2. 2. 1907: V ruském Petrohradu zemřel Dmitrij Ivanovič Mendělejev, chemik, fyzik, geolog a autor periodické tabulky prvků.    
Domů     Kam se ztratili muži Norfolkského pluku?
Kam se ztratili muži Norfolkského pluku?
Kam se ztratili muži Norfolkského pluku?

Během vleklých bojů první světové války zmizí beze stopy desítky tisíc vojáků. Někteří zemřou v zajetí, jiné na kusy roztrhají kulky z kulometů či skončí zasypáni a pohřbeni neznámo kde.

V létě 1915 se však na Gallipoli náhle, během chvíle vypaří celý prapor Norfolkského pluku!

Krvavé boje zuří naplno, když se Britové vylodí na poloostrově Gallipoli (v evropské části dnešního Turecka) a pokusí se tady prorazit osmanskou obranu. Chtějí ovládnout důležité úžiny Dardanely a Bospor a s nimi i strategický přístup do Černého moře.

Součástí expedičního sboru je i malá jednotka o síle asi 250 mužů, která 12. srpna 1915 vyrazí do útoku proti nepříteli – a beze stopy zmizí. Poslední, co očití svědkové údajně spatřili, byl jakýsi obrovský oblak, který všechny muže pohltil…

Boje na Gallipoli

Ruské vojsko na počátku roku 1915 jen stěží odolává urputnému osmanskému tlaku v oblasti Kavkazu. Požádá proto o naléhavou pomoc své spojence, Brity, kteří zahájí v únoru onoho roku bombardování osmanských pozic v průlivu Dardanely.

Nepříteli se však nedokážou dostat na kobylku. Ofenziva pokračuje i v následujících měsících, kdy se jednotky dohodových států přesouvají na poloostrov Gallipoli. V průběhu těch nejtěžších bojů se do akce zapojí i Norfolkský střelecký pluk. Právě ten stojí v čele postupu do tureckého vnitrozemí.

Stalo se něco zvláštního…

Jeho 5. prapor s přízviskem Sandringhamští se 12. srpna 1915 dokonce vydává za frontové linie pronásledovat prchající Turky. V čele s plukovníkem Horacem Georgem Proctor-Beauchampem (1856–1915) však oproti ostatním jednotkám postoupí příliš kupředu.

Když ofenziva ztroskotá a zdecimované královské jednotky se vrátí do svých pozic, po Sandringhamských už není ani stopy. Má se jednat o 16 důstojníků a asi 250 vojáků.

Samotný velitel britských sil na Gallipoli generál Ian Hamilton (1853–1947) hlásí do Londýna, že se stalo něco velmi záhadného: „O nikom z těch mužů už nikdo nikdy neslyšel, ani je nespatřil. Pronikli do lesa a tam zmizeli z dohledu i z doslechu. Nikdo z nich se už nevrátil.“

Boje na Gallipoli se vlekly skoro rok a vyžádaly si desetitisíce mrtvých.
Boje na Gallipoli se vlekly skoro rok a vyžádaly si desetitisíce mrtvých.

Ankara nic neví

Britové se tímto nicneříkajícím vysvětlením nenechají odbýt a po Sandringhamských pátrají dál, a to i po turecké kapitulaci v roce 1918. Novou vládu v Ankaře pak oficiálně požádají, aby ztracené muže vydala.

Ta však prohlásí, že tento prapor nikdy nezatkla, nikdy s ním nepřišla do kontaktu, a dokonce ani neví o jeho existenci. Zájem o záhadnou kauzu roste dál, hlavně v řadách odborné veřejnosti.

Někteří experti se domnívají, že celý prapor mohl zabít smrtící plyn, ale nenajdou pro to žádné důkazy. Chybí totiž to nejpodstatnější – ostatky ztracených vojáků!

Podivné svědectví

Pomyslný olej do ohně přilije v 60. letech trojice novozélandských veteránů z první světové války, kteří tvrdí, že osudného dne viděli prapor sestoupit do údolí, kde se na ně snesl neproniknutelný mrak.

Svým tvarem prý připomínal bochník chleba a byl to jediný mrak široko daleko, protože nad Gallipoli bylo, jako obvykle, zcela jasno. Pohyboval se ve stejném směru jako britské oddíly, tedy východním, ke kótě 60 – k pahorku Sari Bair.

Pomalu sestoupil dolů, až se téměř dotkl země. Pak se převalil přes britské vojáky, až je úplně pohltil…

Detaily nesedí

Oblak byl prý natolik hustý, že novozélandští svědci neměli šanci zahlédnout, co se s nebohými muži stalo. Zaregistrovali jen to, že všichni do jednoho zmizeli v mlze. Pak se podivný mrak zvedl a stejně tak rychle, jak sestoupil, se zase vznesl.

Jakmile vystoupal vysoko na oblohu, začal se směrem proti větru vzdalovat,“ vypovídají shodně muži. Podle nich byl mrak asi 200 metrů dlouhý a 50 metrů široký a byl natolik kompaktní, že se od něj odrážely sluneční paprsky.

Faktem nicméně zůstává, že dotyční Novozélanďané uvedou úplně jiné datum incidentu i název nezvěstné jednotky.

Padli do zajetí?

Fantastické teorii o zásahu nadpřirozena odporují také další skutečnosti. Především ta, že už krátce po válce byl jedním z britských vojáků objeven odznak Norfolkského pluku a v jeho blízkosti více lidských ostatků.

Vyšetřovatel, vyslaný na místo pravděpodobně z pověření samotné britské královny-vdovy Alexandry Dánské (1844–1925), která se snažila pomoci tápajícím pozůstalým, krátce nato zjistil, že jeden místní rolník odstranil ze svého pozemku velké množství padlých britských vojáků a jejich těla naházel do nedaleké strže.

To také potvrdilo další pátrání. Celkem byly nalezeny pozůstatky 180 mužů, z toho jich více než stovka patřila ke „ztracenému“ praporu.

Všichni údajně zemřeli po zásahu kulkou do hlavy, což by odpovídalo jedné z předpokládaných verzí, že padli do zajetí a Osmané je bez milosti popravili. Řada britských vojáků později vypoví, že běžně vídali nepřítele, jak doráží raněné a střílí je. Zajatce Osmané nebrali.

V mlze měl zmizet prapor o síle 16 důstojníků a asi 250 vojáků.
V mlze měl zmizet prapor o síle 16 důstojníků a asi 250 vojáků.

Neměli šanci

Této teorii nasvědčuje i skutečnost, že příslušníci Norfolkského pluku byli většinou záložníci s minimálními bojovými zkušenostmi, navíc se ještě nestačili aklimatizovat na gallipolské klima. Proti nad očekávání dobře vyzbrojeným Osmanům neměli šanci.

Pravděpodobně se vzdali. Seznamy ztrát královské armády dnes uvádějí 11 důstojníků a 151 členů mužstva, kteří byli původně vedeni jako nezvěstní, za padlé. Zbylí ztracení muži praporu nejspíš skončili kdesi zasypaní, roztrhaní… Nebyli by jediní.

Těla vojáků dohodových mocností, kteří padli na Gallipoli a nikdy se nenašla, se počítají na tisíce.

Foto: Wikimedia Commons, researchgate.net, Neil Storey Archive
Zdroje informací: ALLAN, Tony: První světová válka, wikipedia.org
Související články
reklama
Zajímavosti
Za odměnu získal dávný zubař hrobku
Hesire má mimořádně na spěch. Z paláce přišla zpráva, že panovníkovi se kývá zub. Bude na něm, aby to jako zkušený stomatolog a faraonův osobní zubař vyřešil… K magii jen krok Z jakých poměrů Hesire, žijící někdy ve 26. století př. n. l., pocházel, není známo. Vzdělání se mu však nejspíš dostalo při některém chrámu, […]
Jízdárna ve Světcích: Čím se Windischgrätz chlubil hostům?
Vysnil si velkou reprezentativní jízdárnu, kam bude s hrdostí zvát své hosty. „Bude mnohem lepší než ta ve Vídni!“ plánuje Alfred Windischgrätz a na stará kolena se do finančně náročného projektu skutečně pouští. Zdárně ho i dokončí, nicméně sám si architektonického klenotu moc neužije…   Řadu let věrně sloužil habsburské monarchii. Na jaře 1849 je však […]
Pochod deseti tisíc: Filozof vyvedl Řeky z jámy lvové
U Kunaxy si vedli dobře, zahnali na útěk část nepřátelské armády. Jenže bitva – a vlastně i celá válka – je ztracena. Jejich zaměstnavatel Kýros Mladší, který chtěl uchvátit perský trůn pro sebe, totiž padl v boji! Řečtí žoldnéři uvízli na nepřátelském území a sami nevědí, co s nimi bude… V perské říši se schyluje […]
premium
Zemřel otec kulturistiky při zvedání auta?
Kdokoliv jiný by si zavolal pomoc, ne tak Eugen Sandow. Ač je mu přes 50 let, přistoupí k autu zapadlému v jámě, rukama ho pevně uchopí za rám a zabere. Svaly se mu napnou, nohy zaryjí do země a hlava zrudne. Vůz zdvihne a přemístí zpět na vozovku. Během siláckého kousku však průkopníkovi kulturistiky praskne […]
Věda a vynálezy
James Watt nevěřil v parní dopravu
Tváří v tvář svým obrovským strojům nevěří, že by se jeho vynálezy někdy mohly pohybovat. „Jsou moc velké a těžké,“ tvrdí James Watt. Jeho následovníci to ale vidí jinak. Přimontují na ně kola a vyrazí pokořit silnice i železnice. Vždyť je to tak jednoduché…   Hukot strojů na čerpání vody se ozývá v mnoha britských […]
premium
Otec balonového létání se v Praze málem zřítil k zemi
„Hurá!“ volají Pražané a rukama nadšeně mávají na vzdalující se horkovzdušný balon. Píše se 31. říjen 1790 a francouzský průkopník balonového létání právě v české metropoli podniká první zdejší let. Společnost mu v gondole dělá odvážný hrabě Šternberk. Své účasti začne litovat v momentě, kdy se balon dostane do větrného poryvu, který oba pasažéry málem […]
Považovaly děti profesora Zengera za čaroděje?
Krotí blesky, věští počasí a zkoumá pohyb nebeských těles. Málokdo je tak všestranným badatelem jako chomutovský rodák Karel Václav Zenger. Propaguje balonové létání, vychová hned několik generací českých techniků a ohledně umístění hromosvodů na své slavné věži v Paříži se s ním radí i sám Gustave Eiffel.  Osvícený vědec a budoucí profesor pražské polytechniky se narodil v […]
Přepočítal se řecký matematik o 1000 kilometrů?
„Kotouč, který obklopuje oceán, a kolem něj se klene nebe ve tvaru přilby,“ tak popisuje první představy o tvaru zeměkoule starověký básník Homér. Jeho následovníci už přesedlají z kotouče na kouli a dostanou chuť rozměry planety změřit a zaznamenat.   „Země je hvězdou obíhající kolem ohně,“ míní antický učenec Aristoteles (384–322 př. n. l.) a […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Sen Perkausové o šťastné velké rodině se rozplynul?
nasehvezdy.cz
Sen Perkausové o šťastné velké rodině se rozplynul?
Manželství s podnikatelem Ivanem Heckem (42) je jako horská dráha s extra smyčkou. Tak svůj vztah po osmi letech popsala Eva Perkausová (30). Nezní to jako nějaká romantika. Její slova spíš potvrz
Poražený král ve zbroji skočil do moře
epochalnisvet.cz
Poražený král ve zbroji skočil do moře
Na konci 10. století je Norsko rozdělené jako nikdy předtím. Příčinou je náboženství. Dosud nejmocnější muž země Haakon Sigurdsson se ji pokouší sjednotit, ale nejde s dobou a drží se tradiční víry ve staré severské bohy.   Má však mocné odpůrce, kteří prosazují křesťanství. Patří k nim především Olaf Tryggvason (asi 960–1000). Dlouho žil v zahraničí, nejprve velel
Tajemný dům, plovoucí v zeleni
rezidenceonline.cz
Tajemný dům, plovoucí v zeleni
Rezidence Des Forges, nacházející se v malebné oblasti Mauricie v Kanadě, je unikátním architektonickým dílem, které dokonale spojuje kulturní dědictví daného regionu a moderní design. Objekt, navržený sdružením architektů Bourgeois/Lechasseur, je příkladem toho, jak může architektura respektovat své okolí, a zároveň přinášet inovativní a esteticky působivé řešení. Tento projekt, dokončený v roce 2022, se nachází
Barbie okoření svět hodinek G-Shock
iluxus.cz
Barbie okoření svět hodinek G-Shock
Barbie není jen hračka – je symbolem inspirace a sebevědomí pro miliony dívek po celém světě. Od svého uvedení v roce 1959 přinesla revoluci do dětského světa jako panenka, která ukazuje, že dívky moh
Blondýnky budou letos opět něžné
nejsemsama.cz
Blondýnky budou letos opět něžné
Toužíte v letošním roce zazářit? Zkuste to s novou barvou vlasů. I letos odborníci vybrali nejkrásnější odstíny. Z palety barev si určitě vyberete tu, která vám bude sedět nejvíc. Pokud jste blondýnka, nemusíte se pouštět do drastických změn. Na výsluní se vrací tzv. vintage blond, tedy světlé, jemné a něžné blond odstíny evokující 50. a
Vzorky z planetky Bennu: Stavební kameny života i nečekané struktury
21stoleti.cz
Vzorky z planetky Bennu: Stavební kameny života i nečekané struktury
Vzorky asteroidu Bennu, které na Zemi dopravila sonda OSIRIS-REx, obsahují základní stavební kameny života. Podle nejnovějšího oznámení NASA byl v materiálu nalezen kompletní soubor pěti nukleových bá
Sprostě mě okradla
skutecnepribehy.cz
Sprostě mě okradla
Když mi bylo kolem padesáti, potkala jsem Janu. Byla to žena plná energie, optimistická a otevřená. Navenek? Hned jsme si padly do oka a já byla ráda, že jsem našla někoho, s kým si mohu popovídat, koho mohu pozvat na kávu a sdílet s ním radosti i starosti. Zdálo se, že jsme si byly navzájem oporou. Začátek problémů Všechno začalo být jinak, když
Na vlastní nebezpečí: Jak vyvolávat duchy v šesti krocích?
enigmaplus.cz
Na vlastní nebezpečí: Jak vyvolávat duchy v šesti krocích?
Napadlo vás už někdy pokusit se navázat komunikaci s mrtvými? Tak to si dejte velký pozor! Údajně jde totiž o velice nebezpečnou záležitost! Které kroky je nutné dodržovat, aby se vyvolávání duchů nez
Noky s houbovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Noky s houbovou omáčkou
Domácí noky připravíte jednoduše. Ty naše jsou navíc se sýrem. Potřebujete 500 g ricotty 250 g hladké mouky 120 g tvrdého sýra 2 vejce sůl, bílý pepř Na omáčku 100 g hříbků 100 g žamp
Středověk v Dětenicích
epochanacestach.cz
Středověk v Dětenicích
Malá obec Dětenice je velmi navštěvovaným místem, kde si přijdou na své všichni milovníci historie a starých pověstí, stejně jako nejmladší výletníci. Zdejší barokní zámek nabízí všemožné historické slavnosti a rovněž pohádkové prohlídky s kostýmovanými průvodci a divadelními vstupy. Až tuto prohlídku absolvujete s dětmi, můžete za odměnu vyrazit na prohlídku zámeckého pivovaru. Uvidíte dobové
Budeme se očkovat proti stárnutí?
epochaplus.cz
Budeme se očkovat proti stárnutí?
Snaha bojovat s časem má mnoho podob, a jednou z těch nejmodernějších je vakcína namířená proti stárnutí. Jejím cílem jsou senescentní buňky. Jedná se o vysloužilé nebo poškozené buňky, u kterých selhal automatický mechanismus sebezničení. Obvykle si s nimi poradí imunitní systém, ten ale s věkem ochabuje. S tím, jak člověk stárne, se tyto „zombie“
Vyhřívací deky: Teploučko jako v peřince
panidomu.cz
Vyhřívací deky: Teploučko jako v peřince
Nikdy jindy se do tepla pod peřinou tak netěšíme jako v zimě. Ale musí opravdu pěkně hřát a přitom netížit svou váhou. Mít silnou přikrývku neznamená, že vám bude pod ní v noci větší teplo. Někdy vám komfort v posteli zajistí i přikrývka prodyšná a lehká, která navíc dobře odvádí i vlhkost. Jakou si ale
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz