21. 5. 1927: Americký pilot Charles Lindbergh ve svém jednomotorovém letadle Spirit of St. Louis překonal Atlantský oceán. Cestu z New Yorku do Paříže zvládl za 33,5 hodiny.    
Domů     Malířka z Terezína léčila dětské oběti holokaustu kresbou
Malířka z Terezína léčila dětské oběti holokaustu kresbou
Malířka z Terezína léčila dětské oběti holokaustu kresbou

Je pátek 6. října 1944. Transport přijede do Osvětimi v poledne. Trvá to však ještě dlouhé hodiny, než vězně z vlaku vypustí. Na nástupišti už stojí ozbrojení esesáci se psy. „Ven, rychle ven!

Věci nechat na místě, jsou očíslované, všechno dostanete potom,“ křičí. Friedl leknutím upustí kabelku. „Rychle,“ strčí do ní žena stojící za ní.

Nadějná židovská malířka Friedl Dicker-Brandeisová (1898–1944) strávila v ghettu v Terezíně téměř dva roky. Obětavě tam pomáhala přítomným dětem zvládat hrůzy holokaustu.

Pracovala jako vychovatelka, vyučovala výtvarné umění, pořádala výstavy a přednášky o významu dětských kreseb. Snila o tom, že napíše odbornou studii zaměřenou právě na zpracování dětského traumatu za pomoci terapeutické malby. To už ale nestihne.

Když se v říjnu 1944 dozví, že bude její manžel převezen do Osvětimi, přihlásí se na stejnou cestu dobrovolně i ona sama. Na půdě jednoho z terezínských baráků stihne ještě ukrýt kufr se stovkami dětských obrázků…

Kreativní dítě

Malá Friedl se narodí do vídeňské židovské rodiny. O matku však záhy přijde a vyrůstá pouze s otcem, který se živí jako prodavač v papírnictví. S pastelkami v ruce stráví Friedl téměř celé své dětství a už tehdy upozorní na svůj talent.

K umění ji to táhne i ve škole – nejdříve ji nadchne fotografie a textilní tvorba, nějakou dobu navštěvuje kurzy kreslení.

Po maturitě na vídeňské uměleckoprůmyslové škole nastoupí na nesmírně prestižní, ale do jisté míry také kontroverzní školu Bauhaus ve Výmaru, kde zůstane až do roku 1923.

Z mladé a nespoutané umělkyně se stala obětavá učitelka.
Z mladé a nespoutané umělkyně se stala obětavá učitelka.

Nezávislá a nepohodlná

Podívej,“ vydechne nadšeně Friedl a zatahá za rameno přítele Stefana. „Monet, van Gogh, Rousseau a Mona Lisa! Taková nádhera!“ rozplývá se při pohledu na plátna mistrů umístěná v Louvru.

Nějakou dobu stráví Friedl v Paříži, pak se vrátí do Vídně. Otevře si tam vlastní ateliér a věnuje se návrhům interiérů, hraček, knih i oděvů. Je nesmírně tvůrčí, zakázky se jí jenom hrnou. Zlom nastane ve 30. letech.

Jakmile klerofašistická vláda ve Vídni zjistí, že nadějná umělkyně už dříve vstoupila do komunistické strany a v občanské válce na Pyrenejském poloostrově podporuje republikány, je zle. Friedl je za svou politickou činnost zatčena.

V Praze není líp

Po propuštění emigruje do Prahy, kde se provdá za svého bratrance Pavla Brandeise. Maluje méně, někdy vůbec. Temná mračna na politickém nebi se totiž začnou stahovat i zde.

„Nenávidím je!“ rozčílí se Friedl, když je na náměstí míjejí opilí Němci hrající na foukací harmoniky a zpívající tyrolácké písně o svých milovaných ženuškách. „My jsme jim stejně odporní,“ pokrčí rameny její manžel.

