20. 6. 1415: Spisy mistra Jana Husa byly odsouzeny ke spálení a jeho učení bylo zavrženo. Novou odvolací formuli kazatel odmítl.    
Domů     Malířka z Terezína léčila dětské oběti holokaustu kresbou
Malířka z Terezína léčila dětské oběti holokaustu kresbou
Malířka z Terezína léčila dětské oběti holokaustu kresbou

Je pátek 6. října 1944. Transport přijede do Osvětimi v poledne. Trvá to však ještě dlouhé hodiny, než vězně z vlaku vypustí. Na nástupišti už stojí ozbrojení esesáci se psy. „Ven, rychle ven!

Věci nechat na místě, jsou očíslované, všechno dostanete potom,“ křičí. Friedl leknutím upustí kabelku. „Rychle,“ strčí do ní žena stojící za ní.

Nadějná židovská malířka Friedl Dicker-Brandeisová (1898–1944) strávila v ghettu v Terezíně téměř dva roky. Obětavě tam pomáhala přítomným dětem zvládat hrůzy holokaustu.

Pracovala jako vychovatelka, vyučovala výtvarné umění, pořádala výstavy a přednášky o významu dětských kreseb. Snila o tom, že napíše odbornou studii zaměřenou právě na zpracování dětského traumatu za pomoci terapeutické malby. To už ale nestihne.

Když se v říjnu 1944 dozví, že bude její manžel převezen do Osvětimi, přihlásí se na stejnou cestu dobrovolně i ona sama. Na půdě jednoho z terezínských baráků stihne ještě ukrýt kufr se stovkami dětských obrázků…

Kreativní dítě

Malá Friedl se narodí do vídeňské židovské rodiny. O matku však záhy přijde a vyrůstá pouze s otcem, který se živí jako prodavač v papírnictví. S pastelkami v ruce stráví Friedl téměř celé své dětství a už tehdy upozorní na svůj talent.

K umění ji to táhne i ve škole – nejdříve ji nadchne fotografie a textilní tvorba, nějakou dobu navštěvuje kurzy kreslení.

Po maturitě na vídeňské uměleckoprůmyslové škole nastoupí na nesmírně prestižní, ale do jisté míry také kontroverzní školu Bauhaus ve Výmaru, kde zůstane až do roku 1923.

Z mladé a nespoutané umělkyně se stala obětavá učitelka.
Z mladé a nespoutané umělkyně se stala obětavá učitelka.

Nezávislá a nepohodlná

Podívej,“ vydechne nadšeně Friedl a zatahá za rameno přítele Stefana. „Monet, van Gogh, Rousseau a Mona Lisa! Taková nádhera!“ rozplývá se při pohledu na plátna mistrů umístěná v Louvru.

Nějakou dobu stráví Friedl v Paříži, pak se vrátí do Vídně. Otevře si tam vlastní ateliér a věnuje se návrhům interiérů, hraček, knih i oděvů. Je nesmírně tvůrčí, zakázky se jí jenom hrnou. Zlom nastane ve 30. letech.

Jakmile klerofašistická vláda ve Vídni zjistí, že nadějná umělkyně už dříve vstoupila do komunistické strany a v občanské válce na Pyrenejském poloostrově podporuje republikány, je zle. Friedl je za svou politickou činnost zatčena.

V Praze není líp

Po propuštění emigruje do Prahy, kde se provdá za svého bratrance Pavla Brandeise. Maluje méně, někdy vůbec. Temná mračna na politickém nebi se totiž začnou stahovat i zde.

„Nenávidím je!“ rozčílí se Friedl, když je na náměstí míjejí opilí Němci hrající na foukací harmoniky a zpívající tyrolácké písně o svých milovaných ženuškách. „My jsme jim stejně odporní,“ pokrčí rameny její manžel.

Situace se na podzim 1938 vyostřuje. Je zřejmé, že pro židovské obyvatelstvo už nebude v Praze bezpečno. Friedl to ví a opět pomýšlí na útěk. Přátelé jí seženou cestovní pas, vízum i povolení vycestovat do Palestiny, nakonec ale malířka couvne.

Chybí jí odvaha i peníze a kromě toho touží zůstat s manželem. Společně se odstěhují mimo metropoli, do východočeského Hronova, kde nastoupí do textilní továrny. Ani tady jim ale klid dlouho nevydrží.

Po vzniku Protektorátu Čechy a Morava se musejí několikrát stěhovat, nejprve do skladiště v domě č. 240 v ulici Bratří Čapků, poté do podkroví domu Lowyových v Havlíčkově ulici.

V polovině prosince 1942 nastoupí do transportu do Hradce Králové a odtud odjedou do Terezína.

V terezínském ghettu strávila malířka Friedl téměř dva roky.
V terezínském ghettu strávila malířka Friedl téměř dva roky.

Léčba uměním

V terezínském ghettu se Friedl věnuje hlavně výchově a výuce dětí. Umění je totiž v táboře povoleno, na rozdíl od všeobecného vzdělávání.

Nadaná umělkyně se tak může realizovat i dál – vyučuje kreslení, pomáhá s návrhy improvizovaných kostýmů, asistuje při přípravě divadelních her. Především se ale snaží dětem ulevit, vyléčit jejich traumatizovanou duši.

Na základě svých poznatků z Bauhausu a zkušeností s arteterapií (léčbou uměním) vypracuje vlastní způsob výtvarné výchovy, která má motivovat děti k tomu, aby pomocí kresby vyjádřily svoje pocity a trápení.

Zastává totiž názor, že kresba jim může alespoň částečně navrátit pocit svobody, kterou ztratily. Pomůže jim přiblížit jejich domov, blízké, členy rodiny i kamarády, s nimiž se už možná nikdy nesetkají.

Poklad v kufru

Během necelých dvou let, které Friedl v Terezíně stráví, se jí podaří uspořádat několik přednášek i uměleckých výstav prací svých žáků.

Jejich díla pečlivě třídí a shromažďuje v kufrech, které schovává pod postelí a posléze na půdě v domově L 410, kde po celou dobu bydlí. Kreslení neúnavně vyučuje až do konce září 1944, kdy začnou odjíždět tzv. likvidační transporty do Osvětimi.

Jedním z prvních odjede 28. září i Pavel Brandeis, týden po něm, 6. října, je s většinou terezínských dětí deportována do Osvětimi také Friedl.

Kresby z terezínských hodin kreslení, které budou v táboře po osvobození nalezeny, zůstanou na stovky z nich poslední a často jedinou památkou.

Výtvarná díla svých svěřenců schovávala Friedl pod postelí.
Výtvarná díla svých svěřenců schovávala Friedl pod postelí.
Zaostřeno na osobnosti
Otec bakteriologie
Německý lékař Robert Koch (1843–1910) získává v roce 1905 Nobelovu cenu za objev původce tuberkulózy. Kromě toho také objasnil vznik sněti slezinné, vyzkoumal úlohu bakterií při infekci ran a objevil původce cholery.
Poslední let
Při návratu do vlasti 4. května 1919 umírá při leteckém neštěstí u Bratislavy generál Milan Rastislav Štefánik (*1880). Patřil k vůdcům čs. zahraničního odboje, byl místopředsedou Národní rady a v prozatímní vládě zastával post ministra vojenství.
Císař v exilu
Poslední rakouský císař Karel I. (*1887) umírá 1. dubna 1922 ve vyhnanství na Madeiře na zápal plic. Předtím se dvakrát pokusil vojenským pučem zmocnit maďarského trůnu. Nezdařené pokusy ho přiměly k rezignaci na vládu.
Smrt v moři
Během své dovolené při koupání u ostrova Lopud v Jugoslávii utonul 14. května 1931 český spisovatel a novinář Viktor Dyk (*1877). Autor sbírky Milá sedmi loupežníků a novely Krysař patřil k předním kritikům T. G. Masaryka a Edvarda Beneše.
Zaostřeno na dobu
Bezmocná společnost
Na mírové konferenci v Paříži podepisují 28. dubna 1919 vítězné mocnosti pakt o zřízení Společnosti národů, která má napříště zabránit konfliktům. Postupem času se ale ukazuje, že organizace je vůči italské, japonské a německé rozpínavosti úplně bezmocná.
Tragédie v Himálaji
Německo-rakouská expedice, která se v červnu 1937 pokouší zdolat himálajskou osmitisícovku Nanga Parbat, končí katastrofou. Lavina smete její čtvrtý výškový tábor. O život přijde 16 mužů, horolezců a šerpů.
Triumf Itálie
Na mistrovství světa ve fotbale v červnu 1938 triumfuje mužstvo Itálie, které ve finále poráží Maďarsko 4:2. Českoslovenští reprezentanti vypadli už ve 2. kole, po zápase s Brazílií. Museli se při něm obejít bez svého nejlepšího hráče, brankáře Pláničky.
Franco vítězí
Generál Francisco Franco 1. dubna 1939 v Madridu slavnostně oznamuje ukončení občanské války ve Španělsku. Dva dny nato uznávají jeho totalitní vládu evropské velmoci nebo Spojené státy americké.
Foto: Wikimedia Commons, United States Holocaust Memorial Museum
Zdroje informací: MAKAROVOVÁ, Jelena. Friedl Dicker-Brandeisová, wikipedia.org
Související články
reklama
Zajímavosti
5 objevitelů Austrálie: Snílci, dobrodruzi a vyznavači metody pokus-omyl
Čluny dorazí na místo. „Isaacu vyskoč,“ vyzve 18letého Isaaca Smitha velitel výpravy. Stopa mladíka je 29. dubna 1770 v zátoce Botany Bay první evropskou, která se otiskla do povrchu nové země. V tomto momentu začíná objevování dosud nepoznaného kontinentu.   Pět mužů, pět cest. Každá jiná, každá nebezpečná a plná dobrodružství. Takové je objevování světa u protinožců. […]
premium
Uspěchali pozůstalí pohřeb Tutanchamona?
Mladý faraon Tutanchamon leží bez hnutí na prostém lůžku. Nad tělem se bezradně sklání přivolaný lékař, jehož každičký pohyb bedlivě sleduje králova choť Anchesenamon. V koutě nervózně přešlapuje vezír Aj. Lékař zavrtí hlavou. Faraonovi už nedokáže pomoci. Tutanchamon (vláda asi v letech 1332–1323 př. n. l.) umírá přibližně ve 20 letech. Dlouho se spekulovalo, že […]
V Königsteinu komunisté vychovávali neposlušnou mládež
Je to ideální místo, dokonale izolované od okolního světa! V minulosti sloužila pevnost Königstein jako státní vězení nebo tábor válečných zajatců. Východoněmečtí komunisté na tuto tradici navážou. V roce 1949 zde zřídí nápravně-výchovné zařízení pro problémovou mládež!   Druhá světová válka se na nich ošklivě podepsala. Řada dětí a teenagerů v poraženém Německu přišla o […]
6 technických unikátů: Poklady se skrývají hluboko pod povrchem i vysoko v horách
Rudolf II. dostal další ze svých podivných nápadů. Chybějící vodu chce do Královské obory přivést z Vltavy, a to štolou vyraženou pod letenskou skálou. Umlčí pochybovače, kteří mu to rozmlouvají, a získá podporu českých stavů. Věří, že havíři z Kutné Hory si i s tímto úkolem poradí… Nejen hrady, zámky, paláce či kostely a kláštery. V […]
premium
Věda a vynálezy
Bombardér vozil pasažéry v proutěných křesílkách
Je sice pořádná zima, ale na letišti kousek od Versailles se to hemží lidmi. Na vzlet se připravuje slavný francouzský bombardér Farman. Místo bomb však bude mít 8. února 1919 zcela jiný náklad…   Francouzští bratři Farmanové chystají žhavou novinku. Zapálení aviatici, z jejichž dílny vyšel slavný bombardovací letoun Farman 60 s přízviskem Goliáš, nestihli svůj aeroplán […]
6 čínských vynálezů, které změnily svět
Ting, vyčerpaná po celodenní dřině, si sedne ke své misce nudlí. S chutí se pouští do jídla. Bez těstovin by na samé výspě Říše středu se svou rodinou nepřežila…   Rychle hotové jídlo v podobě misky nudlí vítězí v čínské kuchyni už po tisíce let. Jeden archeologický objev rozsekne i dlouholetý spor Číňanů s Italy, […]
premium
Zajímal předchůdce bankomatu jen prostitutky?
Luther George Simjan, Armén žijící ve Spojených státech amerických, nosí v hlavě myšlenku na první bankomat již v roce 1939. A nápadů na zařízení přijímající nebo vydávající peníze má mnohem víc. Uvádí se, že v tomto směru je držitelem až 20 patentů!   1961 Pokus na půl roku „Věřte, je v tom budoucnost,“ přesvědčuje Simjan […]
Kolik autorů měl staroměstský orloj?
„Měšťané, řemeslníci, ženy staré, mladé, studenti v pláštích, všichni se před radní věží tlačili, na špičky vystupovali, hrdla natahovali, oči vyvalovali na veliký ciferník čtyřiadvacíti hodin, plný zlatých kruhů a čar, čísel a divných znamení,“ píše Alois Jirásek. Bez váhání přisoudí astronomický div mistru Hanušovi. Netuší, jak moc se spletl…   Spisovatel Alois Jirásek (1851–1930) […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Bojuje Sandeva o Prachaře s jeho bývalkou?
nasehvezdy.cz
Bojuje Sandeva o Prachaře s jeho bývalkou?
Toužila se vdát, teď ale Sara Sandeva (27) poslouchá, že její partner Jakub Prachař (41) stále patří jiné. Bude z toho svatba, nebo jen dvě zlomená srdce? Půvabná herečka Sara Sandeva (27) ze seriá
Čistá pleť v létě? Zkuste 5 P…
nejsemsama.cz
Čistá pleť v létě? Zkuste 5 P…
Aby pleť zůstala zdravá a chráněná, má důkladné čištění v každodenní rutině prioritu zvláště v létě. Vždyť víme, že čistá pleť má lepší schopnost regenerace. V létě je čištění pleti o to důležitější, oč horčejší jsou dny. Sluníčko totiž dává pleti pořádně zabrat. Proč si máme dopřát čas na čištění pleti V létě se často opalujeme a mažeme opalovacími krémy, na pleti se tak
Zdislavina studánka: Uzdravuje dodnes nemocné?
epochanacestach.cz
Zdislavina studánka: Uzdravuje dodnes nemocné?
Asi kilometr od státního zámku Lemberk se nachází Zdislavina studánka pojmenovaná podle zdejší šlechtičny, která prý měla zázračné nadání uzdravovat nemocné. Voda prý pomáhá dodnes. Česká šlechtična svatá Zdislava (1220–1252) má podivuhodné schopnosti už jako dítě. Stále se prý modlí a chce se stát poustevnicí. Rodiče ji nicméně provdají za Havla z Lemberka (asi 1210–1254) a
Tělesný pach podceňujeme. Průzkum odhalil, jak Češi (ne)řeší osobní vůni
21stoleti.cz
Tělesný pach podceňujeme. Průzkum odhalil, jak Češi (ne)řeší osobní vůni
Tělesná vůně je tichý, ale silný průvodce našich každodenních setkání. Podle 95 % Čechů ovlivňuje první dojem víc, než si uvědomujeme. Přesto mnozí z nás zanedbávají pravidelnou péči o svěžest. Co vše
Jachtou na Seychely s Emerald Cruises
iluxus.cz
Jachtou na Seychely s Emerald Cruises
Společnost Emerald Cruises představuje tři seychelské itineráře na pozadí sametových pláží lemovaných žulovými monolity. Vybírat lze z 8denní, 10denní nebo 13denní plavby během níž cestovatelé objeví
Jóbovy slzy: Semena plná zdraví i prastará ozdoba
epochalnisvet.cz
Jóbovy slzy: Semena plná zdraví i prastará ozdoba
Biblický Jób měl dobrý důvod prolévat slzy. Podle nich získává jméno i tropická obilnina slzovka obecná, které se říká též Jóbovy slzy. Její semena totiž tvarem slzy skutečně připomínají a jsou využívány jako prostředek lidové medicíny, nutričně hodnotná potravina i ozdoba.   Rostlina pochází ze zemí jihovýchodní Asie, konkrétně z Myanmaru, Indie, Číny a Malajsie.
Záhadné zlato z římské pevnosti: Byl to dar pro tajemného boha?
enigmaplus.cz
Záhadné zlato z římské pevnosti: Byl to dar pro tajemného boha?
Enigmatický artefakt je spojen s římskou pevností Gonio, na pobřeží Gruzie nedaleko Batumi. Pevnost byla postavena Římany v prvním století našeho letopočtu. Zde učiněný archeologický objev naznačuje,
Zvířata v ohrožení: Planeta plná plastů
epochaplus.cz
Zvířata v ohrožení: Planeta plná plastů
Dobu kamennou teprve relativně nedávno vystřídaly doba měděná, bronzová a železná. Se železem je v podstatě spjatá i celá moderní doba včetně průmyslové revoluce. Co se tedy plastů týče, historicky vzato jsou pro nás vlastně nedávným, avšak poněkud nebezpečným „módním výstřelkem“. Začaly se objevovat teprve v polovině 20. století. Zaplavená planeta Oproti plastům, jejichž nadpoloviční
V zámeckém parku přebýval duch
skutecnepribehy.cz
V zámeckém parku přebýval duch
Pobyt v hotelu se proměnil v noční můru. Probudila jsem se, abych zabránila neštěstí. Mé dítě si vybral nebezpečný duch. K tomu letnímu pobytu jsem se nechala zlákat kamarádkou. Byl to ozdravný pobyt pro postižené děti, a já v něm měla zajistit příjemné večery s cvičením a meditací pro maminky a babičky. Svou malou dceru Kristýnku jsem vzala s sebou. Zabydlely jsme se
Nepečený melounový dort
tisicereceptu.cz
Nepečený melounový dort
Nemusíte ani zapínat troubu a přitom vytvoříte jedinečný dort s lehkým melounovým želé, který bude zejména během horkých letních dnů příjemným osvěžením pro malé i velké strávníky. Potřebujete 1
Atmosféra uvolněnosti a vysokého komfortu
rezidenceonline.cz
Atmosféra uvolněnosti a vysokého komfortu
Předměstská rezidence nedaleko Moskvy byla pro svého autora, architekta Olega Klodta, ojedinělým projektem. Výsledná elegance, lehkost a funkčnost interiérů jsou však také dílem skvělé spolupráce návrháře s investorem. „ “ Tvůrčímu týmu prošel rukama každičký jednotlivý aspekt promyšleného obytného prostoru. Atmosféra uvolněnosti a komfortu, jíž interiéry dýchají, pramení také ze zvláštní energie, která proudila mezi
Celosvětový kongres pro zdraví vaše i vašich rodin
panidomu.cz
Celosvětový kongres pro zdraví vaše i vašich rodin
Pro každého z nás je péče o zdraví klíčovým faktorem pro udržení kvalitního života a prevence nemocí. Ve dnech 3. – 5. října se v Praze můžete zdarma on-line sejít s předními světovými odborníky na 4. ročníku Mezinárodního kongresu zdraví 2025 Praha (www.mkz2025Praha.cz).   Záštitu nad kongresem převzalo hlavní město Praha, poslanci Parlamentu ČR Mgr.
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz