…   Co mají společného Perillos z Athén, […]
Spáchal jediný Čech v projektu Manhattan sebevraždu?
Přetahují se o něj ta nejlepší světová výzkumná pracoviště. Místo rodákovi z Brna Georgu Placzkovi nabídne i Fyzikálně-technologický institut v Charkově. Při kladení podmínek, za jakých by nabídku přijal, si ale fyzik neodpustí i tu, že musí zmizet „chasain“. Výrazem míní Stalina. Přijde udání a musí si sbalit kufry. Do SSSR už se nepodívá!   […]
Zastavilo největší obléhací věž na světě bahno?
Obří, 4,5 metru vysoká kola se pomalu dávají do pohybu. Není to jen tak. Nesou obléhací věž, vážící 160 tun. K jejich roztočení je zapotřebí několika tisíc vojáků. „Co to u všech ďasů je?“ zděsí se obyvatelé Rhodu, když na ně roku 305 př. n. l. zaútočí Makedonci s unikátní Helepolis.   Vedení města Rhodu, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Stará láska mezi Jeřábkem a Vejvodovou nerezaví?
nasehvezdy.cz
Stará láska mezi Jeřábkem a Vejvodovou nerezaví?
Proslýchá se, že manželství herců Tomáše Jeřábka (49) ze seriálu Jedna rodina a Halky Třešňákové (52) moc neklape. Tentokrát však možná ne proto, že herec umí být někdy nesnesitelný mamánek, který
Otevřený minimalismus Diablo House
rezidenceonline.cz
Otevřený minimalismus Diablo House
Kancelář Terry & Terry Architecture představila zdařilý projekt v podobě přístavby obytného křídla ke stávajícímu jednopodlažnímu domu. Nový dvoupatrový objem, napojený na původní objekt pod ostrým úhlem, začleňuje obytný prostor do okolí a těží z dalekých výhledů na přilehlé kopce a údolí. Jádro domu, jež zaujímá celkovou plochu 613 čtverečních metrů, je v aktuálním uspořádání
Mauritius: Ostrovy obřích želv
epochanacestach.cz
Mauritius: Ostrovy obřích želv
Ztracen v Indickém oceánu je Mauritius jen zdánlivě. Milovníci exotické turistiky ho znají jako jeden ze ztracených rájů. Britové mu udělili nezávislost v roce 1968 a od té doby jde o nejbohatší a nejkrásnější stát Afriky. Pojďte se s námi zasnít a vydat se na cestu na exotické ostrovy. Maličký ostrovní stát Mauritius má vlastní aerolinky Air Mauritius, asi
Jaký živel vám vládne?
nejsemsama.cz
Jaký živel vám vládne?
Už v dávných dobách se astrologové začali domnívat, že za povahu člověka mohou nejen hvězdy, ale také živel, který byl jejich příchodu na svět nakloněn. Víte, o jaký typ živlu šlo ve vašem případě? Je to tak prastará záležitost jako lidstvo samo. Přírodní živly se dělí do čtyř skupin: oheň, voda, země a vzduch. Odhalte, jaký element je ten váš, a zjistíte,
Něco extra: zmrzlina z avokáda
panidomu.cz
Něco extra: zmrzlina z avokáda
Se zmrzlinami se hodně experimentuje, ale právě tato z avokáda není chuťově výstřelkem, ale naopak překvapivě lahodným dezertem. Avokádo má hned dva předpoklady stát se praktickou ingrediencí pro výrobu domácí zmrzliny. Především obsahuje vysoké množství tuku, navíc přirozeně krémové konzistence. K tomu si přičtěte jemnou, lehce trávovou chuť dužiny, která se dá dobře skloubit s
Mobilní telefony nevyvolávají rakovinu mozku
21stoleti.cz
Mobilní telefony nevyvolávají rakovinu mozku
Lidé žijící ve městě či blízko civilizované oblasti jsou pod vlivem mnoha druhů záření, ať už se jedná o rádiové vlny, ultrafialové záření ze Slunce, infračervené záření či vysokofrekvenční záření. Po
Smaragdová deska: Poklad egyptských mágů
enigmaplus.cz
Smaragdová deska: Poklad egyptských mágů
Magický dokument trvale ovlivnil dějiny evropské kultury. Je v něm prý zachyceno všechno vědění kosmu. Originál je ale ztracený. Pro středověké alchymisty je originál Smaragdové desky něco jako sva
Chtěli mi zabít syna
skutecnepribehy.cz
Chtěli mi zabít syna
Kuba jen sedí a kouká před sebe. Bývalý sportovec, a nyní se trápí na vozíčku. Stačilo jen pár minut. Kubík byl vždy veselé dítě. Jedináček, který byl i trochu vymodlený. Vždy jsem se snažila, aby byl slušně vychovaný. Aby byl úspěšný ve škole, životě, aby pomáhal druhým. Špatně jsem mu vysvětlovala, že když se jiné děti
Station Anděl na pražském Smíchově právě otevřel
iluxus.cz
Station Anděl na pražském Smíchově právě otevřel
Novinka roku se právě otevřela. Station Anděl na pražském Smíchově láká svou autentickou newyorskou atmosférou, kde chutě neznají mezí evropského kontinentu. Americké receptury, které odpovídají návšt
Havajská technika Ho´oponopono: Klíč k dosažení všeho?
epochalnisvet.cz
Havajská technika Ho´oponopono: Klíč k dosažení všeho?
Nejrůznější alternativní metody určené k osobnímu rozvoji obvykle vychází z východních hinduistických či buddhistických tradic. Ovšem i v jiných koutech světa najdeme postupy, které mají do našeho života přitáhnout pozitivitu a štěstí. Havajská metoda s trochu zvláštním názvem Ho´oponopono je jednou z nich. Skutečně má až zázračné výsledky?   Na terase typického havajského domku sedí muž v bílé košili. Má zavřené
Asijská kuřecí polévka
tisicereceptu.cz
Asijská kuřecí polévka
Asijská jednoduchá polévka vás rozhodně zahřeje a potěšující navíc je, že ingredience máte vlastně téměř vždy doma. Ingredience rostlinný olej 750 ml kuřecího vývaru 3 mrkve 1 menší pórek 10
Na český trůn pomohli Habsburkům až Turci
epochaplus.cz
Na český trůn pomohli Habsburkům až Turci
Hned dvakrát v rané historii českých zemí mají Habsburkové český trůn nadosah. Pokaždé ale člen jejich rodu vládne jen krátce a poté náhle zemře na úplavici. A tak si musejí počkat až do roku 1526, kdy po bitvě s Turky u Moháče padne poslední Jagellonec na českém trůnu, Ludvík, aby se na něj konečně mohli posadit. Pak