Situace se na podzim 1938 vyostřuje. Je zřejmé, že pro židovské obyvatelstvo už nebude v Praze bezpečno. Friedl to ví a opět pomýšlí na útěk. Přátelé jí seženou cestovní pas, vízum i povolení vycestovat do Palestiny, nakonec ale malířka couvne.

Chybí jí odvaha i peníze a kromě toho touží zůstat s manželem. Společně se odstěhují mimo metropoli, do východočeského Hronova, kde nastoupí do textilní továrny. Ani tady jim ale klid dlouho nevydrží.

Po vzniku Protektorátu Čechy a Morava se musejí několikrát stěhovat, nejprve do skladiště v domě č. 240 v ulici Bratří Čapků, poté do podkroví domu Lowyových v Havlíčkově ulici.

V polovině prosince 1942 nastoupí do transportu do Hradce Králové a odtud odjedou do Terezína.

V terezínském ghettu strávila malířka Friedl téměř dva roky.
V terezínském ghettu strávila malířka Friedl téměř dva roky.

Léčba uměním

V terezínském ghettu se Friedl věnuje hlavně výchově a výuce dětí. Umění je totiž v táboře povoleno, na rozdíl od všeobecného vzdělávání.

Nadaná umělkyně se tak může realizovat i dál – vyučuje kreslení, pomáhá s návrhy improvizovaných kostýmů, asistuje při přípravě divadelních her. Především se ale snaží dětem ulevit, vyléčit jejich traumatizovanou duši.

Na základě svých poznatků z Bauhausu a zkušeností s arteterapií (léčbou uměním) vypracuje vlastní způsob výtvarné výchovy, která má motivovat děti k tomu, aby pomocí kresby vyjádřily svoje pocity a trápení.

Zastává totiž názor, že kresba jim může alespoň částečně navrátit pocit svobody, kterou ztratily. Pomůže jim přiblížit jejich domov, blízké, členy rodiny i kamarády, s nimiž se už možná nikdy nesetkají.

Poklad v kufru

Během necelých dvou let, které Friedl v Terezíně stráví, se jí podaří uspořádat několik přednášek i uměleckých výstav prací svých žáků.

Jejich díla pečlivě třídí a shromažďuje v kufrech, které schovává pod postelí a posléze na půdě v domově L 410, kde po celou dobu bydlí. Kreslení neúnavně vyučuje až do konce září 1944, kdy začnou odjíždět tzv. likvidační transporty do Osvětimi.

Jedním z prvních odjede 28. září i Pavel Brandeis, týden po něm, 6. října, je s většinou terezínských dětí deportována do Osvětimi také Friedl.

Kresby z terezínských hodin kreslení, které budou v táboře po osvobození nalezeny, zůstanou na stovky z nich poslední a často jedinou památkou.

Výtvarná díla svých svěřenců schovávala Friedl pod postelí.
Výtvarná díla svých svěřenců schovávala Friedl pod postelí.
Zaostřeno na osobnosti
Otec bakteriologie
Německý lékař Robert Koch (1843–1910) získává v roce 1905 Nobelovu cenu za objev původce tuberkulózy. Kromě toho také objasnil vznik sněti slezinné, vyzkoumal úlohu bakterií při infekci ran a objevil původce cholery.
Poslední let
Při návratu do vlasti 4. května 1919 umírá při leteckém neštěstí u Bratislavy generál Milan Rastislav Štefánik (*1880). Patřil k vůdcům čs. zahraničního odboje, byl místopředsedou Národní rady a v prozatímní vládě zastával post ministra vojenství.
Císař v exilu
Poslední rakouský císař Karel I. (*1887) umírá 1. dubna 1922 ve vyhnanství na Madeiře na zápal plic. Předtím se dvakrát pokusil vojenským pučem zmocnit maďarského trůnu. Nezdařené pokusy ho přiměly k rezignaci na vládu.
Smrt v moři
Během své dovolené při koupání u ostrova Lopud v Jugoslávii utonul 14. května 1931 český spisovatel a novinář Viktor Dyk (*1877). Autor sbírky Milá sedmi loupežníků a novely Krysař patřil k předním kritikům T. G. Masaryka a Edvarda Beneše.
Zaostřeno na dobu
Bezmocná společnost
Na mírové konferenci v Paříži podepisují 28. dubna 1919 vítězné mocnosti pakt o zřízení Společnosti národů, která má napříště zabránit konfliktům. Postupem času se ale ukazuje, že organizace je vůči italské, japonské a německé rozpínavosti úplně bezmocná.
Tragédie v Himálaji
Německo-rakouská expedice, která se v červnu 1937 pokouší zdolat himálajskou osmitisícovku Nanga Parbat, končí katastrofou. Lavina smete její čtvrtý výškový tábor. O život přijde 16 mužů, horolezců a šerpů.
Triumf Itálie
Na mistrovství světa ve fotbale v červnu 1938 triumfuje mužstvo Itálie, které ve finále poráží Maďarsko 4:2. Českoslovenští reprezentanti vypadli už ve 2. kole, po zápase s Brazílií. Museli se při něm obejít bez svého nejlepšího hráče, brankáře Pláničky.
Franco vítězí
Generál Francisco Franco 1. dubna 1939 v Madridu slavnostně oznamuje ukončení občanské války ve Španělsku. Dva dny nato uznávají jeho totalitní vládu evropské velmoci nebo Spojené státy americké.
Foto: Wikimedia Commons, United States Holocaust Memorial Museum
Zdroje informací: MAKAROVOVÁ, Jelena. Friedl Dicker-Brandeisová, wikipedia.org
Související články
reklama
Zajímavosti
7 tragédií v životě Františka Josefa I.: Rozplakal se jen nad rakví svého syna?
Nikdo nemá odvahu mu to sdělit. Až jeho manželka, císařovna Sisi, převezme ten těžký úkol. „Korunní princ, náš syn…,“ zašeptá, ale pak se jí zlomí hlas. Císař k ní přistoupí a uchopí ji za ramena. „Je mrtev, že?“ odtuší. Jeho choť jen kývne a zahledí se do země. Život rakouského mocnáře Františka Josefa I. (1830–1916) poznamenala […]
premium
Peršané ve starověku zaútočili bojovým plynem
„Kupředu!“ zvolá římský velitel a s četou vojáků se rozeběhne tunelem směrem k nepříteli. Za sebou mají sotva pár metrů, když vtom je přes nos praští ostrý zápach. Křečovitě lapají po vzduchu, padají na kolena a v mučivých bolestech umírají. Římská pevnost toho dne padne. Co stálo za úspěchem perské armády?   Píše se rok […]
Běh na dlouhou trať: Vzpíraly se části Prahy spojení kvůli daním?
Holešovice se k Praze připojily, představitelé Karlína, Smíchova či Královských Vinohrad to ale striktně odmítnou. Argumentují ztrátou prestiže, a navíc je děsí mnohem vyšší daně, které by obyvatelé jejich měst museli po sloučení s metropolí odvádět. Na Levém Hradci u dolního toku Vltavy založil Bořivoj I. (asi 852–asi 889) kolem roku 880 kostel svatého Klimenta, […]
premium
Básník pro smích: Zakázal Machar vojákům nemravné pohlednice?
Skupinka vojáků vzrušeně diskutuje o novince, kterou jeden z nich zaslechl. Nechtějí věřit vlastním uším. „Víte, kdo se má stát generálním inspektorem armády? Ten básník!“ Když v roce 1887 vychází sbírka básní nazvaná Confiteor, kritika si ji nemůže vynachválit. Kdo je ten autor, který tak dokonale využívá možnosti běžného českého jazyka, a přitom vůbec nepotřebuje berličky patosu, […]
premium
Věda a vynálezy
6 čínských vynálezů, které změnily svět
Ting, vyčerpaná po celodenní dřině, si sedne ke své misce nudlí. S chutí se pouští do jídla. Bez těstovin by na samé výspě Říše středu se svou rodinou nepřežila…   Rychle hotové jídlo v podobě misky nudlí vítězí v čínské kuchyni už po tisíce let. Jeden archeologický objev rozsekne i dlouholetý spor Číňanů s Italy, […]
premium
Zajímal předchůdce bankomatu jen prostitutky?
Luther George Simjan, Armén žijící ve Spojených státech amerických, nosí v hlavě myšlenku na první bankomat již v roce 1939. A nápadů na zařízení přijímající nebo vydávající peníze má mnohem víc. Uvádí se, že v tomto směru je držitelem až 20 patentů!   1961 Pokus na půl roku „Věřte, je v tom budoucnost,“ přesvědčuje Simjan […]
Kolik autorů měl staroměstský orloj?
„Měšťané, řemeslníci, ženy staré, mladé, studenti v pláštích, všichni se před radní věží tlačili, na špičky vystupovali, hrdla natahovali, oči vyvalovali na veliký ciferník čtyřiadvacíti hodin, plný zlatých kruhů a čar, čísel a divných znamení,“ píše Alois Jirásek. Bez váhání přisoudí astronomický div mistru Hanušovi. Netuší, jak moc se spletl…   Spisovatel Alois Jirásek (1851–1930) […]
Evropu s Amerikou spojilo 587 000 kilometrů drátů
Dvě obří lodě se od sebe uprostřed Atlantiku začínají vzdalovat. Za každou z nich zůstávají na dně oceánu kilometry kabelu, který za pár dní spojí dva kontinenty. Komunikace na dálku prožívá od prvních zpráv pomocí bubnů či kouřových signálů bouřlivý vývoj. V roce 1832 se objevuje telegraf, který umí propojit jen dvě sousední místnosti, o rok později […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Horkovzdušná fritéza je dobrý pomocník
panidomu.cz
Horkovzdušná fritéza je dobrý pomocník
Máte rádi smažená jídla, ale protože víte, že nejsou nejzdravější, tak stará olejová fritéza odpočívá někde ve spíži? Nebo jste ji pro jistotu nikdy neměli? Zkuste horkovzdušnou. Proti té tradiční má hodně výhod a přitom jsou pokrmy stejně chutné a křupavé, ovšem lehčeji stravitelné. K přípravě jídla totiž využívá horký vzduch, a když olej, tak
PETEXPERT DEN 2025
epochanacestach.cz
PETEXPERT DEN 2025
V sobotu 31. května 2025 se v pražském Pesoparku v Uhříněvsi uskuteční první ročník akce pro širokou veřejnost – PetExpert den. Tento celodenní zážitkový program je určen pro všechny milovníky psů, jejich psy i rodiny s dětmi. Akce je zdarma a nabídne praktické ukázky práce se psy, přednášky, odborné konzultace, soutěže, stánky se sortimentem pro
Utekli od Laurinové všichni chlapi kvůli tatínkovi?
nasehvezdy.cz
Utekli od Laurinové všichni chlapi kvůli tatínkovi?
Co se týče milostných karambolů, patří herečka ze seriálu ZOO Nové začátky Sabina Laurinová (53) mezi přebornice. Přesto však matka dvou dcer Valentýny (23) a Maji (17) nehází flintu do žita a před
Američtí lékaři přepsali DNA dítěte s vážnou genetickou poruchou
21stoleti.cz
Američtí lékaři přepsali DNA dítěte s vážnou genetickou poruchou
Genová terapie je moderní typ léčby, zaměřený na léčení onemocnění způsobených nesprávným fungováním genů. Výhodou je, že se jejím prostřednictvím dá genetické onemocnění zcela vyléčit, na rozdíl od b
Sicilské mumie: Tisíce těl v podzemí Palerma!
enigmaplus.cz
Sicilské mumie: Tisíce těl v podzemí Palerma!
Malou kryptu, ve které se tísní asi deset lidí, osvětlují pouze lucerny a svíčky. Kněz pomalým hlasem odříkává litanii. Odněkud se ozývá pláč. Když je obřad u konce, schází se zástupci vlivné sicilské
Souznění futurismu a přírody
rezidenceonline.cz
Souznění futurismu a přírody
Rezidence La Roca je luxusním příkladem dokonalé integrace ryze moderní obytné stavby do okolní krajiny. Skvěle zvládnutou architektonickou výzvu doprovází interiér plný ikonických značek. Tvůrčí tým z kanceláře RRZ ARQUITECTOS a její designové sekce předvedli, jak se vyplatí hýčkat projekt do posledního detailu, a to včetně povrchových úprav a barevného řešení. Na sedmi a půl
Směs z lesních hub nakyselo
tisicereceptu.cz
Směs z lesních hub nakyselo
Na nakládání se hodí hříbky, babky, lišky i poddubáky. Suroviny na 4 sklenice 1 kg očištěných hub 2 lžíce octa sůl Na nálev 500 ml octa 1,5 l vody 10 kuliček pepře 10 kuliček nového k
The Line: Skrytý přístav bude futuristickým skvostem
epochalnisvet.cz
The Line: Skrytý přístav bude futuristickým skvostem
Megaprojekt NEOM odstartoval výstavbu první fázi futuristického města THE LINE. Mezi prvními kroky k realizaci této ambiciózní metropole je Hidden Marina – dechberoucí přístavní komplex, který má pojmout až 200 000 obyvatel. Už dnes je jasné, že svým rozsahem předčí mnohé světové ikony, včetně slavné Burj Khalify.   Už několik let fascinují svět vize města jménem The
Objevte kouzlo jara v tropickém ráji – Dubaj vás vítá!
nejsemsama.cz
Objevte kouzlo jara v tropickém ráji – Dubaj vás vítá!
Chcete zažít prázdné pláže a v klidu si užít město ještě předtím, než přijde vlna nesnesitelných veder? Poznejte jaro v Dubaji! Trvá jen do konce května! Více než čtyřicet kilometrů nádherných pláží se zlatavým jemným pískem, azurově čisté moře na pobřeží Perského zálivu a také město, kde se snoubí historie s moderní architekturou, nákupními centry a zábavou. To je Dubaj 🌴 – hlavní
Tvář svého budoucího muže jsem spatřila v louži
skutecnepribehy.cz
Tvář svého budoucího muže jsem spatřila v louži
Na ta dvě podivná znamení nezapomenu. Anděl strážný mi možná tehdy zachránil život, abych se mohla znovu potkat se svou životní láskou. V roce 1993 jsem prožila za sebou dvě události, které mě přesvědčily o existenci věcí mezi nebem a zemí a hlavně – o andělech strážných, kteří nad námi bdí. První z příběhů začal setkáním s přáteli na oslavě. Seděli jsme
Caño Cristales: Dobrodružná cesta k řece pěti barev
epochaplus.cz
Caño Cristales: Dobrodružná cesta k řece pěti barev
Caño Cristales, přezdívaná tekutá duha, láká dobrodruhy do srdce Kolumbie. Tato řeka v národním parku Serranía de la Macarena nabízí nejen barevný spektákl, ale i nezapomenutelnou cestu plnou exotických zvířat, vodopádů a přírodních koupališť. Připravte se na dobrodružství, které změní váš pohled na přírodu! Jak se dostat k duhové řece? Cesta může začít v obci
Granátové hodinky: unikátní spojení české tradice a dánské avantgardy
iluxus.cz
Granátové hodinky: unikátní spojení české tradice a dánské avantgardy
Družstvo umělecké výroby Granát Turnov spojilo síly s dánskou experimentální hodinářskou značkou Arcanaut a vytvořilo naprostý unikát – limitovanou edici hodinek s číselníkem vyrobeným z českého graná
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz