10. 7. 1856: Narodil se geniální vynálezce a vědec Nikola Tesla, muž spojovaný také s mnoha záhadami a tajemnými jevy.    
Domů     Konstantinopol: Během moru císař vybíral daně i od mrtvých
Konstantinopol: Během moru císař vybíral daně i od mrtvých
11.7.2024

Část obránců Konstantinopole uprchne. Vytušili, že město co nevidět padne, a chtějí si zachránit život. Císař Konstantin XI. však byzantskou metropoli neopustí.

Vždyť jejími ulicemi kráčely dějiny. S hrstkou nejvěrnějších druhů bude s Turky v roce 1453 bojovat do posledního dechu!

Stěhování na východ

Řím ohrožují barbaři. Současně stále více jeho obyvatel konvertuje ke křesťanství, kvůli čemuž čelí šikaně ze strany svých pohanských sousedů. A konečně z Věčného města se nedá účinně řídit a kontrolovat rozvíjející se mezinárodní obchod.

Všechny tyto důvody přinutí císaře Konstantina I. Velikého (asi 272–337) k radikálnímu řešení. Metropoli své říše přesune daleko na východ.

Její hranice vytyčí v roce 324 na místě starobylé řecké osady Byzantion na březích Bosporu, průlivu mezi Černým a Marmarským mořem.

Výstavba honosného města pokračuje tak rychle, že již v květnu 330 je slavnostně vysvěceno a Konstantin mu dává jméno Nova Roma (Nový Řím), o pár let později bude přejmenováno na Konstantinopol.

„Postupem času se stalo politickým, ekonomickým a kulturním centrem východořímské říše (vznikla roku 395 rozdělením Římské říše na západní a východní, byzantskou, část – pozn. red.),“ dodává současná publicistka Milena M. Marešová.

Žádné úlevy

Konstantinopol vzkvétá. Období blahobytu však v 6. století, za vlády císaře Justiniána I. (kolem r. 482–565), utne epidemie moru. Smrtící nákazu do Byzance zavlečou nejspíš lodě přivážející obilí z Egypta.

Přímo v metropoli, již zákeřná nemoc plně zasáhne v roce 542, denně umírají tisíce lidí! Podle současných historiků Konstantinopol kvůli moru přichází až o polovinu svých obyvatel! S císařem to ale ani nehne, s poddanými nemá soucit.

Dál trvá na tom, aby platili vyměřené daně, a navíc odváděli i poplatky za své mrtvé sousedy!

Rázná odpověď fanoušků

Snad nejpopulárnější zábavou obyvatel starověké Konstantinopole jsou závody vozatajů. Na místním hipodromu je hltají dva fanouškovské tábory – Modří a Zelení –, mezi nimiž panuje obrovská rivalita. Jejich členové se v ulicích města často řežou hlava nehlava.

Při jedné z potyček v lednu 532 však umírá několik lidí a Justinián I. přikáže viníky chytit a popravit. Dva muži – jeden ze Zeleného a jeden z Modrého týmu – vojákům uniknou a jejich přátelé pro ně žádají milost.

Když jim císař nevyhoví, oba tábory se spojí a rozpoutají povstání Níká (Vítězství). V něm už nejde o sport, ale o politiku. Lidé, dlouhodobě nespokojení s Justiniánovou vládou, chtějí vidět na trůnu jiného vládce.

Konstantinopol ovládne násilí a vojáci mají co dělat, aby ochránili alespoň císařský palác. Panovníka nakonec zachrání vojevůdce Belisar (505–565), který rebelii zhruba po týdnu ukončí, když neváhá zmasakrovat tisíce vzbouřenců.

Hanebný zločin křižáků

Její hradby v 7. století neúspěšně dobývali Avaři a později si na nich opakovaně vylámali zuby Arabové či Rusové. Mohutné opevnění Konstantinopole dokážou zdolat až vojska čtvrté křížové výpravy, jejichž cílem byl původně Egypt.

V dubnu 1204 křižáci vpadnou do města, nemilosrdně ho vyplení a povraždí většinu místních obyvatel.

Papež odporný zločin odsoudí a byzantský kronikář Niketas Choniates (asi 1155–asi 1217) ho okomentuje tak, že „samotní barbaři by byli milosrdnější než tito muži ze Západu, kteří si říkali křesťané“!

Chlouba s obří kupolí

Touží po velkolepé křesťanské bazilice, které se žádná jiná nevyrovná.

„Bude hodná Boha i císaře!“ rozhodne Justinián I. a v roce 532, krátce po povstání Níká, povolá do Konstantinopole architekty Isidora z Milétu (442–537) a Anthemia z Trallu (asi 474–před r. 558), kteří navrhnou chrám Boží moudrosti (Hagia Sofia).

Největší svatostánek své doby se bude stavět necelých šest let a v prosinci 537 je vysvěcen. Může se pochlubit centrální kupolí o průměru 32 metrů, která ční do výšky téměř 56 metrů.

Obdivovaný chrám přežije několik zemětřesení a v roce 1453 po dobytí Konstantinopole Turky bude přebudován na mešitu.

Urputný boj s přesilou

Turci ovládli téměř celou Byzantskou říši. V polovině 15. století jim odolává již jen Mystras na Peloponéském poloostrově a Konstantinopol.

Sotva se sultán Mehmed II. (1432–1481) v roce 1451 chopí moci, zahájí přípravy k finálnímu útoku na byzantskou metropoli. Na jaře 1453 přitáhne k městu s armádou čítající až 80 000 mužů a začne je obléhat.

Poslední byzantský císař Konstantin XI. (1405–1453) v předstihu marně žádal křesťanskou Evropu o posily. Dočkal se pouze symbolické pomoci, a k obraně může využít jen zhruba 12 000 vojáků, kteří však kladou nepříteli tuhý odpor.

Byť mají Turci k dispozici obří děla i více lodí, bude jim trvat téměř dva měsíce, než dosáhnou svého cíle. 29. května 1453 Mehmed II. vjede do města a dozví se, že Konstantin XI. téhož dne padl v boji. Konstantinopol se stává metropolí Osmanské říše.

Foto: twitter.com, apantaortodoxias.blogspot.com, wikipedia.org, worldhistory.org
Související články
reklama
Zajímavosti
Opomíjený Perugino: Kdysi byl slavnější než da Vinci
S vypětím všech sil dokončuje stárnoucí Pietro Perugino své poslední dílo. Jde o fresku Madony s dítětem v kostelíku v městečku Fontignano. O pár desetiletí dříve přitom patřil mezi nejvyhledávanější malíře Itálie. „Za peníze byl ochoten zaprodat duši,“ uvádí životopisec Vasari. Zničila Peruginovu hvězdnou kariéru hamižnost? Na hlavní oltářní stěně v Sixtinské kapli ve Vatikánu se rýsuje freska Narození Páně. Jejím […]
Rusové museli USA uplatit, aby Aljašku koupily
Alexandr II. rázuje po místnosti sem a tam. Dobře ví, že mu teče do bot. Řada neúspěšných válek zemi zcela zdecimovala. Dluhy navíc začínají být neúnosné. „Prodejte Aljašku,“ rozhodne nakonec, „stejně slouží jen jako výběh pro lední medvědy!“  V médiích Aljašku označují všelijak – jako velkou zamrzlou hroudu ledu, ledárnu či Sewardovu ledničku. Ve Spojených státech […]
Vězeň Jiřího z Poděbrad chránil korunovační klenoty
Jeden z nejmocnějších mužů království Menhart z Hradce je opět za mřížemi. Zatím vždy ho jeho protivníci propustili. Nyní se ukáže, zda se dříve dostaví svoboda, nebo smrt. K husitství má šlechtický synek Menhart II. z Hradce (1398–1449) od mládí vztah. Vždyť i jeho otec Jan starší z Hradce (†1417), nejvyšší zemský hofmistr, se ke kališníkům přidal v roce 1415 po […]
premium
Američan vyhlásil republiku bagetou
„Vyzýváme vládu ve Washingtonu, aby odstranila zátarasy, nebo se připravila na vztyčení stálých hranic do nové země,“ zvolá samozvaný ministerský předseda Lasturové republiky. Pak vezme do ruky bagetu, rozpřáhne se a na znamení vyhlášení války Spojeným státům s ní vší silou udeří přes hlavu poblíž stojícího muže v uniformě amerického námořníka. Do minuty je po […]
Věda a vynálezy
Krále českého skla okradla konkurence
Výbuch odhodí Egermanna na dveře. Omdlí, a když po chvíli zase přijde k sobě, ucítí prudkou bolest. Leží v kaluži krve, vlasy má sežehnuté a na několika místech těla je ošklivě popálený. Brzy se ale dá zase dohromady a pokračuje ve svých experimentech!   Nikdo se neusmívá ani nepláče štěstím. Manželé Egermannovi by byli raději, […]
premium
Sklidil první Londýňan s deštníkem posměch?
„Jen se na něj podívejte!“ ukazují si Londýňané s úšklebkem na britského cestovatele a filantropa Jonase Hanwaye. Roku 1760 se nese městem, a když se z oblohy spouští déšť, pohotově roztahuje deštník. Věc v britské metropoli té doby nevídanou.   Starověk Záležitost žen a císařů Výsada aristokracie, nebo rovnou císařů. Deštníky se podle dochovaných zápisů […]
Bombardér vozil pasažéry v proutěných křesílkách
Je sice pořádná zima, ale na letišti kousek od Versailles se to hemží lidmi. Na vzlet se připravuje slavný francouzský bombardér Farman. Místo bomb však bude mít 8. února 1919 zcela jiný náklad…   Francouzští bratři Farmanové chystají žhavou novinku. Zapálení aviatici, z jejichž dílny vyšel slavný bombardovací letoun Farman 60 s přízviskem Goliáš, nestihli svůj aeroplán […]
6 čínských vynálezů, které změnily svět
Ting, vyčerpaná po celodenní dřině, si sedne ke své misce nudlí. S chutí se pouští do jídla. Bez těstovin by na samé výspě Říše středu se svou rodinou nepřežila…   Rychle hotové jídlo v podobě misky nudlí vítězí v čínské kuchyni už po tisíce let. Jeden archeologický objev rozsekne i dlouholetý spor Číňanů s Italy, […]
premium
Nenechte si ujít další zajímavé články
Sladké je prý sprosté slovo!
skutecnepribehy.cz
Sladké je prý sprosté slovo!
Celý život jsem si myslela, že rodina je o lásce, podpoře a sdílení radostí. Teď díky snaše vím, že je to o zdravém jídelníčku a celoživotním odříkání. Poslední roky mi dávají zabrat. Moje snacha Lenka je sice milá žena, ale její posedlost zdravou výživou mě přivádí k šílenství. Nejvíc mi ale láme srdce, když vidím, jak svými striktními názory bere
Rolls-Royce Motor Cars Prague vzdává hold kulturnímu odkazu modelu Phantom
iluxus.cz
Rolls-Royce Motor Cars Prague vzdává hold kulturnímu odkazu modelu Phantom
Model Phantom je od roku 1925 nejznámějším symbolem úspěchu. Po osm generací provázel královské rodiny, státníky, umělce a průmyslové magnáty, kteří byli přítomni u mnoha z nejvýznamnějších okamžiků m
Praktický půvab ostrůvkových řešení
rezidenceonline.cz
Praktický půvab ostrůvkových řešení
Módní dispozice má své nesporné výhody, spočívající nejen ve výsledném vzhledu kuchyně, ale také z pohledu funkčnosti. Je ale náročná na prostor. Nesporným přínosem takto koncipované plochy je její vstřícnost k ideálnímu uspořádání, jež dbá na snadnou dostupnost a obsluhu všech jednotlivých zón kuchyně. Umožňuje totiž splnění nejdůležitější zásady, a sice minimalizaci počtu kroků a
Zelený ostrov Menorca
epochanacestach.cz
Zelený ostrov Menorca
Pokud nesnášíte velká vedra, nebo vám v létě na dovolenou nezbyl čas, nic není ztraceno. Menorka vám ráda otevře svou náruč. Název pochází z latinského Insula minor (Menší ostrov), který se používal pro odlišení od sousední Mallorky. Oba ostrovy patří k španělskému souostroví Baleáry. Od Mallorky se ostrov liší nejen velikostí, ale také rytmem života.
Byl slepý básník Homér ve skutečnosti ženou?
enigmaplus.cz
Byl slepý básník Homér ve skutečnosti ženou?
Panovník ithackého království Odysseus odjíždí bojovat do trojské války. „Kdo tady teď bude vládnout?“ ptají se v tu chvíli dvořané. „Já,“ prohlásí rozhodným hlasem Odysseova manželka Pénelopé. Nikdo
Roboti pod zemí: Jak ČVUT staví budoucnost tunelů a úložišť
21stoleti.cz
Roboti pod zemí: Jak ČVUT staví budoucnost tunelů a úložišť
Představte si robota, který se sám orientuje v temném podzemí, analyzuje stěny tunelu a rozpozná člověka i nečekanou trhlinu. Ne, to není sci-fi – to je JULBOT. A právě takoví roboti se dnes učí praco
Salát s pečenými meruňkami
nejsemsama.cz
Salát s pečenými meruňkami
Ovoce a salát v kombinaci se sýrem je vždy dokonalá pochoutka. Vyzkoušejte ji i s melounem, broskvemi nebo jahodami. Ingredience na 4 porce: ● 500 g meruněk ● 200 g krémového kozího sýra ● 1 vejce ● 200 g listového salátu ● 1 červená cibule ● sůl ● pepř ● olivový olej ● 2 lžíce medu ● 2 lžíce citronové šťávy ● 200 g sušené šunky Postup: Měkký kozí sýr prošlehejte s vejcem. Směs pak
V Dubaji vzniká rezidence s fotbalovou duší
epochalnisvet.cz
V Dubaji vzniká rezidence s fotbalovou duší
Když se fotbalový klub Chelsea rozhodne vstoupit do světa realit, nevznikne z toho jen obyčejný projekt. V Dubaji se právě chystá unikát, který spojuje vášeň pro sport, luxusní životní styl a architektonické ambice. Rezidenční mrakodrapy s výhledem moře nabídnou nejen prvotřídní zázemí pro regeneraci, ale dokonce i střešní fotbalové hřiště. V Dubaji jsme zvyklí na ledacos. Nekonečné skypooly
Grilovaný losos s borůvkami
tisicereceptu.cz
Grilovaný losos s borůvkami
Losos je jednou z nejoblíbenějších ryb na světě. Přidejte si k němu i omáčku, která ho skvěle doplní. Ingredience 150 až 200 g lososa na porci Marináda sušený česnek sůl a pepř šťáva z 1
Včely: Neúnavní pomocníci, kteří komunikují tancem!
epochaplus.cz
Včely: Neúnavní pomocníci, kteří komunikují tancem!
Jemné bzučení napovídá, že v okolí se pohybuje hmyz. Květinu zrovna navštívila včela, která po krátké chvílí míří zpět do úlu. Jakmile náklad odevzdá, předvádí zvláštní pohyby, skrze něž dává vědět ostatní, kde sehnat vydatný nektar. Malého živočicha v našich končinách nejvíce zpopularizuje kreslený seriál Včelka Mája, k němuž nazpívá píseň Karel Gott (1939–2019). Včely si pozornost zaslouží
Regina Řandová prý přišla manželovi na milenku!
nasehvezdy.cz
Regina Řandová prý přišla manželovi na milenku!
Není to tak dávno, co zářila štěstím. Dokonce s manželem po 20 letech obnovili manželský slib. Jenže pohádka má zřejmě trhliny. Herečka Regina Řandová (57), známá ze seriálu Kamarádi, prý čelí kruté r
Konec zápachu v bytě
panidomu.cz
Konec zápachu v bytě
Možná už se vám to také stalo. Vejdete do bytu a…. cítíte nepříjemný odér, který se line prostorem. Jen nemůžete přijít na to, odkud se bere. V případě, že se váš nos vzbouří a signalizuje nelibý pach, se zkuste zaměřit na 7 nejčastějších důvodů, proč to u vás doma smrdí. 1. Odpadkový koš Používání igelitových
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz